Totaal-uitslag stemming in Ook man van vermist echtpaar gevonden van groslijst- 9 kieskringen ten ietitejutd in impmmé Netto-opbrengst melk 1954/55 hoger dan algemene garantieprijs Sip& wet tapijten en karpetten Stroper beschoot wild uit loopgraven en schuttersputten PET-ORDER ZATERDAG 31 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ADVIES VAN DE VERKIEZINGSRAAD De totale uitslag van de groslyst- stemming in de kringen Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Middel burg, Amsterdam, 's Gravenhage, Botterdam en Utrecht is als volgt. In totaal zijn uitgebracht 63690 stemmen, waarvan 51660 op prof. Roonime en 10320 op de andere gead viseerde kandidaten terwijl bovendien nog 1600 stemmen werden uitgebracht op niet-geadviseerde kandidaten. Na <ie puntenberekening is gebleken, dat er in het politiek advies geen ver andering komt. Op de heer Delfgaauw te Rijswijk, waarvoor een kiescomité gewerkt heeft, werden uitgebracht 1942 stem men, dit aantal brengt echter geen verandering in de volgorde. In de vergadering van voorzitters en secretarissen van de 9 kringen op 4 april a.s. zal de uitslag officieel worden vastgesteld. Rommé 51860; v. d. Ploeg 661; Lu cas 259. Koersen 65; v. Doorn 81; v. dj. Weijden 1317; Weijters 144; Groen 1141; Rijckevorsel 295; v. Don gen 708; mej. Nolte 511; Bachg 152; Kleisterlee 571; Bogaers 59. Delf gaauw 1942; Meissen 421; Hilhorst 800; v. d. Himst 132; Boot 185; mej. Stringa 292; Laan 454; Neefs 49. totaal 62099. Niet-geadviseerde kandidaten in alfabetische volgorde. Aalberse 73; Adriaanse 77; Andries- Prinses Beatrix met Pasen in Kopenhagen Prinses Beatrix is gistermiddag van Schiphol naar Kopenhagen vertrok ken, waar zij de Paasdagen zal door brengen bij de heer en mevrouw Fea- ver, de ouders van haar vriendin Renee Roell. De heer Feaver is Cana dees gezant in de Deense hoofdstad. De kroonprinses zal eerst volgende week naar Nederland terugkeren. Overeenstemming metaalindustrie Het college van rijksbemiddelaars heeft zich, in afwachting van een door de Stichting van de Arbeid uit te brengen advies, voorlopig kunnen verenigen met de op 30 maart door de vakraad voor de metaalindustrie gedane gewijzigde voorstellen met be trekking tot een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de metaal industrie. Dezo voorstellen houden in, dat de loonschalen der op 31 maart aflo pende collectieve arbeidsovereen komst met 6 pet. worden verhoogd, met dien verstande echter, dat door het systeem der afrondingen, dat dit maal zal worden toegepast, het per centage van zes niet ten volle wordt bereikt. In verband daarmede heeft het college van rijksbemiddelaars on der het hierboven genoemde voorbe houd, behalve met de wijzigingen in de loonschalen, bovendien met en kele andere wijzigingen van een be perkte strekking kunnen instemmen. Het geheel van de aldus aangebrachte verbeteringen wordt door het college van rijksbemiddelaars, mede gelet op de loonstructuur in de metaalin dustrie, in overeenstemming geacht met de in het regeringscommuniqué van 19 maart aangegeven richtlijnen. Vrijdagmorgen omstreeks één uur is het stoffelijk overschot gevonden van de heer G. Hoogerwerff, die met zijn echtgenote niet van een wande ling door de Amsterdamse bos op 16 februari j.l. terugkeerde. Een schipper van een motorboot zag het lichaam met het hoofd boven water in de Nieuwe Meer drijven, ter hoogte van de plaats waar ook het stoffelijk overschot van mevr. Hoo gerwerff dinsdag j.l. in het water werd aangetroffen. De politie acht misdrijf uitgesloten. Men neemt aan dat het echtpaaar op hun wandeling door het besneeuwde bos de Nieuwe Meer wilde oversteken en daar toen op een opengebroken plek door het ijs is gezakt en verdronken. Aantal studenten te Delft stijgt Blijkens de jongste opgave bedraagt thans het aantal ingeschreven stu denten aan de Technische Hogeschool te Delft 5989 (5012 mannen en 77 vr. studenten), tegen 4926 (4851 m. en 75 vr.) op het overeenkomstige tijd stip in het vorig studiejaar. Het aantal voor de eerste maal in geschrevenen bedraagt 994 (996 en 28 vr.) tegen 823 800 m. en 23 vr.) in het vorige studiejaar. Uit een specifi ceerde opgave van de voor de eerste maal ingeschreven studenten blijkt, dat er een grote belangstelling be staat voor de studie voor civiel inge nieur n.l. 128 (93), bouwkundig 85 (55), elektrotechnisch 175 (111) en scheikundig 162 (135). De belangstel ling liep terug voor de studie voor vliegtuigbouwkunde 49 (58) en mijn ingenieur 35 (38). sen 104; Bakker 78; Bogaart 14; Van Campen 7; Clynk 71. mevr. Ducha- teauPastoors 52; Duinisveld 36;Duy venstein 23; v. Dijck 52; Dijsselbloem 58; Groffen 15; De Hosson 73; Hooij- schiuur 30; De Jong 18. mevr. Korte- kaasDe Haan 104; v. Leeuwen 7; mevr. LuyckxSleijfer 16; v. Meer wijk 13; Mommersteeg 8; Peters 65; v. Schaveren 20; Spieksma 3. Stok vis 7; Veldt 66; De Vos 23; Warnars 13; Weeber 28; Westende 12; Witten berg 5; Ziwarthoed 429. totaal: 1600. Eindtotaal: 62099 -f 1600 63699. Met een autoped de wereld in Terwijl ouders en buurtbewoners naarstig naar haar zochten reed don derdag 'n tweejarig meisje uit Zwol le lustig op haar autoped op de druk ke rijksweg naar Almelo. Ze was al verscheidene kilometers op weg, toen ze werd opgepikt door de wegen wacht Timmer. Deze kon van de jonge wegge bruikster niet gewaar worden waar ze vandaan kwam en leverde haar af bij de Zwolse politie, die via de plaatselijke radiodistributie een op roep uitzond. De verschrikte ouders kwamen toen hun kind spoedig af halen. Het bedrijfschap voor zuivel heeft de netto-opbrengst van alle in Ne derland tot zuivel- en melkprodukten verwerkte en in consumptie gebrachte melk in het melkprijsjaar 1954/1955 berekend op 22.595 per 100 kg. melk met 3.7% vet, d.w.z. ongeveer 60 cent boven de voor dat melkprijsjaar gel dende algemene garantieprijs van 22.per 100 kg. melk, aldus deelt ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Dit bete kent dat de toeslagen, welke voor be paalde gebieden van ons land in het vooruitzicht waren gesteld, n.l. een toeslag van maximaal 1.70 per 100 kg. melk met 3.7% vet en een gedeel telijke toeslag van maximaal 0.85 met het verschil ad 0.60 tussen de algemene garantieprijs en de netto opbrengst zullen worden verminderd. In de staatscourant van gisteren is een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gepubliceerd, waarbij de uit betaling van de melkprijstoeslag 1954/ 1955 wordt geregeld. De volledige toeslag die dus op 1.70-0.60 1.10 Nieuwe groslijststemming K.V.P.-district 's-Bosch? Omdat in verscheidene plaatsen van het kiesdistrict Den Bosch de op- roepingskaarten voor de groslijst stemming van de K.V.P. de leden reglementair te laat, of zelfs helemaal niet bereikt hebben, waardoor een groot aantal stemmers niet deelge nomen heeft aan de groslijststem ming, zal het K.V.P.-bestuur van dit kiesdistrict eind volgende week be slissen, of wellicht in het gehele dis trict nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden. Wannéér het bestuur tot dit besluit zou overgaan, is de kans niet gering, dat dr. Van Hel voort, die in dit kies district door een comité gesteund wordt, van zijn onverkiesbare plaats op zal schuiven naar een verkies bare. Van wie zijn die 13.000 gulden? Op 11 oktober van het vorig jaar was de 23-jarige loswerkman Herman Klok uit Harskamp het tiende kind van een gezin van 18 personen be zig een sloot te Barneveld uit te bag geren, toen zijn schop plotseling stoot te op een portefeuille, die bij onder zoek 13.000.aan bankpapier bleek te bevatten. De vondst werd in geheel Nederland via pers en radio bekend gemaakt, maar in Barneveld wacht men tevergeefs op de verliezer en hoewel verscheidene rechercheurs nu reeds een half jaar zoeken naar de verliezer, heeft men nog geen spoor van hem ontdekt. Ook in de portefeuille zelf bevond zich geen enkele aanwijzing. Terwijl de speurende wereld gist over het mysterie, dat aan de porte feuille kleeft, heeft de jonge arbei der ter loops eens bij een advocaat geïnformeerd, wat de konsekwenties voor hem zijn, als de verliezer niet op komt dagen. Hij moet nog twee-en-een-half jaar wachten en als de verliezer dan nog niet boven water is gekomen, ver krijgt hij het recht op de rente van het geld; wanneer 27 jaar later dus op 11 oktober 1985 de eige naar zich nog niet gemeld heeft, wordt de arbeider eigenaar van het kapitaaltje. Minicorso in Aalsmeer De kringcommissaris van de kring Noord-Holland van het Nederland- sche Roode Kruis, de heer J. Corver, heeft in Aalsmeer het Minicorso ge opend. Hij deed dit met een korte, dooh krachtige toespraak, waarin hij voornamelijk Aalsmeer als Roode- Kruis-kring huldigde. Hij noemde dit district zeer actief. Het corso dat, zoals bekend, geheel bestaat uit miniatuurpraalwagens, manifesteert zich dit jaar in grootser vorm aan het publiek dan vorig jaar. Reden er vorig jaar negen praalwa gens op de band, thans zijn het er dertien. Bovendien zijn er nu vijf versierde luxe wagentjes bijgeko men. Ook de kas, waarin het corso rijdt, heeft een verandering onder gaan. In het middenvak is nu een kleine waterpartij aangebracht. De opbrengst van het corso, dat op werkdagen van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds te bezichtigen is, is weer bestemd voor het Rode Kruis. Vorig jaar kon dat door de vele kosten, die van de opbrengst moes ten worden afgetrokken slechts 13 zijn. Men hoopt dit jaar een groter percentage aan 't Roode Kruis te kunnen overhandigen. Minicorso werd geheel opgebouwd door vrijwilligers; in ieder wagentje zitten ongeveer 130 vrije uren! Mini corso is te zien aan de Oosteinder- weg 102. per kg. melk is vastgesteld, komt overeen met 29.85 per 100 kg. melk, met 9.85 per 100 kg. kaas respectie velijk 1.10 per 100 liter in consmp- tie gebrachte volle melk (in Zeeland en op Goeree-OverflakkeeDe ge deeltelijke toeslag (vastgesteld op 0.85-0.60 0.25 per kg. melk) komt overeen met 6.90 per 100 km. melk vet, met 2.25 per 100 kg. kaas respec tievelijk met 0.25 per 100 lietr in con sumptie gebrachte volle melk. Nu de netto-opbrenigst definitief is bepaald, kunnen de eerste betalingen van de toeslagen in het begin van april 1956 worden verwacht. Aange zien er ongeveer 160.000 betalingen moeten gescheiden kunnen de beta- lingsmanidaten niet alle tegelijk wor den verzonden. Hiermede is vermoe delijk een termijn van zes weken ge moeid, Bovendien behoeven de ge gevens, welke de veehouders hébben ingestuurd, vaak nog aanvulling of verduidelijking. De mogelijkheid is aanwezig tegen de berekende toeslag in beroep te komen. Dit moet geschie den binnen een maand na dagteke ning van het betalingsmandaat. Ook de veehouders, die geen toeslag ont vangen, doch niettemin van mening zijn, dat zij ervoor in aanmerking komen, kunnen in beroep gaan. Zij worden verzocht met het inzenden van hun beroep te wachten tot 15 mei 1956. Op deze datum zijn name lijk naar kan worden verwacht de betalingsimandaten vrijwel alle uitgestuurd, zodat dan degenen, die geen mandaat ontvingen, kunnen aan nemen, dat zij geen toeslag zullen krijg. Hun beroepstermijn loopt tot 1 juli 1956. Het is nuttig zich voor nadere in lichtingen over mogelijk beroep te wenden tot de plaatselijke bureaus houders. Het beroepschrift moet wor den gericht aan de voorzitter van de provinciale adviescommissie voor de melkprijstoeslag en geadresseerd aan het bureau van de provinciae voedsel- commissie. Tegelijkertijd dient een waarborgsom van 5.te worden gestort op de postgirorekening van de voedselcommissie, welk bedrag wordt terugbetaald als het beroep gegrond wordt geacht. BOERDERIJ VERBRAND. Tengevolge van kortsluiting is vrijdagmorgen een deel van de boer derij van de landbouwer G. Heerink te Zelhem door brand vernield. De brand ontstond in het achter huis. waar zich onder de kap een grote voorraad hooi bevond. De vlam men breidden zich over de volle leng te van het achterhuis uit, zodat het bovengedeelte geheel uitbrandde. Door de betonnen zoldervloer kon den de vlammen niet overslaan naar het benedengedeelte, waar zich 27 runderen, 25 varkens en 1 paard be vonden; al het vee kon in veiligheid worden gesteld. Het woongedeelte stond Op enkele meters afstand van het achterhuis en bleef behouden, hoewel het ont ruimd werd. KLEREN RAAKTEN IN BRAND TIJDENS LASSEN. Tijdens het lassen van een drie meter hoge condensator raakten de kleren van de 35-jarige A. V. Ver meulen in brand. Hoewel de mede arbeiders snel te hulp kwamen, slaagde men er niet in de man te helpen. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is hij overleden. Het slacht offer was gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen na. KNAAPJE DOODGEREDEN. Op de Rijksweg NijmegenMaas tricht onder Malden bij Nijmegen is gisteren het zoontje Martien van de familie Reintjes te Malden door een vrachtwagen gegrepen en gedood. De jongen verliet aan de halte Malden de bus van de zuid-ooster en stak toen plotseling de weg over. Hij werd zwaar gewond; op weg naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen is hij aan de wonden bezweken. BELANGRIJKE DOCUMENTEN VERLOREN EN TERUGGEVONDEN Tengevolge van een verkeersonge val op de Maasbrug te Grave is gisterennacht een volledige ma nuscript van een academisch proef schrift ter waarde van 20.000 zoek geraakt. Het was verborgen in een lichtbruine lederen aktetas. De eigenaar van deze documenten, drs. C. Vermeulen, leraar aan een lyceum te Arnhem, was met zijn bromfiets gevallen,, waarbij hij vrij ernstige schaafwonden opliep. Kort na het ongeval bemerkte de leraar, dat hij zijn tas met de kostbare documenten kwijt was. Toen hij te rugkeerde naar de plaats van het on geval, was de tas verdwenen. Automobilisten, die deze papieren hebben gevonden, die voor de eigenaar, E. Vermeulen, wonende te Arnhem (Huizensestraat 99 4 hoog) van zeer grote waarde zijn, werden verzocht zich in verbinding te stellen met K 8300—30369. De oproep ging niet tevergeefs de I">E LENTE HEEFT HAAR intrede gedaan en wij gaan weer in onze garderobe op zoek naar passende toiletjes. Onge twijfeld zal men echter deze nieuwe lente ook met een nieuwe jurkje willen inzetten. Dat be hoeft geen bezwaar te zijn, want u vindt de fleurige jurkjes te loust en te keur in alle dessins eh prijzen. De imprimé bieden u een rui me keus, het zijn de bedrukte stoffen zoals: hekoline, mambo, corduroy, rivièra, merita, coton, satin, rneronyl, chilla, nylon, imprimé, saffier, top hit, poplin, imprimé, nijver Ion, mar villa, vlis- co, raffia en twillco. Zij bieden u talloze dessins elk jaair opnieuw, want in Parijs en Lyon, in Como en Milaan, in Barcelona en Zürich, in Amerika en ook in Nederland tekenen en schilderen kunstenaars de des sins, die gedrukt worden op ka toen, rayon en enkalon voor uw imprimé-japon. De keuze is zeer groot, want ook deze lente worden u onge veer weer tweeduizend nieuwe dessins geboden in tien kleuren combinaties, zodat u kiezen kunt uit omstreeks twintigduizend va riaties en modellen volgens de laatste mode. Imprimés vinden we in alle zomerse stoffen: veredelde ka toen, die glanzend en kreukher- stellend is als echte zijde en rayon in rijke verscheidenheid van mengsel en weefsel, voorts nylon, dat zich een blijvende plaats in de mode heeft verwor ven. Bedrukte stoffen zijn geschikt voor ieder meisje en iedere vroujw, voor elke gelegenheid, van ochtend tot avond, voor thuis, voor winkelen, wandelen, feestjes en recepties. De Neder landse industrie vervaardigt hier van ongeveer 90 miljoen meter per jaar, waarvan omstreeks 60 miljoen meter wordt geëxpor teerd en voor de Nederlandse vrouw nog 30 miljoen meter be schikbaar is. Dergelijke stoffen, die was-echt, kleur-echt en zon- echt zijn, vormen het meest ge schikte materiaal voor uw lente garderobe. Onze illustratie toont u een der gelijk jurkje, eenvoudig doch gracieus van vorm, vervaardigd van „raffia", een honderd procent katoenen stof, imprimé. Zo vindt u er duizenden in alle denkbare kleuren, modellen en dessins. IJ EBT U EEN WOLMOQUETTE tapijt of karpet? Hier is goe de raad, die pas duur wordt als u hem niet opvolgt! Zorg, dat bij het leggen de rug volkomen vlak wordt onder steund. De eerste slijtplekken treden altijd op, waar een klei ne ongelijkheid in de ondervloer zit. Voorkom dat door een veer krachtige onderlaag van vilt, dan gaat uw tapijt tweemaal zo lang mee. Zorg, dat utw tapijt of kar pet goed ingelopen wordt. Losse topeindjes van doorgesneden wolvezels haken zich vast bij het geleidelijk vervilten van de pool. De vlokken van deze z.g. scheerwol, die zich intussen bo ven op het kleed vormen, kunt u voorzichtig verwijderen. Zolang zich deze vlokken nog vormen niet stofzuigen. Daarna in de breedte stofzuigen om de rooI, die iets in de lengterichting gaat liggen, niet weer onnodig open te trekken oen het verviltings- proces te verstoren. Alle wol, die u in uw kleed houdt is winst en doet het langer mee gaan, Zorg. dat zolen en hakken van profielfubber en crêpe de wol- pluizen niet uit het weefsel wringen. Geen dansavondjes of kamergymnastiek met zulk een Uit de keuken q.eJktapi Roompudding met halve per ziken. 1 Blik géhaifveerde perziken op siroop (zodat men per per soon 1 perzik heeft), voor 4 per sonen is 1/2 blik voldoende; 1/2 liter melk, yK liter (2)4dl) room, 1 vanillestokje of pakje, vanille suiker, 17 gr. gelatine, 50 gr. sui ker, iets zout. De melk met bet vanillestokje en iets zout aan de kook bren gen en laten trekken; het stokje verwijderen en de melk laten af koelen. De geweekte gelatine hierin oplossing evenals de sui ker. Gebruikt men vanillesuiker dan behoeft slechts een klein ge deelte der melk verwarmd te worden, om de gelatine en sui ker op te lossen; de rest kan later erbij gevoegd worden. De. puddingmassa koud laten wor den, daarna uitgieten op een platte schaal. Is de massa stijf geworden, dan de perziken erop 1 rangschikken (als dooiers op spiegeleieren). Het sap der per ziken iets binden met maizena en als saus erbij geven. Voorde liger is, de puddingmassa te ma ken van liter melk, 50 gr. sui ker en 75 gr. maizena. Natuur lijk kan de pudding ook in een vorm gegoten worden, waarbij de perziken als compote gepre senteerd worden. Gebakken brood met kaas- ragout. 8 Halve boterhammen gebak ken in boter, 3 dl melk, 30 gr. boter, 30 gr. bloem, 75 gr. kaas in dobbelsteentjes, zout, peper. De boter voor de ragout smel ten, bloem toevoegen en al roe rende de melk bijschenken, de massa steeds laten doorkoken. Blokjes kaas, zout en peper (aroma) door de saus roeren. De stukjes gebakken brood dik be dekken met; de ragoüt en warm opdienen. Voorjaars groentesoep. 25 a 30 gr. Boter, 1 liter water met bouillonblokje of 1 liter bouillon van 100 gr. runder- en 160 gr. kalfpoulet, 1 kropje sla, peterselie, wat spinazie, jcjnge uitjes, zout, 40 gr. fijne draad- vermicelli. De uitjes schoonmaken, snij den, fruiten in boter, de rest der groenten gewassen en fijn gesneden toevoegen, even mee smoren, bouillon of water met bouillonblokjes toevoegen waarin tevoren de vermicelli reeds is gaargekookt. De soep plm. 5 min. doorkoken en opdienen. Kaasgehakt. 150 a 200 gr. Gehakt, 160 gr. brood, 1 a 2 beschuiten, 50 gr. soort schoenen op uw tapijt. Zorg ook, dat uw meubels goede, niet roestende meujbelglijders onder de poten hebben eri de buitenste hoeken van het hout afgerond zijn. Draai een karpet eens een halve slag om, dan krijgen niet steeds dezelfde plekken bij deur of dressoir het- het zwaarst te verduren. Hang uw karpet bij het kloppen nooit over een scherpe lijn, een muur of een schutting, hoogstens over een ronde paal. Veel beter is het ech ter uw kleed en ook uw kleine kleedjes plat op hun buik op een vlakke ondergrond (straat of grasveld) te leggen en dan plat op de rugzijde te kloppen om gruisjes en zandkorrels te verwijderen. Voor stof is uw stofzuiger vol doende. Kloppen geeft altijd risico, dat u draden van het rug- weefsel vernielt en dan begint daar de slijtage. Hebt u een traploper? ZORG DAN, DAT DEZE VAN tijd tot tijd „vertreed" wordt, d.w.z. enkele cm naar onderen of naar boven verlegd, om de kwetsbare randen op de treeneu- zen niet te gauw te slijten. Zorg, dat op iedere trede over de volle breedte van de loper een goed treekussen, over de kant van de trede heenreikt en uw loper veerkrachtig ondersteunt. Zorg, dat de loper vlak ligt zonder plooien en tevens strak zonder te veel spanning. Ge bruik geen dunne of scherpe traproeden, die doorbuigen en ruimte laten of moeten en slij tage veroorzaken. Zorg, als het een pooly/eefsel is, dat de loper de eerste maan den rustig ingelopen kan worden ter verankering van de pool, door er tijdelijk een katoenen overlopertje overheen te leggen. Leg op een trap met smalle, ondiepe treden geen poolloper, want daar beschadigen de op staande kanten te veel door aan schoppen met tenen of hakken bij bestijging en afdalen van de trap. kaas, melk, zout, peper, 1 uitje, boter. Snijd of hak de ui zeer fijn en fruit ze in iets boter. Meng het gehakt met gekruimeld brood, fijngewreven beschuit, ui, kaas, melk en kruiden. Kneed alles zeer goed dooreen envorm bal len. Rol deze door paneermeel en bak ze vrij vlug in wat boter bruin; leg die gehaktballen in de vuurvaste schaal, giet de jus erover en laat alles tezamen nog 10 min. zeer zacht nasudderen. Mijndetector gaf doorslaand bewijs De Rijkspolitie van Hoog-Soeren heeft een van de meest beruchte stro pers van de Veluwe, een 50-jarige uit Loenen, op heter daad betrapt. In zijn bezit werden niet minder dan twee jachtgeweren, een karabijn, een pistool en een grote hoeveelheid mu nitie aangetroffen. De man heeft tal loze herten, zwijnen en klein-wild gestroopt. Hij legde een volledige be kentenis af. De man was op het gebied van het stropen de geraffineerdheid zelf. Her haalde malen werd hij aangehouden wereld in. Twee chauffeurs meldden zich gisteravond bij de leraar en over handigde hem de kostbare documen ten. Na een dag van bijna ondrage lijke spanning volgt er nu voor de leraar een bijzonder prettig Paasfeest. doch nooit werd een vuurwapen of strik op hem gevonden. Toch was het algemeen bekend dat hij een van de grootste stropers van de Veluwe was. Wekenlang is men de gangen van de man nagegaan. De stroper was niet onbemiddeld en bezat verscheidene jachtterreinen. Rondom twee stukjes grond had hij loopgraven gemaakt en vandaar uit bespiedde 'hij het wild. Bovendien groef hij hier en daar putten, waarin hij uren doorbracht om het wild on der schot te krijgen. Hij strooide voer om het wild naar zijn terrein te lok ken. De rijkspolitie vond in deze putten aanvankelijk niets bijzonders, doch toen men een mijndetector bij het werk inschakelde, ontdekte men een karabijn in en soort koker van asbest. Hierna onderzocht men de twee woningen van de man in Loe nen. Daar vond men jachtgeweren, een pistool en een grote hoeveelheid munitie. Na een langdurig verhoor legde de man tenslotte een complete bekentenis af. „En je pet mag je niet meer onder je schouderbandje plak ken," beveelt een meer ambte lijk opgestelde order van minis ter Staf aan de militairen, die zo lange tijd zo gelukkig zijn geweest met het handige bandje op hun tuniek. „Je pet," zo vertelt minister Staf verder, „hoort thuis op je hoofd en als je thuis bent, houd je hem netjes in je hand", ken nelijk is de bewindsman geïnspi reerd door het vertrouwde Ne- dei'landse gezegde: „Met de hoed in de hand komt men door het ganse land", zodat deze voort varende order tevens de drukke troepenverplaatsingen ten goede zal komen. Maar nu, als de militair eens een stukje wil eten en dit net jes met mes en vork wil doen? Als de pet niet op de schouder mag, hoort hij zeker niet naast het bordje te liggen. Met spanning wachten honge rige militairen op een aanvul lend ordertje.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8