Leiden krijgt Rembrandtmonumeiirop Vismarkt HUIBERS Qeniate aplaó^ing, aan financiële en o%g.aniö,atauó,che maeitykheden Combinatiebeeld van Zadmore en Nederlandse kunstenaars Religieuse artikelen Zacht gekookt eitje voor de jeugd Het zenuwstelsel van de B.B. Sixij&u.xaag. 5)e Stenen Spxe&en ZATERDAG 31 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Fontein en borstbeeld tot meesterwerk verenigd re Hoewel er het er naar uitzag dat Leiden het bij de Rembrandtherdenking in juli zonder nieuw monument van de grote schilder zou moeten stellen, heeft een vernuftig plan de onthulling van een passend monument op zeer korte termijn mogelijk gemaakt. Zoals bekend was men overeengekomen het monument in combinatie door een Nederlands en een buitenlands beeld houwer te laten vervaardigen. Zonder deze gedachte aan een tandem-monu ment te laten varen, heeft men nu een ontwerp aanvaard waarin de bekende Pools-Amerikaanse beeldhouwer Zadmore met een minimum aan kosten kans zag met behulp van bestaande Leidse monumenten een beeld te vervaardigen, dat zowel Leiden als de grote schilder waardig is. Het ontwerp is een combinatie van de fontein op de Vismarkt en een afgietsel van het Rembrandtmonument op de hoek Noordeinde en Witte Singel. Hierdoor werd het mogelijk een combinatie-beeld te vervaardigen door een beeldhouwer uit Rembrandts tijd de schepper van de fontein en de beeldhouwer uit het begin van deze eeuw, die het Rembrandtborstbeeld vervaardigde. De heer Zadmore kunstenaar van deze tijd zal met de com binatie en de afwerking van het monument het buitenlandse stempel op het geheel drukken. Op eerste Paasdag reeds wordt de Leidse bevol king in staat gesteld zijn oordeel over deze geniale combinatie uit te spreken. Om twaalf uur wordt de bekisting van de fontein weggenomen en zal men kunnen waarnemen wat door de beeldhouwer en zijn helpers in de laatste maanden in het diepste geheim is verricht. gel aanschouwde was zijn eerste reac tie de positie van Rembrandt te ver gelijken met de commandant van een tank, die half uit zijn geschutstoren hangt. Met een „dit beeld is niet af" be vestigde hij de mening van velen. Toen hij echter kort daarop langs de fontein op de vismarkt kwam zag hij de gemiste kansen en met enkele lijnen comibineerde hij op zijn schets- bloc beide monumenten tot een wer kelijk groots geheel. Geen abstract, maar een levend beeld Men heeft, bij de uitvoering van de opdracht geheimhouding bewaard omdat men door de plotselinge ont hulling de monden wilde snoeren van hen, die beweerden dat het onmoge lijk was met geringe kosten een com binatie-monument door een Neder lander en een buitenlander te laten vervaardigén. Bovendien wil men de mónumentencommissie verrassen, die indertijd bezwaar maakte tegen ver vanging van de foritein door een Rembrandtmonument. Het nieuwe monument, waarvan de fontein een zeer belangrijk onderdeel is, heeft deze bezwaren drastisch uit de weg geruimd. „Dit beeld is niet af!" De naijver die door de opdracht verlening aan een Nederlander in de kunstenaarswereld zou ontstaan, is men handig uit de weg gegaan door de reeds lang overleden schepper van de fontein in de opdracht te be trekken. Het Nederlandse element in het mo nument bleef hierdoor bewaard en werd zelfs overwegend door de be kroning van het geheel met het oude borstbeeld van Rembrandt. Toen Zadmore dit beeld op de Witte Sin- Wij geven U alle inlichtingen over aluminium jaloezieën In onze toonhamer M<^ENSTEEG 2L Lelden - D. LADAN - teL 21375 Teleurstellende inzendingen. Het comité dat met de oprichting van een waardig monument belast is en tot op dat ogenblik opgescheept zat met enkele combinatie-ontwer pen, waarbij de kunstenaars geen evenwicht hadden kunnen bereiken, haalde verlicht adem. Dit combinatie- ontwerp haalde hen onmiddellijk uit de financiële en organisatorische zor gen. Wat moest men immers aanvan gen met een Nederlands-Russisch ontwerp, waarvan de Nederlander de sokkel vervaardigde en de Rus Rembrandt een sikkel 4n handen gaf. Bovendien werd een FransNeder lands monument onmiddellijk om niet nader aan te duiden reden op de zwarte lijst geplaatst Een Amerikaans-Nederlandse com binatie kon niet op tijd. klaar zijn om dat men in Amerika eerst zekerheid wilde hebben over de eventuele anti- Amerikaanse gezindheid van Rem brandt én omdat de Amerikanen er op stonden Rembrandt inplaats van een penseel een volautomatisch Rey nolds kleurenpotlood in handen te ge ven. Op eerste Paasdag 's morgens om twaalf uur zal men zich kunnen over tuigen van de sublieme oplossing, die een werkzame commissie gevonden heeft. Onder leiding van Zadmore zal de bekisting verwijderd worden, die PORTRET VAN ZADMORE mogelijk geworden door een bijzon dere subsidie van de vereniging tot behoud van springende monumenten. Bezwaren van bevoegde zijde over het nodeloos vermorsen van water konden uit de weg geruimd worden door een contract met de gemeente, waardoor het verspoten water zal dienen als spoelwater voor de onder grondse toiletten, die op enkele tien tallen meters afstand in de grond verrijzen. Op deze wijze worden de kosten van het water bovendien tot een minimum beperkt. Het doorspoelen van de onder grondse toiletten met Rembrandts- water is natuurlijk nog maar toe komstmuziek, maar toch zal Leiden binnenkort een monument hebben, dat maar niet gewoon staat te staan, maar dat daadwerkelijk meehelpt aan de geestelijke én de materiële zuiverheid van onze stad. De beeldhouwer Zadmore werd in 1911 in Wiszket in Polen ge boren. Hij studeerde aan de aca demie voor schilderkunst in Warschau, doch moest zijn studie wegens financiële moeilijkheden afbreken. Hij nam dienst in het Poolse leger, waar zijn kunstzin nige activiteiten tot het schilde ren van de wacht beperkt bleven. Na zijn demobilisatie viel hij op door het schilderen van opruien de leuzen op schuttingen en ge vels in Warschau. Hij moest ech ter uitwijken en sloot zich in Parijs aan bij de tataïsten. Hier moest hij de schilderkunst vaar wel zeggen omdat de 'vakbond van gevel- en schuttingschilders hem verdere activiteiten onmo gelijk maakte. Hij ontdekte de beeldhouwkunst als uitingsmoge lijkheid en verwierf met zijn eer ste werkstuk „Naakt op cactus" een beeld dat overal een zeer pijnlijke indruk achterliet de Prix de Rome. Zijn roem raakte hierdoor echter snel verspreid en ieder rechtgeaard museumdirec teur heeft tegenwoordig een beeld van Zadmore in huis. Ver der heeft Zadmore een beeld van een vrouw en vijf wolken van kinderen. het nieuwe monument thans nog om sluit. Monument in clair-obscure. Een plan om ter gelegenheid van deze onthulling o,p eerste Paasdag de fonteinen verf inplaats van water te laten spuiten om daardoor de Leide- naars de kans te geven onder de blik ken van de grote schilder zich in het Paaseierenschilderen te bekwamen, werd als niet-cultureel afgewezen. Wel ligt het in de bedoeling het monument 's avonds door een schijn werper te laten verlichten. Door deze belichting hoopt men een „clair- obscure" te verkrijgen, dat de per soon van Rembrandt als schilder nog duidelijker zal laten uitkomen. Rembrandt-water voor onder grondse toiletten. Een speciale attractie voor Leiden is, dat de fonteinen het gehele jaar de vorstperiode natuurlijk uitge sloten zal blijven springen. Dit is Haarlemmerstr. 123, Leiden. Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare. (Advertentie) VINCENTIANEN in „De Groene Kakatoe" Niet alleen was de oude, vertrouw de „Turk" aan de Breestraat groen in plaats van „verguld", toen wij er deze week 's avonds binnenkwamen, I maar zelfs was hij geen „Turk" meer, doch een Kakatoe, die met al zijn grillige groenheid een oord des ver maakt bedekte, dat voorzichtige huis vrouwen niet als de meest ideale plaats plegen te beschouwen voor de vrije tijdsbesteding hunner levens genoten. De „Vergulden Turk" was dus de „groene Kakatoe" geworden en daar vonden we het toneel-ervaren groep je Vincentianen met hun dames, dat in volle overgave de wankele schijn van een verlopen Parijse. baron poog de op te houden. „De Spelers van St. Vincent" zyn na hun succesvolle „Tovaritch" van verleden jaar, Parijs niet ontrouw geworden en wederom zullen zij op donderdag 12 april a.s. in de Leidse Schouwburg hun geestdrif tig publiek naar de Lichtstad voe ren, waar een formidabele avontu ren-stroom maar nauw in haar bed ding gehouden wordt en op de be roemde avond de Schouwburg zal overstromen. Lieftallige jongedames en be schroomde jongelingen zullen de strijd om de schijn verzachten met ontroerende romantiek en de rest ziet U 12 april, als U tenminste nog een kaart leunt bemachtigen, want het vorig jaar was de „Tovaritch" reeds weken van te voren uitver kocht. We menen gehoord te hebben, dat de heer Fisser (Boommarkt 12) nog over enkele exemplaren beschikt. Het gemeentebestuur van Leiden kreeg deze week reeds gelegenheid het resultaat van Zadtnores arbeid te aanschouwen. Vroeg in de morgen werd de bekisting even verwijderd en de fontein in werking gesteld. Een van onze redacteuren passeerde juist de Vismarkt en zag kans bovenstaande foto te maken. Op eerste Paasdag zal de bekisting definitief verwijderd worden. Verbindingsdienst met zijn gecom pliceerd geheel van telefoon en radio apparatuur bijzonder interessant is. Een probleem dat alle diensten van de B.B. kennen* n.l. het verloop in de personeelsbezetting, stelt ook de verbindingsdienst voor die noodzaak te zorgen op sterkte te blijven. F en portofonist, een centralist, die naar elders vertrekt; een telefo niste, die in het huwelijk treedt en de B.B. verlaat, zij moeten weer ver vangen worden. Daarom zijn adspi- rant-noodwachters, zoals bij alle an dere B.B.-diensten ook in de Verbin dingsdienst welkom. O.a. beschikte men thans gaarne over een aantal jongelui van een jaar of zeventien om deze te bekwamen in het bedienen van en werken met draagbare radio toestellen (portofoons). Ook kunnen nog enkele telefonistes en wachters (uitkijkdienst) geplaatst worden. Mocht u zich tot dit interessante B.B.-onderdeel aangetrokken voelen, stelt u zich dan eens met het bureau B.B., Langebrug 56, in verbinding. Men zal u daar gaarne omtrent de voor u bestaande mogelijkheden in de B.B.-Verbinddngsdienst inlichten. Verbindingsdienst moet op sterkte blijven Wat het zenuwstelsel voor het menselijk lichaam is, is de Verbin dingsdienst voor de organisatie Be scherming Bevolking. Zoals voor het goed functioneren van het lichaam een gezond cn ongestoord zenuwstel sel noodzakelijk is, zo is voor het in werking komen en doeltreffend func tioneren van de B.B. een feilloos werkend verbindingssysteem een le venskwestie. Een willekeurige dienst of onderdeel van de B.B. kan falen en dat betekent minder effect van het optreden van de organisatie als ge heel; faalt echter het verbindingsap paraat dan wordt de gehele organisa tie in feite lam gelegd. Het is daaropi dat van het begin van de opbouw van de B.B. af direct de volle aandacht geschonken is aan de vorming en opleiding van de B.B. verbindingsdienst en met voldoening kan worden geconstateerd dat dit niet zonder resultaat geschied is. De toewijding van de noodwach- ters in deze dienst is in de hand ge werkt door 't feit, dat het werken in de Een ondernemend rakenman inke „wingewest" geestdriftig deelnam. van Slotermeer een mandje Paas- Klolermeer heeft on Goede VrijdagDe verstopte eieren, in diverse kleu- eieren aan te bieden, in deze tuinstad van Amsterdam een ren, gaven recht op smakelijke paas-1 Dat de Sloteraeerse aarde door de grote wedstrijd in het zoeken van verrassingen; wie een groengeklenrd zoekende jeugd onvervaard werd Paaseieren gehouden, waaraan de ei vond, verwierf zich bovendien het omgewoeld, toont deze foto van de talrijke jeugd van dit hoofdstedelij-1 recht een van de ouden van dagen 1 zoekende jongens en meisjes. Het oude Leiden heeft een van zijn markantste punten bij de sa- vloeiing van twee stromen. De fotograaf heeft hier een oude schuit en wat bejaarde huizen tot een typisch Lcids beeld samenge voegd, dat de kenner van de stad niet te veel moeilijkbeden zal op leveren. De vorige week De aanduiding van de winkel op de achtergrond heeft het probleem van de vorige week aanzienlijk ver eenvoudigd. Overigens hadden de oplossers van de prijsvraag geen ge makkelijke taak. Toch wisten bijna alle inzenders, die in aantal wederom de verwach tingen overtroffen, dc juiste plaats aanduiding te geven. De twee heren zaten zich te zon nen op de leaning van de Gepekte Brug. Op de achtergrond de huizen van de Oude Rijn. De prijs is deze week voor: Winaar werd na loting J. van Velzen, le Groenesteeg 11, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag as. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.— verloot.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7