f k A C BIOSCOPEN Rembrandtexpositie en concert van toonkunst in officieel programma baby-piano's mm AVONDRUST Dinsdag kunt u de woningteller aan uw deur verwachten L. Favier vijftig jaar bij het oudheidkundig museum 0 Voor Romme één dag bromme(n) LtmiGM 'tibjmam S.V.L.V. en de kleedtenten op het sportpark ZATERDAG 31 MAART 1956 DE LEIDSE CQTJRANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Het Leidse aandeel in het Holland Festival SUet&iAJkeih niet êeAcdikêuwc Leiden heeft verleden jaar met zijn bijdrage aan het Holland Festival zo'n goede beurt gemaakt, dat het ook7 dit jaar weer en in versterkter mate aan het jaarlijkse kunstgebeuren zal mogen medewerken. De belangstelling van het Leidse publiek voor de kunstmanifestaties bleek, in tegenstelling tot die in sommige andere provinciesteden zo groot, dat het bestuur van het Holland-festival Leiden op de lijst van deelnemende steden een zeer eervolle plaats gunde. Zo zal dit jaar in de Sleutelstad de wereldpremière plaats vinden van „Sint Joris", een cantate van de Nederlandse componist Sem Dresden, die dit jaar 75 jaar wordt. Het concert, dat geheel ter ere van de componist gegeven wordt, zal door het Leidse gemengd toonkunst- koor onder leiding van Iskar Aribo uitgevoerd worden. Schottenzalen met expositie heropend Door het succes van de Leidse ma nifestaties kwamen na het aflopen van de ambtelijke bezigheden van het comité in september van het vo rig jaar tot de slotsom dat de oprich ting van 'n „Stichting Kunstmanifes taties" wenselijk was. Zowel het ar tistieke peil als de publieke belang stelling was 'een doorslaand succes geworden. Men telde in totaal 7000 bezoekers. De grootste belangstelling trok de uitvoering van de Hohe Messe in de Hooglandse kerk; ruim 1500 bezoe kers. Duizend personen woonden het con cert van het Concertgebouworkest in de Pieterskerk bij en nog eens 1000 bezoekers werden door de uitvoerin gen van het kamerorkest van Szymon Goldberg naar dezelfde kerk getrok ken. De opvoering van „Much ado about nothing" in Den Haag werd door 600 Leidenaars gezien en 550 personen woonden de première van het Italiaanse meesterwerk „La Stra- da" bij. Deze zeldzaam goede opkomst reeds bij de eerste maal dat Leiden aan een Holland Festival deelnam, verraste het hoofdbestuur in Amsterdam aangenaam en hieraan heeft Leiden te danken dat het wederom een be langrijk aandeel in de kunstmanifes taties zal hebben. Doel van de stichting. Het doel van de Stchting Kunstma nifestaties is het bevorderen van het culturele leven in de zomermaanden op een zodanig peil, dat opname in 't officiële programma van het Hol- nieme WM Vraagt prijslijst van 150 voorradige piano's en orgels Huurkoop 15°/o contant restant in 4 jaar. zeefcett BODEGRAVEN TEL 2i88 (K i726i Advertentie.» POTLOOD en GEEST OPLOSSING No. 509. Horizontaal: 1. het, 4. Oka, 6. Tunis, 9. eb, 11, kat, 12, pi, 13. R.O., 15. de, 16. doorweekt, 17. om, 18, ne, 19. n.d., 20. pro, 22. L.K., 24. wasem, 26. blij, 27. alk. Verticaal: 1. hoe, 2. t.t., 3. knak worst, 4. os, 5. aai, 7. uk, 8. it. 10. brood, 12. pekel, 14, oom, 15. den, 19. ndb, 20. pa, 21. o.e., 23. kijk, 24. wij, 25 ma. EEN ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een Paasei! Het Paasei is wel door onze Ger maanse voorouders uitgevonden als zinnebeeld van de verrijzenis der natuur uit de doodsslaap van de winter. Het ei is ook te zien als zinnebeeld van de Verrijzenis van Christus uit het graf. Niets deed aan de uiterlijke omstandigheden vermoeden, dat uit dat stenen graf het Leven op zou stijgen, zoals ook niets aan het witte stenen kogeltje van een ei doet vermoeden, dat er een vogel uit kan vliegen! Jezus heeft zijn eigen dood en opstan ding vergeleken met een graan korrel, die in de aarde wordt ge legd en omhoogschiet tot een volle aar. Beide zinnebeelden van ei en aar, zijn even geheimvol als de Paasmorgen. landfestival mogelijk is. Het pro gramma waarover in principe over eenstemming werd bereikt, vermeldt wederom het optreden van Szymon Goldberg als dirigent van en solist bij het Nederlands Kamerorkest. Dit concert waarvan de datum nog niet vast staat is bedoeld als openingscon cert van de Leidse reeks. Het zal niet, evenals het vorig jaar, in de ruimte van de Pieterskerk verloren gaan, doch in de Stadsgehoorzaal uitge voerd worden. Zeker is dat een van de concerten geheel aan werken van Mozart gewijd zal zijn. Op 26 juni volgt dan het koorconcert onder lei ding van Iskar Aribo met de wereld première van Sint Joris. Dit concert is in de officiële programma's van het Holland Festival opgenomen. Pieterskerk niet beschikbaar. Ook het concertgebouworkest on der leiding van Eduard van Beinum komt dit jaar weer naar Leiden. Bij zonder jammer is dat het concert dit keer niet in de Pieterskeik doch in de Stadsgehoorzaal zal plaats vinden. Be grijpelijkerwijs heeft het kerkbestuur van de Pieterskerk bezwaar tegen de omschakeling van* het gebouw tot concertzaal. Hierdoor konden slechts werk van enkele componisten voor uitvoering in aanmerking komtn, zo dat men wel op de Stadsgehoorzaal terug moest vallen. Rembrandt als leermeester. In de Lakenhal wordt van 1 juni tot 1 september een tentoonstelling ter gelegenheid van de Rembrandt - herdenking gehouden. De titel van de expositie is „Rembrandt als leermees ter".. Zij toont kunstwerken van de schilders, waarover zonder Rem brandt nooit in de kunstgeschiedenis boeken geschreven zou zijn. Het Fes- tivalbestuur heeft zich gehaast deze tentoonstelling in het officiële programma op te nemen. De direc teur van de Lakenhal, de heer Van Wessem is er in geslaagd beslag te gen op 35 schilderijen en 70 tekenin gen van Rembrandt en van schilders die zich aan hem spiegelden. Naast twee zelfportretten van Rembrandt zal. men kennis kunnen maken met een schilderij dat onlangs ir Tours als een Rembrandt „ontver- nist" werd Schottenzalen heropend. De Schottenzalen, die met deze ten toonstelling heropend zullen worden, GEM. AAHK0NDIGING I&ZAMELING HUISVUIL. Op de tweede Paasdag zal geen huisvifil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te "plaatsen. Het 'ophalen van huisvuil uit die •percelen, welke gewoonlijk op maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op donderdag 5 april e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Advertentie zullen verder schilderijen van Govert Flinck, Gerrit Dou, Gerbrand van den Eeckhout, Jan Lievens, Nicolaas Maes,-Philip Koninck, Aert de Gelder en de gebroeders Fabritius herber gen. De tekeningen zijn in hoofdzaak van Leupenius en Furnerius. Mede werking ontving de heer Van Wessem uit Amsterdam, Den Haag en vele plaatsen in het buitenland. De heer Van Wessem zal binnenkort over deze tentoonstelling voor de wereld omroep spreken. Op deze wijze probeert men ook Zuid-Afrikaanders en Nederlanders in den vreemde voor een bezoek te in teresseren. Het volledige programma van het Leidse aandee' in het Holland Festi val zal eerst later gepubliceerd kun nen worden. Start in de buitenwijken van Leiden Dinsdag a.s. begint in Leiden de woningtelling. Nogmaals wordt er ons van ge meentewege op gewezen, dat deze telling niet voor huisvestingsdoelein den zal geschieden. De gegevens die de 30 woningtellers verzamelen gaan naar het centraal bureau voor de sta tistiek, waar zij in de Holerith zul len worden verzameld en geregis- Zeldzaam jubileum Morgen op 1 april hoopt de heer L. Favier, administratief ambtenaar B le klasse bij het Rijksmuseum van Oudheden alhier, het zeldzame feit te herdenken, dat hij vijftig jaar ge leden als jongste bediende zijn intre de deed in het museum. Na een groot aantal jaren als zo danig werkzaam te zijn geweest werd hij op 1 januari 1918 benoemd tot amanuensis 2e klase en op 1 januari 1825 bevorderd tot amanuensis le klasse. Dank zij zijn energie en door zettingsvermogen ontwikkelde hij zich in snel tempo tot een uitstekend ambtenaar, aan wien verantwoorde lijke taken konden worden toever trouwd. Hij verkreeg de titel van hoofd van het dienstpersoneel en werd belast met de museumadmini stratie en de boekhouding. Hij werd op 1 januari 1949 benoemd tot admi nistratief ambtenaar C le klasse en op 1 januari 1954 bevorderd tot zijn huidige functie. Leidse Agenda MAANDAG (2de Paasdag). R.K. Instuif (Leonardushuis, Haag- weg). Damesavond met medewer king van „The Lucky Stars. Tevens optreden van Moestafa uit het Caba ret Giel de Boer. Aanvang 8 uur. „De witte non", 8 uur nam. Schouwburg. „De Jordaanzanger" in .Sterren- how", Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. WOENSDAG. Jongeren in de KVP. Mej. J. van Koppen over „Onze werkende jon geren" Guldenvlies. 7.30 uur nam. St. Cunera-groep. Ouderavond. „Een dag Kalief", operette 7.30 uur nam. St. Antoniusclubhuis. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 6.45 uur nam. Concert Leidse mannenkoren. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. ZATERDAG. Jeugddéfilé bij afscheid mgr. Jan sen. Zoeterwoudsesingel. Opening tentoonstelling: Isaac Israëls. Lakenhal 3 uur nam. A.N.I.B. (Invaliden Bond). 10-ja- rig bestaan. Receptie 36 uur nam. Den Burcht. Zondagsdienst der Huisarsen. De dienst wordt waargenomen door de doktoren v. Bockel, De Graaff, Kors, Mastenbroek, Veldhuyzen, v. Wingerden. Vanaf maandag 8 uur: dr. Lange- zaal, Nieuwzwaag, Pieterse, Postel, Schaefer. Doktersdienst Oegstgeest. Za terdag 31 maart 14.00 uur t/m zon dag 1 april (le Paasdag) 24.00 uur: dr. D. Held, Marelaan 36. dr. E. W. F. v. Wal- Dienst der apotheken te Leiden. Van zaterdag 31 maart tot 2 april 8 uur: apothekers Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171; Reyst, Steen straat 35. Van maandagmorgen 8 uur tot zaterdag 8 uur: apothekers Van Driesum, Mare 110 en Zuiderapo theek, Lammenschansweg 4. non 5I10IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO treerd. Het huisvestingsbureau krijgt van de formulieren geen inzage. Het doel van de telling is inzicht te krijgen in de woningvoorraad en de omvang van de woningbehoefte vast te stellen. Alle ingezetenen van Leiden krij gen daags voor het bezoek van de woningteller een formulier, waarop nog eens duidelijk staat aangege ven welke vragen gesteld zullen wor den. De teller zal bijvoorbeeld enige bijzonderheden vragen over leeftijd en beroep van huisgenoten en de in kom engrens van het gezinshoofd. Degene, die de woningteller zal ontvangen, kan zich dus prepare ren op de antwoorden. Los van de woningtelling worden gegevens gevraagd voor de gemeente lijke' woningcartotheek. De gemeen te maakt hiermede van de gelegen heid gebruik de archieven over de woninginhoud te Leiden bij te wer ken. Deze inlichtingen betreffen uit sluitend de inhoud van een woning en niet de bezetting. Dus ook hier hoeft de ondervraagde geen wan trouwen te koesteren. De tellers zullen hun arbeid be ginnen in de buitenwijken van de stad. De woningtellers zijn voor het merendeel gepensionneerde ambtena. ren van gemeente of P.T.T. De genoeglijke verkiezingscampagne, die de - K.V.P. enkele weken geleden heeft aangekon- U digd, heeft grote weerklank gevonden in de Nederlandse pers en vooral „De Groene Am- Q sterdammer" heeft in een zijner afleveringen grote aandacht besteed aan dit evenement, dat op 10 mei a.s. (Hemelvaart) geschiedenis zal worden. Met klinkende slagzinnen heeft dit blad de bromtocht aangekondigd en een gedeelte van deze journalistieke vaardigheid laten we U op bijgaand plaatje zien. Overigens schijnt de bromtocht ook op andere wijzen ingeslagen te zijn, want de eerste hon derden inschrijvingen zijn reeds binnen en de volgende week zal iedere afdelingssecretaris stapel inschrijfformulieren bezitten, waarop men een dagje te brommen. van de K.V.P. kan intekenen Het inschrijfgeld bedraagt één gulden en duopassagiers mogen gratis meebrommen. De tien finishplaatsen zijn: Bólsward, Assen, Almelo, Nijmegen, Roermond, 's Hertogenbosch (centrale), Breda, Gouda, Hilversum en Alkmaar. Wanneer de voortekenen niet bedriegen, zal Nederland op 10 mei luid brommend de K.V.P. weer een eindje verder rijden naar de overwinning, die een maand later op 13 juni bevestigd zal worden; dan mogen de andere partijen weer brommen. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII Dótf fleh WONINGTELLERS. Met een zorgelijk gezicht zien de Leidse burgers de „zwerm" woningtel lers naderen. Er zijn al abonné's, die ons gevraagd hebben wat er gaat ge beuren als de teller niet wordt toege laten. Vanwaar dit wantrouwen? Wij geloven dat hier een typische vaderlandse karaktereigenschap schit tert: baas op eigen erf willen zijn. Onze voorouders hebben dit op Met de inzet van zijn gehele per soonlijkheid heeft de heer Favier al die vijftig jaren in verschillende functies de belangen van het museum behartigd. Hij heeft de ontwikkeling van het museum gedurende een halve eeuw meegemaakt en clparaan zelf meegewerkt met grote ijver, trouw en toewijding. Hij kan terugzien op een rijke loopbaan en verzekerd zijn bênedên'elk"peif en 'beïfisf'minder- Voorschoten, 29 maart 1956. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag van de gemeenteraad van Voorscho ten, gepubliceerd in uw avondblad van 29 dezer, waarin dhr. v. d. Hulst een artikel in het clubblad van S.V.L.V. beneden elk peil en beslist minderwaardig vond, meent het Be stuur van S.V.L.V. U vriendelijk te moeten verzoeken, het gewraakte ar tikel in zijn geheel te willen opne men en het aan de lezers van Uw blad over te laten of dit inderdaad van de dankbaarheid van velen, die met hem in aanraking kwamen en met hem samenwerkten. De regering erkende zijn verdiensten door de toe- kening in 1947 van de gouden ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ongetwijfeld zal het de jubilaris in deze dagen niet aan belangstelling ontbreken. waardig is. Het is het Bestuur van S.V.L.V. verder niet recht duidelijk wat het beroep van de schrijver met deze zaak uitstaande heeft. Het Be stuur wenst tenminste het beroep van dhr. v. d. Hulst hierin niet te betrekken, als niet ter zake dienende. Hieronder volgt het artikel in het clubblad: MODERN SPORTPARK MET HOUTEN KEETJES? Wij hebben onze ogen uitgewre ven bij het lezen van het raads- verslag, dat in de Leidsche Cou rant van zaterdag jl werd gepubli ceerd. Nadat de Raad met gulle hand eventjes anderhalf millioen neertelde voor het bouwrijp ma ken van een nieuwe wijk, zetten de vroede vaderen zich plotseling schrap toen het er om ging ,drie en twintig duizend gulden meer te betalen voor de kleedgelegen heden op het sportpark. Is het eerste zeer belangrijk, het tweede niet minder. Want waar aan stonds zoveel huizen worden ge bouwd, zal ook voor meer ont spanning en recreatieruimten moeten worden gezorgd. Maar Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd! De tegenstand kwam van een IN DE LEIDSE Luxor. In de film ,,'s Nachts op Montmartre" wordt dit vermaakscen trum er aan de wilde haren bijge sleept om het verhaal dat nogal con ventioneel is relief te geven. Men be perkte zich tot het monteren van en kele shownummers in een overigens vrij spannende politiefilm, waardoor men af en toe het idee krijgt in een verkeerde film verdwaald te zijn. Het verhaal gaat over een aantrekkelijke jongeman met enkele weeffoutjes en een meisje uit één stuk, dat hem voor erger weet te bewaren. Intussen gapt de jongeman echter een diamant van een miljoen francs en gooit hij zui veringszout bij verdovende middelen. Voor dit laatste ontvangt hij nog een aardig sommetje, doch dit wordt later gemoedelijk van zijn straflijst afge trokken. Hij raakt echter betrokken in een moordzaak, waaraan hij part noch deel heeft. Een inspecteur trekt zich zijn lot aan en weet hem aan het einde van,de film met het meisje als reclasseringsfee weer op het goede pad te brengen. Het geheel is opge nomen in cinemascoop, een procédé waarmee de Fransen nog niet zo goed overweg schijnen te kunnen, zodat er af en toe personen in het beeldvlak verzeild raken, die aan de andere kant van de camera thuis horen. Toe gang 13 jaar. Lido. Het Paasprogramma van het Lido-theater is weer een lachpro- gramma zonder weerga met Norman Wisdom als de centrale figuur. Hij is hier de archivaris-assistent op een Engels departement, maar gaat mee naar Genève, wanneer een zijner su perieuren verhinderd is. In het def tige hotel krijgt hij evenwel 'n perso- neelskamertje toegewezen, waar hij al spoedig een grote stommiteit be gaat door zijn waskom uit het dak raam te laten vallen, precies op het hoofd van een Engels gedelegeerde, die daardoor uigeschakeld wordt, zo dat men noodgedwongen Wisdom als lid van de delegatie moet opnemen. Natuurlijk doet hij daar al evenzeer gekke dingen en stemt bij een be langrijke kwestie verkeerd. Degenen, die daarvan profiteren, overladen hem, met eerbewijzen, maar anderen zoekgn hem uit de weg te ruimen. Verschillende aanslagen worden op hem gepleegd, natuurlijk alle zonder effect. In Londen wordt hij tenslotte met alle mogelijke eer ontvangen, omd3t hij de sleutel in handen heeft om de koningin van het Tawaki- eilana mild te stemmen voor de ves tiging van een militaire basis. Hij wordt daarheen uitgezonden om te trachten de Tawakiers voor de Britse belangen te winnen. Dat brengt hem wel danig in moeilijkheden, maar de natuur komt hem hierbij prachtig te hulp,!' want bij een enorme vulkaan uitbarsting verdwijnt het eiland in de zee en daarmee is tenslotte de hele spannende kwestie voorgoed op gelost. 05 r. Trianon. Wanneer men werkt vollgens een vast recept, loopt men het minste risico, dat er iets mis gaat en zo schijnt de Amerikaanse filmindus trie er ook over te denken, want haar eenheidsmaaltijd show, verbaster de historie, massamontage en vecht partijen wordt nu al jarenlang door een gehoorzame massa „gevreten" en brengt dus aardig wat geld op, zon der risico's, zonder inspanning. Wanneer men bovengenoemde in grediënten flink door elkaar stampt, moet niemand verbaasd zijn, als Esther Williams letterlijk opduikt ten tijde van Hannibal om daar de ge vreesde aanvoerder der barbaren als een vertraagde puber aan haar voe ten te laten kronkelen en sentimen tele liedjes te laten jammeren. Wanneer men totaal niets anders wenst, dan beziggehouden te worden, is dit masaprodiukt te genieten; toe gang KFC: alle leeftijden. Casino. „To Paris wit love" is de titel van een Engelse fiLm, welke zich in Parijs afspeelt, rondom twee Schot ten, vader en zoon. Papa is naar Pa rijs gekomen om een meisje voor zijn zoon te zoeken en zoonlief was be zorgd voor papa, die weduwnaar is. Gevolg is, dat papa verliefd wordt op een heel jong meisje en zoonlief op een oudere vrouw. Maar op het eind komt alles op z'n pootjes terecht. Het is een filmverhaal met de echte droge Engelse humor, niet geschikt voor alle leeftijden (zoals de rijks keuring luidt) maar ook niet te ver werpen voor volwassenen. Rex heeft met de Pasen „Tarzan in de gouden stad" voor de dag gehaald om de liefhebbers van deze oer-mens in het oer-woud te laten genieten van wonderbaarlijke avonturen rondom een „stad van goud". Voor 14 jaar. zo'n duidelijke wijze gemarkeerd door paaltjes met kettingen voor hun huis te plaatsen. Hot is waarschijnlijk een restant uit de tijd, waarin een be zoeker met hoorngeschal werd aange kondigd en pas nadat de nodige vei ligheidsmaatregelen waren getroffen, de brug over de slotgracht werd neer gelaten. B. en W. vragen u vriendelijk komt achter uw verschansing vandaan laat de „goedendag" de mariënkolder en het buskruitkanon onaangeroerd, maar ontvangt de vriendelijke gepen sioneerde ambtenaern als goede vrien den. Misschien kan er tegen elf uur nog een kopje koffie af. Kaarten. Heren kaarters. As. woensdag 4 april is er weer klaverjassen in de Romanuszaal. Aanvang half acht. SPIEKER. zijde, waarvan men die niet had verwacht. De woordvoerder van de K.V.P. sprak van een luxe en gaf B. en W. de raad inplaats van 'n stenen, naar een prijsopgaaf van houten gebouwtjes te informeren! Nog niet eens de eerste de beste architect of aannemer, maar de eerste de beste schooljongen weet, dat het hout en zeer zeker het onderhoud hiervan, tegenwoordig heel wat kostbaarder is dan steen. Wij wijzen hier op het onderhoud van de indertijd zo geprezen Finse School in onze gemeente. En dan de duurzaamheid! Nif schokte ons deze opmerking niet zo zeer in de Raad zegt men wel meer als wel het feit, dat bij de stemming bleek, dat zeven vroede vaderen zich bij die mening aansloten. Eén sprak van „kleedpaleizen". Nu is het een hobby van sommige raadsleden om buitennissige woorden te ge bruiken; ze zijn er dan zeker van in de krant te komen. Als u nu weet dat over bouw en inrichting van de kleedgebouwtjes lang en uitvoerig is gesproken door de wethouder en de beide sportverenigingen, waarbij op ieder steentje werd bezuinigd en uitsluitend de voorgeschreven minima werden aangehouden, hierbij voorgelicht door ter zake kundige personen, dan vragen wij of de vroede vaderen de stukken 'hebben ingezien. Hoe wethouder Dekker ook ar gumenteerde en dat is hem wel toevertrouwd! het mocht niet baten. Stel je voor: stenen ge bouwtjes op een Sportpark! De heren Schrama en Lamboo van de K.V.P. lieten zich aan hun woordvoerder niets gelegen lig gen en stemden vóór, evenals de heren Pels en v. d. Werf van de P. v. d. A. Maar de tegenstem mers wonnen het pleit en verwe zen de sportwethouder naar de „houten keetjes". Door dit onnodige oponthoud is het sportpark weer verder van zijn voltooiing af dan ooit. En in tussen wordt vlak achter het doel op het Rouwkoopveld een straat aangelegd en worden naast de kalklijnen gleuven gegraven voor de riolering.... J. M. J. Namens het Bestuur: L. J. VAN AKEN, Voorz. J. M. JANSSEN, Secretaris.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2