3)e ftzidóeSotvtant Schoot Stalin persoonlijk zijn tweede vrouw dood? Bisschopswijding van mgr. M. A. Jansen Een nieuwe onthulling van Kroestsjef Men zei vroeger: zelfmoord Zalig, fJMóeti Verenigde Staten verrast door Nederlandse ergernis WEER EEN RUS NAAR INDIA Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 31 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13769 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., (7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.59 BEVRIJDE FAUST S& 'TERWIJL dr. Faust op het punt staat een einde aan zijn leven te maken door het drinken van ver gift, beginnen in het holst van de nacht de paas-klokken te luiden. De herinnering aan het vrome geloof van rijn jeugd houdt hem terug van de laatste dronk. De paas-klokken zin gen voorthet geloof komt niet weerom: „Die Botschaft hor' ich wohl, allein mir fehlt der Glaube". De boodschap hoor ik wel, het geloof ontbreekt men echter. In zijn onsterfelijke „Faust" heeft Goethe het rusteloos streven en zoe ken van de vrije, moderne mens vorm gegeven. De dichter begon dit mees terwerk bijna twee eeuwen geleden in 1774. De Faust is in zijn dorst naar fel geluk, naar alles-omvattende wetenschap, in zijn hoovaardij ook en wanhoop, het type van de vrije mens, die door de schijn der dingen heen, de kern zoekt en de diepste zin der schepping: „Dasz ich erkenne was die Welt im Innersten zusammenhalt Opdat ik inzie, hoe het heelal in stand gehouden wordt. J^JET de ontwarring van dit raadsel worstelt de mensheid van alle eeuwen. Zij is daarbij op dwaalwegen gegaan, achter dwaallichten aan en in het moeras van het ongeloof gezon ken. De boodschap van de paas- klokken heeft zij van verre gehoord, aan de boodschap geen geloof meer gehecht, totdat de bekentenis kwam: „Het wetenschappelijk onderzoek geeft ons een beeld van kosmische ontwikkeling, welke wij slechts kun nen beschrijven in de woorden: schepping uit het niets" creation ont of nothingness (Pascual Jordan, Science and the course of History, Yale-press 1955). Iedere klok heeft haar eigen klank,- de wetenschap en het geloof. Beider klank versmelt tot harmonie, tot volle Paasvreugde, waarin de "bood schap gehoord en ook geloofd wordt. Het feit der verrijzenis,r ogenschijn lijk wonderbaarlijk, is zeker niet wonderbaarlijker dan de schepping uit het niets. Het Eeuwig Goddelijk Zijn „was die Welt im Innersten zusammen halt wxochtte de schepping door deze alleen maar te willen. Het be reidde de kleine aarde voor tot woonoord van de mensheid, werd in de persoon van Jezus deelgenoot van deze mensheid, leed en stierf in deze mensheid. Ook de mensheid heeft God ge schapen uit het niets. Hij schiep Zijn eigen menselijkheid uit het niets. De maagdelijke geboorte uit de ge sloten moederschoot, de verrijzenis uit de gesloten schoot der aarde (de steen werd eerst later afgewenteld) het zijn beide „normale" getuige nissen, dat Gods Almacht alles wat bestaat geschapen heeft door dit te willen: dat er iets was, waar niets was. Er is geen natuurwet, welke Zijn alvermogen begrenst. LTET Paasfeest, de openbaring van alvermogen in het verrijzen van Gods aangenomen menselijkheid, be vrijdt de Faust, die in iedere men senziel worstelt naar het licht. Het bevrijdt hem, door hem zijn vrijheid te ontnemen. Het buigt zijn knieën door, vouwt en bindt zijn handen, drukt zyn hoofd neer tot aanbidding, in de nederige erkenning, „welke wij slechts kunnen beschrij ven in de woorden: schepping uit het niets". De diepste zin van al wat bestaat, ook van ons eigen bestaan,) is het ondoorgrondelijk geheim van God. De aanbidding ontneemt de vrij heid, zich onafhankelijk en hoog moedig een god te wanen „in het diepst van mijn gedachten". Zij schenkt echter de alles-overtreffende bevrijding van het sombere noodlot, van de vergiftigde wanhoop. „Sur- rexit Christus spes mea" Christus, mijn Hoop is opgestaan, alleluja! Terwijl de Faust, die in iedere mensenziel wortelt, en worstelt, grijpt naar het vergift, beginnen de Paas-klokken van geloof en weten schap te zamen te luiden als een be- vrijdings-zingen. In het genoemde boek van Jordan wordt een verandering in de houding van de moderne wetenschap aldus ge karakteriseerd: „het is een wending van aanmatiging naar nederigheid" (it is a turn from arrogance to humility). De boodschap van de Paas-klokken zal, gehoord, ook geloofd worden, als de Faust zijn vrijheid gevangen geeft aan de Verrezene, en door Hem bevrijd, zijn eigen verrijzenis ver hoopt. Naar de Londense correspondent van het „Alg. Dagblad" mededeelt, heeft het Foreign Office te Londen bericht ontvangen, dat Kroestsjef in een opzienbarende geheime brief aan de leiders van de communistische partij van de Sowjet-Unie Stalin ervan beschuldigd heeft, persoonlijk zijn tweede vrouw te hebben doodgeschoten. UIT HET MAUSOLEUM. Tegelijk met dit nieuwe verhaal over de omvergeworpen afgod zijn in Londen geruchten binnengekomen volgens welke de nabestaanden van Stalin de tegenwoordige machtheb bers hebben verzocht, zijn gemummi ficeerd overschot ter beschikking te stellen, zodat zij het kunnen begraven in het Moskovitische Novo Devicki kerkhof, naast Nadezhda, zijn tweede vrouw, die Stalin zelf meest Nadia noemde. Het is mogelijk'dat dit verhaal door de heersers in het Kremlin wordt rondgestrooid om het stoffelijk over schot van Stalin op elegante wijze uit het mausoleum van Lenin te kun nen verwijderen. De dood van Stalins tweede vrouw, Nadezhda, in november 1932, is steeds in geheimzinnigheid gehuld geble ven. Toen werd gemeld dat zij zelf- „Volksleger" marcheert Duitse soldatenlaarzen hebben gis teren voor het eerst na elf jaar weer op het Oostberlijnse plaveisel ge dreund, toen de eerste afdelingen van het Volksleger-in-oprichting para deerden voor de afgevaardigden naar het congres van de Oostduitse com munistische partij. Hoewel men zich in het Westen niet in het minst ongerust maakt over de oprichting van een Oostduits le ger omdat er in feite niets verandert, overwegen de garnizoenscommandan ten van de Verenigde Staten, Groot- Brittanië en Frankrijk in West-Ber- lijn toch een protest tegen de parade. Het is namelijk, krachtens een overeenkomst tussen de vier bezet tende mogendheden, alle Berlijners verboden om uniform en wapens te dragen, behalve wanneer zij deel uit maken van de politie in een van de vier sectoren. Het groepje dat gisteren voor het eerste paradeerde, was driehonderd man sterk en bestond uit soldaten, matrozen en personeel van de lucht macht. Zij marcheerden keurig, als in de Pruisische tijd, en de twee dui zend communistische afgevaardigden klapten ritmisch in de handen. „her-opvoeden" en hun drupppelsge- wijs kunnen bijbrengen, evenals dit reeds geschied is in de communisti sche, jeugdorganisaties, dat „Vader tje Stalin" toch lang niet zo'n vlek keloos weldoener was als zij totnutoe met de paplepel hebben ingegeven gekregen. Franse troepen uit Zuid-Vietnam Frankrijk en Zuid-Vietnam hebben een overeenstemming getekend waar bij Frankrijk belooft zijn 20.000 man sterke expeditielegrer, stammend uit In Londen neemt men aan, dat de nieuwe machthebbers in het Kremlin, die ziöhzelf schoon willen wassen door de schuld van alle barbaarsheid op Stalin te werpen, zoveel mogelijk onpleizierige feiten (event, verzon nen) over het persoonlijk leven van Stalin willen laten „uitlekken" via het partijapparaat zodat communisti- sche ouders hun kinderen kunnen paar adjudanten. moord had gepleegd na bij Stalin ge protesteerd te hebben tegen het mise rabele lot van de Russische boeren bevolking. Maar Russische vluchte lingen die later naar het westen kwa men, meldden, dat Stalin waarschijn-,,, lijk zelf de hand in haar dood had ge- df,"gochmeae veldtocht, voor 30 juni Op dinsdag 8 mei zal de consecratie plaats hebben van mgr. M. A. Jansen, benoemd bisschop van Rotterdam, waarbij mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, als consecrator optreedt. Medeconsecratoren zijn mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda, en mgr. J. Buis van Mill Hill, apostolisch vicaris van Jesselton op Brlts-Borneo. Mgr. P. A. Nierman, benoemd bisschop van Groningen, wordt op vrijdag 11 mei geconsacreerd. Hierbij treedt als consecrator op mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en als medeconsecratoren mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, en mgr. C. Kramer O.F.M., vicaris apostolicus van Luan (China). De consecraties worden toegediend in de kathedralen, respectievelijk van Rotterdam en Groningen in tegenwoordigheid van mgr. Giobbe, vertegen woordiger van de H. Stoel bij de Nederlandse Regering, van het voltallig Nederlands Episcopaat, en van vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. uit Zuid-Vietnam terug te trekken. 1 Franse en Amerikaanse instructeurs hebben een Vietnamese leger opge leid dat ten slotte een sterkte zal krijgen van 140.000 man geregelde troepen en een even sterke reserve. De enige Franse militaire die na 30 juni nog in Zuid-Vietnam zullen blijven, zijn een militaire attaché met twee assistenten en misschien een Pasen, dat is hergeboren in de schoot der need'righeid, Pasen, dat is uitverkoren om het kwaad, dat men belijdt. Pasen is een wijl ontstegen aan het eigen mensenhart; Pasen is de mannaregen na onmenselijke smart. Ook al waren onze panden van de vele zonden rood, Pasen ontbindt alle banden door Uw glorierijke dood. Altijd zult Gij mij ontbinden ook al val ik telkens weer, 'k zal met Pasen wedervinden Uw verrijzenis o, Heer. Daarom: Zalig Pasen allen, nu gij weet, wat dit beduidt, want hoe dikwijls wij ook vallen: God is daar, het licht breekt uit. FRANK VAN LEUVEN. „FIET HEIN" IN BOMBAY. De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" is vrijdag voor een formeel bezoek van vier dagen in Bombav gearriveerd De „Piet Hein" is het tweede Nederlandse oorlogs schip dat sinds 1953 een bezoek brengt aan India. De Indische marine heeft voor de bemanning van het bezoekende schip een uitgebreid programma samenge steld. Dulles neemt echter niets terug De Ver. Staten vatten de teleur stelling in Nederland over de verkla ringen van Dulles in Djakarta ernstig op, maar er kan geen sprake van zijn, dat er ook maar één woord wordt teruggenomen van hetgeen Dulles heeft gezegd. Zo zijn de commentaren samen te vatten, die officiële woordvoerders van het Amerikaanse State Depart ment gisteren hebben afgelegd. De Amerikaanse functionarissen toonden zich enigszins verrast door de Nederlandse teleurstelling, daar Nederland als een „oude VTiend en bondgenoot" wordt beschouwd. Minister Dulles, zo redeneert men, heeft in Djakarta niets gezegd, dat hij niet ook over ieder land in Zuid- oost-Azië dat hij .bezocht, heeft ver klaard. Minister Dulles heeft slechts willen zeggen, dat de Ver. Staten wensen dat deze landen zioh voorspoedig blij ven ontwikkelen buiten de invloeds sfeer van Moskou. Zij wenser. dit, on geacht welk geschil deze landen ook mogen hebben met de vrienden der Ver. Staten. Functionarissen van het State De partment lieten tevens doorscheme ren, dat Indonesië het als een tus senkomst van een derde mogendheid zou beschouwen indien minister Dul les, hoe beleefd en informeel ook het proces tegen Jungschlager en het verbreken van de financieel-econo- mische overeenkomsten ter sprake zou hebben gebracht. Dit zou alleen maar hebben bijge dragen tot een verdere verslechte ring van de Nederlands-Indonesische betrekkingen. Nota geen protest? De nota, die de Nederlandse am bassadeur, dr. J. H. -van Royen, don derdag op het State Department heeft overhandigd, wordt in Wash ington niet als een Nederlands pro test beschouwd. In de nota, zo werd medegedeeld, is alleen een overzicht gegeven van de Nederlandse reacties in zake de recente uitlatingen van minister Dul les in Djakarta. In hoofdtrekken werd er de verklaring in weergege ven van minister Luns in de Tweede Kamer, volgens welke Nederland zeer geschokt en teleurgesteld was door Dulles' vriendelijke opmerkingen aan het adres van Djakarta. Op geen enkele wijze beschouwen wij de Nederlandse nota als een pro test, verklaarde een woordvoerder van het State Department. De nota gaf ons slechts formeel inlichtingen die wij ook uit de pers hadden kun nen vernemen. Jeruzalem houdt zich aan,oude liturgie Jeruzalem is waarschijnlijk de enige plaats ter wereld, waar de nieuwe liturgische viering van de Goede Week niet in praktijk is gebracht. Ook leden van andere kerkgenootschappen dan de rooms-katholieken vieren Pa sen. Omdat op de historische plaat sen in het Heilige Land de kerkge bouwen veelal door verschillende kerkgenootschappen gebruikt worden bestaat er een vaste regeling voor de tijdstippen, waarop de plechtigheden worden gehouden. Deze regeling is zeer moeilijk te veranderen. Het zal in Jeruzalem waarschijn lijk minder druk zijn dan met Kerst mis. In de oosterse ritus valt Pasen dit jaar begin mei. Dan wordt 10.000 vreemdelingen, vooral uit Syrië en de Libanon, verwacht. Ernstig spoorwegongeluk in Zweden Anastas Mikojan, de vice-premier van de Sovjet-Unie, brengt op het ogen blik een bezoek aan India in navolging van Boelganin en Chroestsjef. In de residentie van de Indiase premier werd de Russische bezoeker door Sri Jawaharlal Neroe ontvangen voor een bespreking. De foto toont (links) Nerwe in gesprek met Mikojan. Bij Akavaare in Lapland, Noord-Zweden, is een spoorbus met volle vaart op een goederentrein gereden, waardoor de bestuurder van de bus en der tien passagiers uit dit voertuig werden gedood. De foto, welke een beeld geeft van de ravage, laat zien hoe de zware locomotief van de goederen trein diep in de ineengedrukte spoorbus drong. Gandhi geen „imperialist" meer Wijlen Mahatma Gandhi, de Indiase strijder voor de onafhankelijkheid van zijn land, wordt niet langer in de Sowjet beschouwd als een „werktuig van de bourgeois imperialisten" zoals hij in het Stalinistische tijdperk steeds werd genoemd. In een artikel in het Sowjet maand blad „Internationaal Leven", geschre ven door Alexander Güber, die direc teur van de Oosterse afdeling van de Sowjet Academie van Wetenschappen, wordt Gandhi nu geprezen als „de meest op de voorgrond tredende openbare figuur van de Indische nationale bevrijdingsbeweging". Hetgeen niet weg neemt dat in de laatste uitgave van de grote Sowjet encyclopedie, van 1952, Gandhi nog vermeld staat al „de auteur van de reactionaire politieke doctrine" en als iemand „geboren uit een familie van handelaars en woekeraars". Ruzie onder Poujadisten Pierre Poujade, de leider van de antibelastingbetalers, die bij de laat ste verkiezingen in Frankrijk zoveel succes had, heeft verklaard, d&t hij weer naar zijn boekhandeltje in Saint Cere zal terugkeren, als hij daarmee een breuk in de partij kan voorko men. Als men dat niet wil, moet hij „duidelijke bewijzen" hebben van het vertrouwen van de partij in hem. Het botert allang niet meer in Pou- jades organisatie van kleine winke liers en andere ontevredenen. Velen waren ertegen, dat hij aan politiek ging doen. De 35-jarige „kruisridder tegen de belastingen" heeft deze strijd nu openbaar gemaakt door een artikel in het tweemaal per maand verschij nende periodiek van de partij. verloop weinig verandering zal ko men. Plaatselijk zijn enkele opkla ringen mogelijk, die het weer tijde lijk een iets aangenamer karakter kunnen geven. De neerslagkansen blijven klein. weer Weersverwachting (geldig van zaterdagavond tot zondagavond, Opgemaakt te 11.15 uur). TAMELIJK KOUD Aanvankelijk opklaringen, la ter weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht; morgen overdag ongeveer i dezelfde temperaturen als van- j daag. Koude Paasdagen Door de ontwikkeling van een krachtig gebied van hoge druk boven de Britse eilanden heeft het weer in het West-Europese kustgebied een ge heel ander karakter gekregen. Boven de Noordzee kwam een'overwegend noordelijke stroming tot stand, waar door koude lucht van polaire oor sprong Nederland en België binnen drong en de temperatuur gisteren in de loop van de dag tot omstreeks 7 graden daaide. In Frankrijk, Duits land en Zwitserland bleef het daaren tegen nog zacht. Temperaturen van 18 tot 22 graden kwamen daar bijna overal voor. Het thans boven de Britse eilanden ont stane hogedrukgebied vertoont een tamelijk grote hardknekkigheid. Ver wacht wordt, dat het ook gedurende de Paasdagen het weer in ons land zal blijven beheersen. De aanvoer van koude lucht gaat dus door, zodat er in het tomperatuur- 1 April zon op 6.17, onder 19.16; maan op 1.11, onder 9.14. 2 April zon op 6.15, onder 19.17; maan op 1.57, onder 10.08. 3 April zon op 6.13, onder 19.19; maan op 2.36, onder 11.08. L.K. 9.06 Hoogwaterstanden 1 April v.m. 7.n.m. 7.20. 2 April v.m. 7.30; n.m. 8. 3 April v.m. 8.20; n.m. 9. Het weer in Europa HELSINKI half bewolkt 3 C. STOCKHOLM zwaar bew. 1 OSLO licht bewolkt 2 KOPENHAGEN onbewolkt 2 ABERDEEN geheel bewolkt 8 DUBLIN licht bewolkt 3 LONDEN zwaar bewolkt 4 AMSTERDAM motregen 5 BRUSSEL mist 4 PARIJS nevel 6 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE regen 10 NICE - zwaar bewolkt 10 BERLIJN geheel bewolkt 6 FRANKFORT nevel 8 MüNCHEN licht bewolkt 4 ?ü!RICH half bewolkt 2 GENèVE regen 9 LOCARNO zwaar bewolkt 5 WENEN nevel 2 ROME regen 12 ROME regen 12 Korreltje Zwarigheden moeten prikkels zijn, geen struikelblokken. Potgieter.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1