Het voorlopig Nederlands elftal kreeg les in hogeschool-voetbal Partizan overspeelde Nederlanders in grootse stijl en won met 31 De wedstrijd vond in eerste helft reeds zijn beslissing Het enige echte Nederlandse doelpunt DONDERDAG 29 MAART 1956 DE LETT SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 gewonnen werd en degenen, die het ver- lands Elftal gezien hebben, welke te Düsseldorf tegen Duitsland gespeeld en gewonen werd en degenen, die het ver loop uit krant of radio hebben gevolgd, zullen allicht gedacht hebben, dat we er met het Nederlands elftal eindelijk wa ren, maar de wedstrijd, die de Voorlopi- gen gisteravond in het nagenoeg uitver kochte Olympisch Stadion tegen Parti zan aan het werk hebben gezien, moes ten ervaren, dat we er nog lang niet zijn. Vooropgesteld dient te worden, dat dit Voorlopig Nederlands elftal gehandicapt was door het niet meespelen van Lenstra en dat het opstellen van Clavan als linksbuiten allerminst opnieuw een openbaring was, maar zelfs als we daar mee rekening houden, vragen we ons af, of deze voorhoede niet beter had ge kund. Naast Koopal en Bosselaar^ im mers, welke laatste goede met slechte momenten afwisselde, stond .Appel als rechtsbuiten en Appel kreeg" weinig te doen. maar ook als hem de bal werd toegespeeld, deed hij er weinig mee, om dat linksback Herceg hem als een klit op het lijf zat. Appel was daardoor veelal tot werkeloosheid gedoemd, maar hij deed ook te weinig moeite om zich vrij op te stellen. Men kan zich afvragen, of de KNVB niet te hoog heeft gegrepen door Parti zan als tegenpartij van deze voorlopige ploeg te arrangeren. De Zuidslaven toch toonden zich meesters in het voetbalspel, echte rasvoetballers en goochelaars met de bal. die in zeer hoog tempo speelden, uitstekend positie kozen en op tijd wisten in te grijpen. Daaraan paarden zij een weldadig aandoende baltechniek en li- chaamsbeheersing. Als men zich deze vraag stelt, kan men haar evenwel ook eenvoudig beant woorden door te zeggen, dat juist deze geroutineerde en in prima conditie ver kerende spelers een uitstekende spar ringpartner vormden voor dit Voorlopig Nederlands elftal en dat het geen schan de was van een dergelijke tegenpartij te verliezen, want het bleek al spoedig, dat men hier te doen had met een ploeg voetballers, die vaklieden waren van het eerste plan. Een elftal van louter ster ren eigenlijk, die naar verschillende wijzigingen in de opstelling te oordelen te gebruiken waren voor practisch alle plaatsen in een ploeg. Of men nu de onverstoorbare en razendsnel anti ciperende doelman Stojanovic nam of de allround voetballer, rechtsachter Belin. die een verbluffende spurt in de benen had of stopper Zebec (de man van het Fifa-elftal, dat Engeland in 1953 een ge lijk spel afdwong), die oorspronkelijk als linksbinnen was opgesteld. Maar de meest complete, de meest verbazingwek kende voetballer in dit team. dat voor het overgrote deel uit internationals be stond, was rechtsbinnen Milutinovic, of wel „Milu" zoals hij herhaaldelijk door zijn landgenoten werd toegeroepen. „Mi lu", die vaak vergeleken wordt met de Hongaar Ferec Puskas, benadert inder daad zeer dicht het type van de ideale voetballer. Deze blonde, slanke jonge ling. die met zijn 23 jaren al dertien interlandwedstrijden op zijn naam heeft en die ook een gevreesde middenvoor is, imponeert evenzeer door zijn snelheid, zijn gave techniek en zijn geslepen spel inzicht als door de manier, waarop hij uit alle standen weet te schieten, althans een voorzet naar een van zijn medespe lers te geven. Het was inderdaad geen schande van deze hogeschool-voetballers te verliezen, die menigmaal „open doekjes" kregen, maar we konden toch ook niet aan de indruk ontkomen, dat ons elftal zo nu en dan min of meer belachelijk werd ge maakt. wanneer deze of gene speler eens op grootmeesterlijke wijze in de luren werd gelegd. Dat moeten de spelers zelf gevoeld hebben en dat voelde Notermans. die wel zeer ongelukkig begonnen was in deze wedstrijd, ook. Dat bleek toen hij, na door enige Partizanen van het kastje naar de muur te zijn gezonden, de tanden op elkaar zette en enkele te genstanders op bekwame wijze van re pliek diende en eveneens een applausje van de toeschouwers kreeg. Maar dat was slechts één moment. De gasten tra den zo herhaaldelijk op. Goede eerste helft. In de eerste helft kwam het verschil tussen de grootmeesters en de leerlingen nog niet zo sterk tot uitdrukking, omdat de Nederlandse spelers lang niet onver dienstelijk speelden en in staat bleken tegenover de hoge techniek een grote dosis goede wil en enthousiasme te stel len. die het krachtsverschil enigermate nivelleerden, doch toen na de rust bleek, dat de ploeg eigenlijk teveel van haar krachten had gevergd, kwam de reactie en was het woord voornamelijk aan de gasten, die er meer en meer een partij show-voetbal van maakten, waarvan dc Hollanders geen kaas hadden gegeten. Het gebeurde maar al te dikwijls, dat de bal vanaf de linker- of rechterhoek van het veld weer naar het midden werd teruggezonden en vandaar zelfs naar de verdediging, om van daaruit opnieuw met een aanval te beginnen. De Partiza nen konden zich die show-luxe veroorlo ven. omdat ze eerstens een veilige 31 voorsprong hadden, maar tweedens ook omdat ze tegen de goede Hollandse verdediging toch weinig scoringskansen hadden, want productief was het spel al lerminst. Daarbij kwam nog, dat het ongelukkig doelpuntenverloop zeer ten nadele van de in het wit gestoken Hollandse ploeg verliep. Immers, Koopal had reeds spoe dig succes, toen hij de uitgelopen keeper Stojanovic met een fraai schot gepas seerd wasmaar rechtsback Belin de bal met beide handen uit doel sloeg enCor v. d. Hart uit de verdiende penalty zo slecht richtte, dat de keeper kon redden. En alsof dat nog niet vol doende was, speelde Notermans over- gens weer zeer voldoende werk verrich tend eenmaal zo ongelukkig op De Munck térug, dat de bal in eigen doel verdween, zodat de gasten tegen de ver- Notermans trapt in het eigen doel: het eerste doelpunt voor Partizan is een feit. Ondanks een pantersprong van de ver beten kijkende doelman Dc Munck was het schot niet te houden. LFCGouda 21 De serie wedstrijden om de Zilveren Molen van LFC werd gisteravond voort gezet met de wedstrijd GoudaLFC, welke met 21 door de Leidenaars werd gewonnen in de verlenging, die nodig was aangezien bij het eindsignaal van arbiter Dusee de stand in evenwicht was (11). In de zesde minuut van het ver- lengstukje scoorde Heijmans op enigs zins eigenaardige wijze de beslissende goal. Op een pass door het midden kreeg hij de bal tegen de handen zo op het oog onopzettelijk! werd daarna nogal een tikkeltje fors ten val gebracht, doch zag toch nog kans, temidden van twee Gouda-verdedigers op onnavolgbare wij ze te scoren. En zo plaatste LFC zich in de volgende ronde. In de eerste helft kwam een beter spe- i lend Gouda tot slechts één treffer, mede dank zij fraai werk van doelman Selier. Een minuut was de tweede helft oud of H. Heijmans deponeerde 11 achter doel an Vreeswijk. Hierna werd de strijd enigszins forser r arbiter Dusee riep de beide aanvoer ders tot de orde. Doelman Selier stond echter een Gou'dse zege in dc weg. ter wijl één maal midhalf Van Dam redding bracht. Aan de andere kant stuitte een loeier van G. Nagtegeller af op de krui sing. Zo eindigde LFCGouda in eerste instantie in een gelijk spel (11), ter wijl in de verlenging de Kanaries de zege binnenhaalden.Hoe, dat weet U reeds. Volgende week: RoodenburgQuick. Het Ned. jeugdelftal heeft gisteravond te Apeldoorn een 30 overwinning be haald op het Oostelijk team. een uitslag, die de verhouding in het veld niet weer gaf, maar van de andere kant bewees, dat de jeugd beter de kansen benutte. De doelpunten werden gescoord door Grevink, Korpeleyn en Smulders. wachting en verhouding in de leiding kregen. Dat drukte het moreel van de Voorlopigen ongetwijfeld en dat uitte zich o.m. in het bijzonder slecht afwer ken van de aanvallen want er werd tal loze malen hopeloos naast het doel van keeper Stojanovic geschoten. Tenslotte ging keeper De Munck bij het „derde" doelpunt der gasten niet geheel vrij uit. Toen linksbinnen Bobek van behoorlijke afstand een schot in de uiterste hoek richtte, viel De Munck wel spectaculair uit. maar indien hij eerst een of twee passen had gedaan, zov bal binnen zijn bereik zijn geweest. Hoe het evenwel zij. men behoeft deze nederlaag ook niet te dramatisch op te nemen Gedachtig aan het spreekwoord: „een slechte generale repetitie, een goede uitvoering" kan men zeggen, dat deze wedstrijd inderdaad weer lering heeft gebracht en dat de Oranje-spelers in de wedstrijd tegen de Belgen op 8 april de tanden weer eens extra op elkaar zullen zetten en zo beschouwd moet de grootste optimist hiermee vrede hebben. (Advertentie.) Notermans legde de basis voor de nederlaag Het verloop van de wedstrijd is in korte trekken verteld. De eerste minu- waren voor de gasten, die met een prachtige combinatie de Nederlandse verdediging doorsneden. Toch kreeg Ap pel de eerste kans. Hij hield echter in en verwachtte een fluitsignaal voor buiten spel, doch toen dat niet volgde en hij opnieuw weg wilde sprinten had de ver dediging van Partizan zich hersteld. De spanning steeg snel. In de 6e minuut kreeg Bosselaar de bal, zijn schot werd gekeerd en Timmermans kwam in het bezit van het leder. Van de rand van het strafschopgebied volgde een boogbal in het' Zuidslavische doel. over keeper Sto janovic heen. Rechtsback Belin voor kwam een doelpunt door met de hand het schot te stoppen. Strafschop gemist en teleurstelling. De strafschop door Van der Hart ge nomen. was slecht geplaatst en Stojano- verrichtte zijn eerste save, waarbij hij overigens reglementair te vroeg een stap had gedaan, die hem juist te pas kwam. Verrassend snel dook hij naar links en grabbelde de bal van de grond. Een minuut later kregen de Nederlan ders een tweede teleurstelling te verdu ren. Notermans, in het nauw gebracht door Valok, speelde terug op doelman De Munck, zijn boogbal ging precies over de handen van de „zwarte panter" heen en verdween vlak onder de lat in het doel (01). Wél kwam Nederland terug, we zagen •n prachtig schot van Koopal, gevolgd door een kogel van Klaassens. Maar ge vaarlijk waren onze aanvallen zelden. Vooral in sprintsnelheid schoten de Ne derlanders tekort. Na een kwartier red de Wiersma op de doellijn. In de 27e mi nuut verhoogden de gasten hun voor sprong. Velok schoot eerst hard tegen de uitlopende De Munck aan en Bobek doel puntte mét een hard schot (02). Koopal scoort. Een schot van Appel in de 32c minuut bracht de bal bij Timmermans, die naar de op de strafschopstip staande Koopal plaatste, deze maakte geen fout en vóór Stojanovic zich bewust was wat er ging gebeuren, lag het leder al achter hem tl—2). De Zuidslaviërs toonden zich meester in het korte spel, plaatsten met een accu ratesse. die vaak benauwend was en zel den mislukten hun passes. En kwam één van hen in moeilijkheden, dan vond hij enkele meters verder wel een of meer medespelers in vrije positie. De laatste minuten voor de rust waren weer voor de Nederlanders. Schoten van Bosselaar. Clavan en Klaassen volgden, evenwel zonder resultaat. DE TWEEDE HELFT Was er in de eerste helft nog sprake van strijd, na de hervating waren de gas ten geheel heer en meester. Een briljant aanvalsspel. vaak overgaand in show voetbal, toverden zij de toeschouwers voor. Snel scoorde Kaloperovic het derde doelpunt voor zijn ploeg. Hij won een duel met Van der Hart en zijn schuiver langs de binnenkant van de linkerpaal was voor De Munck onbereikbaar (1—3). Na ruim een kwartier leek het of we de eerste gevaarlijke Nederlandse aanval konden noteren. Een voorzet van Koopal afgezwenkt naar de vleugel, stelde Appel in staat met een kopbal het Partizan- doel te belagen. De kopstoot was echter te zacht en bovendien te slecht gericht om Stojanovic in moeilijkheden te brengen. Steeds weer kwamen de Zuidslavische aanvallers terug, steeds weer vonden zij hun ploeggenoten in de vrije ruimte. De „voorlopigen" werden van het kastje naar de muur gestuurd. Na 26 minuten kwam Clavan vrij, door een mistrap van zijn tegenstander, doch het schot van de Hagenaar ging over de lat. De gasten, kennelijk tevreden met de behaalde voorsprong, gaven zich steeds meer over aan salon-voetbal. Keer op keer gingen zij de onzen voorbij, om dan even later met een tikje naar links of naar rechts een ploeggenoot in de gele genheid te stellen zo'n kunststukje uit te halen. Toen Klaas Schipper hierna voor de laatste maal floot, barstte het applaus op de tribunes los. De favorieten hadden verloren, verdiend verloren, doch wat de mannen uit Belgrado de toeschouwers hadden geboden was zo verkwikkend en zo sprankelend geweest, dat elke voetbal liefhebber er volop van had genoten. De uitslag nam men maar op de koop toe. Naar wij vernemen worden onderhan delingen gevoerd met de Zuidslavische ploeg Partizan teneinde dit elftal als te genpartij te laten fungeren van Bota- fogo voor een wedstrijd, welke op woensdagavond 13 juni in 't Feyenoord- stadion te Rotterdam wordt gespeeld. De netto-opbrengst van deze ontmoeting is bestemd, naar men weet. voor het fonds uitzending van een olympische ploeg naar Melbourne. Toegangskaarten via Roode Kruis Voor de wedstrijd NederlandIerland, die op Hemelvaartsdag (10 mei) in het Feyenoord-stadion te Rotterdam zal worden gespeeld, heeft de KNVB 8.000 toegangsbewijzen ter beschikking ge steld van het Roode Kruis ter verdeling onder het publiek. De volgende rangen kunnen per brief kaart met 50 cent extra postzegels wor den aangevraagd bij het Roode Kruis, Den Haag: A Eretribune le Ring 7.50; B Eretribune 2e Ring 6.C Maastri bune 2e Ring 4.50; D Zijvakken le Ring ƒ4.50; E Zijvakken 2c Ring ƒ3.F Staanplaatsen 1.50. Aanvragen dienen uiterlijk 17 april a.s. om 12.00 uur binnen te zijn. Per briefkaart kan slechts één "toe- gansbewijs worden aangevraagd. De helft van de opbrengst zal ten goe de komen aan het Koningin Wilhelmina Fonds. De landenwedstrijd tussen Italië en Brazilië, welke op 25 april te Milaan wordt gespeeld zal worden geleid door onze landgenoot, Leo Horn. De ontmoe ting tussen Italië en Brazilië is de eerste van de reeks van 4 wedstrijden, welke Brazilië in Europa speelt. RODE DUIVELSKAISERSLAUTERN In het Heysel stadion hebben de Rode Duivels gisteravond hun oefenwedstrijd tegen de Duitse club FC Kaiserslautern met 63 gewonnen. De ruststand was 32 voor de gastheren. HET FIFA JEUGDTOERNOOI De eerste wedstrijd van het Fifa jeugd toernooi, tussen Hongarije en West- Duitsland (groep 1), is in een gelijk spel 00, geëindigd Verder werden gespeeld: FrankrijkSaarland 10; Engeland Bulgarije 12; ItaliëBelgië 21. OLYMPISCHE SPELEN De Zweedse posterijen hebben besloten ter gelegenheid van de olympische rui- terwedstrijden, welke in juni a.s. Stockholm worden gehouden, olympische postzegels uit te geven in verschillende waarden. De postzegels zullen vanaf april a.s. te verkrijgen zijn. KANDIDATENTOERNOOI De uitslagen van de tweede ronde van het kandidatentoernooi luiden: Petrosian Bronstein 01; SpasskyKeres YiV-, PilnikFilip afg.; SzaboPanno YjYt\ GeilerSrrtyslov afg. Afgebroken partij uit de eerste ronde: PannoPilnik 10. Dc stand na de tweede ronde luidt: 1. Panno (Arg.) 1 Y-> pnt.; 2. Bronstein (Rusl.) 1 pnt. en 1 afg.; 3-4. Spassky (Rusl.) en Szabo (Hong.) 1 nt.; 5-6-7. Smyslov (Rusl.). Filip (Ts. SI.) en Keres (Rusl.) Y> Pit- en 1 afg.; 8. Gelier (Rusl) 0 pnt en 2 afg.; 9-10 Pilnik (Arg.) en Pe trosian (Rusl.) 0 pnt. en 1 afg. Morgen spelen in de derde ronde: SmyslovPetrosian, PannoGelier, Filip Szabo, KeresPilnik en Bronstein Spassky. Vandaag beginnen om 12 uur de afgebroken partijen. WIELRENNEN EEN „ZWARTBOEK" VAN BARTALI Gino Bartali, een der idolen van dc Italiaanse wleler-enthousiasten. heeft een zwartboek" geschreven, waarin hij tal •an bitter ervaringen uit zijn loopbaan als renner schetst. Een gedeelte van de inhoud is uitgelekt en het heeft al krachtige reacties uitgelokt. Sommige kopstukken uit de Italiaanse wielerwe- reld, die er in Bartali's boek slecht af komen in dc eerste plaats Alfredo Binda hebben onmiddellijk bekend ge maakt. dat zy aanklachten wegens las ter zullen indienen. Bij wijze van voorspel tot zijn boek heeft Bartali in een geilllustreerd sport blad onthuld, dat een ploegmaat van zijn grote rivaal Fausto Copi aan de voor avond van MilaanSan Remo in 1947 getracht zou hebben hem (Bartali) dron ken te maken In Italië wacht men vol spanning dc publikatie van dit boek af. ATLETIEK DUINRELL-BOSLOOP OM Z.H. VELDLOOPKAMPIOEN SCHAPPEN <5p Tweede Paasdag 's middag om 1 uur zullen op Duinrell in Wassenaar de jaarlijkse veldloopwedstrijden worden gehouden om dc Zuidhollandse kam pioenstitels. Het is voor de elfde achter eenvolgende maal, dat de Wassenaarse sportvereniging WIK deze „Duinrell Bos- loop" organiseert. Op verzoek van de KNAU is het par cours door het landgoed geheel vlak ge houden. dat wil zeggen, niet over hoge duintoppen. Voor de B-junioren, die het atletiek- programma om 1 uur openen, is een par cours uitgezet van 1700 meter. Onder de 14 inschrijvers bevinden zich de Rot terdamse veldloopkampioen v. d. Steen hoven, de gebroeders Schouten uit dc Goudse vereniging DONK, N. Schouten van AAA uit Alblasserdam en de win naar van vorig jaar. H. Kortekaas van WIK. De A-junioren, die 3400 meter moeten afleggen zullen te kampen krijgen tegen Leen Suiker van het Rotterdamse DOS, Vreede van Trekvogels, Maas en Stikkc- lorum. beiden van Flyd en Witteman van de Bataven uit Leiden. Dc strijd om het clubkampioenschap de junioren zal vermoedelijk wel uitge vochten worden tussen de twee Wasse naarse verenigingen WIK en Snel en Lenig. Het WIK-team bestaat uit G. Westgcest, B. Ouwehand en T. Buitink. voor Snel en Lenig startten G. Morssink, P. v. cl. Spek en H. Parlevliet. Na de A-junioren komen de C- en D- klassers aan de beurt voor een wedstrijd over 3400 meter. Zij dingen niet meer naar de provinciale kampioenstitels, maar hun prestaties zijn wel van belang voor de toekenning van een wisselbcker, waarom ieder jaar tijdens de Duinrell- bosloop gestreden wordt. Van de inschrijvers noemen wij: De Jager (AV *47). Heeck (Metro). Schook (DES). P. van Proosdij (WIK) en De Vette (LDA). Tenslotte starten om 2 uur dc A-. B- en C-senioren voor de strijd om het per soonlijk en het clubkampioenschap 1956. De winnaar van het vorig jaar, J. v. d. Voort (Trekvogels) zal weer present zijn met zijn clubgenoten C. Janssen, J. Bu- ter en C. van Driel, die evenals verleden jaar wel weer een ernstige gooi zullen doen naar het clubkampioenschap. Ver dere deelnemers zijn: J. Vergeer van AV '47 en Veldhoven van SVV en H. Parle vliet van Snel en Lenig. TAFELTENNIS ALPHENSE DAMES ONGESLAGEN KAMPIOEN ATTC 1 heeft de belangrijke wedstrijd tegen Vriendenschaar 1 met 73 ge wonnen. St. Blaauw zorgde voor 3 winst punten. A. Blaauw voor twee en B. Blaauw wist eenmaal te zegevieren. Ook het dubbelspel werd een Alphense over winning. Nu afloop van deze wedstrijd feliciteerde de voorzitter dhr. P. v. Gent dc dames met het behaalde kam pioenschap en hoopte, dat het de vol gende competitie in dc 2e klas ook een hartig woordje mee Zal spreken. Het le herenteam zegevierde met 8—2 over Batswingers 7 en staat nu definitief op de tweede plaats. Over drie weken beginnen de promotiewedstrijden. Zeven clubs zullen strijden om twee plaatsen in de le klas er zit een reëele kans voor de Alphenaren in. Ook het 2e team moet promotiewed strijden spelen, voor een plaats in de 2e klas. ATTC 2 speelde zijn laatste wed strijd in dit -seizoen tegen Effect '54 1. Broederlijk werden de punten gedeeld. ATTC 4 verloor met 73 van Reflex 2, en ook het 5e leed een nederlaag. Spar kler 3 won nl. met. 6—4, BATGEB De voor beide vereni gingen zo uiterst belangrijke wedstrijd, is in een teleurstelling voor het Leidse BAT geëindigd en zij heeft de weg naar het ongeslagen kampioenschap voor GEB zo goed als geëffend. BAT dat reeds het gehele seizoen in een zware strijd is gewikkeld om de laatste plaats, had voor deze wedstrijd het sterkste team opgesteld, dat dan tot doel had om BAT veilig te stellen en om GEB zware tegenstand te bieden. De eerste wedstrijd van de avond tus sen GEB's topscorer De Gast en de BAT- er Brohm bleek van zeer grote invloed te zijn op het verdere verloop van de wedstrijd, want na een buitengewoon moeizame en lange strijd 2115 1521 2119 wist De Gast de BAT-er te be dwingen en daarmede het BAT-team een zware deuk in het moreel te geven. Zeker, Goosen en Wagenaar wisten wel ieder een partij te winnen, maar meerdere winstpunten mochten Brohm. Goos en Wagenaar toch niet scoren. Het gevolg van deze nederlaag is. dat BAT in de tweede klasse van de NTTB waar schijnlijk een beslissingswedstrijd zal moet spelen tegen Sportief uit Den Haag. Wordt deze wedstrijd verloren, dan zal BAT moeten gaan strijden met de kam pioenen uit de derde klas. Hoogstwaar schijnlijk zal het zover niet komen, daar BAT toch wel over een sterker team be schikt dan Sportief. De overige leden worden erop gewe zen dat de training tot dinsdag 10 april gestaakt is wegens Paasvacantic in de R.K. U.L.O., Vrouwenkerkhof te Leiden. BILJARTEN Het enige Nederlandse doelpunt in de wedstrijd Bondselftal—Partizan in het Amsterdamse Olympische Stadion. V.l.n.r. Koopal, dc maker van het doel punt; dc geslagen doelman Stojanovic, Borozan, Zebec en Belin.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9