MAGGI Een Nederlandse stuwstraal-helikopter weegt 200 kg en vliegt op petroleum Minister Zijlstra laat geen prijsstijgingen toe EERSTE KAMER GOUDBOUILLON Vreemde vooel boven het polderland Volks-wentelwiek bij uitstek DONDERDAG 29 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Haaf famnn *vnan«iA 5n'de overheid Prof- Zijlstra waagde uaai lempo expansie in zich niet aan de voorspelling, dat buitenland verslappen? De Eerste Kamer heeft gistermid dag het debat over de begroting Eco nomische Zaken voortgezet. Aan het woord kwamen de minister van Economische Zaken, prof. Zjjlstra PJJ.O. De minister voor P.B.O., minister De Bruyn, hield een rede over het bevorderen van bezitsvorming. Hij noemde dit vraagstuk technisch moei- lijk te verwezenlijken. De minister sprak ook over de ver. wezenlijking van de P.B.O. Hij ver wachtte dat het aantal schappen voor de verkiezing gestegen zal zijn tot 44 en 45. Hij meende, dat er geen deze gunstige tijd zal voortduren. Hij belichtte uitvoerig de aangekondigde studie van de middelen om de bin nenlandse besteding iets te beperken. Het kan noodzakelijk zijn, dat de bestedingen beperkt worden, indien de verhouding tussen import en ex- i port uit het evenwicht raakt. Er ko en de minister voor P.B.O., de heer men steeds meer aanwijzingen, al- De Bruyn. dus de minister, dat het tempo van Minister Zijlstra nam een zeer po-de expansie in het buitenland gaat reden tot pessimisme is. „Misschien fcilieve houding aan ten aanzien van verslappen en dit heeft onmiddellijke] gaan zelfs de communisten nog wel het probleem verhoging van de prij- gevolgen voor Nederland. I eens iets voor de publiekrechtelijke zen na loonsverhoging. bedrijfsorganisaties voelen!" De minister verklaarde slechts in! Er is nog niets dramatisch aan de Om half drie werd de begroting uitzonderingsgevallen toestemming hand, de studie over beperking van van Economische Zaken goedgc- te zullen verlenen voor een prijsver- de binnenlandse bestedingen kan dus keurd met, als gebruikelijk, de stern- hoging. En dan alleen per bedrijfstak rustig verlopen. J men van de communisten tegen. en niet per onderneming. „We kunnen 1 niet voor iedereen zorgen", was een andere uitlating van de minister. „We zullen slagen en ik durf risico's aan". „Iedereen", aldus de minister, „moet dit streven voelen als een be langrijke taak, want slechts wanneer de prijzen op het huidige peil blij ven, kan worden gesproken van een echte loonsverhoging". „Als dit lukt is er in Nederland weer- iets groots verricht". De minister gaf nu het einde van Loonsverhoging in bedrijfstakken In verschillende bedrijfstakken is men al tot overeenstemming.gekomen over een loonsverhoging van 6 pro cent. Behalve in de metaalindustrie, door de AKU en in de zuivelindus trie, zal deze verhoging ook worden gegeven in de papierindustrie en Bruynzeel te Zaandam. Rijksbemid- de vier-jarige-parlementaire periode d?Iaar« hebben inmiddels goedkeu snel nadert, een overzicht van wat .Yfïle.eIid_.Yf_0f ,e™ lc°^eT^°: werd bereikt. Het verslag van de bewindsman was gesteld in majeur. ging van 4 procent. Het betreft hier niog de inhaling van een oude achter stand. De directie van Bruynzeel's fabrie ken te Zaandam heeft besloten de De laatste vier jaar zijr» de natio nale middelen met anderhalf miljard ir i j i gulden toegenomen. Van het meer- j V aKraaO metaal ZWIJJt dere wordt 45 pet. besteed aan een grotere consumptie, 35 procent ging naar investeringen en 20 procent naar Bisschopsstoel in Rotterdams kathedraal Het ligt in de bedoeling het pries terkoor van de kathedrale kerk te Rotterdam te verbouwen. De bis schopszetel zal niet terzij van maar achter het altaar in de basis worden geplaatst, aan weerszijden omgeven door kanunnikenbanken. Het altaar zal verlaagd moeten worden. De ver bouwing zal pas na de bisschopswij ding van mgr. Jansen worden uitge voerd. en wacht af De vakraad voor de metaal-indus trie is gistermiddag bijeengekomen ter nadere bespreking van een herzie ning van de C.A.O. voor de metaal industrie waarover reeds eerder in principe overeenstemming werd be reikt. Na afloop van de vergadering deelde men ons desgevraagd mede, dat de raad niets toe te voegen heeft aan het zaterdag verstrekt commu niqué. Daarin werd door de vakraad gezegd, dat de mate, waarin lonen, respectievelijk overige arbeidsvoor waarden zullen worden herzien, af hankelijk is van een bepaalde, na dere interpretatie van het regerings communiqué. Over een nadere inter pretatie beschikt de vakraad op het ogenblik niet. De taal van ft kabouter-prinsesje Gedurende enkele weken is „de kleine totemkring" van de afdeling Soest van het Nederlandse padvind- stersgilde druk bezig geweest met het maken van paasversieriugeo om daarmee een feestelijke paastafel in een kindertehuis aan te richten. Prinses Marijke, die in september van het vorig jaar toetrad tot „de kleine totemkring" en in november j.l. geïnstalleerd werd tot kabouter, ging gistermiddag met de 16 kabou ters tellende groep naar het kinder tehuis voor licht debiele kinderen Oranjehof te Huizen. In alle stilte, zoals dat kabouters past, dekten ze voor een 40-tal kin deren (die op school waren) een feestelijke paastafel. Kartonnen bordjes en kroezen, servetjes, alles was met door de ka bouters geknipte haasjes versierd. Bij ieder bord kwam een geverfd paasei in een geknipt paashoudertje te staan, een bakje met paassnoepjes, slingers en zelf gemaakte bloemstuk- jes, fruit en kleine paasverrassingen sierden de tafel. Voor ieder kind werd een door de kabouters vervaar digde feestmuts klaargelegd. Nadat de kabouters met haar werk klaar waren, deden ze nog geruime tijd spelletjes met de (niet leerplichtige) kleuters die thuis waren. door de regering toegestane loonsver hoging van toepassing te doen zijn voor het personeel. Overeenstemming werd bereikt over de volgende pun ten: Aan hen, die op de navolgende data bij de Bruynzeelfabrieken werk zaam zijn zal over het door ieder bij Bruynzeel verdiende bruto loon ge durende 1955 driemaal een uitkering worden gedaan van 1 pet. en wel op 6 april, 18 mei en 15 juni. Aan de rijksbemiddelaars zal door de directie worden gevraagd met ingang van 1 juli a.s. de lonen niet 6 pet. te mogen verhogen. Werk nemers die op maandsalaris staan en op 30 juni bij Bruynzeel in dienst zijn ontvangen op die dag over het in 1955 verdiende bruto salaris een uit kering van 3 pet. met een maximum van ƒ250. De zuiverstekrachtigste vleesbouillon Heerlijk en handig en slechts 284 doosje a 2 tabletten voor 1 liter bouillon Met zeven jaar van de1 Militaire helikopter neergestort Philips. Bij Philips wordt de vakantietoe slag verdubbeld en de vakantie met drie dagen uitgebreid. Het personeel krijgt ook de uitkering ineens over 1955 van 3 pet. Er zullen spoedig on derhandelingen worden geopend met de vakorganisaties over een loons verhoging, overeenkomstig de jong ste regeringsbeslissing. Rijksbemid delaars hebben gisteren goedkeuring verleend aan de nieuwe C.A.O. Land arbeiders, waarin met terugwerkende kracht tot 1 januari een verhoging van de uurlonen wordt geregeld in de laagste loonklasse van 5 cent en in de overige loonklassen van 4 cent. Het betreft hier de inhaling van een oude achterstand. Papier. In de papierindustrie is overeen stemming bereikt over een loonsver hoging van 6 pet., de uitbreiding der vakantierechten (3 pet.) en de ver betering van enkele secundaire ar beidsvoorwaarden. De werknemers krijgen ook de uitkering ineens van 3 pet. over 1955. Tussen de drie werknemers-orga nisaties en de werkgevers in de tex- tiel-industrie is overeenstemming be reikt over de 3 pet. verruimingsbe schikking. Het gaat hier om een toe passing van een verbetering der se cundaire arbeidsvoorwaarden over 1958. De werknemers zullen een toe slag van 2 pet. ontvangen en daar naast zal 2 y2 dag extra vakantie ge geven worden. Deze extra vakantieda gen zijn vastgesteld op zaterdag vóór de jaarlijkse vakantie, en op 24 en 31 december. Binnenkort zullen be sprekingen worden gevoerd over de nieuwe loonmaatregelen op grond van de onlangs bekendgemaakte maatregelen van de regering. OPENBARE GOEDE VRIJDAG- HERDENKING PLEIN 1956 Precies om 3 uur in de middag van Goede Vrijdag wordt door „Plein 1956" een openlijke herdenking ge houden. Op het Plein te Den Haag, vóór het gebouw van de Hoge Raad, houdt pater S. Jelsma M.S.C., gees telijk leider van „Plein 1956", een toespraak, waarin hij onder het motto „De Vrijheid ter Dood" de betekenis van Christus' lijden en dood voor de menselijke vrijheid zal overwegen. Deze „Plein-preek" wordt voorafge gaan en gevolgd door gemeenschaps zang. Belangstellenden van elke geeste lijke, godsdienstige, kerkelijke en buitenkerkelijke richting zijn bij deze herdenking welkom. Evenals het vo rig jaar houdt pater Jelsma ook dit jaar wederom een serie „Plein-pre ken", om de veertien dagen, vanaf de zaterdag voor Pinksteren tot eind oktober. Deze Plein-preken worden, zonder omlijsting, op dezelfde plaats gehouden als de Goede Vrjjdag-her denking: Het Plein te Den Haag. Auto tegen boom: CHAUFFEUR GEDOOD Woensdagmorgen heeft men een personenauto gevonden aan de lin kerkant van de weg by de melk fabriek te Reijmerstock-Gulpen. De auto was blijkbaar in volle vaart te gen een boom gereden. In de wagen vond men het stoffelijk overschot van de 36-jarige taxichauffeur J. Erkens uit Maastricht. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. De auto had hy gehuurd van een taxibedrijf kleuterschool af Bij K.B. van 23 maart is bepaald, dat kinderen, die een kleuterschool bezoeken, deze moeten verlaten, zo dra zij de leeftijd van zeven jaren hebben bereikt. In afwijking hiervan mogen kin deren, die blijkens een schriftelijke verklaring van een geneeskundige nog niet geschikt zijn voor het vol gen van gewoon lager schoolonder wijs, maar die gegronde verwachting geven, zal zij door langer bezoek van een kleuterschool dat wel zul len worden, op de kleuterschool blij ven, totdat zij de leeftyd van acht jaren hebben bereikt. Normaliter zullen de kleuters aan het einde van het cursusjaar, waarin zij de leeftijd van zes jaren hebben bereikt, de kleuterschool verlaten. Krachtens de leerplichtwet vangt de leerplicht aan, zodra het kind de leeftyd van zeven jaren heeft bereikt. In bovengenoemd koninklijk besluit is daarom deze laatste leeftyd aan gehouden, als uiterste leeftijdsgrens. De uitzondering op de regel is ge wenst voor die kinderen, die, zon der zwakzinnig te zyn, nog niet rijp Drie inzittenden gedood Woensdagmiddag is een militaire helikopter van de vliegbasis Deelen neergestort langs de Harskampcrwcg, die het station van Stroe met het dorp Harskamp op de Veiuwe ver bindt. Het toestel, een Hiller H 23 van de Kon Landmacht, werd geheel vernield en de drie inzittenden zijn om het leven gekomen. De slachtoffers» zyn de 45-jarige gehuwde majoor J. G. van Steen- bi ugge uit Den Haag, de 49-jarige majnor M. Albeda uit Den Haag en de 49-jarige gehuwde adjudant on derofficier J. Roos uit Amsterdam. De beide omgekomen gehuwde militairen laten geen kinderen na. DE HEROPEING VAN „MADURODAM". Op een teken van ir. F. Q. den Hollander, de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, hief de 5- jarige Jantje Telders, in de model uniform van stationschef derde klas se der N.S., zijn „spiegelei" in de hoogte. Onmiddellijk daarop begon alles, wat in Madurodam, het beken de Haagse miniatuurstadje, kan ry- den, varen en draaien, dat ook te zijn voor de eerste klassen der lagere' doen. Tegelijk hieven de honderden school. Deze kinderen zullen na padvinders en padvindsters, die ir» enigszins langer dan normaal een een grote kring rond het terrein wa- kleutersehool te hebben bezocht, in ren opgesteld, een luid gejuich aan vele gevallen het lager onderwijs met| Hiermede was voor de vijfde keer meer vrucht kunnen volgen. Madurodam officieel geopend. De helikopter werd bestuurd door adjudant onderofficier J. Roos. Het toestel stortte omstreeks half drie neer op een akker, ongeveer tien meter van de weg bij een woonwa genkamp. De helikopter werd geheel vernield. De staart was gebroken en de propel ler lag enige tientallen meters van de plaats, waar het toestel neerkwam. De motor lag geheel bloot. Vermoedelyk is het ongeluk ver oorzaakt door een technische storing. De stuurschroef schijnt te zyn afge slagen doordat de antenne van de Doordradio er mee in aanraking is ge komen. De rijkspolitie uit Kootwijkerbroek en de Kon. Marechaussee uit Hars kamp waren na het ongeval ter plaat se, evenals de burgemeester van Bar- neveld, mi C. E. E. Kuntze en de Barneveldse politie. Van een persfotograaf die op de plaats van het ongeval aankwam, werd een fototoestel in beslag geno men. MINISTER VAN OVEN BEZOEKT GEVANGENIS TE BREDA. De minister van justitie, prof. mr. J. C. van Oven heeft gisteren in ge zelschap van de secretaris-generaal van zyn ministerie, mr. J. C. Ten- king, en de directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, een werkbezoek gebracht aan de gevangenis te Breda. De minister heeft zich zowel van de getroffen beveiligingsmaatregelen als van het behandelingsregime op de hoogte gesteld. Om het uur naar de kruidenier Een groep Nederlanders is er na jarenlange arbeid in geslaagd in ons land een helikopter te bouwen, die, naar de vliegproeven aantonen, suc cesvol vliegt. Deze groep heeft die arbeid zoveel mogelijk in het geheim verricht. Zij werd aangevoerd door de heer T. van Houwelingen, oud-di- reoteur-generaal van de P.T.T., oud in Maastricht Het stoffelijk overschotvoorzitter van det stichting hef- is overgebracht naar het 6t Jozef-1 scbroefvliegtuigen en voorzitter van ziekenhuis te Gulpen. de daaruit voorteekomen stichtine voor de ontwikkeling en bouw van een experimenteel hefschroefvlieg tuig. De NedeHandse helikopter, „Koli brie" genoemd, is een zeer eenvou dig toestel dat versoheidene vindingen van Nederlandse geest in zich ver enigt. Het heeft een z.g. zelf instellen de hefschroef die het een voor heli kopters ongekende stabiliteit geeft. Het heeft aan elk uiteinde van ae tweebladige hefschroef een stuw- straalrnotor, die geen bewegende de len heeft. Deze bijzonderheden zyn gister- de daaruit voortgekomen stichting middag aan de openbaarheid prys ge- der Harten. geven dor ir. C. F. Verhage, een der directeuren van de eind 1955 opge richte Nederlandse helikopter indus trie N.V., op de in het Groothandels- gebouw te Rotterdam gehouden eer ste landbouwluohtvaartdag. Deze dag was georganiseerd door het instituut voor plantenziektekundig onderzoek te Wageningen. Motoren en hefschroef. Ir. Verhage heeft een summiere technische beschrijving gegeven van deze stuwstraalhelikoipter en opge somd wat de „Kolibrie" niet heeft: geen motor in de romp, wel een stuw- straalmotor aan het u'teindte van elk der twee bladen van de hefschroef, geexi transmissie, geen yrijloop, geen cylinders, geen zuigers, geen klep pen, geen carburator. Elke motor heeft maar één bougie en deze wordt alleen maar by de start gebruikt; het toestel heeft een brandstofpomp maar onk deze wordt alleen bij de start ge bruikt. De motoren lopen op huis- brandpetroleum, maar desgewenst ook op gasolie, kerosine en benzine. Kost 1/3 van normale helikopter. Het toestel kan twee personen en lading vervoeren over korte afstan den; de snelheid is ongeveer hon derd kilometer per uur. Het brand stofverbruik is, door de stuwstraal- motoren, hoog, maar de brandstof is goedkoop. De tweebladige schroef bestaat uit gelijmde, metalen bladen, deze con structie is in samenwerking met Fokker ontwikkeld en door Fokker uitgevoerd. Het is een zeer eenvoudige hef schroef vliegtuig dat, naar wordt ver wacht, een derde kost van de prijs van helikopters die nu aan de markt zijn en die een zelfde laadvermogen hebben. De motoren zijn ook goed koop. De vliegkosten van de „Koli brie" zullen per uur, naar men aan neemt, de helft bedragen van die van een helikopter met zuigermotor en tweederde van die van een hef- motor. Eerste in Europa. Doordat er zc weinig onderdelen aan de „Kolibrie" zijn, is het onder- noud gering. Een motor kan in tien minuten worden verwisseld. De „Kolibrie" is Europa's eerste straalhelikopter. Het produktiemodel van de „Ko librie" heeft de volgende afmetin gen: rotordiameter met inbegrip van de stuwstiaalmotoren 10.06 m., ge wicht leeg 200 kg., startgewicht 600 kg., kruissnelheid 100 km/u, maxi mum vliegouur met vier brands'of- tanks één uur. De "liegp oeven zijn de laatste trd uitgevoerd door invlieger R. J. van

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7