Onderwijs te Leiden in één middag met 32 nieuwe klassen uitgebreid In de riolering zat een speling van f 60.000 Schebp AVONDRUST Solex Vier nieuwe aulascholen in gebruik genomen Griep? Chefarine „4" doet wonderen Chefarine 4 Microfilms van Rijnlands archief naar Californië DONDERDAG 29 MAART 1956 DE LETTSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN Over het voorstel van de commis sie van voorbereiding inzake het ver lenen van subsidie aan jeugdvereni gingen betreffende toewijzing van subsidie over 1955, agendapunt nr. 21 voor de woensdagavond gehouden openbare raadsvergadering, schijnt in het college nog geen overeenstem ming te ziin verkregen. Dit voorstel werd n.1. door de voorzitter terugge nomen, met verzoek aan de raad het subsidiebedrag te mogen overboeken naar 1956. In dat geval is het geld niet weg en worden de jeugdvereni gingen niet gedupeerd. De voorzitter zegde toe binnenkort terug te zullen komen met een ter zake beter bestu deerd voorstel. Er is per jaar 1250,te verdelen onder de jeugdverenigingen welke een aanvrage om subsidie indienen. Over 1955 heeft de desbetreffende commissie 1100.verdeeld. Over de resterende 150.gaat 't juist, Naar wij elders vernamen heeft ook de Alphen se Hobbyclub een verzoek om subsidie aan de desbetreffende commissie gericht. Er is lang over deze aanvrage gediscussieerd en haar ontvankelijkheid werd op een goud schaaltje gewogen en het merendeel van de leden der commissie meende deze club niet te mogen subsidiëren omdat zij niet is aan te merken als een jeugdvereniging in de zin als door de commissie opgevat. De Gere formeerde Jeugdcentrale zou 440 krijgen, „De Sprokkelaars" (NPG) 280.en de R.K. Jeugdbeweging 380.Of de terugname van dit voorstel invloed zal doen gelden op deze bedragen kon niet worden ach terhaald. Ziektekostenvoorziening. Ernstige aandacht heeft de raad ge schonken aan het voorstel: ziekte kostenvoorziening voor het gemeen- tepersoneel, in afwachting van een definitieve rijksregeling. De heer Duin was niet tegen het voorstel, dat in zijn algemeenheid duidelijk demonstreert, aldus spr., de merkwaardige situatie waarin de zie ke ambtenaren kunnen komen te ver keren. Het rijk doet niet afdoende en wat gedaan wordt is allemaal nog maar heel onzeker. Elke gemeente moet deze kwesrtie zelf maar regelen. Hij zag gaarne zo spoedig mogelijk een collectieve regeling die ook kracht geeft. Hij zou ook graag wil len weten of de gemeente gebonden is aan deze overeenkomst, als straks het rijk met een afgeronde regeling komt in collectieve zin. Het voorstel van b. en w. behelst de toetreding tot het bureau collectieve ziektekos tenverzekering voor ambtenaren te Amsterdam. In dit bureau werkten POTLOOD en GEEST No. 508. Horizontaal: 1. kanten plooisel op damesjapon, 5. grove den, 6. aanwijzend voornaamwoord, 8. be vestiging, 9. gesloten, 11 afkorting achter de eigennaam van jezuïeten, 13. zwemvogel, 15. gebod, 16. dorp in N. Brab. bij Eindhoven, 17. zwaard vis, 19. Radio omroep vereniging (afk.), 21. afkorting van nikkel, 22. voegwoord, 24. meisjesnaam, 25. sna vel van een vogel, 27. katachtig roof dier, 29. palmriet (Indonesië). Verticaal: 1. pers. voornaamwoord, 2. voorvoegsel, 3. lied, 4. afkorting van titanium, 5. pen om een rad vast te zetten, 7. Europeaan, 8. jurk, 10. bergketen op de grens van Europa en Azië, 12. bakenstok, richtvaantje, 14. mannelijk beroep, 15. zware zoete wijn, 18. deel van het skelet, 20. ge zwind, 22. couranten jongen, 23. groente, 26. bijwoord, 28. voorvoegsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. blik, 3. gros, 5. Ede, 7. vuist, 9. eva, 11. steil, 13. las, 15. Ems, 16. halte, 18. pap, 20. saldo, 22. air, 23. poel, 24. adat. Verticaal: 1. bode, 2. keu, 3. geste, 4. stil, 6. dis, 7. Vaals, 8. tempo, 10. vla, 12. Isa, 14. staal, 16. harp, 17. Eli, 19. post, 21. dra. (iDtez. Med.-Adv.) ^JANNEER we vanavond naar het Laatste Avondmaal gaan, kunnen we ons beslist niet inden ken, dat de apostelen bij die gele genheid ruzie kregen! „Nog ont stond er twist onder hen, wie van hen als de eerste gold". En dat bij het ingaan van de nacht, waarin de machtigste en geniaalste mens, die de wereld ooit zag, zich met smaad, en hoon liet overladen. En wat deed Jezus? Hij zei niets, maar trok om 't in onze taal te zeggen) zijn buis of colbert uit. bond een handdoek om zijn middel, nam een teil en deed er water in en knielde voor de eerste de beste apostel op de grond om diens voeten te was sen. Zo ging Hij, op de grond knie lend en wassend, de rij af. ^Be grijpen jullie het?" vroeg Jezus aan de apostelen. Begrijpen wij het? i samen 37 maatschappijen op het ge- I bied van schadeverzekeringen en van ziekte- en ziekenhuisverzekering. Als gemeente is Haarlem het eerst toe getreden: vele andere gemeenten voeren vergevorderde onderhande lingen. Van het Haarlems gemeente- personeel is 99 reeds vrijwillig toegetreden. De heer Duin noemde het een lichtpuntje dat deze verze kering in elk geval voordeliger uit valt dan de regelingen van het insti tuut ziektekostenvoorziening ambte naren (IZA) op publiekrechtelijke grondslag. De heer Duin informeerde voorts, of de cijfers niet al te gunstig zijn voorgesteld. Wat denken b. en w. van de administratiekosten? Zul len zij een speciale ambtenaar hier voor aanstellen? De heer Geerlof noemde twee goe de kanten van dit voorstel, n.l. basis van vrijheid en dat ook de ambte naar boven het salaris van 6000, terecht kan. Voor de B-groep koes tert spr. enkele bedenkingen en hij vraagt het college dan ook de amb tenaren, speciaal die van de B-groep j. de nodige voorlichting te geven om trent de rechten en plichten. De heer Verdonk wijst er op, dat vele gemeenten nog een afwachtende houding aannemen ten opziéhte van dit bureau. Ook spr. zou graag nog even de kat uit de boom willen zien. De heer Roogaar vindt het pretti dat de twee mogelijkheden tegen el kaar kunnen worden afgewogen. Als hij mag kiezen, zou hij als ambtenaar kiezen het bureau waartoe dit on derhavige voorstel adviseert. Welis waar houdt dit voor de B-groepen geen verbetering in. Overigens sluit spr. zich aan bij de gedachtengang van de heer Verdonk en zou ook hij nog even willen wachten teneinde de nodige voorlichting in te wannen. Hij is vooral bang voor drastische ver hoging van de premie. De 97 van Haarlem zegt hem zo weinig, omdat de regeling daar nauwelijks een half jaar draait. Spr. wil liever de „inte rimregeling" handhaven. Geen verwijt. De voorzitter merkte allereerst op, in antwoord op de opmerking van de leden, dat het gemeentebestuur geen verwijt kan treffen. De overheid heeft weinig gedaan. De gemeente heeft zelf de hand aan de ploeg moe ten slaan, onder de drang van de ambtenaren, die in uitzonderingspo sitie geraakten. Het is bekend dat men op deze wijze in Limburg en Gelderland niet voordelig werkt. In Holland tot nog toe goed, maar nie mand kan garanderen dat het goed zal blijven gaan en dat ook niet hier drastische premieverhogingen de zaak drijvende zullen moeten hou den. Het voorgaande merkte spr. op ten aanzien van de IZA dat een in stituut is van een aantal gemeente besturen. In feite is het toch zo, al dus de voorz., dat men als ambte naar zich niet moet gaan begeven op het terrein van de verzekeringen. Dat is een heel apart vak en al kan men goed, zelfs heel goed rekenen, dan kan men nog een slechte verzekeraar zijn. Bovendien moet het standpunt worden geëerbiedigd, dat als op enig ander terrein dan gemeentelijke of rijks gebied, het particulier initiatief goed werkt, men het ook aan parti culieren moet overlaten. Het college is ten deze niet over één nacht ijs gegaan. In Haarlem loopt alles op wieltjes. Het cijfer 97 zegt hem toch wel veel. Ook in Leiden denkt men over de voorge stelde regeling met genoemd bureau. In de Provincie Utrecht werken en kele gemeenten zelfs al onder goed keuring van G. S. en dat geeft toch ook wel enige garantie. Deze regeling is beter dan van de IZA. De eerste drie jaren behoeven wij geen pre mieverhoging te duchten. Komt er een rijksregeling dan kan de ge meente zonder meer daartoe over gaan. De kwestie loopt al enkele ja ren. Spr. zag gaarne dat dit voorstel nu werd aangenomen en zegde toe dat de ambtenaren de ruimst moge lijke voorlichting zullen krijgen. Zo wel bij het ene als bij het andere is de gemeente gehouden administra tieve medewerking te verlenen. Die kosten blijven dus gelijk. Nadat ook de heer Duin had! aan gedrongen op het spoedig treffen van een voorziening werd het voor stel z. h. st. aangenomen. Raadsels in de riolering. B. en W. hebben de raad medege deeld dat de aanvankelijk gedachte voorzieningen met betrekking tot het vernieuwen van een gedeelte van de riolering in de Ruisdaelstraat, ach terwege kunnen blijven, tengevolge waarvan het gevraagde krediet (pl.m. 60.000,thans niet gebruikt be hoeft te worden. In de raadsvergade ring van 18 januari hebben b. en w. dit krediet gevraagd. De riolering is nog niet ze oud en daarom verwekte dit nogal wat ontstemming in de raad toen het voorstel ter sprake kwam in gemelde raadsvergadering. De heer Duin en met hem vele an dere raadsleden achtten zich voor een raadsel geplaatst. Deze spr. infor meerde hoe de situatie in de Ruis daelstraat dan wel is, en wat wel en wat niet achtewege kan blijven en waarom. Het college was blijkbaar op een reeks van dergelijke vragen voorbe reid want de voorzitter verleende direkt het woord aan weth. v. d. Berg. Deze zeide, dat een nader ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat er wel enkele buigingen in de riolering zijn geconstateerd, doch dat deze toch 1956 MEER TREKKRACHT MEER VEILIGHEID MEER SERVICE MINDER GELD Van f 333.-- af. MOTORRIJWIELBEDRIJF H. WALENKAMP ZN. TURFMARKT 5 - TEL. 20050 (Interessante kredietservice) standpunt, dat het ecónomisoh beter verantwoord zou zijn om met de her bestrating tegelijk ook de riolerin gen te vernieuwen, een standpunt, dat in een vorige raadsvergadering door het college met hand en tand v/as aangevoerd en verdedigd. Hoe is de kwestie met de Frans Hals straat? Het herstel van de verzakking in deze straat, aldus weth. v. d. Berg kan zonder bezwaar worden uitge steld. Het werk kan later wel open baar worden aanbesteed en dit is ver moedelijk nog goedkoper. De heer Honout acht het beter om het destijds verleende krediet dan maar terug te nemen. Zodra het no dig is kan het opnieuw worden over geboekt. Weth. v. d. Berg vindt het niet elegant een eenmaal aangevraagd en verleend krediet terug te nemen. Bo vendien laat de goedkeuring van G.S. vaak te lang op zich wachten. De schoolartsendienst. De aanbieding van het verslag van de Schoolartsendienst in het district Alphen aan den Rijn over 1955 heeft voor de heer Rogaar aanleiding gege ven om, wijzend op de ontstellende ontdekking van een naar verhouding veel te groot aantal tbc-besmettings- gevallen, te informeren naar het standpunt van het schoolbestuur om trent aansluiting bij genoemde dienst. De voorzitter deeldè mee, goede hoop te koesteren dat door dit geval het inzicht van het schoolbestuur in gunstige zin zal worden gewijzigd. Hem is op korte termijn een besluit toegezegd. Te vroeg toegepast. B. en W. hebben de raad voorge steld de gas- en waterleveringsveror- deningen te wijzigen in dien zin, dat de meteropnen lers geen schriftelijke opgave aan de verbruikers meer be hoeven af te geven. De opname komt immers op een daarna te verstrekken nota ook voor. Men zou dan bespa ring aan arbeidsloon kunnen berei ken. De heer Duin was hiervan wel een voorstander, maar vond het jam mer, dat de maatregel door de be drijven al is toegepast, voordat de raad daartoe strekkend besluit heeft kunnen nemen. Dit was voor de voorzitter een nieuwtje, maar het college nam het over het algemeen niet zo ernstig met deze voortva rendheid van de directie der bedrij ven. Wethouder Deerenberg sprak een zachte verontschuldiging tot de raad door te zeggen, dat anders de uit voering zeker enkele maanden ach ter het besluit aan zou komen. De voorzitter voegde er nog aan toe, dat het beter is iemand, die al te voortvarend is en wat te hard loopt af te remmen, dan iemand die niet lopen kan of wil, te leren lopen. De heer Duin meent dat het nogal uit de toon zou vallen indien het uit breidingsplan in West stipt gereali seerd zou worden als het is vast gesteld. Met name de bestemming van het terrein tegenover Avifauna voor industrievestiging zou spr. niet 'gaarne zo uitvoeren. Dit merkte spr. op n.a.v. het voorstel om de nog ie partucliere handen zijnde gronden, groot 640 en 705 ca. van Jac. Nagte- gaal c.s. aan te koopen resp. voor 5760 en 6345, welke gronden voor industrieterrein zouden worden be stemd. Hij informeerde of de som niet te groot is en of rekening is ge houden met het feit, dat de schoeiing aan de Rijn zich in slechte toestand bevindt. Wie dient voor herstel te zorgen en wat zijn de kosten? Weth. v. d. Berg zeide dat de kos ten op pl.m. 900,zijn begroot. Wie voor herstel zal moeten zorgdra gen is in onderzoek. Het is mede om de opmerking van de heer Duin, al dus weth. v. d. Berg van belang dat de gemeend in eigen hand houdt wat tegenover Avif .una gebouwd zal mo gen worden. Geen roede of gard. De wijziging van de politieverorde ning in die geest, dat opgetreden zal kunnen worden tegen het gebruik van de openbare weg als bergplaats kê niet van dien aard geacht moeten j voor auto's vroeg de heer v. d. Akker worden, dat ze een algehele vernieu wing van de riolering wettigen. De straat zal wel worden herbestraat. Het destijds gevraagde krediet blijft gehandhaafd en t.z.t. zal ook de rio lering worden vernieuwd. De heer Duin vroeg of deze wen ding dan wel betekende, dat het college is teruggekomen op het soepelheid in toepassing ten aanzien van chauffeurs die des avonds laat thuis komen van hun werk en des morgens weer vroeg moeten gaan rij den. De voorzitter stelde hem en andere leden die in soortgelijke zin pleit ten, gerust door er op te wijzen, dat het niet in de bedoeling ligt met de De aannemer heetf vier maal acht klassen aan de architect overgedra gen, de architect gaf ze door aan de wethouder van onderwijs te Leiden en de wethouder maakte er tenslotte de chef van de gemeentelijke gebou wendienst blij mee. Dit was in het kort de kern van de plechtigheid die gistermiddag in de aula van een van de vele aula-scholen, die gereed zijn gekomen, plaats vond. Het gebeurde in de opbare aula- school aan de Du Rieustraat, een wij de aula, die de toets van de kritiek met glans kan doorstaan. Op straat- en terreinwerkzaamheden na, zijn nu klaar de openbare school aan de Du Rieustraat, aan de Tlderskade (Bos- huizerkade), de hervormde Uloschool aan de Asserstraat en de hervormde lagere school aan de Boshuizerkade. De laatste twee scholen zullen 12 april a.s. offcieel in gebruik worden gesteld. De plechtige overdracht werd in geleid door loco-burgemeester, de wethouder van onderwijs, de heer J C. van Schaik, die een serie sprekers inleidde. Allen gaven uiting aan hun trots over het tot stand komen van deze scholen. Aan het woord kwamen de directeur van de aannemersmaat schappij Panagro N.V., die met deze gebouwen de vijftigste L.P.-chool had voltooid, de heer CN Kalemink, die aan het slot van een korte rede een houten onverslijtbare sleutel, de wet houder in de handen legde; de archi- teoht, de heer R. L. Landman, wet houder J. van Schaik, die voorreken de, dat binnen afzienbare tijd Leiden nog minstens 20 scholen nodig heeft en de heer J. Machielsen, die de be rekening van de wethouder wel iets te pessimistisch vond, maar ook tot de conclusie kwam, dat de school jeugd in 6 jaren tijd met 3000 leerlin gen is toegenomen en dat de scholen in de binnenstad om vernieuwing en verplaatsing vragen. Voorts spraken nog mr. J. Drijber, namens de vereniging voor volkson derwijs afdeling Leiden, de heer Van Velzen, namens de afdeling Leiden van de Nederlandse Onderwijzersver eniging, de heer P. Wisse, namens de Bij de foto: achteraanzicht van de aulaschool aan de Du Rieustraat. Be neden de aula, boven twee maal vier klassen. (Foto: De Leidse Courant). vereniging voor hoofden van scholen te Leiden, mevr. mr. J. J. BooyVan Staveren en namens de adviesraad voor het openbaar onderwijs en dr. G. J. van der Berg, namens de ouder commissie, welke laatste meende, dat de aocoustiek en de omvang van aula nog voor verbetering en uitbreiding vatbaar waren. Overigens was ook hij vol lof over de inrichting van deze scholen. De heer H. J. Memelink, hoofd van de openbare school aan de Du Rieu straat dankte, mede namens zijn col lega's de heer Van der Veen, hoofd van de aulaschool aan de Telderskade (Boshuizerkade) voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Na afloop van deze plechtigheid wandelde het gezelschap naar de aula van de school aan de Asserstraat waar een kleine, maar aantrekkelijke tentoonstelling v/as ingericht van met de hand gewëefde doeken vervaar digd door „De Gouden Spin" te Lei den en aardewerk van de Potterij „Zaalberg". Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. f TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 c roede te gaan slingeren en proces- senverbaal te laten regenen, 't Gaat om excessen te voorkomen. Dit voor stel dient om de politie een middel in de hand te geven om regelend te kunnen optreden. In dit kader vroeg de heer Rogaar nogmaals om in de Concordiastraat een eenrichtingsverkeer te verorde nen. De voorzitter gaf de mening van de politie weer, dat het verkeer in die straat niet zo intensief is dat een dergelijke bepaling gewettigd zou zijn. Bovendien vreest men de con- sekwenties ten aanzien van meerde re soortgelijke straten en wegen. Hierna heeft de voorzitter terug genomen het voorstel betreffende de subsidiëring van jeugdverenigingen uit vrees dat het een Babylonische spraakverwarring tot gevolg zou hebben, daar het onvoldoende is voorbereid. Voorts heeft de raad zijn goedkeu ring gehecht aan een aantal voorstel len tot medewerking voor uitbrei ding van leermiddelen, materialen en anderszins ten gunste van een aan tal scholen, alsmede aan een voor stel inzake verhuring en verpachting van eigendommen. De raad ging er mee akkoord, dat de instructie voor de directeur, de waarnemend direc teur en het keuringspersoneel van de keuringsdienst voor vee en vlees werd gewijzigd en dat de verbou wing van het pompstation in de Hoorn wordt gegund aan het aanne- mersbedijf A. A. Koot te Gouda voor 128.000,—. GEORGE DE VOS SPRAK VOOR K.A.B. Voor de KAB heeft de heer Georg de Vos uit Gouda woensdagavond in de Sint Josephzaal een interessant praatje gehouden over de ouderdoms- verzekering. Aanleiding hiertoe was het feit, dat op 1 jan, 1957 de wet ouderdoms- verzekering van kracht zal worden. Daarom, aldus de heer De Vos is het nuttig de geschiedenis, de regeling en de gevolgen van deze wet eens on der de loupe te nemen. Vanaf 1889 tot heden heeft de oude dagsvoorziening in ons sociaal-poli tieke leven een rol gespeeld. Eerst door instelling van staatscommissies, VERGADERING HOOGHEEMRAADSCHAP Afwijkende besluiten herziening reglement De Verenigde vergadering van Rijnland is gistermiddag te Leiden gehouden. Zij heeft moeten vaststel len, dat de Staten van Zuid- en Noordholland verschillende besluiten tot herziening van Rijnlands regle ment hadden genomen. De beide pro vinciën waren het eens over een be sluit, waardoor Rijnlands omslag heffing herzien zal worden; 3/5 van de omslag zal voortaan van het on gebouwde eigendom, 2/5 van het ge bouwde eigendom worden geheven en de voor fijne cultures gebruikte boezemlanden zullen voortaan tot het drievoud worden belast. Maar de Provinciale Staten hebben afwijkende besluiten genomen ten aanzien van Rijnlands bevoegdheid over polderbesturen en boezemwa- terkerende kaden; Zuid-Holland wenst deze bevoegdheden wèl, Noord- Holland niet. Een commissie uit de vergadering zal Rijnlands belangen bij de minister van Verkeer en Water staat gaan bepleiten. Maaiboot. Er werden tal van huishoudelijke besluiten genomen, o.a. tot het toe kennen van vorsttoelagen aan de ambtenaren van de buitendienst, tot het geven van gratifikaties bij dienst- jubileums en tot aankoop van een paar personeelswoningen. Ook is be sloten, het schoonmaken van de boe zemwateren gedeeltelijk, als proef, met een maaiboot te doen geschieden deze zomer zal men dus zo'n instru ment in Rijnland aan het werk kun nen zien. De afsluiting van een paar kleine wateren, die geen nut heb ben, maar vanwege het kadeonder- houd kostbaar zijn, werd goedgevon den, evenals het overnemen van een sluis in de Hoge Rijndijk. Over een meer intensieve voortzetting van de reconstructie der polderkaden is uit voerig gesproken, maar men werd het er toch over eens. Op de vraag, hoe het stond met de plannen voor afval waterzuivering, zeide de dijkgraaf, dat het technische rapport onlangs ontvangen is; de vergadering zal er binnenkort meer van horen. Van de mededelingen vermelden we, dat een stel mikrofilms van Rijn lands oudarchief te Berkeley in Cali fornië wordt gedeponeerd; dit is een veiligheidsmaatregel, maar tegelijk een stukje cultuurwisseling. later door parlementaire behandeling onder de minister Kuypers, Talma en Aalberse (de wet van 1919) en ten slotte na 1945 door de Noodwet organisaties. Thans hebben wij een definitieve wet, waarvan de voornaamste ken merken zijn: volksverzekering, bo dempensioen, variabele premie en Ouderdomsvoorziening en behande ling in allerlei sociale en politieke uitkering en aanpassing van andere pensioenen. De hoofdgedachte bij dit alles moet zijn, dat deze wet de brug is tussen de sociale wetgeving voor de werk nemers en de volksverzekering voor allen. Zij zal gevolgd moeten worden door een volksverzekering voor we duwen en wezen, kinderbijslag en zeer waarschijnlijk ziektekosten. Tenslotte moet men beseffen, aldus spr., dat^ deze financiële voorziening steeds één aspect is van het vraag stuk der oudedagvoorziening. Imimers dit laatste veronderstelt ook andere facetten van het algehele welzyn, dat de ouderen moeten genieten. O.l.v. de pl. voorz., de heer A. W. G van Leeuwen werden tal van vra gen gesteld, welke verband hielden met het behandelde en ook andere problemen aansneden waarop de spr. een veelzijdig ter zake kundige in vraagstukken van de werknemende klasse, allen een bevredigend ant woord gaf. Amateurfotografen. - Onder voor zitterschap van de heer P. de Pater hield de Alphense Amateurfotogra- fenklub woensdagajvond in hotel „Toor" haar goed bezochte jaarver gadering. Voor de tractatie zorgde de heer H. Stehouwer, die een uit gebreide serie kleurendia's beschik baar stelde, welke vertoond en toe gelicht werden door zijn echtgenote. De opnamen, stuk voor stuk fraai in keuze, belichting en kleureneffect vormden een deel van zijn vakan tie het vorige jaar september in Duitsland (Bonn, Köningswinter enz.) Het jaarverslag van de secr., de heer J. v. d. End, getuigde van een gestage ontwikkeling der vereniging, gunstig verloop van de leerzame ex cursies en een druk bezoek op de uit wisselingsavonden. Ondanks de grote activiteit, die was ontwikkeld op veelzijdig terrein, kon de penningm., de heer Q. van Beij- nen een batig saldo overhouden. Wegens bedanken van de secr., de heer J. v. d. End en van mej. W. Lares werden de heren K. Terwal en F. Spreij in het bestuur gekozen. De eerste werd secretaris. Medegedeeld werd dat op 10 april de bekende Leidse kleurenfotograaf, de heer Pieete voor de klub komt spreken over zijn ervaringen en daar bij zijn produkten ter illustratie zal tonen. Voorts werd besloten tot het aan leggen en distribueren van een lees portefeuille over fotografie-zaken. LEIMUIDEN Woensdag slaagde aan de Land bouwschool te Alphen a. d. Rijn, de heer W. C. J. Kompier.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2