„EURATOM" splitst Frankrijk WITTE DONDERDAG Frankrijk pakt de Algerijnen flink aan De „Pravda" doet mee met de Stalin-krakers Malenkof maakt kennis met de democratie Grotewohl had critiek op Justitie Frankrijk verdeeld over 'Euratom' 3)e QM&iQouAcmt Directeur: C. M. y. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DONDERDAG 29 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13767 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 30935, Redactie 30015. Advertenties 30836. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w. f3.35 p. mnd.. f7.— p. kwart. Franco p. o. f7.40 - Adve'rtenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 KAMER. UITBREIDING T>eze zomer zullen er verkiezingen worden gehouden voor de samen stelling van de Tweede Kamer. Er is wel eens gezegd zo hier en daar, dat dit eigenlijk niet nodig is, dat dit allemaal weer veel zou gaan kosten en dat dit geld beter zou kun nen worden besteed bijvoorbeeld aan de woningbouw. Een argument van niets. Men weet toch wel, dat de woningbouw in Nederland geen kwes tie is van geld. Daar gaat het om een goede woningbouwpolitiek, om het vinden van voldoende bouw vakarbeiders en voldoende materia len. De uitbreiding van de beide Kamers is hierom noodzakelijk, om dat het wetgevende werk der Ka mers veel omvangrijker is dan vroe ger en het is ook in die zin toegeno men, dat er veel méér onderwerpen aan de orde zijn dan vroeger. Nu kan men natuurlijk heel gemakkelijk zeggen, dat dit komt, omdat de Staat langzamerhand alles aan zich trekt, maar men heeft met het feit van de toeneming van de invloed in verband met de Kamer nu eenmaal rekening te houden. De Kamers zijn per slot van rekening de enige die hieraan op een ogenblik een halt kunnen toe roepen, maar dan moeten zij ook de tijd hebben om zich hierin te verdie pen en juist daaraan mangelt het bij de bezetting, die wij thans kennen. Dat hangt nu eenmaal samen met de ontwikkeling van onze maatschappij. Deze ontwikkeling betekent, dat er veel meer onderwerpen en veel meer terreinen van wetgevende taak zijn dan voorheen. Het gevolg daarvan is, dat er veel minder tijd voor openbare behandeling beschikbaar is voor al deze terreinen dan vroeger het geval was. Nu zijn het vooral de kleinere fracties, die toch ook een gedeelte van het volk vertegenwoordigen, die daardoor zo overstelpt zijn met werk, dat zij de zaken in de Kamer niet meer behoorlijk kunnen voorbereiden en behandelen. Zij zijn onvoldoende bezet en kunnen niet alles meer aan. Bovendien is daar nog een buiten landse taak bijgekomen, 'een taak, die verband houdt met de Europese inte gratie, met het werk in de U.N.O. en in de Benelux. Herhaaldelijk moeten Kamerleden daarvoor naar het bui tenland reizen en dan is er ook nog hun taak in ons land zelf om in hun eigen werk contact te houden met de maatschappelijke stromingen en ver houdingen. Den uitbreiding dus van de Kamers. *-4 In eerste lezing is deze uitbrei ding reeds geaccepteerd. In tweede lezing zal dat moeten geschieden met een twee derde meerderheid. Het is goed vooraf eens even uit een te zetten, welke moeilijkheden dit staatsrechtelijk zal ontmoeten. Het is natuurlijk verstandig geweest de uitbreiding van de beide Kamers gelijk te doen vallen met de vier jaarlijkse verkiezingen. De uitbrei ding der Kamers vereist een Grond wetswijziging en een grondwetswijzi ging kan alleen tot stand komen na nieuwe verkiezingen met daarna een aanvaarden in tweede lezing door de nieuwe Kamers met tweederde meer derheid. Nu er toch nieuwe verkie zingen plaats hebben kan dit dus samenvallen. Als nu op de der tiende juni de verkiezingen hebben plaats gehad, kan de nieuwe Kamer van honderd leden bijeen komen en „Jezus, die wist dat Zijn uur gekomen was, stond van tafel op Rebellen leden zware verliezen De opstandige beweging in Alge rije wordt thans flink aangepakt. In het gebied van Conde-Smendou, dat geheel door de opstandige fellagahs wordt beheerst, zijn na een inleidend bombardement van de kruiser „Geor ges Leyguès" mariniers en troepen van het Vreemde ingenlegioen aan land gegaan. Hun taak is het beboste heuvelgebied uit te kammen en daar bij speciaal naar voorraden en wapen opslagplaatsen van de rebellen te speuren. Elders hebben de Fransen hun laatste en meest effectieve tactiek tegen de rebellen toegepast: het ge bruik van commando's, die per hef- schroefvliegtuig naar iet toneel van de strijd worden vervoerd. Ook op bestuursgebied is er een fris initiatief. Er zijn thans bestuurs-* commissies gevormd, waaraan offi cieren zijn toegevoegd, die tot taak hebben, het bestuur in de door de op standelingen beheerste gebieden weer in handen te krijgen. Volgens de berichten zijn woens dag in Algerië 93 opstandelingen ge sneuveld en 32 gewond' of gevan genomen. Zeshonderd bewoners van zes dor- Een late maar radicale draai De „Pravda" is gisteren eindelijk ook begonnen met breken van Stalins reputatie. Het partijblad deed dit in bewoordingen die de Russen zelden horen. De dictator krijgt alleen woorden van lof voor datgene wat hij voor en tijdens de revolutie heeft gedaan, maar van zijn carrière als leider van de Sowjet-Unie blijft geen spaan over. „Hij was een ijdel man, wiens eigenmachtige beslissingen de partij grote schade hebben berokkend". Niet minder dan 12 kolommen wijdde het blad van de Russische communistische partij asn de „ge vallen" dictator, maar 't artikel was niet ondertekend. Het vermoeden rijst dan ook dat het artikel op instigatie de uitbreiding van"*de*"Kamêrfe In|van Kroestsjef is geschreven en dat tweede lezing aannemen met twee derde meerderheid. Dan moeten eerst de Provinciale Staten een nieuwe Eerste Kamer' kiezen en moet ook deze de uitbreiding van de Kamers in tweede lezing met twee derde meer derheid aanvaarden. En hoe gaat het dan verder? Als het wetsontwerp dan in het Staats blad is geplaatst en openbaar is af gekondigd heeft het kracht van wet, Dan kan de Tweede Kamer zich zelf uitbreiden tot 150 leden, die immers op de candidatenlijst stonden en al leen maar behoeft te worden aan gevuld. Maar met de Eerste Kamer is het niet aldus gesteld. De Eerste Kamer wordt niet direct gekozen, door de kiezers, zoals de Tweede Kamer, maar bij getrapte verkiezingen door de Provinciale Staten. Daar is dus geen lijst om de Eerste Kamer aan te vul- leh tot 75 leden. De Eerste Kamer zal dus opnieuw voor de tweede maal moeten worden ontbonden om opnieuw de nu 75 leden van de Eerste Kamer te benoemen. Eerst daarna zullen de beide Ka mers kunnen verder gaan met hun werk. En zo is het te begrijpen, dat niet eerder dan in october, zoals mi nister Beel heeft verklaard, de uit gebreide Kamers bijeen zullen kun nen komen. Maar nodig is het. Het Kamerlid maatschap is tegenwoordig geen sine cure. De andere bezigheden van de Kamerleden hebben in de meeste ge vallen betrekking op de publieke zaak, hetgeen betekent, dat zij door die bezigheden hun kennis en inzicht verrijken juist op het gebied, dat zij, als Kamerlid moeten beheersen. Dat werk komt dus aan de goede uit oefening van het Kamerlidmaatschap ten goede. En daarom is de uitbreiding van de Kamers van het hoogste belang. men met de publicatie ervan heeft ge wacht, tot hij uit Warschau, waar hij de begrafenis van Bieroet had bij gewoond, in Moskou was terugge keerd. Zoals te verwachten was, waren de heftigste aanvallen gericht tegen Stalins „eenmanscultus" en zijn pres taties in de tweede wereldoorlog. „Aanvankelijk had hijgrote sympa thie onder de massa, maar toen hij het leiderschap verwierf kwamen er zekere trekken en eigenschappen aan het licht, die later uitgroeiden tot een cultus van het individu". 3ovennatuurlijke pen". eigenschap- „Deze cultus", zo gaat de „Prav- aa" verder, „betekent een overdreven verheffing van het individu, die hem bovennatuurlijke trekken en eigen schappen verleent, waardoor hij bij na een wonderdoener wordt. Zulke verkeerde opvattingen van de mens en van J. V. Stalin in het bijzonder volkomen in strijd ook met de geest van het marxistische leninisme werden in Rusland gedurende lan ge jaren ontwikkeld. Daarom heeft de collectieve leiding van de partij nu een hevige strijd aangebonden te gen deze cultus van het individu". Ook verantwoordelijk voor Beria. Stalin werd door de „Pravda" ook verantwoordelijk gesteld voor de daden van Beria, de voormalige chef van de geheime politie, omdat hij hem en zijn medewerkers hun posten gaf. Een andere beschuldiging was dat Stalin, „tekortkomingen vergoeilijkte, de werkelijkheid ver doezelde en het Russische volk een rad voor ogen draaide". Het artikel, dat een grootscheepse voorlichtingscampagne over de mis dadige gevolgen van de persoons cul tus aankondigde, eindigde met een verdediging van de huidige Sowj et- leiders. De kritiek op Stalin hoeft niet noodzakelijkerwijze ook van toe passing te zijn op andere communis tische leiders. Maar de leidster en organisatrice van het Russische volk is en blijft de communistische partij met het centrale comité als collectie ve leidster, die waakt over de com munistische beginselen en deze inter preteert". REHABILITATIE IN BOEDAPEST. Het Franse blad „France Soir" meldt uit Boedapest, dat de gewezen Hongaarse minister van buitenland se zaken Laszlo Rajk, die in 1949 op beschuldiging van hoogverraad ter dood is gebracht, posthuum is gere habiliteerd. Eerste partijsecretaris Rakosi had op een vergadering in Eger meege deeld, dat de vervolging van Rajk het gevolg van een provocatie is ge weest. Dit was gebleken na de ar restatie van Peter Gabor, destijds hoofd van de politie. Ook verscheidene andere veroor deelden waren in ere hersteld. Moskou wil wel helpen Een Egyptische delegatie, die ver leden maand een bezoek aan Moskou heeft gebracht, heeft een Russisch aanbod gekregen voor hulp bij de bouw van een kernlaboratorium te Cairo. Rusland bood bij die gelegenheid tevens aan bij de bouw van advies te dienen, Egyptische deskundigen in Moskou op te leiden en materiaal voor geologisch onderzoek te ver strekken. Nikolai Melnikow, een Russische deskundige die de overeenkomst na mens Sowj et-Rusland heeft getekend en die thans een bezoek brengt aan Egypte, verklaarde dat Rusland be reid is aan Egypte uranium te le veren en hulp te verlenen bij het zoeken naar uranium in de Egypti sche woestijnen. pen in de bergen van Kabylië heb ben trouw aan Frankrijk beloofd en wapens gekregen om zich tegen de opstandelingen te verdedigen. De in Algiers residerende Franse minister Lacoste heeft op een pers conferentie verklaard, dat de kwes tie van het oproepen van reservis ten om te voldoen aan zijn verzoek om nog 100.000 man troepen voor Al gerië nog niet aan de orde is, daar de Franse regering nog mannen over bracht, die reeds onder de wapenen zijn. Als dit afgelopen was zou men van een nieuwe fase kunnen spre ken die dan gemakkelijk zou verlo pen daar de staven reeds bevel ge kregen hadden om het oproepen van reservisten voor te bereiden. Libye blijft Westers Volgens diplomatieke kringen in Washington heeft Libyë een Rus sisch aanbod van economische hulp geweigerd. De premier van dit ko ninkrijk in de woestijn zou in een ge heime zitting van de volksvertegen woordiging gezegd hebben, dat Libyë aan de zijde van het Westen staat en geen SowJet-Russische economische hulp wenst. Groot-Brittannië en de V.S. hebben militaire bases in het land en van he4 eerste land ontving Libyë reeds eco nomische hulp. Volgens Amerikaanse zegslieden zou als gevolg van de bovenvermelde weigering, Libyë thans ook Amerikaanse economische hulp krijgen. In Britse Lagerhuis Georgi Maleukof, de vroegere heer ser van de Sovjet Unie, zag gisteren in het Britse Lagerhuis de democra tie in werking. Hij maakte een deel van het vragenuurtje mee, maar ging misschien met opzet weg, vóór zijn onderhoud met de Britse premier Sir Anthony Eden ter sprake kwam. Voor die tijd had hij aan een lunch aangezeten, die hem door een aantal socialistische afgevaardigden was aangeboden. Bij die gelegenheid ver klaarde hij, .dat de vriendschap tus sen Engeland en Rusland de sleutel tot de wereldvrede was. Dit beteken de, echter niet, dat hij „een wig tus sen Engeland en enige ander land wilde drijven". Julius Silverman vertelde Malen kof tijdens de lunch onder veel ge lach: „Wij keuren niet al uw politieke methoden goed, evenmin als wij ver wachten, dat u al de onze goedkeurt. U verbrijzelt uw politieke idealen; wij begraven hen in het Hogerhuis. Het staat niet aan mij te zeggen, welke manier beschaafder is". Volgens de aanwezigen had Malen kof deze zinspeling van Silverman op de openbare verguizing van Sta lin goed opgenomen. Veertien agenten. De Britse minister van buitenland se zaken, Celwyn Lloyd, heeft woens- „Rode Hilde" Otto Grotewohl, de premier van Oost-Duitsland, heeft felle kritiek ge leverd op „despotisme in de organen van de staat" en speciaal op het mi nisterie van Justitie, dat onder lei ding staat van Hilde Benjamin, bij genaamd „rode Hilde" of „rode guil lotine". In een rede van vier uur beval Grotewohl aan de procureur-gene raal, dr. Ernst Melsheimer, verslag aan het kabinet uit te brengen over de methoden, die de Oostduitse justi tie gebruikt. Grotewohl haalde en kele voorbeelden van onwettige ar restaties aan. Inderdaad heeft dr. Meisheimer „zelfkritiek" voor het partijcongres uitgeoefend. Met dichtgeknepen lip pen en met dezelfde harde stem, waarmee hij tientallen malen de doodstraf heeft geëist, dankte hij pre mier Grotewohl voor het wijzen op de fouten, die hij en zijn medewerkers hadden gemaakt. „Rode Hilde" zal waarschijnlijk wel aan het bewind blijven. Zij kreeg Stukje souvereiniteit De Franse ministerraad heeft woensdag geen overeenstemming be reikt over de vraag, of Frankrijk het recht om atoombommen te vervaardi gen moet opgeven en toetreden tot de „Euratom", de Europese gemeen schap voor atoomenergie, met als leden Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië en de Benelux. Donderdag zal het kabinet opnieuw spreken over deze kwestie, die Frank rijk evenzeer dreigt te verdelen als twee jaar geleden de vraag of de militaire souvereiniteit opgegeven moest worden ten gunste van een Europees leger. Premier Mollet heeft in zijn rege ringsprogram de belofte opgeno men om Frankrijk aan te scluiten bij de „Euratom", die de atoomenergie slechts voor vreedzame doelen zai ge bruiken. Doch de minister van bui tenlandse zaken, Pineau, Mendes- France, de minister van defensie, Bourges Manoury, en de Gaullistische minister van staat, Delmas, verzet ten zich tegen het plan voor de atoomgemeenschap. De oppositie stelt zich op het standpunt van generaal Weygand, die onlangs schreef, dat opheffing van het gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden „dwaasheid'" is. omdat zonder atoomwapens geen oor log meer gevoerd kan worden. Mendes-France zou woensdag heb-, ben verklaard, dat Frankrijk zonder atoombom geen grote mogendheid kan blijven. Hij wees daarbij op het voorbeeld dat Groot-Brittannië ge geven heeft. Premier Mollet is officieel voor stander van de „Euratom", doch ook hij zal waarschijnlijk wel een mid del vinden om voor Frankrijk onbe perkte rechten op dit punt te hand haven. Mexicaans passagiers schip vergaan Het Mexicaanse passagiersschip „Ma- tul" is woensdagavand met vijftig personen aan boord in de Golf van Campeche bij de Mexicaanse kust, in brand geraakt en gezonken, zo meldt de Amerikaanse kustwacht te New Orleans. Over overlevenden werd, niet ge sproken. Ook de oorzaak van de brand is niet bekend. Volgens de Amerikaanse kust wacht is de „Mutal" zestig mijl ten noord-westen van Campeche ver gaan. Een Mexicaans watervliegtuig, dat een onderzoek instelde, veronge lukte twintig mijl van de plaats van het ongeluk. Of hierbij slachtoffers te betreuren zijn werd niet gemeld. Amerikaanse en Mexicaanse sche pen zoeken het gebied af naar over levenden. i haar naam door de onmeedogende wijze, waarop zij tegen, wat zij noem. de „vijanden van het sovjetregime" optrad. Zij is de dochter uit een goed burgerlijk gezin; als 22-jarige sloot zij zich aan bij de communistische partij. Zij trouwde met een arts, Georg Benjamin, die vooral in de ar menwijken werkte en vaak weigerde een honorarium te ontvangen. Hij werd door de nazi's in een con centratiekamp opgesloten en men zegt, dat zijn dood in Mauthausen „rode Hilde" heeft verbitterd. Hilde Benjamin werd na de op stand van de 17e juni in Oost-Berlijn minister van Justitie. Treinramp in Zweden Bij een treinongeluk in het noor den van Zweden bij de poolcirkel zijn veertien mensen om het leven gekomen. Negen anderen werden ge wond. Het ongeluk gebeurde 1150 km ten noorden van Stockholm in een van de meest afgelegen delen van Scan dinavië. Een goederentrein reed tus sen Arvidsjaur en Moskosel recht op een dieselbus van de spoorwegen in, die geheel bezet was met arbeiders en enige toeristen. Minder schraal Boven Zuid-Scandinavië handhaaf de zich de afgelopen 24 uur een ho- gedrukgebled, dat de algemene lucht- circulatie in een groot deel van Euro pa beheerst. Langs de noordzijde van het hogedrukgebied trekken storin gen van het zeegebied bij Jan Mayen via Scandinavië naar Rusland, waar zij sneeuw brengen; er komt daar ook nog op vrij uitgebreide schaal vorst voor. Zelfs in Zuid-Rusland is de lente nog niet gearriveerd. Een depressie, die gisteren boven Spanje lag, trok langzaam naar de Golf van Biskaye. Ttussen deze depressie en het eerder genoemde hogedrukgebied handhaafde zich over onze omgeving een vrij krachtige oostelijke lucht stroming. Een zwakke storing, die met de depressie boven Biskaje sa menhangt, trok vanmorgen over Frankrijk naar het noorden, verge zeld van veel bewolking en een smalle regenzone. Wolkenvelden er van dreven met zuidelijke boven winden ons land al binnen. Ook mor gen zullen storingsinvloeden uit het zuiden tot bewolking aanleiding ge ven, waaruit hier en daar een bui kan vallen. De wind zal echter af nemen en omdat bovendien de voch tigheidsgraad van de lucht groter zal worden, wordt het weer minder schraal. dag in het Lagerhuis bekend gemaakt dat veertien agenten van de Russi sche veiligheidsdienst de Russische leiders op hun bezoek aan Groot- Brittannië zullen vergezellen. Hij voegde hier aan toe, dat het de ge woonte is dat vreemde staatslieden hun eigen politiemensen meebren gen. NATO-troepen veroorzaken crisis Het parlement van IJsland heeft gisteren in een resolutie gevraagd ora terugtrekking van de troepen der Nato. Het gaat hier om Amerikaan se troepen, die gelegerd zijn op een luchtbasis bij Keflavik. Premier Olafur Thors heeft dins dag het ontslag van zijn regering aangeboden, omdat het kabinet over deze kwestie verdeeld was. Het ka binet zal echter als zakenkabinet aanblijven tot de verkiezingen in juni a.s. Toen IJsland, dat geen eigen leger heeft, lid werd van de NATO, kwam men overeen, dat Amerikaanse troe- pn zich op de luchtbasis Keflavik, 55 km van Reykjavik, zouden vesti gen; dit geschiedde in 1951. Autoriteiten van de NATO en de SHAPE (Nato-hoofdkwartier) te Pa rijs, weigerden commentaar te geven op het IJslandse verzoek. Zegslieden in Washington noemden de resolutie „een ongewenste, maar niet geheel onverwachte ontwikke ling". Amerikaanse en westelijke di plomatieke bronnen menen, dat de noordelijke grens van het NATO-ge- bied, beroofd zou worden van een van de meest beschermende basissen, indien Keflavik ontruimd zou moe ten worden. 2 (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uurj. ZACHTER. Veranderlijke bewolking met j slechts hier en daar een bui. Vrij krachtige tot matige wind j tussen oost en zuid. Iets zachter, j 30 Maart: zon op 6.22. onder. 19.12; maan op onder 7.47 uur. Hoogwaterstanden 30 Maart: v.m. 5.45; n.m. 6. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaarbew. 0 C STOCKHOLM lichtbew. —0 OSLO mist —2 KOPENHAGEN onbewolkt —1 ABERDEEN geheel bew. 2 DUBLIN nevel 4 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM onbewolkt 5 BRUSSEL zwaarbew. 3 PARIJS nevel 6 BORDEAUX zwaarbew. 13 GRENOBLE zwaarbew. 8 NICE geh. bewolkt 15 BERLIJN onbewolkt 3 FRANKFORT onbewolkt 3 MUNCHEN onbewolkt —0 ZURICH nevel 2 GENEVE nevel 7 LOCARNO regen 5 WENEN nevel 0 INNSBRUCK nevel 2 ROME half bew. 12 Korreltje De zachtmoedigste man kan niet in vrede leven, als het zijn boze buur man niet behaagt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1