3)e£eid^eSotvYo/iit Toenemende spanning in Midden-Oosten Ouderdoms- verzekering Egyptische officieren getraind in Polen Volkslied, met Stalin en al, opgeruimd Pakistan riep zich tot republiek uit Eén jaar diensttijd in West-Duitsland Amerikaanse zeebodems voerden flankaanval uit Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: U C. J. ROOZEN. ZATERDAG 24 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13763 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHI 32 Telefoon: Directie, Abonnementen. Drukkerij 20935. Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. wf 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. D. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 II. Het is dan zover, dat de Tweede Kamer tenslotte na heel wat ge harrewar de definitieve ouderdoms- verzekering heeft aanvaard. Niet om dat de Kamer met dat stuk wet geving niet ingenomen zou zijn ge weest. Het merkwaardige is, dat de hele Kamer het erover eens was, dat die wet er moest komen. De moeilijk heden zaten alleen in de mogelijkheid van de aanpassing. Wij hebben daarop in ons vorig artikel aan het slot reeds gewezen en beloofden daarop toen terug te komen. Nog merkwaardiger was het eigenlijk, dat heel dat ge harrewar eigenlijk niet eens nodig was en dat men dat ook wist op het ogenblik, dat men elkaar in de haren zat, omdat men toen allang wist, dat met of zonder aanpassing men wist met aanpassing het wetsontwerp toch zou worden goedgekeurd. Het ging dus om de aanpassing. Zoals men weet openen de artike len 61 en 62 van dit wetsontwerp de fhogelijkheid de ouderdomspensioe nen aan te passen aan de particuliere pensioenen. Volgens het oorspron kelijke ontwerp werd deze aanpassing in handen gelegd van de werkgever, maar daar had de Kamer bij de schriftelijke voorbereiding zulke be zwaren tegen in gebracht, dat de minister van Sociale Zaken deze aan passing wijzigde in deze geest, dat de den door de paritair samengestelde aanpassing alleen zou mogen geschie- besturen van de bedrijfspensioen fondsen. Maar daar had hij dan ook alle vertrouwen in. De Tweede Kamer heeft dit echter niet gehad en tóch nog beperkingen willen aanbrengen in de mogelijk heden van deze aanpassing. Zo wen ste de K.V.P. deze aanpassing te be perken tot circa 50% van de ouder- domsuitkering door een bepaling in de wet te doen opnemen, dat per premiejaar niet meer dan 1 1/4 zou mogen worden gekort. Rekent men de* premie jaren ongeveer op veertjg als het hoogste en dit wordt algemeen aanvaard dan komt men dus tot een aftrek van 50 Hieruit bleek dus al, dat ook de K.V.P. nu niet zo erg ingenomen was met die mo- gelijkheid van aanpassing. Er waren trouwens meer partijen die de aan passing liever geschrapt wilden zien, maar die er tenslotte schoorvoetend mee accoord gingen om de ouder- domsverzekering zelf niet in gevaar te brengen. En die kwam in gevaar, omdat de minister het onaanvaard baar tegen het schrappen van die artikelen betreffende de aanpassing had uitgesproken. Nu heeft de heer Oud wel beweerd, dat de K.V.P. daar voor door de knieën en op de vlucht ging, maar het feit is dit, dat de mi nister het tenslotte wel wilde aan vaarden als die 1 1/4 werd ver hoogd tot 1 zodat de aanpassing dan niet 50 maar 60 zou kunnen bedragen. Toen was er geen kans meer, dat het amendement de Kort zou worden aanvaard en indien men dat zou hebben gehandhaafd zou de aanpassing zonder enige beperking zijn doorgevoerd. Nu kon de katho lieke heer de Kort door de wijziging van de minister te aanvaarden ten minste die aanpassing beperken tot 60 van het ouderdomspensioen. jlVïen moet zich echter afvragen of die aanpassing nu werkelijk voor de regering zoveel gewicht in de schaal heeft gelegd, dat zij daarover dit belangrijke wetsontwerp in de waagschaal legde. Wij geloven van niet, wij geloven eerder, dat de rege ring dit heeft gedaan, omdat zij over tuigd was, dat de Kamer voor deze aanpassing der pensioenen het wets ontwerp toch niet zou laten yallen. Zo belangrijk was die aanpassing immers niet. Er is in de Kamer her haaldelijk de nadruk op gelegd, dat men dit gerust aan de besturen van de bedrijfspensioenfondsen kon over laten, maar dan moet erbij worden verklaard, dat de gesloten fondsen, d.w.z. de fondsen, die elke aantasting j van de pensioenen verbieden, ook de mogelijkheid van aanpassing zou moe ten worden geboden. Anders zou men immers een ongelijkheid van behan deling krijgen. Maer de aanpassing zelf was o.i. niet noodzakelijk. Die hele aanpassing geldt immers slechts voor één gene ratie, daar voor degenen, die straks beginnen te werken en te betalen voor hup pensioen met het bodem pensioen van de Staat rekening zal worden gehouden. Minister Suurhof heeft in het schriftelijk verslag van het overleg met de Kamer voorbeelden gegeven, voorbeelden, waarbij het netto-pen sioeninkomen even hoog, zo niet ho ger dan, het laatst genoten arbeids inkomen zou komen te liggen. Maar dat geldt dan alleen voor osmmige lopende gevallen van de huidige ge neratie en de vraag is gewettigd of men daarvoor nu in een wet, die lan ger mee moet, speciale bepalingen moet opnemen, die bovendien dan nog een aantasting betekenen van eenmaal verkregen rechten. Minister Suurhof heeft zelfs geen uitzondering willen maken voor de reeds ingegane pensioenen, wetend, dat de Kamer hem om het belang van de zaak toch zou volgen. De K.V.P. heeft er het beste van Engeland houdt troepen klaar op Cyprutf De i,niet-welkome" blijkt niet bang Sinds bekend is geworden, dat twee honderd officieren en onder-officieren van het Egyptische leger en de Egyptische marine in het geheim een opleiding ontvangen op een Russische basis nabij de haven Gdynia in Polen, is de ongerustheid in de politieke wereld over een nieuwe uitbarsting van de oorlog rond Israël sterk toegenomen. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Egyptische militairen opleiding ontvangen op het gebied van radar, luchtdoelgeschut en onderzeeboten. De opleiding wordt uitsluitend gegeven door Russische instructeurs. Polen worden niet tot het opleidingsgebied toegelaten. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft deze berichten bevestigd. De toenemende spanning in het Midden-Oosten zal maandag ter sprake komen op een speciale zitting van de Veiligheidsraad die op een verzoek van de Verenigde Staten ge houden zal worden. Amerika zal hierop een resolutie indienen, om de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammerskjöld, naar het be dreigde gebied te sturen om namens de V.N. te bemiddelen en de troepen bewegingen aan beide zijden te in specteren. De Franse minister van buitenlandse zaken. Pineau, heeft van zijn kant in verband met deze drei gende toestand zijn Britse en Ameri kaanse collega's uitgenodigd voor een conferentie, die begin mei zou gemaakt wat er van te maken viel, toen minister Suurhoff het onaan vaardbaar eenmaal had laten horen en het resultaat is geweest, dat ten minste 40 van het bodempensioen niet zal kunnen worden aangetast. Ook dat is al winst. Eh verder zal men het bij de uitvoering ervan moe ten overlaten aan de besturen van de bedrijfspensioenfondsen, die in ieder geval iedere aanpassing met een meerderheid van twee derden zullen moeten aanvaarden. En daar in die bedrijfspensioenfondsen ook de werk nemers vertegenwoordigd zijn, die waken voor hun eigen pensioen- belangen, is er aan deze zaak in de Kamer eigenlijk meer aandacht be steed dan nodig was, omdat men het gevaar voor al te grote aanpassing onevenredig groot heeft gezien. worden gehouden. Pineau gaat vol gende maand naar het Nabije Oostei voor een bemiddelingspoging. In Engeland is bekend gemaakt, dat het Midden-Oosten te kunnen over gaan zodra het besluit daartoe wordt genomen. Daarbij zal dan gebruik worden gemaakt van de sterke een heden land- en luchtstrijdkrachten, die gelegerd zijn op het eiland Cy prus. De Britse Middellandse Zee- vloot en de parachutisten op Cyprus zouden binnen 24 uur in actie kun nen komen. De Franse minister van buitenland se zaken Pineau heeft vrijdag in de Nationale Vergadering verklaard, dat zijn recente bezoek aan premier lui tenant-kolonel Nassar van Egypte „nuttig" was geweest en dat daar door een aantal misverstanden uit de weg was geruimd. „Wij willen in de eerste plaats een oorlog tussen Is raël en Egypte vermijden. Bemidde ling onzerzijds is slechts mogelijk, in dien wij het standpunt van beide par tijen kennen. Ik zal daarom, met men maatregelen zal treffen om orv hetzelfde doel, volgende maand Sy- middellijk tot een miliaire actie in rië, Libanon en Israël bezoeken". Osservatore bekijkt 't nuchter Radio-Moskou heeft bij het begin van haar uitzendingen het Russische volkslied vervangen door militaire muziek. In het volkslied kwam de zin voor: „Stalin heeft ons verheven en de trouw aan het volk, aan de arbeid en aan verheven daden bezield". De Franse communistische party heeft gisteren zijn instemming be tuigd met „de kritiek van het 20ste congres ten aanzien van bepaalde theorieën van Stalin en zijn regeen- methoden in een bepaalde periode*4. In Italië heeft coummistenleider Togliatti het bijzonder moeilijk gehad om de nieuwe politiek van het Krem lin te verkopen. Hij heeft in het par tijblad verklaard, dat het niet de be doeling is, dat de grootheid van Stalin wordt ontkend of vernietigd. Maar historisch dient te worden nagegaah, welke fouten Stalin heeft gemaakt Vorstelijke belangstelling voor 'zilver ballet Koningin Elizabeth II van Engeland, koningin moeder Elizabeth en prinses Margaret hebben in Londen de galavoorstelling ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Sadler Wells-ballet bijgewoond. We zien hen hier in hun loge in het Royal Opera House op Covent Garden, in gezelschap van Lord Waverly, voorzitter van het operagebouw. De Italiaanse linkse socialisten, die gisteren in opstand waren gekomen tegen „de postume veroordeling van Stalin, zijn gisteren tot de orde ge roepen door him leider Pietro Nenni. Deze noemde de besluiten van het Kremlin „een positieve en belangrijke stap, vooral wat betreft het beginsel dat er meer dan één weg naar het socialisme voert". Het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano schrijft, dat de gebeurtenis sen in Rusland het gevolg zijn van de strijd om de opvolging, die nog steeds niet is afgesloten. In elk geval blijft het communisme getrouw aan zijn oorspronkelijke doelstellingen. Het Stalinisme, dat thans wordt geli quideerd, is niet anders dan een epi sode, die door andere zal worden ge volgd, verschillend van naaim, maar gelijk in wezen. Iwan Serov, hoofd van de Russische staatsveiligheidsdienst (met hoed en handen op de rug) is in Engeland aangekomen om besprekingen te voeren en voorbereidingen te treffen in verband met het komende bezoek van maarschalk Boelganin en partijsecretaris Kroetsjef. Na zijn aankomst op de Russische ambassade in Londen, bemerkte hij een aantal persmensen bulten. Hij verliet het gebouw om even later in een „persconferentie-op- het-trottoir'" vrijelijk alle hem gestelde vragen te beantwoorden. Mirza eerste president Pakistan heeft zichzelf gisteren tot republiek uitgeroepen en is daarmee de eerste Islamitische republiek van de wereld geworden. Generaal-majoor Iskander Mirza heeft tijdens een grootse plechtigheid te Karatsji de eed afgelegd als eerste president. I>e eed werd afgelegd in handen van opperrechter Mohammed Moenir op een bijeenkomst van ^u'tenlandse diplomaten, ministers en andere Door Bondsraad aanvaard Het Westduitse parlement heeft gisteren de eerste stap gezet op de weg naar vermindering van de ver plichte diensttijd van achttien tot twaalf maanden. Een daartoe strekkend voorstel is in de Bondsraad (Eerste Kamer) met een overweldigende meerderheid bij handopsteken aangenomen. Het voorsteUgaat nu naar de Bonds dag (Tweede Kamer) die het waar schijnlijk zal overnemen. Dan zal West-Duitsland, tezamen met Luxem burg, de kortste diensttijd van de lan den van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie hebben. In de Bondsrasd voerde de meer derheid der afgevaardigden aan, dat in het atoomtijdperk de dienstplich tigen in slechts achttien maanden toch het gebruik van de ingewikkel de wapens niet kunnen leren, zodat zij slechts twaalf maanden behoeven te dienen voor een algemene militaire opleiding. Zeventien van de 38 afgevaardigden waren sterk gekant tegen enige vorm van dienstplicht. In deze kritiek kwam een sterke beweging tot uiting die thans gaande is om de West- Duitse bijdrage aan de NAVO te be perken tot een beroepsleger van slechts 250.606 man. Dit alles is gedeeltelijk geïnspireerd c'oor de algemene verkiezingen van volgend jaar. De politieke partijen zijn niet van plan zich de verant woordelijkheid voor de invoering van ie onpopulaire dienstplicht vlak voor de verkiezingen in de schoenen te laten schuiven. „Harde lijn" heeft succes Robert Lacoste, de Franse minis ter-resident voor Algerijë, heeft gis teren aan het kabinet gemeld, dat de nieuwe, harde lijn in dit gebied vruch ten begint af te werpen. De spanning in dit door geweldda den geteisterde land neemt af, de Franse kolonisten beginnen vertrou wen in de regering te krijgen onder de Mohammedaanse bevolking doen zich langzamerhand tekenen voor, dat zij bun steun aan de rebellen intrek ken. Het Franse kabinet heeft gisteren een aantal decreten, goedgekeurd, die ten doel hebben de levensstandaard van de negen miljoen Mohammeda nen in Algerijë te verhogen. Indertijd heeft premier Guy Mollet beloofd, dat sociale rechtvaardigheid hand in hand met onverbiddelijke strijd tegen de 15.000 rebellen zou gaan. In de laatste 48 uur zijn bij gevech ten ten minste 170 rebellen gedood. Dit is een belangrijk succes voor de Franse taktiek, de opstandelingen direct aan te pakken, in plaats van in pantserauto's langs de wegen te patrouilleren. Warme lucht Tussen een krachtig hogedrukge- bied waarvan het centrum boven Rusland ligt en een diepe depressie ten zuiden van Ierland, stroomt al enkele dagen warme, uit de tropen afkomstige, lucht over de Alpen near de Noordzee. Tegen de zuidelijke berghellingen, waar de lucht gedwon gen wordt op te stijgen, valt in de Povlakte al geruime tijd regen. Zo werd in Locarno in drie dagen 190 mm afgetapt. Het Oceaanfront van de depressie bij Ierland drong de afgelo pen nacht Frankrijk binnen en ver plaatste zich daarna in een langzaam tempo in de richting van ons land. Hierdoor nam de 'bewolking tijdelijk j toe. Van de depressie wordt ver wacht, dat zij langzaam in de richting j van de Ierse Zee zal trekken en in I diepte zal afnemen. Aan het genoem- i de front komt in de omgeving van I Barcelona een storing tot ontwikke- I ling. Het is niet onmogelijk dat deze I' storing morgen reeds het weer bij ons zal beïnvloeden. De temperaturen blijven ook morgen boven normaal. Ameri!-~-T'se L.iDeriy-scnip jviroy omun voor norioiK in ue «.inermaanse raaiVirginia. £Atms uuiueiijit i De wind neemt iets af, zoiat in de te zien is sneed het Zweedse schip de „tegenpartij" bijna door midden toen het in de ochtendnevel voor anker komende nacht plaatselijk mistvor- lag. Er deden zich (wonder boven wonder), geen persoonlijke ongelukken voor.... ming kan optreden. vooraanstaande regeringsfunctionaris sen. Na de plechtigheid werden 31 saluutschoten afgevuurd en werd de vlag van de president i an de vlag genmast van het presidentiële kabi net gehesen. Deze dag werd gevierd als nationale feestdag. De regering liet gratis voedsel en kleding aan vluchtelingen uitdelen, schold honderden gevange nen hun straf kwijt en gaf een serie speciale postzegels uit. De voornaamste verandering voor Pakistan is, dat de jonge republiek, in plaats van de koningin van Engeland als hoofd van de staat te erkennen, als zodanig een presidentschap van de staat erkent. Paniek op een brug. Het feest heeft vrijdagavond nog een slecht einde gehad in Rawalpindi. Doordat een menigte op een brug al daar in paniek raakte, zyn 31 perso nen om het leven gekomen en vijf tig gewond. De paniek ontstond nadat iemand was gestruikeld. Een stenen muur langs een trap, die naar de brug leidt, stortte in onder de druk van de me nigte. Men vrees, dat het aantal do den nog hoger zal blijken te zijn. HOE wordt het weer? S (Geldig van zaterdagavond tot S zondagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). VRIJ ZACHT. 5 Vanyaoht hier en daar mist. X Morgenoverdag op de meeste X plaatsen droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige X zuid-oostelyke wind en weinig verandering in temperatuur. 25 Maart zon op 6.33, onder 19.04; maan op 18.14, onder 5.38 uur. 26 Maart zon op 6.31, onder 19.05;. maan op 19.32, onder 5.59 uuh Hoogwaterstanden 25 Maart: v.m. 2.30; n.m. 2.50. 26 Maart v.m. 3.10; n.m. 3.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —8 C. STOCKHOLM geheel bew. —1 OSLO sneeuw —2 KOPENHAGEN geheel bew. 0 ABERDEEN motregen 4 DUBLIN regen 8 LONDEN regen 9 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL zwaar bew. 8 PARIJS regen 9 BORDEAUX regen 9 GRENOBLE zwaar bew. 6 NICE regen 11 BERLIJN licht bew. 3 FRANKFORT nevel —o MÜNCHEN zwaar bew. 3 ZüRICH mist —2 GENèVE mist 1 LOCARNO regen 3 WENEN nevel 0 INNSBRUCK geheel bew. 12 ROME nevel 10 Korreltje Hard tegen hard is een kwade kans.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1