S)e £^icbe6ou^cmt HET DOEL VAN MOSKOU IS ONVERANDERD GEBLEVEN Een nieuw Frans-Brits ontwapeningsplan BOM Ook na de afbraak der Stalm-mythe' Zal het aanvaardbaar zijn voor Amerika en Rusland Sunario blijft bij zijn eis: doodstraf Het bezoek van Kroestsjef en Boelganin Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 22 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13761 als slaapmiddel i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p.mjn. Telefoontjes ƒ1.50 Mening van president Eisenhower aan te sturen, maar geduld en be grip te tonen. Over het bezoek van premier Nehroe van India in juli a.s. zei Eisenhower, dat dit op Nehroe's ver- rresident Eisenhower heeft gisteren verklaard dat de westelijke mogend- zoek informeel en zonder veel cere- heden zich door de vernietiging van de Stalinlegende niet op een dwaal- monieel vertoon zal verlopen. Nehroe spoor hebben laten brengen. I heeft voorgesteld ergens buiten Wa- Eisenhower zei tijdens zijn wekelijkse persconferentie dat de Ver. Staten ^pr2ringén°te boeren t!EisenhowerbL en hun voornaamste bondgenoten niet geloven dat er een verandering is h^t da^ee Jheel ee^ gekomen in de hoofddoelen van de communisten. Hij dacht dan ook niet dat de bondgenoten hun waakzaamheid zouden verslappen. Wij moeten de wereld duidelijk maken, zo verklaarde hij met nadruk, dat er een fel contrast is tussen de vredelievende bedoelingen van Amerika en de kennelijke doeleinden van de Sowjet-Unie. De president achtte het gewenst er nog eens aan te herinneren dat de Amerikaanse regering niet slechts streeft naar de vrede, maar ook n^ar uit breiding van het toerisme, uitwisseling van gedachten, voortschrijding van de wetenschap en verhoging van de levensstandaard. Dat verliest men in het buitenland volgens hem nogal eens uit het oog. DE EERSTE ZWALUW Sfr P* én zaiuw maakt nog geen zo- "mer ook niet in de politiek. De komst van de eerste zwaluw is echter altijd een bode, dat de zomer op til is en wis en zeker komt Zo is het gesteld met de vliegende mare van de uitslag van de voor-verkie zing in het nogal rode Tiel. Zij bood schapt voor de aanstaande zomer-ver kiezingen bemoedigend vooruitzicht. De P. v. d. A. had er in het Betuw- se bolwerk alles op alles gezet om de volstrekte meerderheid in de ge meentelijke volksvertegenwoordiging te krijgen. Zij had goéde kansen, want de annexatie van Drumpt de aan leiding tot de verkiezing speelde haar bijna uitsluitend kaarten in de rode kleur in handen. Alle partijen, maar in 't bijzonder De regering van de Verenigde Sta ten, zei Eisenhower, tracht op vreed zame wijze, bijvoorbeeld door bemid deling, de moeilijkheden in het Mid den-Oosten op te lossen. Zij tracht Ontvoeringen voorj/n New Yorh werd 't leven 'n wit st>rookie de grap Enige gevallen van mensenroof in Bremen, welke er toe leidden dat alle politie-afdelingen in West-Dnitsland werden gealarmeerd, blijken het werk van drie jongens van om streeks twintig jaar en een meisje van achttien jaar te zijn, die zich ver veelden. Eén van hen trad op als „slachtof fer", die op straat werd overvallen en in een auto ontvoerd. De bedoeling was, zich te amuseren over de reac ties van de voorbijgangers. De jongelui zullen zich wegens grove baldadigheid moeten verant woorden. Alleen het politie-alarm heeft de Bondsrepubliek al 54.000 gekost. Frankrijk en Engeland hebben in de V.N.-subcommissie voor ontwape ning, die maandag in Londen bijeen gekomen is, een nieuw ontwapenings met diezelfde middelen 'te bereiken Pi*** ter tafel gebracht, dat in hoofdzaak het werk is van de Fransman dat de aspiraties van de bevolking ^uJ^f van Noord-Afrika evengoed tot hun recht komen als het streven van Frankrijk naar nieuwe verhoudingen in dat gebied. Amerika streeft er inzake Algerije naar goede vrienden te blijven met beide partijen. Het zou een ramp voor de wereld zijn als in het Midden-Oosten ern stige vijandelijkheden zouden uitbre ken. Het Midden-Oosten, met zijn Europa van kolen op olie als brand stof zijn overgegaan of met deze over schakeling bezig zijn. Eisenhower hield het Zuiden van de twee grootste in Tiel, begreoen, <je yer. staten voor, dat het zich, wat dat het gehele land belangstellend de rassenkwestie betreft, dient te zou zijn, in welke richting deze eer- houden aan de richtlenen van het ste zwaluw vliegen zou. Prof. Roipme en de heer Evert Vermeer, kwamen beiden het nestje opschudden^ De uitslag van de verkiezing is voor de K.V.P. zeer bevredigend. Haar wethouderszetel, welke bij een „om gaan" van de raad, wankel zou zijn geworden, werd glansrijk op poten gezet, terwijl het percentage K.V.P.- stemmen in opgaande richting, dat van de P. v. d. A. in dalende richting ging. De Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en Canada maken deel uit van de subcommissie. Voorzien is in de instelling van een uitvoerende commissie van 15 landen, die het ontwapeningswerk zou moeten leiden en bevoegd is alle ontwape ningsmaatregelen te schorsen als zij van mening is dat de wereldvrede in gevaar is. Zelfs de Veiligheidsraad zou een dergelijk schorsingsbevel niet ongedaan kunnen maken. De proeven met kernwapens zouden worden beperkt en ook onder toe zicht van de commissie staan. Het Frans-Britse plan wil internationale ontwapening in drie etappen. De uitvoering zal afhankelijk zijn van de vorderingen, die gemaakt worden rijke oliebronnen, is van buitenge- j bij het oplossen van de grote internationale vraagstukken van politiek woon groot belang voor de vrije we- j karakter, zoals de eenmaking van Duitsland, reld, omdat alle landen van West- D£ EERSTE FASE Tot de eerste face van het plan be horen: 1. Alle landen verklaren zich te zullen onthouden van het gebruik van kernwapens, behalve tegen agressie. De eerste zwaluw vloog dus in de goede richting. COLLABORATIE Eind april waarschijnlijk uitspraak Donderdag is de behandeling van de zaak-Jungschlager voor het land- gerecht te Djakarta voortgezet. In zijn repliek persisteerde de offi cier van justitie Sunario bij zijn eis tot de doodstraf. De dupliek van mevrouw Bonman is vastgesteld op vrijdag 12 april. Rechter Maengkom zal waarschijn lijk eind april uitspraak doen. Sunario zei, dat de eis tot doodstraf hoog was in vergelijking met de von nissen in de zaken van sultan Hamid en Andi Aziz, maar hun acties had den niet zoveel doden tot gevolgd als de acties, die geleid werden door be klaagde, waarbij honderden ep dui zenden omkwamen. De officier van justitie betoogde, dat de verklaringen van overste Su- toko, van de politie te Djambi en van De Bont (van de luchtmacht) dat hun geen subversieve acties gebleken' het werk gesteld om de bewijzen te waren, niet willen zeggen, dat er niet te doen. geen subversieve acties gepleegd zijn. Hij bestreed de stelling van de ver dediging, diat vergaringen van ho ren zeggen geen bewijskracht hadden, aan de hand van een arrest van de Hoge Raad in 1926, dat zulke ver klaringen dienstig zijn als middel tot bevestiging van de overtuiging van rechter. Verder bestreed hij dat "één getui ge geen getuige" is aan de hand van een betoog van prof. van Bemmelen en het herziene inlands reglement, dat de onderlingen samenhang van verklaringen van zulke getuigen tot het staven van een bepaald feit strekt. Ten aanzien van de getuigen a dé charge zei hy, dat het geen geheim was, dat vele Nederlanders er niet mee ingenomep waren, dat Indone sië een vrij geordend land zou wor den; daarom werden subversieve ac ties gepleegd; het is het belang van die Nederlanders, dat deze acties on bekend blijven en daarom is alles in Tot voor kort dachten wij, dat het alleen de kaboutertjes waren, die zich voor een kopje koffie of een' maaltijd aan een paddestoel neerzetten, maar sinds wij deze foto hebben gezien weten wij wel beter; ook de mensen, althans die in New York, drinken koffie aan paddestoelen en nog wel aan paddestoelen van sneeuw.... In New York is nl. meer sneeuw gevallen dan men zich van de laatste acht jaar kan herinneren en zo kon het ge beuren, dat een fotograaf op een terrasje in de Dierentuin van het New Yorkse Central Park deze opname maakte. Of men het daar in New York, waar het gehele verkeer door de sneeuw werd ontwricht, allemaal zo van de lichte zijde bekijkt is natuurlijk weer een andere kwestie. Generaal Serof komt voorop 2. Verkiezing van de bovenge noemde uitvoerende commissie, be- staande uit Amerika, Rusland, Enge land, Frankrijk, Communistisch Chi- na en tien andere landen. 3. De grote vijf „bevriezen" hun bewapening, legersterkte en militaire uitgaven op het b.estaande peil. 4. Uitvoering van een inleidend plan, dat gebaseerd is op president Eisenhowers voorstel tot wederzijdse inspectie uit de lucht en het Russi sche voorstel tot het stationeren van inspectieploegen op strategische pun ten om de wereld van een eventuele plotselinge aanval op de hoogte te kunnen brengen. 5. Een internationale ontwape ningsconferentie om de maximale sterkte vast te stellen van de lan den buiten de Grote Vijf. 6. De Grote Vijf beginnen met de vermindering van him conventionele bewapening. 7. De uitvoerende commissie treft voorbereidingen voor de beperking van de proeven met kernwapens. Aan het einde van deze fase, en ook van de tweede, moet de uitvoe rende commissie eenstemmig van oordeel zyn, dat de fase voltooid is en dat met de volgende kan worden begonnen. Er zal een pauze zijn, waarin de grote mogendheden moe ten beslissen of de gang van zaken de verdere uitvoering van het plan rechtvaardigt. De tweede en derde etappe. In de tweede tappe worden de proe. ven met kernwapens beperkt. De eerste helft van de overeengekomen De tragiek van de Amerikaanse „vrijheid" gg§ kUr^ reisje naar Engeland ook geen pretje meer. Volgens de berichten van de journalisten, die hen te Mos kou in het vliegtuig hebben zien stap pen, had hij toen kennelijk plezier in het uitstapje, maar nu is de lol er allang vanaf. Nauwelijks was hij in Londen gearriveerd of de geruchten van de aftakeling van Stalin drongen tot het Westen door, en nu kijkt iedereen naar Malenkof, zich afvra gend of hij nog Wel ooit naar Rus land zal willen terugkeren. Reeds direct bij aankomst 0 van de Russische ex--premier heeft men hem dé raad ge geven: „Man, vraag asyl. Zo'n ge legenheid komt nooit weer terug!" En inderdaad, er is reden voor Ma- i lenkof om de gelegenheid aan te j grijpen. Want Malenkof was zeven jaar lang de secretaris van Jozef Sta lin en als er dus in de Sovjet-Unie iemand is, die met recht en reden van collaboratie met de massa-moor denaar en despoot Stalin kan worden beschuldigd, dan is het wel de secre taris, de rechterhand van de thans verguisde despoot. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat Kroestsjef en zijn volgelingen de hele anti-Stalin-camioagne op touw hebben gezet om de invloed van Ma lenkof c.s. uit te schakelen. De mo tieven van Kroestsjef, om Stalin's af godsbeeld in stukken te slaan, liggen anders nog volkomen in het. duister. Althans voor deze begrippen. Wilde hij de opkomende macht van Malen kof de kop indrukken, dan zou men dat als begrijpelijk motief kunnen aanvaarden. Waarbij wij dan ver onderstellen wat wij echter niet weten dat Malenkof's ster achter de schermen van het Kremlin beden kelijk aan het stijgen was en de po sitie van Kroestsjef bedreigde. In deze veronderstelling past ook de verklaring van het feit, d^t tot ieders verrassing de Russische mi nister zelf inging op de Britse uit nodiging om enige gedelegeerden te zenden voor een bezoek aan Britse atoom-installaties. Men zou hun op zettelijk de gelegenheid hebben ge geven om te verdwijnen. Het zijn allemaal slechts veron derstellingen, waarachter een groot vraagteken past. Maar ze worden Deze foto geeft een overzicht van de menigte buiten het gerechtsgebonw van Montgomery in de Amerikaanse thans ijverig gemaakt, die veronder- staat Alabama, waar de rechtszaak is begonnen tegen de 27-jarige negerpredikant ds. M. L. King jr. en 89 stellingen, en het wachten is nu maar anderen, die worden beschuldigd van het boycotten van een plaatselijke bus-onderneming op onwettige gronden, op het einde van het Russische be-Ds. King die als eerste werd gehoord, verklaarde dat hij de boycot van de bus-onderneming, welke streng zoek. Dan weten we meer. 1 vasthield aan de rassenscheiding, steunde om op te komen voor de waardigheid van zijn ras. Generaal Iwan Serof, de 50-jarige chef van de Sowjet-veiligheidsdienst, zal vandaag of morgen naar Engeland vliegen om in samenwerking met de Britse politie maatregelen te treffen voor het aanstaande bezoek van Boel ganin en Kroetsjef aan Londen. Men verwacht dat de generaal deel uit zal maken van een vooruitgezon den groep van Sowjet-functionaris- sen, die per straalvliegtuig aan zal ko men. Dit zal het eerste Sowjet-straal- vliegtuig zijn, dat in een westelijke hoofdstad landt. Generaal Serof zal één van de hoofdfiguren zijn, die voor de veiligheid van de Sowjetleiders tij vermindering der conventionele be wapening en pei-soneelssterkte van de Grote Vijf wordt uitgevoerd. De andere landen beginnen nu ook met vermindering. Daarna wordt de pro- duktie van grondstoffen voor kern wapens gestaakt. De eerste maatregel in fase drie in het verbod van alle proeven met kernwapens met aansluitend het ver bod van de vervaardiging van zulke wapens. Daarna de volgende 25 procent van de overeengekomen verminde ring van conventionele wapens en troepensterkte van de Grote Vijf en een absoluut verbod van het gebruik van kernwapens, voor welk doel ook. De andere landen beginnen aan de tweede helft van de vastgestelde conventionele ontwapening, waarna de Grote Vijf hun laatste 25 procent van deze ontwapening uitvoeren. Het plan erkent, dat het nog on mogelijk is verborgen voorraden kernwapens op te sporen en stelt daarom voor, dat aan het einde van de slotfase een internationale confe rentie van natuurkundigen wordt be legd om te beslissen, hoe dat pro bleem moet worden aangepakt en hoe militaire voorraden voor vredesge- bruik geschikt kunnen worden ge maakt. Wat doen Amerika en Rusland? Men is in diplomatieke kringen te Londen benieuwd naar de reacties van de Sowjet-Unie op dit plan. Ame rika heeft al bezwaren geopperd. Het vreest een verzwakking van de Wes telijke verdediging tegen het com munisme. Amerika wil zich van te voren ook liever niet moreel ver plichten geheel af te zien van het ge bruik van kernwapens, daar deze, zo meent men, wel eens het enige mid del zouden kunnen zijn tegen een communistische aanval. Regenkans De veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling boven Europa blijven in- een uitermate langzaam tempo zich voltrekken. Een hoge- drukgebied boven Rusland handhaaft zich en breidt zich in zuidelijke rich- j ting uit. Een lagedrukgebied op de Atlantische Oceaan ten zuidwesten i van de Britse eilanden heeft zich weer iets vetder in oostzuidoostelijke richting verplaatst en is wat in diepte afgenomen. Een van Amerika afkomstige de pressie bereikte vannacht het zeege bied ten noorden van de Azoren en koerst met vry grote snelheid in de richting van het Iberisch schiereiland. In de komende 24 uur zal de depres sieinvloed in West-Europa toenemen. Er wordt lucht aangevoerd, waarin de vorming van buien mogelijk is. Ook op iets langere termijn gezien moet op een stijgende regenkans ge rekend worden. Het valt te verwachten, dat hij van Scotland Yard en de Britse bin nenlandse veiligheidsdienst de meest vergaande maatregelen zal eisen, die ooit getroffen zijn voor een bezoek van buitenlandse staatshoofden. Vooral van de zijde van het kwart miljoen vluchtelingen van achter het „IJzeren Gordijn", die in Engeland wonen, neemt het aantal protesten tegen dit bezoek toe; de autoriteiten breken zich dan ook het hoofd over maatregelen die de veiligheid der hoge Russische gasten voortdurend moeten verzekeren. Vooral het feit, dat generaal Serof deel uitmaakt van de delegatie, wekt de woede op van deze vluchtelingen, aangpzien aangenomen wordt, dat hij persoonlijk verantwoordelijk is voor de massadeportaties, die gedurende en na de tweede wereldoorlog plaats vonden vanuit de vroegere Oostzee- staten en uit Polen en Oost-Duitsland. De generaal zou dergelijke cam pagnes ook in Rusland zelf uitgevoerd hebben. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond l tot vrijdagavond. Opgemaakt te I 11.15 uur). S WISSELEND WEER Koude nacht met weinig be- wolking. Morgen overdag van het zuiden uit toenemende be- wolking met later enige regen. J Matige tot vrij krachtige zuide- lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 23 Maart: zon op 6.38, onder 19.00;. maan op 15.35, onder 4.53 uur. Hoogwaterstanden 23 Maart: v.m. 0.50; n.m. 1.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —11 C. STOCKHOLM onbewolkt 3 OSLO geheel bew. 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 0 ABERDEEN lichte regen 4 DUBLIN regen 7 LONDEN licht bew. 4 AMSTERDAM geheel bew. 8 regen 8 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt onbewolkt regén regen onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. niet ontvangen regen regen geheel bew. half bew. zwaar bew. Korreltje De draad breekt daar, waar zü het zwakst is.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1