3>e£elclóe(2otvfca/nt De anti-Stalincampagne in de Sowjet-Unie Stalins geest Ouderdoms- verzekering dak de film is ingeschakeld Russisch-Japanse besprekingen vastgelopen Zo gaat de wereld naar de maan Ook Tunesië thans onafhankelijk WOENSDAG 21 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13760 Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. R002EN. BLIJKT TAAI KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w.. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 I. ^/ERLEDEN week is in de Tweede Kamer de behandeling begonnen van het wetsontwerp definitieve ouderdomsvoorziening, waarover van te voren al heel wat te doen is ge weest. Wij hebben te dezer plaatse over dat ontwerp ook reeds meerdere ma len geschreven, maar nu het haar uit eindelijke vorm, waarin het aan de Kamer kon worden voorgelegd, heeft bereikt en de openbare behandeling is aangevangen, heeft het nut uiteen te zetten, waar het met dit ont werp precies om gaat. Het wetsontwerp ouderdomsvoor ziening dan is in grote lijnen geba seerd op de voorstellen, welke het be drijfsleven via de S.E.R. aan de rege ring heeft gedaan. Het ontwerp gaat uit van een algemene en verplichte verzekering, welke het gehele volk omvat. Volgens het ontwerp is ieder een premieplichtig van zijn 15e tot aan zijn 65ste levensjaar en in be ginsel ontvangt iedereen van zijn 65ste jaar af een bodempensioen, dat in het wetsontwerp is vastgesteld op 1338 per jaar voor gehuwden en f 804 per jaar voor alleenstaanden. Het is de bedoeling, dat dit pensioen waardevast zal zijn, wat betekent, dat het'niet mét het geld zal kunnen devalueren, zodat het zal worden aangepast aan de koopkracht van het geld. De uitkeringen worden daarom gekoppeld aan de z.g. regelings lonen, die van tijd tot tijd worden vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De premie zal als regel worden vastgesteld om de vyf jaar en men verwacht, dat deze pre mie op 1 januari van het volgend jaar, als naar men hoopt de wet van kracht zal worden, 6)* a 7 procent zal bedragen. Vermoedelijk zullen de loontrekkenden voor hun premie-be taling een loon compensatie ontvan gen. Dit zal kunnen geschieden om dat dan tegelijkertijd de verevenings- heffing, waaruit tot dan toe de Nood^ wet- Ouderdomsvoorziening werd ge financierd, komt te vervallen: De definitieve ouderdomsvoorzie ning komt immers in de plaats van de Noodwet Ouderdomsvoorziening de Noodv/et-Drees. De definitieve ouderdomsvoorziening verschilt nu in zoverre van de Noodv/et-Drees, dat zij niet meer zal berusten op de ver zorgingsgedachte, dat zij hoger uit keringen in het vooruitzicht stelt, geen inkomstenaftrek kent en geen indeling naar gemeentekiassen. Kan men door onmacht geen pre mie betalen, dan neemt het Rijk deze verplichting over. Dit zal bijvoor beeld het geval zijn, indien men min der inkomen heeft dan 1500 als ongehuwde of minder dan 2100 als gehuwde. Wordt de premie niet be taald door schuldige nalatigheid van de verzekerde dan wordt 2% van het bodempensioen gekort voor elk jaar dat men in gebreke is gebleven de premie te voldoen. Het is interessant te vermelden, dat bij de behandeling reeds de minister van Sociale Zaken erop attent fs ge maakt, dat dit niet kan gelden voor Nederlanders, die in het buitenland de Nederlandse traditie van huma niteit en naastenliefde hooghouden, zoals zendelingen, missionarissen, missiezusters. Deze wenst men van deze bepaling te doen uitslipten. Overigens zal dit praktisch alleen het geval zijn bij zelfstandigen, daar de premies worden geïnd door de Rijksbelastingdienst en van het loon worden afgehouden. Premiebetaling heeft slechts plaats tot een loonbedrag van 6000, wat men daarboven verdient wordt voor de premiebetaling niet meegerekend. De zelfstandigen krijgen een afzon derlijke aanslag. De uitvoering van deze verzekering is, afgezien van de heffing en de vordering, die dus in handen is gesteld van de belasting dienst, opgedragen aan de gereorga niseerde Rijksverzekeringsbank, de Sociale Rijksverzekeringsbank met steun van de Raden van Arbeid. Het ligt in de bedoeling de overheids- pensioenen aan de algemene pen sioenverzekering aan te passen. Het ontwerp opent de mogelijkheid dit ook te doen met de particuliere pensioenen van ondernemingspen sioenfondsen. De financiering ge schiedt op basis van het z.g. omslag stelsel, wat betekent, dat de werken de generatie betaalt voor de bejaar den van nu en de werkende gene ratie van morgen voor de bejaarden van morgen. Dit omslagstelsel is het, wat vpi deze wet een stuk praktisch chris tendom maakt. Zo is het ook te verklaren, dat men voor dit ontwerp, heeft gesproken van een offer. De werkenden moeten iets offeren voor hen, die niet meer kunnen werken en in nooddruft verkeren. Zo is dan ook in de Kamer de ge dachte opgekomen het niet betalen van premie niet te binden aan de gefixeerde bedragen van 2100 voor gehuwden en 1500 voor alleenstaan den beneden welke bedrag men geen piemie zou behoeven te betalen. Er zijn reeds stemmen opgegaan om ook lagere inkomens in te stellen op de gedachte iets te offeren voor de me demens maar dan zo, dat men geen gefixeerde premie vaststelt van 6 of 7%, zoals men van plan schijnt te doen, maar dat men beneden de grens van rond 3000 dit percentage Vice-premiers houden redevoeringen in fabriekenvan onderzoek van Mikojan en Pervoekhin, beiden plaatsvervangend premier van de Sovjet- Unie, hebben gisteren redevoeringen gehouden voor tienduizenden arbeiders in Moskou. De redevoeringen vormden een onderdeel van de campagne om Stalin van zijn voetstuk te stoten. Mikojan, die op het punt staat naar Karatsji te vertrekken, sprak in de Kasny-proletariaatfabriek; Pervoekhin in de Waldimir Ilyitsj fabriek. Dit zijn de twee grootste fabrieken van de zware industrie in Moskou, ieder met ongeveer vijftig duizend arbeiders. BIJEENKOMSTEN IN MOSKOU In geheel Moskou werden bijeen komsten van de vakverenigingen belegd om het anti-Stalinisme te verspreiden. De kritiek op Stalin, die door Kroestjef op het partijcon gres is geleverd, is nog steeds niet officieel gepubliceerd. Maar de in houd van de redevoering is vervat in een brief van het Centrale Comi té, welks reeds 30 miljoen van de 200 miljoen Russen heeft bereikt. In Moskou is voorts een film in de maak onder de titel „Het onster felijke garnizoen", die een beeld geeft van het vreedzame leven van de soldaten en boeren langs de wes telijke grenzen van Rusland, kort voordat de nazi's de Sovjet-Unie binnenvielen. De film is een nieuwe aanwijzing, dat de strijdkrachten achter het anti-Stalinisme staan. De Amerikaanse ambassadeur Charles Bomlen is gisteren voor een maand vakantie in Italië en Oosten- New York onder de sneeuw De zware sneeuwstormen die in de kaanse staten getroffen hebben, heb ben tenminste 141 doden geëist. New York begon zich dinsdag uit te graven. De scholen zijn gesloten. In de stad ligt de sneeuw 40 cm. hoog. Langs de wegen die naar de binnen stad leiden, staan rijen auto's tot aan het dak ingesneeuwd. De schade in New York wordt geraamd op 200 mil joen dollar. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het falen van de weerkundige dienst van New York, die de sneeuwstormen niet verwacht had en derhalve geen waarschuwing had uitgegeven. rijk uit de Russische hoofdstad ver trokken. Voordat hij in zijn vlieg tuig stapte zei hij: „Als ik van me ning was, dat de demonstraties in Georgië tot ernstige moeilijkheden zouden leiden, zou ik niet met va kantie gaan". Knokken om Stalin. Op een conferentie van functio narissen van de Oostduitse socialis tische eenheidspartij te Finsterwal- de is het zondag tot een vechtpartij gekomen, aldus meldt de Westber- Zeegebied. van Vrije Juristen, vechtpartij werd geleverd, toen bij een debat over de beteke nis van Stalin voor de partij de ge moederen steeds meer verhit raak ten. De volkspolitie, die gewaar schuwd werd, greep niet in, doch bepaalde zich er toe het gebouw waar vergaderd werd, af te zetten. RUSSISCHE TOENADERING TOT TURKIJE. De Russische ambassadeur in An kara heeft wederzijdse bezoeken aan de Turkse premier Menderes voor gesteld. Maar het initiatief moet van de Turkse regering komen. Dit voor stel volgde op een uitwisseling van telegrammen tussen de staatshoof den van Turkije en Rusland bij ge legenheid van de 25ste verjaardag van het vriendschapsverdrag tussen de twee landen. Het verdrag werd reeds lang als een dode letter be schouwd. De Russische toenadering word gezien als een nieuwe poging tot vestiging van invloed in het Midden-Oosten en het Middelandse Molenhof wordt tegen alles beschermd Nee, het is geen onderscheiding, die de Russische minister Malenkof hier opgespeld krijgt, doch een stukje film, zoals allen, die in een omgeving verblijven waar radio actieve stralingen kunnen optreden, dragen. Het speldje wordt Malenkof hier opgespeld door Sir John Cockcroft, directeur van het Engelse instituut voor atoomenergie in Harwell, bij het bezoek aan het instituut. Japan eist terug De Russisch-Japanse besprekingen over een vredesverdrag In Londen zijn, na negen maanden onderhande len, geheel vastgelopen en voor on bepaalde tijd verdaagd. In een gemeenschappelijk communi qué is dinsdag verklaard, dat een afgelopen dagen veertien Ameri- datum voor hervatting van de bespre laat aflopen tot 6 en 5 en 4 en een lager procent. De grootste moeilijk heid zal intussen de aanpassing zijn aan de bestaande pensioenen en daar op zullen wij in een volgend artikel terugkomen. kingen pas zal kunnen worden vast gesteld na overleg tussen de beide landen. De Japanse delegatieleider, Matsog- moto, verklaarde dinsdag tegenover de pers, dat hij met zijn Sowjet- collega Malik geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over de Ja panse gebieden die de Sowjet-Unie aan het einde van de tweede wereld oorlog bezet heeft. Japan eist teruggave van de eilan den Habomai, Sjikotan, Etorofoe en Koenasjiri ten noorden van Ja pan en een conferentie met alle landen, die tegen Japan gestreden hebben over de toekomst van Zuid kingen zijn vastgelopen, betreft de rechten van de scheepvaart door de zeestraten, die grenzen aan de Ja panse Zee. Over de andere delen van het vredesverdrag had Matsoemoto met Malik overeenstemming bereikt, hoewel de paragraaf over de handels betrekkingen nog nader geregeld moest worden. Matsoemoto heeft Malik dinsdag Primaat van Griekenland overleden De Grieks-katholieke primaat van Griekenland, aardsbisschop Spryri- don, is overleden. De 83-jarige aarts bisschop was voorzitter van het Panhellenistische comité voor ver eniging van Cyprus met Grieken land. Tijdens de bevrijdingsoorlog van 1912—1913 werd Spyridon ter dood l»en' veroordeeld na zijn arrestatie door de gevreesde Djavit Pasje. Een per soonlijk schrijven van de toenmali ge Griekse opperbevelhebber, koning Verplicht verkeersonderwijs Minister Cals deelde gistermiddag bij de overhandiging van het rapport over het verkeersonderwijs voor de leerlingen van het voortgezet onder wijs mede, dat de regering het ver keersonderwijs voor leerplichtige kinderen verplicht wil stellen. De Tweede Kamer zal hiertoe bin nenkort een voorstel tot wijziging van de Lager Onderwijswet ontvan- opnieuw gevraagd om terugzending Constantijn, redde hem echter net van de Japanners, die nog in de Sowjet-Unie gevangen gehouden wor den. Volgens Malik verblijven er nog circa 1.300 Japanners in de Sowjet- Unie, die veroordeeld zijn wegens oorlogsmisdaden. Zij zouden pas ge repatrieerd kunnen worden als een vredesverdrag ondertekend zou zijn. Laat ze maar veel praten De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat volgens hem besprekingen met Kroestsjef en Boelganin over de vele vraagstukken die de wereld ver leven. In de laatste oorlog werd hij wederom ter dood veroordeeld, en nu door de Italianen. De Duitsers hielden hem gevangen en hij werd ten gevolge van bemiddeling van de primaat van Griekenland aartsbis schop Damaskinos, in vrijheid ge steld. Spyridon volgde Damaskinos later op. Bijeenkomst van Veiligheidsraad De V.S. hebben dinsdagavond ver zocht om een „zo spoedig mogelijk" So T^ornïtn deeld houden, het voornaamste doel te houden bijeenkomst van de Veilig Sachalm en de Koenllen, gebieden hp,„pk van dp die eveneens door de Sow jets bezet zijn. De Sowjet-Unie wil slechts afstand doen van Habomai en Sjikotan. Een ander punt waarop de bespre- zijn van het komende bezoek van de beide Russische staatslieden. Daarom is het program van het bezoek zo opgesteld, dat veel tijd voor bespre kingen overblijft. De Russische leiders worden op 18 april in Engeland verwacht. Tijdens hun bezoek van tien dagen zullen zij tenminste vijfmaal met Eden confere ren. Op 22 april zullen zij door ko ningin Elizabeth worden ontvangen. De Britse regering stelt een speciaal vliegtuig ter beschikking van de Rus sen. Op de vraag van een conservatieve afgevaardigde, „wat dit alles gaat kos ten", antwoordde Eden: „Veel minder dan een miljoenste deel van de kosten van een waterstofbom". heidsraad der V.N. over de toestand in Palestina. Het verzoek werd gedaan in een brief aan de voorzitter van de raad, de Engelsman sir Pierson Dixon. In de brief gaven de Verenigde Staten verder uiting aan hun be zorgdheid met betrekking tot de re cente ontwikkelingen in en rondom Palestina „die mogelijk het handha ven van de internationale vrede en veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen". Uit gewoonlijk welingelichte bron is vernomen, dat de Veiligheidsraad de volgende week bijeen zal komen om de Palestijnse kwestie te bespre ken. Verklaring ondertekend I op. In korte tüd waren de nauwe stra- ten van de Arabische wijk veranderd in een zee van vlaggen. Scholen, fa Frankrijk heeft gisteren Tunesie hpipVpn p„ kant„„?„ s,„,pn rip rfpu volledige onafhankelijkheid geschon Zo stelt een tekenaar zich de start voor van de drietrapsraket, waarmee men binnen afzienbare tijd de kunstmatige satelliet van de aarde in de ruimte wil schieten. Het is echter maar niet zo een tekening, doch zij is wel degelijk gebaseerd op de gegevens van de Martin-fabrieken, die deze projectielen maakt. Op de achtergrond de hijsinstallatie die het gevaarte op zijn plaats heeft gebracht; rechts de betonnen bunker, vanwaar de controle op de start en vlucht plaats vindt. ken. Dit gebeurde in afwachting van een nadere regeling van de onderlin ge verhouding op basis van vrijwil ligheid. Tunesië zal eigen strijdkrachten en diplomatieke diensten krijgen, even- Marokko, waaraan Frankrijk minder dan een maand geleden onaf hankelijkheid heeft gegeven. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, en .de premier van Tunesië, Tahar Ben Am- mar, hebben de onafhankelijkheids verklaring gisteren ondertekend. Daarmee kwam een einde aan het Franse bestuur in Tunesië na 75 jaar. Krachtens de onafhankelijkheids verklaring is het protectoraatsver drag van Bardo van 1881 vervallen. Tunesië verkreeg op 3 juni al bin nenlands zelfbestuur. Zondag zullen in Tunesië verkiezingen gehouden worden voor een grondwetgevende vergadering. Algemeen verwacht men dat Habib Boerguiba, de leider van de nationa listische nieuwe-grondwetspartij, die een grote rol bij de onderhandelin gen heeft gespeeld, premier van de nieuwe Tunesische regering zal wor den. Tunis vierde feest. Toen het nieuws van de onderte kening van het protocol bekend werd, stroomden tienduizenden Tu brieken en kantoren sloten de deu ren. Om precies zes uur loeiden de claxons van alle beschikbare auto's in de stad ter begroeting van het nieuwe statuut en werd de feestver lichting van slierten rode en witte lampen in de Arabische wijk ontsto ken. nesiërs juichend en zingend de straat ter niet verwacht. Schrale lente In de algemene luchtdrukverdeling komt geen principiële verandering. Boven Rusland handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied, terwijl de luchtdruk op de Atlantische Oceaan ten westen van de Britse eilanden laag blijft. De depressie in deze omgeving is nog iets in diepte toegenomen en ver plaatst zich op het ogenblik in zuid oostelijke richting. Een randstoring ervan is vannacht boven Spanje en de Golf van Biscaye tot ontwikkeling gekomen, en koerst nu in ongeveer noordelijke richting. In de komende 24 uur zal de zui delijke tot zuidoostelijke luchtstro ming over ons land zich handhaven, maar een verder stijgende tempera tuur is niet waarschijnlijk, aangezien de lucht die nu naar ons toegebracht wordt, van oorsprong iets minder zacht is. Naast opklaringen zullen echter enkele buien voorkomen. Gro te hoeveelheden neerslag worden ech- Ook Spaans-Marokko onafhankelijk Naar van welingelichte zijde is ver nomen, zou de sultan van Marokko zich op 3 april voor een officieel be zoek naar Madrid begeven, gehoor gevend aan een uitnodiging, die hem door de Spaanse regering is gedaan. De sultan zou vergezeld worden door de Marokkanse premier, Si Bekkai. Hij zou voor het begin van de Mohammedaanse vasten 12 april in zijn land teruggekeerd zijn. De secretaris-generaal van de Ma rokkaanse nationalistische Istiqal- partij heeft maandag in Casablanca verklaard, dat Spanje bereid is de Spaanse zóne van Marokko onafhan kelijkheid te geven. weer (Geldig van woensdagavond t l tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). J ZUIDELIJKE WIND j Veranderlijke bewolking met f nu en dan wat regen, maar ook 5 enkele opklaringen. Matige tot S krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde temperaturen t als vandaag of iets lagere 22 Maart: zon op 6.40, onder 18.59; maan op 14.14, onder 4.25 uur. Hoogwaterstanden 22 Maart: v.m. n.m. 12. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt —12 C. STOCKHOLM OSLO ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbewolkt 3 geheel bew. 2 zwaar bew. 1 geheel bew. 4 geheel bew. 6 half bew. 5 onbewolkt 5 onbewolkt 7 geheel bew. 7 geheel bew. 8 geheel bew. 12 geheel bew. 9 zwaar bew. 2 licht bew. 2 licht bew. 0 zwaar bew. 1 geheel bew. 5 geheel bew. 1 geheel bew. 1 half bew. 0 half bew. 12 Korreltje Willekeur leidt tot mislukking, wil leidt tot succes.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1