Druk program voor Nederlandse zeilers Spannende race tussen Oxford en Cambridge verwacht Ei' a i i i Hr k - s k A r if m tfn l s a s r BAl het Schaakspel DINSDAG 20 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Begint internationaal De Nederlandse zeilers wacht een bij zonder druk seizoen, ook al in verband met de voorbereiding en de selectie voor de olympische spelen in Australië. Gezien het geringe aantal serieuze ge gadigden in de Drakenklasse, zullen in deze klasse geen selectiewedstrijden in Nederland worden gehouden. Dat geldt wél voor de Sharpieklasse en waarschijn lijk ook voor de Finnjollenklasse. Het seizoen opent met Pasen 1 en 2 april met de belangrijke wedstrijden te Burnham on Crouch in Engeland om de Finn Gold cup, dit jaar voor de eerste maal. De Nederlanders De Jong, Koop- mans. Dijkers en Hofland zullen trachten deze gouden cup voor Nederland te ver overen. De verwachting is, dat deze wed strijden .door zeilers van tal van landen bezocht zullen worden. Het is bijvoor beeld al bekend, dat Oostenrijk ook zal deelnemen, want een boot, die voor dit land in Nederland wordt gebouwd, zal direct naar Burnham worden getrans porteerd. Eveneens op Pasen zijn in San Remo wedstrijden in de Flying Dutchmanklasse waaraan de Loodrechtse zeilers Giilcher, Frowein, Boeschoten en Schippers zullen deelnemen. Van 3 tot en met 8 april vaart Bakker met zijn „Windekind" in Monaco in de internationale drakenwedstrijden. Het is wel zeker, dat Nederlandse Finnjollenzeilers ook zullen deelnemen aan de internationale wedstrijden te Zeebrugge op 28 en 29 april, al zijn de banen daar niet bijzonder fraai. Men heeft nog niet besloten welke wedstrijden zullen gelden in de selectie voor de Drakenklasse. De mogelijkheid bestaat, dat dit zal geschieden tijdens de Kieler Woche van 1724 juni, maar het is niet uitgesloten, dat men zal wach ten tot de Clyde Fortnight in Schotland, waarin van 30 juni tot 4 juli zal worden gestreden om de Dragon Gold Cup. Het is echter nog lang niet zeker of aan de wedstrijden in Schotland wel Nederlan ders zullen deelnemen. VOETBAL KOMEN DE DYNAMO'S NAAR ROTTERDAM? Het ligt in de bedoeling op woensdag 13 juni in het Feyenoordstadion te Rot terdam een wedstrijd tussen twee buiten landse voetbalploegen te laten spelen, waarvan de baten bestemd zullen zijn voor de uitzending van de Nederlandse ploeg naar de olympische spelen te Mel bourne. Inmiddels is de Braziliaanse ploeg Botafogo bereid gevonden naar Rotterdam te komen Onderhandelingen zijn gevoerd om de Dynamo's, de beken de Moskouse voetbalclub als tegenstan der van Botafogo te laten fungeren, maar van Russische zijde is enige tijd geleden bericht binnen gekomen, dat men aan deze uitnodiging geen gehoor kon geven. Het internationale voetbal programma van Rusland voor dit jaar heeft vaste vorm aangenomen. In mei gaat Denemar ken naar Moskou en de return wedstrijd wordt in juli te Kopenhagen gespeeld. Verder staan twee landenwedstrijden tegen Israël op het programma. Deze twee landen zitten in dezelfde groep voor de voorronde van het olympisch toernooi Verder worden er landenwedstrijden te gen Frankrijk en Hongarije gespeeld. Daarnaast zijn de Russische voetbal leiders van plan om met enkele repre sentatieve ploegen tegen teams uit Italië Portugal en Nederland uit te komen. Hoewel bij de KNVB niet bekend is van het feit, dat men van Russische zijde eventueel teruggekomen is op de beslis sing de Dynamo's niet op 13 juni te laten spelen, bestaat de mogelijkheid, dat men te Moskou zijn zienswijze heeft veran derd. OLYMPISCHE SPELEN NOC LOTERIJ OFFICIEEL GESTART De NOC loterij ten bate van de uit zending van Nederlandse deelnemers naar de olympische spelen is officieel gestart. Op de huishoudbeurs in Amsterdam heeft drs W. van Zij 11, directeur van het NOC, gisteravond het eerste lot symbo lisch verkocht aan de voorzitter van de Amsterdamse sportraad, de arts A. J. H. Dokkum. Deze liet het niet bij een lot en ook de omstanders, bestuurderen van de Amsterdamse sportraad, deden flinke be stellingen. Gistermiddag had drs. Van Zijll van het ministerie van justitie de officiële toestemming voor het houden van de loterij gekregen. In totaal worden vier series, elk van 250.000 loten, die 0.50 per stuk kosten, uitgegeven. De hoofdprijs is een reis naar Melbourne voor twee personen met bezoek aan de olympische spelen. Tegen het einde van deze maand zul len de loten verkrijgbaar zijn bij sport verenigingen enz. De trekking zal voor 1 september a.s. geschieden. lAavertentiej Selectiewedstrijden op de Zuiderzee. Op 30 juni, 1, 7 en 8 juli zullen op de Zuiderzee selectiewedstrijden worden ge houden in de Sharpieklasse en misschien ook in de Finnjollenklasse De Hollandweek. Belangrijk in verband met de voorbe reiding voor de olympische spelen wordt ditmaal ook de Holland week in de eer ste helft van augustus. Vooral in de klei ne klassen worden veel buitenlanders verwacht. De Belgen bijvoorbeeld heb ben reeds aangekondigd de Hollandweek op te nemen in hun schema van selec tiewedstrijden en ook de Fransen hebben iets in die richting laten doorschemeren. In de Drakenklasse is thans reeds het jacht „Bluebottle" van het Engelse ko ningspaar ingeschreven. Het zal worden bestuurd door harer majesteits sailing master Mann, een Britse zee-officier. ZWEMMEN UITNODIGING VAN PORTUGAL Bij de KNZB is een uitnodiging bin nengekomen om een Nederlandse zwem ploeg te laten deelnemen aan enkele wedstrijden, welke in de loop van de maand September in Portugal werdon gehouden. De KNZB heeft inlichtingen gevraagd naar de sterkte van de zwem mers en zwemsters, die tegen de Neder landse ploeg in het water zullen komen. Eerst als de gevraagde informaties zijn ontvangen zal de KNZB zich nader over deze invitatie beraden, waarbij, mocht de tournee doorgaan, waarschijnlijk een B-ploeg zal worden afgevaardigd, omdat de leden van de Melbourneploeg hier voor niet in aanmerking komen. SCHAATSENRIJDEN 185 KM. PER UUR OP DE SCHAATS Tijdens de strenge winters van de laat ste jaren hebben in ons land vele schaat senrijders, o.a. in Noord-Holland, ge tracht hun snelheid te verhogen door middel van een klein zeil, dat zij met be hulp van een stok tegen de rug hielden. Menigeen heeft daarbij de sensatie be leefd. een snelheid van omstreeks 90 km. per uur te bereiken. Ook in Hon garije blijkt men dit zeilen-op-de-schaats te beoefenen en wel op het Balaton-meer dat een oppervlakte heeft van 600 vier kante kilometer. Iedere zondag worden er wedstrijden gehouden. Tot nu toe staat het snelheidsrecord op185 km. per uur. BOKSEN BEP VAN KLAVERF.N'S LAATSTE WEDSTRIJD Te Rotterdam is gisteravond een unie ke boksers loopbaan tot een einde geko men. Bep van Klaveren, oud olympisch kampioen en twee maal Europees kam pioen in het weltergewicht heeft in de Ahoy-hal op 48-jarige leeftijd de hand schoenen voor de laatste maal opgeno men tegen een veel jongere tegenstander de Duitser Werner Handke. Hoe zeer men misschien de Rotterdammer met een klinkende overwinning voor de laatste maal de ring uit had willen zien stappen, het lot heeft anders gewild. Het stond hem niet eens een normale nederlaag toe. maar bepaalde een voortijdig einde, daar in de vijfde ronde de ringarts zich gedwongen zag de strijd voor afgelopen te verklaren. Bep's zwakke punt van de laatste jaren, zijn wenkbrauwen hadden het in de tweede ronde al begeven en een kopstoot in de clinch in de vierde ronde toegebracht, was al een aanwij zing voor deze afloop Triest voor Van Klaveren, maar een bewijs temeer, dat het inderdaad tijd werd op de zo ruim schoots behaalde lauweren te gaan rus ten. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen luiden: le klas: DOS't Zuid 42: De Ca rambole 2't Centrum 06: De Caram bole 1UVS 06; De Vriendschap TOG 2—4; 't Centrum—DOS 6—0; TOG Rijnegom 51; 't ZuidDe Carambole 1 24; 't SpoortjeDe Vriendschap 42. 3e klas 't Centrum 2De Carambole 3 8—0. 4e klas: De Sport 2—TOG 4 4—4. 6e klas: Royal 2De Heul 3 62; Royal 2't Vierkantje 2 80 (regl.). 't Centrum (Alphen) is kampioen ge worden in de le klas, terwijl 't Centrum 2 kampioen werd in de 3e klasse. Door deze prestaties werden al de teams van 't Centrum kampioen daar het 3e team reeds enkele weken geleden in de 5e klas het kampioenschap wist te winnen. Royal 2 (Alphen) behaalde het kam pioenschap in de 6e klas. Deze week worden de laatste wedstrij den voor de competitie gespeeld, waar van de wedstrijd in de le klas Rijnegom 't Spoortje wel de belangrijkste is voor de definitieve bezetting van de 2e plaats. Rijnegom zal deze wedstrijd met 60 moeten winnen om beslag te leggen op de 2e plaats; zo dit niet geschiedt is TOG nummer 2 en Rynegom 3 Bij de voortgezette wedstrijden om het persoonlijk biljartkampioenschap hoofdklasse van de Biljartbond Bloem bollenstreek wist de Vios-speler A. van Diemen zijn ongeslagen record te hand haven en hij prijkt thans met vijf over winningen op de eerste plaats, gevolgd door H. v. d. Voort van Flora (Noord- wijk) die eveneens nog ongeslagen is. De resultaten waren- A. van Diemen J. Diedericks W. van Gerven A. Elfering W. Slootbeek G. Hof 200 155 24 De jaarlijkse boat-race A. KAMPIOENSCHAP VAN SASSENHEIM Voor de 2e maal achtereenvolgens heeft j C. v. d. Voort op overtuigende wijze het biljartkampioenschap van Sassenheim veroverd. Met slechts één verloren partij I heeft v. d. Voort op wel zeer fraaie j wijze zich de sterkste getoond. De eindstand van dit toernooi luidt- j v. d. Voort li io 1 20 l D. Zoet ii 7 4 i4 H. Schoo ii 7 4 14 j J. van Reisen n 6 5 12 H Wolvers li 6 5 12 J. Hogervorst n 6 5 121 P. Koek 11 5 6 10 G Haver 11 5 6 10 R. Haver n 5 g 10 H. Hoogkamer 11 4 7 8 Bontekoe 11 4 7 8 J. v. d. Berg 11 1 10 2 DAMMEN KELLER NAAR RUSLAND De heer R C. Keiler, dertien maal kam pioen van Nederland, heeft via de Kon. Ned. Dambond, een uitnodiging van de Russische dambond ontvangen om een bezoek aan Rusland te brengen voor het geven van demonstraties, het spelen van simultaan-seances en matchpartijen. Het bezoek zal in de maand mei plaats heb ben. Keiler heeft deze uitnodiging aan vaard. Het is duidelijk, dat de Russische dam spelers hun spel willen toetsen aan dat van een Nederlander. Verder wordt daardoor de mogelijkheid, dat Rusland in de strijd om het wereldkampioenschap dat in november a.s. in ons land wordt georganiseerd, zal zijn vertegenwoordigd, steeds groter. PHILIPS >>IiifraphiI« ook bij: verstuikingen, verwon dingen, steenpuisten^ verkoud heid, winterhanden en winter voeten. Advertentie en zou gevolgd worden door de over brenging naar Frankrijk. Deze overbren ging zal eerst thans, na tien jaren plaats hebben. Dan zal deze tijdens zijn leven zo rus teloos zwervende eindelijk rust vinden in zijn tweede vaderland. Laat ons ter herdenking van het groot ste schaakgenie aller tijden nog eens ge nieten van een zijner talloze scheppin gen. Semmering 1926 1. d2—d4, d7d5; 2. c2—c4, doxc4; 3. Pgl—f3. Lc8g4; 4. Pf3—e5!, Lg4—h5; 5. Pblc3! (niet 5. g4, Lg6: 6. h4, Lxbl; 7. Txbl, f6!). 5e7e6? (Zon zet. die zonder voldoende nadenken wordt gespeeld, was het vaak, die Aljechin de gelegenheid schonk om ,.er op te sprin gen". Als een tijger sloeg hij dan toe. Noodzakelijk was 5Pd7). 6. g2g4! Lh5g6; 7. h2—h4, f7—f6; 8. Ddl—a4-, c7c6; 9. Pe5xg6, h7xg6; 10. Da4xc4. Ke8—f7 (Men kan de dame toch niet de taak van pion opdragen!) 11. e2e4, Pb8d712. Lel—e3. Dd8—a5; 13. a2— a3! (om te voorkomen dat na 13. Pd7 b6; 14. Db3 met Db4 de witte dame de diagonaal b3e6 zou moeten prijsgeven!) 13Ta8e814. f2—f4. Pg8—e7; 15. 000, .Pe7—c816. f4—f5!. Pc8—d6; 17. Dc4a2! (niet Db3 omdat daarop c5 mogelijk was geworden). 17g6g£>; 18. h4h5. b7b5. Een ieder ziet, dat het zwarte spel in grote moeilijkheden verkeert, maar dat de ontknoping reeds zo dicht genaderd is, is nog verrassend. Dat, zomede als de energiek uitbuitende opening, was een van dc kenrnerkendste eigenschap van Aljechin's stijl. De „pointe" kwam steeds onverwacht en als een ontlading van opgehoopte spanning. 19. e4e5ü De doorbraak. Men kan een spannend duel verwach ten in de boat-race, die zaterdag a.s. ge roeid wordt, als de trainingstijden ten minste enige houvast bieden. Nog maar week geleden was Cambridge met zijn ploeg van zwaargewichten groot fa voriet. De deskundigen-aan-de-kant sloe gen de kansen van Oxford niet hoog aan tegen een acht, die snel is en een ge wichtsvoordeel van kilo de man heeft. Maar bij de training over de volle afstand van 4 1/4 mijl van Putney naar Mortlake, bleek Cambridge slechts vijf seconden sneller te zijn dan Oxford. Donderdag j.l. verrasten de donker- blauwen (Oxford), die in de oefenperio de met ongesteldheid van enkele roeiers te kampen hadden gehad, vriend en vijand door de volle afstand te roeien in 18 min. 41 sec., een van de beste tij den in de geschiedenis van de boat-race, die van meer dan honderd jaren her da teert. Nog geen 24 uur later noteerden de lichtblauwen (Cambridge) bij vrijwel gelijke omstandigheden van weer en wa ter een tijd. die slechts 5 seconden beter was, dank zij eei\ grotere snelheid op de eerste mijl. Vijf seconden betekenen on geveer een lengte en dit verschil zou in een werkelijke wedstrijd gemakkelijk verevend kunnen worden. De aanhan gers van Cambridge hadden daarom wat beters van de lichtblauwen verwacht. Oxford heeft zich niet laten intimide- n door de reputatie van hun tegenstan ders. die over een van de beste ploegen van alle tijden zouden beschikken, een ploeg, die ongetwijfeld met een gemid deld gewicht van 84.3 kilo de man de zwaarste in de geschiedenis van de race is. Toen de donkerblauwen twee weken geleden de training op de Theems be gonnen, maakten ze zeker geen grootse indruk. Maar sindsdien zijn geweldige vorderingen gemaakt. Er is samenhang in de ploeg gekomen, aanvalslust en een vastberaden wil om de critici te laten zien, dat de uitslag van de race dit jaar niet van te voren vast staat. Beide ploegen zijn geheel gewend hun nieuwe boten. Oxford verwacht veel van een nieuw type, gemaakt van drie lagen geplet mahoniehout uit Honduras. Voor het gewone type wordt cederhout uit één stuk gebruikt. Cambridge vol hardt bij dit oude type, maar Oxford meent, dat het nieuwe zowel sterker als lichter is. De boot van Cambridge, een geschenk van D. G. Cochrane, die als boeg van de partij was toen Cambridge in 1906 de race won. moest iets veran derd worden omdat de Cox Denny, een reus van 1 m. 85. anders niet gemakke lijk kon zitten. De stuurman heeft een uiterst belang rijke taak op het traject met zijn talloze ondiepten, en menige boat-race is verlo ren omdat een stuurman zich door een listige tegenstander uit de getijstroom liet dringen. Het weer kan van grote in vloed zijn, omdat het water bij een wind, die tegen het getij in gaat, zeer woelig kan worden. Dit hebben de donkerblau wen ondervonden in 1951 toen hun boot zonk. Ongetwijfeld heeft Cambridge tot nu toe bewezen beter tegen dergelijke omstandigheden opgewassen te zijn, maar Oxford heeft ook in dit opzicht vorde ringen gemaakt. De boat-race, die voor het eerst in 1829 De bovenste foto toont de acht van Oxford in actie, op de onderste zien we de acht van Cambridge in volle vaart op een trainingstocht. gehouden werd, is „het grootste gratis schouwspel van de wereld". Ze brengt zelfs bij degenen, die noch met de ene noch met de andere universiteit enige re latie in heden en verleden hebben, de gemoederen in heftige beweging. En wie eenmaal partij gekozen heeft blijft daar aan zijn hele leven trouw. Zaterdag a.s. zal weer een miljoen geestdriftige Engelsen getooid met de lichtblauwe of de donkerblauwe kleuren, op de oevers van de Theems de ploegen toejuichen. Miljoenen andere Britten zul len de race volgen op het televisie scherm. evenals naar schatting twee mil joen kijkers op het continent daar de wedstrijd zal worden uitgezonden door de Eurovisie. Cambridge heeft tot nu toe 55 over winningen behaald tegen Oxford 45. In 1877 eindigde de race in een dead-heat. HANDBAL HVSVVSB jun. 5—1 Nadat de scheidsrechter had laten beginnen namen de HVS-jun. al direct de leiding door een goed schot van de rechtsbinnen. Even daarna volgde er nog een van de mid- voor. Zo ging de rust in met 20. Na de rust werden door de voorhoede van HVS nog drie doelpunten gemaakt en redde VVSB de eer met een tegenjpunt (5—1) HVS—MMO 7—3 HVS hield stand op de tweede plaats door van MMO te winnen. Met betere techniek en sneller spel hadd HVS een flink overwicht vooral na de rust. Na de toss gewonnen te hebben ging HVS snel van start en opende de score (10). In de 2e min. maakte HVS na een mooie aanval (20). MMO scoorde in de eerste helft eenmaal. Na de rust maakte MMO al direct gelijk. HVS had daarmee blijkbaar de schrik te pakken en met goed spel door de voor hoede kon de stand opgevoerd worden tot 7—2. MMO maakte er door een goed schot 73 van, waarmee 't einde kwam. k k ABCDEFGH 1 9f6xe5; 20. Lfl—d3 (deelname van een nieuw regiment). 2 0e5e4; 21. Pc3xe4, Pd6xe4; 22. Ld3xe4. Pd7—f6; 23. f5xe6t. De slot- phase. Te8xe6; 24. Le4—g6t, Kf7—e7; 25. Le3xg5, b&—b4; 26. Lg6—f5. Te6—e2: 27. Thlel en zwart gaf op. Op Txel volgt Txelt. Kd8: Df7 en op 27Db5; 28. a4, Da6; 29. Ld3 enz. Uit een partij van Aljechin (zwart) Kmoch (wit). V <A> r k i i k k A i'--v n i' -A Zaterdag 24 maart zal het tien jaar geleden zijn dat Alexander Alexandero- witsj Aljechin, de toenmalige wereld kampioen in alle eenzaamheid in een hotelkamer te Estoril. nabij Lissabon stierf. Hij werd, zittend in een stoel, met zijn schaakbord nog voor zich, het eten onaangeroerd, dood aangetroffen. Zijn stoffelijk overschot werd pas op 16 april 1946 bijgezet in de grafkelder van de familie Ferreira de Almeida op het Sint Johannes kerkhof te Lissabon. Deze bijzetting was als tijdelijk bedoeld ABCDEFGH Aljechin. speelde: 27d4xc3! 28. Td3xd7, Td8xd729. Tdlxd? Lf6—d4t; 30. Kglhl? (of anders 30. Txd4, Dxd4t; 31. Kil, Df4i; 32. Kei. Dxb4 en wint). 30Df4clt en mat op de vol gende zet. BOEKBESPREKING De Uitgevers Mij. G. B. van Goor en Zonen te 's Gravenhage die reeds zovele uitstekende schaakwerken het licht deed zien. heeft diegenen, die graag willen le ren schaken wederom verplicht met een keurig verzorgde zevende druk van Euwe's „Volledige Handleiding voor het schaakspel". Dit prachtige leerboek behoeft eigen lijk geen aanbeveling meer. Van belang is, dat het hoofdstuk over de openingen tot op heden is aangepast. Voor hen. die do uitgebreide en moei lijke schaaktheorie zo duidelijk en syste matisch mogelijk willen zien voorgezet, is er de serie „Praktische Schaaklcssen" van Den HertogEuwe waarvan thans de 8e druk van deel II is verschenen (Uitg. Van Goor). Wanneer de huisgenoten „dat schaken" op de duur wel wat begint te hinderen (dat bestaat heus!) verras ze dan eens door hen en u zelf het aardige gezellige „Klaverjassen" te leren. Dat kunt U doen uit het. ook al bij Van Goor, ver schenen werkje: „Het moderne Klaver jassen" door A. C. Batselaar. Een aardig, duidelijk leerboekje en.... weer eens wat anders. W. H. VAN DER NAT door JEANNE BOWMAN Mevrouw Farnswotrh keek glim lachend naar Anne op. „Je taan- kleurig bruin en donkere ogen zijn nog niet zo lelijk. Niet? Maar Shar- lie is jaloers op heel wat anders dan op lichamelijke schoonheid", „U doelt op Rob Crooker?", vroeg het meisje openhartig. Even gleed de schaduw van een afkeuring over het gezicht van de moeder maar zij antwoordde even openhartig. „Daar ik niet met Bob verloofd ben, kan ik me nog tal van andere begerenswaardige dingen voorstel len. Maar Sharlie schijnt inderdaad 1 belang in Rob te stellen, niet?" Anne zuchtte diep. „Sharlie zou in alles belang stellen wat ik had, van een hoed af tot en met een echtgenoot. Dat doet mij iets te bin- j nen schieten waarom wenst va der, met mijn huweijk met zijn be-1 drijfslijder op handen, dat ik mij op de hoogte stel van het visconserve- ringsbedrijf?" „Waarom vraag je het hem niet?", opperde de moeder en knikte in de richting van de hut waaruit paps juist te voorschijn kwam. Anne wachtte, totdat haar vader zich in een luien stoel op zijn dode gemak had neergevlijd en ging toen op de arm van de stoel zitten. Na een ogenblik zijn gezicht, waarop zorg te lezen stond, bestudeerd te hebben, herhaalde zij haar vraag. „Ik wens, dat je een juist besef krijgt van de veranwoordelijkheid, die je zult hebben te dragen. Je bent onze enige erfgenaam. Als ons eens iets zou overkomen. Anne's fijne vingertjes hielden zijn mond dicht. „Zet nu zulke mal ligheden uit uw hoofd, paps". En de plotselinge angst, die zich van haar meester maakte, niet te laten blijken, vervolgde zij: „Tegen de tijd, dat u beiden dit aardse tranen dal gaat verlaten, krijgen wij onze vis door de radio. Verbeeld je eens, dat je een keukenradio had, die je op zalm af zou kunnen stellen „Anne, Anne", berispte de vader haar lachend, „hoe kan ik met ver trouwen aannemen, dat jij de zaak zult kunnen leren? Hier neem mijn kijker om voor het eerst de nieuwe conservenfabriek eens goed op te nemen". Anne stapte op een kajuitsraam toe, zette zich schrap en stelde de kijker in. Eerst zag ze een werve ling van schuim en water, bergen, die zich donkerblauw aftekende door de mist van de er op samen- I pakkende storm en toen, in het Zuiden, een met daken besprikkel- de heuvelhelling, kaden, steigers en fabrieksgebouwen, die de rivier om zoomden. Rustig stond zij en staarde naar de lager komende wolken, de heuvels, waarop zij zich samenpakten en de onstuimig wordende wateren. Ze werd zich ervan bewust, dat er iets in haar ontwaakte; een besef dat het land, dat zij zag, haar eigendom was. Opeens onderbrak de stem van Lucas Farnsworth haar gepeins. En hoe ziet de Columbia er uit, vergeleken bij de rivierèn die je verleden jaar op reis zag?" 1 Anne keerde zich naar hem om, met wydopen droomogen. „Vreemd, Paps, maar ik heb een gevoel of ik nu pas eigenlijk thuiskom". Ze zag de haastige blik, die haar vader en moeder met elkaar wisselden, en haastte zich hen gerust te stellen. ,,Niet dat ik niet van ons huis in Portland houd, maar u zult zich herinneren, dat ik de eerste zes jaren van mijn leven hier doorbracht en nu ik er terug ben, is het alsof ik hier thuishoor. Ik bedoel hier op het water om het binnenvallen van de vloot te zien". „Zie je de fabrieken?", voeg Farns worth kort. Anne stelde de kijker weer scherp, terwijl de Ahti koers zette naar As toria. Ze kreeg al gauw de grote zil vergrijze letters „Farnsworth's Vis serij" in de gaten, die op de zijden van de lange zeegroen geschilderde loodsen waren aangebracht. Gestal ten op hoge rubberlaarzen liepen op de smalle werven en riepen drifters die met hun namiddagvangst naar binnen kwamen, het welkom toe. Terwijl zij keek, kwam een boot vanuit het Westen binnen, zette aan op het vlot voor de fabriek en terwijl zij naderbij kwam, hoorde zij een stem over het water klinken. „John, de voortros!" Onmiddellijk stapte een gestalte naar voren in de V-vormige boeg van het vaartuig en zoals dit zich tegen het water aftekende, deed het haar een ogenblik denken aan de scheg beelden, die zij op de afbeeldingen van Vikingschepen had gezien. De man was groot. Een verschoten bruin gele trui, nat van het bruiswater, leek aan zijn lichaam gegoten om het brons van zijn hals, gezicht en haar beter te doen uitkomen. Schrap staande tegen het deinen van de drifter, zwaaide hij de strop van een tros boven zijn hoofd, wierp ze om een meerpaal en trok ze strak, daardoor zijn vaartuig tegen het vlot brengend, dat voor de werf op het water lag te dobberen. Even daarna kwam de Ahti voorbij. Anne, steeds nog onder de indruk van het feit hole zij met de omgeving harmonieerde en in haar verbeelding geprikkeld door het beeld, dat de jonge visserman haar getoond hgid, stond nu op het gangboord, klaar om op het vlot te springen. Lucas Farnsworth zag wat zij van plan was en riep nog: „Anne! Meisje, wacht tot wij vastgemaakt hebben!" Maar de waarschuwing kwam te laat. Het smalle strookje water, dat zij over had willen springen, was on der haar breder geworden. Zij voelde de Ahti achteruitdeinzen toen zij af zette voor haar sprong en tegelijk dreef het vlot door een deingolf van haar af onder zich zag zij het schuimende groen van de rivier. „Ik kan zwemmen", schoot haar door het hoofd, maar onmiddellijk daarna begreep zij, dat motorboot en vlot weer naar elkaar toe zouden deinen en dat zij óf onder de een óf onder het andere zou komen. In dat ogenblik van verlammende angst voelde zij, dat zich een arm om haar sloot. Als een bankschroef klem mend, belette deze haar het adem halen. Zij voelde hóe spieren zich spanden als koorden en in haar schouders sneden. Toen, als door een mirakel, voelde zij het vlot onder haar deksóhoentjes. „Nu is het in orde, niet?", zei een stem in haar oor en de arm ontspande zich. Anne zocht er steun tegen en keek naar de hand, die een tros had los gelaten. Over de palm liep 'n bloedige rode striem en tussen duim en vinger was het vel weggerukt. Toen zij opkeek, staarde zij in een bronzen gezicht, waarboven een bos verwaaid haar, en keek ze in ogen zo blauw, dat het welhaast ongelovig scheen. (Wordt vervolgd*

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7