DE STRAATRSDDER Winter bracht K.L.M. weinig vertraging en veel passagiers fDe eetöte auto fotoap V.elóm. de gxond in Avontuur van twee maanden 105-jarige Jan Kip plantte boom en onthulde naambord Dienstbode moet naar inkomen van werkgever belasting betalen DINSDAC 20 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Rustig jaar voor de boeg I Als alle voortekenen niet bedriegen, dan wordt 1956 voor de K.L.M. een rustig jaar. De zomerdienst van deze maatschappij, die op 22 april a.s. in gaat, zal geen snectaculaire uitbrei ding te zien geven. In het gehele beeld van de jaren 19601961 wanneer de Lockheed „Electra"-vliegtuigen met schroef- turbines al een jaar zullen hebben gevlogen in K.L.M.-dienst en wanneer de Douglas DC-8 vliegmachines met straalmotoren juist in dienst der Ne derlandse luchtvaartmaatschappij zul len zijn, is 1956 eigenlijk maar een kalm, conventioneel jaar. In het luchtnet zullen worden op genomen met ingang van de zomer dienst: Ankara, Khartoum, Palma op Mallorfca, Luxemburg en Warschau. Dit heefi de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, gistermid dag op een persconferentie in het hoofdkantoor van zijn maatschappij te 's-Gravenhage medegedeeld. Geen winterslaap. De heer Aler heeft o.a. opgemerkt dat de K.L.M. in de winter geen win terslaap heeft gehouden. Er is weinig vertraging geweest ondanks de soms slechte weersomstandigheden. Het lijkt er op dat de burgerluchtvaart minder te lijden heeft van het win terseizoen en dat er meer passagiers 's winters vliegen dan andere jaren in dat jaargetijde. Vroeger moest in het voorjaar altijd worden getracht goed te maken wat de wintermaan den te weinig hadden opgeleverd. Prijsstop voor kalkzandsteen Het is gebleken, dat onlangs som mige fabrikaten kalkzandsteen niet onbelangrijk in prijs zijn gestegen, zulks ondanks vorige jaar gedane toe zeggingen aan de minister van Eco nomische Zaken voorshands de prij zen van kalkzandsteen niet te ver hogen. Derhalve, zodeelt het ministerie van Economische Zaken mee, heeft d'e minister zich in het kader van de huidige prijsstabilisatiepolitiek ge noodzaakt gezien een beschikking prijsstof kalkzandsteen 1'956 af te kondigen. Deze beschikking werd in de Ne derlandse staatscourant van gisteren gepubliceerd en treedt met ingang van vandaag in werking. Ze stelt als maximumverkoopprijs vast de prijzen die op 1 juni 1955 golden. Dit betekent o.a., dat voor de meest ge bruikte soort in het Waalformaat bij levering af-fabriek aan de handel maximaal 31.85 per 1000 kg. mag worden berekend. Deze winter heeft de K.L.M. meer kaartjes verkocht dan het vorige jaar. De zeer nauwe samenwerking van het departement van verkeer en wa terstaat en dat van buitenlandse za ken met de K.L.M. is voor de Neder landse luchtvaartmaatschappij van een zo grote waarde dat zij niet te berekenen is. Knaapje gestikt in een rioolput In Arnhem is een ongeveer ander half jaar oud ventje in een rioolput terecht gekomen en gestikt. In de tuin achter het huis bevond zich de put, die was afgedekt met een houten plank en een ijzeren rooster. In een onbewaakt ogenblik heeft het kerel tje kans gezien om plank en rooster van de rioolput te verwijderen; hij is er toen met het hoofd voorover ingevallen. Arnhems Velperplein krijgt ondergrondse Miljoenenproject Arnhem heeft medelijden gekregen met de duizenden voetgangers, die in de afgelopen jaren het Velperplein meer en meer door het gemotoriseer de verkeer in beslaggenomen zagen, zodat er voor hun bijna geen plaats meer overschoot. Als de plannen uitgevoerd zijn, zal het Velperplein de rust van weleer weer kennen en zullen de voetgangers ongestoord hier kunnen wandelen, want de ruim 25.000 voertuigen, die thans over dit plein razen, zullen dan voor het grootste gedeelte onder dit plein doorschieten. Arnhem heeft besloten óm onder het Velperplein een tunnel te graven; deze ondergrondse zal 5 meter onder de grond 300 meter lang worden en bestaan uit 2 rijbanen, elk 3 y2 meter breed, gescheiden door een beplan ting. De uitvoering van dit plan zal 12 tot 15 miljoen gulden kosten, maai' Arnhem meent, dat het leven en de veiligheid van zijn voetgangers dit bedrag wel waard is. „Het heeft geen zin" Een 17-jarige knaap uit Nijmegen, die op 27 februari van huis was weg gelopen, heeft zich gisteren bij een politiepost in de omgeving van Ham burg gemeld met de woorden: „Breng me maar weer naar huis, het heeft toch geen zin". Hij vertelde na een woorden wisse ling met zijn vader het huis te heb- Fietser kreeg klap van een scheepsschroef Gistermiddag is de 36-jarige heer Ch. Fransen, die op de Klaprozenweg in Amsterdam fietste, in aan raking gekomen met de bladen van een 13-tons soheepschroef, die gela den was op een passerende truck met aanhangwagen. De wielrijder en de vrachtwagen reden beide in de rich ting van het Mosplein. In zorgwekkende toestand werd de heer F. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij is overleden. In bed gerookt Man gestikt Familieleden hebben gisteren in woning te Brunssum een 29-jarige lasser dood in zijn bed aangetroffen. Men veronderstelt, dat de man in bed heeft liggen roken en dat de lakens aan het smeulen zijn gegaan. Door de ontwikkelde rook moet de man gestikt zijn. Een feestelijk vlaggend Dreischor heeft maandag de verjaardag van de oudste mannelijke inwoner in Neder land, de heer Jan Kip, gevierd, die zondag 105 jaar is geworden. Na een défilé van de schoolkinderen en alle Dreisc'norse verenigingen, waaronder de voltallige schouwse ruiterij, wer den namens de dorpsgemeenschap een spfciaal vervaardigde leunstoel en een radiotoestel aangeboden. Na een toespraak van burgemeester A. H. Vermeulen, begaf de 105-jarige zich in een druilerige regen naar de ring bij de kerk. Hier las de burgemeester een besluit van de gemeenteraad vcor, waarbij een nieuwe straat in Dreischor genoemd zal worden Jan Kipstraat. Onder de vrolijke muziek van de dorpsfanfare onthulde de heer Kip het naambordje. Nog was het feest niet voorbij, want in het bij de ramp van alle groen ontluisterde d'/rp plantte de jarige de eerste van een vijftigtal bomen, waarbij het Zweeuwse volkslied ten gehore ge bracht werd. De tweede boom in Dreischor werd geplant door de 95- jaiige Leen Heyboer. De gahele dag b eef het feest in het dorp. Uit Zie- rikzee was een autobus gekomen met M*n veertigtal personen, allen boven de 80. De zusters /an n"t Rode Kruis boden een kist sigarer aan, die de jarige nog best smaken. 9 laat zien hoe opa Kip het straatnaambordje met zijn naam onthulde burgem. A. H. Vermeulen van Dreischor hartelijk applaudisseerde. ben verlaten, met slechts een rugzak, een deken en een slaapzak bij zich. Liftend was hij door Noord-Duitsland gereisd, zich onderweg voedend met v.-ortelen die hij uit kuilen haalde. BOEKHOUDER VERDUISTERDE 38.000 Te Veenoord, nabij Nieuw-Amster- dam, heeft de rijkspolitie aangehou den de 45-jarige boekhouder bij een aardappelmeelfabriek aldaar, wegens verduistering van plm. /38.<K)0 gul den. Doordat de administrateur van het bedrijf onregelmatigheden ont dekte, werd een nader onderzoek in gesteld. Daaruit bleek dat de boek houder zich reeds enige jaren aan verduistering heeft schuldig ge maakt. De boekhouder, die reeds meer dan 25 jaar in dienst van het bedrijf was, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is overgebracht naar Assen. Nog ijsbergen en -velden op IJsselmeer Het hier volgende ijsbericht is ont leend aan het ijskaartje van de rijks waterstaat d.d. 19 maart 1956. Van de oude Zeug voorbij Medem- blik tot ongeveer Werverhoof bevindt zich langs de kust een strook zwaar opeengepakt dryfijs van ongeveer 600 a 700 meter breedte. Deze levert moeilijkheden op voor de scheep vaart. Van de resten van de twee ijsberg - jes, die zich ter hoogte van de Noord oostpolder bevinden, ongeveer 3 km. uit de dfjk, steekt nog ongeveer meter boven water. Het verder zich hier en daar nog op het IJsselmeer bevindende ijs neemt snel af en levert geen hinder meer op voor de scheepvaart DODELIJKE AANRIJDING Gisteravond omstreeks halfzes is op de Groene Kruisweg te Pernis een 47-jarige expeditieknecht uit Rockan- je, die daar per fiets reed, bij het oversteken in botsing gekomen met een personenauto, die van de tegen overgestelde kant kwam. Hierdoor werd de expeditieknecht zo ernstig gewond, dat hij op weg naar 't zie kenhuis overleed. Mej. Pino wendt zich tot de Hoge Raad Mr. ter Laan heeft thans van mej. Pino volmacht gekregen om namens haar die maatregelen te treffen, die nog openstaan om de zaak van haar overleden broer en familie tot een voor de nabestaande bevredigend ein de te brengen. Dit houdt in, dat als eerste maatregel een beklag, als be doeld in artikel 12 wetboek van straf vordering, zal worden gedaan bij de hoge raad der Nederlanden. Arbeiders bekeken „eigen werk" Textieljaarbeurs bezocht Zó vanachter het weefgetouw of de snijmachine hebben 170 arbeiders en arbeidsters uit de textielindustrie gisteren op de Utrechtse Jaarbeurs hun eindprodukten 'bekeken. De Ned. Textieljaarbeurs had het initiatief tot deze personeelsexeursie genomen om de mensen nu ook eens de eindpro dukten van hun industrie te laten zien. Een bepaalde selectie was op de fabriek niet gemaakt. Mensen uit het volle bedrijf trokken van Enschede, Tilburg en andere plaatsen naar Utrecht, niet de beste of de oudste arbeidei'S. Langs een keur van eindprodukten, het modernste wat de Ned. Textiel industrie kan bieden, werden de gas ten rondgeleid. De Ned. Textieldruk- kers verzorgden daarna een speciale show van htm patronen voor de werk nemers en ten slotte werd in gebouw voor K. en W. een lunch gegeven. I „We willen hiermee ook de indruk wegnemen, dat de textielindustrie minder aanti'ekkelijk zou zijn dan andere industrieën", zei één van de organisatoren, „die mening bestaat nog wel hier en daar". Volgend jaar hoopt men de excur sies van arbeider naar eindprodukten op ruimere schaal te organiseren. Een van de eerste auto's in de Veisertunnel, gefotografeerd tijdens de maandag gehouden verlichtingsproeven van Rijkswaterstaat. In het zuidelijk tunnelgedeelte heeft men n.l. de verlichting getest, die eventueel in de Velser- en IJ-tunnel gebruikt kan worden. Velser tunnel door auto's geprobeerd Teneinde praktische zekerheid te verkrijgen omtrent de doelmatigheid van de inmiddels in het gereedgeko men zuidelijke gedeelte van de Vei sertunnel aangebrachte verlichting, hebben deskundigen van rijkswater staat en van de dienst der publieke werken van Amsterdam gisteren proeven genomen. In het genoemde tunneldeel wer den daartoe drie „bemande" perso nenauto's neergelaten, die dus onbe twist het eerste „autoverkeer" in deze tunnel vormden. Over de resultaten der proeven konden nog geen mede delingen worden gedaan. Slechts werd gezegd dat de gekozen verlich ting eventueel ook in de IJtunnel zal worden toegepast. Twee heidebranden op de Veluwe Gistermiddag omstreeks half vier is op de Hoge Veluwe, nabfj de Herten- weide bij Oud-Reemst, een heide brand uitgebroken. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Oosterbeek, Arnhem en Ede en bos- brandweren uit omliggende plaatsen. Een uur later is ook brand uitge broken op de heide bij het zweef- vliegcentrum Teriet. Daar bestreden de brandweren van Arnhem en Velp het vuur. De brand op de Hoge Veluwe schijnt te zijn ontstaan, doordat men een stuk van de zogenaamde hertenweide aan het afbranden was ten behoeve van de voedering der herten. Op een gegeven moment is het vuur verder gegaan dan de bedoeling was. Men heeft toen in het dichtbij zijnde her- tenwachtershuis alarm geslagen, waarop de brandweren van Arnhem, Ede, Oosterbeek, Schaarbergen en Otterloo zich naar de brandhaard spoedden. Zij wisten het vuur na een paar uur te bedwingen met behulp van veel brandblusmaterieel, waar onder nevelblussers en tankauto's. De verbrande oppervlakte wordt geschat op 30 tot 35 hectare. De heidebrand in de buurt van Ter- let had een kleinere omvang. Een oppervlakte van circa 2500 vierkante meter heide verbrandde hier. De oor zaak is nog niet bekend. Elfhonderd kuikens in kunstmoeder verbrand Elfhonderd kuikens zijp verbrand tengevolge van kortsluiting in een kunstmoeder op net landbouwbedrijf van de heer B. K. te Udel. De schuur waarin de kunstmoeder zich bevond, brandde geheel uit. Honderd kuikens werden gered. KONINGIN OP DE RUIGENHOEK H.M. de Koningin is voornemens deze week bij H.K.H. prinses Wilhel- mina op „De Ruigenhoek" te ver blijven. Gedurende die tijd zullen de gebruikelijke ontvangsten van de Koningin in het paleis aan het Lange Voorhout plaatsvinden. Dierenliefde door fiscus beperkt De Haagse gemeenteraad heeft een adres van de vader van een dienst bode ontvangen, waarin hij de rege ling voor de hondenbelasting onrecht vaardig vindt. In Den Haag betaalt namelijk niet de eigenaar van de hond belasting maar het hoofd van het ge zin, dat wordt aangeslagen naar zijn inkomen. Zo kon het gebeuren dat niet de dienstbode maar haar baas voor de hond moest betalen. Zijn aanslag be droeg maar liefst 25,die hij uiter aard niet zelf betaalt. Als de belasting naar het inkomen van het meisje be rekend was, zou zij nog geen 5, moeten betalen. Voor hetzelfde geld zou zij er dus vijf honden op na kun nen houden. Haar vader maakte de zaak aan het rollen en bracht de kwestie onder de aandacht van de gemeenteraad. Be lastingdeskundigen constateerden ech ter dat de aanslag volgens de wet in orde was. Toen wendde de vader zich tot de minister van binnelandse zaken. Het departement gaf hem de raad de normale weg te volgen en een bezwaarschrift in te dienen bij de raad van beroep. Dit komt er op neer, dat de vader niet meer de zaak van zijn dochter maar die van haar werkgever behartigt, die belasting betaalt voor een hond die niet de zijne is. Aetherklanken WOENSDAG Televisieprogramma. NORV: 17.00—17.30 Voor de kin deren. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijt- klub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VAÏRA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Dansox'kest en sol. 12.00 Accordeon orkest. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte miuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel spel. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Kamerorkest en koor. 17.05 Gram. 17.16 Dansmuz. 17.50 Re geringsuitzending: Rijksdelen Over zee: „Een journalist ziet Nieuw-Gui- nea", door mr. dr. H. J. Roethof. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Sport. 18.25 Lichte muz. 18.46 Sport. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 „Tussen de re gels door". 20.15 „Leert uw landge noten kennen". 20.40 „Salomo en Asjmadai", hoorspel. 21.20 Promena de-orkest en sol. 22.15 „Tussen mens en nevelvlek", caus. 22.30 Pianoreci tal. 23.00 Nieuws. 23.16 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgel spel. 23.40—24.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NORV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Concgebw.ork. en sol. 10.05 Zang en piano. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.10 Laatste Wagon, hoorpel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdorkest. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Ka- mermuz. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volkslie deren. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamer orkest en solist. 21.15 Lijdensoverden king. 21.45 Samenzang. 22.15 Mus. caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Vekselslde komen] tlsMeLtiet hem niet ont hierheen"i(snippenHoop die stipel rond!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6