C N.Z.H.-bus ramde bij tram uit Katwijk: 28 Leiden de gewonden tussen balie en tralie De échte shagroker geniet het meest van D-E ZILVER-SHAG! PANIEK IN DE BUS Chauffeur in levensgevaar Programma Koninginnedag op 30 april aanstaande Ver. Koninginnedag Leiden vergaderde Vuur bracht dood en dakloosheid DINSDAG 20 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Wie eenmaal van D-E ZiTver-Shag heeft genoten, blijft trouw aan deze superieure shag. Allicht! Want in D-E Zilver-Shag gaat het fijnste van Virginia's gouden oogst samen met het beste Nederlandse vakmanschap. Niet voor niets is kwaliteit al langer dan twee eeuwen traditie bij Douwe Egberts. Probeer D-E Zilver- Shag en ook U zegt voortaan Verwondingen van passagiers vielen mee Een bus van de N.Z.H. botste van morgen om tien over half acht op de Rijnsburgerweg te Leiden tegen de Katwijkse tram van de N.Z.H. 28 van de 32 passagiers in de bus werden licht of ernstig gewond. De chauffeur van de bus, een 37-jarige Leidenaar, is er zeer ernstig aan toe. Hij moest uit de cabine, die aan één zijde vol komen werd ingedrukt, worden ge zaagd. De bestuurder van de tram uit de richting Katwijk kwam met de schrik vrij. Hij had de tegenwoordigheid van geest, nadat hij de remmen had ingeschakeld, achter zijn schakelkast te duiken. De chauffeur van de N.Z.H.-bus, die om half acht van het station te Leiden, gevuld met employé's van het Marine Electronisch Bedrijf te Oegst- geest was vertrokken, had al een paar maal geprobeerd een truc met opleg ger, die was beladen met hout, te passeren. Ter hoogte van de Houtlaan bij het Posthof op de Rijnsburgerweg nam hij zijn kans waar door een vluchtheuvel aan de linkerzijde te passeren. Toen hij op gelijke hoogte van de vrachtauto met hout, die de vluchtheuvel rechts passeerde, was gekomen zag hij in een ondeelbaar moment de tram uit Katwijk naderen. Hij kreeg geen kans om naar rechts uit te wijken, trapte op de remmen, maar kon niet verhinderen, dat zijn wagen met de linkervoorzijde de voorkant van de tram ramde. Door de vaart draaide de bus met het achter ste gedeelte naar rechts, de voorzijde werd nog een eind met de tram mee gesleept. Bus en tram stonden haaks op elkaar. Paniek. De klap en het gerinkel van glas werden gevolgd door het geluid van gillende passagiers in bus en tram. In de bus ontstond een paniek, die tot gevolg had, dat het aantal gewon den nog werd vermeerderd. De passagiers drongen naar de uit gang aan de linkerachterzijde van de bus. Sommige probeerden het dak luik te openen. Het portier aan de voorzijde van de bus kon niet meer geopend worden. Politie en E.H.B. waren spoedig ter plaatse. Zij constateerden na enige tijd, dat het ongeluk minder ernstig was dan het zich liet aanzien. Er werden 28 gewonden geteld, die allen naar het Ac. Ziekenhuis werden vervoerd. Eén passagier, de student Otter uit Den Haag, had een knieschijf-frac tuur, twee passagiers liepen een kaak fractuur op, één van de militairen,- die een snijwond aan de onderlip op liep en een polsfractuur werd in het marine-hospitaal te Valkenburg op genomen. Voor het overigen waren de verwon dingen van goedaardig karakter. De blessures waren: snijwonden, kneu zingen en lichte verwondingen aan hoofd en borst, enige gevallen van hersenschudding en shock. De toestand van de buschauffeur is levensgevaarlijk. Hij liep een schedel- basisfractuur op, brak het linker on der- en bovenbeen en werd waar schijnlijk ook ernstig aan de borstkas gewond. In het ziekenhuis werd on middellijk operatief ingegrepen. De passagiers. De passagiers in de bus waren voor het overgrote deel militairen van buiten Leiden, die aan het station door een extra-dienst van de N.Z.H. werden opgehaald. Slechts vijf van hen waren Leidenaar. Fij het ongciuk waren de Commis saris van politie te Leiden; de direc teur van de G.G.D. en de directeur van de N.Z.H. spoedig ter plaatse. W ijdingsgeschenk voor mgr Jansen Ter vermijding van misverstand herhalen wij, dat het adres van de penningmeester van het comité is: de heer C. J. M. Stolwijk, Rijnsbur- gersingel 22B, Leiden, giro 437631. Aanvulling Stedelijk Comité. In de lijst van personen, die zitting hebben in het stedelijk comité tot huldiging van mgr. Jansen is abusie velijk door het comité niet opgeno men de naam van de heer C. Zand bergen, voorzitter van het Alma Ma ter-koor te Leiden. „Vals beschuldigd" ALS EXTRA VOORSTELLING biedt K. en O. de houders van groene kaarten een tweetal opvoe ringen aan van „Vals beschuldigd", een Engels spel van Philip King. Gis teravond ging de eerste van de twee en „Het Nieuwe Comedia", dat daar mede z'n entree maakte op de Leid- se planken, heeft meteen bewezen, dat het onder de artistieke leiding van Guus Hermus en John Gobau tot fikse prestaties in staat is. „Vals beschuldigd" is een spel, dat „het doet"; het bevat krachtige ele menten om een diepe ontroering te weeg te brengen en ook genoeg hu mor om het dramatische te behoe den voor afglijden en om de spanning te brekèn. Het gaat om een jonge Anglicaan se geestelijke, die sedert kort met zijn moeder in een Engels dorp is komen wonen en in aanraking komt met een al te hulpvaardige jonge dame en een jongen, die bezig is het verkeerde pad op te faan. De domi nee geraakt geheel buiten zijn schuld in een situatie, waarin hij van een zodanig misdrijf beschuldigd wordt, dat zijn gemeente de verdenking gaat beantwoorden met stenen door de ruiten te gooien. Tenslotte komt de valsheid der beschuldiging aan het licht, maar het kost de dominee een grote innerlijke strijd om zijn ambts bezigheden weer op te vatten en te blijven „tot het eind". I>E NIEUWE TONEELGROEP heeft van dit spel een vertolking ge geven, welke klonk als een klok; de typering was meesterlijk en de ont roering was echt. De figuur van de jonge dominee was in handen van Guus Hermus, die er een sympathie ke en krachtige persoonlijkheid van maakte, waaraan de moeder van Magda Janssens (vol humor ge speeld) een kleurrijk relief gaf. Ma rion Gobau was de oude vrijster met dominee-complexen (een tikje ge chargeerd, maar dat hinderde niet), terwijl Ton Kuyl van de jongeman- op-het-slechte-pad een ras-ploertje maakte. Lucas Wensing was een zeer goede onderwijzer en ook de overige bijrollen waren goed getypeerd. „Het Nieuwe Comedia" heeft een uitstekend debuut gemaakt met dit spel. Maandag 26 maart vindt de tweede opvoering plaats. 7 uur: Reveille door 4 bands. 8.15 uur: Aubade op 't Stadhuisplein door pl.ra. 1500 schoolkinderen. 9 uur: Kinderfeesten in 2'zalen van de Stadsgehoorzaal, Langini. 9.30 uur: Militaire mars en défilé. 9.30 uur: Kinderspelen op het Sporterrein Zoeterwoudsesingel. 10 uur: Kerkdienst Pieterskerk Ds. M. Ottevanger. Vanaf 10 uur: Poppenkast op het Stadhuisplein. 1011 uur: Carillonbespeling. 1011 uur: Spuiten van fonteinen Vismarkt en Plantsoen. 1012 uur: Prijsuitreiken aan Oranjedragende kinderen. 1.302 uur: Start Oranjewandeltochten Oud-Hortuszicht. 2.304.30 uur: Kindervoorst. Gehoorzaal Sjors en de Rebellenclub. 2.30 uur: Voetbalwedstrijd L. Hout Ned. Mil. elftalRhine Army Team revanche-wedstrij d 4.30 uur: Muzikale rondgang K. en G. 4.30 uur: Wandelaars met muziek langs Stadhuis naar Oud-Hortus zicht. 5 uur: Prijsuitreiken wandelaars Oud-Hortuszicht. 8 uur: Openluchtconcert met zang R.K. Harmonie op het Stadhuis plein en zangkoor. 8 uur: Muzikale rondgang De Post. 8 uur: Schouwburgavond met Chr. Oranjever, Timdelerclub. Zij brengen een toneeluitvoering van „De familie Kegge" uit de Camera Obscura. Gunstig onthaal van programma De vereniging Koninginnedag te Leiden vergaderde gisteravond in het Gulden Vlies. Na de opening met een woord van welkom tot de 20 leden, die aanwezig waren, door de voorzit ter, dr. ir. P. Lindenbergh, kwamen de verslagen van penningmeester, secretaris en kascommissie aan de orde. De penningmeester, de heer J. F. Voorbij, deelde mee, dat in het af gelopen jaar de uitgaven de inkom sten niet hebben overschreden. Omdat de kascommissie niet aan wezig was, werd de penningmeester alvast gedéchargeerd in afwachting van ,een schriftelijk rapport van de commissie. De secretaris, de heer J. C. J. Lam- bermont herinnerde in zijn jaarover zicht aan het overlijden van het be stuurslid de heer P. Herfkens, leider van de kinderfeesten, die hij tekende als een beminnelijk bestuurlid, een kenner van de kinderziel. Hij memo reerde voorts de vertegenwoordigin gen van de vereniging op diverse Leidse evenementen en de geslaagde viering van Koninginnedag het vorig jaar. Hij bracht dank en hulde aan allen, die aan de feesten hebben mee gewerkt, in het bijzonder de Leidse politie, die weer voortreffelijk heeft gewerkt. Er zijn thans ruim 600 leden. Bij acclamatie werden de bestuur leden dr. ir. P. C. Lindenbergh, C. J. v. Leeuwen en A. v. d. Neut herko zen, dit op voorstel van één van de leden, die het met een „goede wijn behoeft geen krans" verdedigde. Het programma van Koninginne- Advertentie! dag van dit jaar, dat elders in dit blad werd opgenomen, werd door de leden gunstig onthaald. Folklore. Een van de leden deed de suggestie in de middaguren die op Koninginne dag opvallend rustig zijn, een folklo ristische optocht door de stad te laten gaan. De voorzitter zag mogelijkheden in dit voorstel, maar het bestuur was wel van mening, dat het moeilijk zal zijn op Koninginnedag, die in het ge hele land wordt gevierd, deelnemers voor deze optocht te trekken. Bij de rondvraag werd nog even gesproken over de noodzaak van de ledenwerving. Na de pauze vertoonde mr, P. J. Idenburg kleurenfilms over de Belgi sche Congo en Noord-Afrika. DEMONSTRATIE CAMP. Gisteren was in de foyer van de Stadsgehoorzaal de expert van de me dische afdeling der Bandage- en Corsetindustrie „Basko" te Amster dam, die voor een groot en enthou siast gezelschap dames, op uitnodi ging van V. en D. te Leiden een de monstratie gaf met corsetten en bus tehouders. Bijzonder attractief en leerzaam was de uiteenzetting over het Ameri kaanse Patentvetersluiting-corset CAMP. Het wordt door medici over de gehele wereld gewaardeerd en aan bevolen. Spreker betoogde met klem, dat een corset bij aankoop „gepast" behoort te worden, onder toezicht en advies van een kundige corset-verkoopster. Voorts wees spreker op het juiste gebruik van veters in een corset; deze hebben een doel en behoren bij het aan- en uitdoen te worden gebruikt. Dat de CAMP-corsetten van grote waarde zijn op anatomisch gebied, bleek duidelijk uit de lichtbeelden. Aan het einde van deze prettige avond ging één der dames met een gratis CAPM-corset, een andere met een gratis B.H. naar huis. Burger bleek agent. In de avond van 17 nov. 1955 waren drie studenten in de Mooipapik- steeg in een druk gesprek gewikkeld, en wel zodanig dat de doorgang voor een burger die met zijn rijwiel wilde passeren, geheel versperd was. Toen deze gevraagd had de weg vrij te maken, had een der jonge mannen gezegd: „Ik sta waar ik wil". De bur ger bleek echter een a,gent van poli tie te zijn, die proces-verbaal opmaak te. De student ontkende de doorgang versperd, en de woorden gebruikt te hebben. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot 5.boete of 2 dagen. Verboden loterij. Het liep tegen Kerstmis 1955, en daarom besloten twee tuinders uit Rijnsburg een mooi konijn te verlo ten. Een groot aantal loten werd huis aan huis te koop aangeboden. De loten werden aanvankelijk grif verkocht, maar daar zij geen Ver gunning voor deze loterij haddén, nam de politie het konijn en de res terende loten in beslag. De tuinders wisten niet dat voor de loterij een vergunning nodig was. Het O.M. eiste tegen ieder 15,boete of 6 dagen. De kantonrechter veroor- deelde de houder van het konijn tot 6 boete of 2 dagen, met verbeurd verklaring van het in beslag geno men konijn en loten, Zijn helper werd vrijgesproken. Een inwoner van Zoeterwoude had op 21 febr. met zijn bromfiets links van de Abspoelweg onder Warmond gereden. Toen hij met 30 km. snelheid de gevaarlijke bocht nam, was hij tegen een autobus op getreden. waarbij hij zwaargewond werd. De kantonrechter veroordeel de hem rekeninghoudend met de schade die ce man opgelopen had. tot 10 boete. Met open portier gereden. Een aannemer uit Rijnsburg, had op 11 november j.L met zijn vracht auto onder Ncordwijk met een open portier gereden. De gevolgen waren niet uitgeblevèn, want de heer Van Hart uit Rijnsburg, die met zijn bak fiets passeerde, was door het open portier gegrepen en over de weg ge slingerd. Daarbij was Ihij zo ernstig ver wond, dat hij in weken niet had kun nen werken, en nog een gescheurde spier heeft. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot t 75 boete of 25 dagen. In de vroege ochtenduren van maandag heeft een felle brand gewoed in de Tweede Nassanstraat ,n Amsterdam. Drie etages en een zol Icrvcr-'lenine brandden uit. Een echtpaar vond hierbij de dood. Vijf gezinnen x.crden dakloos. De ravage was groot.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5