Stadsvuil van Amsterdam gaf startschot voor „reddingswerk" li - ZATERDAG 17 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 VIJFTIGJAARSTRIIDVOORBEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN Ook vandaag nog pleit de advocaat van de kortzichtigheid Steun van alle Nederlanders vooral nu heel hard nodig Ogenblik van „uitverkocht" komt nader De advocaat van de kortzichtigheid heeft het uiterlijk van een wijze raadgever. Hij weet een handig gebruik te maken van de oogkleppen, waar mee het gezichtsveld wordt verkleind van de mensen, die van generatie op generatie worstelen met wat men noemt „de eigentijdse problemen". Wat historie geworden is, laat zich gemakkelijker ontleden. Na een jaar of dertig kan men iets bekijken zonder duizelig te worden van de talrijke belangen, die destijds op de maat van aardige motiefjes rond de ontleedtafel dansten en die inmiddels van Vader Tijd een vijfde klas begrafenis hebben gekregen zonder bloemen en zonder toespraken. Amsterdam zocht rond de eeuwwisseling eenplekje om het stadsvuil kwijt te raken. B. en W. peinsden er eens over en kwamen na een poosje met het voorstel om het Naardermeer, dat zij een „waardeloze plas" noem den met stedelijk vuil en afvalstoffen te dempen. Vandaag aan de dag waarderen we dat idee met één woord: „Krank zinnig!" Maar daarbij wordt over het hoofd gezien, dat ook wij met oog kleppen rondlopen. Wij hebben onze „deviezen" en „industrialisatie" en met deze oppokers van de welvaart zijn wij bereid om de slopershamer te hanteren en desnoods ons laatste stukje natuurschoon met een bulldozer op de mestvaalt te schuiven. Het is daarom nuttig, die geschie denis van het Naardermeer nog eens op te halen. Hoewel b. en w. van Am sterdam in 1904 over een „waardeloze plas" spraken, kwamen er reeds aan het einde van de 19e eeuw zelfs En gelse ornithologen naar dit meer en zwierf de beroemde Jac. P. Thijsse er rond in verband met de schoolkaart welke hij van de omgeving van Am sterdam wilde maken. Het was ooit Thijsse, die de strijd tegen de Amsterdamse plannen aan bond. Hij schreef enkele artikelen in het Algemeen Handelsblad en opper de de gedachte geld bijeen te bren gen om het meer aan te kopen. De directeur van Artis, ds. C. Kerbert, voor wie het Naardermeer eveneens van belang was, meende dat Thijsse een hopeloze strijd was begonnen en geloofde er niet in, dat Nederland voldoende geld bijeen' zou willen brengen, om het meer te kopen. Een mooi hoekje van de Kortenhoefse Plassen Toevallig succes. Maar Thijsse liet zich niet ontmoe digen. Hij beet door en kreeg van verschillende kanten steun. Dr. C. Easton betuigde in het Nieuws van de Dag zijn instemming met de strijd tegen „de. Amsterdamse modderspui- ters" en maakte tegelijk van de ge legenheid gebruik om eens flink af te geven op de „park'jes-aanleggers, die de geestelijke zelfmoord van een volk aan het voorbereiden waren." De tegenstand tegen de Amster damse plannen nam in korte tijd een grote omvang aan, maar zoals dat meer gebeurt de vroede vade ren van de hoofdstad lieten zich niet overtuigen. Niettemin duikelde het voorstel van b. en w. met twee stem men verschil, maar dit had weinig te makert met liefde voor de natuur. De heren zagen alleen meer heil in vuilverbranding. Een toevallig succes dus voor Thijsse! Met deze beslissing van de raad was de kous echter niet af. De vele men sen, die tegen het plan opgekomen waren, voelden zich niet. gerust en wilden de toëkomst van het Naarder meer veilig stellen. Het resultaat was tenslotte de op richting van de vereniging „Natuur monumenten", die zich een breed werkterrein stélde, dat in vier punten tot uitdrukking werd gebracht: bij eenbrengen van een fonds tot aanko pen en in beheer nemen van natuur monumenten in ons land; het interes seren van particulieren, verenigin gen en overheid voor deze zaak en het versterken van een gezonde open bare mening op dit terrein. Stuifzand in de Loonsche en Drunensche Duinen, Gouden jubileum. Deze maand viert „Natuurmonu menten" het gouden feest. De woor den van Jac. Thijsse. gesproken op een moment dat de kas ruim honderd gulden bevatte, zijn waarheid gewor den. „Mijne heren", zei 'hij eens tot de ledenvergadering, „in deze vereni ging zullen milioenen omgaan!" 1 A VjrV A. V - ■- f i N| J f Dr. Jac. P. Thijsse, die „het reddings werk" begon. Helaas is een gedeelte van het bos tijdens de oorlog toch geveld, maar dit nadeel ueeft ook weer voordeel gebracht en dank zij dit feit is b.v. de reeënstand sterk toegenomen. Het grootste bezit is zonder twijfel het Nationaal Park Veluwe-zoom, dat een oppervlakte heeft van 4000 ha. Bij stukjes en beetjes is dit be zit gekocht; het eerste gedeelte toen rond 1910 het landgoed Hagenau te kop werd aangeboden. Dit park is een verblijfplaats van groot wild o.a edelhert, ree, vos en het wilde zwijn. Het meest romantische bezit is een onbewoond eilandje, zelfs dat is in Nederland nog mogelijk in de Waddenzee. Vermoedelijk zal dit eiland een prooi van de zee worden. Nu ook Genhoes. In dit jubileumjaar is aangekocht het prachtige landgoed Genhoes bij Oud-Valkenburg in Zuid-Limburf. De aankoop omvatte niet alleen het laat middeleeuwse kasteel, maar ook het benedendeel van het bekende Ge- rendal met enkele van de rijkste or chideeën-groeiplaatsen van ons land. De overheid is in de laatste jaren steeds meer gaan inzien, dat voor haar ook een taak is weggelegd bij het veilig stellen van gebieden, welke belangrijk zijn voor het landschaps- schoon, recreatie en wetenschap. Bij aankopen kan „Natuurschoon" thans op belangrijke subsidies reke nen in tegenstelling tot de ervarin gen in de meeste jaren van haar be staan, toen zij maad moest zien om 't geld op de een of andere manier bij een te krijgen. Alleen voor wetenschappelijk be langrijke terreinen zal het ministeriel van O., K. en W. jaarlijks 3 miljoen op de begroting plaatsen gedurende 10 jaar. De tijd dringt. Hieruit blijkt, dat er in Nederland nog veel terreinen zijn, die voor aan koop in aanmerking komen. Men is de laatste jaren druk doende om in het plassengebied van Nieuwkoop en Kortenhoef de bezttingen uit te brei den. Voor vlijtige handen in schoonmaak get y: Hamea-Gelei Advertentie. Maar de tijd dringt. We leven in een dynamische eeuw. Alles, gaat sneller en bij het huidige tempo komt het er op aan zoveel mo gelijk nog veilig te stellen, want over vijf-en-twintig jaar is Neder land misschien „uitverkocht". En we mogen daarbij bedenken, dat de slo pershamer nog niet met pensioen is. Prachtige streken worden tegenwoor dig bedorven met fabrieken en laat men zich maar niet verbeelden, dat de mensen van nu kieskeurige zijn dan b. en w. van Amsterdam, die 50 jaar geleden even die „waardeloze plas" met stadsafval zouden dicht gooien. Ongeveer 22.000 leden steunen het werk van „Natuurmonumenten". Wat is weinig! Dat is zelfs erg weinig, als men bedenkt, dat dit één op de vijfhonderd Nederlanders is. Dat wordt nog weiniger, als men overweegt, dat bijna iedere Neder lander tegenwoordig op vacantie gaat en dus geniet van en belang heeft bij de instandhouding van de mooie plekjes in ons dicht-bevolkté land. Zou nu werkelijk maar zo'n klein percentage van die vacantiegangers bereid zijn het prachtige werk van „Natuurmonumenten" te steunen. Wij geloven het niet. Het is mis schien meer een kwestie van „Onbe kend maakt onbemind". Daarom hopen wij, dat de propa- ganda-broohures, die ter gelegenheid van het gouden jubileum over Neder land zullen worden verspreid, aanlei ding zullen zijn tot een even grote droom aanmeldingen op het hoofd- cantoor in het oude grachtenhuis ian de Herengracht 540 te Amster dam. Dan zal ook over 50 of 100 jaar in ons land nog genoten kunnen worden van Gods vrije natuur. Geschenk „Varend Nederland" Prinses Beatrix krijgt een Lemmer-aak Aankoop van Naardermeer. Met 86 leden en een kapitaal van 122,startte „Natuurmoriuemnten" en men stond meteen voor de moei lijke taak om op de eens of anderfi manier het Naardermeer in bezit te krijgen. De eigenaars waren niet af kerig van de publiciteit, die hun bezit had gekregen. Zij werdén van ver schillende zijden door kooplustigen benaderd en besloten er munt uit te slaan. „Natuurmonumenten" kon een open bare verkoping niet voorkomen, maar toch was het geluk met deze jonge vereniging De biedingen bleven ver beneden de verwachting en het meer werd ook deze keer niet verkocht. En toen brak het moment aan voor de eerste stunt. De Naardermeer-commissie van „Monumentenzorg" had berekend» dat de plas een netto-opbrengst kon géven van ƒ5000,voldoende om de rente van een lening van 155.000,te dekken. Na enig onderhandelen kreeg men het Naardermeer in~ bezit op 25 April 1906 onder voorwaarde, dat de koopsom ad 160.000 voor Septem ber bijeen zou zijn gebracht Velen hadden er een hard hoofd in, maar drie leden van het bestuur zagemJkcirië om alle obligaties in de tijd van zes weken te plaatsen. Zelfs uit Enge land kwam een aanvrage voor -JBbl&r res Naardermeer". Op 3 september werd het «ïeer overgedragen. Momenteel heeft de vereniging een bezit van 15 500 ha. Bij de aankopen hebben altijd drie gedachten voorgezeten: recreatie, na tuurschoon behouden en de weten schap dienen. Na de aankoop van het Naarder meer richtte de vereniging haar aan dacht op Texel. Toen de Grote Sterns zich daar voor het eerst sinds lange tijd op de broedplaats de Bol nestel den, pachtte „Natuurmonumenten" direct het recht van eierzoeken „uiteraard om geen eieren te laten zoeken". Helaas liet de pachter van het gras zijn koeien in het land en daardoor werd de Grote Sternskolo nie vernield. Toen de Bol later pu bliek geveild werd, ging het bedrag boven de draagkracht van de vereni ging. Enige jaren daarna kwam men echter in het bezit van de brood- plaats de Staart, de Petten, een plas in het uiterste zuiden van Texel en een terrein van de killen van Waal en Burg. Eigen bijzonderheid. Het is ondoenlijk een overzicht te geven van alle bezittingen, maar enkele moeten we toch noemen. Wel ke vacantieganger kent niet het prachtige Leuvenumsche Bosch? In 1910 dreigde dit bos van 600 ha. ten offer te vallen aan de bijk. „Natuur monumenten" kocht het en daarmede bleef dit roofvogelgebied soeciaal be kend om zijn haviksnesten, behou den. Zoals reeds is gemeld, is aan H.K.H. prinses Beatrix tijdens de viering van haar 18e verjaardag op 31 jan. j 1. medegedeeld, dat een daartoe op gerichte comité, Varend Nederland" het voornemen koesterde haar een zei vaartuig te hare keuze aan te bieaen, waarmede zij alle binnenwa teren tussen de Dollart en de Schelde zal kunnen bevaren. Deze toezegging is door de Prinses, die een grote liefhebster van de zeil- sport is, geestdriftig aanvaard. Bij een onderhoud, dat enige vertegen woordigers van net comité ten paleize Soestdijk met H.K.H. hebben gehad, heeft zij te kennen gegeven dat haar verlangen uitgaat naar een Lemmer aak, een rond vaartuig van het natio- naie type. Het comité Varend Nederland heeft reeds een aanvang gemaakt met de voorbereidingen tot de bouw van het schip. Bijdragen. Het is de bedoeling van het comité thans elkeen, die bij een gelegenheid als deze van Nederlands oude band met het Huis van Oranje en met de scheepvaart zou wilen getuigen, in de gelegenheid te stellen om een bij drage aan het geschenk te leveren. Bijdragen kunnen worden gestort op postgiro no. 1818 van het comité of op de rekening van het comité bij de Nederlandsche Handel Maatschappij in Amsterdam. Daarbij verzoekt het comité bij de storting volledige naam en adres te vermelden, opdat te zijner tijd aan prinses Beatrix mede een volledig register met de namen der schenkers kan worden aangeboden. In het comité, waarvan het secre tariaat gevestigd is Flat Soetensteeg 46, tel. 24936, Rotterdam, namen tal rijke vooraanstaande Nederlanders zitting. Eerste kievitsei bleek een overjarig produkt Bij nader onderzoek door een des kundige op het gebied van vogel eieren is gebleken dat het gisteren ge vonden kievitsei wel een kievitsei is, maar niet een die dit jaar door een kievit is gelegd. Het is vermoedelijk een produkt van het vorige jaar, ge kookt en op de een of andere wijze bewaardEr zou dus beter kun nen worden gesproken van eerste koelhuis-kievitsei Mevrouw Vlam, echtgenote van de burgemeester van Winterswijk, was teleurgesteld toen haar het resultaat van het onderzoek werd gemeld. Taxateur tekende ongeluksrapport De rechtbank te Dordrecht heeft een 64-jarige makelaar en taxateur, wonende te Dordrecht, veroordeeld tot 750 boete subs. 75 dagen, omdat hij een taxatierapport had onder tekend en van zijn stempel had voor zien zonder de daarin omschreven goederen gezien te hebben. De officier van justitie, die deze handelswijze scherp gelaakt had, had 1000 boete subs. 100 dagen hechtenis geëist. Kort nadat de taxateur het taxatierapport had ondertekend gingen de des betreffende goederen landbouw werktuigen door brand verloren. ZOMERZËGELS 1956; Rcmbrondtzeggls ÜLLd DONKER GROEN BRUIN-ROOD Ter gelegenheid van het „Rem- brandljaar" is deze uitgave dit jaar ontworpen in de vorm van een aantal „Rembrandtz egels". Als voorstellingen zijn gekozen details van etsen. De éénkleurige ze gels zijn uitgevoerd in plaatdruk. Aan dt estetische verzorging werkten de heren S. L. Ilartz te Haarlem en J. van Krimpen te Heemstede mede; laatstgenoemde tekende tevens de tekst en waardecijfers. De druk is van Johan Enschedé en Zonen, Grafische inrichting N.V. te Haarlem. De waarden, voorstellingen en kleu ren zijn: 2 3 cent, Boer met hoge muts, blauw-grijs. 5+ 3 cent, Jonge Tobias en Engel, groen-grijs; 7 5 cent, Pers met bonten muts, goud-bruin; 10 5 cent, De oude blinde Tobias, donker-groen; 25 8 cent. Zelfpor tret van 1639, bruin-rood. Het zegel is groot: 30 x 37, 125 mm. De beeldrechthoek meet plm. 27 x 34 mm. Kamtandirvg: 13,5 13 yK. Gedrukt op vellen van 10 x 10 100 zegels; papier: plaatdruk zonder wa termerk; gomming: normaaL Verkrijgbaar aan de postkantoren van 23 april t/m 22 juni 1956. Geldig voor de frankering tot en met 31 december 1957.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7