tl) DUIZEND KAARSEN Ajax en Elinkwijk kunnen positie aan de kop versterken U.V.S.-FORTUNA Europees biljartkampioenschap 7V£ Henk Scholte klopte Vervest d=b Bouw van een zwembad ad f 142.000 thans definitief r HET HUIS met de SATERDAG IV MAART 1956 DE LEIPSE CO'JRANT DERDE BLAD PAGINA 2 Zal U.V.S. weer eens gaan winnen? Als een roes zal voor velen de wed- wordt steeds geringer. De Alphianen strijd mét overwinning van Nederland hebben evenwel de kans morgen beide op Duitsland voorbij zijn gegaan, waarbij I punten op CKC binnen te halen, maar of alleen de glorie van de zege de Neder- ze een plaatsje hoger op de ranglijst landse voetbalharten wat sneller heeft zullen komen, dienen we nog af te wach- doen kloppen, omdat nu eenmaal be- ten. want Dindua en Overmaas hebben trekkeüjk slechts weinigen de invasie in Düsselodrf konden meemaken. De doorsnee-voetbalenthousiast moet zich maar beperken tot het volgen van de ..gewone" competitiewedstrijden, waar voor echter de belangstelling nog steeds groeiende 16. In het programma voor morgen zijn de belangrijkste wedstrijden in de Hoofd klasse: AjaxEBOH en ElinkwijkSit- tardia. De leiders van beide afdelingen hebben daarmee de kans op positie-ver betering in eigen hand. Gezien de plaats van de tegenstanders op de ranglijst ge ven we hun ook weinig kans op enig succes, al zijn verrassingen natuurlijk niet uigesloten- Eindhoven en NAC in de A-afdeling en Sportclub Enschede met Rapid JC loeren natuurlijk nog op een struikelen van de beide leiders, maar zelf zijn ze ook nog allerminst aan de winst toe. In de eerste klassen hebben de leiders een aardige voorsprong op de nummers twee, maar men weet hoe grillig de voetbal kan rollen en in een paar weken kunnen grote veranderingen plaats vin den. In afd. A leidt RCH op AGOVV en VSV met vijf verliespunten minder. De Haarlemmers krijgen morgen bezoek van de hekkesluiters, kunnen dus opnieuw winnen, maar AGOW zal het tegen NEC zeker niet gemakkelijk hebben, zodat de achterstand van de Apeldoorners op RCH morgen nog wel gr<5ter zal wor den. VSV heeft rust. In de B-afdeling blijft Hermes DVS ongestoord aan de kop, zelfs indien van Blauw Wit, tegen wie de Schiedammers een ingelaste wedstrijd spelen, zou ver loren worden. ongestoord aan de kop, want de Schie dammers hebben mét Haarlem rust. KFC heeft vier punten voorsprong op Helmondia, maar Volendam met een wedstrijd minder gespeeld heeft slechts drie verliespunten minder. De Koogers moeten morgen naar Wilhelmi- na in Den Bosch, wat de eerste ontmoe ting tussen beide clubs is. Derhalve is de uitslag een open vraag, maar indien de Bosse club nog een woordje wil mee spreken, dan wordt het hoog tijd. dat ge wonnen wordt. Volendam zal in het her boren Hilversum een strijdvaardige te genstander hebben, die zich niet gemak kelijk gewonnen zal geven. UVS ontvangt het Vlaardingse Fortu- na, waartegen destijds gelijk werd ge speeld. Het wordt echter hoog tijd, dat de Leidse blauwwitten weer eens tot winst komen en zo ooit, dan is daartoe morgen gelegenheid. De laatste plaats komt trouwens steeds meer in zicht en een nieuwe overwinning van DHC op TOP in Oss zou de Leidenagrs bij ver lies tegen Fortuna weer een plaats doen zakken, 't Is dus dubbel oppassen. UVS komt in de volgende opstelling uit: doel: v. Duyl; achter: Kok, v. Leeu wen; midden: Pardon, Jac. Verkuylen, F. v. d. Zeeuw; voor: Verhoogt, W. Bek kering, C. v. d. Zeeuw, P. Rietkerken, G. Devilee. ZONDAG 2.30 UUR Advertentie. HW en Lugdunum strijden om de lei ding van de 2e klasse A en beide komen morgen tegen de Wassenaarse clubs. Wassenaar moet nl. bij HVV op bezoek én Blauw Zwart ontvangt het Leidsq Lugdunum. Van de uitslag in beide wed strijden valt maar heel weinig te zeg gen. Op papier zijn de leiders sterker, maar we moeten nog zien, dat zij de volle winst binnenhalen. LFC volgt dan als derde gegadigde naar de eretitel, maar met twee verlies punten meer. Tegen RKAW zullen de Haagwegbewoners het zeker niet gemak kelijk hebben, vooral daar vorige week tegen Wilhelmus werd gelijk gespeeld. En wat Wilhelmus kan, dat wil de Dam club ook kunnen. In de 3e klasse B gaat Alphen op be zoek bij HPSV. Na het resultaat van j.l. zondag tegen TYBB geven we de Rijn streekbewoners ook nu weinig kans. En WSB moet heel wat anders verzinnen om tot succes te komen. Tegen RVC, op de derde plaats staande, zal de Bavoclub het extra zwaar hebben. Roodenburg moet alle krachten inspannen om niet verder achterop te komen bij leider VVP Van de hekkesluiter Lenig en Snel moet morgen zeker gewonnen worden, want VVP zal zich op Ripperda ook wel doen gelden en beide punten binnenhalen. De kans. dat Alphia nog in de hoogste regionen van de 3e klasse O zal eindigen, belde ook kans op de overwinning. In de 4e klasse A is DocosLisse de grote strijd. Het leidende Lisse heeft vrU wel steeds constant gespeeld, verloor slechts één wedstrijd en boekte naast ze ven overwinningen nog zes gelijke spe len, terwijl Docos na een goed begin steeds maar nederlagen te slikken kreeg. Ook tegen de leiders geven we de Lei- denaars weinig kans op succes, waarbij een verrassing natuurlijk niet uitgesloten behoeft te worden. SJC wacht intussen op een falen van de leiders om gelijk te komen, maar zal daarbij zelf geen punt mogen, verliezen, hetgeen morgen tegen Meerburg al 'n fikse opgave is. Tonegido heeft eveneens nog kans, zo dat Warmunda voor een zware opgave in Voorburg komt te staan. Een gelijk spel voor de Warmonders achten we evenwel geenszins onmogelijk. Tenslotte zal Teylingen van Rouwkoop en DOSR van DSO kunnen winnen. In de wedstrijd Bodegraven—Boskoop voor de 4e klasse E moet Boskoop win nen om haar leiderspositie niet in gevaar te brengen. Het zal evenwel niet mee vallen voor Boskoop om beide punten binnen te halen. Overzicht L.V.B. Eerste klasse: De belangrijkste wedstrijd wordt mor gen in Langeraar gespeeld. Altior dat verleden week op zo'n gelukkige wijze op de eerste plaats terecht kwam ont vangt SVLV dat lijnrechte kampioens plannen blijkt te koesteren. Het derde wiel aan de kampioensstrijdkaros. Rijp- wetering gaat bij LDWS op bezoek, ter wijl het vierde, Foreholte, een behoor lijke kans op succes tegen Sint Bernar- dus heeft. Alphense Boys speelt tegen VTL en zal op zijn tellen moeten passen. Oranje Groen is de gastheer van VNA Tweede klasse: MMO heeft morgen in de wedstrijd tegen Morskwartier. kans de slechte na smaak, die zijn supporters na de wed strijd van zondag jl. bijbleef, weg te spoelen. SJZ heeft het minder gemakke lijk en moet Stompwijkse Boys van re pliek dienen. VNL heeft de weinig be nijdenswaardige taak de gastheer van Weteringse Boys te zijn, dat de laatste tijd wel bijzonder goed op streek is. UDO tenslotte heeft tegen Unitas een goede winstkans. BRIDGE Voor deze competitie speelde VOG haar eerste wedstrijd tegen de Haagse bridgeclub „De Bond" en behaalde een fraaie overwinning. Van de eerste tot de zesde ronde was VOG steeds in de meer derheid en had de leiding met 13966 punten. De laatste 2 ronden waren in het voordeel van „De Bond" waaruit zij 8 punten meer scoorden dan VOG. Met 65 punten verschil behaalde VOG haar eerste verdiende overwinning. In zijn partij tegen de Duitser Lütge- hetmann heeft de Nederlander Scholte voortreffelijk partij .geleverd. Hij bleef de Duitser, die als favoriet was gestart, lange tijd hardnekkig en in goede stijl volgen, maar kwam tenslotte toch twin tig caramboles te kort. In de middagpartijen leed Scholte zijn derde nederlaag, nu tegen de Duitser Rudolph, doch in de eerste avondpartijen heeft hij voor een grote verrassing ge zorgd door Vervest. een van de grote fa vorieten, een nederlaag toe te brengen. De Belg had een zeer zwak begin en stond na 10 beurten met 28105 achter. Men verwachtte, dat hij de situatie nog zou herstellen, maar de Antwerpenaar, blijkbaar ietwat vermoeid na het vinnige duel met Wafflard in de middagpartijen, kon de goede cadans niet vinden. Hij miste gemakkelijke stoten en verloor met groot verschil. Scholte produceerde een reeks van 103, zijn eerst honderdje in dit toernooi. Galmiche faalde andermaal, nu tegen Rudolph. In een weinig spannende partij won de Duitser zonder enige moeite. Piet van de Pol scoorde in zijn partij tegen de Belg Boulanger een prachtige serie van 169, de hoogste tot dan toe in het kampioenschap gemaakt. Het was nodig ook, want Boulanger was, dank zij een reeks van 104 in de 11e beurt, uitge lopen tot 187—100. De 169 van de Rot terdammer volgde op een moeizaam be gin en bracht de beslissing alhoewel Boulanger zich hardnekkig bleef verwe ren. Na 16 beurten leidde Van de Pol met 273—236. en 3 beurten later was het pleit beslecht. Lütgehetmann won van Galmiche zon der een moment bedreigd te zijn geweest Na 10 beurten leidde de Duitser met 24 169, waarna een inzinking volgde zodat hij voor de laatste 59 caramboles nog 7 beurten nodig had. Maar Galmiche, die wel ver over zijn hoogtepunt heen is, wist hier niet van te profiteren. De uitslagen luiden: Lütgehetmann 300 13 117 23.07 HET CLARE BENEDICTTOERNOOï Te Lenzerheide is het Clare Benedict- toernooi voortgezet De wedstrijd.Italië Oostenrijk uit de tweede ronde werd door Italië met 3—1 gewonnen. De ont moeting EngelandZwitserland, even eens uit de tweede ronde, eindigde in een gelijk spel: 22, In de derde ronde kwam Nederland tegen Engeland uit. Onze landgenoten zegevierde met IV-,lJ/$. De gedetail leerde resultaten waren: EuweGolom- bek 10; DonnerWade V-,Vt Van ScheltingaFuller 10; Van den Berg Harris 01. De uitslagen van de twee andere ont moetingen waren: ZwitserlandItalië IVV voorlopig; Oostenrijk—Duitsland 1—3. Na de derde ronde luidt de stand: 1. Nederland 8 pnt.; 2. Duitsland 71/? pnt.; 3. Italië 6 pnt en 2 afg. part.; 4. Zwitser land 5 pnt en 2 afg. part.; 5. Engeland 5 pnt.; 6. Oostenrijk 2V P«t. Wafflard 300 8 122 37.50 Galmiche 201 8 52 25.12 Rudolph 300 17 66 17.64 Scholte 204 17 51 13.— Vervest 300 17 97 17.64 Wafflard 279 17 124 16.41 Lütgehetmann 300 17 58 17.64 Galmiche 117 17 29 6.88 Van de Pol 300 19 169 15.78 Boulanger 263 19 104 13.84 Scholte 300 21 103 14.28 Vervest 212 21 37 10.09 Rudolph 300 16 71 18.75 Galmiche 108 16 46 6.75 WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE ZURICH Bij de neutralisatie van hedenmorgen luidde de stand in de zesdaagse te ZUrich 1. SchulteNielsen (Ned.-Den.) 150 pnt.; op één ronde: 2. KobletKubler (Zwits.) 366 pnt.; 3. PlattnerPfenninger (Zwits) 247 pnt.; 4. Van VlietVon Büren (Ned.- Zwits.) 188 pnt.; 5. SenfftlebenForlini (Fr.) 140 pnt.; 6. Strom—Arnold (Austr.) 125 pnt.; 7. Acou—Van Daele (Belg.) 114 pnt. De overige koppels volgden op twee of meer ronden, LOUIS DID IER TRAINER KNWU De KNWU heeft de oud-sprintkam pioen van Nederland, de 58-jarige Louis Didier uit Den Haag, bereid gevonden als trainer op te treden voor de jongere renners uit de bond, zowel amateurs on- afhankelijken als professionals. De hier Didier, die in 1936 te Berlijn, tezamen met Guus Schilling de olympi sche wielerploeg van Nederland verzorg de, zal in de eerste week van april be ginnen met zijn nieuwe taak en we op de Utrechtse wielerbaan Driemaal per week kunnen de renners hier (en over enige tijd ook in Amsterdam) bij hem terecht. Voorlopig zijn alle liefhebbers welkom. Later zal de heer Didier' wellicht, in overleg met de sportcommissie van de KNWU, een selectie toepassen. De trainingsbijeenkomsten zijn niet be stemd voor de stayers. Zoals bekend, zul len de stayers Norbert Koch en Cor Bijster, eveneens in april, voor enige tijd naar Parijs gaan om zich daar onder de hoede van de Belg Leon van der Stuyft verder In hun vak te bekwamen. Trainer Didier zal zich bepalen tot de sprint (in 1916 was hij zelf Nederlands titelhouder), de persoonlijke- en ploegachtervolging en de tijdrit. Dit zijn dus onderdelen van de wielersport, die speciaal ook bij de wereldkampioenschappen en (eventueel) bij de olympische spelen de aandacht vragen. De bedoeling is, in Utrecht ook onderlinge krachtmetingen te houden, in de geest van de bekende vrij dagavond wedstrijd, die op de baan van het olym pisch stadion in Amsterdam werden ge houden. De aard van deze wedstrijden zal in overeenstemming worden gebracht met de training. Of deze training groot nut zal hebben, hangt uiteraard af van de belangstelling, welke de renners tonen. De situatie is nu pttt: Thans een ruime comfortabele wagen v.a. f. 6375.- fT Official DKW-Dealer voor Lelden en Omstreken: MAREl's Autobedrijf N.V., Rijksstraatweg 336-340 („Den Deyl"), Telefoon 2545 (K 1751), WASSENAAR Official DKW-dealer voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKER's Automoble bedrijf, Hoofdstraat 133, Telefoon K 2532-7427. SASSENHEIM Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V, Parkstraat 91 Den Haa| GEMEENTERAAD LEIDERDORP In de gisteravond onder leiding van l burgemeester v. Diepeningen gehou den raadsvergadering is besloten aan de firma v. d. Velden en De Jong op te dragen de bouw van een zwembad voor de som van 142.000. Nadat reeds meer dan een jaar geleden met besprekingen over een zwembad werd begonnen en de Ned. Heide Mij. de voor- en nadelen van een bad met pologelegenheid had onderzocht en deze in de raad had verklaard, was uiteindelijk besloten om tot de bouw van een bad met pologelegenheid over te gaan. De Inmiddels afgeko men bouwstop schijnt een spaak in het wiel te hebben gestoken, zodat van de uitvoering niets meer werd vernomen. Burgemeester v. Diepenin gen heeft echter niet stil gezeten en het slot van al zijn bemoeienis was het voorstel dat gisteravond op de agenda prijkte en door de raad z.h.st. en zonder discussie werd aanvaard. Een tweede belangrijk besluit, voor Leiderdorp althans, is de lening aan de „Harmoniekapel Leiderdorp''. De vereniging, opgericht 7 oktober 1955, vroeg een geldlening van de gemeen te, groot 7000 om reeds thans over te kunnen gaan tot aanschaffing van het benodigde instrumentarium. De kosten voor deze aanschaf worden begroot op ƒ11.000. Echter heeft de vereniging een aanbod gekregen van 10.000, maar dit aanbod is slechts van kracht voor een niet te lange ter mijn. Door de ontvangsten van de huis-aan-huis-collecte met nog enige toegezegde giften beschikt de vereni ging over een bedrag van 3600, zo dat voor de resterende 7000 een le ning moet worden gesloten, waartoe zij zich tot de gemeente wendde. B. en W. waren hiertoe wel bereid mits de gemeente, geen enkel risico loopt. Daartoe werd een bespreking ge voerd met het bestuur der vereni ging, waarbij besloten werd, dat het instrumentarium als onderpand zal dienen, terwijl het toezicht daarop zal worden uitgeoefend door een door het gemeentebestuur aan te wijzen persoon, die in het bestuur zitting neemt. Het is de heer ir. R. Poels die zich bereid heeft verklaard deze functie op zich te nemen. Ook woningbouw. Ook de woningbouw gaat door. Aan de heer H. W. Sebrechts, aan nemer is opnieuw een stuik bouwland verkocht uit complex V van het grondbedrijf waarop hij 9 woningen gaat bouwen. Aan de Dr. Van Voorthuijzenstich ting, die zidh o.m. ook belast met de nazorg van oud-leerlingen, zal we derom een subsidie verleend wor den en wel van 20 per oud-leerling, in totaal voor 3 leerlingen, ƒ60, Op gelijke voet zal behandeld wor den de Cornelius Musius-Stichting te Leiden die de zorg heeft van twee kinderen. eenmaal zó, dat voor meesten op de weg meer materieel voordeel is te behalen dan op de baan. Aan de andere kant zijn er voor de amateurs de olympische spelen te Melbourne als een aanlokkelijk vooruitzicht Of er inderdaad een Neder landse wielerploeg naar Australië zal gaan, hangt ten nauwste samen met de prestaties van de renners en verder na tuurlijk van de financiën, welke het Ne derlands Olympisch Comité hiervoor ter beschikking zou willen stellen. In plaats van de heer Van Dalen, die wegens tijdgebrek verhinderd is zitting te nemen in de „Culturele raad voor Leiderdorp" is benoemd de heer W. A. Pleijsier. Subsidie voor emigranten. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft een beroep ge daan op het gemeentebestuur om me dewerking te verlenen ook emigran ten die niet over voldoende middelen beschikken om de aan hun emigratie verbonden z.g. aanloopkosten te be talen en door middel van financiële steun hen in staat te stellen hun plannen te verwezenlijken. Deze tege moetkoming zal echter niet anders kunnen zijn dan een aanvulling van de middelen waarover de emigrant be schikt, terwijl elk geval individueel en in locale sfeer zal worden bezien. Het Rijk zal 25 pet. van de door de gemeente toegekende kosten vergoe den. B. en W. stellen voor de gevraag de medewerking, voor zover er m voorkomende gevallen aanleiding toe oestaat, te verlenen. Hoewel de raad aanvankelijk eni ge bezwaren naar voren bracht zal de medewerking worden verleend. Vebetering huizen. De woningstichting „Patrimonium" heeft zich tot het gemeentebestuur gewend om verbetering van de daken van het complex van 27 woningen. Gebleken is, dat bij de bouw de pan nen te ruim zijn gelegd, zodat lek kages optreden. Een afdoende verbe tering brengt een uitgave mede van 6.743,Het was de heer Stoel, die zijn spijt uitdrukte, dat de bij de bouw geopperde bezwaren zo spoe dig tot werkelijkheid waren gewor den. Het was toen echter bouwen of niet bouwen, maar er is nu wel ge bleken, dat de bezwaren niet onge grond waren. Een bedrag v. 4.678,f* kan worden gedekt uit een reserve van het Woningbesluit, terwijl het restant kan worden verstrekt uit de rentewinst van deze woningen. Ac- coord zei de raad, want het is nodig. Op advies van de hoofdingenieur- directeur van de wederopbouw en volksgezondheid zal de woning Hoofdstraat 18 onbewoonbaar wor den verklaard. Dit pand verkeert in een dusdanige toestand, dat geen afdoende repara tie mogelijk is en zal derhalve moeten worden ontruimd. Bij de rondvraag informeerde de heer De Graaf naar de mogelijkheid om de Van der Valk Bouwmanweg langs de Rijnkant weder te beplan ten met bomen. B.B. In het Dorpshuis werd een bindings-instructieavond gehouden door de noodwachters van de blok ploegen I, H en III en de dienst sociale zorg. Het enthousiasme waarmee we be gonnen zijn is, aldus de heer Kronen burg, wat verflauwd. We moeten echter niet stilstaan, maar opbouwen. Nu volgde de installatie van de heer R. Poels als blokhoofd van het Does kwartier. De heer Kronenburg zette nog eens duidelijk de taak van blok hoofd zijn uiteen en betuigde zijn spijt, dat er in het Doeskwartier nog steeds geen garage voor de B.B. be schikbaar is. Deze wordt echter bin nenkort aanbesteed. Met de opspel ding van het B.B. speldje werd deze installatie voltooid. De heer v. d. Poels dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte ervoor te zorgen, dat allen goed zou marcheren. De. heer Weyerse, blokhoofd van het Zijlkwartier kon 4 nieuwe leden vermelden. De heer Noort sprak nog een kort woord en wenste de heer Kronenburg bij zijn nieuwe taak, als opvolger van de heer Hobo, een goed kader toe. De zondagsdienst wordt waar genomen door dr. E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30670. LEIMUIDEN Veilig Verkeer. De voorzitter was verheugd te kunnen mededelen, dat het de vereniging bijzonder goed gaat. Men mag zich verheugen in steeds meer belangstellenden, die het nut inzien van V.V. Twee cur sussen van 30 deelnemers getuigen hiervan, en een derde is reeds vol geboekt. Het jaarverslag van de secretaris was optimistisch. Het ledental was met sprongen vooruit gegaan en be draagt thans 302. Op 1 jan. van dit jaar was dit nog 281. Aan 66 jeug dige personen werd vorig jaar ver- keersexsamen afgenomen, waarvan er 41 het diploma verwierven. Ten bate van het schoolonderwijs waren enkele films aangeschaft. Men is in het bezit gekomen van een zeer fraai leslokaal. De verkeerstafel is verfraaid en aangevuld, en het les- en propagandamateriaal is 'n waar devol bezit. Leslokaal en tafel zijn van dien aard dat de Inspecteur van politie van Amsterdam bij zijn bezoek heeft beweerd, dat in dat op zicht Leimuiden de hoofdstad een stap voor is. De secretaris noemds in zijn overzicht de samenwerking tussen gemeentebestuur en rijkspo litie en het bestuur van de vereni ging een grote steun. De penning meester de heer E. R. Behrend gaf een uitvoerig overzicht van de fi- nantiële toestand. De ontvangsten haddon bedragen 675,50. De uitga van 397,98. Het batig saldo be droeg f 277,52. Ondanks het feit dat dit jaar weer flinke posten te vol doen zijn achtte hij het geheel niet ongunstig. Voor 1956 werden voor deze functie belast de heren P. J. van Dijk, A. Th. Heuzen en C. van Velzen. De bestuursverkiezingen na men geruime tijd in beslag. De heer A. J. Jansen werd bij acclamatie herkozen. In de vacature van C. Versluis werd gekozen de heer A. van Dommelen, die zich als instruc teur reeds byzondei verdienstelijk vcor de vereniging heeft gemaakt. Bij de eerste stemming had alleen J. H. v. d. Geest de volstrekte meer derheid. Na stemming en herstem ming viel de keuze op A. C. v. d. Hoek. Men besprak hierna de plan nen van een propaganda-avond. TER AAR EERSTE SLA. Aan de Centrale veiling werd door de tuinders J. Leliveld, Ter Aar; W. V. d. Hoorn Az. en Herm. de Lange, Nieuwveen, de eerste sla aange voerd. De sla werd gekocht door di verse kooplieden en bracht naar kwa liteit 0.11 tot 0.29 per stuk op. RQELOFARENDSVEEN Mattheuspassion. Op donderdag 22 maart a.s. zal in de voorzaal van het Pancratiusgebouw het tweede deel van de Mattheuspassion ten ge hore worden gebracht. Dr. Muskens staat met zijn verbeterde verster kingsinstallatie weer borg voor een uitstekende weergave. Voorts "zal de heer J. v. d. Meer voor een deskun dige toelichting zorgen. 57) door J. P. MARQUAND Recht keek zij mij in de ogen. Wij stonden aan de rand van het bos en de school lag vredig voor ons. Fier richtte zij zich op en wierp haar hoofd achterover met een be weging, die ik mij maar al te dui delijk herinnerde. „Ik kan u hier onmogelijk te woord staan, mijnheer Glenarm. Ik was van plan geweest u in het ge heel niet meer toe te staan, tot mü te spreken, maar ik moet zeg gen „Ik zal aan mijn grootvader vra gen of hij u de schuldbekentenissen van Pickering ter hand wil stellen, als bewijs van mijn overgave". Zij deed een stap achteruit, alsof ik haar geslagen had. „Gij hebt veel voor die papieren gewaagd", ging ik voort. „Mijnheer Glenarm, ik voel er niets voor om dat onderwerp of enig ander onderwerp op het ogenblik met u te bespreken.. „Maar het is beter „Maar uw beschuldigingen zijn onbeschaamd!" Het trillen van haar stem deed mij besluiten niet zo hard tegen haar op te treden als mijn bedoeling ge weest was. „Wanneer ik zelf niet getuige was geweest van...." „Ja, u vindt u zelf natuurlijk vre selijk verstandig!" „Maar u tarten dan om u te vol gen? Uw bezoek in de tunnel; het zoeken naar de schuldbekentenissen van Pickering? Wist u niet, dat die dingen voor mij als geselende zweepslagen waren? U was voor mij geweest de zon in dit eenzame stad je. Vanaf het ogenblik, dat ik uw kano zag wegglijden in de zonson dergang, heeft de gedachte aan u mijn dagen vrolijker gemaakt Het leven kreeg voor mij weer waarde en ik was bijna gelukkig. En nu zie ik hoe hopeloos mijn strijd geweest is. Maar toch ben ik blij, dat ik u gevolgd ben naar Cin- cinati. Ik ben blij, dat het vooruit zicht op het vertes van een fortuin mij niet daarvan heeft kunnen weer houden. En ik wil u vertellen, dat Arthur Pickering niets van mij te vrezen zal hebben. Ik zal geen po gingen in het werk stellen, om hem te straffen; om uwentwil zal hij vrij uit gaan". Een zucht, zo diep, dat hij mij aan een snik deed denken, ontsnap te haar keel. „Waarom gaat u dan niet naar hem met uw edelmoedigheid vroeg zij dan. „En u is zo gauw geneigd kwaad van mij te denken! Ik zal mijzelf niet verdedigen, maar dit wü ik u toch zeggen, mijnheer Glenarm; Ik wist absoluut niet, dat mijnheer Pickering die avond een bezoek zou brengen aan de Arm strongs. Ik was zeer verwonderd, toen hij mij telegrafeerde, dat hij zou komen, en, toen ikdie nacht doordrong in de tunnel, had ik daarmee een bedoeling, die „Ja?" „Ik was bang, mijnheer Glenarm, bang dat uw grootvader niet op tijd zou komen; bang dat u de strijd zou verliezen, en ik voelde, dat er iets vreselijks zou gebeuren - met u Vlug wendde zij zich om en vlug- te in de richting van de school. Bij de deur, onder het licht van de lamp haalde ik haar in. Haar hand lag reeds op de leuning van de trap. „Maar hoe had ik dat moeten we ten?" riep ik uit. „U had mij bespot met mijn gevangenschap op Glen arm; u tartte mij u te volgen, ter- wijl u wist dat mijn grootvader nog in leven was en toezag, of ik mij hield aan zijn voorschriften. Als ui mij kunt vertellen „Ik zal u niets meer vertellen. U was veel te gauw geneigd kwaad van mij te denken, mij van vrese lijke dingen te beschuldigen!" „Dat komt, omdat ik je lief heb, Marian! Ik was jaloers op de man, die reeds in mijn jeugd mijn vijand was. Je bent zo schoon.... je past zo wonderwel in het vredige, het rustige van dit landschap! Ik had gehoopt op de Lente op de Len te en op jou!" „Oh, alstublieft. Gejaagd haalde zij adem, terwijl zij stijf de leuning omklemde. Het licht van de lamp viel boven op ons, doch ik kon mij nu niet verwijde ren, zolang ik nog wankelde tussen hoop en twijfel. Ik greep haar hand en trachtte haar in de ogen te zien. „Maar je tartte mij om je te vol gen! Waarom deed je dat?" „Ja?" Zij trachtte zich te bevrijden. „Waarom deed je dat, Marian?" „Omdat ik wilde...." „Ik wilde dat je zoudt komen, Heer van Glenarm!" Driemaal sinds die avond hebben de bomen van het Glenarmpark zich getooid in Lentepracht. Giste ren trok ik het laatste blad van de maand maart van de kalender, april j in Indiana! April in het hart! Hetj doet mij terugdenken aan het zoetej wonder van de dagen, die wij sa- men doorbrachten, wachtend op juni, met een wonder gevoel in on-1 ze harten, als het gezang van de nachtegalen. Weer vertedert mijn hart, als ik de vogels hoor zingen in het gulden zonlicht van de Lente. Mijn verhaal van avonturen op Glenarm House is groter geworden, dan aanvankelijk mijn bedoeling was, en ik moet toegeven, dat deze heer lijke Lentedagen nu niet bestemd zijn om in een studeerkamer door-1 gebracht te worden. Marian kijkt de vellen manuscript door, die op tafel liggen en verzoekt mij het werk te staken om met haar een wandeling te gaan maken door het Lentebos. Buiten op het terras loopt mijn .grootvader onrustig heen en weer, vol verlangen zich te be- geven naar zijn geliefd meer. Over sommige personen moet ik u evenwel nog het een en ander I vertellen. Larry heeft in Rusland heel veel succes gehad met een boek van revolutionaire strekking en ver-1 toeft op het ogenblik bij Tibet. Zijn vader heeft van Engelse regering de i garantie gekregen, dat zijn zoon' vrijuit zou gaan, zolang hij buiten! Ierland en Engeland blijft. Bates is in Californië en heeft daar een grote Vruchtenkwekerij, en toen hij ons met Kerstmis een 1 bezoek bracht, droeg hij al de ken-1 tekenen van een gelukkig mens. I Stoddard heeft Marian en mij ge- 1 trouwd in de kleine kapel bü St Agatha en iedere keer, als hij ons I met een bezoek vereert, gevoelen wij dat wij staan tegenover een man niet alleen groot van lichaam, doch! ook groot van ziel. Zuster Theresa staat nog steeds aan het hoofd van haar instelling en zij en do in brui ne klederen gehulde zusters zijn aangename buren. Pickering's lot gevallen zijn voldoende beschreven in de kranten en zijn naam wordt nooit weer genoemd op Glenarm House. Wat mij zelf betreft - Marian wordt ongeduldig, ik heb met behulp van mijn grootvader Glenarm Hou se voltooid en er werkelijk van ge maakt, wat mijn grootvader er van gemaakt wenste te zien. Het is een schoon, indrukwekkend gebouw, dat de trots is van de mensen uit de omtrek. De tunnel is dicht ge gooid, zodat de Deur van Verbijste ring tot het verleden behoort. En nu mag het ijdel schijnen van een jongeman om zoveel van zich zelf te schrijven, toch moet ik u zeggen, dat mijn rol in de geschie denis van Glenarm Honse de minst belangrijke is geweest. Mijn wens v/as alleen, weer te geven op welke wijze mijn grootvader er in slaagde van uit een andere wereld neer te zien in ons tranendal en hij zelf drong erop aan, dat ik dat doen zou, terwijl de indrnvven nog vers in mijn geheugen liggen. Marian de geduldigste aller vrouwen heeft zich naar het ter ras begeven, verlangend naarde Lentezon en de heldere blauwe he mel, en eindelijk ben ik klaar om met haar mee te gaan. EINDE.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5