Samenwerking van de Leidse mannenkoren brengt 140 zangers in de Stadsgehoorzaal Geen strafvervolging tegen mr Schokking „Vrijspraak vcor Jungschlager zou normaal zijn" Scheep AVONDRUST De markt is één van Je kernpunten van Je steJelijke ontwikkeling Interscïiolaire Kulturele Ontmoeting 1956 Uitslagen Vebo-tentoonstelling c ZATERDAG 17 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Officier acht geen termen aanwezig De officier van justitie bij de Haag se Rechtbank heeft heden aan mej. Pino te Utrecht medegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht om tot strafvervolging tegen de burgemees ter van Den Haag, mr. Schokking, over te gaan. De brief, waarin de officier van justitie zijn besluit mededeelde, heeft de volgende inhoud: „In antwoord op uw verzoek van 7 maart 1956 tot het instellen van een strafvervolging tegen mr. F. M. A. Schokking, heb ik de eer u te be richten, dat naar mij is gebleken de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof alhier, welk Gerechtshof op 1 juli 1949 werd opgeheven, des tijds na kennisneming der stukken, geen termen aanwezig heeft bevon den om een strafzaak tegen mr. Schokking aanhangig te maken. Waar geen omstandigheden zijn ge- bleken, die onbekend waren toen de ze beslissing werd genomen, komt het mij niet gewenst voor thans mr. Schokking strafrechtelijk te gaan ver volgen. Voor de goede orde deel ik u mede, dat artikel 8 der wet Overgang Bij zondere Rechtpleging (Staatsblad i 186) bepaalt, dat een beklag, als be den gedaan bij de Hoge Raad dei- Nederlanden. Indien u zich uit dien hoofde bjj de Hoge Raad over het niet vervolgen van mr. Schokking wenst te bekla gen, zal de Hoge Raad over dat ver zoek een uitspraak geven, waarnaar ik mij uiteraard zal gedragen". Mevr. Joliot-Curie overleden Mevr. Irene Joliot-Curie, dochter van het beroemde echtpaar Pierre en Marie Curie, is in de afgelopen nacht te Parijs overleden. Mevr. Irene Joliot-Curie, die 58 jaar is geworden, was natuurkundige en Nobelprijswinnares. Mevr. Joliot-Curie begon haar we tenschappelijke arbeide in 1921, na dat zij in het radiuminstituut van haar moeder had gewerkt. Zij ver richtte onder meer onderzoek naar de radio-activiteit van radium en polonium en schreef in 1$25 haar proefschrift. Tezamen met haar eohtgehoot, Jean Frederic Joliot-Curie, kreeg zü in 1934 de Nobelprijs voor scheikunde. Haar echtgenoot had hsar familie- doeld in artikel 12 Wetboek van naam aan de zijne toegevoegd om de Strafvordering, na de opheffing van de bijzondere gerechtshoven kan wor- Jungschlager voor internationaal hof? Het hoofdbesttuur der „Expoge" (ex-politieke gevangenen) heeft aan al haar leden een briefkaart toege- naam Curie in stand te houden. Pier re en Marie Curie zijn de ontdekkers van het radium. RECHTZAKEN BLOEMBOLLENTELERS KREGEN FLINKE BOETEN De officier van justitie bij de Enige tijd geleden werd in de kring van het sol datenkoor van de Koks- school de gedachte geopend om in Lei den eens een avond te organiseren, waarop alle Leidse mannenkoren zich zouden doen horen. Een initia tief waarvoor al spoedig ook de man nenkoren, gevormd uit de Leidse bur gerij, zeer veel voelden. Onder leiding van de heer B. Ba- kels, voorzitter van het mannenkoor „Kunst en Arbeid", kwam een comi té tot stand, waarin mede zitting heb ben de heren J. N. Wittenaar, voor zitter van het Mannendubbelkwartet „Iter Nos". Bovendien hebben in dit comité zitting de heer H. Rijnbeek, directeur van het Soldatenkoor en de heer Louis van Wijngaarden, diri gent van de burgerkoren, terwijl lui tenant Van der Made als verbin dingsofficier optreedt. De garnizoens commandant, luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk, die al direct zeer sympathiek tegenover dit plan stond, zegde zijn volle medewerking toe. te veel tulpenbollen had geteeld. Hij had hermeting gevraagd en was er speciaal voor thuis gedleven. Hij had echter geen controleurs gezien. Ze waren er wel geweest. Het von nis luidde: 125,boete of 25 da gen. Een 48-jarige bloembollenkweker- exportuer uit Sassenheim hoorde 100.boete of 25 dagen tegen zich eisen omdat hij te Warmond 4,35 are tulpenbollen te veel had geteed. Deze verdachte had niet tij dig genoeg een teelvergunnig laten zonden, waarop deze adhesie kunnen Haagse Economische Politierechter overschrijven. Hij had zich niet op betuigen met het .manifest der ze- i requireerde 350.— boete of 30 da- de hoogte gesteld van de termijn netmgen met net „mannest der ze tegen een 58_jarige bloembol- hiervoor waarop de rechter hem Een sneciaal comité om het tekenen lenteier uit Warmond. Deze had adviseerde voortaan beter de vak- vai^het manifcst Ter ze^n te organi-°ver 1,65 are grond tulpen geteeld bladen te lezen. De kweker werd ren is onder leidina van nrof dr P 1 en °ver °-80 are nsrcissen, terwijl veroor veroordeeld tot 100.boete of 20 en jhr. mr. W. W. Feith, oud-presi dent van de rechtbank aldaar, in de stad Groningen in 't leven geroepen. In het oude landhuis van Cats te 's Gravenhage stromen de adhesie betuigingen binnen. De actie gaat een nationaal karakter aannemen. Niet alleen particuliere personen, ook ge hele bedrijven, waaronder overheids bedrijven, en Nederlandse gemeenten zenden betuigingen van instemming. Bij één dagblad in een middelgrote gemeente kwamen in drie dagen 2900 adhesiebetuigingen binnen. Het manifest der zeven heeft tot doel de regering op te wekken zich tot de bevoegde organen der Verenig, de Naties te wenden en de processen Jungschlager en Schmidt aanhangig te maken bij het internationaal ge rechtshof. De bedoeling is met hoor en wederhoor een onderzoek van alle aangeroerde controleerbare feiten door een onpartijdige en onbevooroor deelde rechter in te stellen en hem te doen nagaan of inderdaad de aan geklaagden niet volkomen onschul dig zijn. Prijs gewonnen toch platzak Een 57-jarige Oost-Duitser, die on langs in de Oostduitse staatsloterij de hoofdprijs van 680.000 gulden won, is platzak West-Berlijn uitgeweken. Hij heeft verklaard, dat de prijs niet aan hem uitbetaald is, omdat hij politiek onbetrouwbaar werd geacht. Men had druk op hem uitgeoefend om te bekennen, dat het loterijbrief je vals was of het geld te schenken aan de Oostduitse massa-organisatie, het „Nationale Front". Hij liep ge vaar gearresteerd te worden, omdat hij zijn prijs bleef opeisen, aldus zijn verklaring. De verdachte beriep zich er op dat in vorige jaren de zaak ook opge- Overeenkomstig de eis veroordeel de de politierechter een 58-jarige meten was en dat men toen alles kweker uit Noordwijkerhout in orde had bevonden. „De contro- 75 boete of 30 dagen. Deze had leurs hebben dus ook gefaald", te veel narcissen geteeld, maar daar- meende hij. De rechter legde hem tegenover stond dat hij met zijn tul- 200.boete of 20 dagen op. pen wat aan de krappe kant was ge- Een boete van f 174.of 40 da- weest. Hij had zich vergist met op- gen werd geëist tegen een 46-jarige meten. Aldus graaf v. Bylandt „Elk weldenkend mens, die het re quisitoir en het pleidooi in de zaak Jungschlager heeft gelezen, zal tot de conclusie moeten komen, dat vrij spraak in dit proces wegens gebrek aan bewijs een normaal resultaat zou zijn". Dit heeft de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, die voor consultatie met de regering naar Den Haag is teruggeroepen, gisteravond tij aankomst uit Djakarta op Schiphol verklaard. „Ik hoop van harte, dat de rech ter tot de zelfde conclusie zal ko men", aldus voegde hij hieraan toe. Hij zeide, dat ook bij de Nederlandse gemeenschap in Indonesië de eis tot doodstraf diepe indruk had gemaakt Op een vraag over de vele reacties steld". in Nederland en andere landpn over het verloop van het proces, zeide mr. van Bylandt, dat „de grote interna tionale belangstelling een nuttig te genwicht vormt en steun geeft aan de goedwillende elementen in Indone sië, die de zaak tot een goed einde kunnen brengen." In antwoord op vragen over het uittreden van Indonesië uit de Neder- lands-Indonesisceh Unie zeide mr. v. Bylandt, dat deze Indonesische stap „gelukkig" door de Nederlandse ge meenschap vrij rustig is opgenomen. Op een vraag over de toekomst van de Nederlands-Indonesische be trekkingen zeide mr. van Bylandt, dat gewacht dient te worden op de nieu we Indonesische regering. „Afgezien wat deze regering zal willen, zijn er nog vele Indonesiërs, die op goede be trekkingen met Nederland zijn POTLOOD en GEEST Oplossing no. 536. Horizontaal: 1. katuil, 5. do, 6. no, 7. Ops, 9. Han, 10. ara, 11. staal, 13. Ans, 15. een, 17. tap, 19. Rg., 21. Aa, 22. ^lornen. Verticaal: 1. op, 2. te, 3. Ina, 4. long, 5. dor, 8. satan, 9. haast, 12. Bern. 14. spa, 16. ego, 18. aan, 20. en. rv.4T iemand op zijn vijftigste U jaar Abraham heeft gez en", is een ongepaste flauwiteit, waar- voor wij ons altijd schamen de an dersdenkenden tekst en uitleg van te moeten geven. Het zotte gezegde is namelijk ontleend aan het evan gelie van morgen, waarin Jezus, na een verwoed twistgesprek, zich een enkel ogenblik in goddelijke majesteit laat gaan. De nadruk ligt niet op die misselijke opwerping, wadraan ons gezegde is ontleend, maar op het kalme antwoord van Jezus: „Vóór Abraham werd, ben Ik" Dit is een vreemd zinnetje. Het is zo vreemd, omdat dit zui ver goddelijke taal is! In het bran dende braambos had God aan Mo- 'es Zijn Naam onthuld: „Ik ben" Rustig en helder betogend gaat mevrouw Mieke Bouman In Djakarta 7Jahwe of Jehova) d.w.z. de Zijn-ondanks alles voort met de verdediging van de Nederlander Leon Jung- de van alles wat is en niet is. Je- j schlager, tegen wie, omdat hij zich als hoofd van de Nederlandse Militaire 'tis zeide niet: vóór Abraham 2000 I Inlichtingendienst in Indonesië, zou hebben schuldig gemaakt aan subver- jaar geleden werd geboren, was ik sieve acties tegen het wettige bewind, de officier van justitie onlangs de er maar bén Ik. Hij onthulde dusdoodstraf heeft geëist Deze juist in Nederland ontvangen foto toont mevr. dat Jahwe en Jezus één en de- 1 Bouman tijdens haar pleidooi in deze geruchtmakende zaak, waarin zij zelfde zijn: God! vrijspreek concludeerde, Concert vastgesteld. Na vele repetities, die mede een mo gelijkheid tot een gezamenlijk optre den boden, is dit concert, waaraan pl.m. 140 zangers medewerken, thans vastgesteld op woensdag 4 april in de Stadsgehoorzaal. Solistische mede werking verlenen Erna Spoorenberg (sopraan), Belia BrussenKeijzer (alt), Bert Mulder (bas), John Mos- taert en mevr. W. E. v. d. Heijden Brakel (piano). Het programma ver meldt o.a. werken van Da Palestrina, Mozart, Schubert, Ghopin, Brahms, Di Lasso, Pierné, Verdi en Grieg. Ter wijl de heer Rijnbeek de directie van ning neemtde heer Rijnbeek is ook kerkorganist zal de heer Van Wijngaarden het meer romantische gedeelte dirigeren. Het ligt uiteraard voor de hand, dat de samenstelling van het programma in nauwe en ook goede samenwerking tussen beide dirigenten is tot stand gekomen. Dit thans reeds gelegde contact, waarbij het accent op de samenwer king tussen de verschillende mannen koren is gelegd, houdt een belofte voor de toekomst in. Mogelijk kan hieruit iets groots geboren worden: een samen bouwen aan de verheffing en ook uitbreiding van de mannen de Latijnse zangen voor zijn reke- zang in de Sleutelstad. De middeleeuwse stad Boeiende lezing Oud-Leiden mate de stad groeide, uitbreidde. Tot I de bemoeienis van de stadsbesturen De middeleeuwse stad was het on- behoorde de stedelijke wetgeving, het derwerp van een lezing die dr. W. 1 toezicht op de naleving van de veror- Jappe Alherts gisteravond voor een deningen, de zorg voor de stadsverde. groot aantal leden van de Vereniging 1 diging, het beheer van de stadsfinan- „Oud Leiden" in de Lakenhal hield, i ciën, terwijl zij bovendien de stad In de aanvang van zijn betoog ver- vertegenwoordigden tegenover der- telde spr. eerst iets over de oudste den. Het zijn vooral de stedelijke re- nederzettingen in de noordelijke Ne- keningen door spr. uitvoerig be- derlanden om vervolgens over te gaan sproken die een uitvoerig inzicht tot de oorzaken en de wijze van ont- verschaffen over alle kanten van het staan van de vroegste steden. Twee groepen zijn te onderschei den, aldus dr. Jappe Alberts. Name lijk de steden, die zich uit nederzet tingen hebben ontwikkeld en die waarbij van een nederzetting geen sprake is geweest. De eerste noemde men de ontwikkelingssteden. Deze hebben een lange geschiedenis achter zich. De laatste waren de stichtings steden. Geslaagde voorbeelden daar van dienen echter buiten onze gren zen te worden gezocht: Lübeck en Freiburg. In de eerste helft van de 12e eeuw werden dergelijke steden gesticht. In de steden treden veelal doch niet altijd de kooplieden op de voorgrond. Ook handwerks lieden en landbouwers vormden be langrijke groepen. Het agrarisch ele ment is trouwens steeds aanwezig ge weest en ook gebleven. In belangrijke mate tot de ontwikkeling van de ste den hebben ook de markten, zowel de locale als de interlocale, bijgedra gen. Wel moet men daarbij in het oog houden, aldus spr., dat de stad geen markt is, maar een markt heeft. De markt is een van de kernpunten van de stedelijke ontwikkeling. Stadsbestuur. stedelijk bestuur. Met een aantal lichtbeelden werd tot slot een en ander nog verduide lijkt. Jubileum van de heer W. F. de Ridder Gisteren mocht de heer W. F. Rid der, wonende 3 Octoberstraat 22, te Leiden het feit herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N. V. Sajetfabrieken P. Clos Leem bruggen. In het begin van zijn carrière was hij belast met diverse kantoorwerk zaamheden. Al spoedig volgde zijn plaatsing in de afdeling Boekhouding waar hij nu een leidende functie be kleedt. Gisteren had de huldiging plaats in aanwezigheid van zijn echtgenote in het feestelijk versierde kantoor der N. V. Na begroeting door de directeu ren mr. C. J. Leembruggen en de heer G. Overduin Jzn., nam mr. C. J. Leembruggen het woord. Na een overzicht te hebben gegeven van de loopbaan van de jubilaris roemde hij diens gedegen kennis, accuratesse en plichtsbetrachting. Speciaal legde hij het accent op de persoonlijke kwali teiten, die van vriendelijke .voor komende hulpvaardigheid getuigen. Al deze eigenschappen hebben de directie aanleiding gegeven in de toe komst een beroep op hem te doen voor werkzaamheden met nog grotere verantwoordelij kheid. De heer J. J. Planjer sprak namens het gezamenlijk kantoor en technisch personeel onder het motto „nomen est omen", waarin hij de „Ridderlijke" deugden van de jubilaris belichtte. Ter herinnering aan deze feestdag bood hy eveneens een geschenk aan. De heer I. Hartevelt bracht de ge lukwensen over van het gehele per soneel en inviteerde de jubilaris op de eerstvolgende jubileumavond op 24 november a.s. in de Stadsgehoor zaal. Ten slotte dankte de jubilaris de directie en alle aanwezigen en werd deze huldiging die een zeer hartelijk karakter droeg, met een feestelijk samenzijn besloten. R.K. Lyceum won wisselbeker X/OL VERWACHTING GINGEN wij naar de Gehoorzaal om te horen wat er op de I.K.O. 1956 aan declamatie en muziek gepresteerd zou worden, en laten wij maar da delijk vertellen dat wat de jongelui zelfstandig georganiseerd en -uitge voerd hebben bijzonder goed was. Dus gaat een woord van lof naar de praeses van het leerlingencomité van de Chr. Kweekschool en van het In- terscholaire comité de heer C. Barn- hoorn, die met de diverse subcom missies alles als op rolletjes liet gaan. In zijn openingswoord heette hij welkom: rectoren, directies van middelbare scholen, wethouder Van Schaik, en z'n jeugdige collega's; dank brengend aan het college van Hierna wijdde dr. Jappe Alberts B. en W. voor hun medewerking, nog uit over de kenmerken van de i Deze avond was niet bedoeld als stad als juridische eenheid. Hij kwam I wedstrijd, maar als Interscholair, hierbij ook te spreken over de taak Kulturele Ontmoeting. Wat zo pret- van de stadsbesturen, die zich naar-1 tig aandeed was de intieme sfeer en GROTE PRIJZEN. Kampioen: Zwartbont-Zwartblaar wisselbeker: wed. N. Schrama. Winnaar: G. de Wit, Oude-Wete- ring met no. 8. Res. kampioen: roodbont, Wisselbe ker: C-.B.S. Utrecht. Winnaar: A. A. Keizer, N.-Vennep met no. 102. Res. kampioen: roodbont: Gebrs Biemond, Abbenes met no. 42. Beste afgewisselde: beker v. d. fa. P. J. Maartense. Winnaar: J. L. L. de Groot te Zoetermeer, no. 29, met 268 pnt. Op één na beste afgewisselde: me daille van de Leidse Courant. Win naar: J. v. d. Maarl te Hoofddorp met no. 19, 265 pnt. Beste 6-tanden: Zilveren sigaret tenkoker van de Fed. Slagerspatroons Ouden van dagen gaan weer toeren Getrouw aan een meer dan 25 jaar oude tradietie, is het Comitié 1 i i r» iU v Autotocht ouden van dagen a Ier ge- Beste gr0®P: Zwartbont. Kunstvoor- zindten ook dit jaar weer voorne- werP van fa- v Rossum du Chattel pn Tonossen Winnaar- fianrs Hip- mens de Leidse oudjes van 70 jaar Ver. Leiden en Omstr. Winnaar: D. Rademaker, Wieringerwerf, no. 46a. Beste 4-tanden: beker van de Coöp. Vereniging Samenwerking Wassenaar. Winnaar: G. de Wit, Oude Wetering met no. 8, 292 pnt. Op één na beste 4-tanden: 1. zilv. legpenning van Het Leidsch Dagblad: Winnaar: fa. J. M. Knoop en Zn. te N.-Vennep met no. 53, 286 pnt. Beste 2-tanden, Kandelaar van de Nieuwe Leidse Courant. Winnaar: G. W. Bulk te N.-Vennep met no. 88, 288 pnt. Guiste koeien: Portefeuille van de fa. J. W. Bonda. Winnaar: O. de Kok te N-Vennep met no. 113. Beste Dikbil: Bloemen vaas van de Zuid-Holl^ Bond. v. Veehandelaren. Winnaar: "Gebrs. Biemond, te Abbe nes met no. löb, 286 pnt. Beste Os: Medaille van de fa. J. Mansvelt en Zn. te Wassenaar. Win naar: Gebrs. de Vlieger, Abbenes met no. 107, 262 pnt. Beste groep. Roodbont: Dienblad van de gemeen te Leiden. Winnaar: D. Rademaker, en Driessen. Winnaar: Gebrs. Bie mond te Abbenes. Schapen: zilveren legpenning van de Kamer van Koophandel. Winnaar: G. J. v. d. Stoel te Wassenaar met 117 pnt. Varkens: Broodschaal van de Leer- hoeve te Alphen aan den Rijn. Win- ouder een uitgaansdag te bezor gen. Waar het aantal gegadigden de laatste jaren sterk is toegenomen in 1955 waren er bijna elfhonderd! zal het gezelschap over twee da- - TT - gen worden verdeeld. Voorlopig zijn naar' J. v. d. Maarl te Hoofddorp met deze vastgesteld op de dinsdagen 28 n0- H®» Pn*. mei en 5 juni, terwijl de inschrijving I vermoedelijk zal plaats vinden op vrijdag 27 en zaterdag 28 april a.s. Het mag hier nog eens worden ge zegd, dat de daaraan verbonden kos-1 r,rtr.„o1- T „Qn ten geheel worden bestreden door GJbore"- JJ51?6113' zn* Y* vriiurï li00 hiiHrooon „nar tno w i Beek en G. M. Jeroense; Anna Maria, Burgerlijke Stand vrijwi.iige bijdragen, waar toe het Comité nooit tevergeefs een beroep heeft gedaan op de burgerij. Een grondslag ter bestrijding van de immer stijgende kosten werd ge legd door de opbrengst van de on langs gehouden huis-aan-huis- en straatcollecte, welke ongeveer 1700 bedroeg, doch dat is nog maar nauwe lijks de helft. Of het, gezien de nog altijd stijgende animo, mogelijk zal zijn de minimus-leeftijdsgrens op 70 jaar te handhaven en hoe de tocht zal worden opgezet, dit alles is dan ook in sterke mate afhankelijk van het resultaat van een oproep, die het Comité dezer dagen tot een aantal stadgenoten heeft gericht met verzoek ook dit jaar een geldelijke bijdrage te willen schonken. - dr. v. C. Buitenhuis en A. Langhout; Dirkje Aria, dr. v. A. de Best en I Vooijs; Herman Maria, zn. v. V. E. v. d. Capellen en C. P. Peters; Angélique Maria, dr. v. V. E. v. d. Capellen en C. P. Peters; Willie Mar jolein, dr. v. J. W. ten Bruggencate en W. E. Jansen; Adrianus Theodorus Mtjria, zn. v. S. N. Ammerlaan en A. H. P. Klijn; Annemarie Kunette Helena, dr. v. D. J. Koning en S. Tee- gelaar. Overleden: A. J. van de Ven Sau- veur wed. van: Koppeschaar, 77 jr.; A. Spek wednr,. 80 jr.. E. van Dijk huisvr. van: v. d. Zwet, 85 jr.; J. van Ooord man, 72 jr.; E. Mieog vr., 67 jr.; E. M. Flaman huisvr. van: Benning, 87 jaar. de belangstelling voor wat anderen als vrije tijdsbesteding doen en tel kens weer klaterde het applaus da verend op wanneer de een of ander een goede beurt had gemaakt; een zaam of als duo op 't grote concert podium. En dan moet gezegd worden, dat de weinige vrije tijd, die de mid delbare scholier momenteel heeft, heel goed wordt besteed aan een of andere kunstbeoefening. Als jury was uitgenodigd: voor mu ziek: Iskar Aribo, de heer en mevr. Geraedts, Chris Hanegraaf en Han Zirkzee; voor declamatie viel de keuze op mejuffrouw T. Kleijnhout en de heren dr. A. de Jong, C. Kloots, A Middeldorp, Ph. van der Pant en J. Siljée. Leerlingen van de volgen de scholen traden op: de Chr. Kweek school, het Chr. Lyceum, het R.K. Lyceum Bonaventura, de Meisjes H.B.S., Gemeentelijke H.B.S. en het Gymnasium te Leiden. Na een koorwerkje van Hassler, ge zongen door gezamenlijke leerlingen onder leiding van Chris Hanegraaf, ving het lijvig programma aan. Op vallend mooie en goede dingen wer den gespeeld of wel gedeclameerd. Voor de laatst genoemde moeilijke, maar mooie kunst leent onze Gehoor zaal zich niet best, zodat het soms voor de jonge stemmen (toch ook nog wel even gehandicapt door zo'n groot aantal aanwezigen), moeilijk was, zich verstaanbaar te maken, wat jammer was, want de keuze en voordracht mocht er wezen. Wij hoorden één goed gesproken Duits gedicht en de overige waren in onze moedertaal soms met gevoelige jonge stem gezegd. De jury had het niet gemakkelijk en beraadslaagde lang om onpartijdig te kunnen oordelen. De le prijs voor muziek op deze Kulturele ontmoeting viel ten deel aan de jongedames Hanny Ravestein, viool, en Mady Roeloffs, voor beider muzikaal spel en ensemble in het Andante en Allegro uit de 3e Sona tine in g van Schubert. Beiden zijn leerlingen van de Chr. Kweekschool (medaille, beschikbaar gesteld door de gezamenlijke leerlingenvereni ging). Zou er een 2e prijs beschik baar zijn geweest, dan zou deze toe gewezen zijn aan Kees Pinksteren, die aan de vleugel een muzikale voordracht gaf van Tango van Al- beniz (leerling R.K. Lyceum) en ware er een 3e prijs, dan kwam deze toe aan Kors van Leeuwen, Chr. Ly ceum, (piano) voor de Fantasie Im promptu van Chopin. Wat de declamatie betreft: werd de le prijs gegeven aan Wim de Meijer van het R.K. Lyceum voor de „Grijsaard en de Jongeling" van Marsman, ware er een 2e prijs zou deze gegeven zijn aan Mariata Swarts M.H.B.S. voor „Artist", proza van Ina Boudier Bakker, en de 3e zou geweest zijn voor Jikke Schouten (Gymnasium) in Guido Gezelle's „Het Kooren". Nu kwam het grote moment waar op wethouder Van Schaik de school prijs door de gemeente Leiden ge offreerd, aanbood voor het grootste aantal punten aan het R.K. Lyceum St. Bonaventura. Een wisselbeker! Droeg deze le Kulturele ontmoeting (een unicum in ons land) niet 't ka rakter van een wedstrijd, een vol gende keer want wij hopen op een herhaling aldus de wethouder in zijn opgewekte toespraak, dan zal er gekampt moeten worden om de prijs te verdedigen. En valt de wedstrijd idee niet geheel weg te cijferen. Dit kan ook haar goede zijde hebben aldus spreker. Deze prees de uitmun tende organisatie, roemde het gepres teerde, de goede prettige stemming en hij hoopte in de verre toekomst op een betere zaal voor hen, die declameren. Men mag hopen, een ander jaar, op een soortgelijke Kulturele ont moeting en dat dan allen even actief mogen wezen als op deze geslaagde avond. J. KORTMANN.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2