S)e&2idóe0on/ftmt deed open over een boekje Stalin brandhaardje Kroestsjef Rus'&nd leefde onder regiem van terreur Westelijke overeenstemming over het Midden-Oosten Marokko op weg naar de vrede De a.s. ontwapeningsbesprekingen Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 17 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13757 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.5 WAT VOOR ONHEILEN een be- f r trekkelijk klein eiland als Cyprus kan aanrichten in de wereld, heeft de historie van de laatste tijd duidelijk laten zien. De Russen hadden met hun taaie actie om het Noordatlan- tisch Pact te torpederen zich geen betere partners kunnen wensen dan Makarios met zijn Cyprioten. Vooreerst ontstond er wrij- 0 ving tussen de twee deelge noten in het Pact Grieken land en Turkse. Zoals men weet, zag Griekenland de „enosis"-beweging (aansluiting van Cyprus bij Grieken land) wel graag en bevorderde het de beweging op alle mogelijke ma nieren, maar keek Turkije met lede ogen toe, omdat er ook een groot contingent Turken op het eiland woont, die helemaal niet gebrand zijn op inlijving bij Griekenland. Vervolgens kreeg Engeland, dat op het ogenblik het eiland in eigen dom heeft, het aan de stok met de Grieken. Radio-Athene spoorde de Cyprioten aan om zich te verzetten tegen de Britten en Engeland besloot met stoorzenders de Griekse propa ganda onschadelijk te maken. Waar op men in Athene nijdig werd en de Griekse ambassadeur terugriep uit Londen. Tenslotte mengde Amerika zich in de ruzie, met het gevolg, dat de En gelsen rood aanliepen en tegen Was hington brulden: „Waar bemoei jy je mee!" Nu was de bezorgdheid van de Amerikanen inderdaad een vrij on handige demonstratie, maar enige re den voor bezorgdheid hadden ze on- Aan de Stalin-cultus moest een einde komen Volgens te Bonn ontvangen berichten van betrouwbare communistische zijde heeft de leider van de communistische partij Kroestsjef op de voor laatste dag van het jongste partijcongres, 25 februari, Stalin verantwoor delijk gesteld vcor de massamoorden en martelingen, die in de dertig jaar van zijn bewind in de Sowjet-Unie zijn begaan. Stalins bewind was er een van verdachtmaking, vrees en terreur, vooral in de laatste jaren. Hij gaf Stalin ook de schuld van de slechte gang van zaken in de eerste oorlogsjaren. Hij had waarschuwingen van Churchill in de wind geslagen en het moreel en de economie van het land verzwakt door zuiveringen op grote schaal, vóór de oorlog. MASSAMOORDENAAR. Volgens genoemde berichten be schouwde men het openbaar maken van de geheimen van het Stalinbe- wind als de enige mogelijkheid om te breken met de magie van de Stalin- cultus, die het Sowjetvolk dertig jaar in haar macht had gehad. Een iets bekorte versie van deze rede van Kroestsjef was in de Sowjet-Unie openbaar gemaakt. Kroestsjef zou gezegd hebben, dat Stalin in de jaren 1936/38 de partij door zuiveringen gedecimeerd heeft Vijfduizend van Ruslands beste offi- getwijfeld. Dat hebben wij, de deel- ™a„r™ nemende landen aan de Noordatlan- °im° ocfo" o tische Verdragsorganisatie, trouwens allemaal. Ruzie tussen bondgenoten is wel het laatste waar men prijs op stellen kan en wij kunnen ons leven dig voorstellen, dat de heren van het Kremlin zitten te gnuiven van ple zier. De vraag is nu maar, hoe krijgt men dat brandje op Cyprus weer behoorlijk geblust? De Engelse regering wil de Cyprio ten wel zelfbestuur geven, maar wenst het eiland als militaire basis te behouden. Engelands militaire positie in het Midden-Oosten is toch al zo sterk aangetast door het verlies van de Suez-kanaalzóne en onlangs weer door de kuren van Jordanië (de affaire met generaal Glubb), zodat de Engelsen er niets voor voelen nu nog meer terrein prijs te geven. Van de andere kant staan de Cyprioten sterk als zij zich beroepen op het zelfbe schikkingsrecht der volken en erop wijzen, dat zij eigenlijk Grieken zijn, al hebben zij staatsrechtelijk in geen eeuwen deel uitgemaakt van Grie kenland. Gemakkelijk is de oplossing niet; slechts met behulp van veel compro missen zal men tot een vergelijk moe ten komen. heime proces tegen maarschalk Toe- chatsjefsky in 1937. De maarschalk werd van verraad beschuldigd. On- schuldigen werden vermoord en zelfs kinderen werden gemarteld, aldus heeft volgens deze berichten Kroest- jef verklaard. In 1936, toen Stalin en de in 1948 gestorven Zjdanof met vakantie in de Krim waren, telegrafeerden zij de leiders in Moskou, onder wie Molotof en ^Malenkof, dat Jagoda zijn werk als "chef van de N.K.V.D. niet goed deed. Kort daarna werd Jagoda te-: rechtgesteld en Jezjof nam het over. Hij voerde- de daaropvolgende zuive ringen uit, maar in 1938 werd hij zelf weggezuiverd. Stalin had bevel -gegeven, dat de „oppositie" totaal moest worden uit geroeid. Het vermoeden bestaat, zou Kroestsjef hebben gezegd, dat Stalin betrokken was bij de moord in 1934 op Sergei Kirof, een partijleider in Leningrad. Sergo Ordjonikidze, even als Stalin Georgiër en een goede vriend van hem, kreeg in diezelfde tijd de keus vermoord te worden of zelfmoord te plegen. Hij koos het laat- ste en kreeg een staatsbegrafenis. Steeds volgens de in Bonn ont vangen berichten is de econoom Ni kolai Voznesensky zonder vorm van Als er een oorlog mocht uitbreken De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben fundamentele over eenstemming bereikt over de mili taire maatregelen, die zij zullen ne men, indien een oorlog tussen Israël en de Arabische landen zou uitbre ken, aldus was de indruk, die men gisteren in diplomatieke kringen in Washington heeft gekregen van de besprekingen, die tussen de drie lan den zijn gevoerd. In officiële kringen spreekt men niet graag over militaire plannen, maar ook in deze kringen helt men er toe over te bevestigen, dat inder daad dergelijke plannen zijn vastge steld. In kringen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken wees men er echter op, dat de wes telijke Grote Drie zich er in de eerste plaats op richten om te trachten het uitbreken van een oorlog te voor komen. Geen accoord over atoomgemeenschap Het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft gisteren in Brussel geen overeen stemming kunnen bereiken over de op te richten Europese atoomgemeen schap (Euratom). De socialisten, wen sten dat de atoomenergie binnen Euratom uitsluitend voor vreedzame doeleinden zou worden aangewend. De christen-democraten en de libera len konden zich daarmee niet vereni gen. Ook over de rol van het parti culiere initiatief bestond verschil van mening. De drie fracties zijn het wèl eens gewórden over een gemeenschappe lijke Europese markt. Zij hebben de regering van de zes K.S.G.-landen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux) verzocht, op zeer korte Het is thans welhaast zeker, dat zij de eerstkomende dagen aan de vei ligheidsraad een resolutie zullen voorleggen, die ten doel zal hebben: 1. ter kennis van de Arabische lenden en Israël te brengen, dat de V.N. snel zal optreden, indien een van beide partijen een oorlog begint en 2. de commissie van toezicht van de V.N. op de uitvoering van de wa penstilstandsovereenkomst noder ge neraal Burns, te versterken. proces en zonder dat zijn collega's Ha het Politbureau het wisten, doodge schoten. Ongeveer drie kwart van de afgevaardigden op het zeventjende partijcongres, van wie velen het ge waagd hadden kritiek op Stalin te leveren, zijn kort na het congres doodgeschoten. Achterdochtig en ijdel. Na de oorlog werd Stalin bijzonder achterdochtig. In de laatste periode van zijn leven heerste er een at mosfeer van „vrees en terreur". Zelfs de leden van het Politbureau waren bang als zij bij Stalin geroepen wer den. Zij wisten nooit of zij wel terug zouden keren. Stalin werd beheerst door een mengsel van vervólgings- en hoog moedswaanzin. De tuin van zijn land huis stond vol borstbeelden van hem zelf. Eén van zijn geliefkoosde bezig, heden was het kijken naar een film „Onvergetelijk 1919" genaamd, waar in hij voorkomt in een pantserwagen, terwijl hij met een zwaard zwaait en de kogels hem om de oren fluiten. Toen Kroestsjef enkele van de erg ste aspecten van Stalins terreur be lichtte, zou er uit de zaal geroepen zijn: ,Hoe kon je het verdragen, Waarom heb je hem niet gedood?". Kroestsjef zou geantwoord hebben: „Wat konden we doen? Het was een regiem van terreur. Je behoefde hem maar verkeerd aan te kijken of de volgende dag was je je hoofd kwijt". ONLUSTEN IN GEORGIë? Amerikaanse functionarissen heb ben vrijdagavond in Washington be- kengemaakt, dat volgens onbevestig de berichten negen dagen geleden een aantal mensen om het leven is gekomen bij onlusten in de Sowjet- republiek Georgië. De onlusten zou den een gevolg zijn van verzet tegen de pogingen van het Kremlin om Sta lin, die in Georgië geboren werd, te „degraderen". Het centrum van de onlusten was de hoofdstad Tiflis, aldus deze be richten. Het aantal doden is onbe kend. Politie en leger zijn in actie geweest. Naar verluidt probeert het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat geen commentaar op de onbevestigde berichten heeft willen leveren, nadere gegevens te verkrij gen. Reuter tekent hierbij aan, dat het blad „Zarja Wistoka", dat in Geor gië verschijnt, op 5 maart het overlij den van Stalin in 1953 herdacht en een grote foto van hem afdrukte, doch dat de „Prawda" en de „Izwes- tia" Stalin niet herdachten. Onderzoek naar ramp-oorzaak Kikvorsmannen van de Engelse marine stellen een onderzoek in aan boord van de gekapseisde en gestrande Franse trawler „Vert Prairial", die enige dagen geleden verongelukte. Tot hun verbazing bleek het verblijf van de bemanning geheel droog te zijn.... Van de zeventien opvarenden heeft men de lijken van tien van hun gevonden, de anderen zijn nog vermist. Weg loopt door gevangenissen Een aantal hoge functionarissen van het oude regiem in Marokko is vrijdag gearresteerd in verband met de ontdekking van een vermeende samenzwering tegen de staat Gearresteerd zijn kaid Raho. voor- Onderhandelingen. Sultan ben Joessef'van Marokko voert, volgens een bericht van het Franse persbureau „Agence Centrale de Presse" uit Rabat, onderhandelin gen om de opstandelingen in het Rif gebergte tot overgave te dwingen. De vertegenwoordigers van de re bellen zouden er op staan, dat er X 1XX J X. IVwXU IVMIIU. .xxxix— i i - mali? hoofd van vijf grote stammen fff" gerechtelijke act.e tegen de op- in het gebied van Fez, kaid Larhi van ïf. ng^ j onder"°,T0n El Mensel en kaid Bezzari van Tissa, ?at z« ln s,ta?' word?n Seste.ld 'n de. de voormalige pasja van Meknes ben Hamoe en verscheidene lagere func tionarissen van het oude regiem. Kaid Raho was een der actiefste te genstanders van Sultan Ben Joessef. Hij werd kort na de terugkeer van de de sultan, in november, ontslagen. Hij vertrok naar Frankrijk en keerde enige dagen geleden naar Marokko terug. De politie heeft de woningen van de gearresteerden en van een aantal functionarissen, die onder politietoe zicht zijn geplaatst, doorzocht. Er zijn wat wapens en documenten in beslag genomen. Onder de functionarissen, die onder toezicht zijn geplaatst, bevinden zich twee stambhoofden in het gebied van Meknes. Eén van hen, kaid Brahim van de Zerhoens, vluchtte in zijn auto toen de politie kwam, doch zijn wa gen verongelukte en hij is ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. burgermaatschappij terug te keren of deel te gaan uitmaken van het nieu we Marokkaanse leger. Volgens het genoemde persbureau verwacht men, dat de opstandelin gen volgende week een wapenstil stand zullen afkondigen. Dit zou in beginsel zijn overeengekomen bij be sprekingen te Madrid vorige week. Zondag zal hier te Tanger verder over worden gesproken. Waarnemend Deken van Leiden Mgr. J. P. Huibers, administrator apostoücus van het bisdom Rotterdam, heeft in overleg met de bisschop- elect van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, benoemd tot waarnemend deken van het dekenaat Leiden, deken P. Juffermans te Zoeterwoude. Soekarno stelt beslissing uit De Indonesische kabinetsformateur, mr. Ali Sastroamidjojo, heeft vrijdag avond zijn lijst van ministers aan pre mier Soekarno overhandigd. Het staatshoofd heeft de beslissing hier over echter twee dagen uitgesteld. President Soekarno zei, dat de lijst een paar namen bevat van mensen, die hij niet kent en dat hij meër in lichtingen over hen wil hebben. Hij gaf „geen commentaar" op de vraag of dit zou kunnen betekenen, dat er veranderingen in de samenstelling van het kabinet zouden optreden. Twee uur voor het aflopen van de termijn, die president Soekarno ge steld had, slaagde de formateur, erin, een lijst van ministers te voltooien, gebaseerd op een coalitie van de drie grote en vijf kleinere niet-communis- tische partijen. Laatste gang van Sowjet-ambtenaar Adenauer heeft belangstelling West-Duitsland heeft zijn Westelij ke bondgenoten Engeland, Frank rijk, Canada en de Verenigde Staten meegedeeld dat het een uitgespro ken belangstelling heeft voor de be sprekingen over ontwapening, die maandag in Londen in de subcommis- minderen van de internationale span ning voorrang hebben boven een re geling van het Duitse vraagstuk. In Bonn helt men thans steeds meer over naar de mening dat ontwa peningsvoorstellen de beste wijze vormen om het Duitse vraagstuk te benaderen. Men vindt dat overeenstemming m Lionaen m „e suecomnm- over ontwapening onafhankelUk van het Duitse vraagstuk kan worden be de Verenigde Naties worden ..t mnar hervat, en dat het er gaarne nauw bij zou worden betrokken. Een persoonlijke brief van bonds kanselier Adenauer over dit onder werp is aan de hoofden van de be trokken regeringen overhandigd. Dr. Adenauer wil de volgende pun ten ter kennis bregen van de onder handelaars in Londen: 1. West-Duitsland heeft al bij voorbaat een bijdrage geleverd tot de internationale ontwapening door zich bij de Parijse verdragen te verplich ten geen bacteriologische en chemi sche wapens en atoomwapens te ver vaardigen en zijn strijdkrachten te beperken tot twaalf divisies, een tac tische luchtmacht en enige kleinere marine vaartuigen. 2. Het op de been brengen van deze twaalf divisies kan niet worden gezien als een anti-ontwapenings- politiek. Het krachtig streven van de termijn onderling een verdrag te slui- regering in Bonn naar hereniging van j geen hinderpaal ten, waarin definitief de grondslagen worden gelegd voor een algemene gemeenschappelijke markt in de vorm van een douane-unie en economkche unie, onder uitsluiting van elke autarkie. Duitsland vormt voor ontwapening. Het Duitse vraagstuk. Frankrijk is van mening, dat het ontwapeningsvraagstuk en het ver reikt, maar dat uitvoering van een eventuele ontwapeningsovereen komst slechts in verband met een op lossing van het Duitse vraagstuk kan geschieden. Geen akkoord. Intussen zijn de Westelijke verte genwoordigers, die maandag met de Sowjet-unie het overleg over ontwa pening gaan voeren, er gisteren niet in geslaagd het onderling eens te worden. De Amerikaan Stassen is het niet eens met de Frans-Britse voorstellen. Hij ziet die als concessies aan de Russen, die de Westelijke ver dediging zouden verzwakken. Behal ve het Amerikaanse standpunt: toe zicht op de omvang van de strijd krachten en op de conventionele be wapening, behelst het Franse-Britse plan bovendien controle op de aan maak van atoomwapens. Maandagochtend, enige uren voor het begin van de conferentie, zal men ïeme^schappIlü^BroCTam 3? k™ gedragen d°or ,h"?e Sowjetleiders maakt de in Moskou overleden vroegere nfen program te ko poolse presldenl Bo|eslav Bieru, zijn ,aatste gan? L,nks l|en m maars^„k Boelganin; rechts de voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet. De boodschap van Adenauer heeft Worosulof, Achter deze maarschalk Tsjoe Teh, lid van het secretariat van gisteren al punt van bespreking uit- de Chinese communistische partij. Het stoffelijk overschot van de Poolse gemaakt. I staatsman is in Warschau ter aarde besteld. Lentezonnetje In de onderste luchtlagen wordt in het grootste deel van Europa nog een zuidoostelijke luchtbeweging in stand gehouden door een krachtig hoge- drukgebied, waarvan het centrum boven Noord-Rusland is gelegen. In de hogere luchtlagen daarentegen is met zuidwestelijke bovenwinden be wolking van een storing, die vanmor gen boven Ierland werd aangetrof fen, tot onze omgeving doorgedron gen. In de voornacht daalde de tem peratuur in het midden en noorden van het land nog tot om of enkele graden beneden het vriespunt. Later in de nacht steeg de temperatuur weer langzaam; in het zuiden van het land kwam door de bewolking de afgelopen nach geen nachtvorst meer voor. In Midden- en Zuid-Duitsland er in Polen en Scandinavië hield de vorst onverminderd aan. De storing in de hogere luchtlagen trekt lang zaam naar het oosten. In verband daarmede kan aanvankelijk hier en daar een regenbuitje vallen maar morgen worden ook zonnige perioden met in de middag normale voorjaars- temperaturen. weer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT VOORJAARSWEER. Zachter weer met aanvankelijk veel bewolking, hier en daar enige lichte regen en plaatselijk mist. Morgen zonnige perioden. Tot matige of vrij krachtige toe nemende wind uit zuidelijke richtingen. 18 Maart: zon op 6.50, onder 18.52; maan op 9.29, onder 1.15 uur. 19 Maart: zon op 6.47, onder 18.53; maan op 10.27, onder 2.17 uur. Hoogwaterstanden 18 Maart: v.m. 6.55; n.m. 7.20. 19 Maart: v.m. 7.40; n.m. 8.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bewolkt STOCKHOLM geheel bew. OSLO sneeuw KOPENHAGEN geheel bew. ABERBEEN zwaar bewolkt DUBLIN motregen LONDEN geheel bewolkt AMSTERDAM regen BRUSSEL zwaar bewolkt PARIJS nevel BORDEAUX regen GRiENOBLE zwaar bewolkt NICE half bewolkt BERLIJN nevel FRANKFORT nevel MüNCHEN nevel ZüRICH nevel GENèVE nevel LOCARNO licht bewolkt WENEN mist INNSBRUCK onbewolkt ROME nevel LENTEZONNETJE 4 C. 1 1 0 7 0 5 1 1 5 5 2 3 3 Korreltje Een zuur einde doet het zoete begin vergeten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1