De modelijn stelt zich voor M JF QROTE MODEHUIZEN GEVEN HUN GEHEIMEN PRIJS Vrouwen met pijn in de rug Wat is de oorzaak? Opgewekter en gezonder door meer nachtrust ZATERDAG 17 MAART 1956 DE LEID SE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 TT-.— try CORSELET-JAPON v;"»" AF BALMAIN Klassieke tailleur met 7/8 mouwen van licht paarse wollen stof ©n corsage van vlooitjes. J^E shows van de vooraanstaande Parijse huizen, die de modellen toonden van de nieuwe mode, behoren weer tot het verleden. Foto's en teke ningen mogen hiervan sinds korte tijd weer gepubliceerd worden en ook kunnen we nu een globaal overzicht van de thans heersende lijnen geven. Het blijkt dat er geen bijzonder sensationele veranderingen zijn en dat het huidige modebeeld niet zo veel verschilt van dat van de winter. Het silhouet kan recht zijn, waarin de boezem, taille en heupen min of meer vaag zijn aangegeven, hetgeen vooral blijkt bij de tailleur; het jasje heeft een kort schootje, de rok is recht. In sommige collecties, o.a. bij Balmain, Jacques Heim en Germaine Lecomte vinden we een vloeiende Long-torme-lijn terug bij de corselet japon, die bestaat uit een rok, die onder de buste eindigt, en een blouse, op deze manier tevens de verhoogde taillelijn suggererend. De verhoogde taille, meestal aangeduid door een ceintuur of draper1© onder de boezem, die doet denken aan de nerveilleuses uit begin 1890, vormt met de wapperende en waaierende sjerpen en loshangende aanzetsels hèt nieuwe mode-detail. Dan zijn er de japonnen met lijfje en een door een ceintuur gemarkeerde taille, op de natuurlijke plaats zittend, en een wijd uitstaande roW. De mantels zijn soms boven de buste nauw en lopen dan wijd uit. Verder heeft de redingote terrein veroverd. Wat de stoffen betreft zien we vooral Prince de Galles, verschillende zijde-soorten en mousseline. Kleiné ruitjes, streepjes en vooral noppen voeren met de effen stoffen de boventoon. Kleuren zijn er in een rijke verscheidenheid: zwart, diverse tinten blauw, waaronder heel veel marine-blauw, grijs, tomatenrood, zuidvruchtenkleuren, beige, tabaksbruin, wit en diverse tinten groen, waaronder de nieuwste kleur turquoise. A. H. V. LAN VIN CASTILLO. Het nieuwe mantel-idee, naawzittend vanaf de schouder en onder de buste wijd- nitlopend. DIOR Zwart zijden cocktailjurk met hoge taille, brede schouderlijn cn wijd uitstaande rok. JBfL.JZT". - 7/8 jas, met brede schouder lijn. MAGGY ROUFF Japon met bolero affect van Prince de Galles. LANVTN CASTILLO. Fantasie tailleur van rode wollen stof. De schuin zittende ceintuur suggereert de verhoogde taillelijn. FATH. Tailleur van beige tweed, met opvallende kraag en twee rijen knopen. MANGUIN Tailleur van grijs met witte tweed. Het jasje valt over d henpen, waarbij een bre4e band voor een blousend effect zorgt. \7ELE vrouwen klagen over d'r rug. De dokter kan niks vinden en de specialist ook niet. Ze tobt nu al maanden lang voort en niemand weet wat er aan de hand is of waar het van komt. Het zou voor het hele gezin een zegen zijn als ze eindelijk de oude weer eens was, maar wat zal je er aan doen?" Er zijn verschillende heel gewone dingen, die het optreden van rug klachten direct in de hand werken. De gootsteen in de keuken is in de meeste huizen te laag, zodat elke dag opnieuw in een minder gunstige hou ding wordt afgewassen. Ook de strijkplank is meestal te laag, even als de theetafel, waardoor bij het strijken en theeschenken een voor de rugspieren afmattende houding moet worden ingenomen. Zijn er dan nog veel bedden op te maken, dan kan er vah de spieren en banden, die de wervelkolom over eind moeten houden, wel eens wat teveel worden gevergd. Betere nachtrust. Veel mensen slapen in slechte bed den. Wanneer de spiralen niet goed meer zijn, ligt men 's nacht in een soort kuiL Wanneer de matras niet meer aan redelijke eisen voldoet, slaapt men op allerlei hobbels en bobbels. Wie na een inspannende dag weer nieuwe krachten moet opdoen in een slaapplaats, die eigenlijk meer op een hangmat of op een miniatuur landschap lijkt dan op 'n behoorlijk bed, wordt men 's morgens nog ver moeider wakker dan men zich des ivonds ter rust heeft gelegd. Het allervoornaamste is echter om eens na te gaan of het gehele le ven niet anders moet worden inge richt. De meeste mensen willen na melijk veel te veel. Misschien kan het huis er wed iets minder proper uitzien dan we zou den wensen. Wellicht zouden de kin deren er iets minder verzorgd uitzien dan we dat zouden wensen en er wat eenvoudiger bij kunnen lopen dan ze nu doen. Mogelijk kunnen de andere ge zinsleden wat meer in het vele huis houdelijke werk worden ingesoha- keld dan thans het geval is. Ontspanning. Ook de ontspanning zou wat meer binnenshuis gezocht kunnen worden, met dingen die de geldzorgen niet vergroten en die geen tijd vergen aan bijzondere opschik. Het hele gezin zou misschien wat meer naar binnen gericht kunnen le ven, inplaats van zoals vaak het ge val, is geheel en al naar buiten toe gericht. Bij onze hunkering naar een vleug je geluk zoeken wij het vaak ver van huis, vermoeden wij het in zaken die veel geld kosten. Om zulk een andere levenswijze te verwezenlij ken zijn er echter enkele gezinsle den nodig die van goede wille zijn. Daarom is een ernstig gesprek, waarbij alles eens onder het oog wordt gezien zeer noodzakelijk. Dan is het mogelijk dat de man de opgewekte vrouw weer terug krijgt, waarmee hij destijds in het huwelijk trad. Dan is het mogelijk dat de kinde ren, ondanks deze haastige tijd, in hun moeder weer een bron van lief de en rust zullen bespeuren. dr. Alfreda Briedé. Men slaapt tegenwoordig te weinig \7AN DE GROTE UITVINDER Edison is bekend, dat hij genoeg had aan een enkel uurtje slaap. In zijn laboratorium ging hij gewoon een poosje op z'n werkbank liggen om daarna weer fris en monter met zijn onderzoekingen voort te gaan. Grote veldheren als Alexander en Napoleon hadden aan een kwartier slaap genoeg. Uit de geschiedenis is bekend, dat zij kort voor, zelfs soms tijdens een belangrijke veldslag I gauw een ogenblikje sliepen. Tegenover zulke kort- en diep- slapers zijn er in de historie ook uit gesproken langslapers bekend. De beroemde Goethe lag meestal nogal lang in bed, evenals de dichter lord Byron. DE VRAAG, hoeveel slaap een mens nu eigenlijk nodig heeft, is niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Er wordt wel eens gezegd, dat ieder mens per etmaal acht uren dient te slapen, maar degeen die dat bedacht hëeft, hebben wij nooit kunnen op-, sporen. De individuele verschillen op dit punt "zijn zo groot, dat een dergelijk categorisch antwoord ons inziens niét kan worden gegeven. Wat men I wel kan zeggen, is dat onze gehele cultuur ertoe leidt, dat de mensem steeds minder en minder gaan sla pen. Met reden kan men zich afvra gen, of onze .gezondheid daar niet nadelig door wordt beïnvloed. Vroeger, toen er 's avonds nog maar weinig en zeer gebrekkig kunstlicht was, in de tijd, waarin het ook met de verwarming slecht was gesteld en waarin tevens de gele genheid tot ontspanning veelal ont brak, was het wel een beetje anders. Toen volgde de mens in zijn slapen en waken nog noodgedwongen het rhythme van de natuur. Het is nog niet zo lang geleden, dat de kleine steden om negen uur 's avonds al uit gestorven leken omdat de bewoners met de kippen op stok gingen. Beslist te weinig. THANS is dat anders. In de gezel lige, goed verwarmde en uitstekend verlichte huiskamer zit men tot laat in de avond te lezen of naar de dio te luisteren. Bovendien bezoekt men nu 's avonds de bioscoop, men gaat bij elkander op visite en er zijn 's avonds nog allerlei vergaderingen en andere bijeenkomsten. Voor veel mensen begint de dag tegenwoordig eigenlijk pas goed op een uur, waar op men vroeger naar bed placht te gaan Al kunnen wij deze opvatting niet met cijfers staven, persoonlijk zijn wij van mening dat er tegenwoor dig beslist te weinig wordt geslapen Wanneer men er toe zou kunnen besluiten geregeld meer nachtrust te genieten, zouden er minder prikkel bare en slecht gehumeurde mensen zijn. Het is onze vaste overtuiging, dat er dan ook minder ziekte zou zijn, zowel op lichamelijk als op geestelijk terrein. De mensen van vandaag zijn niet goed uitgerust. De meeste mensen leven tegen woordig met een permanent tekort aan slaap tegen de grens van hun kunnen. In deze vermoeide en uitge putte lichamen treden geestelijke stoornissen en lichamelijke afwijkin gen maar al te gemakkelijk op. Frisser en sterker WIJ ZIJN er ons terdege van be wust, dat niemand nog precies weet, wat „slaap" eigenlijk is. Het is ons ook bekend, dat de problemen rond de slaap in deze enkele regels niet zijn uitgeput. De slapeloosheid, een plaag voor velen, bleef hier onbe sproken; ook het feit, dat ieder mens zijn eigen „slaaptype" heeft. Dat neemt niet weg, dat heel veel mensen zich frisser, sterker, gezon der en opgewekter zouden voelen, wanneer zij langer sliepen dan zij thans doen. dr. H. W. SCALONGE. ZO BENT U... ais de nagels van onze vingers nooit werden ge knipt zouden zij ca.3,5 m de mens bestaat voor ca 60 procent uit water op t&) vierk.cm van Uw huid^zitfen ca3mj||ioen d:- for-y-oopervt.vanofiz* bloedcellen beslaat een plein van 50n> breedte en 70 m. lenqte senen te tellen zou U to taal ca 200jaar nodig hebben ^debloè^iroji^iorgt dat er per dag een halve spoortankwagon bloed doorltwaderen stroomt Uw hart verricht fn 60 ja v een prestatie gelijk aan de kracht-van ca 12.300 locomotieven terj^ynJdiMee^ wprken k erflichtgevc-HKje**1 r\p|j

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12