Eden verwerft goedkeuring van 1 Lagerhuis Op zijn beleid in de kwestie Cyprus Israël klaagt Egypte aan bij de V eiligheidsraad Kreta protesteert hardhandig Makarios in zijn ballingsoord aangekomen Ste Qeidia(2owïcvnk D^r: c M v HAMERsvELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 15 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13755 BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertently: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50 Drie Nederlanders in Frankrijk verongelukt Vertrouwensmotie aanvaard met 317251 st. De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft gisteren in het overvolle Lagerhuis de verbanning van aartsbisschop Makarios van Cyprus verde digd. Hij verklaarde, dat het enige dat Engeland aan Makarios gevraagd heeft, is dat hij het terrorisme op Cyprus zou veroordelen. Hij weigerde evenwel dat te doen. Eden deelde het Lagerhuis mee, dat de onderhandelingen met Makarios voortgezet hadden kunnen worden,'indien Makarios een verklaring afgelegd zou hebben om te trachten het geweld te doen ophouden. De Britse premier won tenslotte de goedkeuring van het Lagerhuis, dat een motie van vertrouwen aanvaardde met 317 tegen 251 stemmen. BEVAN OPENDE AANVAL. j De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij Aneurin Be- van opende gisteren de aanval op Edens beleid in de kwestie Cyprus. De kern van de zaak, zo zei hij, ligt besloten in het antwoord op de vraag of Engeland Cyprus als zijn militaire basis wenst te hebben of dat het slechts een basis op dit eiland wenst. Indien het eiland met Grieken land verenigd zou zijn geweest, zou den aan de westelijke mogendheden binnen het kader van de Navo geen bases zijn geweigerd. „De wensen van de Cyprioten zouden kunnen worden vervuld binnen het kader van de strategische behoeften van het westelijk verbond, zo zei Bevan. Daarom kon hij niet begrijpen waar om de onderhandelingen zijn mis lukt. Sir Anthony Eden zei nooit van ge voelen te zijn geweest, dat Cyprus een Brits-Griekse kwestie is of ooit op die manier zou kunnen worden ge zien. „Wij zullen dit eiland nooit op geven", zeide hij. Sprekende over de deportatie van aartsbisschop Makarios, zei de pre mier, dat het tijdens de onderhande-. lingen steeds duidelijke werd, dat zo lang deze weigerde in het openbaar geweld af te keuren, de rust op het eiland niet zou kunnen worden her steld. Daarom had de Britse regering gouverneur sir John Harding op 6 maart gemachtigd, voorbereidingen te treffen voor de deportatie van de aartsbisschop. Hij vervolgde met te zeggen, dat Engeland nu in de eerste plaats een eind moet maken aan het terrorisme. „Onze plicht is de strategische be hoeften van ons land en die van onze gealieerden veilig te stellen", aldus de premier. Later op de avond werd een door Bevan ingediende motie van wa^trou wen met 317 tegen 252 stemmen ver worpen. Daarna is een motie van de'rege ring, die het Huis vroeg zijn vertrou wen uit te spreken in de politiek ten aanzien van Cyprus, met 317 tegen 251 stemmen aangenomen. Vrijwel op hetzelfde ogenblik dat Eden in het Lagerhuis sprak, tracht te president Eisenhower in Washing ton een storm tot bedaren te bren gen die in Enge,land was opgestoken over Amerikaanse inmenging in het geschil over Cyprus. President Eisenhower zei tijdens zijn persconferentie in Washington, dat Amerika bereid is al het rede lijke en praktische te doen, om te helpen het geschil over Cyprus op te Jossen. Maar Eisenhower voegde hieraan toe dat de oplossing zelf tot stand gebracht zal moeten worden door Engeland en Griekenland. De president zei, dat beide betrok ken naties Griekenland en Enge land tot de allerbeste vrienden van de Verenigde Staten behoren en dat beiden broodnodig zijn in de Navo. Grctewokl's secretaresse voor de bijl De 44-jarige eerste-secretaresse van de Oost uitse premier, Otto Grote- j wohl, Elli Barczantis, is in een gehei- me zitting van het Oostduitse hoog gerechtshof wegens spionage ter dood I veroordeeld en reeds geëxecuteerd. Dit maakte het in West-Berlijn ge vestigde comité van onderzoek van vrije juristen een anti-communisti sche organisatie dat over uitste kende contacten in Oost-Duitsland be schikt, gisteren bekend. Executies in Oost-Duitsland wor den voltrokken door middel van de guillotine. DE OPEN PLAATS VAN MAKARIOS. De Griekse regering heeft een vi sum geweigerd aan de Cypriotische metropoliet Photios van Paphos, die zich op het ogenblik in Egypte be vindt en er aanspraak op maakt de verbannen aartsbisschop Makarios op te volgen als leider van de „bevrij-1 dingsbeweging", aldus is van offieuze zijde vernomen. De regering heeft gehandeld na een stap van eer, ethnarchische delegatie van Cyprus, die genoemde prelaat als „verdacht" brandmerkte. Hij zou na melijk uit Paphos naar Cairo gegaan zijn om te ontkomen aan vergeldings maatregelen van de „Eoka" de on dergrondse verzetsbeweging op Cy prus, die hem van samenwerking met de Britse autoriteiten beschul digt. Malenkof in Oost-Berlijn De Russische vice-premier Georgi Malenkof is gisteren op doorreis naar j Engeland in Oost-Berlijn aangeko men. Malenkof staat, zoals men zich her- I inneren zal, aan het hoofd van een i I' delegatie deskundigen op het gebied van elektriciteit. Men verwacht dat hij vandaag zijn reis zal voortzetten. Westerse waarnemers te Moskou zijn van mening, dat het de bedoeling I der Sowjetrussische leiders is met' i Malenkofs bezoek aan Groot-Brittan- nië aan te tonen, dat de Swojet-Unie thans een land is, dat zich zelfs kan veroorloven een afgezette premier op een reis naar het buitenland te zen den en hem te vertrouwen. Een ernstig verkeersongeval in de omgeving van Rouaan, in Frankrijk, heeft dinsdagmorgen het leven ge kost aan drie Nederlanders, terwijl een vierde licht werd gewond. De chauffeur van de auto, de in Frankrijk woonachtige landbouwer Stoffels werd op slag gedood, even als de 20-jarige Kees Hopmans, uit Feynaart. De 24-jarige mej. J. Klijs, uit Gilze (N.-Br.), werd zodanig ge wond, dat zij tijdens de overbren ging naar het ziekenhuis te Rouaan overleed. De 20-jarige F. Claessen, uit Stampersgat, liep slechts lichte verwondingen op. Het ongeluk ge beurde toen de wagen in een moei lijke bocht in botsing kwam met een trailer. Het gezelschap was op weg van Frankrijk naar Nederland. Mej. Klijs was in Normandië bij familie op bezoek geweest, om behulpzaam te zijn met het oog op gezinsuitbrei ding aldaar. Aanvankelijk zou zij per trein de terugreis naar Neder land hebben gemaakt in gezelschap van de beide jongemannen. Daar de heer Stoffels hun een lift per auto had aangeboden hadden zij van dit plan afgezien. Poujade wordt geplukt De Franse Nationale Vergadering heeft weer een zetel van de Poujadis- ten ongeldig verklaard. Zij houden er nu nog 49 over. Het besluit werd genomen met 183 tegen 161 stemmen. Twee Poujadistische zetels zijn al eerder ongeldig verklaard en over negen zetels moet nog een beslissing worden genomen. Geen bijeenkomst gevraagd Israël heeft zich gisteren bij de Veiligheidsraad beklaagd, dat de si tuatie in het gebied van Gasa et «de laatste tijd slechter op is geworden en dat Egypte een „dreigende concen tratie" van troepen voorzien van mo derne zware wapenen aan de Egypti sche zijde van de grens uitvoert. In de brief, die de Israëlische ge delegeerde bij de Verenigde Naties aan voorzitter Sir Pierson Dixon van de Veiligheidsraad zond wordt ge zegd, dat „het verhoogde tempo van Egyptische aanvallen ever de grens en de troepenconcentraties van dat land samen gaan met een verhoging van de Egvptische politieke activiteit tegen Israël". Vorige week heeft Israël reeds een klaoht ingediend bij de Veiligheids raad tegen twee incidenten, die door Syrië werden veroorzaakt. Ook nu vroeg Israël weer niet om een bij eenkomst van de Veiligheidsraad. Ge vraagd werd slechts om de brief on der de aandacht van de leden van de Raad te brengen. Kop af of stadhuis dicht Burgemeesters in Algerije hebben gedreigd de stadhuizen te sluiten als tegen woensdag de ter dood veroor deelde Algerijnse verzetslieden niet zijn rechtgesteld. Tot dusver zijn, sinds het verzet in Algerije meer dan een jaar geleden begon, nog geen door Franse rechtbanken over Alge rijnse verzetslieden uitgesproken doodvonnissen voltrokken. Het „Coördinatiecomité voor de Frans Algerije", waarin zijn verenigd burgemeesters en enkele verenigin gen van oud-strijders en studenten, heeft meegedeeld, dat, indien tegen woensdag geen terechtstellingen wor den gelast, de in het comité vertegen- Intussen heeft generaal-majoor Burns, het hoofd van de bestandscom missie van de V.N. voor Palestina, in een rapport over de incidenten aan de Israëlisch-Syrische grens gemeld dat daarbij beide partijen de wapen stilstandsovereenkomst hebben ge schonden. De Egyptische delegatie by de Ver enigde Naties heeft in een persver klaring ontkend, dat Egypte in de strook van Gaza troepen vei zamelt. Overigens behoorde deze klacht, al dus een Egyptische woordvoerder, bij de Israëlisch-Egyptische bestandscom missie ingediend te worden en niet bij de Veiligheidsraad. Dit is een van de eerste foto's die in het koninklijk paleis te Amman zijn gemaakt van het nu alweer een maand oude Jordaanse prinsesje Alyha, op 13 februari geboren, gefotografeerd met haar ouders, koningin Dina en koning Houssein. De geboorte van het prinsesje was nogal een teleur stelling voor het volk van Jordanië, dat hoopte op een zoon die t.z.t. koning Hoessein in alle reohten had kunnen opvolgen. Werklozen worden ongeduldig Woensdagavond zijn te Barlette (Zuid-Italië) twee personen gedood bij botsingen tussen de politie en werklozen, die een pakhuis probeer den binnen te dringen met hulpmoe- deren van de pauselijke commissie relnT voor hulpverlening. Zeven werklozen' en elf politle-agenten zouden letsel opgelopen hebben. De politie wierp traangasbommen en schoot in de lucht om de menigte te verdrijven. De burgemeester van Barletta had verklaard, dat de goederen zo spoe dig mogelijk zouden worden verstrekt aan dorpelingen, die zeer geleden heb ben van de koude van de laatste tijd. TWEE DODEN BIJ ONGELUK OP DE AFSLUITDIJK. Op de Afsluitdijk tussen Kornwer- derzand en de Friese kust is gister avond een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij twee inzitenden van een personenauto uit Groningen om het leven zijn gekomen. Het zijn de 43-jarige J Top, accountant te Gro ningen en Ld van de Groningse ge meenteraad en de 50-jarige heer B. Wesselink, opzichter van de C.V.L.O. (Chr. Ver. voor Lager Onderwijs), wijs/. Het cm ge luk gebeurde doordat de personenauto op een stilstaande vrachiauto reed, die uiterst rechts van de weg, vorzien van goede ver lichting, geparkeerd stond. De perso nenauto kwam uit de richting Noord- Hoiiand en was op weg naar Gronin gen. De heer Top is gehuwd en vader van vijf kinderen. Hij bekeedde in het Groninger openbare leven een voor- aanstaanoe plaats en gold in de raad als een deskundige op financieel ter- In verband met de abnormale kou in februari heeft de directie van de N.S. aan het personeel, dat in de bui tendienst werkzaam is, een extra be loning toegekend „wegens bewijzen van buitengewone diensten in bij zondere omstandigheden". Achter prikkeldraad Terwijl in Londen, in Washington, en in Athene de opwinding over de kwestie-Cyprns nog lang niet is be daard, zit de man die een groot aan deel heeft gehad in het ontstaan van woordigde vere^mgen van oidl L'm TLÏÏ'V" «"verzekerd strijders officiële instanties lullen in het 00rd dat de Engelsen hem heb- boycotten. Kamers van industrie, han del en landbouw zullen op dezelfde wijze handelen, evenals studenten- en „patriottische groeperingen". Ten minste vyftig Algerijnse op standelingen en 24 Franse soldaten zijn in de afgelopen 48 uur bij hevi ge gevechten gedood. Dit gebeurde op verscheidene plaatsen in het land. Betogers op Kreta organiseerden een „raid" op het Britse consulaat in Herakleion als protest tegen de deportatie van aartsbisschop Makarios. Na de actie was de straat voor het consulaat bezaaid met papieren en stuk geslagen meubilair...... Onbekend volk ontdekt? Een Duitse wètenschappelijke ex peditie heeft onder leiding vara dr. Haberland een tot nog toe onbekend volk in Ethiopië ontdekt Het betreft hier een ras van kleine nomaden, die de meeste tijd op vaartuigen wonen van een geheel vreerad modeL Zy beschikken slechts over houten gereedschappen voor het bewerken van de grond. Volgéns dr. Haberland maaktem de ze primitieven een gelukkige era-te vreden indruk. ben aangewezen. Gisterochtend stapte aartsbisschop Makarios van boord van het Britse oorlogsschip dat hem naar de Sey chellen had gebracht Het laatste deel van de reis had hy genoegelijk pra tend met de Britse officieren doorge bracht en met een glimlach stapte hij aan land. Een taxi bracht hem naar het huis dat hem als verblijfplaats is aange wezen, hoog in de heuvels boven Mahe. Een tweede taxi bracht de twee priesters, die zijn ballingschap zullen delen, naar huize Sans Souci dat in een paar dagen het uiterlijk heeft ge kregen van een concentratiekamp. Zware houten hekken en meterhoge prikkeldraad moet voorkomen dat de geestelijke leider van de Cyprioten ontsnapt De politie is met vijf man versterkt gang tot het aanbreken van de dag mag in Nocosia niemand meer op straat. De geestelijken die de taak van Makarios hebben overgenomen, heb ben verklaard, dat zy niet met het Britse bestuur zullen samenwerken, zolang hun leider gevangen wordt ge houden. MR. L. A. KESPER ZIEK. De oud-commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die sedert kort adviseur is van de re gering van de Libanon is ziek ge worden en naar ons land terugge keerd. Hij heeft ir» St. Antoniushove te Voorburg inmiddels een operatie on dergaan. Zijn toestand is zo gunstig, dat hy het ziekenhuis kon verlaten en nu weer naar zijn woning te Rijs wijk is teruggekeerd. Over een week hoopt de heer Kesper weer naar de Libanon te vertrekken. HOE wordt het weer? Nog geen lente In de algemene weerstoestand is de afgelopen 24 uur niet veel verande ring gekomen. De algemene oostelij ke luchtstroming in Europa hield stand, doordat noch het hogedrukge- bied boven Rusland en Scandinavië, noch de depressie bij de Balkan zich veel verylaatsten. Er bleef in ons land af en toe wat sneeuw vallen, vooral doordat zich in de hogere luchtlagen een koud lagedrukgebied recht boven ons bevindt. Aan het front van een depressie bij IJsland ontwikkelde zich ten westen van Ierland een afzonderlijke storing, die in de richting van de Golf van j Biscaye trekt. Deze storqing zal wei- I nig invloed op het weer in ons land Op Cyprus zelf wordt de toestand uitoefenen en alleen bewerkstelligen, met de dag ernstiger. De staking.dat de oostelijke luchtstroming zich blyft ondanks de pressie van de Brit- handhaaft en misschien zelfs nog iets ten algemeen en het aantal aanslagen in kracht toeneemt Het koude weer- wordt steeds groter. Van zonsonder- 1 type aal hierdoor voortduren. I (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Opklaringen en vrijwel ner- gens sneeuw van betekenis. Ma- tige tot vrij krachtige oostelijke wind. Vannacht 2 tot 5 graden vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van- 16 Maart: zon op 6.54, onder 18.48; maan op 8.05, onder uur. Hoogwaterstanden 15 Maart: v.m. 5.10; n.m. 5.20 Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN onbewolkt —10 C. nevel 8 nevel 13 zwaar bew. 2 sneeuw 2 zwaar bew. 4 geheel bew. AMSTERDAM lichte sneeuw 1 BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRFNOBLE NICE BERLIJN FRANKFCRT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME lichte sneeuw mist 2 geheel bew. 3 nevel 4 geheel bew. 7 lichte sneeuw 3 nevel 4 nevel 11 nevel .7 nevel6 zwaar bew. 4 nevel 3 licht bew. 9 nevel 4 Korreltje Kleinigheden ken ik niet. WELLINGTON.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1