2)e CeidóeSoü/ftMit Londen wil eerst de rust op Cyprus hersteld zien Mgr. Jansen neemt op 8 april van Leiden Makarios komt morgen in zijn ballingsoord aan Amerikaanse sympathie voor Cyprioten Baden getuigt in zaak-Schmidt Directeur: C. M. v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 DINSDAG 13 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13753 i Betrouwbare „verrader" j gezocht op Cyprus j Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs (0.55 p. w-, (2.35 p. mnd„ (7.— p. kwart. Franco p.p.(7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Een officiële woordvoerder in Mahe, op de Seychelle-eilanden, heeft dinsdag meegedeeld, dat aartsbisschop Makarios uit Mombassa wordt verwacht. De aartsbisschop, die naar de Seychelle-eilanden is gedeporteerd, maakt de reis aan boord van het Britse fregat „Loch Fada". Intussen laat Amerika voorzichtig doorschermeren, dat het niet onsym pathiek staat tegenover de beweging op Cyprus. AMERIKAANSE VERKLARING Een verklaring van het Amerikaan, se departement van buitenlandse za ken zegt letterlijk: „De Amerikaanse regering had van harte gehoopt dat er overeenstem ming bereikt zou worden over de toe komst van het Britse eiland Cyprus, zodat men het de Cyprioten mogelijk had kunnen maken hun wettig ver langen te verwezenlijken om samen te werken tot het vormen van een regering, die werkelijk hun belangen zou kunnen verdedigen. De Britse regering heeft gisteren duidelijk laten merken, dat zij niet zal onderhandelen, zolang orde en rust niet zijn hersteld. Daarna hoopt zij te kunnen onderhandelen met figuren, die nu misschien nog door de Cyprioten als verraders worden beschouwd. Dit bleek uit hetgeen gis teren is gezegd in een verklaring van de regering afgelegd in het Lagerhuis door Lennox-Boyd, de minister van koloniën. Hoewel de voorzitter van het La gerhuis een debat over Cyprus wei gerde, omdat de woensdag daarvoor is aangewezen, is het toch tot enige uitbarstingen gekomen naar aanlei ding van hetgeen Lennox-Eoyd over de verbanning van Makarios zei. Hij werd een paar maal onderbroken en er hing een geladen stemming in het Huis. De minister zette uiteen, dat het noodzakelijk was geweest om de MARTELAARS AUREOOL A ARTSBISSCHOP MAKARIOS kan zich in zijn handen wrij ven: hij is bezig om op een comfor tabele manier het martelaarschap te verwerven. Het eiland Mahe van de Seychellen-groep in de Indische Oceaan is weliswaar een beetje al te rustig, maar overigens is het er op dat eiland best uit te houden. En intussen wordt de aureool om zijn hoofd steeds glorierijker in de ogen van de Cyprioten en wordt zijn lei derschap onaantastbaar. De Britse minister van kolo- 0 niën, Lennox Boyd, heeft gisteren in het Engelse La gerhuis uiteengezet, dat de aarts bisschop het middelpunt was van het gewapende verzet. Het was best mo gelijk, zeide hij, dat de aartsbisschop de relletjes en schietpartijen aanvan kelijk niet bedoeld had en dat de beweging hem uit de hand gelopen was, maar hij was in elk geval door zijn positie de centrale figuur in dat verzet geworden en daarom was het noodzakelijk dat hij verwijderd werd. Best mogelijk, maar een verban ning is niet de manier om een onge wenste tegenstander kwijt te raken. De Britten zijn bisschop Makarios nog lang niet kwijt. Integendeel: als zij de Grieks-orthodoxe bisschop op de troon van Cyprus hadden willen zetten, zouden ze niet beter hebben kunnen doen. Een levend voorbeeld hebben ze vlak bij de hand: de Ma rokkaanse sultan Ben Joessef. De Britse regering wil eerst de orde en de rust hersteld zien op het eiland en daarna wil zij verder gaan Onderhandelen met de Cyprioten. Men verwacht, dat er nu Maka rios weg is wel enige meer ge matigde lieden zullen opstaan, die tot nu toe bang geweest zijn om voor verraders te worden uitgemaakt, maar die nu de moed zullen vinden om de onderhandelingen met de Britten tot een goed einde te bren gen. Wij helpen het ze wensen, maar ze kunnen even goed een advertentie zetten in de Cyperse kranten: „Ge vraagd een net verradertje, v.g.g.v. om gezellig mee te onderhandelen, 's Zondag vrij. Een leider, die eventueel de rol van Makarios in deze omstandigheden zou willen overnemen, zou wel over een geweldig overwicht moeten be schikken, om de Cyprioten een ver drag met de Britten te doen aanvaar den, dat niet verder ging dan de hoogste eisen van Makarios. Wij hopen èn voor de Britten èn voor de Cyprioten, dat er een einde komt aan de narigheid op het eiland, maar wjj zien in een niet al te verre toekomst aartsbisschop Makarios te rugkeren als de grote held van Cyprus, die dan zal kunnen zeggen: „Bij mijn verbanning begon de vik- torie". aartsbisschop van het eiland te ver wijderen, daar hij had opgehitst tot geweldpleging. De gouverneur, Sir Jonh Harding,- heeft gehandeld met volledige instemming van de rege ring („Schande!" werd er bij deze woorden geroepen). Clement Davies, de leider van de liberale, eiste een onmiddellijk debat, hetgeen de voorzit er weigerde toe te staan. Toch kwam Davies, die vorige week sprak van „een dwaze daad", aan het woord en hij zei dat uit buit gemaakte documenten bleek, dat Ma karios juist een gematigde figuur was, die zijn volgelingen probeerde te kal meren. Lennox Boyd antwoordde: „Er kunnen nog wel meer extreme figu ren op Cyprus rondlopen. Misschien heeft de aartsbisschop krachten ont ketend, die hij niet in bedwang kon houden. Maar vanwege zijn belang rijke positie was het essentieel dat hij zou verdwijnen". STRAATGEVECHT IN ATHENE Maandagavond zijn te Athene bij verwoede schermutselingen tussen betogers en de politie vijftig burgers en elf politiemannen gewond. De be toging gold de verbanning van aarts bisschop Makarios van het eiland Cyprus. Betogers, die door het politie- kordon om het Omoniaplein trachtten te breken, werden met gummiknup pels teruggedreven. Zijn eerste getuigenis was afgeperst De heer F. Baden, een Nederlandse getuige a charge in 't proces-Schmidt, heeft gisteren herhaald, dat hij onder druk zijn bekentenis tegenover de politie heeft afgelegd. Baden is reeds eerder in het landgerecht versche nen als getuige in de zaak-Jungschla- ger. Hij zorgde toen voor een sensatie door voor het gerecht zijn bekentenis voor de politie in te trekken met de opmerking, dat hij deze onder be dreiging van zijn leven had afge legd. De openbare aanklager, Soenarjo, BLOEMENCORSO dit jaar op 21 april wees hem toen op de consequenties van meineed. Baden, van wie reeds verondersteld is, dat hij door de Indonesische poli tie uit de weg geruimd zou zijn, ver scheen gisteren in zeer opgewonden toestand in de rechtzaak Hij beweer de Schmidt niet te kennen. Hij ont week de vragen van rechter Roch- jani door steeds opnieuw te zeggen: „Ik ben heel erg bang". Hij gaf even wel geen duidelijke verklaring waarom. In tegenstelling tot de zaak-Jung- schlager was er niet veel publieke belangstelling voor de zitting van gisteren. Getuige was bang. Aan het begin van de zitting, na zijn ontkennend antwoord op de vraag of hij beklaagde kende,'zei Baden dat hij liever geen getuigenis aflegde, om twee redenen: „Mijn vrouw is jarig en ik ben bang in ver band met Jat stuk in De Telegraaf, Bij een normaal verloop van de i waarin staat, dat ik dood ben. Ik ben bloeitijd der hyacinthen kan worden J bang, dat er iets is. Ik voel me niet verwacht, dat het bloemencorso in P"^'- vraag van de recMer of hij de bollenstreek zal worden gehouden^ geweest van de Nigo, antwoord op zaterdag 21 april a.s. De titel van de Baden: Neen. De rechter zei, dat dit negende corso in de bollenstreek j Daden vroeger heel wat verklaringen -i in deze zaak heeft afgelegd. De redh- y 3 t€r 135 daarna het proces-verbaal van De heer A. W. van Driel te Amstel- vooronderzoek voor: „Dit zijn 14 blad veen, artistiek adviseur van het co- zijden vol gegevens en nu zeg je, dat mité, heeft een veertigtal ontwerpen je hierover niet wilt getuigen?" vervaardigd. O.a. zullen op de praal-1 Baden: Ik heb dit verklaard op wagens uitgebeeld worden: lenteju-| grond van de aanklacht van Zwart- vvelen, intocht van de lente, de tulp, jes. Toen is was gearresteerd, heb ik de narcis, de hyacinth, springtime, gevraagd waarvoor dat was, maar ze 20.090 mijlen onder zee, Neptunus,| zeiden me niets. Oo het politiebureau de Walvis, Don Quichotte, juwelen-, vroegen ze me of ik Zwartjes kende paradijs, hangende tuinen. I en daar heb ik ja op geantwoord. Ik heb toen verder maar wat gezegd, de bedoeling om, even-i -i j Later heb ik dat proces maar onder- Het ligt ii als vorig jaar, vrijdagmiddag vóór het corso in de veilinggebouwen van de H.B.G. te Lisse een tentoonstelling van de wagens te houden, die tegen betaling toegankelijk zal zijn. Zater dag 21 april zal het corso in Sassen- heim beginnen. Keerpunt Benne- broek. Plannen zijn in voorbereiding in elke gemeente een vijftal muziek corpsen in het corso op te nemen. tekend, maar ik wiide later toch geen valse eed afleggen, dan zou ik de waarheid wel zeggen. Baden zei voorts, dat zijn verkla ringen eerst niet klopten met die van de anderen. „Maat ik hoorde lang zamerhand wat Zwartjes had gezegd. Toen ze me vroegen wie „de vrien den in Bandoeng" waren, heb ik maar een aantal namen van vrienden ge noemd, zoals De Meen, V.n Gerwen. Ik was bang". Koningin Juliana opende haar eigen hal op de jaarbeurs Na de officiële opening van de nieuwe „Juliana"-hal van de Jaarbeurs inspecteert H.M. de Koningin de opge stelde personen in de klederdrachten van een groot aan tal landen, die haar tijdens de plechtigheid bloemen hadden aangeboden. Zinspreuk bekend gemaakt Mgr. M. A. Jansen, biss^hon van Rotterdam, zal op 8 april afscheid nemen van Leiden. Er zal een af scheidsreceptie zijn in de Stadsge hoorzaal in de namiddag; des avonds zal de St. Lodewijksnarochle afscheid nemen. Bijzonderheden daaromtrent worden uitgewerkt door het in op richting zijnde stedelijke comité. Op 15 april zal mgr. te Rotterdam feestelijk worden ontvangen. Te Rotterdam zal zeer waarschijn lijk mgr. Jansen ztfn intrek nemen bij rector Van Houten, wiens recto raat gevestigd is Emmaplein 7. De huizen Emmaplein 3 en 4 zijn des tijds aangekocht voor bisschoDpelijk verblijf doch voorlopig niet gereed. Tot wapenspreuk heeft de bisschop gekozen: Omnia in luce clarescunt, waarvan mgr. als vertaling heeft aangegeven: „In Gods licht breekt alles open". Deze spreuk is ontleend aan het officie van de H. Laurentius (patroon van Rotterdam), waar in het respon sorium op de derde les van de 2e nocturne Laurentius deze woorden in de mond worden gelegd als ant woord aan Romanus. In deze spreuk is neergelegd Gods vertrouwen op hulp bij het bestuur van het bisdom en ook de christelijke hoop op het ontstaan van de „nieuwe hemel en de nieuwe aarde" bij de voleinding der tijden. Teneinde tot een coördinatie te ge raken van de initiatieven, welke zijn genomen of worden .voorbereid, wor den alle verenigingen en corporaties, Nederlandse componist kreeg Belgische onderscheiding De consul generaal van België, de heer L. Borremans heeft maandagmiddag de heer Hubert Cuypers te diens woning de versierselen overhandigd, behorende bij de onderscheiding van officier in de kroonorde van België. Op deze foto, die tijdens de overhandiging werd gema akt, zien we ook de kleinkinderen van de heer Cuypers, Melanle en Frans Smit. die de nieuwe bisschop van Rotter dam willen huldigen, of die een nieuwe bijdrage willen leveren om hem de inrichting van het nieuwe bisdom te vergemakkelijken, ver zocht, zich in verbinding te stellen met het secretariaat van het dioce saan huldigingscomité, Kortenaer- straat 1, Rotterdam, tel. K 1800/ 25270. Voor Leiden en omstreken kan men zich gemakshalve wenden tot rector L. P. M. Vester, Zoeterwoudse- singel 33, Leiden, tel. K 1700-20261. De geestelijkheid kan zich ver- verstaan met rector H. L. J. M. Soh- daal, Huize Duinzicht, Oegstgeest, tel. K 1710-26968. Bij de vermelding vón het dioce saan comité is de naam weggevallen van dr. W. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-bureau, wonende te Oegstgeest. Frans-Engels ontwapeningsplan Premier Mollet van Frankrijk heeft gisteren, kort na zijn terugkeer uit Engeland, verk-aard dat er „binnen enkele dagen een Frans-Britse ont wapeningsplan zal zijn". Het plan is opgesteld door Jules Moch, de Franse vertegenwoordiger in de subcommissie voor ontwape ning uit de Ver. Naties. Het is onder werp van gesprek geweest bij de ont moeting tussen Mollet en Eden in het afgelopen weekeinde. De hierbij ge dane suggestie zullen door Moch en zijn Britse collega in subcommissie, Anthony Nutting, nader worden on derzocht. Overigens heeft Eden zijn „warme instemming" met het Franse plan betuigd. Mollet verklaarde van mening te zijn, dat het plan ook de steun van Amerika zal hebben. Moch heeft in zijn plan rekening gehouden met alle voorstellen die tot dusver door de westelijke mogendheden en de Sow- jet-Unie zyn gedaan. Zonnig maar koud Aan een Oceaanfront ten noord westen van Portugal ontstond in de afgelopen 24 uur een afzonderlijk la gedrukgebied, dat in noordwestelijke richting naar Ierland opdringt en dat vóór Ierland langs vermoedelijk naar het noorden trekken zal en spoedig zal verdwijnen. Boven Europa wist het hogedrukgebied, waarvan 't cen trum boven Zuid-Noorwegen ligt, zich te handhaven. Vannacht vroor het in ons land byna overal weer 2 gra den tot 4 graden. In het algemeen kan, wat het weer in Europa betreft, van een vorsttoestand gesproken worden, omdat in Zuid-Rusland, de Balkan, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije en Zuid-Duitsland de tempera turen zelfs overdag niet boven het vriespunt komen. Bovendien viel in de Balkan veel sneeuw, vooral in Joe- go-Slavië. Het hogedrukgebied boven Europa vertoont weinig tekenen van ver zwakking en hoewel de depressie activiteit op het westelijk deel van de Oceaan toeneemt, is bij ons in het komende etmaal geen belangrijke verandering van het weertype te ver wachten. De komende nacht zal het op meeste plaatsen weer enkele gra den vriezen, terwijl het overdag in het algemeen zonnig, zal zyn, maar koud. OPENING JAARBEURS Koningin gaf met stemvork de toon aan Door het tikken van een nylonstok je op een stemvork waardoor zij de juiste toon aangaf voor de stemming op de beurs opende koningin Juliana gisteren de nieuwe naar haar genoem de beurshal. Het geluid van de stem vork werd door een in een Mercurius- hoed verscholen microfoon over het gehele jaarbeursterrein hoorbaar ge maakt. Een tweede tikje deed de gordijnen voor het naambord „Julianahal" wij ken en bij een derde zette de konink lijke militaire kapel de jaarbeursmars in, waarna 24 meisjes in de kleder dracht van de landen, die op de jaar beurs vertegenwoordigd zijn, naar vo. ren traden en een erehaag voor de koningin vormden. Ruim 2000 genodigden woonden dit ceremonieel bij. Namens de minister van economische zaken sprak de staatssecretaris dr. G. Veldkamp een rede uit. HOE wordt het weer? i (Geldig van dinsdagavond tot 1 woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Droog weer met tijdelijk óver- drijvende wolkenvelden en plaat- selijk mist. Zwakke tot matige S noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 14 Maart zon op 6.59, onder 18.45; maan op 7.12, onder 21.32 uur. Hoogwaterstanden 14 Maart: v.m. 4.40; n.m. 4.50. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. mist 4 C. nevel 8 mist 8 geheel bew. 1 half bew. 3 licht bew. 4 geheel bew. 1 onbewolkt —2 nevel 2 nevel 2 onbewolkt 2 onbewolkt 7 onbewolkt 1 licht bew. geheel bew. 1 sneeuw 6 nevel onbewolkt 5 onbewolkt 7 sneeuw 4 half bew. 10 nevel 4 Korreltje Demosthenes w*»rd de redenaar van d? O - niet hoe wel. m^ar orndat hy als jongeman stotterde.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1