I Makai--bannn Griekenlands protest tegen de verbanning van Makarios De nieuwe bisschop van Rotterdam Mr v. Empel te Singapore Van bouwpastoor tot bouwbisschop Demonstraties in Athene en Saloniki HEILIGE VADER VIERDE DUBBEL FEEST Eden en Mollet praatten het uit fti MAANDAG 12 MAART 1956 f 3 vL» 47ste JAARGANG No. 13752 Directeur: a M v. hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN niet verdwenen Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redaclie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 'pOEN in de herfst van het vorig jaar de beslissing bekend werd over de oprichting van het Bisdom Rotterdam, lag het voor de hand, dat de gedachten van velen op zoek gingen naar „candidaten" voor de nieuwe bisschoppelijke zetel. Allerlei namen werden genoemd. Eerst in de loop der volgende weken en maanden werd ook de naam van „Deken Jansenr' aan het „lijstje" toe gevoegd dat de publieke opinie samenstelde; iedere dag veranderde en er ook elk ogenblik nieuwe namen bijschreef tot wanhoop van elke courant! De deken lachte als wij hem er over spraken. Hij is te reëel en te nuchter om zich iets te laten opdringen, maar toch. De Bisschopswijding van Mgr. Romeyn te Wassenaar werd echter de aanleiding die hem in de stilte van zijn kamer tot zichzelf deed zeggen: „Ze zullen het toch niet in hun hoofd krijgen om mij straks Bisschop te maken?" Maar later heeft de Deken die „dwaze gedachte" weer van zich afgezet, tot ongeveer een dag of veertien geleden een koerier van de Nun tiatuur hem officieel zijn toestemming kwam vragen en hij deze toestem ming schriftelijk moest bevestigen. jLïET was dan tóch zo. Het is erg moeilijk voor buitenstaanders zich in te denken, hoe moeilijk de toen volgende dagen voor de Deken zijn ge weest. Hij moest zwijgen, kon met niemand spreken, kon niemand raad vragen. Moest het alleen verwerken en ging met iedere dag beter beseffen, welk een zware last de nieuwe taak hem op ging leggen. Totdat vrijdagavond de Bisschop van Haarlem aan de telefoon kwam en hem mededeelde, dat de volgende dag de officiële bevestiging van zijn bisschopsbenoeming zou worden gepubliceerd. Een paar vrienden, die bij hem waren, plaagden een beetje, maar hij gaf een zeer acceptabele verklaring van dat late bisschoppelijke telefoontje: de volgende ochtend wisten die vrienden eens temeer, dat Martien een geheim kon bewaren en uiterlijk onbewogen kon blijven bij een innerlijke storm. „Van deze Bisschop weet ik, dat hij het ambt niet heeft gezocht. Noch voor zichzelf uit eerzucht of uit de gunst voor de mensen. Wèl, dat hij het op zich neemt in vertrouwen op God en op Jezus Christus, de Heer der Kerk". Zo schreef de Heilige Ignatius, de martelaar in het jaar 110 in een brief aan de geloven van het Griekse Bisdom Philadelphia, over hün Bisschop. Men kan dit woord voor woord toepassen op Deken Jansen, is dan Deken Jansen Bisschop van Rotterdam. Een man met een gaaf hart, een opgewekt gemoed, een helder verstand, met een uitstekende mensenkennis. Hij weet te stimuleren, maar ook te waarderen en gedane moeite niet te beschouwen als iets wat natuurlijk vanzelf spreekt. Een man, die zichzelf niet zoekt, maar wèl het belang van anderen. Die zijn Kerk liefheeft en groot op Haar gaat, en die het daarom altijd diep en smartelijk voelde, wanneer bleek, dat in de mensen deze Kerk zwak blijft. Een man, die vóór alles priester is, zielzorger. Die open staat voor de nieuwe gedachten en ideeën van de moderne tijd, maar tegelijk zijn vroe gere professoraat in de criteriologie niet verloochent Een herder en een regeerder met open oog voor de noden van zijn mede mensen, begrip voor de zorgen van anderen, inzicht in wat omgaat bij hen, die buiten de Kerk staan. En dit alles verwerkend tot een bezonken oordeel en beslissing, die hij dan ook rustig en zeker doorzet. |7EN zware taak en een zware last is het Bisschop-zijn in deze tijd. Temeer nu het gaat over „van de grond af opbouwen". Maar het optimisme dat hem tekent en dat voortkomt uit de boven natuurlijke opvatting van zijn taak en van Gods' bedoelingen met de men sen, zal hem steunen en sterken, ODS voorzienende liefde leidt en bestuurt de Kerk. Door Gods' voorzienigheid werd gij geroepen tot het Bisschopsambt. Vroeger hebt ge, wat ge schreeft, ondertekend met „M. Jansen pr." Martien Jansen, priester. Straks zullen wij u toezingen: Sacerdos et Pontifex, priester en bisschop. Wij bidden voor u, als onze nieuwe hogepriester. Wij willen met u werken om bruggen te slaan van de tijd naar de eeuwig heid, maar ook om bruggen te slaan over kloven en scheuringen, die anderen beletten de Kerk te leren kennen. Ad muitos annos! Fiat! Fiat! H. SONDAAL, pr. Mr. A. C. van Empel, de Neder landse advocaat die mevrouw Bou- man Djakarta bij haar verdediging van Jungschlager heeft bijgestaan, is tegen de verwachting in zondagavond niet in Nederland teruggekeerd. Een van de passagiers van het vliegtuig, waarin men verwachtte dat mr. Van Empel zich zou beviriden, verklaarde aan de op Schiphol aan wezige journalisten, dat mr. Van Em pel wel met het vliegtuig uit Djakarta was vertrokken, maar in Singapore was uitgestapt. Volgens de medede lingen van deze passagier zou de Nederlandse advocaat nog veertien dagen in Singapore blijven in ver band met het opstellen van mevrouw Boumans duplieken in het proces- Jungschlager. Hoessein wil niet breken met Londen Volgens een correspondent van het Engelse blad „Daily Express" heeft koning Hoessein van Jordanië mede gedeeld, de uitnodiging voor bespre kingen te Cairo met premier Nasser van Egypte en de Syrische president, die hem vrijdagochtend door de Syri sche premier was overhandigd, van de hand te hebben gewezen. Koning Hoessein zou ook een voor stel om met de Egyptische en Syri sche leiders te spreken over vervan ging van de huidige Britse financiële hulp voor Jordanië door een derge lijke hulp van de Arabische landen afgewezen hebben. Mgr. Jansen ontving gisteravond te zijnen huize het kerkbestuur van de St. Lodewijkskerk. en kon niet nalaten toch nog even de bouwplannen te bekijken. Van links naar rechts: de heer C. J. M. Stolwijk, de bisschop, en de heren F. C. De Hosson en A. van der Heijden. Watersnood in Hongarije Radio-Boedapest meldde zaterdag middag, dat dertigduizend militairen pogen de nieuwe Hongaarse industrie stad Stalinvaros tegen overstroming door de sterk gezwollen Donau te be veiligen. Het peil van de rivier ter plaatse is thans hoger dan ooit te voren. In het te Wenen ontvangen num mer van vrijdag j.l. van het Hongaar se dagblad „Szafoad Nep" wordt ge- meldt, dat een breuk is ontstaan in de Donau-dijk nabij Boedapest, waar door een gedeelte van het eiland Csepel waarop zich fabrieken be vinden is ondergelopen. Verscheidene dorpen op Csepel moesten worden ontruimd. Spontane staking op het eiland Cyprus Griekenland heeft zaterdag bij de Ver. Naties een protest tegen de Britse politiek op Cyprus en de verbanning van aartsbisschop Makarios ingediend. In de nota wordt niet verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheids raad, maar de Griekse delegatie zal een officieel verzoek indienen, dat de kwestie Cyprus op de voorlopige agenda van de volgende zitting van de Algemene Vergadering der V.N. in september of november zal worden geplaatst. De Britse politiek wordt een „politiek van geweld en provocatie" ge noemd, welke in strijd is met letter en geest van het Handvest der V.N. en slechts kan leiden tot een verergering van de toestand, die „een ernstige bedreiging vormt in een gebied, dat zo vitaal is voor de vrede in de wereld". De Algerijnen in Parijs Op 44 na zijn alle 2.700 Algerijnen, die vrijdag werden gearresteerd nadat zij getracht hadden naar de Franse Nationale Vergadering te marcheren, vrijgelaten. De Algerijnen, die nog worden vastgehouden, zullen worden beschuldigd van het dragen van wa pens of het organiseren van een ille gale manifestatie. Ongeveer vierduizend Algerijnen hebben in de afgelopen veertien da gen het gebied van Lyon verlaten om terug te keren naar Algerije. Deze Noord-Afrikanen zouden ge heimzinnige telegrammen hebben ontvangen, waarin werd gezegd, dat scholen gelast, hun vader of moeder ziek was. Griekse studenten hebben zaterdag DEMONSTRATIES VERBODEN. De Griekse regering heeft de de monstraties verboden, die maandag in geheel Griekenland zouden wor den gehouden als protest tegen de deportatie van aardbisschop Maka rios. Als reden voor dit verbod de re gering had het houden van demon straties oorspronkelijk goedgekeurd werden „veiligheidsoverwegingen" aangevoerd. Bij anti-Britse betogingen in Salo niki zijn zaterdag 121 mensen gewond. De toestand van 47 gewonden is ern stig. De universiteit van Saloniki is tot donderdag gesloten. De Griekse minister van onderwijs heeft de opschorting van alle cursus sen in de Engelse taal op Griekse Z.H. de Paus vier e 7.0 g h t uuooel jubileum .van zijn j.7ue verjauruag als licnfd van de kerk en zijntach tigste verjaardag. Op de foto staat de Heilige Vader achter een microfoon in de St. Pietersbasiliek terwijl aan zijn zijde enkele kardinalen knielen. bij een betoging te Athene een Britse vlag op het binnenplein van de Atheense universiteit verbrand. In de hoofdstraat van Athene zijn de studenten in botsing gekomen met de politie, die de Britse en Ameri kaanse ambassades bewaakt. Op som mige plaatsen verbraken de studen ten het politiekordon. STAKING OP CYPRUS. In Nicosia op Cyprus zijn zaterdag de arbeiders in staking gegaan en een algemene staking niet is afge kondigd. ■troepen zijn in Kyrenia met traan gas opgetreden tegen een menigte be. togers. Ook daar sloten de winkels en werd gestaakt. De hoofdredacteur var» het Griekse blad „Ethnos" en lid van de Etnarchi, sche raad is vannacht in hechtenis ge nomen. De kantoren van het blad zijn doorzocht. DE BALLING VAN MAHE. De verbannen aartsbisschop Maka rios is zaterdag met een transport vliegtuig van de Britse luchtmacht te Mombasa in Kenia aangekomen. Van daar vertrok hij aan boord van het fregat „Loch Fada" naar de Seychel len, een eilandengroep in de Indische Oceaan. Als verblijfplaats zal hem het landhuis van de Britse gouver neur op het eiland Mahe dienen. De Seychellen liggen duizend mijl van de Afrikaanse oostkust. De eilan den, 92 in getal, worden slechts eens per maand door schepen aangedaan. Er zijn geen lucht- of telefoonverbin dingen met het vasteland. Mahe, het hoofdeiland, heeft een oppervlakte van 140 vierkante kilo meter. In totaal wonen er op de Nieuwe koudegolf in Italië Tengevolge van een nieuwe koude golf, die gepaard gaat met zware sneeuwval, zijn in Zuidoost-Itallë veertien dorpen geïsoleerd. Te Cam- pobasso daalde de temperatuur vorige nacht negen graden celsius onder nul. Zaterdag overdag kwam het kwik niet boven het nulpunt. Dulles in Djakarta De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is vandaag uit Colombo op Ceylon in Djakarta gearriveerd voor een twee daags bezoek aan Indonesië. Minister Dulles zal besprekingen voeren met leden van het aftredende kabinet en leiders van de verschil lende politieke partijen. HOE wordt kantoren en winkels sloten hun deu-l eilanden 37.000 mensen, afstammelin. ren uit protest tegen de verbanning gen van vroegere kolonisten en sla- van aartsbisschop Makarios. De bewe- ven van Mauritius en uit Afrika, die ging schijnt spontaan te zijn, daar'door de Britse marine zijn vrijgelaten. De lucht opgeklaard? Eden en Moliet, de premiers van Groot-Brittanië en Frankrijk, heb ben de hele zondag in Londen be raadslaagd om te trachten menings verschillen in het westelijke kamp op te lossen. Ingelichte kringen zeiden dat Mollet aan Eden heeft duidelijk gemaakt dat de kritiek die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, onlangs op de westerse poli tiek heeft laten horen geenszins een verzwakking van de Franse banden met de Verenigde Staten en Enge land inhoudt, of een zwaai naar neu tralisme, zoals sommige Engelsen ge vreesd hebben. Mollet verklaarde met nadruk dat zijn regering de „Entente Cordiale tussen Engeland en Frankrijk wenst te sterken. Nadat de twee premiers hun kolo niale moeilijkheden vergeleken had den, gaf Eden aan Mollet de verze kering dat Frankrijk op de Britse steun kan rekening voor elke vreed zame en liberale stap die Frankrijk neemt om zijn moeilijkheden in Noord-Afrika op te lossen. Eden verzekerde Mollet dat Enge land er geen bezwaar tegen heeft dat Frankrijk zijn Navotroepen gebruikt om aan de situatie in Noord-Afrika het hoofd te bieden. Verder vroeg hij om Frans begrip voor de Britse pogingen het Bagdad- pact op te bouwen, een opbouw die Frankrijk niet prettig leek te zitten. Met het oog op de vrees van Pineau dat de Westerse mogendheden niet gretig genoeg zijn voor Russische proefballonnetjes, verzekerde Eden aan Mollet dat Engeland en de Ver. Staten oplettend naar lichtpuntjes speuren. Britse autoriteiten wekten de in druk dat de intieme gesprekken van Eden en Mollet de lucht flink hebben doen opklaren, hoewel het commu niqué weinig nieuws zal bieden. Radicale besluiten in particuliere gesprekken zijn uiteraard onmoge lijk voor premiers die rekening en verantwoording moeten afleggen aan kabinet en parlementen. Het blijft fris Gedurende het weekeinde werd het weer in West-Europa beheerst door een hogedrukgebied, dat zich uit strekt van de Oeral over Zuid-Scan- dinavië naar de Golf van Biskaye. Aan de zuidflank hiervan stroomt met oostelijke wind koude en zeer droge continentale lucht vanuit Rus land over Polen naar onze omgeving. In deze lucht kwam weinig bewolking voor zodat in de nacht van zaterdag op Zondag en van zondag op maan dag overal in ons land enkele graden vorst optrad. In de Balkan en bij de Alpen viel hier en daar wat sneeuw als gevolg van een diepe depressie in de hogere luchtlagen, die zich langzaam naar het we.en verplaatste. Op de Oceaan is de depressie-activi teit gering. Waarschijnlijk komt ten noordwesten van Portugal een af zonderlijk lagedrukgebied tot* ont wikkeling aan een oud Ocea2nfront. Een ander Oceaanfront drong tot bij de Ierse kust door, maar dit front trekt langzaam oostwaarts. Hoewel het hogedrukgebied boven Europa iets aan betekenis begint in te boe ten, zal het weer morgen niet veel met dat van de afgelopen dagen ver schillen. De komende nacht is daar om weer lichte vorst te verwachten en overdag blijven de temperaturen enkele graden beneden normaal. weer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). AANHOUDEND SCHRAAL WEER Droog v/eer met enkele over- drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige oostelijke wind. De- S zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 13 Maart zon op 7.01, onder 18.43; maan op 6.51, onder 20.17 uur. Hoogwaterstanden 13 Maart: v.m. 4.10; n.m. 4.20. Het weer in Europa De weerrapnorten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI licht bewolkt 2 C. STOCKHOLM onbewolkt 10 OSLO nevel 5 'KOPENHAGEN onbewolkt 4 ABERBEEN geheel bewolkt 3 DUBLIN nevel 4 LONDEN onbewolkt AMSTERDAM zwaar bew. BRUS SEL onbe wok t PARIJS nevel BORDEAUX onbewolkt GRENOBLE licht bewolkt N'ICE sneeuw BERLLJN nevel FRANKFORT geheel bew. MüNCHEN mist ZüRTCH nevel GENèVE licht bewolkt IOCARNO onbewolkt WENEN nevel INNSBRUCK ijzel ROME licht bewolkt 1 2 3 3 0 2 2 3 4 5 4 Ook het mooiste renpaard wordt een knol.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1