Hazerswoude krijgt een vliegveld ten behoeve van de landbouw DE STRAATRIDDER Wapendiefstal in Ede DUIZEND KAARSEN Gewassen zullen bespoten worden door een vliegtuig Duurzame winstposities moeten vermeden worden Aantal stenguns verdwenen; 1500 militairen geconsigneerd r (ET HUIS m VRIJDAG 9 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Hazerswoude krijgt binnenkort een vliegveld! Geen Schiphol, uiteraard, maar toch een echt vliegveldje met een kleine hangar, waaruit men 's mor gens een Piper zal zien komen, die laag scherend over de akkers de bestrijdingsmiddelen spuit op de gewassen, welke ook in ons land op zoveel verschillende manieren worden belaagd. Dit Hazerswoudse vliegbedrijf is van de heer J. M. de Lugt, die zowel zakenman als agrariër is en diep in zijn hart altijd een zwak heeft gehad voor de lucht, waarmede hij zijn naam eer aandoet. Nu hij de luchtvaart, die tot op heden maar een hobby was, in zijn zaken heeft betrokken, staat hij bij de pioniers, die in de toekomst gekeken hebben en er gelijk zoveel anderen van overtuigd zijn, dat het vliegtuig de hoofdrol gaat spelen bij de bespuiting van gewassen. En denk vooral niet, dat -dit een simpel fantasietje is. Het departement van landbouw, de plantenziektekundigedienst in Wagenlngen en verschillende vooraanstaande figuren in de agrarische wereld de phytopatholoog dr. Zwartendijk uit Boskoop is o.a. als adviseur aan het Hazerswoudse vlieg bedrijf verbonden interesseren zich sterk voor dit pionierswerk en heb ben reeds daadwerkelijk in de ontwikkeling van dit jonge streven bijge dragen. In Mei itart de Piper Een jaar of vier geleden begon men in Nederland met de bespuiting uit de lucht, nadat Amerika het voor beeld had gegeven. Het bedrijf, dat de moedige stap waagde, had geen succes. Maar het bereikte wel, dat men tot het inzicht kwam, dat het hier in Nederland ook kon lukken. Men ging aan het dokteren en expe rimenteren met het gevolg, dat het in Amerika geboren systeem werd aan gepast aan de vaderlandse omstan digheden. De proeven, die het minis terie van landbouw genomen heeft, brachten tenslotte deze conclusie: „Het bespuiten per vliegtuig is min stens zo goed als met de landmachl- nes. Belangrijke voordelen. Vorig jaar werd er in ons land reeds 20.000 ha, landbouwgewassen vanuit de lucht besopoten en in dit jaar zal de oppervlakte, die op deze wijze bespoten wordt naar alle waar schijnlijk nog groter zijn. Alle nieuwe dingen moeten natuur lijk even wennen maar- er zijn ver schillende voordelen aan de nieu we methode verbonden. Uiteraard is de inschakeling van het vliegtuig in eerste instantie prijs verhogend. Men betaalt ongeveer 7 8 gulden per ha. meer, maar dit ver schil zinkt in het niet bij de baten. Men voorkomt namelijk wielschade en deze wordt doorgaans op. 5 pet. ge schat. Dat betekent bij bespuiting uit de lucht het voorkomen van een oogstderving van 15 hl. aardappelen of ongeveer 200 kg. erwten per ha. Een ander belangrijk punt is, dat het vliegtuig., meer mogelijkheden biedt. Het kan niet alleen een 125 tot 150 ha. per dag behandelen, maar het kan ook na regenval spoedig met de bespuiting beginnen. Men behoeft slechts te wachten tot de gewassen droog zijn cn heeft niets te maken met de toestand, waarin de bodem zich na de regenval bevindt. Tenslotte is er nog de aero-dyna- mische stroming van het vliegtuig, dat zeer laag over de gewassen vliegt, waardoor de fijne, hooggeconcen- treerde nevel van het bestrijdings middel diep in het gewas doordringt. Geen avonturiers. Een dergelijk vliegbedrijf is een ernstige zaak, die geen plaats heeft voor avonturiers. De piloot en de mecano hebben de vereiste diploma's van de Rijksluchtvaartdiensten, als mede de piloot een erkenning van het ministerie van Landbouw. Ongeveer driemaal per uur komt het vliegtuig aan de grond om te tan ken. Men kan ook opdrachten vervullen, die ver van de thuishaven plaats moeten hebben Dan wordt er in de omgeving van het terrein der werk zaamheden een tijdelijk vliegveld ingericht. Hiertoe is een oppervlakte nodig van 360 x 60 meter, welke aan bepaalde voorwaarden moet voldoen, om de goedkeuring van de Rijkslucht vaartdienst te verwerven. Het personeel beschikt over een volkswagenbus met kook- en slaapge legenheid en gekoppeld aan deze bus is een grote tank, waaruit de piloot na iedere landing het bestrijdings middel kan betrekken. Dé terreinen van de opdrachtgevers worden in kaart gebracht en de te bespuiten percelen worden afgezet met vlag gen. Aan de hand van de kaart kan de piloot vaststellen, hoe hü het voordeligst kan vliegen. We schreven reeds, dat de topca paciteit ongeveer 150 ha per dag is, maar dit cijfer is berekend naar de omstandigheden in deze omgeving. Hoe langer een veld is, des te meer kan men doen. In de N.O.-polder zou derhalve een hoger daggemiddelde kunnen worden behaald. Zeker ook hier. In Amerika behoort het bespuiten vanuit de ludht al tot de alledaagse Amerikaanse methode aangepast bij Nederl. omstandigheden dingen. Cijfers spreken hier het dui delijkst: aan de andere zijde van de oceaan zijn er reeds 5000 vliegtui gen in dienst van de landbouw. Na het mislukken van het eerste experiment begint ook hier de be langstelling toe te nemen. Vooral hei feit, dat men de sproeibomen ste vig vast heeft zitten, waardoor bewe gen onmogelijk is geworden, is een winstpunt gebleken. De vloeistof wordt nu zeer regelmatig verdeeld over een baan van 18 meter breedte. Dank zij dergelijke hoedanigheden heeft Nederland reeds 12 machines in de lucht. Het Hazerswoudse vliegbedrijf heeft al de nodige klanten kunnen note ren. Voor 1500 ha. is reeds geboekt en zodra de Piper een vertrouwde vo gel wordt in het luchtruim van deze streek zal de belangstelling zeker wel groeien. In mei zal de Piper zijn vleugels uitslaan en dan laat Hazerswoude zien, dat het vooruitstrevend is. De bewoners kunnen trots getuigen: „We hebben een vliegveld". En hoeveel provinciesteden kunnen dat nazeg gen? Als iemand 't niet geloven wil, laat hij dan naar de Hoogeveense- weg wandelen. Dan kan hij 't zien! MINISTER ZIJLSTRA IN TWEEDE KAMER: Dynamisch bewegen van monopolies Van de maatregelen, die de Tweede Kamer voorstelde om het bedrijfsle ven tegen onjuist optreden van de overheid te beschermen hebben wij gisteren reeds melding gemaakt. Gis termiddag heeft minister Zijlstra, mi. nister van Economische Zaken, zich bereid verklaard hierover met de af gevaardigden nader overleg te ple gen. Het voorstel van de heer Van Rij- ckevorsel vond hij echter te ingrij pend. Hij was bang, dat het. ingrij pen van de rechter het beleid van de overheid zou ondermijnen. Over het regeringsvoorstel zei mi nister Zijlstra onder meer, dat ge zonde concurrentie een redelijk over. wicht van economisch machten op de markt veronderstelt. Daarbij moeten duurzame winstposities vermeden worden. Er moet een dynamische be wegen van monopolies zijn, die op komen en verdwijnen. De minister wees het verwijt van de hand, dat hij zich „schuldig" maak te aan neo-liberalisme. Het neo-libe- ralisme, aldus de bewindsman, heeft veel van zijn scherpe trekken ver loren, zodat het nauwelijks te onder scheiden is van het neo-socialisme. Het wetsontwerp inzake de econo mische mededinging, aldus de minis ter, is géén verbodswetgeving, die aan het werkelijke leven geen recht laat wedervaren. Het is nodig, dat allerlei onafhankelijke activiteiten op elkaar worden afgestemd, anders ontstaat er chaos. Oók P.B.O.-minister. In de middagzitting werd voorts het woord gevoerd door de heren Blaise (K.V.P.), Van Rijckevorsel (K. V.P.), Reuter (C.P.N.) en prof Ger- brandy (A.R.). 's Avonds sprak prof. Romme. Hij meende, dat de minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie genoemd moest worden in de wet voor de regeling van de concur rentie, omdat deze bewindsman hier in ook een taak heeft. Minister Zijl stra antwoordde, dat op deze wijze het ministerie voor de P.B.O. een soort super-positie zal gaan'innemen. Er zijn immers vele andere zaken, die bij andere departementen berus ten en waarbij het P.B.O.-ministerie betrokken is. Opbrengst kinderzegeis 200.000 meer dan in '55 De landelijke kinderpostzegelactie heeft in 1955 netto ƒ1.400.000 opge bracht, dat is bijna ƒ200.000,— meer dan in 1954. Alleen de opbrengst aan zegels ver toont vergeleken met 1964 al een stij ging van 109.943,64. Werden in 1954 18.956.523 stuks verkocht met een toeslag van ƒ971.502 88, in 1955 wa ren het er 21.705.833, waarop 901.446.52 aan toeslag werd ontvan gen. Ook de verkoop van prentbrief kaarten ging omhoog. Deze belangrijke vooruitgang is me de te danken aan de medewerking van de schooljeugd, die weer het leeuwenaandeel in de verkoop had. Van de totale stijging kwam pl.m. 150.000 gulden voor rekening van de scholen. PILOOT WERD GEDOOD Straaljager kwam brandend neer Gistermiddag is, direct nadat hij van het vliegveld Volkel was opTe- stegen, een straaljager verongelukt. Het toestel brak in de vlucht in tweeën en kwam daarna brandend vlakbij een boederij terecht. De vlie ger, sergeant G. Koopman uit Ber gen op Zoom, kwam om het leven. Hij was 22 jaar en ongehuwd. Het rieten dak van de boerderij en de hooizolder vatten vlam, maar de brand was niet ernstig. Het veronge lukte vliegtuig was een Republic F24G Thunderjet. Automatische koppeling bij rij-examens verboden Het verschijnen van vele auto's met voi-automatische of semi-automati- sche koppeling heeft het probleem op geworpen of men ook met deze wa gens het rij-examen kan afleggen. De directeur van het centraalbureau voor de afgifte van rijvaardigheids bewijzen, de heer Westerlaken, heeft hier beslist ontkennend op geant woord. De Amerikaanse en Europese mo dellen, die met dergelijke nieuwe snufjes zijn uitgerust, bezitten slechts een gas- en rempedaal, waar door de wagens zeer gemakkelijk be stuurbaar zijn. De houders van rijscholen in Enge land, waar examenrijden op de nieu- Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. ho ven al. Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct (Advertentie) i op mp we wagens wel toegestaan is, zyn een zoek ter hand te nemen. INBRAAK Toen het personeel van het wapen depot in.de Luwakazerne te Ede gis termorgen de wapenkamer binnen kwam, ontdekte het, dat een aantal stenguns was gestolen en dat dit hoogstwaarschijnlijk door inbraak ge schied was. Onmiddellijk werd de commandant gewaarschuwd en enkele minuten la ter was het, gehele kazernecomplex met 1500 militairen hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Wachtposten werden verdubbeld, hekken afgesloten en militaire-polltie arrvleerde in recordtijd om het onder- aktie begonnen om de bepalingen voor het halen yan, een rijbewijs aangepast aan de nieuwe situatie te krijgen. In Nederland schrijft het verkeersregle ment echter een wagen met een nor male koppeling voor, zodat hier een dergelijke aktie niet zal en kan wor den gevoerd. Alle militairen moesten in hun eigen kwartieren blijven en lnen be gon onmiddellijk met vingerafdruk ken te nemen. Zoveel moeite kostte het om de ka zerne te verlaten, dat een bakker, die dagelijks brood in de kazerne komt brengen, toen hij eenmaal binnen het (77) £rmieenaanslag gepleegd opadvokaatTerpoort/Hidenkt fa niet verdacht... dat het damt was! 1 WAAR NIET GEZOCHT WERD Als er tijdens afwezigheid der be woners dieven komen, kijken ze al licht het eenst in de kasten. Dan zullen ze daar geen geld vinden", dacht een dame te Hengelo, toen ze even naar de markt wilde. Ze deed daarom 700 in een busje en stopte dit in het fornuis; daar zou niemand het zoeken. De dame zelf echter ook niet! Het fornuis was al weer behaaglijk warm, toen ze aan het geld dacht. Ze schrok er. haalde zo gauw mogelijk het busje uit het vuur. De bankbiljetten waren lelijk geschroeid en zullen naar de Nederlandse bank worden gezonden. kazerneterrein was, urenlang werk heeft gehad, eer hij weer buiten het hek stond. De legerautoritelten zijn zeer spaar zaam met inlichtingen en hoewel men in Ede momenteel kan horen, dat ook kisten vol munitie verdwenen zijn, spreekt de legervoorlichtingsdienst dit tegen. Gisteravond mochten de buiten de kazerne wonende officieren en onder officieren het kamp verlaten, maar zij hadden het uitdrukkelijk consigne niet over de inbraak te praten. Derde Divisie voor een deel naar W.-Duitsland De onderdelen van de derde divisie zullen in de periode tussen 2 augustus en 10 november 1956 worden opgeroe pen voor herhalingsoefeningen met een tijdsduur van ongeveer 4 weken per onderdeel. Het verkemiiugseska- dron, hel genie-bataljon en de verbin dingscompagnie komen op in de maand augustus, de overige onderde len in de loop van september of oktober. Niet opgeroepen worden de staf en stafcompagnie, de aanvullingscom pagnie, het geneeskundig bataljon en het veldpostdepartement. De regimenten infanterie met inbe grip van de daarbij betrokken eska- drons tanks, de artillerie-eenheden en het technische dienstbataljon zullen een gedeelte van de oefentijd door brengen op oefenterreinen in West- Duitsland; de overige onderdelen zul len in Nederland worden geoefend. .MEISJE NAM WRAAK Rattenkruid in koffie. Een 17-jarig Zaandams meisje, werkr.aam bij een cacaofabriek te Zaandijk, dat reeds geruime tijd plagerijen van haar collega's had te verduren, besloot wraak te nemen. Woensdagmorgen deed zij in de kof fie van personeelsleden, die in de kantine werd geserveerd, een hoe veelheid rattenkruid. Reeds bij de eerste slok ontdekte een der „slachtoffers", dat er iets met de koffie aan de hand was. Hij liet de rest dan ook staan, en adviseerde de anderen hetzelfde te doen. Na' een korte behandeling in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam kon de be treffende persoon des middags zijn werkzaamheden hervatten. Het meis je is inmiddels ingesloten en zal voor de officier van Justitie te Haarlem worden geleid. 50) Morgan en de sheriff, geholpen door een derde man, droegen een zware balk, waarmede ze in grote vaart op de deur aanrenden en die met zoveel kracht ramden, dat een luid gekraak door het gehele huis klonk. Bates rende reeds weg in de rich ting van de hal met een revolver in de hand en op zijn gelaat een trek van heilige verontwaardiging. Ik liet Larry en Stoddard achter om de grote vensters te bewaken en volgde hem door de lange hal en tegen de trap op, naar de onvol tooide kamer, direct boven de deur. Toen ik het vertrek binnentrad, had Bates het venster reeds geopend en gilde een paar woorden tegen de mannen beneden. Hij hief zijn arm op om te schie ten en, toen ik hem van het venster wegtrok, wendde hij zich tot mij met een zo woedende uitdrukking op zyn gelaat als ik nog maar zel den gezien had. „Mijn God, mijnheer! die deur was zijn trots! Die heeft hij helemaal uit Engeland laten komen, mijnheer En zij verbrijzelen het alsof het gewoon vurenhout was!" Hij rukte zich los toen een luid gekraak bewees, dat de mannen be neden hun pogingen nog voortzet ten, en driemaal kraakte zijn revol ver, terwijl hij zich ver uit het ven ster naar beneden boog. Zijn schoten waren een teken voor een scherp antwoord van be neden en plotseling wankelde Bates achteruit met een bloedend gelaat. „Het is niets mijnheer", verze kerde hij mij. „Een schram!" en een andere kogel drong naast zijn hoofd in het hout. Een hevig kraken van de deur werd gevolgd door een salvo schoten van de zijde, waar de reservekrachten van de vijand zich bevonden. „Kom mee naar beneden, hier hebben wij niets te winnen," —--en ik rende naar beneden naar de hal. Weer klonk een geweerscho; aan de andere zijde van het huis en ik snelde naar de bibliotheek, waar Larry al de meubelstukken voor de vensters had geschoven; een venster had hij evenwel vrij gehouden. Hij opende nu dat venster en trad naar buiten op het terras, waar hij _zijn revolver leegschoot op de mannen, die beneden ons langs de rand van het ravijn kropen. Een van hen bracht zijn geweer aan zijn schouder en naast ons drong een kogel knar send in de stenen muur. Ik trok hem naar binnen eir-wij schoven een kast voor het venster. Intussen waren de slagen op' de voordeur in hevigheid toegenomen. Stoddard stond nog steeds, waad-ik hem verlaten had. Bates was ner gens te zien, doch het geluid, van een revolverschot uit de kamer bo ven de deur bewees, dat hij op zijn hoede was en wraak wilde nemen op zijn Vijanden. Een paneel van de grote eiken houten deur bezweek, doch uit vrees dat wij hen door het ontstane gat onder vuur zouden nemen, trokken zfj zich terug en kwamen zo onder het vuur van Bates' revolver, .Wij hoorden enige schoten en een ögerr- blik later gilde Larry, dat de andere mannen van Morgan het terras be klommen. Dit scheen de sheriff en Morgan weer moed te geven, want onder het vuur van Bates stormden zij weer op de deur aan en stootten haar ge heel uit haar scharnieren. Een ogen blik later renden de mannen de gang in, de sheriff, Morgan en vier anderen, die ik nog nooit ge zien had. Op hetzelfde ogenblik scheen de andere groep het terras bereikt te hebben, want wij hoorden hoe de vensters van de bibliotheek verbrijzeld werden. In de gang was het een verwar ring. Ik schoot op de sheriff terwijl hij naar buiten rende, doch daar hij struikelde miste ik mijn kogel. Tij dens zijn val greep hij mij bij de benen, waardoor ik met een hevige slag tegen de grond sloeg. Ik denk. dat ik ojigeveer drie minuten bewusteloos was. Toen ik mijn zinnen weer terug kreeg, was het eerste wat ik zag Bates die de sheriff, die op mij zat trachtte weg te rukken, en terwijl zij met elkaar worstelden, kreeg ik een groot por tie stompen en 6lagen, die misschien niet voor mij bestemd waren. Mor gan en Larry waren in een revol ver-gevecht gewikkeld, en langzaam dreef Morgan de Ier naar de biblio theek. „Kom mee naar de bibliotheek", hoorde ik Larry roepen en Bates, die er eindelijk in geslaagd was mij te bevrijden, trok mij overeind en sleepte mij mee naar de deur van dat grote vertrek. Bates boood op dat ogenblik een vreemde aanblik. Zijn gelaat was bebloed, zijn overhemd was open- Serukt en het bloed was hem op de orst gelopen. „Mijn God die kamer die mooie kamer!" hoorde ik hem uit roepen, terwijl hij mij naar binnen duwde. „Het was de trols van mijn heer Glenarm." mompelde hij. Het volgende ogenblik had hij me los ge laten cn ging een man te lijf, die door een der verbrijzelde vensters naar binnen gedrongen was. Wij bevonden ons nu tussen twee vuren. Morgan cn zijn mannen had den alle mogelijke moeite gedaan om ons te verhinderen de biblio theek te bereiken, en nu wij een maal binnen waren, hielden de bre de schouders de deur half gesloten tegen de vereende krachten van onze vijanden in de gang. Dat was een geluk, want daar door kregen wij de gelegenheid om al onze aandacht te besteden aan de mannen, die over het terras naar binnen trachten te dringen. Bates had een van hen met een knuppel buiten gevecht gesteld, en Larry rekende ai met een ander, die ge tracht had hem met p»n in I borst te steken. Ik stond het Stod dard bij de deur cn langzaam voel- iden wij onze krachten minderen. „Spring achteruit als ik drie ge teld heb", zeide Larry en op zijn woorden sprongen wij vlug chter- I uit. Larry gilde van vreugde toen I de sheriff cn zijn mannen naar I binnen struikelden cn voorover op de grond vielen. Op hetzelfde ogen- I blik waren wij boven op hen. j „Volhouden mijnheer", gilde Ba- I tes mij toe. i Morgan had de aanval tegen mij gesteld en ik was terug gedrongen tot bij de haard. De sheriff, Morgan I en Ferguson drongen op mij aan. Ik was blijkbaar de hoofdschuldige en I zij wensten mij van de overige af te scheiden. Op dat ogenblik keel: ik toeval lig naar de deur en zag ik Pickering naar binnen staan kijken. Hij was blijkbaar komen zien of zijn bevelen opgevolgd werden en ik herinner mij nog heel duidelijk zijn voldoe ning bij het zien van de verschrikte uitdrukking op mijn gelaat. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9