Niet-katho'ieke bouwers blijven betogen: De drie procent moet doorberekend worden Ook de vrijstelling van het schenkingsrecht is uitgebreid Wim Kan weigerde „fopkan" in de veiling te nemen Oprechte gevoelens van Duitse volk Giften overtroffen uitgaven bij comité vogel-winterhulp Duitse minister gast van het vorstelijk paar VRIJDAG 9 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Met kinderaftrek wordt rekening gehouden Het nieuwe wetsvoorstel aangaan de de successiebelasting bevat de vol gende vrijstelling van het schenkings recht. Ingeval van schenkingen van ouders aan hun kind zal, evenals in gevolge de bestaar "e wet, een be drag tot 2.0C0_ per kalenderjaar zijn vrijgesteld van schenkingsrecht; in het jaar waarin een kind in het huwelijk is getreden wordt dit be drag zoals voorheen verhoogd tot 10.000.Vrijgesteld is hetgeen ouders aan een gehuwd kind gedu rende 'een kalenderjaar schenken tot een bedrag gelijk aan een tiende (be staande wet: een vijfde) gedeelte van het inkomen, waarover zij in het voorafgaande belastingjaar in de in- komstenbelasting zijn aangeslagen, i door een nietverwant zou volgens het echter ten hoogste tot een bedrag van1 -- 5.000.—. vorderen, dat een geleidelijke over gang wordt verkregen van een onbe laste naar een belaste verkrijging. Sommige vrijstellingen (bijv. de*^l- gemene vrijstelling van 250 voor het successierecht en die van J 2.000 voor het schenkingsrecht) vallen in beginsel, wanneer de verkrijging het maximumbedrag van de vrijstelling overtreft onder de bepaling, aat het recht niet meer bedraagt dan drie kwart van het bedrag, waarmede de verkrijging het voor de verkrijger be paalde vrijgestelde maximum te bo ven gaat. Door deze bepaling kan het dus niet voorkomen, dat door onbe perkte toepassing van het tarief zo veel belasting wordt geheven, dat een verkrijger minder overhoudt dan hem krachtens de vrijstelling onbelast zou toevallen. Bijvoorbeeld, een verkrij ging krachtens erfrecht van f 300. Vreemde immigrant Uit' dierentuin ontsnapt? Tijdens de overstroming van de Maas is in Itteren een tot nu toe on bekend- dier gedood, circa een halve meter lang en ongeveer 20 centimeter hoog. Het beest werd waargenomen de algemene vrijstelling geheel onbe- bij het kippenhok van de boerderij last blijft. Volgens de geschetste re- van de heer. M. Horssels en onraid- geling nu is de belasting niet hoger dellijk met een knuppel doodgeslagen dan driekwart van het verschil tus- door de 20-jarige Louis Horssels. Het VEILING VOOR KONINGIN WILHELMINA-FONDS ningin Wilhelmina en Czaar Nicolaas voor het initiatief tot de Haagse vre desconferentie) werd aangekocht door de gemeente Den Haag, die deze Naar raming heeft de tweedaagsestukken een speciale bestemming zal Totaal opbrengst 50.000 gulden sen de verkrijging van 300. en de zeldzame dier komt in deze streken veïïl£ ïoTi^ln wSSS vrijstelling van 250d.w.z. met blijkbaar niet voor, want zelfs de fonds zeer ruim ƒ50.000,— opge-j De initiatiefnemers tot deze veiling jachtopziener J. Paulssen uit Borgha- bracht voor de kankerbestrijding, i waren bijzonder enthousiast over de ren had zo n beest nog nooit gezien, ©jjfer werd volgens schatting belangstelling en over de voorlopige hoger dan 37.50. Beperkende bepaling. In de bepalingen is conform de be staande wet een voorziening getrof fen om te voorkomen dat schenkin gen worden gedaan louter om suc cessierecht in de toekomst te ont gaan. Al wat binnen 180 dagen, aan het overlijden voorafgegaan, door een Dr. E. M. Kruijtzer, directeur van vastgesteld, nadat ook op de tweede het natuurhistorisch museum te Maas-dag door een zeer talrijk publiek tricht vermoedt, dat men hier te doen vjot en levendig is geboden op de heeft met een zgn. marderhond, die grote verscheidenheid aan kunstvoor- alleen in Siberië, Mantsjoerije, China werpen, die door particulieren gratis en Japan voorkomt. waren afgestaan. De opbrengst van Na een informatie bij een dieren- deze tweede dag bedroeg circa tuin in Valkenburg bleek ons, dat 30.900, w daar omstreeks Kerstmis een marder-| Behalve veilingmeester Nienhuis erflater is geschonken, zal voor de hond ontsnapt is. Vermoedelijk is dit hebben ook Cruys Voorbergh en Wim heffing van successierecht, geacht hetzelfde dier. Het zou dan tussen Kan de hamer gehanteerd in de worden krachtens erfrecht door het Valkenburg en Itteren hebben rond- stampvolle gratis ter beschikking overlijden te zijn verkregen. Een nieuw element is, dat van deze be paling is uitgezonderd de schenking In alle andere gevallen geldt een vrijstelling van ƒ2.000.indien de schenkingen in een tijdsverloop van twee jaar dit bedrag niet te boven gaan. Schenkingen of legaten aan in stellingen van algemeen belang zijn vrij, mits zy een bedrag van 5.000. niet te boven gaan. Voorts is het ta rief van het successie- en schenkings- recht met betrekking tot schenkingen en legaten aan deze instellingen ver-, minderd van 15 tot 10 pet. Zoals ook ingevolge de bestaande, wet het geval is, zal geen schen-| kingsrecht verschuldigd zijn wegens voldoening aan natuurlijke verbinte-j nissen en andere verplichtingen vanl moraal en fatsoen. Aan deze norm zal in het vervolg ook worden getoetst, of schenkings- of successierecht ver schuldigd is wegens vrijwillige toe-1 Het beraad over de drie percent kenning van pensioenen of andere I verhoging in de secondaire arbeids- uitkeringen door werkgevers aan j voorwaarden in de bouwbedrijven werknemers of hun nagelaten be- j duurt in de kringen van werkgevers trekkingen (tijdens het leven van de en werknemers nog voort. Zoals men tarief belast zijn met ƒ60.succes-1 (tot ƒ10.000.in het huwelijks- sierecht; per saldo zou in dit geval I jaar van een kind (voor de vrijge- minder overblijven dan bij een ver-stelde gewone schenking van 2.0CO. krijging van ƒ250.die ingevolge1 per jaar geldt deze uitzondering niet). gezworven en zou dan tengevolge van gestelde zalen van Arti et Amici- de hoge waterstand zijn schuilplaats tiae te Amsterdam. Cruys Voorbehgh hebben moeten vërlaten. Het omhul- j veilde met vaardige hand een Chi sel zal door een preparateur te Venlonese mantel 'voor 170,terwijl hij worden opgezet, waarna het in het uitvoerig over de historie van derge- museum te Maastricht wordt onder gebracht Katholieke aannemers: Een offer brengen Wat zeggen de werknemersorganisaties? lijke kledingstukken doceerde. resultaten van deze openbare verko ping ten bate van de kankerbestrij ding. Dood door schuld f 100,boete De officier van justitie by de rechtbank te Amsterdam heeft gister morgen een geldboete van 100 ge elst tegen een 25-jarige rijschoolhou der uit Amsterdam, die op 26 septem ber j.l. met zijn auto op de kruising van de J. P. Heyestraat en de Kanaal- Wim Kin weigerde grtlnent een !traat in Amsterdam een bromfietser den stelt (of tien mlijoen gulden per week), dan, zo zegt men in werkge verskringen, zou het offer van niet doorberekenen toch zeer aanzienlijk zijn. Ontkend wordt, dat het de aan nemersbedrijven naar den vleze zou werkgever of hun nagelaten betrek- j weet, zijn alle betrokken patroons- kingen (tijdens het leven van de organisaties op één na bereid deze gaan. Het is in tegendeel zo, dat met werkgever of bij testament). De be-l drie percent te geven, mits deze mag! name in de woningbouw en in de on- dragen, die in de bestaande wet voorj worden doorberekend in de prijzen; derhoudsbedrijven door de curveprfj- deze gevallen zijn oogenomen (dez.g.|de katholieke ondernemers menen zen en de scherp gestelde contract- werknemersvrystellingen) zijn in het, een offer te moeten brengen. prijzen op het ogenblik eer verlies, aangenomen wetsontwerp niet over- Het doorberekenen is in strijd met dan winst geboekt wordt; dit geldt genomen. het voorschrift van de regering, waar-1 zowel kleinere als grotere bedrijven. in een verbod hiertoe vervat is. Het De sitUatie in de woningbouw en bij Kinderaftrek bij heffing van college jan Jl^shemiddelaars^mag j het onderhoud wordt ronduit zeer on- x-* bevredigend en verontrustend ge noemd. Zonder twijfel speelt het ge ven van zwart loon of van welwil lendheden in ander opzicht om aan personeel te komen hier een niet on belangrijke rol, zo zeggen tal van werkgevers. en een tambour- en hoornblazers korps als onderdeel "heeft, stander is van de drie percent verbo- tering, doch het is nog niet duidelijk of en zo ja op welke wijze deze van h.KH. prinses Wilhelmina, voor verbetering geëist zal worden. Het is stellende een landweg in Noorwegen, ook nog mogelijk, dat men de argu- bracht ruim 300 op. Een enorm poly- menten van de bouwondernemeis chroom gedecoreerd kaststel van drie Delftse fopkan (opbrengst 850,te veilen doch bracht later met veel zwier en spraakwater collecties brie ven. van de acteurs Cor Ruys en Louis Bouwmeester, alsmede een mas ker van Buziau onder de hamer. Toen daarop een der leden van het veiling comité zich herinnerde een recente brief van Wim Kan met mededeling over een vermeende keelontsteking te bezitten, bracht hij ook dit docu ment in de verkoop. Opbrengst ƒ60. Het schilderij van Jan Lievens (16071674) voorstellende de predi king in de tempel, werd verkocht voor 18.725. Museumstukken. Een tekening in Oost-Indische inkt successierecht. I geen toestemming tot verbetering in de secondaire voorwaarden geven, in- Bii de heffing van successierechtdien deze verbetering in verhoogde wordt rekening gehouden met kin-1 prijzen tot uiting zou komen, deraftrek. De regeling houdt in, dat, organisaties der bouwpatroons, indien de verkrijger een der kind,-1 behalve de katholieke organisatie ren of de echtgenoot is, en deze vier duS( zyn van oordeel, dat op grond of meer minderjarige eigen of aan- van (.e bedrijfssituatie doorberekend gehuwde kinderen of pleegkinderenzal mCeten worden. De katholieke heeft, het successierecht wordt ver- patr0ons stellen zich op het stand minderd met 10 pet. voor ieder kind - boven het derde. De vermindering mag echter een bedrag van 1.CO0.of 50 pet van hetgeen volgens de tarieftabel ver schuldigd zou zijn niet te boven gaan. Studerende kinderen, jonger dan 27 jaar, die grotendeels op kosten van de verkrijger worden onderhouden, wor den gelijkgesteld met minderjarige kinderen. In het wetsontwerp is een bepaling opgenomen, die ten doel heeft te be- Mogelijkheden. bunt, dat men omwille van het alge- WeIke houding de werknemersor- mene belang, de prusstabilisatle en ganisaties in dit geva, zu)Ien gaan in. rilt nffpr Trtll mnpt.pn b. de arbeidsvrede dit offer zou moeten brengen. De vereniging van wegen bouwers en de bond van betonaanne. mers hebben verklaard zich bij het eindoordeel van de gezamenlijke bouwpatroonsbonden te zullen aan sluiten. Regering wijkt niet. Bij beraad tussen afgevaardigden van werkgevers- en werknemensorga- nisaties met de minister Suurhoff, Witte en Zijlstra is gebleken, dat de Administrateur schreef met dubbel krijt welvaart in een bedrijfstak en dus Een gevangenisstraf van een jaar niet in prijzen mag worden doorbe en drie maanden heeft de officier i rekend. De regering beschouwt deze van juslitie bij de Haarlemse recht-1 verbetering dan ook puur als een aan- bank gisteren geëist tegen een 38- gelegenheid, die tussen werkgevers jarige administrateur van een archi- en _nemers afgedaan moet worden, tectenbureau uit Aalsmeer, wegens I verduistering van bedragen tot een t Terwijl de werkgeversorganisaties totaal van 4609,1 hun standpunten dus mgènomen heö- Volgens de dagvaardiging had hij i hen en daarover onderling contact zich gelden toegeëigend door beta- onderhouden, beraden de werkne- lingsopdrachten van het architec.en- mersorganisaties zich nog intern. Naar bureau, waarvoor hij de boekhou- verluidt zullen de bondsraden der ding voerde, aan een bankinstelling christelijke en katholieke werkne- op zijn rekening te vervalsen. In- mersorganisaties zaterdag te Utrecht, dien de betalingsopdracht b.v. 57. vermoedelijk in besloten kring, be- bedroeg voor voorschotten en een raadslagen. Tot dusverre heeft de al- van zijn werkgevers deze had gete- i gemene bond nog geen standpunt be kend, zette hij er een 5 voor, waar- kend gemaakt nemen is nog niet bekend. Het is wel duidelijk geworden, dat men voor- Haarlem bereidt zich voor op bollenseizoen Op 3 april vertrekken vijf tw'ntig meisjes uit Haarlem, enkele dagen in West-Duitsland de bloemenstad te vertegenwoordigen, i t i Met vliegtuigen worden bolbloemen pring onverkort de eis handhaaft, aangevoerd en die zullen by diverse dat verbetering in de secondaire sec-gelegenheden uitgereikt worden, tor een uitvloeisel Tnoet zijn van de j Bezoeken worden gebracht aan Bonn, Düsseldorf en Keulen en ver- aanvaardt en in samenwerking ver der zal streven naar verbeterde tech niek en organisatie om de produktivi- teit te verhogen en daardoor deze en andere verbeteringen financieel mo gelijk te maken. vazen en twee bekers beschilderd met afbeeldingen en met wapens van Czaar Nicolaas de tweede van Rus had aangereden; de bromfietser was kort na het ongeval overleden. De officier van justitie hield bij het be palen van de strafmaat rekening met de omstandigheid, dat de bromfietser zelf niet geheel correct het kruispunt was overgestoken. Volgens de ver dachte, die verklaarde met een snel heid van ongeveer 50 kim. te hebben gereden, kwam de bromfietser van links en aarzelde midden op de weg. Daardoor had de bestuurder van de auto hem niet meer kunnen ontwij ken. Een deskundige van de verkeers politie zei met remproeven met de auto tot de conclusie gekomen te zyn, dat op het ogenblik van het ongeval of althans vlak daarvoor de automo bilist zeker 60 a 70 km. moest hebben gereden. Verschillende andere getui gen bevestigden de stelling van het openbaar ministerie, dat de rijschool houder een tè hoge snelheid dan dienstig in het verkeer in de J. P. Heyestraat had gereden. De verdedi ger van verdachte vroeg, na uitvoerig land en van koningin Wilhelmina (uit te zijn ingegaan op de verklaringen dankbaarheid door een Haagse fa-1 van de getuigen, ontslag van rechts-: briek in 1899 opgedragen aan ko- VON BRENTANO VERZEKERT: door 557 op zijn rekening werd overgeschreven. Verdachte, die reeds eerder wegens verduistering was veroordeeld, gaf het tenlasle gelegde toe en verklaarde, dat ziekte in zijn gezin de reden was van zijn knoeien. kindje verdronken. Het tweejarig zoontje van de fami- Waar 't om gaat. In sommige kringen wordt het al- dan niet doorberekenen van drie per cent verbetering in de secondaire sec tor gebagatelliseerd. Het loon be draagt in de traditionele bouw 20 tot 25 percent van de totale aanneemsom, zodat de strijd gaat over hoogstens lie Bazuin uit Berkel Roderijs is gis-driekwart percent van de omzet, die termorgen aldaar op een onbewaakt al of niet zou moeten worden door ogenblik in een halve meter diepe berekend. sloot geraakt en verdronken. I Indien men echter ruw geschat de Het lijkje werd vrij spoedig door totale loonsom per jaar in de bouw- omwonenden gevonden. bedrijven op een half miljard gul- Ruim één ion kwam binnenmaar Wnrit ^aamdjp onfie- dermiddelen, waaronder graan, le- Het Nederlandse volk heeft ge- vertraan en vet, benevens grote durende de achter ons liggende hoeveelheden brood. Daar brood strenge vorstperiode ruim 100.000 i byna door alle vogels wordt gegeten gulden geschonken aan het comité vormde de broodvoorziening veelal „wintervoeding van vogels". Er zijn het grootste probleem, gelukkig kon dagen geweest dat meer dan 22.000 j het comité bij grote bakkerijen in gulden per dag binnenkwam. Maar de steden belangrijke partijen oud- dit zal goed te pas komen bij een volgende gelegenheid, omdat men dan direct op het goede tijdstip over de nodige middelen zal kunnen be schikken. De jongste ervaringen. bakken brood aankopen. In totaal is 135.000 kg. voedsel ge distribueerd en 6450 gulden be schikbaar gesteld om ter plaatse voedsel te kopen. Het comité heeft moedelijk ook aan Frankfort. Bonds president Heuss zal de gasten ont vangen. Uit Frankfort is een uit nodiging ontvangen van de opper bevelhebber van het Amerikaanse leger. Het is niet uitgesloten, dat opnamen worden gemaakt voor de rad:o en de film, waardoor het be zoek van de Haarlemse meisies ook in Amerika bekend zal worden. In de steden d5e bezocht zullen worden zal een aantal etalages aandacht aan Haarlem worden besteed. De actie gaat uit van de stichting Haarlems Bloei, die hiermee haar programma voor het bollenseizoen inzet. Met Pasen zal er nog niet veel in bloei staan, zodat het niet nodig is festviteiten voor te berei den. Wel zal de Vleeshal geopend zijn, waarin een Oosterijks gezel schap optreedt. Tijdens het bollen seizoen zullen de winkelstraten en een aantal historische gebouwen verlicht worden. Het Frans Hals museum zal gedurende zes weken ook avonds geopend zijn en op de binnenplaats of in een der zalen zal af en toe een folklorische dans groep optreden. In de bollentijd zullen vier groepen naar Haarlem komen en ook op de grote markt optreden. Concerten in de open lucht staan on het programma en op zaterdag 12 mei, op welke dag een groot aan tal vreemdelingen in Haarlem ver wacht wordt, zal na afloop van een muziekconcours op de Grote Markt een taptoe-unique worden gehouden waaraan Haarlemse korpsen mede werking verlenen. Het concours gaat uit van de gymnastiekvereni ging „Bato", die zestig jaar bestaat Dr. Heinrich von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond aan een re geringsdiner, dat te zijner ere werd aangeboden in het Kurhaushotel te Scheveningen, woorden van groté waardering voor het Nederlandse volk gesproken. Hij zei daarbij er zich van bewust te zijn, dat de diepe wonden, die het Nederlandse volk door het onrecht van de Duitse be zetting werden gebracht, slechts lang zaam kunnen genezen. Sprekende namens de Bondskanse lier dr. Adenauer en namens het ge hele Duitse volk gaf hy de verzeke ring van de oprechte en innig ge- meende bereidheid alles te doen om dit rampzalige verleden te overwin nen. Sprekende over de problemen, die tussen Nederland en Duitsland nog hangende zijn, zei Von Brentano, dat deze in het kader van de gemeen schappelijke betrekkingen van rela tief beperkte betekenis zijn. Daarom was hij er des te meer van overtuigd dat de gemeenschappelijke pogingen om tot overeenstemming te komen met succes zullen worden gekroond. hebben namely k geleerd, dat de vo-echter toch de indruk dat veel vo gels, d:e bij het begin van de koude gels de winter niet hebben over liet nodige voedsel kregen, de win- leefd: vooral is een groot aantal ter zijn doorgekomen. De hoeveel- reigers en meerkoeten gesneuveld; heid geschonken levensmiddelen ishet aantal slachtoffers onder de door het comité moeilijk te schatten, eenden is erg meegevallen. Meisje door kanon overreden De 21-jarige mejuffrouw A. Die- penhuizen, die gistermiddag op de Weteringschans te Amsterdam werd overreden door het achterwie! van een door een militaire vrachtauto ge trokken kanon, is vandaag in het Onze Lieve Vrouwengasthuis aan de gevolgen van haar verwondingen i overleden. Herinnering. Minister Beyen, die met de minis ter zonder portefeuille, rar. Luns, de gastheer was aan het diner, had eerder een tafelrede gehouden, waar in hij er op wees, dat in de beide volken de herinnering leeft aan diep leed, dat hen verdeelde. Thans ech ter verbindt ons de zorg om de veilig stelling van Europa. vervolging. Uitspraak volgt op 22 maart. ALLEEN KIEVITSEIEREN MOGEN DIT JAAR GERAAPT WORDEN. Het het oog op het naderende broedseizoen vestigt het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen er de aandacht op, dat met ingang van dit jaar het rapen van eieren van andere weidevogels dan de kievit niet langer is toegestaan. Voor kievitseieren duurt de raaptijd tot 13 april (alleen in Friesland tot 20 april). „Breda" netelig probleem Von Brentano voor T.V. De Duitse minister van Buitenland se Zaken, von Brentano, acht de zaak van de Duitse gevangenen in Breda een netelig probleem". Hij zei dit in een televisieinterview, dat gister avond in het NTS-journaal werd uit gezonden. Minister von Brentano verklaarde, dat de misdaden die door de betrok ken Duitsers zijn gepleegd, door nie mand kunnen worden ontleend. Rech tens valt aan de feiten niet te tornen, aldus minister von Brentano, maar misschien is na tien jaar het mooiste recht: genade voor recht te laten gel den. Men kan zich bovendien afvragen of zich onder de gevangenen van Breda wellicht mensen bevinden, Toch mogen wij de ogen niet af wenden van de schaduw, die het verleden werpt, aldus minister Beyen. Zij houdt het besef levend:g van de naamloze ellende waarih de verkrachting van de heiligste rechten de mensheid stort. Dat het Nederland se volk zich in de na-oorlogse jaren niet door haat of wraakzucht jegens het Duitse volk heeft laten beïnvloe den, toont wel aan hoezeer het de diepste betekenis van het doorledene heeft begrepen. Ook minister Beyen zag de prak tische problemen, waarover beide landen het nog eens moeten worden, tegen de achtergrond van de na de oorlog ontwikkelds Nederlands-Duit se verhoudingen als van beperkte be tekenis, hoe gecompliceerd en moei lijk ze er ook mogen uitzien. Misverstand. Dat er zich in de publieke opinie met betrekking tot die problemen af en toe misverstanden voordoen, moet ons niet al te zeer verwonderen. Deze misverstanden hebben de beide regeringen nooit beïnvloed. Voorzo ver wij het kunnen beoordelen, is geen van de deze problemen, gezien in het licht van recht en gerechtig heid, onoplosbaar, aldus minister Beyen. De Nederlandse minister merkte tenslotte op, dat de heer Von Bren tano in de strijd van de eenwordingwier schuld veel. geringer is dan de en versterking van Europa steeds in schuld van hen, die hen tot de ge- de voorste gelederen heeft gestaan pleegde misdaden hebben aangezet, en voor de medestrijders onder de 1 „Breda" is volgens minister von Bren- Nederlandse parlementsleden „één tano geen juridisch maar een mense hunner" is. I lijk probleem. Donderdag ontving HJVÏ. Koningin Juliana de West D nitse minister van buitenlandse zaken Z.E. Heinrich von Brent~.no op het koninklijk paleis te Soestdijk. Hare Majesteit gebruikte met minister von Brentano, die een bezoek van enkele dagen aan ons land brengt, het dejeuner. Op de foto zien wij van rechts naar links H.M. de Koningin, minister von Brentano en Z.K.H. Prins Bernhard.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8