Antoniuskerk komt aan de Boshuizerkade Burgemeester van Leiden in ziekenhuis opgenomen Utrechts Stedelijk Orkest als gast OMGEVING VRIJDAG 9 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Architect: J. P. L. Hendriks De nieuwe katholieke kerk in het uitbreidingsplan Zuid West, Leiden (Haagwegparochie) komt te staan op een terrein dat begrensd wordt door de Boshuizerkade, de 5 Meilaan en de Churchilllaan. Voor kerk en pas jaar kan duren voor de kerk in ge bruik genomen kan worden. De bouw zal anderhalf jaar in beslag nemen. „OP BEZOEK BIJ P.T.T." „Op bezoek bij P.T.T." ge- 45 Leidse scholen, waaronder een w> tKweekschool en een Handelsavond- toriekom' een terrem van 60000*m2 ^{o^zijn in Leiden 5014 scho- beschikbaar. Achter dit gebied is een - terrein geprojecteerd van 4000 m2, dat bestemd is voor de vestiging van twee nieuwe scholen. Architect. Wij vernaimen voorts, dat door het bisdom tot architect voor de nieuwe kerk .die de naam St. Antonius kerk zal gaan dragen is benoemd de heer J. P. L. Hendriks uit Rotter dam. Dè architect Hendriks geniet als ontwerper van diverse mooie katho lieke kerken in Nederland vermaard heid. Pastoor Van Schalen O.F.M., de bouwpastoor van de nieuwe kerk, is over de ligging zeer tevreden: de kerk komt in het midden van het uit breidingsplan. VERGADERING GEPENSIONEER DEN SPOOR- EN TRAMWEGEN. In het gebouw Prediker werd gis termiddag een ledenvergadering ge bonden van de afdeling Leiden van de bond van gepensioneerden Jbij de Nederlandse spoor, en tramwegen. De voorzitter, de heer Jï-Grool noemde de grote opkomst verheu gend. Het hoofdbestuurslid, de heer H. J. Klein uit Utrecht, gaf vervol-, P.T.T.-jeugdtentoonstellinggens een beschouwing over de posi- „Op bezoek bij P.T.T.", die van 17 i tie van de gepensioneerden bij de januari t/m 5 maart j.l. in de Boer- komende wettelijke reeeline ouder- haavezalen is gehouden, werd door lieren weest „Sergeant ze gooien met stenen". A.s. maandagavond wordt in de cantine van de Doelenkazerne te Lei den een opname gemaakt van het radio-programma „Sergeant ze gooien met stenen". Het programma wordt later uitgezonden. komende wettelijke regeling ouder domsvoorziening. Spreker betreurde de geringe medewerking, die de ge pensioneerden bij hun aktie om oude pensioenen plus het bodempensioen te krijgen, van de vakbonden onder vinden. Uit het jaaroverzicht bleek dat de bond op het ogenblik 218 le den telt. De penningmeester de heer J. Piket deelde mee dat het voordelig saldo 129,87 bedroeg. De heer J. Grool werd als voorzitter herkozen. Inplaats van de heer J. Wijnnobel die als secretaris bedankte kreeg de beer J. Tuinhof de Moed een plaats ach ter de groene tafel. De burgemeester heeft zich genoodzaakt gezien, zich onder geneeskundige behandeling te stellen. x het hierop is de burgemeester hedenmorgen voor enkele weken Hij meent, dat het nog wel 2j.< a 3 opgenomen in het Diaconessenhuis alhier. jyiET EEN VARIANT op het *™*oude Hollandse spreekwoord: „verandering van spijs, enz.'* kan men zeggen: uitwisseling van orkest heeft toch ook wel een aangename en interessante zijde. Zo was dan Paul Hupperts met het Utrechts Orkest de gast te Leiden op het 7e abonne mentsconcert van het Residentie-or kest. Om te beginnen werd do „Passa- caille et Cortège" van Matthijs Ver meulen gespeeld. Dit werd geschre ven als sonore achtergrond by Nij- hoff's „De Vliegende Hollander", het lustrumspel van de Leidse Studen ten, in 1930 op de Kagerplassen uit gevoerd. Wij kunnen ons voorstellen, dat over het wijde water de muzi kale formatie suggestief zal aandoen, maar in de concertzaal kon deze keu ze niet alleszins de spanning opbren gen, vereist voor een absolute vol doening van de luisteraar. Dit ligt er niet aan, dat Vermeulen's ipuziek gespeend is van muzikale sensiviteit, noch dat Paul Hupperts niet met élan dirigeerde, noch dat de U.S.O. niet toegewijl speelde, maar het obstina te thema met haar vele variaties dat eerst boeit, doet allengs de belang stelling verslappen. Aan 't slot be wonderen wij de grote climax, die de componist Vermeulen en Paul Hup perts als dirigent, voortreffelijk heb ben opgebouwd. Het wefk is moeilijk en zwaar om uit te voeren maar ook om te beluisteren. Van geheel andere toets is de Sym- phonie concertante voor viool, alt viool en orkest van Mozart in casu gespeeld door de 2e concertmeester Frits Knol en de solo-altist Ernö Steier. Zou er iets van Mozart be staan, dat niet mooi, niet waardevol en zinvol is? Het moet voor de beide executan ten een vreugd zijn deze gedistin geerde muziek te interpreteren met een voortreffelijk toegewijd orkest. De homogeniteit van de beide instru mentalisten in hun samenspel stelde teleur. Met ervarenheid, fraaie toon en muzikaliteit speelt Frits Knol zijn partij, maar hij speelt met recht de le viool. De klankverhouding was niet evenredig aan de alt. Eerstens door het timbre van het instrument, mede door de zeer bescheiden per soonlijkheid van Ernö Steier, die aan muzikaliteit gelijkwaardig is aan zijn partner. Na de pauze kreeg het concert eigenlijk zijn hoogtepunten: de Suite voor strijkorkest van de merkwaar dige, belangrijke Czech Levsj Jana- cek. Wij hebben dit volkomen per- soonlijke zesdelige werk bewonderd, om de oersterke geest die eruit spreekt, om de variatie tussen de ver schillende delen, om de rhythmen en de brandend hete gloed van instru mentatie. De celli waren voortreffe lijk en terecht haalde de dirigent, de onvernoemde le cellist, die solieerde in een van de langzame delen, aan het slot naar voren om een welver diende hulde in ontvangst te nemen. De enthousiaste leiding van de diri gent had het resultaat dat het orkest excelleerde. Ten slotte de hierbij goed aansluitende en mooie „Dansen uit Galanta" van Zoltan Kodaly. Hupperts en zijn orkest-ensemble gaven, wat zij te geven hadden in climax en daling; een enkele verpo zing en een pompeus slot. De directie was levendig, muzikaal en enthou siast; het orkest gaf een voortvarend en kleurig samenspel met de expres sie, die de kunstzinnig toegeruste dirigent weet aan te brengen in fraaie contrastwerking van melo dische waarde en aangezette rhyth men. De talrijke luisteraars hebben Hupperts en het U.S.O. langdurig hun dank betuigd. J. KORTMANN. „De ware vriend" rVE OUDE CARLO GOLDON1 een zeer vruchtbaar Italiaans to neelschrijver uit de 18e eeuw wist wel hoe men met een vlot blijspel het publiek kon amuseren, maar de Rotterdammers weten het ook. Onder regie van Ton Lutz komt „Het Rotter dams toneel" deze week voor K. en O. Goldoni's blijspel „II vero amico", (De ware vriend) opvoeren en, daar zij zich ervan bewust zijn, dat de to neelopvattingen van 'n twee eeuwen geleden wat aftands zijn geworden, de intrige van de oude blijspelen ons altijd wat kinderachtig-doorzichtig aandoet en de inhoud er van aan de magere kant is, hebben zij - zich tot taak gesteld het op zichzelf toch wel aardige gegeven wat op te sieren en op te doffen tot een charmant spel. Zij zijn daarin voortreffelijk ge- Vlieseline-show in de foyer De zeer talrijke dames, die gister avond naar de foyer van de Gehoor zaal waren gekomen voor de vliese line-show van Vlieseline-Mode-Ser- vice, zaten daar zeker niet op de eer ste plaats om naar een reeks mooie, modieuze toiletjes te kijken. Zij wa ren practisch allemaal „uit het vak", hadden op de een of andere manier met het vervaardigen van kleding te maken en zaten met keurende blikken en potlood en papier bij de hand de effecten te bestuderen van het vliese- line-materiaal, daarbij op weg gehol pen door de conference van mevrouw Ida de Leeuw-van Rees. Voor wie het nog niet mocht weten: vlieseline is een vormhoudend tus- senbeleg van 60 pet. perion plus ka toen, wol etc. Het is kreukvrij en wasecht en wordt niet alleen gebruikt voor het in de vorm houden van zo men, stroken, strikken en randen, maar ook als petty-coat en dan van het pure materiaal. Verder zagen wij het o.a. tussen de stof en de voe ring van een stola. En in hoedjes. De effecten werden getoond aan enkele modelletjes, gedeeltelijk ge bracht door twee oeroepsmannequins, gedeeltelijk door dames uit de zaal. Het waren: blouses, japonnetjes, een enkel cocktail- en avondtoliet, een mantel, een mantelpakje, twee deux- pièces, regenjassen en een zonnepak. je. Het geheel stamde zowel uit de eigen vlieseline-studio als uit de cou ture en de confectie. Het was alles uiterst smaakvol, zodat de waardering van de aanwezigen te begrijpen viel. C. TH. R. De inhoud komt er weinig op aan: het is een satyre op een vrekkige grijsaard, wiens schone dochter de in zet is van een nobele wedstrijd tus sen twee vrienden. De één is met het meisje verloofd, d<jch kan haar niet trouwen als papa niet de midde len verschaft; de andere is op haar verliefd, maar wil aan zijn gevoelens geen uiting geven omwille van de vriendschap. Het ineendraaien van allerlei kluchtige situaties en verras sende verwikkelingen is aan Goldoni wel toevertrouwd. Aan deze personages hebben de Rotterdammers alles opgehangen wat hun acteertalent maar te bieden had. Bob de Lange was een bibberende vrek tot in de toppen van zijn centen- tellende vingers, een groteske figuur; Ton van Duinhoven en Steye van Brandenburg waren de twee vrien den, waarvan vooral de eerste als „de ware vriend" in ontelbare knopen verward raakte, terwijl van de dames vooral Nell Koppen en Henny Orri amusant en geestig spel te zien ga ven als resp de amoureuze tante en een geestige dienstmaagd. De décor-wisseling had men op ori ginele wijze opgelost, door een stel gemaskerde figuren al dansend en mallend over het toneel te laten hup pelen en de décors en requisieten te doen vervangen bij open doek. Zodoende zorgen de Rotterdammers voor een gezellige avond, die blijkens het applaus en het medeleven van gisteravond, toen de eerste opvoering gegeven werd, best in de smaak valt. Vanavond en Vrijdagavond wordt de voorstelling herhaald. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht mej. E. Tersteeg te Laren (N.H.). Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld Jen sociologi^he benade ring van het organisatieverschynsel", de heer J. A. A. van Doorn, geboren te Maastricht en thans wonende te Amsterdam. NEGENDE LUSTRUM N.R.V. Ter gelegenheid van haar 45-j&rig bestaan hield de afd. Leiden van de NJt.V. gisteravond een geslaagde feestavond in de Stadsgehoorzaal. Op deze avond werkten mee Ne derlands grootste amusementsorkest „Sylvia" onder leiding van Jan Meer- poel en voorts een gezelschap be kende artisten oJ.v. Jan Oradi, die als imitator en conferencier een groot aandeel had in het slagen van het programma. Ook Carla met haar poppen, Neerlands onovertroffen buikspreekster, eiste een belangrijk deel van het succes op deze avond voor zich op en verwierf uitbundig applaus. Verder traden op de Broy- tons met uitstekende acrobatiek, Syl- vain Poons, Swen Smeele, Fantasio, Wilma Durand en Ad. Veen als pial nist-solist met clavioline. „DAUPHINE" PRESENTEERDE ZICH. Een charmante „troonopvolgster" heeft zich vanmorgen in Leiden ge- presenteert. Garage Meester te Lei den stelde haar vóór in „De Burcht". Het was de nieuwe „Dauphine" van de Renaultfabrieken, de opvolger van de .kleine Renault". De wagen is op vallend breed (1.52 m.), kan daar door vijf personen bevatten en valt niettemin fh de laagste klasse van de wegenbelasting. Het benzineverbruik is 1 op 14. De aërodynamische perfectie van deze wagen, die comfort met sporti viteit verenigt, maakt de wagen prac tisch ongevoelig voor zijwind. De kruissnelheid is 95 km, motor en benzinetank bevinden zich achterin, waardoor er onder de voorkap een ideale bergruimte vrijkomt. 4 Cylin der mo.tor, 30 p.k. PRAATAVOND VERON TE LEIDEN Gisteravond hield de Ver on (Ver. voor Experimenteel Radio-onder zoek) weer de maandelijkse bijeen- j komst in het gebouw Rehoboth. Om. Grimbergen opende de vergadering i en heette de vele aanwezigen wel kom. Om. Bakker sprak vervolgens over „storing-begrenzers" Om. Diep- straaten behandelde een convertor- schakeling van Om. Storm. Laatst genoemde hoopt binnen enkele we ken met een amateur-T.V. in de lucht te komen op 145 Mc. De gelukkige bezitters van een T.V.-apparaat kunnen door zo'n „convertor" te bouwen, de amateur uitzendingen van Om. Storm uit Den Haag volgen. Deze convertor kan later ge makkelijk omgebouwd worden voor 70 cm. de uiteindelijke golflengte voor amateur-T.V. Als laatste spreker kwam Om. Da- niëls aan het woord. Hij gaf een uiteenzetting van de commerciële F.M. zend-ontvanginstallatie. Tot slot volgde de gebruikelijke verko ping van onderdelen. „Om", is de aanspraaktitel van de Veron-leden; het is de afkorting van „Old Man". Burgerlijke Stand Geboren: Eduard Albertus Bernar- dus, zn van G. L. J. Rensman en B. J. Jonker;--Thomas, zn van A. Ruiten beek en V. G. von Wartenburg; Augustinus Hubertus, zn van E. C. Westgeest en M. W. C. Hooymans; Johannes Hubertus Maria, zn van J. P. J. Fleur en C. G. v. d. Salm; Joan na Maria Helena, dr van B. D. H. Tellegen en A. S. Rienstra. Gehuwd: J. Brussee en J. Jansen; R. Zijlstra en S. A Veerman; S. Stou ten en J. Schaftenaar; H. Bekker en J. W. v. Egmond; Overleden: D. Dykman vrouw 63 j.; H. A. Boom huisvr. van Schryver 50 j.; J. v. d. Ree hutevr. var. Leüge- ring 73 j.; H. Bennis wednr. 75 Jm. M. J. de Groot man 67 j.; K. N. Móöfiën zn 19 j.; G. Wildeman huisvr. van -•r. Lienden 77 j.; K. Delmeer znJÏJ.; J. Boekkooi man 46 j.; A. M. Held huisvr. van Holzscherer 54 j.; X~de Lange wednr 80 j.; A. C. Gewin huisvr. van Lief tinei; 42 j.; J. v.Vd. Klis huisvr. van Glasbergen 74 j>ó$- Arkeveld wed. van v. den Burg 91 j..; C. J. v. d. Nat huisvr. van Marije 68 j.; A W. Singerling huisvr. de Jonge 43 j.; A J. H. Hinzen^di^ö wk.; G. v. d. Ende wed. van de Ro my n 68 j.; J. Hollebeek man 64 j. Met dr. Pott naar Tibet Causerie voor Res. Officieren Na een kort welkomstwoord door de voorzitter der A.V.NJt.O. (Alg. Ver. j Ned. Reserve Offlciren), de heer J. G. Crabbendam, begon dr. P. H. Pott, I directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, aan zijn eau- Serie, die als titel droeg: „Op zoek rtaar monniken en kloosters In Tibet's grensgebied". Gezeten in de gemakkelijk zittende fauteuil van de officiersmess der Doe lenkazerne kon men genieten van de belevenissen van dr. Pott tijdens zijn wetenschappelijke reis door Indisch- Tibetaans gebied, welke belevenis sen toegelicht werden met enkele films en dia's. Het was niet de eer ste maal, dat dr. Pott te Leiden deze boeiende causerie hield. Hij begon zijn reis in Bombay, waarna hij door eindeloze steppen en zoutmoerassen over hoge bergketens (sommige 5000 meter hoog) in de prachtige streken van Kulu terecht kwam. Kulu, waar de bergen en bos sen een ongemene felheid van kleu ren ten toon spreiden. Hy trok over wegen, welke -door steenlawines in gekrompen waren tot nauwelijks be gaanbare paadjes. Sprekend over de vele kloosters, die hij tegenkwam, causeerde hij over de vreemdste kloosterorden. Zo zijn daar monniken die zich in een klein tempeltje laten inmetselen, waar zij soms 10 jaren in meditatie doorbrengen. Hun eten wordt door speciaal geconstrueerde luikjes binnengeschoven, waardoor de kluizenaar zijn verzorger niet te zien krijgt. Verder had hij het genoegen de rituele Demonendans te mogen bij wonen van de vrolijke Tibetanen. Dit dansfeest wordt eens in het jaar ge houden en herinnert aan het jaar 843 toen Koning Lang-darma werd neer gestoken door een Lama (boeddhis tisch priester) omdat hij het boed dhisme wilde uitroeien. Na afloop mocht dr. Pott een boek werk in ontvangst nemen als dank voor zijn boeiende en leerzame voor dracht. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen KDC. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden om de H. A. v. d. Anker-beker zijn als volgt: C. v. KlaverenH. Voorzaat 2—9; J FrekeJ. Houwer 20; J. Heems kerkH. J. Koelewijn 11; J. Zwaan Ant Verhoog 20; J. SlootwegB. Bijsterboek 02; F. Groenendijk Ab. van Beelen 20. H00RITWIJK JAARVERGADERING K.A.B. Als sluitstuk van het winlerpro- gramma had gisteravond onder lei ding van de 2de voorzitter, de heer L. Hermans, de 44e jaarvergadering van de KAB in hotel Royal plaats, waarbij een 70-tal leden tegenwoor dig was. Na een welkom in het bij zonder tot de g. adv. kap. Vereecken, deelde de voorz. mede, dat hij na mens de le voorz. de heer J. van Leeuwen dank bracht aan allen, die blijk van belangstelling hadden be toond bij de terugkomst in zijn ge zin en met genoegen kon hij mede delen, dat de gezondheidstoestand van de heer v. Leeuwen langzaam vooruit gaat. De actie voor handtekeningen voor het Wit-Gele Kruis, waaraan de KAB gaarne had medegewerkt, was volko men geslaagd en aan degenen, die hieraan daadwerkelijk hebben mede gewerkt, bracht hij dank. Van de r.k. bond voor bejaarden in het bisdom Haarlem was een ver zoek ingekomen om mede te werken aan de tot standkoming van een afd. in Noordwyk. Waar dit streven de volle sympathie had van de KAB is deze zaak in de besturenraad be sproken met als resultaat, dat in sa menwerking met de KAV een afd. voor r.k. bejaarden is opgericht en mede door de steun van deken Brink man zijn aan deze bejaarden reeds enkele genoeglijke middagen ver schaft. Deze afd. telt reeds 72 leden en voor het voortbestaan in de toe komst zullen de KAB en de KAV steeds blijven ijveren. Met vreugde kon spr. mededelen, dat van het H. B. bericht was ingekomen dat het I ledental de 390.000 heeft overschre den en hij spoorde allen aan, aan de laatste étappe van „Op naar de 400.000" de volle medewerking te verlenen en in dit verband vroeg hij aller belangstelling voor de radio reportage van de heer Beuiper op a.s. zaterdagavond te 9.30 uUr. Het keurig gestelde jaarverslag van de secretaris gaf aan dat het ledental was gestegen tot 852, onderverdeeld in: bouwvakken 133, fabrieksarbei ders 19, grafische bedrijven 17. HKW 13. hotelpersoneel 24, kappersbedien den 5, landarbeiders 368, metaalbe werkers 52, overheidspersoneel 54, transportarbeiders 90, voedings en genotmiddelen 22, vervoerspersoneel 26 en musici 2. De credo pugno club heeft in het afgelopen jaar veel en nuttig werk verricht, terwijl het win. têrprogram een groot succes is ge worden. Gememoreerd werd de ern stige ziekte van de voorz. met de wens dat hij weer spoedig geheel hersteld zyn functie zal kunnen waarnemen. Gehouden zijn 2 leden en 2 ontwikkelingsavonden, een St. Nicolaasfeest waaraan ruim 400 kin deren hebben deelgenomen, een pro- paganda-kaartavond, 15 besturen- raden en 14 bestuursvergaderingen. Verder volgde nog een hele serie verslagen van onderafd. en instel lingen, waaruit duidelijk bleek de grote activiteit welke in het afgelo pen verenigingsjaar is ontplooid. Het verslag van de pennlngm. gaf aan een totaal aan inkomsten en uitgaven van 5105,83 met als batig saldo 448,38. De kascommissie bracht over het ingestelde onderzoek een Plannen voor Noors atoomschip Ook de Noren werken aan plannen voor de bouw van een atoomschip. Een Amerikaanse geleerde, professor Fayram van de universiteit van Cali- fornië, die een studiereis naar het Noors-Nederlandse centrum v^or kernonderzoek in Kjeller heeft ge maakt, meent dat de Noren waar schijnlijk over 3 tot 5 jaar pen atoom schip in de vaart zullen brengen. Dit schip zou zelfs goedkoper zijn dan de door atoomkracht voortgedreven schepen, waaraan de Amerikanen werken. De Noren zelf zyn weliswaar te rughoudender over hun plannen. Een woordvoerder heeft gezegd, dat er wel een heel vaag ontwerp voor een atoomschip op de Noorse teken planken staat, maar dat dit meer is om de plannenmakers wat houvast te geven. Het is niet bekend, of de Nederlanders, deelgenomen in het on derzoekingscentrum Kjeller, bij het plan betrokken zullen worden. Er zitten geen Nederlanders in de spe ciaal voor dit project ingestelde stu diecommissie. Concrete, praktisch uitvoerbare plannen zijn er in ieder geval nog niet, zo zei de Noorse woordvoer der, die sprak in naam van deze com missie. Binnenkort is er een voorlo pig rapport van die commissie over de mogelijkheden voor de bouw van zijn weliswaar 220 nieuwe .verbeter een dergelijk schip te verwachter. Verder zijn de Noren nog niet. Even min is het bekend, waar het geld voor de bouw vandaan zou moeten komen. Deze Noorse realiteitszin komt overi gens ook tot uiting in de mededelin gen van professor Fayram; hij zei, dat de Noren hierdoor wel eens een voorsprong kunnen krijgen op de Amerikanen, die misschien eerder met een schip zullen komen, dat ech ter veel duurder zal uitvallen. gunstig verslag uit, waarna de voorz. zowel secr. als penningm. onder ap plaus dank bracht voor hun veelom vattende werkzaamheden. Naar aan leiding van een opmerking uit de vergadering over de hoge kosten van de feestavonden gaven zowel de g. adv. als het bestuur te kennen, dat eerstens de ledenvergadering deze opzet heeft goedgekeurd en twee- dens dat zowel uit cultureel en pro pagandistisch oogpunt de gedane uit gaven volkomen gewettigd waren. Door de g. adv. werd hierna nog een geestelijk woord gesproken, waarbij hij vooral aandrong op de medewer king van de ouders nan het congre- gatiebezoek van hun jongens. In de kascommissie werden benoemd de heren C. v. Dijk en J. J. v. d. Berg. Ir, het bestuur werden herkozen J. v. Leeuwen, J. Mesker en C. Ruig- rok, met eerstgenoemde in de functie van voorzitter. In de rond vraag werd dank gebracht aan het bestuur voor hun grote activiteit, terwyl ook een lans gebroken werd voor donaties van de leden voor de afd. van bejaarden en voor een be zoek aan de gratis filmavonden van Herwonnen Levenskracht op 14 en 15 maart as: Nadat de vergadering aan het bestuur een vrij mandaat had verschaft voor afdoening van za ken in het zomerseizoen, sloot de voorz. met een propagandistisch woordje voor deelname aan de coö peratie. VERBRAND SCHORT EN EEN NAT PAK. In een woning aan de Boerenbur- gerweg bood een jonge gezinshulp de helpende hand om de keuken een goede beurt te geven. In haar ijver beklom zij de aanrecht om de ramen te lappen, maar bemerkte niet dat het gasstel brandde. Plotseling vat ten haar kleren vlam en tevergeefs trachtte zij met slaan het vuur te do ven. De vrouw des huizes, het ge vaar ziende, greep resoluut de slang, die toevallig aan de kraan zat ge koppeld en met 'n fikse straal op de dienstbode wist zij het vuur te do ven. Dank zij dit ontreden kwam de hulp nog meer geschrokken door het water dan door het vuur, er met een verbrand schort en een nat pak af. Biljarten. In de loop dezer maand zal een aanvang worden ge maakt met de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap drie ban den van Noordwyk in café Flora. Eveneens zal in Flora gespeeld wor den om het persoonlijk kampioen schap 4e klasse biljortbond „Bollen streek". Schietvereniging. Do wisselme dailles werden deze week gewonnen door: D. A. Leuscben 48 p. le klasse; W. v. Bohemen 41 p. 2e klasse; J. Bopn 40 p. 3e klasse. Hoogtepunten uit jhet KRO-programma i Het bitter lijden van Onze Heer Jezus Christus. De 19de eeuwse Duitse dichter Cle mens Brentano, die o.m. bekend is gebleven als de samensteller van de bundel „Des Knaben Wunderhorn", kwam op zekere dag in contact met de gestigmatiseerde kloosterzuster Anna Catnarina Emmerich, die voor haar geestesoog het Lijden van Chris tus zich zag voltrekken. Brentano heeft geruime tijd het verslag van de zuster over hetgeen zij zag opgete kend cn deze gegevens verwerkt in zyn boek „Het bitter lijden van Onze Heer Jezus Christus". Noch h^zelf, noch de zuster, kende aan de visioe nen waarde toe in de zin van een Goddelijke openbaring. Zij moeten dan ook beschouwd worden als de godvruchtige meditaties van een kloosterzuster, zoals de schryver zelf zegt. Het is naar dit boek, dat Walter Breedveld een luisterspel samen stelde, dat in drie vervolgen, het eer ste op zaterdag 17 maart a.s., door de KRO zal worden uitgezonden. Op deze drie aan het Paasfeest voorat- gaande zaterdagen zal het Carrousel- programma vervallen. De „grote" Mis van Mozart. Onder de liturgische composities van Mozart staat de Mis in c. kL t. (KV 427) bekend als de grote Mis. In het kader van het Mozartiagr zendt de KRO dinsdag 13 maart a.s. deze Mis uit. De uitvoerenden zijn: Annette de la Bye, sopraan; Mea Naberman, sopraan; Arjan Blanken, tenor; Leo Ketelaars, bas; het Omroepkoor en het Omroepkamerorkest. Roelof Krol heeft de leiding. Om de toekomst van Nederland. De KRO gaat een reeks klankbeel den uitzenden over problemen die voor ons gehele volk van belang zijn. De eerste uitzending geschiedt dinsdag 13 maart a.s. Onderwerp: de bezitsvorming. Aan het klankbeeld werken mede: Z. Bex. A. C. de Bruyn, minister van de PBO, mr. H. W. van Doorn, voorz. van de kvp, prof. mr. C. P. M. Rom- me, E. van Oppen, industrieël, F. Dohmen en H. Palmen, bestuurders van de Kath. Mijnwerkersbond en H. Nooteboom, directeur van de Lim burgse Dioc. Kath. Middenstands bond. De illustratieve muziek schreef Jan Mul. Marktberichten LEIDEN. 9 maart. Vee. Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd: 6 stieren, 120 melk koeien, 225 vette koeien, 88 vare koeien, 22 vette kalveren, 404 nuch tere kalveren, 22 geiten, 50 vette schapen, 80 vette lammeren, 297 vette weidelammeren, 26 varkens, 40 zeu gen, 82 schrammen, 551 biggen, to taal 2213. Notering: slachtstieren 2,252 70, melkkoeien 780—1020. vette slacht koeien 2,403,20, vare koeien 580 850, vaarzen 575870, pinken 340— 500, vette kalveren 200—280, nuch tere kalveren slacht 3846, levend 1,051,15, vette schapen 100140. fokschapen 150195, vette lammeren 90135, zeugen 250360, schram men 62105, biggen 4048, geiten 1850. Overzicht: vare koeien, vaarzen en pinken lui duur, nuchtere kalveren en vette koeien vlot, vette kalveren en geiten matig, schapen en lamme ren goed, zeugen, schrammen en biggen redelyk. Tbc-vrije afdeling zeer grote aanvoer, 128 stuks. LEIDEN, 9 maart. Kaas. Op de kaasmarkt te Leiden werden heden aangevoerd: 14 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse le soort 2,242,30, Goudse 2c soort 2,182,23. Handel lui. ROELOFARENDSVEEN, 8 maart. Bloemen. Prunus 12.40, Anemo nen 0.981.37, Blauwe Druifjes 0.23—0.40, Rose Copland 1.051.48, E. Eddy ƒ1.921.35, Copland Purper 1.24—1.54, v. d. Eerden 1.28—1.70, Bruno Walter f 1.231.60, Golden Harvest 1.121.40, Wintergold f 1.09 1.21, Zenober 1.101.30, Roland 1.60—1.74, Mirjoram ƒ1.491.60, Nansen 1.31—1.55, Gen. de Wet 1.18 1.23, Krater 1.43—1.52, John Gay 1.16—1.24, W. Pitt 1.20—1.28. White Sail ƒ1.12—1.52, Carara 1.35—1.42, Oranje Wonder f 1.401.47, Pax Whi te 1.39—1.47, White Virgine 1.28— 1.39, Hillegarda 1.02—1.16, Dubbele tulpen ƒ0.851.10. Narcissen: Rem brand 1.081.12, Buxton f 0.670.69, Early Glory ƒ0.710.93, l'Innocense ƒ0.71—0.73, Frühling ƒ0.71—0.83 per bos. EWE-ANKER POLSHORLOGES*. 7* Voor het goede. Het stukken betere. Het aller beste Ankerhorloge Blijft uw vakadres „De Goed kopere Zaak" maar betere waar S v. d. Water en Zn Haarlemmerstraat 185. Zenith. Certina. Prisma. EWE. Avia Remova enz. 3? 3-zits bankstel, moet overtrokken worden, bu reaus. boekenkast, kasten, tafels, ameublementen. Mechels buffet, w.c.-stoe len, divanbedden, dres soirs, ledikanten, matras sen. koffers, invalidewa gen. Pluym. Hogewoerd, koopt inboedels, zolder opruimingen. antieke mou- helen. Tel. 21266. *2? Uitwedstrijd Dosko UVS. Buskaarten: leden volw. 4,50; leden jeugd 3,niet-leden volw. 5,25. Voorverkoop zater dag van 3 tot 6 uur en zon dag vanaf 9 uur IJssalon Beestenmarkt. <2? Bon. Nootmuskaatrasp 12 ct. Normaal model. Ge heel roestvrij metaal. Met vakje om de nootmuskaat te bewaren. Normale prijs 25 ct. Uitsluitend met bon 12 ct Victorie-Bazar. Ho gewoerd 31 en 73.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3