S)e CoidócSoii/fcant Franse regering vraagt volmachten voor Algerije NIJLONS Algerijnse perikelen te Parijs I SUCCESSIE BELASTING De toestand wordt van maand tot maand slechter De Zoavo-conferentie te Karatsji 1.75 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 9 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13750 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENÜRACHI 33 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drnkkerij 20935, Redactie 30015. Advettenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17ctp. m.m. Telefoontjes 1.50 EEN wetsontwerp reeds meer dan zeven jaar oud en nog steeds be rustend onder de hoede van minis ter van financiën is verleden week oorzaak geweest van een uitgebreid debat in de Tweede Kamer. Het was het ontwerp van oud-mi- nister Lieftinck van een wijziging van de successiebelasting en het was ronduit gezegd een slecht ontwerp. Dat was dan ook de oorzaak, dat het zo lang is blijven liggen. Het bleef in eerste aanleg lang liggen, omdat er in deze moeilijke materie allerlei technische onvolkomenheden waren en intussen veranderde bovendien de conjunctuur. Minister Lieftinck was een groot man in het opvoeren van de belastingen en hij had zich in het oorspronkelijke ontwerp dan ook niet onbetuigd gelaten in een tijd, waarin hoge belastingen dringend noodzake. lijk waren. Maar intussen zijn de be lastingen verlaagd en moest dus ook dit ontwerp worden herzien. Nu had men op Financiën beter een heel nieuw ontwerp kunnen maken dan dit opgelapte geval opnieuw leven in te blazen. Het werd wel grondig ge wijzigd, maar intussen zijn er nieuwe ideeën gegroeid over bezitsvorming en bezitsspreiding, welke men alleen kan verwezenlijken in een tiid van hoog conjunctuur met de bedoeling geen vermogens te laten afbrokkelen, ze ker niet in de rechte lijn van ouders op kinderen of tussen de echtelieden zelf. 1JIER lag de stof voor het conflict, zoals zich dat bij de behandeling voordeed. De financiële specialist van de K.V.P., dr. Lucas, had zich dan ook beperkt tot eeft tariefherziening in de rechte lijn en deze werd op drie gronden afgewezen. Wij willen deze hier nog eens aanhalen. Men beriep zich van regeringszijde op de be perkte, namelijk technische, strek king van het ontwerp, ten tweede werd eraan herinnerd in deze parle mentaire periode geen verdere be lastingverlagingen meer te bevorde ren en tenslotte was er dan de over weging, dat, indien er een verzach ting zou moeten komen, deze alleen zou mogen bestaan in het wegnemen van de knelpunten, waarbij kleins verkrij gingen van weduwen en we zen zouden moeten worden ontzien. Hierbij is in ieder geval één argu ment, geweest, die van weinig waar de was en wel het argument, dat er geen verdere belastingverlaging in deze parlementaire periode zou wor den doorgevoerd. Hier ging het im mers om het totale bedrag, dat de fiscus zou moeten offerèn door deze wijziging, waarbij dan alleen de knel- punten mochten worden weggenomen en dat dus niet veel zou mogen kos ten. De voorgestelde wijziging kostte het Kijk dan ook niet meer dan drie millioen. En het voorstel-Lucas zou het Rijk 15 miljoen hebben gekost maar de regering bleek wel de vrij stellingen te willen verruimen, wat geen drie miljoen maar negen miljoen bleek te kosten. Men moet zich dan afvragen wat het ertoe doet, die ne gen miljoen te schenken middels een gewijzigd tarief of via verruiming van vrijstellingen. Als men niet tot verdere belastingverlaging wenst over te gaan, gaat het om het bedrag in de eerste plaats en op de tweede plaats pas over de wijze waarop dit wórdt bereikt. jyjEN herinnert zich, dat het debat een toespitsing heeft gekregen, toen dr. Lucas erop attent werd ge maakt, dat van zijn voorgestelde ta riefsverlaging slechts drie miljoen ten goede zou komen aan de kleine ver ervingen! en twaalf miljoen aan de grote. Het argument,dat men om de kleine vermogen te helpen de weg op zou moeten van de verruiming, heeft toen de verontwaardiging van dr. Lucas gaande gemaakt. Men moet immers aldus redeneren: als er aan de voet, dus bij de kleine vermogens bijvoorbeeld tien gulden belasting moet worden betaald bij vererving en deze belasting valt ge heel weg, terwijl er ergens aan de top bij de grote vermogens honderd gulden wegvalt, dan kan men niet stellen, dat de grote vermogens meer worden tegemoet gekomen dan de kleine, want als men deze beide cij fers zonder meer met elkaar verge lijkt, maakt men een onrechtvaardige vergelijking. Immers aan de voet is er dan een verlaging van 100 pet. en aan de top misschien slechts 30 pet., zodat men dan niet kan zeggen, dat deze tariefsverlaging alleen aan de grotere vermogens ten goede zou ko men. Daar komt echter ook by, dat de vrijstellingen, welke de regering voor stelde geheel in de verzorgingssfeer en dat de kleine middenstanders daar mee niet zijn gebaat Aldus brokke len de kleine vermogens af en werkt men de bezitsspreiding tegen. Zou het voorstel van dr. Lucas zijn aanuvaard en daar was, zo het tot stemming ware gekomen, alle kans op geweest, dan zou deze verlaging de vermogensvorming hebben bevor derd met rond 15 miljoen, maar dan zc^i de regering het hele ontwerp hebben ingetrokken. Het beraad le verde nu tenminste negen miljoen op, wat nog altijd zes miljoen meer is dan de regering had willen geven. Maar er blijkt wel uit, dat de kwestie van het eigen bezit in andere krin gen nog altijd een moeilijke zaak schijnt. Onbetrouwbare Algerijnse scherpschutters De Franse Nationale Vergadering is donderdag een debat begonnen over het verzoek van de Franse regering om speciale volmachten, teneinde de rust in Algerije te kunnen herstelUn. Het debat zal twee dagen in beslag neen. De minister-resident in Algerije, Robert Lacoste, verklaarde tijdens de eerste zitting, dat het op het ogenblik in een derde deel van Noordelijk Algerije onveilig is. Sinds 1954 is het aantal opstandige benden gestegen van tussen de 10 en 20 tot tussen de 100 en 209. En de toestand wordt van maand tot maand erger, zo zei hij. In 1954 vielen er onder Franse en Islamietische burgers maandelijks gemiddeld 30 slachtoffers. In 1956 was dit maandelijks gemiddelde gestegen tot 285, onder wie 95 militairen. MUITERIJ ONDER ALGERIJNEN, i troepen, 61 Algerijnen hebben gedood, die hadden deelgenomen aan de mui- Een Franse luitenant heeft bij aan-1 terij. In een legerbericht heet het, dat komst op het vliegveld van Soek- een bende opstandelingen de post Ahras meegedeeld, dat een aantalhad aangevallen en alle Arabische Algerijnse scherpschutters van de I militairen tot desertie had weten te eenheid, waarmee hij uitgetrokken was, in de buurt van Soek-Ahras aan het muiten geslagen was en acht sol daten, die trouw bleven, doodgescho ten hadden. Dit was het tweede ge val van muiterij onder de Algerijnse scherpschutters in twee weken tijd. Gisteravond is bekend gemaakt, dat met helikopters aangevoerde Franse Korter arbeid in Sowjet-Unie bewegen. ren doodgeschoten te El Aroessa, ten zuidwesten van Tunis. In Marokko sneuvelden drie militairen by twee aanvallen van opstandelingen in het Riffgebergte en de Midden-Atlas. Vier militairen werden gewond. Bij andere aanvallen in Marokko werden één Europeaan en twee Marokkanen gedood. Parijs krimpt expeditiekorps in Van Franse zijde is donderdag te Karatrji vernomen, dat Frankrijk zijn expeditiekorps in Zuid-Vietnam, dat thans 15.000 man sterk is, wil omzet ten in een kleine, veelzijdig samen gestelde militaire missie, die voort zou gaan met het opleiden der Zuid- Vietnamese strijdkrachten. President Ngo Dinh Diem heeft Frankrijk in het begin van dit jaar verzocht zijn troepen in Zuid-Vietnam terug te trekken. (In de Geneefse overeenkomst betreffende Indo-China is bepaald, dat de buitenlandse strijd krachten in dit gebied teruggetrokken De militaire autoriteiten hebbent <*ien™ te Worden, indien hierom door Het presidium van de Opperste Sowjet heeft verordend, dat, met in gang van zaterdag, op zaterdagen zes woensdag in Algerije zeven Moham- donderdag Europese boerderij' het Palestrodistrict, waar woensdag nacht zeven Europeanen bij aanvallen van opstandelingen gedood werden, laten ontruimen. De geëvacueerde boeren zijn met hun gezinnen in ho tels en bij particulieren onderge bracht. Militairen en gendarmes zijn ten zuiden van Algiers een zuive ringsoperatie begonnen. De opstande lingen die de overval uitvoerden, zou den onder bevel van een gedeserteer de sergeant staan. Door aanslagen van opstandelingen en gevechten met Franse troepen zijn werden gevangen genomen. Tunesië hebben terroristen Sastroamidjojo formateur in plaats van acht uur gewerkt zal worden. Dit geldt eveneens voor da gen die aan feestdagen voorafgaan. - Partijsecretaris Kroetsjtsjefs heeft op het in februari te Moskou gehou den congres van de communistische partij een werkweek van vijf dagen met een achturige werkdag toegezegd in industrieën waar zulks mogelijk is. Ook blind meisje genezen Het hoornvlies van de overleden Italiaanse priester don Carlo Gnocchi heeft gisteren ook aan de tweede pa tiënte, de 18-jarige Amabile Battistel- lo, het gezicht teruggegeven. De oogspecialist, prof. Cesare Ga- leazzi, vertelde, dat het meisje met haai* rechteroog zwak kon zien. Zij werd blind, toen ze twee maanden oud was, na een aanval van tyfus. Evenals Sivio Colegrande (12), die woensdag voor het eerst weer ietsM^adek uitgesproken vonnis van zag, kon Amabile de vingers van dei dTie jaar gevangenisstraf is in hoger dokter tellen. beroep ^ooj. Perzische opperste Wel is het mogelijk, dat in beide gerechtshof bevestigd. de betrokken regeringen wordt ge vraagd). Vernomen wordt, dat de Verenig de Staten het Franse plan steunen. Het is n.l. Amerika's wens om de Zuid-Vietnamese strijdkrachten op te bouwen tot zij zelf in staat zijn het Eisenhower en de Russen President Eisenhower heeft gisteren zijn vreugde uitgesproken over de hartelijke ontvangst die zijn antwoord aan maarschalk Boelganin blijkbaar in Moskou is ten deel gevallen. Hij vertelde meteen dat de Russische lei ders bij een eventueel bezoek aan de Verenigde Staten niet hnn vingeraf drukken zouden behoeven te laten ne men. Boelganin had namelijk, toen men hem voorstelde zijn reis aan Enge land voort te zetten naar Washing ton, gezegd, da hy dat wel zou wil len, maar dat hij zou weigeren om zyn vingerafdiukken te laten nemen. Overigens had president Eisenho wer nog niet verder nagedacht over een bezoek van de Russische leiders aan de Verenigde Staten. Verder gaf Eisenhower de belofte, dat hij in zou gaan op elk Russisch voorstel dat zou kunnen bijdragen tot vermindering van de spanning ia de wereld. Te Washington is verder meege deeld dat de Amerikaanse regering nog deze maand de Russische rege ring en de regeringen van andere lan den nieuwe ontwapeningsvoorstellen zal doen toekomen, in overeenstem ming met de inhoud van Eisenho wers brief aan de Russische minister president. land te verdedigen tegen elke moge lijke aanval van communistisch Noord-Vietnam. Permanent secretariaat te Bangkok De te Karatsii b'Wn z^n^e Zoavo- medaanse burgers en twaalf opstan- delingen gedood; 32 opstandelingen samengesteld uit de minis- - ters van buitenlandse zaken der ledenstalen heeft gisteren zijn wejxzrairuiPien beemd. gd. tr is een woensdagnacht twee Europese boe- communiqué aitgegeven, wairin d„ ministers aandringen op een spoe dige regeling van het verschil tus sen India en Pak'stan over Kasjmir. De kwestie d ent volgens de Zoavo- raad geregeld te worden via de Ver Naties of door, directe onder- hand?lingen tussen India en Pa- President Soekarno van Indonesië heeft oud-premier Ali Sastroamidjojo,' India meent, dat de omstandighe- leider der P.N.I., opgedragen een ka- den in Kasjmir niet geschikt zijn binet te vormen. De P.N.I. heeft bij vo°r een volksstemming, waarop de de jongste (en eerste) algemene ver- ye.f' Naties in 1950 aangedrongen kiezingen 57 van de 260 zetels ver- hebben. De Sowjet-Unie steunt, zo- worven. Ook de Masjoemi kreeg 57 9*®, ,men 4e aanfipraken van zetels, maar de P.N.I. kwam met het In^ia °P Kasjmir, grootste stemmenaantal uit de bus.' Dera?d ^treurt de „inmenging 't Was de moeite niet meer Het tegen de Perzische oud-premier gevallen het hoornvlies later weer dof zal worden. Prof. Galeazzi verwacht echter dat het zicht van zijn beide patiënten binnen enige tijd verbetert. Mossadek werd in 1953 veroordeeld wegens pogingen om de grondwet omver te werpen. Zijn straf loopt in augustus van dit jaar af. van de Sowjet-leiders" in de kwes tie, Deze inmenging heeft tot doel „de spanning te vergroten en ver- deslatiei-cl in Azië te bevorueren", aldus het communiqué. Het communiqué zegt voorts, dat de communisten steeds grotere na druk leggen op politieke en econo mische infiltratie. Er zijn echter geen overtuigende aanwijzingen, dat zij hun pogingen opgeven om poli tieke, economische en sociale stel sels, die door vrije keuze der volken tot stand gekomen zijn, te onder mijnen en onver te werpen. De Zoavo-raad heeft besloten in Bangkok een permament interna- De studenten van de juridische fa culteit te Leiden houden geregeld on der leiding van één van de professo ren proefprocessen, waardoor zij zich "n het juridisch vingerwerk kunnen bekwamen. Gisteravond stonden juridische stu denten uit Leiden voor T.V.-camera in Bussum om het T.V.-publiek in>r: Ne derland de dramatische ontwikkeling van een rechtszitting te laten meebe leven. President van de rechtbank was nrof. mr. J. M. van Bemmelen uit Leiden. De overige leden van de rechtbank, verdediger en beklaagde, waren Leid- se studenten. Zij behandelden een zaak, die In Frankrijk al eens x'-ir Is ger. "st en die werd aangepast aan de Neder landse wetgeving. Weer die Russische vissers Opnieuw zijn Russische vissersvaar tuigen waargenomen terwijl zij hun netten hadden uitstaan in Noorse ter ritoriale wateren. Drie Noorse oor logsschepen zijn naar de aangeduide plaatf vertrokken, in de hoop de Rus sische schepen te kunnen opbrengen. Vorige maand zijn een kleine twin tig Russische vissersschepen aange houden binnen de Noorse wateren en opgebracht. Na betaling van een forse boete mochten zy weer uitvaren. De Russische ambassade had beloofd dat dergelijke incidenten zich niet op nieuw zouden voordoen. Wie niet horen wil moet voelen Door middel van vliegtuigen, leger patrouilles en mobiele propaganda- ploegen zijn in Algerië een half mil joen exemplaren verspreid van een oproep van premier Mollet aan de opstandelingen. Men belooft vrije ver kiezingen als de rebellen de strijd staken. Ook door middel van luidsprekers auto's is bekendheid aan de oproep gegeven. Een tijdlimiet wordt niet gesteld. Volgens een Parijs blad krij gen de opstandelingen een week tijd. Daarna zou Frankrijk zijn volledige militaire macht gebruiken. tionaal secretariaat te vestigen, sa men met een centi-um voor onder zoek naar de ontwikkeling der com munistische activiteit. De voorlich tingsdienst zal uitgebreid worden en er komt een bureau voor culturele aangelegenheden. Voorts zal een functionaris voor werkzaamheden op economisch gebied worden aan gesteld. In het communiqué wordt nog opgemerkt, dat de Zoavo-landen de kwaliteit van hun veiligheidsdien sten aanzienlijk verbeterd hebben en dat oöK vorderiygeh zijn gemaakt met andere maatregelen óm bedrei gingen van democratische stelsels en sociale vooruitgang te vermin deren. IJzeren longen voor Argentinië Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat met spoed 21 ijzeren longen naar Argentinië worden gezonden, In Ar gentinië is een ernstige epidemie van kinderverlamming uitgebroken. Sinds 21 januari zyn meer dan 800 gevallen gemeld. De meeste doen zich in Buenös Aires voor. De ziekte ver spreidt zich met een snelheid van 60 gevallen per dag. De ijzeren longen worden door de Amerikaanse luchtmacht vervoerd. Oorlogsscheepjes voor Grace De regering van Monaco heeft Ame rika, Frankrijk, Italië en Engeland verzocht oorlogsschepen te zenden voor het huwelijk van prins Rainier met Grace Kelly. Maar het moeten kleine oorlogs schepen zyn, want de haven van het vorstendom kan ternauwernood een jacht van een beetje formaat herber gen De autoriteiten van Monaco heb ben dan ook, onofficieel verklaard, dat zij tevreden zouden zyn' als de vier regeringen zo iets als een kleine torpedojager of een escortevaartuig zouden zenden. Geleidelijk iets warmer Het hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen boven Duitsland was gelegen, bepaalt het weer op het vasteland van West-Europa. De wol kenvelden, die hier en daar in het hogedrukgebied voorkwamen, losten verder op. In ons land kwam vannacht in het noorden nog wat bewolking voor, waardoor de temperatuur in Eelde niet verder daalde dan tot om het vriespunt Elders werd 3 tot 4 graden vorst geregistreerd. In Duitsland vroor het evenals in de voorafgaande nacht, plaatselijk 10 graden. Op de Oceaan houdt de depressie activiteit aan. Mede in verband daarmede daalt boven West-Europa de luchtdruk nu langzaam, hetgeen tot gevolg heeft, dat het hogedrukgebied nu in zuid oostelijke richting weg trekt. De uitbreiding van de denressie- activiteit zal in onze omgeving ge paard gaan met geleidelijk toenemen de wind uit zuidelijke richtingen. Regen van betekenis wordt er voor de komende 24 uur nog niet ver wacht De temperaturen zullen geleideliik hoger worden, m^ar de komende nar*ht zal plaatselijk weer nachtvorst optreden. ZE ZIJN ER WEER DE VAN DUS EERST NAAR HA ARLEMM ERSTR A AT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9. Midza-bonnen voor onze cliënten HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS HOGERE TEMPERATUREN f Droog weer met later iets toe- j nemende bevolking. Vannacht nog plaatselijk zware nachtvorst, morgen overdag iets hogere tem- peraturen dan vandaag. Overwe- j gend matige wind uit zuidelijke richtingen. 10 Maart zon op 7.08, onder 1838; maan op 5.54, onder 16.42 uur. Hoogwaterstanden 10 Maart: v.m. 2.35; n.m. 2.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 8 c. STOCKHOLM onbewolkt —12 OSLO zwaar bew. 8 KOPENHAGEN licht bew. 8 ABERDEEN regen 7 DUBLIN motregen 6 LONDEN onbewolkt 2 AMSTERDAM onbewolkt 2 BRUSSEL onbewolkt 2 PARIJS onbewolkt 4 BORDEAUX onbewolkt 2 GRENOBLE onbewolkt 4 NICE zwaar bew. 7 BERLTJN onbewolkt 2 FRANKFORT onbewo'kt —io MUNCHEN onbewolkt —11 ZURICH onbewolkt 7 GENEVE onbewolkt 3 LOCARNO zwaar bew. 0 WENEN onbewolkt 6 TNNSRRUCK onbewolkt —11 ROME onbewolkt 1 Korreltje Zoek niet naar ondeugden van an deren. U kent hen genoeg als u hun deugden kent: hun ondeugden zijn dezelfde als de uwe.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1