IA DUIZEND KAARSEN Ir. Hopster sprak gisterenavond voor de L.V.B.-scheidsrechters Joan Haanappel blijft kampioene kunstrijden van Nederland Tafeltennistienkamp te Warmond werd een groot succes het Schaakspel li 1 <4 \Jifr S -HET HUIS met de DINSDAG 6 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Over de sport in deze tijd en de taak van de arbiter Op uitnodiging van de Scheidsrechters- vereniging voor Leiden en Omstreken heeft de voorzitter van de KNVB, de heer ir. H. Hopster, gisteravond in „de IGeine Burcht" een door velen gevolgde en interessante causerie gehouden over de huidige sportproblemen. De voorzitter der Scheidsrechtersver- eniging, de heer Th. W v. d. Klugt, sprak een kort openingswoord, waarin hij een welkom toeriep aan de heer Cattel, be stuurslid van de Centrale Scheidsrech- tersorganisatie, voorts aan het bestuur van de afdeling Leiden en de ere-voor- zitter. de heer W. Caro, terwijl hij het prettig vond ir. Hopster te kunnen ver welkomen: Spr memoreerde vervolgens het over lijden van de heer C. J. Metsch, die in de Leidse voetbalwereld een grote plaats heeft ingenomen. Reeds eerder had hij om gezondheidsredenen bedankt als voor zitter der scheidsrechtercommissie en hij toonde immer belangstelling voor alles, waarin hem om advies werd gevraagd. Zijn steeds grote vriendelijkheid stelde hem verder in staat alles in goede banen te leiden. Zodoende zal bij allen zijn na gedachtenis blijven voortleven als die van een goed mens. Nadat enige ogenblikken stilte waren betracht, was het woord aan ir. H. Hop ster, die sprak over de sport in-deze tijd, een onderwerp, waarover hij op 8 janu ari jl. reeds sprak op de leidersochtend van de NKS en waarvan wij toen reeds uitvoerig verslag gaven. Ir. Hopster stelde zijn causerie even wel geheel in op zijn thans ander gehoor en herinnerde er allereerst aan hoe de vorming van de jeugd geheel in handen was van de jeugdorganisaties. Al spoedig bleek evenwel, dat de sport een bij uit stek geschikt middel was om de jeugd een goede vorming te geven. De jeugd werd getrokken door het voetbalspel, niet in de eerste plaats door de vereni gingen. Het voetbalspel was voornamelijk amusement tot de eeuwwisseling, maar in de jaren tot 1920 trok het voetbal steeds meer jeugdige personen aan, het geen voor de leiding dikwijls grote moei lijkheden opleverde Het aantal beoefe naars groeide in die periode van 2000 tot 20.000, in de volgende twintig jaar tot 150.000 en nu zijn er rond 350.000 voet ballers. Spr. constateerde dat de overheid te laat heeft ingezien, dat de sport een middel was om de jeugd te pakken, men had. er geen sympathie voor. Eerst het vorig jaar is de regering officieel over gegaan tot daadwerkelijke steun aan de sportorganisaties. Gelukkig noemde spr. het. dat vele gemeenten reeds eerder die noodzakelijkheid hebben ingezien. Spr. noemde dan de bezwaren tegen het huidige voetbal: het competitie-sys teem, de belangstelling van publiek, pers en radio, maar gaf de verzekering,-dat men met afschaffing van het competite- systeem het kind met het badwater zou weggooien. Na hierover verder uitgeweid te heb ben, wees ir Hopster op de vergankelij ke roem der voetballers, om vervolgens voornamelijk te attenderen op de doel stelling van de sport. Dat is niet het winnen van een wedstrijd, maar licha melijke vorming van de mens en zijn ontwikkeling in de goede richting, zijn ontspanning, om los te komen uit de tredmolën van het dagelijkse leven, voornamelijk echter ook zijn karakter vorming. waarbij spr. verschillende so ciale aspecten belichtte. Over het beroepsspel sprekend, ant woordt spr. op de vraag of dit veel kapot heeft gemaakt, met een beslist „neen". Als men het interland-voetbal niet wil opofferen, moeten onze voetballers mee met de ontwikkeling van het spelpeil en daarvoor is betaling nodig. De jeugdvor- ming is daarmee allerminst overboord gegooid, want er blijven toch nog altijd 250.000 amateurs in onze bond over. En daarvoor is zoveel te doen, dat men recht heeft op de steun der regering. Er is ook absoluut geen gevaar, dat de jeugd- DISTRICT LEIDEN KNBB De uitslagen van de competitie in het district Leiden KNBB zijn: le klas: MonopoleSport 42; Sport De Plas 60; Vr.kringDe Kroon 2 60 OSL 1—De Kroon 1 2—4; OSL 2—Sport 4—2. 2e Idas A: Verg. Vos—Poedelaars 62. 2e klas B: Monopole 3Royal 3 44; De Plas 2—De Kroon 3 2—6. 3e klas: De Plas 3't Noorden 2 17; Vr.kring 3't Noorden 2 44. ZWEMMEN NEDERLAND—FRANKRIJK TE TIEL De zwem- en waterpolowedstrijden tussen Nederland en Frankrijk, welke op 7 en 8 juli worden gehouden, zullen te Tiel plaats vinden. De organisatie is opgedragen aan de Tielse zwemvereni ging „Vahalis". vorming kapot zal gaan of de amateur verenigingen. Sprekend over de voetbalpools, zeide ir. Hopster, dat de belangrijkheid van de uitslag groter is geworden, bij een officiële invoering van de voetbalpool zal de belangstelling van het publiek niet zoveel groter worden. Daarna sprak ir. Hopster over de taak van de scheidsrechter op het voetbal veld en weidde daarover in den brede uit. Het optreden van de scheidsrechter bepaalt veelal de stemming in het veld. Hij moet rustig, maar beslist zijn in zijn optreden, hetgeen aan de rust onder de spelers ten goede komt. Hij mag zich vooral niet te gauw kwaad maken vooral niet als een speler dreigt uit de band te springen. Hij mag zeker niet uitvallen en onrechtmatig straffen en naast spelregel kennis past vooral een grote mate van mensenkennis. Het scheidsrechter-zijn is een van de zwaarste taken in de KNVB, want het betekent een grote schakel in de vorming van de jeugd. Na een korte pauze werden nog enkele vragen gesteld, welke door de inleider werden beantwoord waarna voorzitter v. d. Klugt een hartelijk dankwoord sprak tot ir. Hopster, waarbij hij hem een tegeltableau met de Leidse sleutels als herinnering aanbood. VOETBAL VERGEEFSE REIZEN DOOR FINAN CIEEL ZWAKKE SEMI-PROFCLUBS Het Sectiebestuur Betaald Voetbal heeft, naar wij in „De Sportkroniek" le zen, aan de clubs voorgesteld, dat zij gezamenlijk de kosten zullen dragen van vergeefse reizen gemaakt wegens afkeu ring van terreinen door de scheidsrechter voor clubs, welke in dusdanige finan ciële omstandigheden verkeren, dat zij deze extrakosten niet kunnen dragen. De clubs wordt verzocht vóór 10 maart te berichten, indien zij niet accoord gaan met dit gentlemen's-agreement. Het is de bedoeling van het Sectiebe stuur dat deze maatregel zal gelden, ge rekend van 1 januari 1956 af. LEIDSE VOETBALBOND Programma's niet versohoven De competitielelder van de afd. Lei den verzoekt ons te willen mededelen, dat de programma's niet verschoven worden. Voor a.s. zaterdag en zondag gelden dus de programma's welke oorspronke lijk voor deze dagen werden vastgesteld en werden gepubliceerd in de O.M. no. 745 d.d. 1 maart 1956. DE ENGELSE BEKER De loting voor de halve finales van de Engelse beker-competitie heeft het vol gende resultaat gehad: SunderlandBirmingham City (op Hillsborough, Sheffield). Manchester CityTottenham Hotspur of West Ham United (op Villa park, Bir mingham). De wedstrijden worden gespeeld op za terdag 17 maart. De over te spelen wed strijd op of voor de daarop volgende donderdag. Echtpaar Odink eerste kampioen van Nederland ijsdansen Na een stille strijd in het buitenland gevoerd tussen de beide Nederlandse kunstrijdstertjes Joan Haanappel en Sjoukje Dijksta, die aan het begin van het seizoen op ongeveer gelijke hoogte stonden heeft de Haagse Joan Haanappel bij de nationale kampioenschappen op de Hokij op overtuigende wijze bewezen het meeste recht te hebben op de titel kam pioene van Nederland. Te Parijs was Sjoukje voor Joan in het eindklassement geëindigd, bij de olympische wedstrijden te Cortina waren de rollen omgekeerd en bij de wereldkampioenschappen ten slotte te Garmisch was het wederom Joan, die vooraan in 't klassement stond. Bij de Nederlandse kampioenschappen die voor onze landgenoten het slot van haar schaatsseizoen betekenen, had Joan Haanappel na de verplichte figuren reeds de leiding veroverd. Het verschil was uiterst gering, want Joan had plaatscij- fer 4 met 287,6 pnt., terwijl haar rivale Sjoukje Dijkstra slechts 0,4 pnt. achter stond en plaatscijfer 5 had gekregen. Het vrije rijden gaf echter een defini tieve beslissing. Sjoukje, pas zaterdag uit Londen teruggekeerd van een laatste trainingsperiode bij Gerschwiler, reed haar Kür weliswaar in vlot tempo, maar de zekerheid bij de sprongen ontbrak nog steeds. Meerdere malen landde zij op twee voeten of tipte zij het ijs aan. Na tuurlijk was er nog een klasse verschil bij de derde deelneemster, Jeanine Fer- rier. die omdat zij van Belgische natio naliteit is buiten mededinging deelnam, maar het rijden van Sjoukje kan nog niet op perfectie bogen. Anders was het gesteld met de titel verdedigster, Joan Haanappel. Uiterst nerveus liep zij, voor het haar beurt was, langs de baan heen en weer. Het ge zichtje stond strak gespannen, zij had de Kür van Sjoukje niet gezien, maar de cijfers waren haar wél bekend: variërend van 5.1 tot 5.4. De mededeling, welke zij van haar vrienden ontving dat Sjoukje niet haar beste Kür had gereden kon haar niet geruststellen, want geloven deed zij dat niet, integendeel zij vatte het slechts als een kalmeringsmiddel op. Na de eerste maten van de door haar gekozen muziek klaarde 't gezicht al op. Zij voelde het, het gingen veracr reed zij, vrij en zonder zorgen. De spron gen lukten, de vaart bleef erin en in vol komen harmonie met de muziek, de va riations symphoniques van Cesar Franck reed zij zoals zij later blij vertelde ..het zelfde als in Cortina". Daar immers had zij haar vrije rijden de „Kür van haar leven" genoemd. De jury bleek eveneens tevreden. Met cijfers variërend tussen 5,3 en 5,6 bleef Joan kampioene van Nederland, een titel welke zij het vorig jaar voor de eerste maal had behaald. De uitslag was: 1. Joan Haanappel, 517.2 pnt., plaatscijfer 3; 2. Sjoukje Dijk stra, 507.- pnt., plaatscijfer 6; 3. Jeanine Ferrier. 445,7 pnt., plaatscijfer 9. Voor de eerste maal in de historie is om het Nederlands kampioenschap ijs- dansen gereden. Slechts twee paren kwa men voor deze wedstrijd op de baan, Toki met Koos Odink en Kitty van den Muysenberg met Flip van der Mast. Het echtpaar Odink, dat reeds een grote in ternationale ervaring heeft, had maar weinig moeite met hun tegenstanders. Na de verplichte dansen hadden zij reeds een voorsprong behaald, welke niet meer verloren kon gaan. Zij reden deze dansen uitstekend, hetgeen door de jury beves tigd werd met cijfers, welke tussen 4,3 en 4.6 lagen. Zij gleden beter, maatvas ter over het ijs dan zij tijdens de wereld kampioenschappen gedaan hadden. Zelf hadden de Odinks geen verklaring hier voor. „Het ging eenvoudig niet in Gar misch", vertelde mevr. Odink, „zoals sportmensen dagen kunnen hebben, dat alles lukt, maar even goed dagen, waar op het niet wil vlotten". Bij de nationale kampioenschappen hadden zij evenwel een „goede dag", want ook de vrije dans was van uitste kend gehalte en werd zuiver uitgevoerd. Met plaatscijfer 3 en 92 pnt. veroverden zij de nationale titel, nadat zij in de voorgaande jaren tweemaal (in 1951 en 1955) bij de officieuse titel wedstrijden, die toen als nationale wedstrijden op het programma stonden, eveneens als eerste waren geëindigd. De uitslag luidt: 1. Echtpaar Odink, plaatscijfer 3 92 pnt,; 2. Mej. Van den MuysenbergVan der Mast, plaatscijfer 6 78.93 pnt. CORNELIS METSCH In de ouderdom van 56 Jaar is te Lei den overleden de heer C. J. Metsch. die in voetbal- en cricketkringen van Leiden gedurende vele jaren een belangrijke plaats heeft ingenomen. Als leider van LCC vooral heeft hij lange jaren een vooraanstaande plaats in het cricketleven in Lelden gehad, maar ook in de afdeling Leiden van de KNVB, waar hij eerst als voetballer, la ter als scheidsrechter meeliep, heeft hij zich een grote schare vrienden verwor ven, terwijl hem tevens hel ere-lidmaat- schap van de Leidse afdeling werd ver leend. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal vrijdag a.s. te 11 uur op Rhijnhof plaats vinden. En hier is de veel besproken Santee De Engelse beroepsvoetballers, die al jarenlang een scherpe strijd voeren voor een betere betaling, hebben thans enke le nieuwe eisen gesteld. Hun vakorgani satie (Players Union) heeft nu de licht- wedstrijden in de ban gedaan en de spe lers verboden, voor een televisiecamera te verschijnen, wanneer daarvoor niet extra premies wórden betaald. Deze maatregelen van de Union, waarbij on geveer 3000 „profs" zijn aangesloten, gaan in op 13 maart a.s. Er was ook een voorstel gedaan om op Goede Vrijdag (30 maart), wanneer een volledig pro gramma moet worden afgewerkt, te staken, maar deze suggestie werd te drastisch geacht. Zoals bekend, heeft de Football Lea gue onlangs toestemming gegeven, com petitiewedstrijden op door de weekse da gen bij kunstlicht te spelen. De eisen van de Players Union bren gen o.a. de aanvoerder van het Engelse elftal in een moeilijke situatie. De club van Billy Wright. Wolverhampton Wan derers. moet rü. op 14 maart een licht- wedstrijd spelen tegen de Spaanse club Bilbao. Wanneer de Wolves de Union gehoorzamen, dan zouden zij tegenover Bilbao hun contract breken, met alle ge volgen van dien. Spelen zij toch, dan zijn de macht en het prestige van de vak bond voor lange tijd gebroken. De bepaling omtrent de televisie is vooral belangrijk in verband met de cup-final, verscheidene interlandwed strijden en andere ontmoetingen van ver tegenwoordigende elftallen. RAHN GEBLESSEERD De bekende rechtsbuitenspeler van Rot Weiss (Essen), de internationaal Helmut Rahn zal niet in het Duitse elftal, dat op 14 maart a.s te Düsseldorf tegen Ne derland speelt, kunnen worden opgesteld, in verband met een blessure. In de oefenwedstrijd. welke het voorlopig Duits elftal woensdag a.s. te Hamburg tegen het Saarteam speelt, zal Herberger een andere speler proberen. Rahn werd gewond in de competitiewedstrijd van 26 februari. Hij heeft een bloeduitstorting in de knie en links en rechts zijn enkele pezen gescheurd. Rahn zal zeker ver scheidene wekeh moeten wachten alvo rens weer aan wedstrijden te kunnen deelnemen. Bert van der Spek werd zonder nederlaag winnaar Hoofdklasse De tienkamp der hoofdklassers, door „Steeds Vooruit" te Warmond georgani seerd. gaf een interessante strijd van de 9 beste spelers uit de afdeling Den Haag van de NTTB. Bert v. d. Spek. een bekende speler uit Den Haag heeft bewezen, dat een sportman, die wat voor zijn sport over heeft, tot grote prestaties in staat is. On geslagen, zonder ook maar een game te verliezen, legde hij beslag op 't kleinood een diploma, waarin al zoveel namen staan ingeschreven van bekende spelers. Deze strijd in de tienkamp was tevens het duel tussen krachten als Jan Hoogen- doorn, Stulemeyer, Hoefnagel, v. d. Spek en Jan Schouwerwou. Zes en dertig wedstrijden moesten worden gespeeld eer de eindstand kon worden opgemaakt. En daarbij waren zeer boeiende en spectaculaire duels. Stulemeyerv. d. Spek was er een van. Met jeugdig enthousiasme speelt Stule meyer steeds zijn partijen, maar op het juiste moment gaven de rust en de ge weldige aanval van v. d. Spek zijn te genstander een gevoelige tik. Twee man ontbraken in dit sterke ge zelschap Will van Zoelen en Wout Heemskerk. De strijd was zwaar en vergde veel van de lichamelijke conditie. Steeds weer moest op topkracht worden gespeeld, want „opgelegd pandoer" was er bijna niet bij. En vooral de sterksten kregen het immer zwaar te verduren, omdat hun kracht bekend is en elke speler zich extra schrap zette. Vandaar dat de pres tatie van Bert v. d. Spek hoog moet wor den aangeslagen. Alles büeen was het een zeer geslaag de dag, zowel voor de 9 spelers, als voor de organiserende vereniging ..Steeds Vooruit". Goede en harde wedstrijden; veel publiek; loffelijke woorden van af delingsbestuur, officials en spelers over de organisatie en het materiaal Ja. Warmond kon genieten van uitste kend tafeltennis dat hier was gegeven. Dit was sport van de bovenste plank. De eindstand luidt: 1. B. v. d. Spek 8 gew. part.; 2. Jan Hoogendoorn 6; 3. Stulemeyer 5; 4. Koos Leurs 5; 5. Bou- wens 5; 6. Hoefnagel 3; 7. W. v. d. Zwet 3; 8. R. Wesseling 1 en 9. Jan Schouwer- wou 0. Van 20 tot 29 april a.s. zal in het RAI- gebouw te Amsterdam weder een Hiswa (watersport) tentoonstelling worden ge houden. VOETBAL KOPA „KAMPIOEN DER KAMPIOENEN" Raymond Kopa. de midvoor van Stade Reims dat morgen te Rotterdam tegen hel voorlopig Nederlands elftal uitkomt, is door een jury bestaande uit sportjour nalisten naar aanleiding van- zijn pres taties in het afgelopen jaar in zijn club en in het nationale Franse team uitge roepen tot „kampioen der kampioenen". De beker die hieraan verbonden is, werd gistermiddag-te Parijs aan hem uitge reikt. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDERDORP In de strijd om het kampioenschap van Leiderdorp werden de volgende uitsla gen verkregen: Hoofdklasse: D. HassefrasJ. v. Sam- dijk 1—0; H. Verhoogt—A. J. v. Tol 2—0 A. B. DorsmanJ. v. Sandijk 02; A. v. d. ZwanD. Hassefras 02; J. v. d. ZwanD. Hassefras 11; H. Verhoogt H. v. d. echt afg.; J. v. SandijkA. J. v. Tol 2—0. Eerste klasse: A BloemendaalC. Ver- wey 11; J. MarijtB. G. Corts 11; P. RijnsburgerA. Bloemendaal 20; A. de WinterA. Bloemendaal 20; C. VerweyC. de Koning 11; C. Verwey J. Marijt 11. HET VIER DORPEN-TOERNOOI Het eerste tiental van de damclub „Lisse" heeft na vele spannende partijen met de grootste moeite een kleine zege behaald op „Sassenheim". Slechts twee partijen eindigden in een overwinning voor de bezoekers: 119. Gedetailleerde uitslag: LisseSassenheim: J. v. d. PoelW. Krom 11; J. LangbroekJ. de Jong 0—2; N. P. DekkerJ. Couvé 20; A. BalkenendeC. Roos 11; G. v. d. Stelt N.N. 1—1; J. Algera—N. Demmenle 0—2; A. Wijnhout—C. Moölenaar 1—1 W. MöhlmanJ. Dreef 11; S. Lemmers Bekebrede 20; P. LemmersJ. Snel 2—0. SCHAKEN COMPETITIE LSB Voor de competitie van de LSB werd gespeeld de wedstrijd LeiderdorpBode graven. Met 1 afgebroken partij, welke wel winst zal opleveren voor Leider dorp. werd de voorlopige stand 4Y-,\Vv De gedetailleerde uitslag luidt: Rector J. C. de Groot (L'dorp)M. Scheer (Bodegraven) V-,V->\ J. de Jong D. Smeele 10; D. BraamD. de Jong 0—1; P. v. d. Lezk—P. J. G. IJdo 1—0; P. v. Wijnen—D. Boef 1—0; Ch. Sterk— J. W. Hommel 01; J. NagtegaalB. Ba- telaan 10; W. GoedhartG. C. H. Kei ler afgebr.; R. MarbusH. A. v. Ham 01; M. SplinterJ. C. Nottelman 01, De zetten of zettenreeksen, die van de beschikbare tijd het meeste voor zich opeisen zijn allereerst de openingszetten. Vooral als het „vaarwater" niet erg be kend is. verder die, waarbij een bepaald aanvals- of verdedigingsplan moeten worden ingeleid of worden voorbereid en tenslotte, die welke gezocht moeten worden om uit een netelige positie te ge raken. Vaak is dit laatste een van de tijd- rovendste en meest-inspanning vergende der opgaven waar de speler voor gesteld wordt. En juist zo'n moment kan tot de hoogste voldoening leiden, voor hem, die een weg vindt uit de moeilijkheid, welke zijn tegenstander reeds als onoverkoom- baar had getaxeerd. Meestal is de Wes Santee. dc bekende Amerikaanse atleet, die onlangs door de Amerikaanse atletiek unie voor het leven werd ge schorst wegens het overtreden van de amateur-bepalingen, maar die, krachtens een beslissing van het hooggerechtshof, toch weer aan wedstrijden van de AAU mocht deelnemen, heeft in Madison Sqnare Garden te New York, toegejuicht door duizenden, dc myi gewonnen in de tijd van 4.13,8, nadat vijf van zijn zeven tegenstanders zich voor de race hadden teruggetrokken, omdat zU bang waren moeilijkheden te krijgen met de AAU. Deze foto laat zien hoe Santee (1.) en Delany elkaar na de wedstrijden, on danks alles, feliciteerden. „vondst" een tactische finesse, of een volkomen onverwachte, gewelddadige combinatie. De reeds verloren gewaande kan er het evenwicht door herstellen of wel de bordjes door verhangen. De vermoeid heid door het uitdeuken is bij toverslag erdwenen. terwijl de reeds zegevierend rondkijkende tegenstander plotseling als aan het bord gekluisterd zijn hersens zit af te pijnigen om het onheil af te wen den. Een voorbeeld: In een partij tussen de Duitse meester Samisch en de groot meester Nimzowitsch (Kopenhagen '23) was het tot deze stelling gekomen: I i i i i i i i s 'T' a ABCDEFGH Wit, Samisch, dreigde zowel Ph5 te slaan als e4xd5 te nemen. En op Ph5f6 volgt de vork e4e5 Nimzowitsch vond het wonder van de redding, dat hem de zege bracht. 1f5xe4!; 2. Ddlxh5. TI8xl2; 3. Dh5g5. Ta8—f8; 4. Kh2—hl (op Dc3 volgt T8f3!) 4Tf&— f5; 5. Dg5—«3, Lb5d3; (dreigt Te2 met damewinst). 6. Telel, h7h6ü Een prachtige zet, waarmee de tempodwang wit noodzaakt zich nadeel te bezorgen. Er is geen zet meer, behoudens 't uitstel van executie door a3, b3 of h4 of wit verliest mate riaal TER OPLOSSING Zwart aan zet wint (in verband met het bovenstaande natuurlijk kracht dadig!). '42Ja 'S3H do gea 1»IOA eon do tzqa 'wh 'fr Uz»cr e 'f-oxq z UWdI :3ujssoido V 47) „Het is een heel bedrag, dat uw grootvader aan die man geleend heeft", zei Stoddard. „Dat is waar. En te oordelen naar de inrichting van dit huis, kunnen wij veilig aannemen, dat hij Picke ring niet alles gegeven heeft, wat hij bezat. Er moet nog meer ergens ver borgen zijn. Wanneer het niet nood zakelijk voor mij was om te vluch tenLarry's gelaat versomberde bij de gedachte aan zijn eigen gevaar. „Ik ben een zelfzuchtige dwaas ge weest, Larry, en heb alleen maar aan mijn eigen belang gedacht. Maar je moet beslist vluchten. Wij zullen je vanacht helpen. Het is waarlijk geen grap. Wanneer men je naar Ierland overbrengt, zal dat het ergste voor je kunnen betekenen. Je moet vluch ten, voordat de sheriff hier terug komt". Larry stopte op zijn gemak zijn PUP. „Jongens", zei hij, „laten wij over koetjes en kalfjes praten. Ik blijf. Nog niet dikwijls in mijn leven heb ben al de decors van een toneel zo zeer mijn goedkeuring kunnen weg dragen als nu het geval is. Een ver borgen schat; geheime gangen; een sheriff; schoolmeisjes en een zuster schap naast de deur en Scotland Yard, die vanuit de verte op mij loert. Glenarm, ik blijf hier". Zijn besluit was niet te veranderen en toen wij onze pogingen opgaven, voelden wij allen, dat onze vriend schap hechter geworden was. Die nacht was het mijn beurt om te waken en toen de anderen zich ter ruste hadden begeven, ging ik in de bibliotheek op mijn gemak een pijp zitten roken. Plotseling voelde ik een opwelling om naar beneden in de gang te gaan, en na mij van een lantaarn te heb ben voorzien, daalde ik in het duister af. Ik herinnerde mij, dat de deur die toegang gaf tot de kapel niet af gesloten was en ik besloot mij daar heen te begeven. De koude lucht stroomde krachtig door de gang en ik bleef staan om te luisteren. Plotseling hoorde ik een geluid. Eerst meende ik, dat het veroorzaakt werd door de tocht, doch dan bedacht ik, dat Glenarm House niet een huis was, waar het zo sterk zou kunnen tochten. Een ogenblik later zag ik aan het einde van de gang een licht schijn, die echter ogenblikkelijk weer verdween om plaats te maken voor diepe duisternis. Ik zette de lantaarn neer en snelde vlug de gang in. Bij de Deur van Ver bijstering bleef ik staan luisteren. Het was doodstil. Ik deed een stap voorwaarts, struikelde over een steen en op hetzelfde ogenblik werd ik verblind door het heldere licht van een lantaarn, die op mijn gelaat werd gericht. Ik deinsde achteruit en om klemde mijn stok, klaar om toe te slaan. „Goeden avond, mijnheer Glen arm!" Marian Devereux' stem verbrak de stilte en haar gelaat werd een ogen blik flauw verlicht door de lantaarn. „Neemt u mij niet kwalijk", zei zij lachend, „verklaringen schijnen vrij wel overbodig, vindt u ook niet? Wij moeten elkaar wel onder vreemde i omstandigheden ontmoeten, mijnheer Glenarm! Wilt u alsjeblieft weggaan, zodat ik verder kan gaan in deze gang". „Maar u weet niet wat u doet", riep ik uit. „U schijnt niet te besef fen, dat u groot gevaar loopt door midden in de nacht als een dief dit huis binnen te dringen. Bent u dan werkelijk bereid uw leven in gevaar te brengen?" Zij waaide de lantaarn in haar hand heen en weer, zodat bij iedere zwaai de lichtstralen als een slag op mijn gelaat vielen. „Ik kan niet zeggen, dat ik het hier erg gezellig vind. Wanneer u mij niet aan de politie wilt overleveren, zal ik zo vrij zijn mij te verwijderen". „Maar begrijpt u dan het onbe schaamde niet om hier te komen spionneren. Dat gij u geschaard hebt aan de zijde van een man, die voor niets terugdeinst, wanneer het er om gaat iemand te beroven, schijnt u niet te hinderen". „Neen, absoluut niet", antwoordde zij koel. Aandachtig keek zij naar het katoen in de lantaarn. „Het spijt mij werkelijk meer dan ik u zeggen kan, dat u mij bent voorgeweest. Ik dacht niet, dat u zo voortvarend zoudt zijn. Maar als u de stukken in uw bezit hebt „U weet dus van het bestaan van I die stukken? Heeft hij het u verteld? Die lafaard heeft u dus hierheen ge stuurd om die papieren voor hem te vinden, toen zijn andere huurlingen faalden?" „Niemand zou natuurlijk willen tegenspreken hetgeen de grote Heer van Glenarm zegt", zei zij spottend. „Gij weet niet, wat dit alles voor mij betekent", zei ik. „Die avond bij de Armstrongs was het mij een groot genot u te zien. Toen u van de trap naai* de hall kwam deed u my den ken aan een goede engel, voor wie ik mijn leven zou willen beteren, die mijn toekomst in haai* handen kon nemen". „Oh, alstublieft!" En ik voelde, dat mijn woorden haar getroffen hadden. Zij wendde zich plotseling om en liep vlug in de richting van de kapel, en ik, te verward om goed te weten, wat ik deed, volgde haar. Weldra stonden wij in het gewelf onder de kapel. „U schijnt goed op de hoogte te zijn met de plaatselijke gesteldheid van Glenarm House", zei ik. „En wat de papieren betreft, ik zal het genoegen hebben u die morgen ter hand te laten stellen. U kunt ze dan aan Pickering geven. Dat zal hij on getwijfeld buitengewoon in u op prijs stellen, en ik twijfel dan ook niet, of gij zult uw beloning niet ont gaan". „Ja", zei zij op een praktische toon. „Driehonderd en twintigduizend dol lar is geen kleinigheid. Mijnheer Pic kering zal beslist zeer verheugd zyn die schuldbewijzen in handen te heb ben". „In ruil voor een levenslange toe wijding!", smaalde ik. „Het totale bedrag was u dus ook bekend. Maar hij heeft u toch niet eerlijk behan deld; hij had u moeten vertellen, dat wij die papieren vandaag hebben ge vonden". „Hier zullen wij scheiden", zei zij beslist „En ik ben absoluut niet van plan om u een verklaring te geven van mijn aanwezigheid in de gang. Gij hebt zelf reeds een conclusie ge trokken, en daarmee zult gij moeten volstaan. Ik zou u aanraden niet al te veel aandacht hieraan te beste den, mijnheer Glenarm. U zult uw tijd wel beter kunnen gebruiken!" Zij bukte zich om de lantaarn uit te blazen, doch dan richtte zij zich weer op. „Neemt u mij niet kwalijk. U zult die lantaarn natuurlijk nodig hebben voor uw terugtocht". „Maar ik laat u niet alleen door het park gaan, zo laat in de nacht!" „Goeden nacht. Wilt u zo goed zijn om de deur in het gewelf goed te sluiten! U bent een vreselijk onacht zaam mens, Heer van Glenarm"1,

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7