Geen aanleiding tot aftreden van burgemeester Schokking Het wassende water doet Limburg overstromen Gzur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd KUNSTIGE VEILING VOOR DE KANKER-BESTRIJDINGI Aanklacht tegen politie kwam voort uit dorpsroddelpraatjes DINSDAG 6 MAART 1956 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 REGERING CONCLUDEERT IN „ZAAK-HAZERSWOUDE" De opening van zaken in uitvoerige nota Naar het oordeel van de regering bestaat voor enigerlei stap ter bevorde ring, dat mr. F. M. A. Schokking als burgemeester van 's Gravenhage zon aftreden, geen aanleiding. Dit schrijft de minister van Binnenlandse Zaken in een nota aan de Staten-Generaal naar aanleiding van de geruchtmakende publikatie in het Haagsch Dagblad over de zogenaamde zaak-Hazerswoude. De regering vertrouwt, dat de schade, die door deze publikatie aan het gezag in het algemeen en aan dat van mr. Schokking in het bijzonder onvermijdelijk wórdt toegebracht, door de opening van zaken die in de nota wordt gegeven, zoveel mogelijk wordt gereduceerd. De regering heeft haar oordeel gebaseerd op een onderzoek naar de zui vering ten aanzien van mr. Schokking. Voorts op een advies nopens de vraag welk standpunt de regering zou moeten innemen, dat werd uitge bracht door mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, dr. E. H. Ebels, oud-commissaris der Koningin in Groningen, en dr. L. Neher, oud-directeur generaal der P.T.T. Dit advies werd gegeven na ken nisneming van de dossiers, betrekking hebbende op de zuivering en op de strafvervolging van de opperwacht meester te Hazerswoude, H. Koren, aangevuld met enkele verhoren en gevolgd door een bespreking met bur-1 gemeester Schokking. In het advies wordt het voorval te Hazerswoude (het gebeurde in okto ber 1942) uitvoerig beschreven. Mr. Schokking had in augustus 1942, toen hij ontslagen werd als bur gemeester van 's-Gravenhage, na gro te aarzeling, op verzoek van de waar nemend commissaris van de Konin gin mr. Bolsius en op aandrang van uit de gemeente Hazerswoude, het burgemeesterschap van die gemeen te aanvaard. Een man en vrouw met een doch tertje waren ingetrokken bij een in gezetene van Hazerswoude. De man en vrouw hadden de gereformeerde predikant ds. Iieuzeveldt een bezoek gebracht en gezegd, dat zij als joden in Hazerswoude een toevlucht had den gezocht. Zij verzochten hem de burgemeester van hun aanwezigheid in kennis te stellen, opdat deze zou zorgen, dat hun niets geschiedde. De predikant had dit vreemd ge vonden en aan dit vertrek geen ge volg gegeven. Toen echter de man op nieuw bij hem was gekomen, omdat hem door de politie naar zijn per soonsbewijs was gevraagd, besloot de predikant in overleg met de politie man Plaizier de burgemeester in te lichten. Men kwam tot de conclusie, dat dit een vreemd geval .was: het gezin ver toonde zich herhaaldelijk op straat en het verzoek aan de predikant om de burgemeester van het onderduikadres in kennis te stellen deed heel won derlijk aan. Dit wekte de gedachte aan provocatie. Valstrik. Mr. Schokking dacht aan een voor hem gezette val, in die zin, dat het be trokken gezin naar Hazerswoude was gedirigeerd met de opdracht zich zo te gedragen, dat eventueel achterwege blijven van maatregelen door de bar- 1 gemeester tot een klacht bij de Duit sers zou kunnen leiden. Mr. Sohokking besloot de politie man Plaizier opdracht te geven zich naar het betreffende gezin te bege ven, doch zo, dat het gelegenheid zou krijgen tijdig te vluchten. Plaizier be gaf zich op weg met zijn collega Ko ren. Zij kwamen het echtpaar echter onderweg tegen. Koren herkende de man. Man en vrouw werden meege- nomen en in de politiecel gezet, waar na op initiatief van Koren ook het dochtertje en de man die hun onder dak verschafte in bewaring werden gesteld. Onzeker. Van deze arrestatie is vervolgens de S.D. in Den Haag in kennis ge steld. Docr wie dit is gebeurd is on zeker gebleven. De burgemeester, wie de zaak door de wijze waarop zijn opdracht was uitgevoerd, uit de hand was gelopen, kon moeilijk overzien wat hem te doen stond. Hij was in Hazerswoude nog weinig georiënteerd; de politie mensen waren hem als politiek, resp. persoonlijk onbetrouwbaar beschre ven. Hij stelde zich tenslotte in ver binding met de Leidse illegaliteit, die hem echter niet kon raden. In de gedachte hier met een val te doen te hebben werd de burgemeester gesterkt, omdat van de zijde van de Duitsers op het bericht van de arres taties niet werd gereageerd en hem ter ore kwam, dat de arrestanten, of schoon hun opsluiting zo zou zijn, dat zij hadden kunnen vluchten, van die gelegenheid geen gebruik maak ten. Zo heeft hij na enige dagen de S.D. opgebeld, die hem toen opdroeg mensen naar 's-Gravenhage te doen overbrengen. Dit is toen ge schied. Oordeel. Na de beschrijving van de gebeur tenissen in Hazerswoude houden mr. Donner, dr. Ebels en dr. Neher zich in hun advies bezig met de vroeg hoe nu over het optreden van de burge meester in dezen moet worden geoor deeld. Hieraan ontlenen wij het vol gende: Mr. Schokking heeft verklaard in de volstrekte overtuiging, dat hem een valstrik was gezet te hebben ge handeld. Er was geen reden aan deze verklaring te twijfelen. Dan blijft echter de vraag of mr. Schokking de gronden die hij voor zijn overtuiging had, voldoende geverifieerd heeft. Over deze vraag schijnt zeker twijfel mogelijk. Mén hoede zich echter hierbij voor wijsheid achteraf. Men moet de zaak beschouwen in de situatie, zoals die zich in die tijd en op dat ogenblik voordeed. En dan kan de conclusie zijn, dat aan mr. Schokking voor het zich vastzetten in de overtuiging, hier mét een valstrik te doen te hebben, niet een verwijt, althans niet een ver wijt van dusdanige ernst, dat daaraan thans nog consequenties zijn te ver binden, mag worden gemaakt. Geen maatregelen. Van bijzonder belang schijnt de drie adviseurs, dat geen van de instanties, die onmiddellijk na de bevrijding met deze aangelegenheid in aanra king zijn geweest voor enig optreden tegen mr. Schokking aanleiding heeft gevonden. Er is over de kwestie een klacht ingediend hij de zuiverings commissie Rotterdam, die echter van oordeel was, dat deze klacht diende te worcffen geseponeerd. Toen nader bleek, dat de commis sie-Rotterdam incompetent was, en in verband daarmee de commissie- Gouda de stukken ontving, heeft deze laatste vermoedelijk omdat uit de bijgevoegde stukken het oordeel van de zuiveringscommissie-marechaussee en de commissie-Rotterdam bleek niet aanstonds de zaak ter hand ge nomen en, toen na verloop van tijd het dossier Koren, dat bij de klacht v/as gevoegd, werd teruggevraagd de kwestie verder laten rusten. Ook in de strafzaak tegen Koren is scherp de aandacht gevestigd op de houding van mr. Schokking, maar ook daarbij is van de zijde van de bij zondere rechtspleging niet tegen mr. Schokking opgetreden. Gunstig. De houding van mr. Schokking tij dens de oorlog in het algemeen be sprekend, komen de adviseurs tot de conclusie, dat hierover een gunstig oordeel op zijn plaats is. Bij arresta ties zorgde hij steeds voor voorafgaan de waarschuwing, bij een dropping in zijn gemeente heeft hij de risico's voor de betrokkenen naar vermogen afgewend, met zijn medeweten heeft de illegaliteit een overval op het be volkingsregister gedaan, tegen het einde van de oorlog moest hy zelf onderduiken. Mr. Schokking heeft na de oorlog nimmer getracht zijn aandeel in het gebeurde in Hazerswoude te verbloe men. Zo heeft hij, toen in 1949 de commissaris der Koningin met hem over het burgemeesterschap van 's-Gravenhage heeft gesproken, de vraag voorgelegd of het gebeurde in 1942 niet ter sprake behoorde te ko men. Dit geeft blijk, dat hij het ge beurde zelf als een moeilijk geval met een voor hem bedenkelijke schijn is blijven gevoelen en bovendien, dat hij overtuigd was een verantwoor ding daarover niet uit de weg hoe ven te gaan. Dit laatste spreekt naar het oordeel van de drie adviseurs ook uit de hou ding, die mr. Schokking als burge meester van 's-Gravenhage bij politie- moeilijkheden heeft aangenomen. Hij wist, dat het gebeurde in 1942 bij de politie bekend was; toch heeft hij zich niet door de mogelijkheid van publikatie laten weerhouden om dat gene te doen wat naar zijn oordeel in het belang van de zaak werd ver eist. Slotsom. De slotsom van mr. Donner, dr. Ebels en dr. Neher is, dat het ge beurde in 1942 gen aanleiding geeft mr. Sohokking als burgemeester van 's-Gravenhage te diskwalificeren. Het gerucht door de publikatie in het Haagsch Dagblad en door de com mentaren daarop in de pers hebben om mr. Schokking een sfeer gescha pen, die de vervulling van zijn ambt bemoeilijken. Daarvoor te wijken, in dien voor die sfeer de reden ont breekt, is echter, naar het oordeel van de adviseurs ontoelaatbaar, j De minister verklaart in de nota, dat de conclusie, waartoe het rap port komt, alsmede de gronden, waarop deze conclusie berust, door de regering worden gedeeld. Zuivering. Met betrekking tot de zuivering van mr. Schokking zegt de minister in de nota o.m. dat het dossier-Koren (dat bij de klacht die tegen mr. Schokking was ingebracht, was gevoegd) door de zuiveringscommissie-marechaussee van de commissie-Gouda werd terug gevraagd. Aan dat verzoek werd vol daan, zonder dat de klacht in behan deling was genomen. Aangezien van een en ander geen mededeling was gedaan aan het cen traal orgaan op de zuivering van*het overheidspersoneel, bleef dit onkun dig van de klacht tegen mr. Schok king. Daardoor heeft dit orgaan bij de benoeming van mr. Schokking tot burgemeester van Alphen aan den Rijn in 1946 aan het departement van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat ten aanzien van de heer Schok king geen zuiveringsstukken waren binnengekomen. In het dossier-Koren, betrekking hebbend op de behandeling van de zaak tegen deze politieman door het t Gezwollen door zware regenval en dooi bezorgt de ri vier de Maas de provincie Limburg door vrij aanzien lijke overstromingen heel wat last. Deze foto laat zien, hoe de dorpskern van het plaatsje Itteren door het overtollige Maaswater van de tot dezelfde gemeente behorende buurtschap Geneinde is gescheiden. Op deze opname, van Geneinde uit, ziet men tevens hoe een bootje de verbinding tussen beide gedeelten onderhoudt. Gelukkig is het water reeds aan het zakken. bijzonder gerechtshof te 's-Graven hage, blijkt, dat, nadat het instellen van een instructie tegen mr. Schok king die in deze zaak als getuige werd gehoord, is overwogen, tot enig optreden in dezen geen aanleiding is gevonden. Na de benoeming van mr. Schok king tot burgemeester van Alphen aan den Rijn, heeft degene die de klacht tegen de heer Schokking had ingediend, zich gewend tot de secre taris van de centrale adviescommissie voor de zuivering van het overheids personeel met de vraag of zijn klacht was behandeld. Genoemde secretaris heeft zich hier op verstaan met de commissaris der Koningin. Deze heeft, na deze aange legenheid alsnog te hebben overwo gen en na met mr. Schokking te heb ben gesproken, mondeling aan de kla ger te kennen gegeven, dat hij de zaak als afgedaan beschouwde. Bij de voorbereiding van de benoe- m'v van mr. Sohokking tot burge meester van 's-Gravenhage in 1949, heeft deze de commissaris der Konin gin herinnerd aan het voorgevallene te Hazerswoude. In zijn aanbeveling heeft de commjssaris der Koningin daarvan geen melding gemaakt, ter wijl hiervan ook geen mededeling is gedaan aan de minister of aan zijn departement. In december 1951 werd aan de chef van de afdeling binnenlands bestuur van het departement door een figuur uit het voormalig verzet mondeling mededeling gedaan van de bij de zui vering van Koren door mr. Schok king afgelegde verklaring, omdat dit ter sprake zou kunnen komen in ver band m"t het ontslag van de toen malige hoofdcommissaris van politie van Den Haag In januari 1952 had een onderhoud plaats tussen de minister met de ge noemde zegsman, waarbij deze laatste een kort resumé van de verklaringen van mr. Schokking overlegde. De mi nister vond hierin geen aanleiding om stappen te ondernemen. Evenmin heeft hij aanleiding gevonden mr. Schokking als bur gemeester van Den Haag met ingang van 1 december 1955 niet te bevor deren. Naar de wijze waarop fotokopien uit het dossier-Koren in omloop zijn gebracht, is het onderzoek nog gaan de. De minister hoopt hierover spoe dig mededelingen te kunnen doen. VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN Pickwick Thee, de bekende Engelse melange van Douwe Eg berts, kenmerkt zich door een bij zonder verkwikkende smaak en een zeer krachtige, opwekkende geur. Teneinde deze smaak en geur af doende voor U te beschermen (thee is een teer product!) is de binnen- verpakking van Pickwick Thee voorzien van een uiterst dun, maar voor vocht etc. ondoordringbaar laagje aluminium. Daardoor be houdt Pickwick Thee haar volle heerlijke geur en zeldzaam ver kwikkende eigenschappen tot het laatste zetsel. Advertentie. De zaak-Vinkeveen Thans tegen aanklacht „comité"? Gedurende twee dagen zal in Amsterdam de grote lan delijke velling plaatsvinden van kunstwerken en kunst voorwerpen, die aan het „Koningin Wilhelmina Fonds" zijn afgestaan. Onze fotograaf nam ter plaatse een kijkje en knipte daar een deel van de fraaie inzendingen. Op de achtergrond enige bekers, welke zijn opge dragen aan Koningin Wilhelmina en Tsaar Nicolaas IL J Tijdens het geruchtmakende proces, dat tegen de Vinkeveense politieman j gevoerd is, die door een klap met zijn gummistok de schedel van een jongen zodanig beschadigde, dat dit de dood tot gevolg had, ontving het gerechtshof van het „actie-comité" een schrijven, waarin verteld werd, dat de politie van Vinkeveen bijzon der straf zou zijn opgetreden omdat I zij niet tegen betaling de bewa- king van het tentoonstellingsterrein toegewezen had gekregen. Het gevolg van deze brief was een onderzoek door de rijkspolitie inge steld in opdracht van de procureur- generaal te Amsterdam. Dit onderzoek is thans teneinde en de politie te Vinkeveen is van alle blaam gezuiverd. Er is geen sprake geweest van een bewakirsg tegen be- j taling en de gehele brief is het gevolg I van kleinzielig en achterbaks dorps- geroddeL I Deze brief kan voor het „actie-co mité" nogwel een staartje hebben, want hoewel de procureur-generaal vooralsnog geen aanleiding ziet tegen I het „actie-comité" op te treden we gens smaad, overweegt het politie- I corps te Vinkeveen thans een derge- I lijke aanklacht tegen de opstellers in 1 te dienen. De advocaat, die de Vinkeveense wachtmeester verdedigd heeft, zal zich hoogstwaarschijnlijk ook met deze zaak belasten, terwijl deze ju rist tevens mogelijkheden aanwezig ziet om van het vonnis in hoger be roep, dat de wachtmeester enkele da gen geleden hoorde uitspreken een maand voorwaardelijk cassatie aan te tekenen. Meineden? Zou dit cassatie-verzoek niet de ge wenste uitwerking hebben, dan be staat de mogelijkheid, dat verschil lende getuigen, die in het proces zijn opgetreden, wegens meineed ver volgd zullen worden, omdat de wach- meester van mening is, dat verschil lende verklaringen niet in overeen stemming waren met de waarheid. Wanneer zou blijken, dat verschil lende getuigenverklaringen onnauw keurig of vals zijn geweest, bestaat de mogelijkheid, dat een revisieverzoek van het vonnis door de gerechtelijke macht aanvaard zou worden. De 23-jarige ongehuwde Bever- wijker J. Lodewijks is gistermiddag bij het ontkisten van een betonstort in het zuidelijk gedeelte van de Vel- ser tunnelbouw elf meter gevallen. Hij kwam op een stalen schot terecht en was vrijwel op slag dood. AANKLACHT INGEDIEND BIJ TUCHTRAAD VAN JOURNADISTEN De burgemeester van 's-Gravenha ge heeft een klacht doen indienen bij de raad van tucht van de Neder landse federatie van journalisten te gen de redacteuren van het „Haagsch Dagblad" die verantwoordelijk zijn voor de publikatie omtrent het „Ge val Hazerswoude" en de „Verant woording" van het „Haagsch Dag blad" daaromtrent. De klacht is er op gegrond, dat deze journalisten zich hebben schul dig gemaakt aan handelingen, welke de waardigheid van de stand der Ne derlandse journalisten schaden. Val van de Maas houdt aan Sedert gistermiddag twaalf uur is de Maas bij Maastricht 34 cm ge zakt. De stand bij de stuw te Borg haren bedroeg gisteravondom ne gen uur 45.05 boven n.a.p. Als de val aanhoudt, verwacht men, dat de scheepvaart op de Maas morgen weer wordt hervat. De sluis te Bos- scherveld, die de verbinding vormt tussen het Belgische gedeelte van de Zuid-Willemsvaart en het Juiiana- kanaal kon gistermiddag weer schutten. Het dorp Itteren b.ijtt vandaag waarschijlijk nog geiso- leerd Gouden fiets per K.L.M. naar Amerika De 100.000ste Bij een Apeldoornse rijwielfa- briek komt vandaag het honderd duizendste vooor de export bestem de rywiel van de band. Dit in Goud kleur uitgevoerde rijwiel is bestemd voor Amerika en maakt deel uit van een order van 50.000 rijwielen, die enkele maanden geleden bij deze Apeldoornse fabriek werden ge plaatst. Het zal di'-pct na de mon tage per K.L.M.-vliegtuig naar New York worden overgebracht, waar het in de etalage van het K.L M.- kantoor wordt tentoongesteld. In Amerika blijkt hiervoor, ondermeer bij pers en televisie, veel belang stelling te bestaan. Vracl'twapen-chanfleur re4de leven van fabrikantengezin Een chauffeur van een Duitse vrachtwagen heeft gisteren door eer snelle manoeuvre het leven gererl van een Hengelose fabrikant, zijn echtge note en dochtertje, die uit een pas serende slingerende auto werd gezo gen. Het ongeluk gebeurde op de Am sterdamseweg te Arnhem. De bestuur, der van de personenwagen wilde een voor hem rijdende vrachtauto inha len. Hij was al op gelijke hoogte ge komen doch schrok plotseling voo een tegenligger die met grote snel heid naderde. Dit bracht hem zo van zijn stuk dat hij een moment de macht over het stuur verloor en met het portier de bumper van de vracht auto raakte. Hierdoor schoten opeens beide portieren open en de bestuur der, zijn echtgenote en een tienjarig dochtertje werden op de weg geslin gerd. De chauffeur zag de mensen over de straat tuimelen,- gooide onmiddel lijk het stuur om en wist op deze wijze een aanryding te vermijden. De onbestuurde personenauto reed nog enkele honderden meters door en kwam tenslotte in de berm van de weg tot stilstand. De beide volwasse nen kwamen er met enkele schaaf- wondjes af; het dochtertje moest ech ter met min of meer ernstige verwon dingen in een ziekenhuis worden op genomen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5