DE STRAATRIDDER Nachtelijke stroom-stagnatie te Alphen aan den Rijn Scheep AVONDRUST P*fisd$shag! DINSDAG 6 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Treinen moesten wachten voor geopende brug Autobussen verleenden eerste hulp Omstreeks half twaalf maandag nacht is de electriciteitsvoorziening van do gemeentelijke water- en lichtbedrijven te Alphen aan de Rijn uitgevallen. Omstreeks één uur in de vroegemorgen van dins dag was het euvel voor een belang rijk deel verholpen. Een deel van de gemeente, begrensd door de Orangestraat en de Steekterweg kwam zonder stroom. Het meren deel van de inwoners zal daarvan weinig of niets hebben gemerkt. In bedrijven waar continu wordt ge werkt, zoals de Motorenfabriek "De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. ondervond men er meer last van. Al moet direct bij gezegd worden, dat daar juist de oorzaak van volslagen duisternis lag. Maar ook het reizend publiek on dervond hierdoor, mede als gevolg van een samenloop van omstandig heden, ernstige hinder. Door het uitvallen van de stroom kon n.l. de spoorbrug, die een tevo ren voor de scheepvaart was ge opend, niet meer worden gesloten, mede doordat de handbedienings apparaat de dienst eveneens weiger de. Het gevolg hiervan was, dat de trein welke even voor twaalf uit de richting Leiden komende, het sta tion van Alphen aan den Rijn zou hebben moeten verlaten om naar Utrecht af te rijden, niet verder kon komen dan Alphen aan den Rijn en de trein welke omstreeks die tijd Bodegraven had verlateh om naar Leiden te gaan voor de spoorbrug te Alphen moest blijven staan. De reizigers werden in beide rich tingen per autobussen van de Citosa vervoerd, zij het ook met belangrij ke vertraging. Een en ander bezorg de de N.S.-autoriteiten wel de nodi ge zorgen om te voldoen aan de ga rantie van de spoorwegen, dat de reizigers in elk geval op de plaats van hun bestemming komen. Zoals reeds gezegd was de oor zaak van het uitvallen van de elec- trische stroom gelegen in de Moto renfabriek aan de Gouwsluiseweg. Gewoonlijk wordt daar gewerkt met eigen stroomvoorziening, door mid del van een aggregaat. Dit apparaat weigerde evenwel en de eigen stroomvoorziening viel in het be- POTLOOD en GEEST No. 527. Horizontaal: 1. hoofdstad van Sumatra's oostkust, 5. telwoord, 7. bevroren water, 8. ploegsnede, 10. manier van klederdracht, 11. heden, 12. gindse, 13. baal, 14. verdriet, 15. paardevlieg, 16. voegwoord, 17. twee tal, 18. eerwaarde heer (afk. Lat.), 19. omslag van een boek, 21. stad in België, 22. muzieknoot, 23. eerste vrouw, 24. water in Belgisch Limb. Verticaal: 1. lengtemaat voor grote afstanden, 2. boom, 3. deel van de dag, 4. ongaarne, 5 votre excellende (afk.), 6. met spoed, 9. muzieknoot, 10. vogel, 11. akelig, 12. algemeen ruilmiddel, 13. plantenvoortbrengsel, 14. zottenklap, 15. Italiaans dichter, 17. slip van een jas, 19. afkorting van berilyum, 20. raamscherm, 21. gebod, 22. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 526. Horizontaal: 1. endabel, 9. beu, 10. ido, 11. ha, 13. bis, 15. er, 16. Ide, 18. fijn, 20. cent, 22. Son, 24. mier, 26. Lea, 29. grot, 31. T. P., 32. ijk, 34. Pool, 36. fat, 37. slap. Verticaal: 2. eb, 3. neb, 4. duif, 5. B. I., 7. lork. 8. chic, 12. adem, 14. sijs, 17. enig, 19. nol, 21. terp, 23. net, 25. roos, 27. Apt, 28. rijf, 30. tol, 33. ka, 35. la. NOG zien we ze voor ons staan in de openbare leeszaal, die rijen boeiende werken van Ernest Haeckel. Wilhelm Bölsche en an deren, die zoveel opgang maakten een dertig jaar geleden. Zij lokten als de verboden vrucht. Wie deze smakelijke „wetenschappelijke" werken niet gelezen had, was dom. Wie ze wèl gelezen had, had zijn geloof in God. voor goed verloren. Al deze boeken liggen nu te ver schimmelen op de rommelzolders als waardeloze rotsooi. Honderd duizenden, met name onder' de stedelijke arbeiders, hebben er hun geloof door verloren. Toen werd de Kerk van „domhouderij" be ticht, omdat zij deze lectuur ver bood. Maar de wetenschap is voortgevlogen en beticht thans mensen als Haeckel en Bölsche van de gruwelijke misdaad: God vermoord te hebben in de harten van onnozele mensen. drijf uit. Men maakte toen gebruik van de mogelijkheid om over te schakelen op het gemeentelijk elec- triciteitsnet. Dit net werd hierdoor evenwel overbelast, ergens sloeg een zekering in een transformator gebouwtje door en ook de voorzie ning van de gemeente viel uit Hierdoor zat toen niet alleen het bedrijf van de N.V. Boot zonder stroom en licht, maar het euvel strekte zich toen ook uit tot een groot deel van de gemeente en had tot gevolg, zoals gezegd, dat ook het treinverkeer werd ontwricht. Technici van de gem.water- en lichtbedrijven togen onmiddellijk op verkenning uit en hoewel men on der deze omstandigheden nog vrij snel in geslaagd was het euvel te vinden en het te herstellen, vergde de speurtocht toch nog wel zoveel tijd, dat men zich in kringen van de Nederlandse Spoorwegen ge noodzaakt heeft gezien maatregelen te treffen om de te Alphen aan den Rijn en Bodegraven gestrande rei zigers per autobussen van de Citosa in de richtingen Leiden en Utrecht op de plaats van bestemming te doen vervoeren. Autobussen snelden te hulp Mede dank zij het feit, dat de Ci tosa onderneming tegenwoordig de beschikking heeft over mobilofoons in de bussen, was dit onverwachte beroep van de N.S. door de directie van de Citosa vrij snel gerealiseerd en een perfecte organisatie zorgde ervoor dat de reizigers, die intussen de grote vertragingen van de trei nen vanwege de strenge vorstpe riode intussen al weer vergeten wa ren. toch zonder veel te grote ver traging op de plaats van hun be stemming waren. Toen men van de zijde van de gemeentelijke bedrijven het euvel had verholpen, was men even tevo ren ook bij de N.V. Boot in geslaagd om het aggregaat weer in dienst te stellen. Maar waarschijnlijk heeft men verzuimd om het gemeentelijk net weer uit te schakelen, hetgeen zich wreekte toen ook gelijktijdig met het stroom van de aggregaat ook stroom werd ontvangen via het gemeentelijk net. Er ontstond toen brand in de hoofdschakelkast. Met eigen middelen is men in geslaagd erger te voorkomen, maar voorzich tigheidshalve heeft men enkele toe voerfasen buiten dienst moeten stel len. Het zal vermoedelijk wel en kele verniewingen tot gevolg heb ben, alvorens alles weer normaal zal kunnen functioneren. Gelukkig is alles zonder persoonlijke onge lukken verlopen al gaf dit voorval nogal wat rumoer in het nachtelijk uur. De trein uit Utrecht was al reeds tot de spoorbrug te Gouwsluis (Al phen aan den Rijn) genaderd, toen hij voor het onveilig sein tot stil stand werd gebracht. De trein moest toen worden teruggereden naar het station Bodegraven, waar de reizi gers per autobussen werden afge haald naar Alphen en Leiden. An dere bussen namen de zorg over voor de reizigers te Alphen aan den Rijn die op weg waren in de rich ting Utrecht. HILVERSUMSE KWEEKSCHOOL BLIJFT ONDER AARTSBISDOM. De aartsbisschoppelijke kweekschool St. Ludgerus" te Hilversum, onder leiding van de „fraters van Utrecht" zal onder het aartsbisdom blijven ressorteren. Deze beslissing houdt in, dat ook de rector aan de kweekschool verbonden onder het aartsbisdom blijft. PROF. DR. W. E. DE MOL GEÏNANGUEERD Zaterdagmiddag heeft prof. dr. W. E. de Mol van Oud I.oosdrecht, in december benoemd tot hoogleraar in de theoretische biologie aan de „bij zondere faculteit" der §emeente-uni- vrsiteit te Amsterdam, in de Doelen zaal zijn inaugurele rede gehouden over het onderwerp „Bestraling en erfelijkheid" drieëndertig jaar stra- lengenetiek". De plechtigheid werd, behalve door de curatoren der bijzondere leerstoel, de mentoren, de professoren P. van 'chilfgaarde, dr. mr. K. L. Piocardt _n dr. J. SlikJboed, hoogleraren der hogeschool, bijgewoond door verschil lende kwekers en andere personen uit de bollenstreek, zowel „de Zuid" als „de Noord". Na afloop was er een drukbezochte receptie. Twee grote inbraken te Rotterdam opgelost In de nacht van 9 op 10 febr. heb ben twee inbrekers op zeer vakkun dige wijze een juwelierswinkel te Rotterdam geplunderd door aan de achterzijde het rolluik open te wrik ken en aan de voorkant beschermd voor lichtuitstraling door de rollui ken voor de étalages rustig de gehele voorraad in te pakken. Drie weken speurderswerk van de Rotterdamse politie werd gisteren met succes bekroond en thans zitten twee Rotterdammers achter slot en grendel, die niet alleen de juweliers inbraak op hun geweten hebben, maar tevens in de laatste Kerstnacht een fotozaak te Rotterdam geplun derd hebben en daar voor 8.000 gul den toestellen meenamen. De buit bij de juwelier had een waarde van 55.000. Toen de politie de mannen arres teerde, werd bij hen thui6 nog een grote voorraad van de gestolen goe deren aangetroffen. INZAMELING STICHTING 1940-1945 BRACHT 5,20 MILJOEN OP. Het hoofdbestuur van de Stichting 19401945 deelt Ons mede: De laatste grote inzamelingsactie, begonnen rond de meidagen 1955 bij gelegenheid van het feest van 10 jaar bevrijd Nederland, is een groot suc ces geworden. Het gestelde doel, n.L het bijeen brengen van het door de stichting nog benodigde bedrag van vijf miljoen gulden, is volledig bereikt Op 31 december 1955 was bijeen gebracht of toegezegd, een bedrag van ruim 5.200.000. Het hoofdbestuur dankt het gehele Nederlandse volk. IR. DR. A. KOREVAAR 70 JAAR. Zondag 11 maart wordt ir. dr. A. Korevaar te Delft zeventig jaar. Hij is oud-bibliothecaris van de techni sche hogeschool te Delft en oud-pri vaatdocent in de chemische technolo gie aan de Leidse universiteit. Prijsvraag voor moderne tapijten Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de tapijtfabriek Ber oss te Oss is een prijsvraag voor tapijtontwerpen uitgeschreven. De jury, die enkele weken geleden na uit vele goede inzendingen een keuze te moeten doen haar beslis sing nam, heeft als eerste prijswin naar de heer Benno Premsela te Am sterdam aangewezen. Mevrouw Elga Eijmer en de heer Boris van Wijk, eveneens uit Amsterdam, kregen resp. de tweede en derde prijs. Zaterdag heeft de voorzitter van de jury, mr. L. J. F. Wijsenbeek, dir. van het gemeentemuseum te Den Haag, met een korte toespraak de prijzen uitgereikt. Hij prees de hoge artistieke kwaliteiten van de be kroonde ontwerpen. Hij meende dat deze prijsvraag overtuigend heeft be wezen, dat wanneer een der grote fabrieken op het gebied van woning textiel de moed opbrengt om met eigentijdse ontwerpen te komen, de Nederlandse kunstenaars volkomen paraat zijn hun bijdrage te leveren. Negen jaar wegens moord in Zeist De rechtbank te Utrecht heeft van ochtend de 22-jarige timmerman Jo hannes de Wolf uit Zeist tot een ge vangenisstraf van negen jaar met af trek en onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering ver oordeeld. De eis was zes jaar mét af trek en ter beschikkingstelling. De W., die een ziekelijke fantast met een grote voorliefde voor vuur wapens werd genoemd, was op de avond van 30 nov. 1954 op een van zijn rondzwervingen aangeland ach ter het huis \an de familie K., waar hij wilde kijken of er iets van zijn gading was. Sluipend rondom het huis met een geladen pistool in de hand, zag hij hoe mevrouw K. achter de woning bezig was. Toen de W. te gen de deur aanviel, merkte mevrouw K. hem op en opende de achterdeur. Onmiddellijk loste de W. een schot, dat mevrouw K. in de linker long trof. Zij overleed. De 19-jarige Pieter Wels zette een achtervolging in toen de W. vluchtte. Hij slaagde er evenwel niet in de W. te achterhalen. Drie maanden later werd de dader aangehouden, hij legde een volledige bekentenis af. U rookt de lekkerste sigaret van D-E ZILVER-SHAG! GeurigerZachter Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van De énige rechter over shag is Uw eigen goede smaak. Zodra U een sigaret van D-E Zilver-Shag opsteekt, wéét U het aldit is de fijnste Virginia tabak, die U ooit hebt gerookt! C 1 73 (Advertentie) Aetherklanken Televisieprogramma. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NTS: 21.3022.30 Filmprogramma. 22.3023.15 Eurovisie: Rep. van de finish van de zesdaagse te Parijs. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijt- khi'b. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.C0 Gym. voor de vtouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. VPRO 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. programma. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgelspel. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.10 Pianoduo. 17.30 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Over zee. Jeugduitz.: „De brievenbus gaat open". Correspondentieklub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18 30 R.V.U.: „De afstam ming van de mens", door dr. J. Hui- zinga, eerste lezing. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „De mens en de socialis tische ordening", caus. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Leert uw land genoten kennen. 20.40 „De bruiloft is alleen maar het begin", hoorspel. 21.50 Operetteconcert. 22.30 „Tussen mens en nevelvlek", caus. 22.45 Ham mondorgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Soe. nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NGRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber, 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Kookpraat- je. 9.35 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Liefde en reklame", hoorspel. 12.00 Instr. trio. 12.30 Land- en iuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest. 13.45 Gram. 14.10 Om- icep orkest en soliste. 15.00 Jeugd- concert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Gram. 18.45 Boekbespreking. 19.C0 Nieuws en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenl. overzicht.'19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geestelijke liede ren. 20.50 Lijdensmeditatie. 21.20 Gram. 21.30 Vocale muz. 22.00 Gram. 22.20 Volksmuz. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal sportuitslagen. 23.2024.00 Gram. Wat lezers schrijven Verhoogde Ziekenfondspremie In lange artikelen in diverse bla den, volgden we de strijd tussen de medici en de ziekenfondsen, om tot een verhoging der honoraria te ko men. Uiteindelijk is deze strijd dan door de medici gewonnen en als ge volg daarvan een verhoging van de vrijwillige ziekenfondspremie. Zo zul len alle werknemers, wier salaris bo ven de grens van 6000 komt, de zelfstandigen, alsook de gepensioneer den, van 1 jan 1958 af, de verhoogde premie moeten betalen. De werknemers met een inkomen tot 6000 betalen 2% van hun ver dienste aan premie. Betaalt een werk nemer met een salaris van b. v. 2500 per jaar 50.voor verplichte ver zekering, dan offert een gepensio neerde van boven de 65 jaar thans plm. 125 van een zelfde inkomen. Aangezien de levensstandaard in dier mate is gestegen, dat het voor de gepensioneerden, die geen andere inkomsten genieten, we denken aan de hoogbejaarden, al heel moeilijk is de eindjes aan elkaar te knopen, doordat hun pensioen nog steeds niet aan de tijdsomstandigheden is aan gepast, zullen velen hunner genood zaakt zijn van een vrijwillige ver zekering af te zien. Met alle gevol gen van dien, verslechtering der volksgezondheid. Waarop wacht deze groep gepen sioneerden? Dat, evenals dit met de uitkeringen van de noodwet „Drees" geschiedt, 2% op hun pensioen gekort v/ordt en zij aldus in de zelfde rech ten komen als degenen, op wier in komsten thans 2% voor ziekenfonds premie wordt ingehouden. Zij hebben het er graz-g voor over. Zal het zover nog eens komen? L. CH. H. HARTMAN, Havelte (Dr.). KOUDEKERK LEIDERDORP Geboren: Brigitta Cornelia Gemma, dr. v. J. Kok en B. H. de Wit; Mar- tinus Drik, zn. v. W. J. A. Riem en J. M. Kordes; Winfried Cornelis Ma ria, zn. v. A. J. M. Ponsioen en P. M. Th. Venne; Johanna Louise Maria dr. v. E. J. Schoondergang en H. W. M. van der Zwet; Cornelia Helena Maria, dr. v. G. P. van der Poel en M. H. Tebra. g^6CH[/Mnmioc, viilmicKmm SOEK BEWERKTE, HEEFÏ mamEiKT,m VE GESTOORDE HES- iEHPRumvEimm- mBEttwEEEtmim- mCHTCESCHOKTis Geb: Maria Antonia, d.v. H. J. Heemskerk en van M. C. A. van Dijk; Aletta Pieternella dr. v. D. C. v.d. Vis en van C. Steenwijk. Geh: Willem A. van den Dool, 24 jr. en Nelly van Vliet, 24 jr. Overl: Dirkje Vergunst. 68 jr. echtgenote van; Gerrit Molema. R0EL0FARENDSVEEN Bridgeclub D.V.H. De uitslag der onderlinge wedstrijd paren was als volgt: Echtp. Koek 39 m.p.; E. Koek-F. Koek 41 m.p.; W. Casper- P. Huigsloot 4 4m.p.; M. Bakker-F. Koek 42 m.p.; J. Bakker-Jac. Ter- meulen 33 m.p.; J .v. d. Meer-C. van Haestregt 41 m.p. Woensdagavond a.s. kan de wedstrijd tegen D.D.S. niet doorgaan, vanwege ziekte ver schillende leden der bezoekende partij. Z0ETERW0UDE- LEIDERR0RP PAROCHIE MEERBURG HEEFT THANS EEN „GEZINSHULP" AANGESLOTEN BIJ „ONS GEZINS ZORGFONDS" VAN DE K.A.B. Reeds lang bestonden in de paro chie Meerburg plannen om te komen tot oprichting van een Gezinshulp en meerdere stappen zijn daartoe onder nomen. Het bleef bij plannen omdat een stichting gezinshulp nu eenmaal niet eerder kan beginnen of er moe ten een of meerdere krachten zijn die als gezinshulp kunnen optreden. En dit is nu eindelijk een feit ge worden zodat besloten is om met in gang van 1 maart het fonds te laten starten. Er is momenteel 1 gediplomeerde verzorgster en 1 in opleiding. Dit is nog niet veel voor zo'n uitgebreide parochie temeer omdat de gezinshulp zich niet alleen beperkt tot de paro chie Meerburg maar dit doet in sa menwerking met Zoeterwoude-Dorp. Daarom is het verheugend dat er enige bekwame gehuwde krachten zijn, die zich beschikbaar hebben ge steld om zo nodig bij te springen. Eenieder kan zich aanmelden als deelnemer van de fonds. De contri butie bedraagt 65 cent in de maand of 15 cent per week, indien u lid bent van een katholieke standsorganisatie, b v. van de KAB. Niet georganiseer - den betalen 90 cent per maand of 20 cent per week. Het inschrijfgeld be draagt 50 cent, voor niet-georgani- seerden 1 gulden. Het fonds geran- deert dus alleen de uitkering voor de gezinshulp niet de gezinshulp zelf. Darvoor moet u zich wenden tot de plaatselijke gezinszorg. De uitkering gaat in na 26 weken onafgebroken lidmaatschap. De uitkeringen van het Gezins zorgfonds zijn als volgt: 1. Personen die gedurende een half Jaar als deelnemer van het fonds staan ingeschreven hebben per ziek tejaar recht op een uitkering van de werkelijke kosten voor gezinshulp tot een maximum van 2.per hele dag of 1.per halve dag, geduren de maximaal 30 hele of 60 halve da gen. 2. Personen die gedurende een half jaar staan ingeschreven als: a. deelnemer van het fonds; b. lid van de KAB; c. donateur van Herwonnen Le venskracht hebben per ziektejaar recht op een uitkering van de wer kelijke kosten voor gezinshulp tot een maximum van 2.per hele dag of 1.per halve dag geduren de maximaal 36 hele of 72 halve da gen. Deze uitkering kan ook worden verstrekt wanneer een buitenshuis werkende dochter besluit als gezins hulp op te treden. Zoals hierboven echter reeds is gemeld moet men een half jaar lid z{jn vóór de uitkering plaats vindt. Het verdient daarom aanbeveling om zich zo spoedig moge lijk aan te melden als lid van het fonds. Dit kan geschieden bij de be stuursleden van de KAB of door in levering van de aanmeldingsformu lieren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2