3)e£aidóe(2ow/wwX Overstromingen en lawines in Europa Makarios eist teveel Engeland haalt z'n officieren terug DINSDAG 6 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13747 Gij ook al Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 uununuAi u»u»nvui Telefoon: Uirectie, Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 VOOR ALLES EENHEID piNEAU, DE NIEUWE FRANSE MINISTER van buitenlandse za ken, heeft zich dezer dagen een paar opmerkingen veroorloofd, welke de aandachthebben getrokken. Hij was het niet eens met de politiek welke het Westen volgt tegenover Rusland. Met name vond hij het een geweldige fout dat men het veiligheidsprobleem alleen maar op militaire wijze pro beert op te lossen. Met andere woor den gezegd: Loop toch niet altijd met een revolver in je hand maar probeer de Russen nu eens op een an- 0 dere manier aan te pakken. Hij vond dat niet alleen ontaktisch, maar bovendien gevaarlijk. Want als aan de ene kant een man staat, die op een charmante manier voortdu rend vredelievend doet, en aan de andere kant staat een man, die nietsi anders doet dan alsmaar loeren met in. iedere hand een pistool, dan zal de I sympathie van de omstanders op de! duur uitgaan naar de vredes-man, I ook al is dat vredelievend gedoe on-1 oprecht. Zo is nu eenmaal de wereld I volgens Pineau. Het nare van het geval Is, dat Pi neau nog gelijk heeft ook. Wij hebben er zelf verleden week ook al op ge wezen, dat nu het Kremlin het roer omgooit, het Westen eveneens het roer moet omgooien. De Britse premier Eden heeft in elk geval in de woord van Pineau aanleiding gevonden om de Franse premier Guy Mollet uit te nodigen eens even aan te lopen in Downing- street. Misschien wil hij Mollet wel eens vragen, wat diens minister van buitenlandse zaken nu precies voor ogen staat en hij zal zijn Franse col lega waarschijnlijk wel één ding op het hart drukken, n.1. dat hoe men ook denken mag over de beste ma nier om de Russen aan te pakken het vóór alles dringend noodzakelijk is, dat het Westen in de practijk één lijn trekt en blijft trekken. Zolang de Russen onder vadertje Stalin zo kwaadaardig gromden, was,dat geen kunst; toen kropen alle bange broer-1 tjes dicht bij elkaar. Maar nu Kroestsjef zo aanminnig gaat doen, wordt het gevaar ontstellend groot dat men in onbedachtzaamheid gaat menen, elkaar niet meer nodig te hebben. Bovendien heeft Pineau iets gezegd over de Britse moeilijkheden in Jor danië en dat Londen er beter aan ge daan had, Parijs van te voren te raad plegen. Eden zal nu willen weten, of hij achteraf niet een beetje wijzer kan worden van de Franse adviezen, met name of de Fransen soms geneigd zijn om een handje te helpen in het Midden-Oosten. Hoe het ook zij er is stof genoeg om in Londen een dikke boom op te zetten en er is ook alle reden om geen gras te laten groeien over een meningsverschil omtrent de houding van het Westen jegens Rusland. Schade-cijfers stijgen In het afgelopen weekeinde zijn in Oostenrijk acht mensen om het leven gekomen door overstromingen, stor men en lawines. In Linz, Opper Oos tenrijk, is de noodtoestand afgekon- died. In Stiermarken hebben grondver schuivingen en lawines veel spoor lijnen wegen geblokkeerd. Er is ern stige schade aangericht. In Zwitserland veroorzaken regen en dooi uitgestrekte overstromingen in het kanton Neuchatel. De voor naamste spoorwegverbinding met Frankrijk is door een grondverschui ving versperd. In Oostenrijk voorspelden deskun digen, dat de Donau dinsdagochtend te Wenen buiten haar oevers zou tre den. Te Pleinting in Beieren is grote schade aangericht door ijsschotsen, die door het overstromingswater van de Donau tegen de huizen werden ge- drukt. Acht huizen zijn door het kruiende ijs geheel vernield, 24 hui zen werden ernstig beschadigd. Ook een veerpont is door de ijsmassa's verpletterd. In Bonn heeft de politie een dam van zandzakken gelegd ter bescher ming van de regeringsgebouwen. Het water van de Rijn stijgt circa vier cm. per uur en het spoelde maandagmid dag reeds over de kade, die het par lementsgebouw van dé rivier scheidt. In West-Duitsland zijn zeker drie mensen door overstromingen om het leven gekomen. Eén van hen was een Ook in Noord- en West-Noorwegen doen zich lawines voor. Een jonge skiër is om het leven gekomen. De sneeuw in Korea. Er zijn in Zuid-Korea nu al 85 mi litairen omgekomen als gevolg van lawines. Gisteren werden weer barakken getroffen. Negentien soldaten wor den vermist en 32 liepen verwon dingen op. Het is de ergste sneeuwval sinds 33 jaar. Storm over Queensland Het noordelijke kustgebied van de Australische staat Queensland is van ochtend (dinsdag) door een wervel storm getroffen, die grote schade heeft aangericht aan huizen en te velde staande gewassen. De storm trof de kust ten noorden van het stadje Proserpine en raasde vervolgens over Sarina, Bowen en Homehill, waar naar schatting voor ruim een miljoen Australische pon den schade werd veroorzaakt. Het rassenprobleem in Amerika Het Amerikaanse opperste gerechts hof heeft maandag de uitspraak van een districtsgerechtshof in Noord-Ca- rolina bevestigd, dat het verbod van rassenscheiding op scholen van sta- jongetje van 10 jaar, die bij het vlot-| ten of gemeenten ook van toepassing je-varen op de Aarbach door het wa ter werd meegesleurd. In Noord-Frankrijk zijn vele hui zen en fabrieken overstroomd, o.m. staat de stad Guise gedeeltelijk on der water. LOONCONFL1CT l/anaf het rapport van de Sociaal Economische Raad tot aan de laatste loononderhandelingen tussen werknemers en werkgevers is de kwestie over de lonen een lijdensweg geworden, waarvan het einde nog niet te zien is, nu de onderhandelin gen opnieuw zijn afgebroken. Het begon met het rapport van de S.E.R. waarom de regering had ver zocht om aldus een beginseladvies te hebben over het vraagstuk van de loonvorming, nu na het regerings besluit tot een vrijere loonvorming in de kringen dervakbonden steeds meer stemmen opgingen voor een nieuwe algemene loonronde.. Om deze hele zaak goed te ver staan is het nodig eerst de taak der verschillende instanties te belichten, die daarbij betrokken zijn. Daar is dus allereerst in de loop van het vorig jaar het besluit der regering geweest tot een vrijere loonvorming. Dit hield in, dat de lonen niet ge heel werden losgelaten, maar dat er gezocht werd naar een bedrijfstaks- gewijze meer gedifferentieerde loon vorming, De regering ging immers uit van de stabiliteit in de lonen en de prijzen, dat wilde dus zeggen, dat de vrijere loonvorming geen aanlei ding mocht geven tot ongewenste prijsverhogingen. Dit was een kwestie van regeringsbeleid, dat ook in het parlement wérd besproken en waar over de regering geen twijfel heeft laten bestaan. Nu is het duidelijk, dat dit beleid de uitvoering van de loon politiek moeilijker maakte dan voor dien het geval was. Het is immers heel wat eenvoudiger te zeggen: wij verhogen de richtlijnen met 6%, zoals in oktober 1954 geschiedde, wat het zelfde is als wij geven een algemene verplichte loonronde van 6%, dan precies te bepalen, waar wel en waar niet en hoeveel loonsverhoging ergens mag worden gegeven naar gelang van de economische omstandigheden. Een ingewikkelder beleid behoeft nog geen slechter beleid te zijn. Men moet het eenvoudig zo zien, dat de regering verantwoordelijk is voor een economisch beleid. Zij voert een beleid van stabilisatie, maör tegelij kertijd meent zij, dat de arbeiders moeten delen in de gestegen wel vaart. Een algemene loonronde, zoals die van oktober 1954 dat was de laatste zou dat stabilisatiebeleid doorkruisen, dus zocht zij eenvoudig naar een tussenoplossing en dat was de weg van bedrijfstaksgewijze diffe rentiatie, waarbij criteria als werk gelegenheid, produktiviteit en ren tabiliteit van de bedrijven moeten worden overwogen. Daarvoor nu vroeg de regering een rapport aan de S.E.R. Dat was na het besluit van de regering de tweede Zij heeft tot taak de fundamen tele vraagstukken te bezien en de economische mogelijkheden te analy seren. Geen eenvoudige taak. Men verzeilt dan -in alerlei berekeningen van het percentage van de loonsom op het nationale inkomen. Hoeveel procent bedraagt dit. De ene econoom zegt: het is een procent meer gewor den, de ander: het is 5% minder. Van deze berekeningen is de verdeling van het nationaal inkomen afhan kelijk. Nu was er haast bij het raport van de S.E.R Maar zij moest bij haar uitzetting van de theorie over de stijging van de loonsom tegenover de stijging van produktiviteit en pro- duktie ook rekening houden met de toegestane secundaire loonsverhoging door verlenging van de vakantieduur en een extra-vakantiebijslag, met de verlaging der belastingen van het vorig jaar en eigenlijk óók met de vraag of verwacht mag worden, dat de conjuncturele situatie, waarin ons land zich bevindt, zal voortduren. Bij de vorming van een oordeel over deze vraag zou men tevens de con juncturele situatie in het buitenland in zijn beschouwingen dienen te be trekken. Maar de S.E.R. had haast en met het oog op de wenselijkheid zijn rapport zo spoedig mogelijk uit te brengen, heeft zij de laatste vraag buiten het onderzoek gehouden. Het rapport werd samengesteld in verband met de vraag of in de naaste toekomst een verhoging der lonen mogelijk is. Tout court! Maar daartoe is het van belang vast te stellen, hoe de ontwikkeling van de loonsom per werknemer en het nationale inkomen per hoofd is geweest, met name hoe beider verhouding is gelopen. Bij de buitengewoon ingewikkelde berekening van al deze zaken viel de S.E.R. met haar rapport in ver schillende groepen uiteen. Een groep bestaande uit vijf leden was van oordeel, dat de ontwikkeling van de verhouding van loonsom en nationaal inkomen in de afgelopen jaren heeft gemaakt, dat de verhouding zoals deze volgt uit de cijfers voor 1949 1952, ruimte laat voor enige ver hoging. Wij zullen dat hier niet alles uitvoerig met redenen omkleden. Een tweede groep hechtte aan deze his torisch berekende verhoudingen min der economische betekenis. Een derde groep had weer een andere mening en een andere berekening. Dat was dus het rapport, dat de rege ring kreeg van de S.E.R. Wij hebben het slechts zeer summier vermeld, maar, geloven, voldoende om dui delijk te maken, dat de S.E.R. hier eigenlijk geen uitweg wist en dat de regering deze zaak, waarover in de S.E.R. allerminst eenstemmigheid heerste, nu maar moest voorleggen aan de Stichting van de Arbeid, waar in de praktische onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers worden gevoerd. Toen kwam de zaak 'in een nieuw stadium en daarover zullen wij het in het volgend artikel hebben. is op hogere scholen en universiteiten, die subsidies van de overheid krij gen. Het gerechtshof te Greensboro in Noord-Carolina had bepaald, dat drie negers toegelaten moesten worden tot de universiteit van de staat. Functio narissen van de universiteit waren van deze uitspraak in beroep gegaan bij het opperste gerechtshof. Zij ver klaarden, dat het opperste gerechts hof niet de bevoegdheid heeft de grondwet te wijzigen, „dat kunnen al. leen de bevolking en haar gekozen af gevaardigden". De drie negers, waarover deze kwestie ging, zijn in de herfst van het vorige jaar tot de universiteit van Noord-Carolina toegelaten. Weer incident in Galilea Voor de tweede achtereenvolgende dag heeft zich gisteren langs de Is- raëlisch-Syrische grens een ernstig incident voorgedaan: een Israëlisch jachtvliegtuig werd door Syriërs met mitrailleurs naar beneden geschoten. De piloot, die gewond werd, moest nabij de nederzetting Dafna in Bo- ven-Galilea een noodlanding maken. Zondag werd op het Meer van Ga lilea een patrouilleboot van de Is raëliërs door Syrische kanonnen be schoten. Drie Israëlische politieagen ten werden gedood, een vierde wordt vermist. Ook aan de grenzen met Egypte en Jordanië deden zich incidenten voor. Nabij Gaza werd gedurende an derhalf uur een vuurgevecht tussen een Egyptische en Israëlische pa trouilles geleverd. En Jordaanse infiltranten hebben geprobeerd de trein van Jeruzalem naar Tel Aviv te doen ontsporen. Het werd echter op tijd ontdekt, dat de rails waren losgeschroefd. De Britse regering heeft maandag in een verslag aan het Lagerhuis be kendgemaakt, dat de onderhandelin gen met aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor aanslui ting van Cyprus bij Griekenland, zijn vastgelopen op de volgende punten: 1) De eis van onmiddellijk am nestie voor alle politieke gevangenen. (Engeland wil, als de rust hersteld zal zijn, slechts de gevangenen losla ten, die zich niiet aan gewelddaden of illegaal wapenbezit schuldig hebben gemaakt). 2) De eis van volledige bevoegd heden op binnenlands gebied. (Enge. land wil, behalve het beheer van de defensie en de buitenlandse betrek kingen, ook het toezicht op de bin nenlandse veiligheid behouden). 3) Eisen van de aartsbisschop, die er op neerkomen, dat de Griekse be volkingsgroep op Cyprus viermaal zo- veal afgevaardigden in de Nationale Vergadering krijgt als de Turkse minderheid. (Viervijfde van de 500.000 Cyprioten is van Griekse af komst). Volgens Makarios moet de gouver neur van het eiland grondwettelijk staatshoofd worden, zonder recht van veto van wetten die de Cyprische Na tionale Vergadering aanneemt. Voldoening voor Adenauer Tevreden heeft kanselier Adenauer gisterochtend kennis genomen van de uitslag van de verkiezingen in Wurtemberg-Baden, die zijn partij, die van de christen-democraten, een overwinning heeft bezorgd. Adenauer beschouwt de uitslag als een gunstig teken voor de algemene verkiezingen die volgend jaar in de gehele bondsrepubliek zullen worden gehouden. De christen-democraten hebben nu in Wurtemberg-Baden 56 van de 120 zetels in de landdag gekregen zes meer dan tevoren. Adenauers positie in de Bondsraad, de Westduitse twee de kamer, waarin de staten vertegen woordigd zijn, is nu veilig tot de nieuwe algemene verkiezingen. Zand over Stalin Niet alleen hebben de Russische leiders de sterfdag van Stalin gisteren volledig genegeerd, in een deel van de communistische wereldpers is die sterfdag zelfs volledig doodgezwe gen. Prawda, de enige Russische krant, die maandag verschijnt, drukte zelfs geen foto af. Het feit dat de Franse Humanité en twee Oostenrijkse communistische bladen echter nog wel foto's van va dertje Stalin afdrukten, wijst uit dat de communistische partijen nog niet in alle landen de terugzwaai van de Russische Leninisme hebben kunnen volgen. Oost-Duitsland zit er al aar dig in: geen foto's van Stalin in de Oostduitse kranten, maar eergisteren wel een artikel in 't communistische orgaan Neues Deutschland van de hand van Walter Ulbricht, waarin Stalin werd gekritiseerd. In Italië heeft een kleine groep communisten van de afzwering van de persoonsverering gebruik gemaakt, om een aanval te richten op de lei ding van de communistische partij onder Palmiro Togliatti, die zij be schuldigen van een tekort aan revo- lutionari élan. De groep kondigde aan binnen de partij te zullen agiteren voor een terugkeer naar het Mar- xisme-Leninisme. Eden verbitterd over Jordanië's houding Engeland zal 15 Britse officieren, die bij het Arabische Legioen zijn ge detacheerd, terugroepen. De ongeveer 50 andere Engelse officieren, die met de Jordaanse regering contractueel verbonden zijn, zullen voorlopig in functie mogen blijven, maar wel zal Londen besprekingen beginnen om ook hen vrij te krijgen. Deze maatregel, samen met het ge reedhouden van een Britse parachu tistenbrigade op Cyprus en een infan teriebrigade in Engeland voor het ge val de levens van Britse onderdanen in Jordanië gevaar zullen lopen, zijn het antwoord van premier Sir An- thony Eden op het ontslag van John Glubb pasja als bevelhebber van het Arabiscne Legioen. Wat er verder nog zal gebeuren, bij voorbeeld of Engeland het Jor daanse leger nog financieal zal blij ven steunen, of a-at de huidige Brits- Jordaanse samenwerking nog zal kunnen voortduren, is auister, daar Eden er zich niet over wilde uitlaten. Op vragen uit het Lagerhuis ant woordde hij, dat Engeland over de nieuwe toestand in het Nabije Oosten, na het ontslag van Glubb is ont- Gevaarlijk goedje zoek Bij een brand in de universiteit van Toronto zijn deeltjes radio-actief po lonium zoekgeraakt. De deeltjes stra len grote hoeveelheden alpha-stralen uit en kunnen voor de veiligheid van de bewoners van de stad groot gevaar opleveren. Met man en macht is men nu op zoek naar het gevaarlijke metaal, waarvan men hoopt dat het zich nog in zijn verpakking bevindt in de ruï nes van het laboratorium. Pas wan neer het in aanraking komt met de atmosfeer wordt het radio-actieve polonium gevaarlijk. Regen en wind Er hebben zich de laatste 24 uur ingrijpende wijzigingen in de lucht drukverdeling voltrokken. Het hogedrukgebied, dat gisteren nog bij Ierland lag, is naar de noor delijke Alpenrand getrokken. Op het midlden van de Oceaan kwam een diepe depressie tot ontwik keling en tenslotte verplaatste een bij IJsland ontstane storing zich naar het noordelijk deel van de Noordzee. Deze laatste verandering heeft in onze omgeving de wind naar het westen tot zuidwesten doen krimpen, zodat de aanvoer van polaire lucht werd beëindigd. In de voornacht daalde in Gelder land, Noord-Brabant en Limburg de temperatuur plaatselijk tot even be neden het vriespunt. Daarna dreven wolkenvelden bin nen, waardoor een verdere afkoe ling werd tegengegaan. De Oceaandepressie stuurt thans uit de subtropen afkomstige lucht met een temperatuur van 12 tot 14 graden in de richting van Europa. Deze lucht bereikte vanochtend Ier land en zal de komende nacht ook tot Nederland weten door te dringen. Dit gaat gepaard met regenval en een krachtige zuidwestelijke wind. staan, met zijn bondgenoten overleg zal plegen. Hoe Engeland echter over het ont slag van Glubb pasja denkt, daar liet Eden geen twijfel over bestaan. Hij gebruikte de woorden: „Verbittering en teleurstelling" en volgens hem had iemand, die zijn lever» aan het Hasje- mietische koninkrijk had gewijd, een edelmoediger behandeling verdiend. GLUBB PASJA WORDT „SIR JOHN". Koningin Elizabeth heeft gister avond luitenant-generaal John Glubb, de afgezette Britse commandant van het Arabische Legioen in Jordanië, tot ridder geslagen. Glubb is benoemd tot commandeur in de Bathorde, de oude Engelse orde, in 1399 in het leven geroepen, en heeft nu recht op de titel „Sir". Mollet zondag naar Eden De Franse premier, Guy Mollet, zal a.s. zondag in zijn eigen toestel naar Londen vliegen voor een bespreking over de internationale situatie met premier Sir Antony Eden. Zondag avond zal Mollet naar Parijs terug vliegen. Franse kranten beschouwen de uit nodiging van Eden als een gevolg van de kritiek, die de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Chris tian Pineau, dezer dagen oefende op de Westelijke politiek. Ongeregeldheden in Tetuan Bij ongeregeldheden in Tetuan, (Spaans-Marokko) tijdens de viering van de Morakkaanse onafhankelijk heid zijn maandag twee demonstran ten gedood. Verscheidene personen liepen verwondingen op. De demon stranten werden door de politie on der vuur genomen toen zij trachtten een politieman met messteken te ver- wonuden. Officiële kringen te Tetuari zijn van mening dat de ongeregeldheden, die zich gisteren hebben voorgedaan, zijn veroorzaakt door de nationale re formistische partij de voornaamste nationalistische partij in Spaans-Ma rokko. Ook in Laroche en El Ksar el Ke- bir is het tot wanordelijkheden geko men. Volgens te Tanger ontvangen berichten zijn bij de nationalistische demonstraties verscheidene Marok kanen om het leven gekomen. Prins Bernhard ere-ridder Confrérie de la Chaine des Rotisseurs Tijdens een bijeenkomst in kasteel „De Hooge Vuursche" te Baarn is Z.K.H. Prins Bernhard maandagavond plechtig geïnstalleerd tot chevalier d'honneur van de Confrérie de Ia Chaine des Rotisseurs. Ongeveer vijftig andere vooraanstaande rferterlanders werden door de ridderslag eveneens in de broerfersehan ongenegen. De foto geeft een beeld van het moment, wa^ron de grand-maitre van de confrérie, dr. Charles Guebel uit Parjjs, Z.K.H. tot ere-ridder slaat» HOE wordt het weer? (Qeldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Op gemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUDE NACHT Veel bewolking met tijdelijk j J enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind, later rui- mend naar west of noordwest en i afnemend. Vooral in de nacht zachter. 7 Maart: zon op 7.15 onder 18.32; maan op 4.39, onder 13.20 uur. Hoogwaterstanden 7 Maart: v.m. 11.55; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI onbewolkt —16 C. STOCKHOLM onbew. 15 CSLO zwaar bewolkt 10 KOPENHAGEN onbew. 3 ABERBEEN zwaar bewolkt 6 DUBLIN regen 7 I.ONDEN zwaar bewolkt 0 AMSTERDAM licht bew. 2 BRUSSEL zwaar bewolkt 3 PARIJS BORDEAUX GRIENOBLE. NICE LEERLIJN FRANKFORT nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. 1 MüNCHEIN zwaar bewolkt ZüRICH mist GENèVE onbewolkt l.OCARNO onbewolkt INNSBRUCK half bewolkt ROME onbewolkt Korreltje Wie zijn woede onderdrukt, over wint zijn ergste vijand.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1