Ned. antwoord aan Indonesië GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN OMGEVING Overstromingsnarigheid in Australië Brand in houtbereidingsinrichting der Ned. Spoorwegen te Dordrecht MAANDAG 5 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Gepubliceerd is thans de tekst van de Nederlandse nota, die op 2 maart 1956 te 's-Gravenhage is - overhan digd aan de heer Kweedjie Hoo. Daarin wordt gezegd: „De Nederlandse regering heeft met diepe teleurstelling kennis geno men van het besluit van de Indone sische regering om zich terug te trek ken uit de Unie en zich niet meer ge bonden te achten aan het Uniestatuut en de daaraan t gehechte overeen komsten met daarbij behorende brief wisseling. Door deze eenzijdige opzegging van de plechtige verdragen in 1949 ter Ronde-Tafelconferentie gesloten met de bijstand van de U.N.C.I. handelt Indonesië in strijd met het Volken recht, waarbij komt, dat deze unila terale actie ook daarom niet gerecht vaardigd was, omdat Nederland steeds al het mogelijke gedaan heeft om voorzover dat redelijkerwijze kon worden verwacht, aan alle verlan gens van Indonesië inzake wijziging der verhouding tussen beide landen tegemoet te komen en Nederalnd zich reeds had verenigd met opheffing van de Unie, zoals onder meer gebleken is uit de ondertekening van het pro tocol van 1954. De Nederlandse regering kan der halve niet instemmen met de een zijdige maatregelen door Indonesië genomen en moet hiertegen derhalve protesteren. Zij is echter nog steeds bereid harerzijds mede te werken aan de totstandkoming van een voor beide partijen bevredigende basis voor de toekomstige verhouding tussen beide landen, daarbij inbegrepen de vorm van de diplomatieke betrekkingen, zodra de omstandigheden dit moge lijk zullen maken. De Nederlandse regering kan er mede instemmen, dat de diploma tieke betrekkingen inmiddels worden voortgezet". T. I. G. gaf jubileum uitvoering Het zilveren feest van de Leidse toneelvereniging „Tot Ieders Genoe gen" werd zaterdagavond voortgezet met de opvoering van een door Chris- tieni van BommelKouw en Henk Bakker geschreven stuk, waarvan de titel al even droefgeestig is als de in houd. „Jong zijn we maar één maal" is echter in velerlei opzicht af gestemd op de smaak van hen, die verzot zijn op geschreeuw van jonge ren tegenover ouderen, ook al wor stelen deze laatsten wel eens met problemen, die zich niet zo eenvoudig laten oplossen. Niettemin hebben de spelers en speelsters van „T.I.G." zich uitmuntend door de moeilijkhe den weten heen te slaan en zij maak ten van het stuk wat er van te ma ken viel. Het gaat in dit geval om het gezin Fansfeld. De moeder, een knappe vrouw, die alles in het werk stelt 'om geen afstand van haar jeugd te be hoeven doen, ontmoet op het kritieke ogenblik, wanneer het hoofd van het gezin voor werkzaamheden in Egypte verblijft, de hartveroverende adco- caat, mr. Lex Arko. Zij betreedt met hem het pad der liefde om zich aldus de haat en minachting van haar twee kinderen op de hals te halen. Het is vooral de zoon, een schooljongen nog, die zich met deze afschuwelijke rea liteit niet kan verenigen. Hij tracht de eer van zijn vader te redden door een kogel door de arm van de min naar te jagen en zoekt vervolgens bij het dienstmeisje vergetelheid.Aan het schandaal wordt zo min moge lijk ruchtbaarheid gegeven, terwijl de getroffene om het geluk van de kinderen niet langer in de weg te staan uiteindelijk besluit voorgoed van het toneel te verdwijnen. Met de opvoering van dit allesbe halve vrolijke toneelspel Zag „T.I.G." zich voor een moeilijke taak gesteld, doch.het zij nogmaals gezegd zij heeft zich er goed van weten te kwijten. Zonder afbreuk te willen doen aan de prestaties van de ande ren, noemen wij allereerstde naam van C. P. van Óyen, die een bewon derenswaardige creatie gaf van de vertwijfelde zoon. Deze jonge speler is zeer zeker op de goede weg. De rol van Mona Mansfeld, de moeder, werd ondank het feit. dat zij wegens ziekte niet alle repetities heeft kun nen bijwonen, goed vertolkt door mevr. M. Boom:Schild. Een niet zonder reden brutale dochter was me vrouw J. van ItersonHagoort, ter- vvijl de heer J. A. Bodenstaff de" rol van mr. Arko voor zijn rekening had genomen. Regisseur was de heer A. Ar entseri. Beslist jammer was het, dat door sommige spelers niet luid genoeg ge sproken werd, terwijl het bovendien in de zaal niet altijd even rustig was. Overigens was het een goede toneel avond, die o.rn. door afgevaardigden van K. en O., de Natu en diverse zus terverenigingen werd bijgewoond. Het jubileumseizoen van de 25-jarige toneelvereniging zal op 21 april a.s. in de Stadsgehoorzaal worden beslo ten met een cabaretvoorstelling. Leidse Universiteit Dinsdag 6 maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. A. Winter, geboren te Rotterdam en thans wo nende te Amsterdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. Donderdag 8 maart a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat mr. M. J. Wolff, geboren te Arnhem en wonen de te Arnhem, aan de Leidse Univer- citeit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Vrijdag 9 maart a.s. zal .het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. K. J. Fre- deriks, geboren te Middelburg en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Burgerlijke Stand Geboren :Robertus Jacobus z. van J. A. van Polanen en C. C. v. d. Loos. Cornelis Frederik z. van C. F. Schrö- fer en H. G. K. v. Hoorn. Sara Chris tina d. van Fr. de Graaf en M. v. d. Linden. Marianne Flora d. van F. H. Perel en A. de Tombe. Johnny z. van J. Beekman en C. L. Gouwentak. Hendrik z. van J. Kuivers en S. Fi- lippo. Overleden: P. Hoogendoorn hsvr. van: C. de Gier 61 j. J. M. C. Gram wed. van: Kortman 81 j. L. KRASSENBURG, 25 JAAR BIJ J. J. KRANTZ ZOON N.V. Zaterdag herdacht de heer L. Krassenburg het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij J. J. Krantz zoon N.V. Ter gelegenheid van deze voor de heer Krassenburg zo gedenkwaardige dag, werd jubilaris met vrouw en kinderen ontvangen in de met vele bloemen versierde canline van de fabriek aan de Oude Singel. ^Namens de directie sprak A. Krantz en memoreerde diverse voorvallen uit de loopbaan van de jubilaris. In deze toespraak kwam de grote waardering naar voren voor het werk van de heer Kras senburg in het bedrijf. Vervolgens sprak de heer M. C. Broers, als voorzitter van de Personeelsvereni ging over de plaats die de heer Krassenburg temidden van alle col lega's inneemt. Zijn taak is niet ge makkelijk, maar met zijn tact en overleg weet hij zijn medewerkers en collega's steeds te winnen. De gelukwensen van beide sprekers gingen gepaard met het aanbieden van aantrekkelijke geschenken. De jubilaris sprak een dankwoord. Stille glans der gouden eeuw Zaterdagmiddag werd in het Ste delijk museum de Lakenhal de ten toonstelling „De stille glans der gou den eeuw" geopend. De directeur van het museum de heer J. N. van Wessem, wijdde in zijn inleidende toespraak een be schouwing aan de opvoeding tot het museumbezoek. Een grote moeilijk heid hierbij achtte spreker het ge mis aan werkelijk contact tussen het museumpersoneel en de onderwijs krachten. Spreker laakte het gebrek aan belangstelling dat zich voor mu seumaangelegenheden in onderwijs kringen soms manifesteert. De samenstelster van deze didacti sche tentoonstelling, dra Clarijs wees op het feit, dat de belangstelling voor kunst bij kinderen na de tweede we reldoorlog sterker gestimuleerd wordt dan vroeger het geval was. De heer Scheurleer Lunsingh ver tegenwoordiger van de pedagogische afdeling van het bureau van de Rijks inspectie voor roerende goederen sprak vervolgens een kort openings woord uit, waarna het gezelschap een rcndwandeling door de tentoonstel lingszalen maakte. DE LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN VERGADERDEN Vrijdagavond j.l. hield de enige tijd geleden opgerichte vereniging De Leidse Aquariumvrienden haar eerste ledenvergadering. De voorz.., de heer H. Laman, opende deze vrij goed bezochte vergadering met een welkomstwoord aan allen, in het bij zonder aan de leden welke zich deze avond opgaven. Na een kort verslag over de gang van zaken in de vereniging tot die avond kreeg de heer Gijzenij het woord voor de verzorging van het agendapunt: „Tip van de maand" Hier bleek een ervaren liefhebber aan het woord, die voornamelijk het moeilijke algenprobleem in deze maand behandelde. Er ontspon zioh een zeer aangename discussie tussen de verschillende in de zaal aanwezige „cracks" op aquariumgébied, waarbij het ieder goed duidelijk werd wat men wel en niet moet doen om het aquarium in deze moeilijke tijd in goede staat te houden. Hierna volgde de pauze met een gratis verloting van een prachtige collectie planten, een aantal van de betere soorten vis en enige pakken geheel klaargemaakte foodemgrond. Alle aanwezigen Ibleken een prijs te hebben. Na de pauze werd de leden gelegenheid gegeven vragen te stel len betreffende hun liefhebberij waar een druk gebruik van gemaakt werd. Gevestigde*» personen van .27 februari n. 3 maart. J. W. Bauer en fam., hand. in motoren. Hogewoerd 104. J. M. TuynBiron, Boerhaaveln 7. K. v. d. Bij. boekhoudster. H. Morsweg 132. J. C. Choufoer, arts. Nieuwsteeg 5. T. F. J. Dessauvagie, Lammenschansweg 36. J. Folmer, grondwerker, Hoflaan 26. L. J. K. de Groot, fabr.arbeider. Hoflaan 65. W. Haneveld, Noordeindeplein 8a. P. A. den Hartog. Boshuizerkade 109. L. van Wolde—Hoek, L. Rijndijk 117. J. M. C. Hoorn, Hoefstraat 14. N. Janssen, verpleegster. Rijnsb.weg 10. B. Keijzer, mach. bankwerker, Tollenstraat 2. J. A. Kl'aassen en fam., Langegrt 250. G. H. M. Landman, Boerhaaveln 47. J. van 't Loo, kantoormach. monteur, Lindestr. 19. M. J. Zomerhuisv. Luijken, P. J. Blokstr. A. K. v. d. Maden, militair, Groen- hazengrt 12. S. Meijburg. Nieuwstraat 29. C. J. Noë, Rapenburg 88. H. W. Nijman fam., kant. bed. Lorentzkade 52. C. Overdulve, gezinsverzorgster. Rapenburg "i. A. M. Roebert, Neuwe Rijn 8. A. Rut gers, Vreewijkstr. 10. L. C. j. M. Schrei- nemacher, Witte Rozenstr. 20. J. M. W. Steen, lederbewerker, Pres. Steinstr. H. A. Bouwmeesterv. Stralen en fam., Morsweg 75. E. M. Theelen, kant. bed.. Galgewater 18a. D. van Tilburg, Hooigrt 63. S. A. Veerman, bel. consu lente, Hogewoerd 118. K. Verplakke, Lammensch.weg 34. J. H. Visser, Zoeter- woudse Singel 106. W. G. v. Reenenv. d. Vlist, Breestr. 139. J. D. Vundcrink, bedr. controleur, R. Visscherstr. 13. J. M. F. HekkerWesselingh. Hoogl. Kerkgrt 11. E. Westermann, Witte Singel 90. Vertrokken personen van 27 februari t.m. 3 maart. J. H. Aalbersberg en fam.. Marislaan 7, Leiderdorp, Acacialn 41. J. Barendsen, Donkerstg 19, R'dam, Mauritsweg 30a. W. J. van Benten, G. Doustr. 6. A'dam, Krammerstr. 291. G. A. Beukers, Druivenstr. 31, Zaandam, Ooievaarstr. 35. A. G. de Blécourt en fam., W. Singel 20, Heemstede. P. Buys- laan 4. J. J. VerboonBlok. Tomatenstr. 1. Voorschoten. Leidseweg 553. C. Blom, W. Rozenstr. 10a, Rijswijk ZH, Frederik- laan 22. F. P. A. Boeker. Nwe Rijn 23a, Den Haag, Wielewaalplein 6, T. de Boer, A. Schotkadc 1. Kollumerland Burum, Keegensterweg 10. J. Bos, W. Singel 27, Zoetermeer, Bleiswijkseweg 22. I. A. M. Bottinga en fam.. Ambonstr. 20, Den Haag, Apeldoornselaan 207. W. van den Broek, A'dam, Weesperzijdc 110. J. Buijs Mamixstr. 69, 's Gravenmoer, Kerkdijk 4. A. Cabanis, Boerh.ln 37, Frankrijk. L. Cabanis, Boerh.ln 37, Frankrijk. M. Ca banis. Boerh.ln 37, Frankrijk. A. P. Boon Cocx. Haagweg 192. Nieuwkoop. Hogc- dijk 7. J. H. J. Colenbrander, Marisln 7,1 Leiderdorp, Acacialn 41. J. D. van Eg- mond en fam., Boisotkade 1, Pijnacker, Oostlaan 22. P. J. Everaers, Kanaalweg 96, Bergenop Zoom, St. Catharinaplein 25. G. Filippo. Hof v. Venetië 4, R'dam, Groningerstr. IA II. J. J. Glasbergen, v. Hogendorpstr. 2, Leidei-dorp. Jaagpad 23. T. J. B. Haan, Haarl.str. 236, Lienden, Weverstr. 172. M. de HooghHajer, Zoe- terw. Singel 10. W. Pijperln 23. A. C. P. Harmsen, Noordeinde 2a, Franeker, Aca- demiestr. 10. S. M. MoraalHarteveld, Plantsoen 29. Oegstgeest, L. de Colignyln 8-10. H. A. Haverhoek, Marisln la, Goes, Couwervestr. 10. A. H. Heemsbergen, Valdezstr. 11, Den Haag. A. Duijckstr 177 W. T. Homburg, Sumatrastr. 82. Arnhem, Paterstr. 16. P. C. Hunteman, L. Rijndijk 8, Ede Gld., Kraatsweg 3. J. Kuipersde Jong. Herensingel 6, A'dam, Griseldestr. lhs. M. T. Juffermans, Gasstr. 60. Noord- wijk, Langeveld 29. A. M. van Kesteren, H. de Vriesstr. 13, Hilversum, Dalweg 18. W. Khoe, Sumatrastr. 98a, A'dam, Em- mastr. 26. H. W. T. Krans, Zeemanln 11, Den Haag, Valkenbosln 163. G. v. d. Kuip. W. Singel 67. Bloem endaal, Rio Grandeln 30. T. W. Noteboom. Mezenstr. 2, Gouda, Westhaven 11. J. S. Nijhoff, Nw Rijn 64a. Leiderdorp, Kom van Aai- weg 3. P. R. E. Nijhoff, Nw Rijn 64a, Lei derdorp, Kom van Aaiweg 3. H. A. M. J. Oedijrajsingh Varma. Rijnsburgerweg 120a, Delft Julianaln 145. J. J. Oranje, Wasstr. 22, Haarlemmermeer Hoofddorp, Pr. Irenestraat 17. A. M. T. Plouvier Lorentzkade 24. Utrecht, Waterstraat 2. Dienst der apotheken. De avond nacht- en zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag 3 maart 13.00 uur tot zaterdag 10 maart 8.00 uur waargenomen door: de Apo theek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lam menschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Te lefoon 26274. HILLEGPM Geboren: "Wilhelmus Gerardus Lau- rentius zn van G. L. van Leeuwen en A. van der Meer. Wilhelmus Maria zn van G. R. van den Berg en M. B. Reeuwijk; Irene dr van J. N. J. Waas dorp en J. P. Holleman. Petrus Adria- nus zn van P. Berg en P. L, Rijnders. Quirinus Joseph zn van A. J. van Kampen en M. van Trigt. Johannes Dominicus zn van J. Kamp en J. M. C. Bakker. Ondertrouwd: J. W. Bontje en C. A. Janssen. J. W. Aarts en Th. M. van der Voort. Getrouwd: H. J. Ruigrok en M. C. van der Post. Overleden: W. A. Philippo m 57 jr. LISSE Ondertrouwd: M. van der Linden en G. J. Hoogervorst. Getrouwd: H. J. van Zanten en H. v: d. Berg. VALKENBURG INLICHTINGEN VERZOCHT De koninklijke marechaussee op het Marinevliegkamp Valkenburg verzoekt personen die getuige zijn geweest van de aanrijding op zater dag 3 maart j.l. op de door het kamp lopende Wassenaarse weg zich bij haar bekend te maken. Op zaterdag j.l. des morgens om. kwart voor tien is een personenauto, be stuurd door J. A. D. uit Noordwijk in aanrijding gekomen met een hof meester der koninklijke marine, die op een fiets reed. De hofmeester werd gewond. 'Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Lei den en daar vanmorgen overleden. WASSENAAR MR. G. J. VERMEULEN SPRAK VOOR L.T.B. In de bovenzaal van café de Groot heeft de afdeling Wassenaar van de R.K. Land- en Tuinbouw bond de jaarvergadering gehouden. Mr. G. J. Vermeulen, algemeen sec retaris van de bond, woonde de ver gadering bij en'hield een interessan te inleiding over de betekenis, die de bond heeft voor de katholieke land- en tuinbouwers. Onder voorzitterschap van de heer H. Knijnenburg werden eerst de huishoudelijke zaken afgedaan. Se cretaris A. Homan bracht een jaar verslag uit, waarin vastgesteld werd dat het ledental enigzins terugliep tot 69. De oogstdankdag werd in '55 in de parochie van de Goede Herder j gehouden en slaagde in alle opzich- ten. Penningmeester H. H. Duiven voorden maakte melding van een batig saldo. Besloten werd pogingen in het werk te stellen om te komen tot een jeugdorganisatie van de L.T.B. in Wassenaar. Er werd een propagan- da-commissie in het leven geroepen en de bestuurverkiezing had tot re sultaat, dat de heren H. Knijnen burg en H. H. Duivenvoorden wer den herkozen. „Wat betekent de L.T.B. voor ons?" zo luidde de titel van Mr. Vermeulens toespraak. Hij wees op het belang van organisaties in het algemeen in deze tijd, nam achter eenvolgens de meest actuele vraag stukken van ae veehouders, de tuin bouw, de bollenkwekers en de bloe misten onder de loupe en sneed ver volgens enkele brandende proble men aan, die op het ogenblik aan dacht hebben van het L.T.B.-be- stuur. Het probleem bijvoorbeeld van het tekort aan grond, dat het voor de jongeren moeilijk maakt, een eigen bedrijf te stichten, de L.T.B. wil trachten, jongeren uit tuinbouwkringen, te bewegen hun licht eens te gaan opsteken in ande re streken van het land, in liet Westland bijvoorbeeld, omdat er met het kweken onder glas nog wel het een en ander te bereiken is in tuinbouwgebieden, waar men nog zonder glasopstand pleegt te wer ken. De bond heeft plannen in studie, om door middel van tijdelijke wo ningen de woningnood op het plat teland enigzins te verlichten. Veel goed werk levert de dienst voor grond- en pachtzaken van de L.T.B. De bond overweegt voorts, het in richten van bedrijfseconomische boekhoudingen te gaan propageren; het boekhoudbureau zal de leden wat dit betreft ten dienste staan. Er is ook een dienst in het leven geroepen voor de z.g. agrarisch-so- ciale voorlichting. De heer Vermeulen besloot zijn toespraak met een overzicht van de verschillende instellingen van de L.T.B. die ieder op hun eigen ter rein de leden van dienst kunnen zijn. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door verscheidene aan wezigen gebruik gemaakt. R.K. E.H.B.O.-vereniging Het bestuur van de Wassenaarse afde ling van de r.k. nationale bond voor E.H.B.O. is thans als volgt samen gesteld: voorzitter de heer. H. Jen Har kei, secretaris de heer A. v.d. Berghen, Anthonie Duyckstraat 10, tel. 3964, penningmeester de heer A. Trouwborst. Geestelijk adviseur is kapelaan van Vliet van de St. Wil- librordparochie. Watervloeden van de bergen (Van onze correspondent in Australië) Op het moment dat uit Europa de berichten kwamen over doden als gevolg van teisterende winter kou, werden in een deel van Aus tralië mensen verzwolgen door het water, dat na drie dagen en nachten van neerstromende regen, door de rivieren niet binnen de beddingen kon worden gehouden. Met een snelheid van soms 500.000 kub. voet per seconde raast het water uit de bergen omlaag, waar liet plots wordt afgeremd met als enige uitweg: over het land. Overstromingen zijn in Australië minder zeldzaam dan in Nederland. Het zijn n.l. de bergen, die hier de narigheid veroorzaken, omdat zelfs de grote rivieren niet groot genoeg zijn voor de water-zeeën, welke om laag storten na abnormale regenval. En abnormaal was het gedurende deze drie dagen en nachtenHet was geen drenzende regen, doch een ononderbroken watergordijn, dat over een deel van het land, in hoofdzaak de Staat Nieuw-Zuid-Wa- les, was getrokken. En dus gebeurde hetgeen kon worden verwacht: overstromingen rond de lage beddingen der rivie- Dc stad met 21 overstromingen in 47 jaar. Het is de Hunter-vallei in de hiervoor genoemde Staat, welke het meest overstroomde gebied is; er waren daar 21 overstromingen in de laatste 47 jaar. In dit gebied, evenals in Single- ton, Muswellbrook en Denman, wo nen ook zeer vele Nederlandse immigranten en ook ditmaal heb ik er tientallen van onze landgenoten aangetroffen, die slechts door de vlucht het vege leven konden red den, doch van wie goederen, land en huis diep onder water stonden. Met een dergelijk „water-record" is enkele jaren geleden het plan door het gemeentebestuur ontwor pen, om de laag gelegen deel der stad „dood te verklaren" en alle in woners binnen vijf jaar te laten verhuizen naar het hoger gelegen Oost-M'aitland. De kosten hiervan SASSENHEIM JOH. C. VAN REISEN, t In de leeftijd van 69 jaar is gister morgen, na een kortstondig ziekbed, overleden de heer Johan C. van Rei- sen. De heer Van Reisen was voorzit ter van het parochiaal armbestuur en regent van huize „St. Bernardus", oud-voorzitter van de polder Berg en Daal" en voorzitter van 't voormalig waterschap „De Zandsloot". De heer Van Reisen genoot als bloembollenkweker een grote bekend heid. Waarschijnlijk tengevolge van het springen van een afsluiter van een ceosoteerketel, is vanochtend om streeks elf uur een felle brand uit gebroken in de houtbereidingsinrich ting der Nederlandse Spoorwegen in Dordrecht. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat er geen houden aan was. De brandweer kon niets anders doen dan te trachten de brand te lokaliseren. In de houtbereidingsinrichting im- pregneert men in drie grote ketels bielzen met creosoot. Het uiterst brandbare creosoot, dat vrijkwam, vatte onmiddellijk vlam en deed de brand gevaarlijke proporties aanne men. Aangezien brandende creosoot moeilijk te blussen is, stond de brand weer, die met drie motorbrandspui ten werkte, voor een onmogelijke taak. Zij kon dan ook niet verhin deren, dat het gebouw in de as zou worden gelegd. Gevaar voor de rond de houtbereidingsinrichtirig liggende grote voorraden hout bestond niet. Wel was men bang voor drie met mijngasolie gevulde tanks, die in de nabijheid van het brandende gebouw stonden. Men nam dan ook alle mo gelijke maatregelen om dit te beveili gen. In het uiterste geval zou men de tanks leeg laten lopen in de Dordtse Kil. De rookontwikkeling v/as groot en werkte er ook al aan mee de blus- singswerkzaamheden te bemoeilijken. Zij bracht aanvankelijk ook het ver keer in gevaar op de rijksweg 16, in de onmiddellijke nabijheid waarvan het bedrijf is gelegen. In de houtbereidingsinrichting be vonden zich 50 arbeiders, maar nie mand werd noemenswaardig gewond. Alleen een machinist liep lichte VIJF BETROKKENE BIJ INBRAAK AANGEHOUDEN. De politie te Amsterdam heeft de vorige week vijf Amsterdammers, 4 mannen en één vrouw, aangehouden in verband met een op 23 februari j.l. gepleegde inbraak in een perceel aan de Weteringsschans te Amsterdam. Donderdag j.l. arresteerden recher cheurs de twee eersten van het stel, en vonden bij hen inbrekerswerktui gen en goederen, die uit het bewuste perceel werden gemist. Zaterdag j.l. hield de politie twee mannen en een vrouw aan, verdacht van heling van het gestolen goed. Bij de inbraak hadden de daders zich via het ijs in de Lijnbaansgracht toegang verschaft tot him werkter rein. schaafwonden op. De schade is op het ogenblik niet te schatten, maar is zonder twijfel aanzienlijk. De brandweer van de gemeente Dordrecht, bedrijfsbrandweer van de N. S. en de bedrijfsbrandweer van de Kon. Mij. de Schelde bonden de strijd aan tegen de laaiende vuurzee. De brand ontstond nadat e$n explo- kamer, waar een compressor uit el kaar sprong. DODELIJKE VAL De 46-jarige glazenwasser W. L. Schweinsbergen uit Amsterdam, die zaterdag j.l. bij werkzaamheden aan de tweede étage van een huis aan de Saphatistraat in Amsterdam van de vensterbank was gevallen en op een betegelde vloer terechtgekomen, is vandaag in het O. L. Vr. Gasthuis overleden. SPORT REEDS INSCHRIJVINGEN VOOR TT ASSEN Hoewel de Asser TT-races pas op 30 juni worden gehouden, hebben thans reeds verscheidene renners in geschreven. Tot hen behoren de be kende Duitse renner Walter Zeiler, die tezamen met Ernst Riedelbauch officieus BMW zal, vertegen woordi gen. Hans Bartli, die in 1955 in het team van DKW was opgenomen, zal nu op de nieuwste Horex uitkomen. rFanz Vaazen en Helmut Fach meld den zich reeds voor de zijspanklasse. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE PARIJS. De Belgische wielrenner de Baere, die met de Duitsers Schurmann en Preiskeit een ploeg vormt, heeft in het Velodrome d'Hiver te Parijs tij dens de zesdaagse een val gemaakt. Hij werd naar het ziekenhuis ver voerd, aangezien men dacht, dat hij een heupfractuur had opgelopen. Een rönitgen-onderzoek wees echter uit, dat zijn verwonding van minder ern stige aard was, de Belg kwam weer terug in het Volodrome waar hij in zijn kabine rust nam. Later stelden de officials hem voor de keuze op de baan te verschijnen of de strijd te sta ken. De Baere, die nog veel pijn had, liet zich weer op de fiets hijsen. Zijn ploeg heeft inmiddels verscheidene ronden achterstand. zouden bijna tien miljoen gulden bedragen, doch het plan is door de regering voorlopig als practisch on uitvoerbaar van de hand gewezen. Behalve de Hunter River, is het de Hawksburry River in het meer Noordelijk deel van N.S.W. die her haaldelijk gevaren oproept voor al degenen, die zich langs haar bed ding hebben gevestigd. Het is de stad Windsor en omgeving, welke het meest bedreigd wordt en ook thans weer geheel geisoleerd was. In dit district wordt de schade door de jongste overstromingen op vijf miljoen gulden geraamd, waar van het grootste deel door <jle be woners zelf moet worden gedragen. Hier bevinden zich vele immi granten, in hoofdzaak Italianen, die er de tuinbouw beoefenen. Rond Maitland schat men de schade door het water ditmaal op ruim 10 millioen. Hoewel wat het water betreft, de Staat N.S.W. het meest heeft te lijden, is het in Queensland de Stanley River met haar uitmonding in Brisbane, welke daar bij tijden consternatie, schade en verlies aan mensenlevens veroorzaakt. Waarbij zij opgemerkt, dat het de suikerriet- en rijstplantages zijn, die er voordeel ondervinden! In Victoria is het de Barwon Ri ver, die bij teveel regenval geen ruimte genoeg heeft en dan o.a. het immigrantencentrum als de stad Geelong is, bedreigt. Met een vaartje omlaag- Het zou alles best gaan met het water, indien de rivieren hun „ei gen" watergebied hadden te ver zorgen, dat wil zeggen, van de klei ne zijarmen en het land rondom. Doch bij regenval komt het water uit de bergen omlaag. Het gaat goed, zolang de snelheid kan wor den gehandhaafd, doch zodra het water in het vlakke land komt, ont staat de narigheid, omdat de afvoer naar zee niet snel genoeg gaat.. De Hunter-Vallei is ruim tien duizend vierk. K.M. groot doch in de laatste vijftig K.M. voor de rivier de zee bereikt, is er een totale val van nog geen tien meter. Eenzelfde situatie laat zich gel den bij de Hawkesburry River. Geen wonder dat het water zich „opstapeld", naar ruimte zoekt en die over het vlakke en lager gele gen land vindt. Houdt het maar eens vast! Men probeert zo hier en daar het water vast te houden in grote bas sins welke worden afgedamd. Er is geconstateerd dat dergelijke dam men het water wel kunnen houden, zolang de regenval niet groter is dan zes inches per uur, doch het ge beurt dat de dubbele hoeveelheid neerstroomt en dan gaat het mis. Gepropageerd wordt, dat de far mers ook zelf voor „vergaarbakken" gaan zorgen; in dx-oge tijden kunnen ze er vele voordelen uit putten, en anders helpen zij de gevaren voor overstroming verhinderen. Doch weinig farmers geven er hun medewerking aan, terwijl ook de regering het overstromings-pro- bleem nog niet heeft overwonnen. Om enigzins behoorlijk werkende dammen aan te leggen in de Hun- ter River, zou rond vijftig millioen gulden verwerkt moeten worden en de helft van dat bedrag is nodig voor de Hawkesburry River. Zodat kan worden verwacht, dat er nog heel wat water niet alleen door deze rivieren, doch ook over het land zal stromen, alvorens het, overstroomde-probleem zal zijn overwonnen.. Waarschuwing voor immigraten AI die overstromingen zijn voor de Australiërs gemeengoed gewor den. Zij weten wat er kan en ook gaat gebeuren na hevige regenval Twaalf tot veertien uur later, komt het water van „boven"; berg je dan. Doch de nieuwelingen die in dit land arriveren, zoeken soms een goedkoop stukje grond langs de rivier en zitten het eerst „onder water". Zoals b.v.. de Nederlander, die langs de Hawkesburry River een botenverhuurderij kocht en in een jaar tijds tweemaal z'n be drijfje zag overstroomd. Totdat hij een andere Nederlander vond, die in alle onschuld het zaakje van hem overnam Nu moge ditmaal wel een record sinds 1820 in regenval en overstro ming zijn geslagen, doch zéker is men van de natuur nu eenmaal nooit. Er zijn plaatsen waar het water even snel verdwijnt als het kwam. In de buurt van Fairfield b.v. waar duizende immigranten wonen, zag ik des morgens een auto volledig onder water; des avonds reed het voertuig weg! Doch Windsor is, nu ik deze re portage schrijf, reeds drie dagen geleden door het water omringd en het water van de bergen moet nog komen. Australië is een jong land. er is ■nog zoveel te doen; men kan per slot van rekening niet alles tegelijk. Terwijl de kou haar slachtoffers in Europa eiste, deed de regen zulks in Australië! Marktberichten ROTTERDAM, 5 maart. Vee. Totale aanvoer 1972, vette koeien en ossen 1201, varkens 771. Vette koeien le kwal. ƒ2.86—3.16, 2e kw. ƒ2.64— 2.84, 3e kwal. ƒ2.422.64; varkens 1.721.70, 1.60; v. koeien even klei ner, handel kalm, niet geheel prijs houdend, prima's boven notering; varkens ruim, handel traag, lagere prijzen, enkele prima's boven note ring, afloop stroef. TER AAR, 2 maart, Groente. Witlof I 0.46—0.65; idem II 0.31—0.48; idem stek 0.04—0.16; spruiten 0.34; idem B 0.27 alles per k.g.; knolse1- derij 0.14—0.25. idem stek C.01 alles per stuk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3