RIJNSTREEK Scheep AVONDRUST Kunstleven in Leiöen Populair concert R'dams Philh. Orkest Actie „hulp aan vogels" groeide als een sneeuwbal MAANDAG 5 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJK Damkampioenschap. In het ge bouw Jonathan in de Hoorn werd de 2e ronde voor het kampioenschap van Alphen gespeeld. De uitslag was: Hoofdklasse: De GrootSpreij 1-1; SpreyMegchielse 20; Vrolijk Nollen 11; VerkadeVan End 02; BartRaven berg xx. lste .Klasse: BeiderOudshoorn 11; A. de GrootBaerveldt 02; VersluisVerdegaal 20; Verlaan Schuurman 11OosteromSpek 2—0. BOSKOOP Stichting IJsklub Otweg. Bij de aanvang de jaarvergadering van de stichting jjsklub Otweg deelde de voorziter, de heer J. v. d. Kraats mede, dat buiten verwachting de ijs baan welke dit jaar gereed was ge komen, reeds direkt in gebruikt kon worden genomen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek welke moei lijkheden er waren overwonnen om het zover te krijgen. De grootste han dicap was wel het opgespoten water niet bleef staan. Toen de vorst aan hield heeft men enkele nachten ge werkt om een goede ijsvloer te krij gen ihetgeen ook inderdaad is gelukt. Ook de penn. was tevreden, want er was een batig saldo in kas, ondanks de grote uitgaven, welke er gedu rende de vorstperiode zijn gedaan. Het terrein zal echter nog moeten worden verbeterd terwijl wordt over wogen om het tevens te draineren, zodat het zomers voor andere spor ten kan worden gebruikt. De contri butie werd vastgesteld als volgt: ge- zinskaart, voor ouders en kinderen onder de 16 jaar 5.man en vrouw samen 4.personen boven de 21 jaar 2.50 en onder de 16 jaar 1.per jaar. Het ledental steeg van 106 naar 536, hetgeen tot tevreden heid stemde. Tevens deelde de voor zitter mede dat de stichting nu is aangesloten bij de KNSB, zodat in Boskoop nu ook rijders van naam mo gen starten, terwijl er ook vaardig heidsdiploma's kunnen worden uit gereikt. Na afloop van de vergadering ver toonde de heer R. Bakhuijzen enkele films waarvan hij er enkele zelf had opgenomen op de eigen ijslbaan. Korte vreugde. Zaterdagmiddag zag de heer S. zyn gereviseerde en opnieuw gespoten motorrijwiel dat hij van de garage naar zijn woning vervoerde, na korte tijd weer naar de garage verdwijnen om opnieuw opgeknapt te worden. Dit kwam door dat het motorrijwiel, dat ook voorzien v.as van een zijspan niet op eigen kracht kon rijden en daarom achter een vrachtauto was bevestigd. Blijk baar viel het rijden met zijspan tegen want plotseling schoot het motorrij wiel naar links, juist toen een tegen ligger passeerde. Het gevolg was, dat het motorrijwiel zwaar werd be scha- POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. rente-ople verend, 9. afkerig, 10. wereldtaal, 11. uitroep, 13. tweemaal (Lat.), 15. bij woord, 16. dorpje in de Drentse gem. Vries, 18. tegenstelling van grof, 20. munt in Nederl., 22. gem. in N. Brab., 24. insect, 26. vrouw van Jacob, 29. onderaardse gewelf, 31. munt in Tur kije (afk.), 32. waarmerk, 34. Euro peaan, 36. modepop, 37. krachteloos. Verticaal: 2. afnemend getij, 3. spitse bek van een vogel, 4. vogel, 5. titel (afk.), 6. gem. in Gelderl., 7. boom, 8. elegant, 12. levenslucht, 14. vogel, 17. onbep. voornaamwoord, 19. zandheuvel, 21. vluchtheuvel, 23. keurig, 25. bloem, 27. waterloop waarnaar Appingedam genoemd is, 28, houten hooivork, 30. doortocht- geld, 33. dam langs een water, 35. mu zieknoot. Oplossing morgenavond. MET een stoet van wagens en paarden kwam de zieke ge neraal Naiiman voor het huis van de profeet Eliseiis aan. Hij had een lange reis achter de rug uit het verre Aram, maar de profeet no digde de generaal niet uit binnen te komen. Hij liet hem zeggen, dat hij zich zeven maal in de Jordaan moest wassen om van zijn melaats heid te worden genezen. De. gene raal was iwrbolgen over deze ont vangst. Zijn dienaren overreedden hem echter: „Heer, wanneer de profeet u iets moeilijks had voor- geschreven. dan hadt ge het zeker gedaan". Naaman deed, wat hem was voorgeschreven. „En zijn lichaam werd weer als dat van een kind; hij was rein". (Lezing van heden uit het Boek der Ko ningen). Ons wordt het nog ge makkelijker gemaakt dan generaal Naaman. We komen uit de biecht stoel zo rein, alsof we in doopwa ter gebaad hadden. digd en weer terug ging naar de garage. De berijder kwam er met de schrik en een paar ontvellingen aan de handen af. Einddiploma tuinbouwcursus. Na afloop van de openbare eindles van de Tuinbouwcrusus te Boskoop werd aan alle leerlingen het einddiploma uitgereikt. Dit waren: N. A. de Vis, met aan tekening „met zeer veel vrucht"; C. J. Jacobs, Hazerswoudc; J. A. Degen- kamp. P. Rademaker Hazerswoude; P. Boer, allen met de aantekening „met veel vrucht"; L. A. Franken, Hazerswoude; Th. J. Overes; John. Harkes; K. Koemans, Gouda; J. Mul der; Th. de Wit; G. J. de Jong. J. A. J. v. d. Hoek; W. W. Keizer; C. v. d. Vlies; W. A. van Veen Reeuw ijk; A J v d Heyden Woerden; G. v. Kla veren, Hazerswoude, A. G. Brand, Oudewater. W. J. Brand Oudewater; M. E. Hoogendijk, Reeuwijk. Allen imet de aantekening „imet vrucht". Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Boskoop. Voor het diploma machineschrij- ven, afgenomen door de Stichting Handelsexaméns te Utrecht, slaagden rnej. J. M. de Gunst en de heer J. Rijnsburger en mej. Compeer uit Waddinxveen. HAZERSWOUDE Schaatsbalans. De heer Jac. Heemskerk heeft in februari aan 25 schaatswedstrijden deelgenomen en kwam 21 keer met een prijs thuis. LANGERAAR JAARVERGADERING LTB De LTB hield de jaarvergadering in het parochiehuis onder voorzitter schap van de heer J. Th. Volgering. Bij de opening verwelkomde hij de nieuwe geest, adviseur, kapelaan La- gerberg, de heer Steenbergen, inspec teur van de grond.-mij. en zijn staf, de heer C. Hoogervorst, dir. van de veiling, de heer J. den Haan van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst het bestuur en de leden. In het algemeen noemde de voorzitter 1955 voör de tuinbouw niet ongunstig. Met genoe gen constateerde hij een vooruitgang in deze streek, waarop we gerust trots mogen zijn. Door eenheid en saaien- werking kunnen we nog verder vooruit. Bij de mededelingen wordt de aan dacht gevestigd op een circulaire van het gemeentebestuur inzake bouw vergunning voor kassen, en een schrijven van de bouwcommissie van de LTB. De secr., de heer P. J. van der Hoorn, gaf het jaarverslag. De afde ling telt 166 leden. De penn., de heer P. Hoogervorst kon bij het finan ciële verslag een batig saldo vermel den. Bij de besturusverkiezing werden de aftredende bestuursleden J. Th. Volgering, C. v. d. Hoorn en P. Hoo gervorst herkozen en de heer J. Th. Volgering zag zich tevens als voorz. herbenoemd. De heer P. van Rijn feli citeerde de voorzitter met het feit, dat hij 25 jaar bestuurslid is van de LTB. Vervolgens verkrijgt de heer Th. L. Steenbergen, inspecteur van de grond.-mij. het woord om te spreken over de ruilverkaveling. Juist omdat ook voor Ter Aar een ruilverkaveling is aangevraagd was de behandeling van dit onderwerp actueel. De spr. stelde de vraag waarom wordt er zoveel gesproken over verbeteringen in le land- en tuinbouw? Dit is om de kostprijs der produkten zo laag mogelijk te houden en de winst zo hoog mogelijk te doen zijn. Vervol gens kwam spr. tot de vraag wat is nu eigenlijk ruilverkaveling. In de aanvang was het de ruil van kavels, dus uitsluitend om door ruiling betere toestanden te verkrijgen in de samen stelling der bedrijven. Later is er bijgekomen de aanleg van wegen voor ontsluiting van gebieden, en verbetering der waterwegen en de waterbeheersing. Men zou de ruil verkaveling kunnen noemen algehele landbouwkundige sanering. Hier is bij landbouw evengoed bedoeld tuin bouw. In Nederland is voor 730.000 ha, ruilverkaverling aangevraagd of in voorbereiding. 15O.0C0 Ha is in uit voering. Naast de reeds genoemde doeleinde worden ook gas- en elek trische voorzieningen en waterleiding ter hand genomen. Uitvoerig schetste spreker de gang van zaken. De heer Dekker, ambtenaar van de cultuur, technische dienst, vertelde het een en ander over de praktische aangelegenheden zoals deze liggen in het rapport over de ruilverkaveling in R.A.-Veen. Spr. beperkte zich tot de zaken die ook hier van toepassing zijn en wel uitsluitend voor de tuin derij. Vervolgens was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan maakte men een zeer druk gebruik. Veel meer en veel beter is men hier door op de hoogte gekomen van dit belangrijke punt. De tijd was veel te kort om dit aan praatstof zo rijke object met de vele facetten af te han delen. Misschien koont er later nog gelegenheid er nog eens een avond aan te wijden. De voorz. zegde de spreker dank voor de leerzame ver handeling. Bij de bespreking Bloe mistenkring kwam men tot het be sluit om stappen te ondernemen ten einde met de hier omliggende plaat sen te komen tot een eigen bloemis tenkring. Ook voor de rondvraag waren nog vele punten die een bespreking vroe gen, o.a. het orgaan Boer en Tuinder, teeltvergunning, elektriciteitsvoorzie ning op bedrijven e.d. JAARVERGADERING „ARTI". De r.k. muziekvereniging „Arti et Religioni" hield in het parochiehuis de jaarvergadering. De voorz., de heer C. A. Volgering, verwelkomde de geest. adv. kapelaan Lagerberg, de directeur, de heer Alex Muller, de in structeur van hoornblazers en pijper corps de heer J. v. Stigt, en verder bestuur en leden. In een kort resumé schetste de voorzitter het voorbije jaar als een zeer bijzonder jaar. Zeer bijzonder aan de concourscursussen en aan de vele bijzondere acties, die wer den ondernomen om het benodigde geld bijeen te brengen voor de nieu we instrumenten. By de mede.delingen besprak de voorz. het besluit van de laatste bondsvergadering waar het besluit werd genomen tot het houden van een apart drumband-concours. Verder werd aandacht gewijd aan de circu laire die aan alle provinciale en ge meentebesturen werd gezonden door de vier grote muziekorganisaties in Nederland, vertegenwoordigd in de ministeriële adviescommissie hande lende over de subsidiëring der mu ziekverenigingen. Het jaarverslag van de penning meester vermeldde een batig saldo. De controlecommissie had bij de penningmeester, de heer N. Wassen- burg, alles in orde bevonden. Door de heer P. v. d. Vlugt werd een verslag voorgelezen van de op 22 januari j.l. te Leiden gehouden vergadering van de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Hol land, waardoor de leden uitvoerig kennis konden nemen van het daar verhandelde. De secretaris, de heer Joh. C. Hy dra, bracht in een uitvoering en keu rig verzorgd jaarverslag de activitei ten der vereniging in herinnering. Het bleek, dat de vereniging in het afgelopen jaar 28 maal in het open baar was opgetreden. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werden de aftredende bestuurs leden C. A. Volgering en A. J. Was- senburg met algemene stemmen her kozen. In een vacature werd gekozen de heer W. Pieterse, en wegens uit breiding van het bestuur werd tot nieuw bestuurslid gekozen de heer C. Hoogervorst Jr. De controlecommissie zal dit jaar bestaan uit de heren Joh. Dobbe en P. Keijzer. Bij een bespreking over de deelna me aan het concours kwam men tot de conclusie, dat dit jaar om prac- tische redenen niet zal worden deel genomen. Wel aan het drumbandcon cours. Om dank te betonen voor de genoten steun zal er in alle gemeente- delen een muzikaal optreden worden voorbereid. Bij de rondvraag werden vele pun ten aangesneden. Er is gesproken over de aankoop van de nieuv/e instrumenten, over de repetities en het bezoek hieraan van de tamboers, hoornblazers en pij pers. Vervolgens hield de geest. adv. nog een belangwekkende toespraak en spoorde zeer bijzonder aan om toch ijverige leden te zijn. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De raad komt bijeen morgenavond te 8 uur op de agenda staat: Credietverlening voor woningbouw. Vaststelling der sala risverordening gemeenteambtena ren. Wijziging begroting 1955. Hef fing van begrafenisrechten. Het treffen van enige voorzieningen bij eventuele ontruiming van woningen 0UDE-WETERING SCHOORSTEENBRANDJE Zondagmorgen bemerkten buren, dat de heer G. Loos zó ijverig zijn kachel stookte, dat de vlammen „de pijp uit" vlogen. Zulks bleek echter helemaal niet de bedoeling van de stoker en met behulp van een brandweerman werd het vuurtje met een paar natte zakken op de schoorsteen en een prop onderin sterk getemperd. Te sterk zelfs, want nadat de kachel was uitge- )ofd fris. Een brandweer man haalde daarom 's middags maar even de ketting door de sterk vervette pijp en na deze reiniging kon het stoken weer normaal doorgang vinden. Een vuile boel op zondag was de enige Schade. Jaarvergadering K.V.P. De K.V. P. belegde haar jaarvergadering in café Klein. Door ambtsbezigheden bleek de heer P. H. van den Bosch verhinderd te zijn deze vergadering te leiden en daarom werd de voor zittershamer gehanteerd door de heer N. v. d. Krögt. In zijn openingswoord noemd deze het jaar 1955 wel een jaar zonder verkiezingen, doch geens zins een „stil jaar". De succesvolle landelijke ledenwerfactie had ook te Oude-Wetering een behoorlijk resul taat opgeleverd. Diverse propaganda- acties werden reeds gevoerd en ook in dit jaar zal dit nog worden voort gezet, want om in juni a.s. een over winning uit de stembus te halen zul len alle zeilen nog moeten worden bijgezet. Spreker noemde in dit ver band de aansluiting van de K.N.P. bij de K.V.P. een verheugend feit. De penningmeester maakt melding van een saldo van f 264.56, een be drag dat sedert de vorige jaarverga dering een verheugende stijging bleek te betekenen. Een jongeren-afdeling bleek te Oude-Wetering niet te kunnen wor den opgericht. De grootte van de plaats, het ontbreken van ander ver enigingsleven en het moeilijke punt van een leider voor zO'n afdeling ble. ken vooralsnog factoren die nog niet zijn te overbruggen. Misschien dat in de toekomst, bij de belangrijke uit breiding van de plaats, die op het programma staat, een jongeren-or- gannisatie meer kans van slagen heeft. Na enige mededelingen over stem men bij volmacht vestigde de wnd. voorzitter de aandacht op de collecte voor het propagandafonds, die waar schijnlijk zondag 11 maart na de bei de H. Missen aan de kerk zal worden gehouden, In de kascommissie werd benoemd de heer P. de Jeu in plaats van de af. tredende heer P. verdel. Het voorstel van de heer Verdel om op een komende vergadering eni ge gemeenteraadsleden uit te nodigen voor een korte lezing en daarna een TE de dirigent Eduard Flipse aan de zetr talrijke toehoorders op het za terdagavondconcert voor de leden van K. en O. de verschillende werken van het mooie programma duidelijk. Om mede aan te vangen dan: de Ouverture Euryanthe. Dc kwaliteiten van Eduard Flipse worden door elke toehoorder terecht hoog gewaar deerd én als dirigent èn als paedago- gisch causeur. Hij toonde de beteke nis aan van Carl Maria von Weber in zijn Ouverture Euryanthe, waarin de geest der middeleeuwen op voor die tijd geavanceerde wijze herleefde. Flipse en zijn artistieke medewerkers streefden met succes de eloquense en ridderschap daadwerkelijk naar de kroon. Niet minder dan twee voortreffe lijke solistey mag mer» in z'n geheu gen noteren: Allereerst: Herman Wester, solo-klarinettist van het or kest, in dat overschone clarinet-con cert in A K.V. 622. Mozart schreef dit concert voor een vriend, uitnemend clarinettist en lelijke bedrieger; het laatste concert dat de meester nauwe lijks twee maanden voor zijn dood schreef. Mozart heeft ongewild, in de meest benarde tijd van zijn leven, ge demonstreerd, hoe zijn genie zich uit alle aardse ellende en armoe kon be vrijden en zich gelukkig voelen in de sfeer van puur en eeuwig schoon. De clarinettist Wester heeft de idee van het werk goed begrepen en gun stig gepresenteerd en als hij tijdens zijn voordracht soms zó in de mu ziek opgaat, dat de technische afwer king even in 't gedrang komt, ver geet men dit gemakkelijk, geboeid als men is door de ernst en de ontwape nende spontaneiteit, welke het clari- net^pel van de jonge kunstenaar ken merken. In de zaal heerste dan ook terecht een buitengewone enthousias te stemming voor het reeds zo op de voorgrond tredende meesterschap. ^U WERD NA HET WOORD van haar echtgenoot aan me vrouw Margot Broeders de harp ter hand gesteld om Introduction et Al legro voor harp, strijkkwintet, fluit en klarinet van Ravel te vertolker». Ravel, de onafhankelijke meester, moge zich het volledigst in zijn piano muziek hebben geuit, dit werk voor harp heeft zich niet op de laatste plaats een plaats verovei-d op het pro gramma van de harpist, die zichzelf respecteert en dit zij er aan toe gevoegd technisch en muzikaal zich weet te verheffen tot het hoge niveau, waarop een uitvoering tot een werkelijke vertolking kan uit groeien. Margot Broeders heeft, met het voortreffelijk spelend klein en semble, de sierlijke solopartij zo ge nuanceerd, met zo prachtige toonkleui", toonkracht en artistieke visie voor gedragen, in Ravel's stijl en sfeer, dat men terecht jubelde te harer ere ter ere ook van dirigent en bege leidend ensemble. Voor de kunstzin nige vertolkster bloemen. Ten slotte Tschaikowsky's Zwanen, zang, de 6e Symphonie; tegen de wil van de componist „Pathetique" noemd. Wel houdt deze Symphonie een programma in, dat evenwel ge heim zou blijven, hoewel niet onop losbaar daar de muziek vanzelfspre kend is: een herinnering aan erva ringen, bitter, soms gelukkig, strijd, vertwijfeling, of hoop. Vooral de Fi nale in 'n unicum in het oeuvre van ponist. Het orkest heeft met de reproductie kranig werk geleverd en de dirigent moest met het onder zijn leiding spelend ensemble een wa re ovatie van het talrijk gehoor in ontvangst nemen. J. Kortmann Openbare les Muziekschool IN DE TOONKUNSTZAAL AAN het Rapenburg was het zaterdagmid dag weer echt gezellig, toen de enigs zins gevorderde leerlingen hun beste beentje voorzetten om te laten horen hoever zij nu zijn. Natuurlijk wa ren de zenuwtjes een enkele keer „spelbreker", maar je zult ook zo maar geplaatst worden tegenover een heel gezelschap vreemde mensen. Al zijn deze allemaal even vriendelijk gemutst. Na de allerliefste stukjes van Car roll, waarmede een leerlingetje van de heer Henk Briër uitkwam, volg den een paar grotere meisjes met stukjes van Beethoven. Mejuffrouw Van Rossum heeft eer van deze leer- lingetjes. Fluit is tegenwoordig een geliefd instrument en gelijk hebben ze, want de toon klinkt als het instrument goed bespeeld wordt mooi en welluidend. Van diverse leer krachten: mej. Snellen en de heer Geraeds hoorde men diverse leerlin gen o.a. in een Sonate van Vinci, in een bijzonder geslaagde Rondino van Carse voor viool, cello en fluit. De viool-leerlinge van mejuffrouw Bro- melow en de cello en klavier-partij werden door leerlingen van de heer Eerghout en Stevens met succes ver vuld. Alleraardigst was de muziek van Telemann, waarmede een viool- leerlinge van mejuffrouw Bromelow goede sier maakte. De heer Vlake bracht een paar vlotte pianoleerlin gen op het podium. Nogmaals waren een paar jonge fluitisten aan de beurt, die bij de heer Geraeds les hebben en mevrouw Geraeds werkte met haar twee vioolleerlingen mede in muziek van Corelli. De wals in Des gr. t. van Qhopin was het succes van de middag; wat wil zeggen: een succes allereest voor de muziekschool en tevens voor haar leerlingen veel applaus. A. J. Algemeen. Ondanks het aanhoudende winter weer vertoonde het aanbod over de periode van 20 t.m. 25 februari 1956 een, zij het geringe daling, n.l. van 440 op 430 t.w. 385 als geheel werk loos ingeschrevenen en 45 op objec ten voor aanvullende werken tewerk- gestelden. Ter voorkoming van mis verstanden zij opgemerkt, dat in het standcijfer van de geregistreerde ar beidsreserve niet de z.g. vorstwerklo- zen zijn opgenomen. Een analyse van het aanbod naar aard en soort der werkloosheid levert 'het volgende beeld op: Wrijvingswerklooheid 185 Seizoenwerkloosheid 120 Minder geschikten, w.o. minder validen 110 Overige vormen der werk loosheid 15 Totaal 430 Een vergelijking met de standcij- fers van het overeenkomstige tijd stip in de jaren 1953, 1954 en 1955 toont aan dat de gunstige conjunct- tuur zich handhaaft. De voordelige verschillen bedragen resp. 1745, 1155 en 435. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten vertoonde een kleine stijging en bedroeg 315. Van dit aan tal hadden 90 aanvragen betrekking op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. Jeugdbemiddeling. Het aanbod was zeer gering, terwijl de vraag nog iets toenam. In vrijwel alle takken van het bedrijfsleven be staat voor jeugdigen goede tot ruime plaatsingmogelijkheid. Vrouwcnemiddeling. 't Aantal als geheel werkloos ingeschre ven vrouwen daalde en bedroeg op 25 februari j.l. 70. De vraag nam iets toe en beliep 320. De behoefte aan huis houdelijk personeel blijft aanhouden, terwijl overigens in vrijwel alle be drijfstakken goede tot ruime plaat singsmogelijkheden aanwezig is. MUZIEKCONCOURS LANDSMEER. Dc volgende leden van het Leidse Politie Muziekgezelschap hebben prij zen behaald op het concours in Lands meer: P. van der Akker supr. afd. bariton 93 pnt., 2e prijs. G. van Delft, supr. afd. b bas 92 pnt., 2e pr. D. Verstraeten, supr. afd. tuba 83 pnt., 3e pr. B. Reuter le afdeling alto 75 pnt., 3e pr. Er waren 14-0 deelnemers. DEMONSTRATIE ZUIVELBUREAU. De demonstratie van het zuivelbu- reau óp donderdag zal 's middags om 2.30 en 's avonds om 8 uur plaats vinden. Dames van het Gilde en de K.A.V. zijn van harte welkom. Adres Levendaal 1. Collectie Hoppezak voor Leidenbehouden De met zoveel romantiek verweven zaak van de heer Hoppezak, die op ieder ogenblik het verleden kon doen herleven door de talloze maskers en historische costumes, die een waar museum voor Leiden vormden en de toneelverenigingen ten dienste ston den, heeft gedurende enkele maanden aan de rand van de ondergang ge staan, doordat de heer Hoppezak zijn bedrijf wilde opheffen en er reeds ge sproken werd over een openbare vei ling. Met ons hebben velen dit verlies voor Leiden betreurd en met ons zul len velen ongetwijfeld verheugd zijn te vernemen, dat Joop Koevoets, de Leidse kunstenaar, die zo nauw ver weven is met maskers en maskera den, dit bedrijf heeft overgenomen. Enkele maanden van restauratie zullen nodig zijn, maar als de zomer zich. naar de winter zal wenden en de plannen voor het schouwburgsei zoen vaste vorm zullen gaan aanne men, hoopt Joop Koevoets het bedrijf in een verjongde staat aan Leiden aan te bieden. Geruchten gaan over een groot scheepse historische show, die de her leving van dit historische bedrijf oude glans zal verlenen. Donderdagavond a.s. aanvang half acht lioudt de R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders" in het r.k. Lyceum aan de Mariënpoelstraat onderlinge wedstrijden. Voor de plechtige H. Mis van Requiem woensdag a.s. te tien uur in de St. Petruskerk (begrafenis prof. Keesom) worden zangers gevraagd. In verband met de „Stille Om gang", welke dit jaar gehouden wordt in de nacht van 10 op 11 maart a.s., roept het bestuur van de R.K. Ver. voor Handelsreizigers en Handels agenten „St. Christoffel" zijn leden op hieraan allen deel te nemen. Gegadigden gelieven zich hiervoor, met het oog op de vervoersmogelijk heden, zo spoedig mogelijk op te ge ven bij de heer Jac. Antoni, tel. 23194, die gaarne alle gewenste in lichtingen zal verstrekken. Aan de Leidse studentenvereni ging „Societas Studiosorum Acade- miae Lugduni Batavorum Cui Sym- bolum Catena" (kortweg bekend als Catena) is in de gecombineerde se naten vergadering der federatie van unitates en bonden het waarnemer schap verleend. BIOSCOPEN. Casino: „Brood, liefde en fantasie", 14 jaar. Lido: „De witte non", volwas senen. Luxor: „Mambo", volwassenen. 14 jaar. Rex: „Aasgieren van Texas", 14 jaar. Trianon: „Jacht op het groen vuur". forum-avond werd door het bestuur in overweging genomen. Met een oproep tot medewerking aan de propaganda, vooral door per soonlijk contact van de leden met personen wier stemmen voor de K.V. P. verloren zouden kunnen gaan, be sloot de wnd. voorzitter deze verga dering. Vooral de jeugd was zeer actief Mevr. Mak schrijft ons: Toen wij vier weken geleden plot seling zo hevig werden aangevallen door Koning Winter, stonden wij weerloos. De afdeling Leiden van de Vereniging tot Bescherming van Die ren, die sinds enige tijd een Werk comité heeft bestaande uit een aantal actieve leden, had deze mogelijkheid nog niet onder ogen gezien. Onver wacht werden we overvallen door een uitzonderlijke koude, die een ramp betekende voor onze vogels. We moesten helpen, maar hoe? Het eerste contact met de commandant van B.B., tevens commandant van de Brandweer, bracht ons al een stuk verder. We kregen de beschikking over een wagen met chauffeur. De eerste de beste middag al reden drie dames, de felle kou trotserend naar een bakkerij, kregen brood en gin gen op een paar plaatsen in de stad voederen, zo maar plukkend aan hele broden. Dat was het begin. De sneeuwbal rolde, groeide en groeide. Steeds meer mensen kwamen helpen, leve ranciers stuurden voedsel, de pers kwam er bij, giften en gaven stroom den binnen, in geld en in natura: brood, granen, zaad voor de zangvo gels, vet, levertraan, appels en boeren kool. Studenten en padvinders hiel pen bij het snijden en bereiden van het voer, o.a. afkomstig van scholen, waar de leerlingen brood verzamel den. Het telefoongerinkel nam met de dag toe. Van overal kwamen mel dingen van vogelconcentraties, ver zoeken om hulp, enz. Zo strekte onze activiteit zich al heel gauw uit tot plaatsen als Leiderdorp, Warmond, Sassenheim en zelfs Bodegraven. De hoeveelheden voedsel waren bijna niet meer aan te slepen. Tenslotte hadden we een ophaal- en een uit- deeldienst, een speciale „snij-kamer" aanvankelijk een Leidse keuken, maar toen die te klein werd een ruim en geriefelijk vertrek bij de Brandweer, waar ook ons voedsel- depot was en een paar hospitaal- tjes, waar nog levende maar in deplo rabele toestand aangetroffen vogels liefderijk werden verpleegd, in de Stadskwekerij, het Zoölogisch Labo ratorium en bij particulieren. Naar schatting is in totaal uitge deeld 1200 kg brood en granen, 100 kg vet, levertraan inbegrepen, vier kisten boerenkool, vier kisten appels en een hoeveelheid visafval aan ca. 10.000 vogels, voornamelijk meerkoe ten en wilde eenden. Het verheugt mij, dat werkelijk de gehele Leidse burgerij achter ons heeft gestaan. Dit bewijst, dat de ge dachte van een gezonde dierenbe scherming ingang heeft gevonden en steeds meer vindt. Maar dan moet he* ook mogelijk zijn de gelden bijeen te brengen voor het nieuwe asyl. Wij hopen, dat dit nog in 1956 geopend zal kunnen worden. Er is dringend behoefte aan. Niet alleen voor de vele zwervende en zieke dieren, maar ook ten gerieve van de vakantiegangers. Zij moeten bij t'jdelijke afwezigheid verzekerd kunnen zijn van een goed tehuis voor hun dieren. Tenslotte nog een laatste verant woording van de ingekomen gelden: N. Mevr. G S.—mevr. H. f 2 50; mevr. K. 5.—. mej. J. 1.—; hr. De R. 2.50; hr. A. 2.50; mevr. De G. 5.mej. G. f 2.50; mej. O. 5.mevr. S. 5.mevr. T. 2.50 mevr. K. 2.50; N. N. 2.50; N. N. 1.N. N. 2.50; per giro W. M. S 2.50; A. E. M. 5.—; J. v. R. 50;—; prof. v. B. 10.—; H. H. 2.— P. J. J. v. W. 5.—; mr. J. A. v. T. 5.—; P. K. 3.—; H- J. C. K. 5.— A. H. 20.Hulde en dank aan ai deze dierenbeschermers!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2