S)e £ekióe (Sou/ta/r it Hoog AWcltCr longs de grote C°Ue£,e üan Kardinalen feliciteert de Heilige Vader rivieren door de dooi Prof. dr W. H. Keesom te Leiden overleden De noodklok luidt op vele plaatsen Eden wil het uitpraten met Mollet Wereldberoemd door zijn natuurkundige arbeid Indonesië zoekt hulp bij Rusland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 5 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13746 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f2.35 p.mnd.,f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Lawines in de Alpen eisen doden De barre kou heeft in Duitsland en Oostenrijk een nasleep in de vorm van door dooi veroorzaakt hoog water en lawines. In verscheidene plaatsen langs de Rijn en de_ Donau luiden de noodklokken wegens de overstromin gen, omdat deze rivieren het door smeltend ijs en sneeuw en door de lenteregens wassende water niet meer kunnen verwerken. Ook vele zij- vieren van de Rijn, de Donau, de Weser, de Elbe, de Isar en de Inn zijn buiten hun oevers getreden. De bewoners van laaggelegen huizen moeten in allerijl hun toevlucht zoeken naar hoger gelegen oorden. WILD KOLKEND WATER. In Bonn heeft men regeringsge bouwen met zandzakken beschermd tegen eventuele overstromingen. Bij de Lorelei is de Rijn een wild kol kende branding, In Caub, aan de Rijn, staat in de straten anderhalve meter water. In verschillende dorpen langs de stijgende Donau en andere rivieren in Oostenrijk hebben op grote schaal evacuaties van mensen en vee plaats gehad. Te Passau is het peil van de Donau tot vijf meter boven normaal geste gen. Meer 'dan 400 woningen zijn on dergelopen. Met hulp van Ameri kaanse militiaren pogen de slachtof fers hun bezittingen uit het water te redden. In het gebied van Passau zijn bruggen voor het verkeer gesloten. Vier dorpen in de omgeving van Linz (Oostenrijk) zijn ontruimd, ook al met het oog op de bijzonder hoge stand van de Donau. Lawines in de Oostenrijkse Alpen hebben aan vier personen het leven gekost. Ook in Frankrijk. Ook in Noord- en Oost-Frankrijk zijn vele rivieren buiten haar oevers getreden. Door overstromingen van de Moezel staan verscheidene straten van Nancy onder water. De Meurthe heeft verscheidene grote wegen onbe gaanbaar gemaakt. De Rijn bij Straatsburg stijgt twee cm. per uur en is het gevarenpeil van vijf meter genaderd. In de Ardennen is de Semoy op I vele plaatsen buiten haar oevers ge- j treden, doordat ijsdammen de stroom j gedeeltelijk versperren. De Maas, die in 24 uur een meter is gestegen, heeft een tijdelijke brug weggeslagen. In Zuid-Polen zijn tal van mensen om het leven gekomen doordat een reusachtige lawine neergekomen is op de Polana-skihut in de Tatrabergen. Er logeerde een groot aantal skiërs in de hut. Tot de slachtoffers behoort Zofoja Kopkowna, een van Polens betse skiërs. Saar-besprekingen vlotten goed Frankrijk en West-Duitsland heb ben zaterdag, volgens deelnemers aan de FransvDuitse besprekingen te Bonn, „een aanzienlijke mate van overeenstemming" bereikt over de toekomst van het Saargebied. De overeenstemming zou in hoofd zaak behelzen, dat West-Duitsland goedgevonden heeft, de kanalisatie van de Moezel met de oplossing van de Saarkwestie te verbinden. De ministers van buitenlandse za ken, Pineau en von Brentano, zijn het eens geworden over instructies voor hun deskundigen, die over enige weken in Parijs bijeen zullen komen om te trachten de oveihleven kwes ties op te lossen. De Franse premier Guy Mollet is door zijn Engelse collega sir Anthony Eden uitgenodigd eens op bezoek te komen in Londen, om de internationale situatie te bepraten. De bijeenkomst zal waarschijnlijk eind deze week of begin volgende week plaats hebben. De Britse uitnodiging is een recht streeks gevolg van de vrijdag j.I. door Pineau, de Franse minister van buitenlandse zaken, afgelegde verklaring, volgens welke hij het met de politiek van de westelijke mogendheden in de afgelopen jaren „helemaal niet eens" is. Wat bedoelde Pineau? Eden zou, toen deze verklaring hem onder ogen kwam, onmiddellijk om bespreking met de Franse pre mier verzocht hebben. Volgens de Britten moeten de Westelijke mogendheden, wil men de samenwerking in Navo-verband be waren, een gezamenlijk beleid ten aanzien van de problemen van vrede, defensie en veiligheid handhaven. Intussen heeft de Franse minister van buitenlandse zaken zich gehaast op een persconferentie in Bonn te verklaren, dat Frankrijk de Noord- Atlantische gemeenschap blijft zien als basis voor zijn beleid. Hij zei dat de interpretatie die aan zijn rede van vrijdag was gegeven, niet geheel juist was geweest. Hij verklaarde bedoeld te hebben dat het onhandig is van het Westeh uitsluitend over veiligheid te spre ken, „hoewel veiligheid natuurlik een absolute voorwaarde is". Hij meende echter dat het volk meer ge ïnteresseerd is in sociale en econo mische kwesties. De Russische vredes offensieven moeten worden beant woord door vredesoffensieven van het Westen, zei hij. Prof. dr. Willem Hendrikus Keesom, wereldberoemd om zijn wetenschappelijke arbeid op natuurkundig gebied in het Kamerlinghonnes-labora- torium te Leiden is op 79- jarige leeftijd na een hartaan val overleden. Prof. Keesom was van 1923 1945 hoogleraar te Leiden. Zijn wetenschappelijke arbeid op het gebied van de extreem lage temperaturen hebben veel bijgedragen tot de unieke faam van het Kamerlingh- onnes-laboratorium te Leiden, dat in de gehele wereld als „de koudste plek der aarde" bekend staat. Prof. dr. Keesom slaagde er in (in 1926) het helium in vaste toestand te brengen, (—272.29 gr. C.) hetgeen zijn meest spectaculaire prestatie was, die later gevolgd werd door de wetenschappelijk be langrijker ontdekking van de tweede fase van het vloeibare helium en 't verschijnsel van de super-geleiding. Vriendelijk en eenvoudig mens De ontslapene werd op 21 juni 1876 op Texel geboren. Hij volgde mid delbaar onderwijs te Alkmaar en kreeg zijn academische vorming aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, waar hij in 1900 docto raal examen deed en in 1904 cum laude promoveerde. Na zijn doctoraal werd hij tot assistent van prof. Ka merlingh Onnes te Leiden benoemd bij het Leidse natuurkundige labora torium. Daar werkte hij o.m. aan het vloeibaar maken van helium in 1908. In 1917—1918 was Prof. Keesom leeraar in de natuurkunde en natuur kundige scheikunde aan de rijksvee- artsenijkundige school te Utrecht en nadien tot 1923 hoogleraar aan de daaruit geboren veeartsenijkundige hogeschool. Toen volgde zijn benoe ming tot hoogleraar te Leiden als opvolger van zijn leermeester Kamer lingh Onnes. Bij zijn intrede hield hij een toespraak over „Het belang van de tocht naar het absolute nul punt". Prof, Keesom heeft zijn Leidse leerstoel bekleed tot 1945, doch had zich enige jaren tevoren reeds wegens gezondsheidsredenen moeten terug trekken. In zijn Leidse tijd heeft hij zeer belangrijke arbeid verricht op het gebied van de extreem lage tem peraturen. Het meest opvallend wa ren het onder druk in vaste toestand brengen van helium in 1926, waar mee hij een probleem meester werd, dat reeds lang de natuurkundigen over de gehele wereld bezighield en het bereiken van het toenmalige kouderecord van slechts 0,71 graad Keivin boven het absolute nulpunt in 1932. Zuiver wetenschappelijk gezien was zijn ontdekking van de tweede fase van vloeibaar helium nog belangrij ker, evenals zijn arbeid op het ter rein van het merkwaardige verschijn sel van de super-geleiding. Op zeer veel nevengebieden heeft prof. Keesom eveneens baanbrekend werk verricht of geleid. Genoemd worden in dit verband o.a. termische eigenschappen van super-geleiders, de termo elektriciteit, de kristalstruk- turen, viscositeiten, isotermen en de temperatuurschaal. Prof. Keesom heeft de resultaten van zijn arbeid neergelegd in talloze tijdschriftartikelen en in zijn in 1942 uitgekomen standaardwerk „Helium" uit welk werk de indrukwekkende veelzijdigheid van zijn belangstelling en prestaties te lezeji is. De overledene was o.m. lid van de Kon. Academie van Wetenschappen, van de Pauselijke, Academie „dei Lin cei", van de Vlaamse Academie van Wetenschappen, en corresponderend lid van de „Conseil de la Société d'encouragement pour l'industrie nationale" te Parijs. Prof. Keesom was doctor honoris causa van de universiteiten van Leu ven en van Warschau. Hij was voorts ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de Orde van St. Olav van Noorwegen, ridder in de orde van de Poolster van Zweden, officier in de orde „Polonia Restitu- ta" (het herstelde Polen), comman deur in de Leopoldsorde van België en officier in het Legioen van Eer (Frankrijk). Eenvoud. Behalve om zijn diepe gedegen kennis was deze katholieke geleerde ook bekend om zijn vriendelijke een voud. Hij was geen geleerde die zich in „een ivoren toren" bevond. In zijn Leidse tijd was hij steeds bereid ge deelten van zijn kostbare tijd af te staan om anderen, die op een of an dere wijze bij zijn werk geïnteres seerd waren in het onbekende land van zjjn wetenschap binnen te lei den. Vele jonge fysici heeft hij opgeleid in de beoefening van de experimen tele natuurkunde. Hij besteedde zorg en aandacht aan hun werk. Velen bewaren een dankbare herinnering aan hem. Hij gaf zijn medewerkers waardevolle adviezen, maar hij liet hen hun zelfstandigheid en hun eigen verantwoordelijkheid behouden. In zijn methode van opleiding toonde hij zich een uitstekend paedagoog, die met een grote dosis geduld en tact was gezegend. Hij gaf zijn medewer kers de manier van werken in grote lijnen aan, kende daarbij echter te vens alle details. Zijn gevoel voor verhoudingen in het werk behoedde hem er voor een onmogelijk zware taak op jonge schouders te leggen. Katholiek. Prof. Keesom was een overtuigd katholiek, een overtuiging die zich ook uitte in het deelnemen aan het openbare katholieke leven. Bij al zijn drukke werkzaamheden vervulde hij de functie van voorzit ter van het Thijmgenootschap. In Lei den is prof. Keesom o.m. geweest voorzitter van de vereniging „Geloof en Wetenschap", en lid van het col lege van commissarissen van „De Leidsche Courant". De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden woensdag a.s. in de paro chiekerk van de H. Petrus, de plech tige H. Mis van Requiem om 10 uur, waarna de begrafenis -om ongeveer 12 uur volgt op het kerkhof aan de Zijlpoort. Onder de ontelbaar velen, die Z.H. Paus Pius XII met zijn 80ste verjaardag kwamen feliciteren, bevonden zich natuurlijk ook de leden van het Heilige College van kardinalen, die we hier samen met de H. Vader op de foto zien. V.l.n.r. de kardinalen: Valsrio Valeri, Celso Costatini, Pietro Biondi Fumasoni, Benedetti Aloisio Masella, Clemente Micara, James Charles Mc Guigan, uit Toronto in Canada, de Heilige Vader, en verder de kar dinalen Adeodato Giovanni Piazza, Guiseppe Pizzardo.Frederico Tedeschini, Gabriele Ignacio Tappouni, Gre- gorio Pietro Agagianian en Joseph Frings. De laatste kerkprins rechts is niet genoemd. Bij de duvel te biecht Indonesië heeft hulp gezocht bij Rusland om van zijn verplichtingen jegens Nederland af te komen. De In donesische ambassade in Moskou reik te aan de Russische pers namelijk za terdag een verklaring uit, waarin Ne derland er van wordt beschuldigd hardnekkig een „zeer impopulaire" unie met Indonesië te willen handha ven. Tegelijkertijd werd gezegd dat Indonesië zich gesterkt voelt door „Ruslands voortdurende steun aan onze zaak". De aan de Russische pers uitgereik te verklaring had volgens een woord, voerder van de Indonesische ambas sade ten doel vooruit te lopen op een reactie van Nederlandse zijde op het uittreden van Indonesië van de Ne- Autobusongeluk in Zuid-Slavië Een autobus, waarin zich meer dan vijftig passagiers, waaronder vele vrouwen en kinderen, bevonden, is nabij Priboj, in Zuid-Servië (Zuid- Slavië) op een beijzelde weg geslipt en ongeveer zestig meter in een rivier omlaag gestort. Tot nu toe zijn drie lijken gevon den, doch men vreest dat tenminste nog elf personen door verdrinking om het leven zijn gekomen. 27 Personen werden gewond. De toestand van enkelen hunner is kri tiek. Fantastisch Russisch plan Radio Moskou is met plannen voor de dag gekomen om door de Behring- straat die het Amerikaanse Alaska scheid van Siberië, een dam te leg gen. Het is niet in de eerste plaats begonnen om een verbindingsweg over de 55 mijl brede straat, maar om verwarming van de Poolzee door middel van kernenergie. Er zouden langs de dam kracht stations moeten worden gebouwd, werkend met kernenergie, die het water uit de Pacific zouden kunnen verwarmen alvorens het in de Pool zee zou stromen. Om te verhinderen dat het verwarmde water in de Stille Oceaan zou terugvloeien, zou de daim nodig zijn. De Russen geven toe dat het misschien nuttig zou zijn, een spoorlijn over de dam aan te leggen, waardoor er praktisch een doorgaan de verbinding zou ontstaan tussen Washington en Londen via Moskou. Loonsverhoging in Spanje De Spaanse regering heeft zaterdag een algemene loonsverhoging van 22 procent goedgekeurd. Om zoveel mogelijk een wedloop van lonen en prijzen te voorkomen, wordt de loonsverhoging niet in één keer gegeven, doch in tweeën, nl. 16 procent met ingang van 1 april en 6 procent met ingang van 1 oktober. Bovendien zal de duurtetqëslag verhoogd worden, zodat de totale loonsverhoging zal neerkomen op 27.5 procent van de huidige lonen. De regering neemt ongeveer drie kwart van deze verhoging voor haar rekening door de premies die werk gevers voor sociale verzekeringen be talen, te verminderen. derlands-Indonesische Unie. De verklaring laat doorschemeren, dat Indonesië na de opzegging van de financieel-economische akkoorden met Nederland, gaarne bereid is eco nomische bijstand van Rusland te aanvaarden. Indonesië, aldus de verklaring, ver wacht bij voorbaat, dat Nederland aanvallen op Indonesië zal richten, omdat het in Genève het been stijf hield. Zo wordt verwacht dat Neder land bij de V.N. een protest zal indie nen tegen de verbreldng van de Unie en de RTC-akkoorden. Om Nederland vóór te zijn. Met de verklaring hoopt Indonesië het doordringen van de Nederlandse interpretatie tot Rusland voor te zijn. De Indonesische zaakgelastigde zei te weten dat deze handelwijze „onge woon" is, maar „het doel heiligt de middelen". De persconferentie werd gehouden met instemming van de re gering in Djakarta. Baden en Ulmer leven nog De Indonesische officier van Justi tie Soenarjo heeft de juistheid ont kend van Nederlandse persberichten, dat enige Nederlandse arrestanten verdwenen of gestorven zouden zijn. Hij zei, dat twee arrestanten, Frans Baden en Ulmer, thans gescheiden zijn van de andere Nederlandse arres tanten. Zij hadden voor de rechter ver klaringen, die zij bij het vooronder zoek hadden afgelegd, herroepen. In verband daarmee was nader onder zoek nodig, aldus Soenarjo. Om te bewijzen, dat zij nog in leven zijn, liet Soenarjo beide arrestanten naar zijn huis brengen, waar zij In donesische verslaggevers ontmoet hebben. Soenarjo zei, dat zolang het onder zoek voortduurt, Baden en Ulmer geen bezoek mogen ontvangen. Benoemingen Bisdom Haarlem De Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de zeer- eerw. heer L. J. Schalke. Benoemd tot pastoor te Haarlem (H. Liduina), de zeereerw. heer A. A. Trouwborst. Tot pastoor te Kudel- staart, Th. J. Klaassen, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. v. d. Vrede). De Bisschop heeft op zijn verzoek eevol ontslag verleend aan de zeer eerw. heer A. G. M. van den Oord. Benoemd tot pastoor te Nes aan de Amstel, de weleerw. heer J. W. Re- deker, die kapelaan was te Westwoud. De Bisschop heeft belast met de gees, telijke verzorging van het R.K. Be jaarden-centrum te Purmerend, de zeereerw. heer H. J. N. Heijnen, die regent was van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Het blijft fris In de frontale zóne, welke zich za terdag van Zuid-Duitsland over Bel gië en ons land naar Zuid-Engeland uitstrekte, ontstond tijdens het week. einde op enkele honderden kilometers ten westen van Ierland een kleine storing. Deze main in betekenis toe, pas seerde zondagochtend ons land en trok met grote snelheid naar het oost zuidoosten. Vanochtend was ze al in Zuidwest- Rusland aangekomen. Achter de storing stroomde bij naar noordwest geruimde wind polaire lucht West-Europa binnen. Deze is inmiddels de Alpen al gepasseerd. Aan de langdurige regenval in het stroomgebied van Donau, Rijn en Maas kwam hierdoor voorlopig een einde. Op het westelijk deel van de Oceaan is de depressie-activiteit thans groot» De depressies bewegen tot nu toe evenwel in hoofdzaak in noordelijke richting en koersen dus niet rechtstreeks op Europa af. Wel verplaatst zich een nabij Ierland ge legen gebied van hoge druk naar Frankrijk. In verband hiermede blijft ook morgen de wind overwegend uit rich tingen tussen west en noordwest waaien en houdt de aanvoer van po laire lucht aan. Plaatselijk moet de komende nacht nachtvorst worden verwacht. weer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). J WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Ma- tige tot krachtige wind in hoofd- j zaak tussen noordwest en west. Vannacht temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag onge- veer dezelfde temperatuur als vandaag. 6 Maart: zon op 7.17, onder 18.31; maan op 4.04, onder 12.18 uur." Hoogwaterstanden 6 Maart: v.m. 10.20; n.m. 11.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI gehel bew. C. STOCKHOLM sneeuw -4 OSLO zwaar bew. —2 KOPENHAGEN onbew. 1 ABERDEEN sneeuwbui 1 DUBLIN onbew. 1 LONDEN onbew. 3 AMSTERDAM onbew. 2 BRUSSEL geheel bew. 3 PARIJS onbew. 0 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE regen 8 NICE onbew. 7 BERLIJN zwaar bew. 2 FRANKFORT zwaar bew. 4 MüNCHEN zwaar bew. 2 ZüRICH zwaar bew. 3 GENèVE regenbui 7 LOCARNO licht bew. 11 WENEN half bew. 4 INNSBRUCK zwaar bew. 0 ROME motregen 7 Korreltje De waarheid houdt haar glans wat nevels haar verduisteren. J. VAN DEN VONDEL

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1