voor de witste was Alleen SUNIL wast zo wit Tulpenstroom hield aan op de Haarlemse keuring 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Chefarine,A Het witste overhemdje, dat een,, ijdeltuitje"ooit droeg. ...en zo makkelijk*ook ...met 't minste werk! WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 De tulpenstroom blijft vloeien, en al waren er dan maandag na de gro te tentoonstellingen geen doorbuigen de tafels, het was alles bij elkaar toch maar weer heel wat en in over het algemeen onberispelijke kwaliteit. Enkele narcissen, waarbij echter niet veel nieuws, waren ook nog present. Tulpen. P. Dames, Lisse, opende de rij met een tweetal goede dubbelen n.l. Sul phur Crown met beste steel, en nr. 126 die een fraaie vleesrose kleur heeft Daarnaast exposeerde N. Zand bergen Wz., Rijnsburg, een aantal Triumphen. De satijnrose Bonn heeft een wat puntige bloem; Golden Ed dy, de geelgerande sport van Ed. Eddy is reeds bekend. Een andere Eddy-sport de paarse licht gerande Silmato, heeft een wel wat sombere kleur. Lydia is karmijn met gele rand, de pot Nantes, tomaatrood, was wat ongelijk. E. Kooi, Vrouwbuurtmolen, zond een donkere Golden Harvest in on der de naam Better Harvest. Best waren Copland Record, Queen of Cop land met de mooie zilverig rose kleur, en Mt. Sulphur Cloud. De D.W.L.-darw. mybriden waren te kust en te keur aanwezig, niet al leen van de winner zelf, maar van de diverse inzenders. Parade, naar ons gevoelen een der besten onder de oranjerode reuzen, Diplomate, Ox ford, Gen. Eisenhower, Dover, Dr. Philips, Apeldoorn en F. D. Roose velt. J. Jonkheer Noordwykerhout, stelde Sudosnick op, tegelijk met an dere inzenders, maar ze waren niet „homogeen" van kleur. K. Kooy, St. Pan eras, was aanwezig met beste leliebL Mariette. J. F. v. d. Berg Zn., Anna Paulowna, pousseerde een dubbele tulp, rood met geel, onder nr. 11, alsmede de gele nr. 1 TT. Bo livia van dezelfde inzender heeft een mooie lange bloem, de kleur is bruin rood met smal geel randje. Twee triumph-zaailingen, de gele nr. 37 en de donkerrode met klein wit randje nr. 299 zien we wellicht nog eens terug. J. G. v. d. Hoek Zn., Breezand, brachten Et. Royal Court, geel; Dvt. Yellow Special, een kist van 14 dagen geleden nog, weer gebracht door Th. v. d. Gulik, Spierdijk. K. v. Kooten, Breezand, liet Et. nr. 17 zien, lichtgeel met donkerder rand; P. de Waard, Breezand, de witte leliebloemige Whi te Triumphator. Vergelijking. Merkwaardig was de vergelijking die gemaakt kon worden tussen de gloed nieuwe Dvt. Petersbirg van G. Doelfs, Bovencarspel, en de oude Willemsoord van N. Vriend, Andijk, die naast elkander waren geplaatst. En dan won de laatste het met glans was frisheid van de kleur betreft. Dvt. Helvetia, een oranjerode, werd ingezonden door P. J. Verde- gaal Zn., Vogelenzang, en de rode Lindsey was van N. Vriend, Boven- karspel. De dubbele triumphtulp Orange Triumph was van Ruibro, Hillegom. L. v. Staalduinen, 's Gra- venzande, zond TT. Josemite in, vio let met lichte rand. W. v. Dongen, Hil legom, Border Beauty, wit met don kerrode rand, en A. Groenland uit Castricum Wild West, bruinrood met gele rand. De planten waren van de laatste variëteit nog wat kort. Een sterke tulp is TT. Lord Louis Mountbaten, rood met lichtgele rand van P. Hopman Zonen, Hillegom; een fraaie kleur, donkerrose, heeft Dit. Comtesse van Gebr. Segers, Lis- se. Behalve de reeds genoemde Jose mite bracht L. v. Staalduinen naast de al wat oudere TT. Rigolette, licht rood dwt. Red Queen die wat onge lijk was. Karei Doorman, ingezonden door J. B. Meskers, Hillegom, was dit maal de enigste parkiet. De zeer on- kere TT. Crimson Glory van L. J. Teeuwen, Hillegom, zal de liefheb bers van uitlopen de kleuren wel be vallen. G. Enthoven, Nw. Vennep, exposeerde TT. Hillegom rood met wit (de bonten komen van de lo pende band!), mooie lange bloem, en leliebl. China Pink, die weer erg on gelijk was. De gele TT. Ornament werd ditmaal ingezonden door Gebr. v. d. Nouland, Voorhout, en L. v. Berkel Sr., Vogelenzang. TT. United Europe, bruin met smal geel randje, werd gebracht door Ruibro, Hille gom, en H. P. Zwetsloot, Sassenheim; de witte Elt Magiër, lange stelen, door Th. v. Haaster Hz., Zilk. J. W. Vrugt- Raven, Hillegom, liet Elt. Golden Measure in goede conditie zien. Kwaliteit. De paarse Zaailing' „Blauw", van de Wed. C. Immerzeel Zn., Noord wij kerhout, heeft wel een grote bloem maar de plant was (nog?) erg kort. De gele Dwt. John Nieuwenhuis was weer in goede conditie present, dit maal van W. v. Dongen, Hillegom, en C. P. Alkemade, Noord wijk, liet uit zijn collectie Dvt. Golden Victory en Golden Treasure zien, beiden bekend. J. C. Schuitemaker, Avonhorn, ex poseerde een goede kist met de rose Ossi Oswalda. Ook een oranje-achtige sport van deze tulp was aanwezig, in huis gebroeid door J. Zwart, 't Zand. In het bont waren voorts nog aanwezig Lucky Srike van W. Reus, TT. Tunis, oranjerood met smalle gele rand, een beste kist van Paul Heemskerk, Hillegom, en Dvt. Ta rantella, huisbroei van H. Wiedijk, St. Pancras. Beste Bellona was er van J. Zwagerman, Berkhout; geboste Elt. Sun Valley van Hoek en Vos, 's Gra- venzande; de forse paarse cottage Prof. Liberty Barley van J. G. Juf fermans, Oegstgeest; de rose dwt. Avanti van Gebr. Mantel, en tenslotte een rijtje zaailingen van Anton Nijs- sen Zn., Safitpoort, waaronder de goed-lange gele dubbele 19 DG, 75 EG in dezelfde kleur, de lichtgele darwin Unicum en vier prachtkisten met Nijssen's Golden Yellow. TT. Klipfontein van dezelfde inzender is rood met geel. Virtuoso, satijnrose, viel op door de fraai gevormde slan ke bloem. Van de tulipa's waren mooie speci- ma te bewonderen. In fosteriane hy briden allereerst Finale, geel met rood, en de mooi gekleurde Red Ra diance van C.V. Hybrida, Schoorl. Fost. Purissima van P. Hermans, Voorhout, is niet puur- maar roomwit. J. Rijkelijhuizen, Hillegom, zond Can tate in en Gebr. Faase N.V., Noord- wijk, Zombie en Finale, kaufm. Ben to met het mooi getekend blad, fost. Rondo, geel en rood, alsmede de oranje Greigii Zigeuner. Een zee/ fraaie kaufm. hybr. is Regina, inge zonden door C. Jonkheer Zonen, Hillegom. De kleur is zacht zwavel geel met zwart hart en rode ring aan de binnenzijde, terwijl het kruid mooi getekend is. De naam moet veranderd worden. Narcissen. Bij de narcissen moeten we op de eerste plaats noemen een best pan in huis gebroeide Golden Advance van P. H. Hermans, Voorhout, prima conditie en een macht bloemen. Wed. N. Liefting, Brezand, expo seerde bic. Verdi. Nr. 7 van N. Zand bergen Wz., Rijnsburg, is een bicolor met lichtgele trompet en onberispe lijke vorm; de kleine Bodily van Hul sebosch Laud, Hillegom, was erg ongelijk. Fraai was g.k. Royal Mail, lichtgeel dekblad en oranjegerand kroontje van G. Enthoven, Nw. Ven- nip. Best was Golden Marvel van C. Jonkheer Zn., Hillegom, met prima gevormde brede bloemen. Ook g.k. Hardy van P. v. Deursen, Sassenheim, is een fraaie narcis met groot rond sneeuwwit dekblad en fel oranje-ge kroesd kroontje. Voorts waren er nog wat oude bekenden als beste Texas, als Verger van N. Zandbergen Wz., tromp. Peerless Gold van G. B. v. Rijn, Noord wij ker hout, Abbey of Eg- mond, R, O. Backhouse, trompet Li- mone (geen erg sprekende combinatie van zwavel- en lichtgeel) en Makassa de gele grootkroon van G. Enthoven, Nw. Vennip. Het bijgoed was (om te besluiten) vertegenwoordigd met Crocus Stripe Banner van L. v. Berkel Sr., Voge lenzang, een goede fors gestreepte lila-bonte. Slachtoffer gasvergiftiging overleden Vele lekkages In de dr. Noletstichting te Schiedam is gisterven een van de slachtoffers van de gasvergiftiging, de 30-jarige H. T. W. Ooms, aan de gevolgen over leden. Een van hen verkeert in le vensgevaar. Ook elders in Schiedam zijn na het invallen van de dooi gas- lekkages in de buizen geconstateerd. De fitters hebben handen vol werk. De burgerij van Schiedam werd gis teren met een geluidswagen gewaar schuwd. Zwarte kas aan het duister onttrokken f 1000,boete voor accountant De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft een 56-jarige accountant uit Vugbt wegens medeplichtgheid aan een valse belastingaangifte veroor deeld conform de eis tot een boete van ƒ1000.subs, drie maanden hechtenis en een gevangenisstraf voorwaardeijk van een maand met c»n proeftijd van drie jaar. De accountant heeft in 1952 een verkeerde opgave gedaan voor de vennootschapsbelasting van een N.V. te Oss met medeweten van de di rectie dezer N.V. Men had gepoogd de in 1942 ontstane zwarte kas ge ruisloos te legaliseren. Het gaat in deze zaak om een bedrag van 26.000. De raadsman had in zijn pleidooi gesteld, dat zwaarlijk van opzet in deze kon worden gesproken en hij concludeerde tot vrijspraak. Boekbespreking Satan in de buitenwijken door Bertrand Russell, Zuid- Hollandsche uitgeversmij, Den Haag. Een wijsgeer waagt zich op 80-ja- rige leeftijd aan het schrijven van korte verhalen en met succes! Rus sell heeft het genre van Edgar Al lan Poe gekozen, griezelverhalen, die zelfs in hun ontknoping geen ver ademing geven. Voor liefhebbers van dit genre, dat gespeend is van iede re realiteit, een kostelijk boekje. De lege lauwerkrans door Helmuth Agthe Zuid-Hol- landsche Uitgeversmij. Den Haag. De auteur poogt een beeld te ge ven van de gemoedstoestand van een Duits soldaat, die kort na de oorlog uit Rusland in zijn vaderland terug keert, maar laat het gehele werk steunen op goedkope scènes, die slechts moeten dienen om de lezer te „boeien". Van een benadering van Eric Remarque's trilogie hetgeen kennelijk wel de opzet is geweest valt geen spoor te bekennen. „Baas en Hond", door Tho mas Mann. Uitgave Lan- noo, Den Haag, Tielt. De beroemde Duitse schrijver, die verleden jaar in Noordwijk ziek werd en kort daarna overleed, heeft in 1925 een boekje opengedaan over zijn hond, zijn hond „Bauschan", helemaal geen deftige hond, eigen lijk een ordinaire hond. Een verma kelijk boek. Ongelofelijk, hoe het schrijverstalent van Thomas Mann bij machte is de gedragingen van een hond te beschrijven! Wij hebben geen hond en wij geven niet om hon den, maar dit kostelijke boekje heb ben we niettemin met onverholen plezier gelezen. Dick Ouwendijk gaf er een zeer vlotte vertaling van. „Hart van de Verlosser" door Josef Stierli. Uitgave Lan- noo, den Haag, Tielt Vier Duitse theologen schreven dit diepgaande boek over de H. Hart-de- votie. „We vinden hier beschouwin gen" schrijft pater Van Geloven M.S.C. ter inleiding „die aan de mens van heden de persoon van Christus laten zien in Zijn liefdevol ste verschijning en die deze mens zullen helpen dat „nieuwe hart voor God" te krijgen, waarvan de profeet Ezechiël spreekt!" Het is voor leken geen lichte kost, maar priesters zul len er overvloed van stof vinden om de verering voor het H. Hart aan te moedigen en in goede banen te hou den of te leiden. „Hippische Herfst", door Son- neur. Uitgave Zuid-Hol landse Uitgeversmaatschap pij, den Haag. Achter de schuilnaam Sonneur ver bergt zich een Nederlandse j ach trui ter van internationale bekendheid. Ofschoon voorwendend oud te zijn (of misschien werkelijk), schrijft hij met jeugdige geestdrift van de jacht achter de meute. Over honden en paarden weet hij heel wat te vertel len en hij doet dat in een pittige, soms wat overdadige stijl, waaruit ook zijn grote eruditie blijkt. Son neur heeft aan zijn schrijverij „bar plezier" beleefd hij het ophalen van jacht-herinneringen, en dat zullen ook allen, die aan deze (nogal dure!) sport hun hart verslingerd hebben. V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Chefarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen I m n TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 et Advertentie Wilt U iets weten? Vraag: Route UithoornSellingen via Afsluitdijk en door Gelderland. Hoeveel km. op tussengelegen plaat sen? Antwoord: Uithoorn-Amsterdam, Purmerend, Scharwoude, Den Oever, L5 km. Afsluitdijk 30 km. Harlingen, Leeuwarden, Groningen, Hogezand, Stadskanaal, Sellingen; afstand: 157 km. Ander eroute: Uithoorn, Hilver sum, Baarn, Hoevelaken, Harder wijk, Elburg, Zwolle, 100 km.. Om men, Coevorden, 54 km.; Dalen Em- men, Nieuw Weerdinge, Ter Apel, Sellingen, 50 km. Vraag: Betreffende handleiding voor bromfietsers. Antwoord: Een onzer abonné's meldt ons, naar aanleiding van een onlangs gepubliceerde antwoord op een desbetreffende, vraag, dat er een theorieboekje voor bromfietsers be staat, dat getiteld is: „De bromfiets", door J. Tendeloo, uitgave van de N.V. Uitg. Mij. AE. E. Kluwer te Deventer. Dit moet tegen de prijs van 3.75 ook in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Vraag. Adres en gironummer Oosterpriesterhuip. Antwoord. Landelijk bureau: Bureau Oostpriesterhulp, p.a.: r.k. Huisvestingscomité, Hekellaan 6, Den Bosch, gironummer 34.348 op het girostrookje vermelden: Voor Oost priesterhulp. Vraag mej. D. te O. A. inzake het recht van een winkelmeisje op snip perdagen en vacantie. Antwoord: U vermeldt niet in wel ke branche u werkzaam bent. Ge woonlijk heeft men pas recht op va cantie in het jaar, waarin men vóór mei in dienst is getreden. Behalve in geval van tussentijds ontslag. Kunt u niet eens .te weten komen, hoe het collectief contract luidt in uw branche? Vraag W. ter A. inzake brandstof toeslag. Antwoord: Wend u tot de secreta rie van de plaats van uw inwoning. Daar kan men beoordelen of u voor zo'n uitkering in aanmerking komt. Vraag: mej. v. d. V. te L. inzake uitkering Noodwet-Drees. Antwoord: Wend u tot de Raad van Arbeid, waar men u in verband met uw omstandigheden precies kan in lichten. Vraag v. S. te H. Mijn zoon wordt 24 febr. 14 jaar en zit in de zesde klas. Mag hij nu van school af? Antwoord: Neen. Hij mag op zijn 15e verjaardag van school af. Vraag: Adres pater Verhagen. Antwoord: Pater Verhagen, p/a Kath. Emigratiestichting Badhuis weg 91, Scheveningen. Vraag Abonnee: Kunt u mij zeg gen hoe het „verloven" dient te ge schieden? Antwoord: als het meisje en de jongen het eens zijn me' elkaar en de toestemming hebben gekregen van de resp. ouders, dan plaatsen ze een advertentie of sturen kaartjes aan familie en bekenden, waarin ze kennis geven van hun verloving. Men kan ook in een envelopje twee kaartjes insluiten, een van het meisje en een van de jongeman Verder kan men een verlovingsfeestje geven, maar men kan het in verband met de kosten ook nalaten. Op de bepaal de datum schuift de jongeman zijn meisje de gekochte en gegraveerde ring aart de vinger en de verloving is er door! Vraag abonnee: Wat voor belasting van een gehuwde vrouw, die een paar dagen uit werken gaat en f 15,— in de week verdient wordt van het in komen van de man afgehouden? Antwoord: In uw geval worden uw inkomsten over het afgelopen jaar opgeteld bij die van uw man. Het to tale bedrag wordt verminderd met 100.— verwervingskosten en van het overblijvende deel wordt inkom stenbelasting geheven Deze aanslag inkomstenbelasting wordt vermin derd met de van uw man ingehou den loonbelasting. Het restant moet u dan bijbetalen, hoeveel dit is. we ten wij niet, want we weten het in komen van uw man niet en hoeveel Icon belasting er is ingehouden. Van het loon van uw man wordt dus in beginsel niet anders ingehouden dan de door hem verschuldigde loonbe lasting, maar wanneer het loon van de man hoger is dan 1 6.000,— en de andere inkomsten (rente, huurwaar de huis etc.) incl. bijverdiensten van de vrouw f 200,— of minder, dan wordt in het algemeen geen aanslag Vraag H. F. v. R.: Hoe verwijder ik een ballpointvlek uit een colbert jasje? Antwoord: door afwisselend bet ten en weken met spiritus of alcohol. Tenslotte naspoelen. Vraag Abonnee: Hoe moet men konijnevellen prepareren? Antwoord: in 2 liter kokend water lost men 120 g. zout en 125 g. aluin op Dit mengsel laat men koud wor den en daarna voegt men er een weinig verdund zwavelzuur aan toe. Hierin kunnen dan 2 vellen gelegd worden, die er 24 uur in moeten blij ven. Vervolgens spant men de huid op een houten raam, waarna er even tuele vlees- en vetdelen worden af geschaafd. Vervolgens droogt men de huid in de open lucht, niet in de zon. Over de houten ronde rand van een tafel trekt men daarna de huid heen en weer, nadat men er wat talkpoeder overheen gestrooid heeft, om de huid soepel te maken. Ten slotte moeten de haren opgeborsteld worden, ook hiervoor kan men wat talkpoeder gebruiken, dat evenwel naderhand wel weer verwijderd moet worden. Vraag C. J. J.: De inhoud van al mijn weckflessen en blikgroenten is bevroren, kan ik deze inhoud na het ontdooien gewoon gebruiken. Hoe moet ik er mee aan? Antwoord: of de inhoud bedorven is, weten wij niet, want we kunnen niet beoordelen of er lucht bijgeko men is. Laat u de weck echter rustig ontdooien en maakt u daarna een fles open dan kunt u zelf zien en proeven of de inhoud nog goed is. Is SUNIL dan zoiets bijzonders? Ja... dat ziet U al aan de blauwe kleur. En de weergaloze witheid van Uw wasgoed vertelt U, dat ook de werking van SUNIL bepaald uniek is. Het vette, vlijtige sUNiL-sop heeft namelijk meer dan normale wasenergie. Vandaar dat SUNIL zoveel intensiever reinigt. Stop er het vuilste goed in en... wèg vuil, wèg vlekken! Nooit eerder kreeg U alles zó smetteloos wit. En dat op zo'n makkelijke manier. Sunil bespaart U weken, bleken, blauwen. Geen rompslomp meer! Weken? Niet nodig, sunil weekt en wast tegelijk. Bleken? Ook daar bent U van af. Op de veiligste wijze maakt sunil Uw goed stralend wit. Zó wit zelfs, dat ook blauwen nu overbodig is. m m v li*"' «01 I w X goea straiena wit. z.o wit zelts, dat ook blauwen c STANDAARDPAK 42 et. REUZEHPAK 81 et

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8