AGGI Meer rekening gehouden met gewestelijke mogelijkheden nieuM vermicellisoep 38 INDONESIË IS UIT DE GRONDWET VERDWENEN Het qoedkeuringsbeleid voor woningbouw spec: ct\ Amendement over Nieuw Guinea werd verworpen IKfiee4*friief! Katholieke aannemers voor verruiming met 3 percent Amsterdamse methode is bedenkelijk Schïijver maakte luchtschip voor de vrede WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Rijksgoedkeuring voor kleinere verbouwingen De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de gemeente besturen in kennis gesteld met een aantal wijzigingen in het goedkeu- rings- en subsidiebeleid, in het bij zonder ten aanzien van de woning bouw. Van nu af aan zal bij dit beleid meer dan tot nu toe rekening wor den gehouden met de actuele situatie op de gewestelijke en provinciale bouwmarkt. De minister verwacht, dat daar door bereikt kan worden, dat de in het land aanwezige bouwcapaciteit meer dan thans het geval is, kan worden produktief gemaakt, in het bijzonder ten behoeve van de wo ningbouw. Woningbouw. Voor de goedkeuring d.w.z. sub sidiëring van woningbouwplannen geldt van nu af het volgende: De aantallen woningen, waarvoor de gemeenten, ingevolge het voor de periode 19541956 opgestelde verde lingsschema, gedurende het lopende jaar nog aanspraak op subsidie kun nen maken, blijven ongewijzigd. Dit betekent, dat alle gemeenten de hun toegewezen contingenten, c.q. het nog niet verbruikte gedeelte daarvan, met subsidie mogen verwezenlijken, mits de plannen voldoen aan de be kende eisen en de prijs aanvaard baar is. Voor woningbouw voor bijzondere doeleinden, zoals voor de industrie, voor militairen, ter verrekening van migratie e.d. zullen geen afzonder lijke subsidiecontingenten meer wor den beschikbaar gesteld. Wel zullen nog toewijzingen worden gedaan ter verrekening van de migratie over 1955 of wegens andere reeds aange gane verplichtingen. In gevallen, waarin door de bouw van grote woningcomplexen in goed gekeurde niet-traditionele bouw systemen een zodanige arbeidsbespa ring kan worden verkregen, dat daar door meer woningen tot stand kun nen komen met dezelfde bouwcapa citeit, die nodig zou zijn voor de rea lisatie van het toegewezen contin gent, zal voor de meer te bouwen aantallen woningen in nader te be palen plaatsen goedkeuring kunnen worden verleend. Hetzelfde geldt voor een enkel interessant project van grote omvang, dat niet in systeembouw wordt uit gevoerd, maar waarbij door rationa lisatie een aanzienlijke arbeidsbe sparing zal ontstaan. De extra aantallen, waarvoor in deze gevallen goedkeuring kan wor den gegeven, zullen afhankelijk zijn van de mate van arbeidsbesparing van het desbetreffende bouwsysteem. In die gebieden, waar de belasting van de gewestelijke bouwcapaciteit toelaat, dat meer woningen in aan bouw worden genomen dan de aan die gebieden toegewezen contingen ten bevatten, zal goedkeuring kun nen worden verleend voor de bouw van grotere aantallen woningen dan in die contingenten zijn begrepen. Bij het verlenen van subsidie dus van goedkeuring voor deze woningbouw zal in het algemeen voorrang worden verleend aan de bouw van woningen met halve pre mie. Ook kan voorrang worden ge geven aan de woningbouw met volle premie ten behoeve van eigen bezit en eigen bewoning. Verder zal de minister bij de finan ciering van deze buiten de contin genten om te realiseren woningbouw prioriteit kunnen verlenen voor de bouw van woningen, die bestemd zijn voor doeleinden van nationaal be lang, zoals ten behoeve van de huis vesting van gerepatrieerden, van militairen, van arbeiders voor nieuw te vestigen industrieën en in de z.g. ontwikkelingsgebieden en van mi granten uit de gebieden met.struc- tuele werkloosheid. De eventuele goedkeuring van de woningbouwplannen, die als géyolg van de aanwezige bouwcapaciteit meer kunnen worden gerealiseerd, zal slechts gegeven worden na inge wonnen advies van de colleges van gedeputeerde staten. De adviezen van genoemde colleges omtrent de besteding van de extra mogelijk heden, die die gewestelijke bouw capaciteit biedt, kunnen gebaseerd zijn zowel op overwegingen van de aanwijzingen worden bepaald door de hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en de volkshuisvesting. Rijksgoedkeuring voor bouwwer ken van 2000,— tot 10.000,—. Voor werken met een bouwsom gelegen tussen 2000,en 10.000, waarvoor een gemeentelijke bouw vergunning nodig is en die betrek king hebben op herstel, onderhoud, verbouw, nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van boerderijen, andere agrarische gebouwen, bedrijfsgebou wen voor handel en verkeer, gebou wen voor gezondheidszorg en hy giëne, kerken, scholen, gebouwen voor eredienst, opvoeding, cultuur en ontspanning en overheidsgebou wen, zal wederom een rijksgoedkeu ring worden vereist. Deze zal door de colleges van burgemeester en wethouders worden verleend, die daarbij niet aan een bepaald volu men gebonden zullen zijn. Door deze maatregel kunnen de ge meentebesturen zelf enigszins rege- dietoekenning voor de woningbouw zal in handen zijn van de hoofdinge nieurs-directeuren van de wederop bouw en de volkshuisvesting in de provincies, na overleg met de hoofd inspecteurs-directeuren van de ar beidsvoorziening. In dit overleg zal, zo vaak dit nodig of gewenst voor komt, het georganiseerd bedrijfsle ven worden betrokken en ook die in stanties en personen, die kunnen be dragen tot een juister inzicht in de mogelijkheden en bewegingen van de bouwcapaciteit. Ook de colleges van Ged. Staten zullen aan dit overleg deelnemen. Ter toelichting op de nieuwe rege lingen deelt de minister mee, dat het hem noodzakelijk voorkomt in het vervolg meer gewicht toe te kennen aan de factor bouwcapaciteit, in de eerste plaats bij de woningbouw, maar in samenhang daarmee ook bij de bouwactiviteit in andere sectoren. De minister is wel van oordeel, dat de subsidies voor woningbouw ook in de toekomst daar moeten worden lend optreden ten aanzien van de i verleend, waar de grootste behoefte kleine werken van onderhoud, ver- aan woningen bestaat. Hij meent ech- bouw en herstel. Daardoor ontstaat ter, dat het tot nu toe gevolgde sys- een zekere mogelijkheid om enige teem zodanig moet worden aange- bouwactiviteit vrij te maken ten be- vuld en waar nodig gewijzigd, dat in hoeve van de woningbouw. I de toekomst enerzijds de bouwcapa- Overigens blijven de geldende re- citeit volledig en zoveel mogelijk gelingen met betrekking tot de rijks- "»»-» Ongelooflijk goed en smakelijk in Zilverzakjes voor 4 diepe borden (Advertentie.) Brandweerauto reed'in op hollend paard Boerderij afgebrand Gisteren is vermoedelijk ten gevol ge van kortsluiting braijd uitgebro ken in de boerderij van de heer M. Emonts, in het dorp Castenray (L.). Het woonhuis en de schuur werden binnen korte tijd in de as gelegd, waarbij de gehele oogst aan hooi en gedorst rogge, alsmede stro verloren ging. Ook een paard kwam in de vlammen om. De overige dieren konden bijtijds v/orden gered. Een aantal kleine land bouwwerktuigen ging eveneens ver loren. De eigenaar was verzekerd. De brandweer van Venray, die vrij vuld en waar noclig gewijzigd, dat inspoedig verscheen, kwam echter op goedkeuring gehandhaafd. T.a.v. de werken, waarvoor de rijksgoedkeu ring centraal wordt verleend, zal zo veel doenlijk rekening worden ge houden met de regionale en provin ciale verhoudingen op de bouw markt. De regulering van de afgifte van rjjksgoedkeuringen en van de subsi- voor de woningbouw zal worden gebruikt en anderzijds stagnerende overbelasting van het bouwapparaat wordt voorkomen. Om dit te bereiken zijn de wijzi gingen in het beleid aangebracht, die, naar de minister vertrouwt, tot re sultaat zullen hebben dat de woning- produktie verder kan worden ver hoogd. het moment, dat het vuur al over het hoogtepunt heen was en stond daar na vrijwel machteloos. Op de terugweg is de brandweer auto in botsing gekomen met een op hol geslagen paard, dat uit een zij weg kwam rennen. Het paard kwam hierbij op de motorkap van de auto terecht en liep daarbij zodanige ver wondingen op. dat het moest worden afgemaakt. TWEEDE KAMER VOLGDE REGERING Indonesië is bijna geruisloos uit de (K.V.P.) vond bovendien, dat de in- Nederlandse grondwet verdwenen, houd van het amendement een ver- Artikel 1 van de grondwet luidt nu: Het grondgebied van het koninkrijk der Nederlanden omvat Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw Guinea. De socialisten spraken er over het „en" door „alsmede" te vervangen, zij vonden, dat dit zo'n mooie lees- pauze in dit artikel zou opleveren. De heer Van der Goes van Naters deed dit voorstel ook om nog enig onderscheid tussen Nieuw Guinea en de rest van het territorium aan te brengen. Bij de stemming vond hij, behou dens bij zijn fractie-genoten, steun bij de heren De Graaf en Koersen (K.VP.). Het voorstel werd met 49 tegen 27 stemmen verworpen. Ook over het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw Guinea is geruime tijd ge sproken. Zoals bekend heeft jhr. Van der Goes (P.v.d.A.) een voorstel, dat de heer De Graaf (K.V.P.) had laten vallen, bijna ongewijzigd weer op ta fel gebracht. Gisteren liet men het echter weer schieten en in plaats daarvan kwam een voorstel ter tafel, dat geboren is uit overleg tussen de heren Van der Goes en De Graaf. Zij hadden de volgende formulering voor dit onderdeel van de grondwet gevonden: De staatsinrichting van Neder lands Nieuw-Guinea wordt bij de wet geregeld. Ter geleidelijke ver wezenlijking van de mogelijkheid om zelf over eigen toekomst te be slissen, „blijft de bevordering van de geestelijke en stoffelijke wel vaart alsmede van de staatkundige ontwikkeling van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea richt snoer voor wetgeving en bestuur". Minister Beel stond niet afwijzend tegenover deze formulering. Weinig zeggend. Beide Kamerleden dienden het amendement in. De heer De Graaf echter kon niet voldoende weerklank bij fractiegenoten vinden. Prof. Romme beklom het spreek gestoelte om te verklaren, dat hij het amendement weinig zeggend vond en dat hij niet het aanvaarden van het Zaak-Schokking Dinsdag in de Kamer de^e^ononüsche^en socVeTetoeftên fhele wetsontwerp in gevaar wilde of het planologische beleid, als op brengen. De heer Van Ryckevomel een beoordeling van de aard, de kwaliteit en de kosten van de inge diende bouwplannen. De bouw met halve premie zal van 1 maart 1956 af weer moge lijk zijn. Voor de woningbouw zonder over heidssubsidie acht de minister in voering van de rijksgoedkeuring vooralsnog niet nodig. De mogelijk heid van bouw in de z.g. „vrije sec tor" blijft dus bestaan. Voor het afgeven van financie ringsbeschikkingen voor de woning bouw zal niet meer, gelijk tot nu toe, een regulering worden aange houden van ongeveer gelijke verde ling van de betrokken woningaan tallen over de maanden van het jaar. Het tempo van de afgifte vaii de be schikkingen zal per provincie, en zo nodig per streek, worden afgestemd op de mogelijkheden van de regio nale bouwcapaciteit en zal overeen komstig door de minister te geven zwakking betekent van de internatio nale rechtsplicht, zoals deze in het handvest van de Verenigde Naties omschreven staat. Ook de heren Van de Wetering (C. H.) en prof. Oud (V.V.D.) deden een duit in het zakje, met het gevolg, dat het lot van dit amendement bezegeld was. Het werd verworpen met 50 tegen 29 stemmen. De socialisten en mej. De Vink (K.V.P.) steunden het voor stel. Aangenomen. Na een verklaring van jhr. Van der Goes, waarin deze zijn ontstemming kenbaar maakte „nu de Kamer een redelijk compromis onmogelijk had gemaakt" werd het regeringsvoor stel de staatsinrichting van Nieuw Guinea bij de wet te regelen met 57 tegen 22 stemmen aangenomen. Acht socialisten stemden, ondanks de ver klaring van de heer Van der Goes, toch vóór. Het voorstel van de regering om hoofdstuk veertien uit de grondwet te schrappen, werd eveneens aan vaard. Een beginnende hoest Evoor mij al het sein keel en luchtwegen te zuiveren met ABBMISMBOOP/'imo! ARBEIDSVOORWAARDEN BOUWBEDRIJF De minister van binnenlandse za ken, prof. dr. L. Beel, zal volgende week dinsdag een nota indienen bij de Tweede Kamer over de zaak- Schokking. Hierin zal de gang van zaken bij de benoeming van de heer Schokking uitvoerig behandeld wor den. Het document zal tevens de vraag behandelen hoe gegevens uit het ambtelijk dossier in handen van on bevoegden zijn gekomen. Het zou de bedoeling van minister Beel zijn de zaak maandag in de ministerraad aan de orde te stellen. Dit zal echter eerst kunnen gebeuren nadat hij de rappor, ten van de procureur-generaal in Den Haag, xra\ Van Gilse, ontvangen heeft. De Nederlandse katholieke aan nemers- en patroonsbond heeft gis teren te 's-Hcrtogenbosch een spoed eisende algemene vergadering gehou den, omdat het hoofdbestuur van de bond de mening der leden wenste te vernemen, over het bestuursbeleid metbetrekking tot de verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf. Het gaat in het bijzonder om de toestemming van de regering in oktober j.l., ovlgens welke het aan de bedrijfstakken is toegestaan, in dien daaromtrent onderling over eenstemming zou zijn verkregen, de secundaire arbeidsvoorwaarden te be- reimen tot maximaal drie procent van het jaarloon. De regering heeft daaraan echter de voorwaarde ver bonden, dat deze verbetering niet zou mogen leiden tot een prijsverhoging. Het hoofdbestuur van de Nederlandse katholieke aannemers- en patroons bond is van oordeel, dat deze drie procent moet worden toegestaan en dat men zich achter de huidige sta bilisatie-politiek van de regering, die geen uitzonderingspositie voor de bouwwereld wenst te scheppen, zou moeten stellen. Grote belangstelling. Uit de grote opkomst voor deze al gemene vergadering (van 145 bonds- afdelingen waren er 110 vertegen woordigd) was wel af te leiden, met welke interesse de gang van zaken en de kwestie van de secundaire arbeidsvoorwaarden ook van de zijde der werkgevers wordt gevolgd. Met 272 stemmen voor en 128 tegen hebben de katholieke aannemers en patroons zich uitgesproken voor de toegestane verbetering van maximaal drie procent. Dat zou dan hierop neerkomen dat de resultaten van het gezamenlijk overleg tussen vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemers zijde in de bouwwereld; Vöor wat de katholieke patroons betreft, kunnen worden verwezenlijkt. Het resultaat van dit overleg was, dat a»n het college van rljksbeteHde laars zal worden verzocht, een zo danige verhoging van de vakantie- vast te stellen, dat daardoor per 1 januari j.L een verlenging van de bouwvakvakantie met twee dagen zou worden verwezenlijkt en dat de vakantietoeslag met ongeveer 35 uur zou worden verhoogd. WERVING VAN BOUWVAKARBEIDERS MINISTER WITTE: De methode van werving van daardoor tot positieverbetering zou- bouwvakerbeiders door de gemeente Amsterdam in het noorden en in Zeeland, is door minister Witte be denkelijk genoemd. In advertenties en op andere wijze werd bouwvakar beiders na 10 weken een woning in de hoofdstad toegezegd. Gedurende die tien weken zou 50 gulden kostgeld worden betaald, waarna de verhuis kosten zouden worden vergoed en 200 gulden voor het inrichten van de wo ning zou worden gegeven. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat deze Amsterdamse methodiek aan enige bedenkingen onderhevig is. Bepaal de kosten of toelagen immers, die op een exploitant zouden moeten druk ken, komen daarmee ten laste van de overheid. Tegen het werven van bouwvakar beiders onder aanbieding van een woning kan geen bezwaar bestaan. Dit wordt door diverse gemeenten ge daan. Tegen het aanbieden van geld heeft hij echter wel degelijk bezwa ren. Na overleg met zijn collega van So ciale Zaken is hem gebleken, dat het in de bedoeling van het rijksarbeids bureau lag om alleen bouwvakkers te werven, die getroffen zijn door struc turele of slepende werkloosheid en den kunnen komen. Het is dan ook zo, dat de gewes telijke arbeidsbureaus alleen positief bemiddelen irudien dit het geval is. Anders wordt geen ontslag-aanvrage goedgekeurd. De minister acht het van het groot ste belang, dat geen arbeidskrachten uit de bouwvakken door werkloos heid afvloeien naar andere bedrijfs takken. Migratie van deze vaklieden dient dus zo nodig bevorderd te wor den. Tegen het wegzuigen van ter plaatse noodzakelijke arbeidskrach ten op een wijze zoals de gemeente Amsterdam poogt te doen, bestaan echter bedenkingen. DR. W. DREES JR. DIRECTEUR RUKSBEGROTINGSFINANClëN. Naar wy vernemen kan binnenkort de benoeming worden tegemoet ge zien van dr. W. Drees Jr. tot direc teur der rijksbegroting bij het minis terie van financiën. In deze functie volgt hij de heer D. J. Gerritsen op, die benoemd is tot voorzitter van de algemene rekenka mer. Dr. Drees Jr. is thans onderdirec teur van het centraal planbureau. Hij is een zoon van de minister-pre sident. Eerste Kamer over de zaak Anneke Beekman Pleegmoeder niet gebonden De Eerste Kamer heeft gistermid dag de Haarlemse huwelijkskwestie en de zaak Anneke Beekman ter sprake gebracht. De heer De Vos van Steenwijk j (VVD) zei, dat hij de verklaringen van de katholieke geestelijken in de Haarlemse huwelijkskwestie betreur de. Voorts betoogde hij, dat volgens hem sommige kath. geestelijken nog actief meewerken aan het verbergen van het Joodse meisje. Prof. Diepenhorst (AR) verklaarde dat soms overtreding van de wet plicht van de gelovige kan zijn. Maar de staat mag in zo'n geval niet wijken. De heer Beaufort (KVP) sloot zich geheel aan bij wat pater Stokman in de Tweede Kamer over dit onderwerp had gezegd. Hij was getroffen door de nog steeds bestaande veronder stelling dat katholieke geestelijken betrokken zouden zijn bij het ver bergen van Anneke Beekman. Het verwijt, dat de kerkelijke over heid de pleegmoeder in haar vol harding steunt, wees hij van de hand. De aartsbisschop is binnen zijn be voegdheid gebleven, door aan de pleegmoeder mede te delen, dat zij zich door kerkelijke zijde niet ge bonden moet achten en dat de be slissing aan haar zelf wordt over gelaten. De beslissing over kath. ziekenhuis te Amsterdam Omdat het ministerie van Sociale Zaken, geadviseerd door de zieken huiscommissie, van oordeel is, dat de bouw van een tweede katholiek zie kenhuis in Amsterdam geen priori teit mag hebben, zal er voor het plan geen rijksgoedkeuring kunnen wor den aangevraagd. Dit verklaarde Mi nister Witte dinsdag tijdens een pers conferentie. Het ministerie van Sociale Zaken meent, dat aan de plannen van de Vrije Universiteit en voor een ge meenteziekenhuis voorrang gegeven moet worden. De plannen voor de bouw van een tweede ziekenhuis in Amsterdam zijn besproken tussen mi nister Witte en het bestuur van het O. L. Vrouwengasthuis. De minister heeft een en ander ter kermis ge bracht van de heer Suurhoff (Sociale Zaken). Meer heeft hij in deze niet kunnen doen, omdat het bepalen van de urgentie een zaak is, waarover het departement van Sociale Zaken moet beslissen. Wanneer straks het moment is aan gebroken, waarop voor een tweede katholiek ziekenhuis in Amsterdam wel eens rijksgoedkeuring kan wor den aangevraagd, zal de bouw zeker niet belemmerd worden, want daar voor is de maatregel niet in het leven geroepen, aldus de minister. De Amerikaanse artist-schrijyer Frank Tinsley heeft een luchtschip „ontworpen" dat als tecenh-orer hesfemd zou zijn voor het tentoonstellmgsschip van president Eisenhower. Voor in de neus van het 300 S., S gevaarte bevindt zich een radarkoepel, met daarachter de controleruimte. Bovenop Is een pron T'criek fn eronder hangt de afneembare tentoonstellingshal (torsen de intrekbare, slgen,wormige pontons'). A dito dc kleine vleugeltjes zijn de hutten voor de passagiers. Acuter de

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5