DUINSTREEK Causerie voor leerkrachten over onderwijsvernieuwing Scherp AVONDRUST Gemeente wil zelf een gymnastieklokaal bouwen WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Een groot aantal leerkrachten van de Alphense bijzondere scholen, be horend bij de Inspectie L. O. Rijn streek, zijn dinsdagmiddag bijeen gekomen in de trouwzaal cn de com missie-kamer van het Alphens Raad huis, om te luisteren naar een uit eenzetting omtrent de onderwijsver nieuwing door de heer L. Schipper, inspecteur van het L.O. in dit dis trict. De aanwezigen konden boven dien zich een oordeel vormen over hetgeen op dit terrein voltrekt door een expositie van allerlei werkstuk ken van leerlingen. De 'heer Schipper begon met zijn waardering uit te spreken voor het werk van de paedagogische centra, maar hij kon niet aan de indruk ont komen, dat er maar zeer weinigen hieraan deel hebben en de pioniers van dit nuttige werk hun arbeid maar zelden beantwoord vinden. Het streven naar onderwijs-verfris sing speelt al gedurende een aantal jaren in het land. Dit heeft twee kan ten: het onderwijsbestel en de onder wijsvernieuwing. Het eerste is veel besproken, zonder dat de onderwijs krachten er aan te pas behoeven te komen. Dit wordt van boven opge legd en zal t.z.t. wel worden uitge voerd. Bij de onderwijsvernieuwing echter zijn de onderwijsmensen zelf rechtstreeks betrokken. Met vreugde constateerde de heer Schipper, dat praktisch allen die bij net onderwijs betrokken zyn vol gaarne meegaan met de voorgestelde vernieuwing, ook zij die zeggen het er niet mee een6 te zijn. De vernieuwingsdrang is het gevolg *-an het resultaat van de studierappor- ten met betreking tot de kinderpsy chologie gezien tegen de achtergrond van de eisen die de maatschappij stelt. Dit is erg belangrijk en niemand mag hieraan zonder serieuze aandaht voor tijgaan, zei spr., die op grond van zijn ervaring op de ruim honderd scholen in zijn inspectie aan enkele punten bijzondere aandacht schonk. Voorts onderwierp spr. de onderwij6-nota van min. prof. Rutten aan een vluchtige beschouwing en wees hierbij op en kele essentiële delen waarmede men rekening dient te houden. In België is men in dit opzicht Ne derland ver vóór. Het werken met projecten is meer en meer gewenst. Parate kennis, vroe ger nummer één, komt nu op de tweede plaats, na functionele kennis, die spr. voor het leven belangrijker POTLOOD en GEEST No. 521. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. biersoort, 6. i.eden, 7. krokodil, 11. gem. in Z. H., 13. voorzetsel, 15. ge wicht (afk.), 16. zwemvogel, 17. drank, 18. boom, 20. voornaamwoord, 21. doodslag met voorbedachten rade, 25. geriefelijkheid van inrichting, 27. lengtemaat, 28. vaartuig, 29. voorzet sel. Verticaal: 2. maanstand (afk)., 3. streling, 4. sluwheid, 5. badplaats in Duitsland, 6. onbekende, 8. telwoord, 9 assistant-engineer (afk.), 10. ge neeskundige leefregel, 12. angst, 14. landtong, 15. gesneden steen, 19. rust bank, 21. soort onderwijs (afk.), 22. familielid, 23. kledingstuk, 24. acade misch etitel, 25. inhoudsmaat (afk.), 26. geheel de uwe (afk. La.t). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 520. Horizontaal: 2. Panka, 6. are, 8. dra, 10. raaf, 12. kaak, 13. kt,. 14. Inn, 16. n.s., 17. sloop, 18. Dr., 20. Leo. 21. Aa, 23. race, 25. kali, 27. ego, 29. bed, 30. leest. Verticaal: 1. bark, 2. Bea, 3. nu, 4. Ada, 5. laks, 7. rat, 9. ram, 11. fille, 12. knook, 15. Noë, 18. dreg, 19. rag, 21. ale, 22. Aïda, 24. col, 26. abt, 28. de. DE weduwe van Sarepta was juist hout aan het sprokkelen om met meel en olie haar laatste broodje te bakken (want er was hevige hongersnood)toen de pro feet Elias naderde en zei: Maak eerst een klein broodje voor mij. ..Want zo spreek Jahwe, Israels God! Het meel in de pot raakt niet op, en de kruik met olie raakt niet leeg, eer Jahwe regen geeft op het land!" („epistel" van heden). De profeet Elias was een uitzon derlijk uitverkoren man. Evenals iiroeger Mozeswerd hij naar de Sinaï (of Horeb) ontboden om in aardbeving, storm en bliksem de Aanwezigheid Gods af te wachten. „Muar na het bliksemen suisde er een zachte bries. "Zodra Elias dit hoorde, bedekte hij zijn gelaat met zijn mantel". Beiden, Mozes en Elias, zagen we Zondag op de Thabor, onbevreesd. acht. Parate kennis is klompjes goud, zo zei hij, dat men verliest, functio nele kennis is de spade waarmede men het goud weer kan opdelven. Voorts was hij van mening, dat een soepeler gebondenheid aan de leer boekjes eveneens wenselijk is. Het strak vasthouden aan wat de boekjes in volgorde aangeven schept vaak vreemde situaties. De stof moet wor den aangepast aan het milieu, het jaargetijde enz. Als dwaze voorbeel den noemde spr. als men b.v. vlinders zou gaan behandelen in vorstperiode, of de hazelaar uitvoerig zou behan delen als die in de gehele omgeving niet is te vinden. Tot slot 'besprak de heer Schipper de praktische mogelijkheid om de frisse en moderne leermethoden in toepassing te brengen. In een gezellig praatje werden de moeilijkheden en de uitwijkmogelijkheden hiervoor on der ogen gezien waarbij duidelijk werd dat het vaak neerkomt op het persoonlijk inzicht van de desbe treffende onderwijskrachten welke de wil willen en kunnen aanwenden om de Juiste weg te vinden. HISTORISCHE VERENIGING. Het lijkt allemaal zo eenvoudig en simpel als men van heraldiek spreekt. Maar zij die dinsdagavond uit uitno diging van de Historische vereniging voor Alphen aan den Rijn en om streken en van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging in de recrea tiezaal van N. Samsom N.V. hebben geluisterd naar de op dit gebied uiterst deskundige heer D. Rühl uit Heemstede, weten het nu wel anders. De heer Rühl is docent in de heral diek aan de Academie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam. Ook voor de Alpheiiaren is hij geen onbe kende. Het vorig jaar sprak hij hier over heraldiek en wapenkunde, thans heeft hij zijn gehoor in hoofdzaak be 'g gehouden met zijn vertelling over wapens van Rijnlandse geslach ten. Volgens officiële opgaven bezitten ongeveer 280 geslachten familie wapens. De zegel is nog een apart hoofdstuk. Nederland heeft ongeveer 80.000 geslachtsnamen. Een kleine vergelijking toont aan, dat een kwart een familie-wapen bezit. De grootste toename vond plaats in het begin van de 17e eeuw, toen ze bij duizenden naar voren kwamen. Iets specifiek Hollands in de heral diek noemde spr. de voorstellingen van bomen, appels, eiken, noten bomen, eendjes, zwanen, ooievaars en vissen (kustplaatsen); in Fries land klaverbladen, in Brabant de drie Sint Andrieskruisjes en erg veel mer- letten. In de latere tijd hield men niet alleen bij de adel of de patriciërs familiewapens op na maar heel veel ook bij de gewone burgers. De zespuntige ster komt in vele Nederlandse wapens voor. Een vijf- puntige ster duidt daarentegen bijna altijd op een buitenlands familie wapen. In Holland zijn het overwe gend frisse kleuren. De kleur blauw noemt men in de heraldiek somber. Het is merkwaardig, dat ongeveer 450 van de 1100 gemeentewapens het blauw tot kleur dragen. De heer Rühl toonde tientallen fa miliewapens in de natuurlijke en oorspronkelijke kleuren van families wonende in Holland en Utrecht, heel in het bijzonder de Rijn, Gouwe- en kuststreek, waarbij hij grote aan dacht schonk aan families te Alphen, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Weth. A. J. Dekker dankte in zijn openingswoord de directie van N. Samsom N.V. voor het beschikbaar stellen van de recreatiezaal, trouwzaal van het raadhuis, waar de Hist. Vereniging gewoonlijk verga dert, zou n.l. omstreeks deze tijd een nieuwe wandbedekking krijgen. JAARVERGADERING K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer A. F. Ruyssenaars hield pl. afd. van de K.A.B. dinsdagavond ui de Sint Josephzaal haar jaarver gadering, welke o.m. werd bijge woond door de g.a. kapelaan Schra- ma. In zijn inleiding wees de heer Ruijssenaars op het belang van ie ders deelname aan de massale door lichting op tbc. In het organisatie- werk van de doorlichting levert ook de K.A.B. haar aandeel. Tien leden van Herwonnen Levenskracht, de tbc vereniging van de K.A.B. doen mee aan het huisbezoek. Voor de huisbezoek(st)ers vroeg de heer i Ruijssenaars aller volledige mede- 1 werking. Een merkwaardig verschijnsel spitst zich toe n.l. het gebrek aan sprekers. De bond adviseert blijkens een circulaire de leden en besturen van afdelingen en vak-afdelingen om de gewenste sprekers te betrek ken uit andere sectoren dan de K.A.B.-gelederen. De heer Karting. voorz. van de Diocesane bond, die het vorig jaar al verstek heeft moe ten laten gaan, komt ook straks niet. In zijn plaats heeft men met veel moeite beslag kunnen leggen op -George de Vos, die op Woensdag 28 maart in de St. Jozephzaal wordt verwacht De K.V.P.-avond, welke was vast gesteld op woensdag 29 februari (hedenavond) en waarop de heer Andriessen zou komen spreken, gaat niet door daar de spr. verhinderd is. De heer C. Th. van Holstein,pen- ningm heeft het afgelopen jaar weer een klein batig saldo aan de reserve kunnen toevoegen zodat de totale baten thans 1322,07 bedra gen. De heer Maas, secr heeft behalve het jaarverslag van de stadsorgani- satie, nog een aantal jaarverslagen van onderafdelingen en van vak- HARDRIJDEN OP DE SCHAATS Uitgaande van het Bureau Aarka naal te Gouwesluis en onder leiding van de heer De Ridder, bouwkundige van de provinciale waterstaat is..- er een wedstrijd gehouden hardrijden op de korte baan, voor het personeel van de provincie. Uitslag: 1. P. de Pater, Ter Aar; 2. Ant. Servaas, Ter Aar; 3. J. Koning, Leimuiden; 4. A. Voordouw, Ter Aar; 5. N. Koning, Lei muiden; 6. C. van 't Woud, Wou- brugge. Eeret in de verliezersronde werd de technisch ambtenaar Halm uit Alphen aan den Rijn. Het aantal deelnemers was 20. De prijzen wer den uitgereikt in de timmerloods van de prinvlcie tc Aardam, welke beston den uit sigaren voor de winnaars en sigaretten voor de verliezers. De wedstrijd is gehouden op het Aarkanaal te Aardam. afdelingen voorgelezen; alle waren in optimistische toon gesteld. Het lopende jaar zullen de heren G van Egmond en L. Rombouts de kas controleren. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren C. Th. Hol- steijn en N. de Heij werden bij ak- klamatie herkozen. Het bestuur zorgde voor een aan gename gedachtenwisseling door een actuele vraag onder de leden in discussie te brengen, ter verrij king van de geest. Blijkens de ani mo waarmede men zich het onder werp, de financiering van het bijz. kleuteronderwijs, bezig hield, werd dit bestuursiniatief op prijs gesteld. Voorgesteld werd, dat de leden vragen, waarmede de publieke be langstelling gaande wordt gehouden kunnen indienen, ter beantwoor ding op de volgende bijeenkomst. Kapelaan Schrama richtte een op wekking tot de leden deel te nemen aan de Stille Omgang, a.s. zondag nacht. Kaarten zijn a.s. zaterdag middag in de St. Josephzaal ver krijgbaar. GEGRE- Dinsdagmiddag omstreeks vier uur reed de zuivelhandelaar T. Harting over de Gouwsluisseweg in de richting Bodegraven op zijn bak fiets, geheel rechts van de weg. Achter hem naderde een personen auto, bestuurd door de heer K. L. H. uit Eindhoven. Toen uit de tegen overgestelde richting eveneens een personenauto kwam aanrijden, meende de heer H. nog te kunnen passeren. Hij heeft zich hierbij evenwel in de afstand vergist en ofschoon hij sterk afremde, kon hij een aanrijding met de bakfiets niet verhinderen. De bakfiets met be rijder werden de berm ingeslingerd, waar het voertuig kantelde. De heer Harting kwam er nog best van af. Zijn producten (eieren, boter enz.) gingen deels verloren en werden deels beschadigd, evenals zijn voer tuig. Ook de personenauto werd ernstig beschadigd. Persoonlijke pn- gelukken deden zich niet voor. Slotbedrijf van de ijspret Tot besluit van het ijsfestijn organi seerde de IJsvereniging ,,'s-Mole- naarsbrug" dinsdagavond op de Oude Rijn een zeer geanimeerd ver lopen prikslee-wedstrijd voor per sonen van 14 tot 80 jaar. De oudste deelnemer die zich bloot durfde stellen aan het gevaar een goed nat pak te halen (en dat werd door ve len gehaald) was evenwel beneden de gestelde leeftijdsgrens gebleven. Schuurmans 10,2. J. Straver 7.50; 3. B. Jansen 5,-; 4. D. Blij lesten 2.50. De uitreiking vond plaats*ln Hotel ,,'s-Molenaarsbrug" door de voorzitter van de vereni ging, de heer A. Kromhout. Schoorsteenbrand Omstreeks 17.25 uur rukte de brandweer uit vóór een schoorsteenbrand ten hui ze van de familie H. de Jong, in Hoorn 28. De taak van de brand weer kon beperkt blijven tot het schoonmaken van de schoorsteen. BODEGRAVEN L.T.J. op de schaats. Voor de dooi inviel, heeft de L.T.J. haar kans benut om een schaatswedstrijd te organise ren. Het Meijese ijs was in prima conditie. Eerst was het hardrijden voor paren, waarbij winnaars werden D van Gelderen; 4. Th. Louwers. Behendigheidswedstryd voor kin deren; Vlaggetjessteken voor meisjes van 8 tot 12 jaar: 1. Corry Houdijk; 2. Annemarle van Wijngaarden, 3. Anke Hendriksen; 4. Riny Houdijk; idem voor Jongens van 8 tot 12 jaar: 1. Al- bert Kersbergen; 2. Fred van Klave ren; 3. Piet Zandbergen. 4. Jac. Ver meulen. Balletje rapen voor meisjes van 13 tot 15 jaar: 1. Rosa Vergeer; 2. Ria Sluurman; 3. Gerda van Klaveren; 4. Marjolijn Langenbeng; 5. Fred. v. Eijk. Turfrapen voor jongens van 13 tot 15 jaar: 1. Koes Bosman; 2. Adri Eeg- deman; 3. Rens v. Eijk; 4. Leo Geers. Ballonnen-race: 1. J. SpekB. de Gelder. 2. N. GeersL. v. d. Plaat; 3. J. DekensD. Schouten. Bovenstaande deelnemers (sters) t' Yfrgeer- m6]; W' 24rM'kregeri luxe voorwerpen. Leliveldmej. T. Vergeer; 3. G. Ver geermej. D. Roos; 4. E. v. Wijk mej. R. Kortman. Het hardrijden voor dames had het volgende resultaat: 1. mej. C. Bakker; 2. mej. A. Bakker; 3. mej. A. Vergeer; 4. mej. A. de Wit; Voor dit nummer waren 28 deel- neemsters.De heren verschenen met aan de start. De uitslag was: 1. W. Wedstrijden 3 aan de stok 2 heren en 1 dame: 1. G. EndeveldB. Ende- veldW. van Leeuwen (na loting) 7.50; 2. P. RampG. RampR. v. Wijngaarden J 5.3. D. van Wilgen W. van Wijngaarden^mvr. Van, Wilgen 2.50; 4. J. van LeeuwenW. BiomR. van Leeuwen 1.50. Biljarten. De Boskoopse Bilj. ?a£k<£ i PC 3d V' V1h';i Vev. De Driesprong' heeft ïn de af- 4. T. Blakenburg, 5. P. de Boer. He t, gej0 en week een zeer g0ede beurt laatste nummer betrof hardrydeii met, |em£akt. d00r alle drie Bde voor de hindernissen voor paren. Hier waren titie va„ het dislrjkt Gouda ge. de winnaars: 1. J. Vergeer—mej. t« winnen v. d. Poel; 2. W. de Jong—mej. C. Bakker; 3. A. Zuidervlietmej. D. Roos; 4. W. Bakkermej. C. Veelen- turf; 5. J. Mouritsmej. T. v. d. Poel. Onder grote belangstelling werden hierna de prijzen uitgereikt. Jaarvergadering L.T.J. In het; parochiehuis kwamen de leden van I de L.T.J. in jaarvergadering bijeen I speelde wedstrijden te winnen. De uitslagen: Gouda BDe Drie sprong B 1 27; De Driesprong B 3 Marktzicht B 90; De Driesprong C—TOP C 7—2. LEIDERDORP Amateurfotografenbijeenkomst. Op de klubavond, gehouden in het blik op 1965. Er is veel gedaan, wat met succes is bekroond, en bij heeft gedragen tot het eerste doel van de L.T.J. de vorming van de Kath. jonge boer. Nadat het lid J. v. Vliet de notulen had gelezen, kon penning meester A. v. Vliet in zijn financieel verslag een flink batig saldo laten horen. Secretaris J. Vink had door omstandigheden geen jaarverslag klaargekregen. Vice-voorzitter J. Ver geer gaf een overzicht van de activi teiten van d^ voorbije zomer, inzon derheid van de succesvolle zomer sportfeesten te Woerden. De bestuurs verkiezing bracht een herverkiezing van voozitter en penningmeester. Als nieuwe secretaris werd gekozen de heer K. v. Rossum. Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake het houden van een kalveren-opfokwedstrijd. Het bestuur zal zich hieromtrent beraden. Met een dankwoord sloot de voor zitter deze drukbezochte bijeenkomst. A.s. zaterdag zal de heer C. van Schalk een lezing houden over het efficiënt opfokken van kalveren. BOSKOOP Van de wedstrijdbanen. Bij het schelden van de markt, organiseerde de Stichting „Otweg" nog verschil lende schaatswedstrijden. De prijswinnaars waren: Vossenjacht om prijzen bestaande uit luxe voorv/erpen: 1. Ria Sluur- man; 2. Lyda van der Plaat: 3. Her man van Wijngaarden; 4. Karei Eller- broek. Drie vossen t.w.: Lenie Bogaards, cinCorry le Clercq en Jan Spek, werden Hij was plm. 50 jr. Het was er 'ge- J piet gevangen. Deze vossen kregen zellig en vollop muziek. ook mooie herinneringen. Dertig deelnemers en véél belang- Hardrijderij met kinderwagens voor stelling^ De prijzen vielen: 1. T. I heren: 1, L. Konijn; 2. J. Schoorel. 3. o.l.v. de heer W. Bakker. Deze ver- klublokaal Bruggestraat 1, werd welkomde in zijn openingswoord maandagavond besproken een merk- vooral de technisch adviseur, de heer waardige rondreiscollectie uit een C. v. Schaik, en gaf voorts een terug- ander werelddeel n.l. Egypte. Uiter- GEMEENTERAAD HAZERSWOUDE De gemeenteraad van Hazerwbu-* bespreking stellen B. W. voor de de kwam gisteravond in vergade- huji.u^ .n n met dien ring bijeen. Onder de ingekomen verstande, dat de gemeente zelf stukken bevonden zich de raadsbe-voor de bouw van het gymnastiek- sluiten tot verkoop van de grond oplokaal zal zorgdragen. De -gemeente Rhijnenburch aan J. van Gemeren, zal dus een gymnastieklokaal ex- tot overdracht van grond aan de ploiteren en het ter beschikking Ver. voor Hervormd onderwijs op het dorp en tot aankoop van de ei gendommen van de heer W. J. Dek ker. Van de Nationale Raad voor het Onderling Uitvaartwezen te Am sterdam was een adres ingekomen, waarin wordt verzocht maatregelen te treffen om te komen tot afschaf fing van het klassestelsel op de Al gemene begraafplaats. Overeenkomstig het voorstel van B, W. werd besloten het verzoek af te wijzen. Zoals elk jaar voor 1 maart wordt ook nu weer voor de besturen van de bijzondere scholen een exploita tievergoeding voor het jaar 1956 vastgesteld. Ook de voorschotten voor het vakonderwijs, worden voor het jaar 1956 vastgesteld. Benoeming voorman-tuinman. Voor de betrekking van voorman tuinman hebben zich 54 sollicitan ten aangemeld. Door de heren raadsleden en de gemeente-archi tect zijn diverse sollicitanten uitge zocht. Na het bezoeken van enkele sollicitanten was de volgende aan beveling door B. W. opgesteld: 1. H. Aangeenbrug te Hillegom; 2. H. H. J. de Graaf te Lelden. Aangezien sollicitant nummer 1 zich voor de raadsvergadering had teruggetrokken werd de heer H. H. J. de Graaf met 11 stemmen be noemd tot voorman tuinman. G y mmastieklokaa I Op het verzoek van het bestuur van de school met de Bijbel aan de Rijndijk was een verzoek ingeko men om medewerking ex art 72 der lager onderwijswet 1920 om mede werking voor de bouw van een gymnastieklokaal. Na een formele stellen van de scholen. De heer de Boer vraagt, of het niet beter geacht kan worden een gymnastieklokaal tussen twee scho len te bouwen. De voorzitter ant woordt, dat de plaats waar dit lo kaal gebouwd zal worden nog niet definitief vaststaat. B. W. hebben echter wel op het oog het lokaal in het uitbreidingsplan Rhijnenburch te bouwen. Eerst echter moet de bouw van een gymnastieklokaal op de urgentielijst worden geplaatst. Voordat de bouw wordt toegewezen zullen wel enkele Jaren verstreken zijn. Rest van agenda. Het verzoek van de K.N.A.C. om toe te treden tot het buitengewoon lidmaatschap hiervan wordt over eenkomstig het advies afgewezen. De gemeentelijke verordening in gevolge de Warenwet dateert van 1922 en is derhalve zeer verouderd. In verband hiermede wordt beslo ten een nieuwe verordening op de keuring van waren vast te stellen. Bij de aankoop van de grond in het uitbreidingsplan Groenestein van J. D. de Wit is een klein stukje begrepen van 771/2 m2 dat de Wit in eigendom kan behouden, waar door de stichting van een brug ach terwege kan blijven. Bij wijze van correctie wordt besloten dit stukje grond te verkopen voor 2,05 per m2. Nadat de voorzitter enige wijzi gingen van de begroting dienst 1955 mondeling heeft toegelicht, wordt tot deze wijzigingen besloten. Het verzoek van D. E. J. Wols- heinier te Hazerwoude dorp om woning 15% toeslag boven de pre mie ingevolge de premie en bijdra geregeling 1953 toe te kennen wordt ingewilligd. aard vertoonde deze collectie een an der karakter dan de Europese ver zamelingen, maar stond niettemin op boog peil. Het tweede deel van de avond was gewijd aan de bespreking van ingezonden werk van pasbegin- nenden uit eigen kring. Geboren: Ditta, dr van W. Jansen en A. H. van der Sluis. Gehuwd: J. M. Oldenburg en E. T. Vermeulen. NIEUWVEEN Biljarten. Voor de bilj art vereni- het persoonlijk kampioenschap der vereniging voortgezet. De uitslagen waren als volgt: Af deling A: A. J. van TrigtL. Kesting 20, L. Kesting—Th. Notenboom 02, JJ. Pietersen—P. van Roon 0— 2. Afdeling B: A. StraathofA. A. H. Schoor! 20. Stand afdeling A: 1. Th. Notenboom 16 gesp. 22 pnt., 2. A. J. van. Trigt 16—21, 3. J. Pietersen 16—18, 4. L. Kesting 16—17, 5. P. van Roon 1614, 6. J. v. Eijk 1410. Afdeling B: 1. A. Straathof 16 gesp. 20 pnt., 2. J. Gieling 1614, 3. A. A. H. Schoorl 16—14, 4. J. v. d. Berg 16—13, 5. G. J. v. d. Berg 16—12, 6. H Leliveld 169. NOORDEN Hardrijden op de schaats. Maan dag organiseerde de ijsclub Noorden nog enkele wedstrijden alvorens de schaatsen in het vet gezet worden. De jeugd kwam eerst aan bod en zij streed fel om de overwinning. Ploeg I: W. Stigter, G. Kas, T. v. Koert en P. Pieterse. Ploeg II: J. Plomp, J. v .d. Wey- den, H. Hoogerwerf en T. Schutter. De tijd wedstrijd voor de groten had een spannend verloop, ondanks het insnijdend ijs werden er nog be hoorlijk tijden gemaakt. A. Vermey 147,375 punten, Walther v. d. Zwet 148,10, L. v. d. Zwet 148,1375, J. Veenman 148,2375, Wout v. d. Zwet 151, 675, J. v. d. Vlierd 151,8875, J. v. d. Weyden 152,1875, W. Stigter 155,50, Wout Stigter 156,325, L. Pie terse 162,225, J. Hoogerwerf 167,40 en L. v. Koert 167,576. Z0ETERW0UDE IJs wedstrijden Buurtvereniging „Zwieten". Onder leiding van mevr. Van Diest-Turk, hield de buurtvereniging „Zwieten" op zater dag j.l. een schaatswedstrijd voor mannen boven de 17 jaar, om prij zen bestaande uit kunstvoorwerpen. De animo hiervoor was niet zo groot als de vorige keer, gezien het feit dat in omliggende plaatsen na tionale wedstrijden en merentocht werden gereden. Er verschenen in ieder geval toch nog voldoende deelnemers aan de start en er was een goede strijd geleverd. De eerste prijs viel ten deel aan P. Zandbergen, tweede werd T. Del ging Dito werden de wedstrijden omifos, derde werd P. de Jeu. KATWIJK AAN DEN RIJN ORANJEVERENIGING In de zaal „de Kroon" van de heer H. A. Fennes hield de Oranjever- een zeer goed bezochte jaarvergade ring, die onder leiding stond van de wrn. voorzitter, de heer J. Fennes, die b.j zijn openingswoord dankte voor de grote belangstelling. Bij de inge komen stukken was een mededeling dat de gemeentelijke subsidie is ver hoogd van 0.30 tot 1 0.50 per kind. Uit het jaarverslag van secretaris Wensveen bleek, dat het jaar 1955 vol aktiviteit was geweest. Een prachtig en waardig feest was gevierd. De af tredende bestuursleden, de heren H. J. Alkemade, E. van Wensveen en S Zwaan werden met bijna alg. st herkozen. Tot voorzitter werd herko zen dr. J. Bergman, die tijdens de vergadering binnenkwam. Het leden tal bedraagt 603. Het verslag van de penningmeester, de heer J. A. van der Horst vermeldde een batig saldo van 508.08. Aan kontributie was ont vangen 1172. De kascommissie be slaande uit de heren C. Durieux, Chr. Moerkerk en R. v. Delft adviseerde lot goedkeuring. De kascommissie 1956 zal bestaan uit de heren Chr. Moerkerk, R. van Delft en J. P. Bek- ker. Een zeer uitvoerige bespreking werd gevoerd over de te houden fees ten in 1956. Het bestuur stelde voor dat o.m. enkeie kermisattracties zul len worden aangetrokken. Hierover had stemming plaats. Met 46 tegen 41 stemmen werd besloten hier als proef over te gaan.. Daarna wordt verwacht dat een Braderie zal kunnen worden gehouden en met de r.k. Voetbalver. KRV zal overleg worden gepleegd om een wielerronde te organiseren zoals vorig jaar toen het aller instemming had. De Tonèelver. „De Derde Slag" was bereid gevonden een toneelstuk in te studeren. Verschillende suggesties door de leden gedaan zullen door het LIPES 29 te Telokanson. JAPARA KRL Deift bloemen werden aangeboden. v Sumarano n Ti Prinlr .TflWATV VAN 0 Tot viermaal toe moest zij voor het open doek verschijnen om de hulde betuiging in ontvangst te nemen. Scheepsberichten ALNATI p. 28 Ouessant n. Antw. AN- TONIA 28 v. Pladju n. Tjilatjap. BAARN 27 v. Antofagasta n. Valparaiso. BALI 29 Makassar. BLITAR 28 Semarang. BOR NEO 29 te Djeddah. CALTEX UTRECHT 28 v. R'dam n. Sidon. CELEBES 29 Bela- wan. DAPHNIS p. 28 Plymouth n. Dor drecht. DIEMERDIJK 28 Cristobal. FE 28 v. Semarang n Tj Priok. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 28 v. Surabaja n. Semarang. KATELYSIA p. 28 Muscat n. Bandarmashur. KOTA AGOENG 29 te Singapore. KOTA BAROE 29 te Aden. LETO 28 Yokohama. LOOSDRECHT 28 v. Pt Said n. Livorno. MACOMA 28 v. R'dam n. Londen. MARIEKERK 28 v. Pt Said n. Genua. MYONIA 28 v. Bangkok n. Pladju. NESTOR 28 v. R'dam Para maribo. PHRONTIS p. 28 Socotra n. Pe- nang. POELAU LAUT 29 Surabaja. RON DO 29 te Padang. STAD HAARLEM 28 v. Narvik n. Emden. STAD ROTTER DAM. STATE OF LIBERTY 28 te Carta gena col. STRAAT MALAKKA 27 v. Co lombo n. Bombay. STRAAT SOENDA p. 28 Mauritius n. Lorenco Marques. SUMATRA 27 v. New York n. Beyrouth. TABINTA 29 Marseille. TIBERIUS 29 te A'dam. VAN LINSCHOTEN p. 28 Las Palmas n. Dakar. WALTON JONES p. 28 Gibraltar n. Philadelphia. WATERMAN 29 Fremantle. WELTEVREDEN 29 Sin gapore. WONORATO 28 v. Bombay n. Calcutta. ZIJPENBERG 28 v. Dagen- ham n. Almeria. bestuur in overweging worden geno men. Ook zijn er nog plannen om op 30 april een feest te organiseden. Daarna sluiting door de voorzitter dr. J. Bergman. LEIDSCHENDAM CULTURELE KVP-AVOND De KVP heeft een punt van het werkprogram van de partij n.l. „Doel matige spreiding van de nationale cultuur, bevordering van de culturele ontwikkeling in alle geledingen van het volk" op daadwerkelijke wijze uitgevoerd door een culturele avond welke ten volle in het teken stond van de cultuur in de hoogste perfectie. Als inleider trad op de heer W. A. M. Peters, directeur van het vor mingscentrum der KVP te Baarn, die allereerst toelichtte, hoe in vroeger eeuwen de cultuur door het volk werd gesteund. Na die periode is de cul tuur in vele opzichten verwaarloosd en vooral in ae vorige eeuw is slechts bÜ hoge uitzondering en dan slechts voor specifieke doeleinden medewer king verleend aan 'n ware kunstenaar. Nadien is op het In 1950 gehouden KVP-congres in een resolutie vastge legd het soevereiniteitsbeginsel voor de cultuur niet daaraan verbonden l'et solidariteitsbeginsel van de ge loofsovertuiging. Spr. benadrukte de werkkracht welke van deze resolutie is uitgedaan en gaf vervolgens in grote trekken aan wat onze voorman nen op cultureel .terrein hebben ge presteerd. Onmiddellijk hierna werd de cul tuur in praktijk gebracht door de be kende actrice mevr. Hélène Oosthoek die op een buitengewoon te waarde rende wijze het sinnespel „Elcker- lyk" ten tonele bracht. Op niet genoeg te waarderen wijze heeft de actrice geheel alleen, slechts met behulp van haar stem en haar maskers de moraal van het spel uit gebeeld met behulp van o.a. mas kers voor de stem van God, de Dood, 't aardse goed, de vroedschap, de schoonheid, de kracht, de stem van de engelen enz. Met gespannen waardering heeft de volle zaal van het katholieke patronaatsgebouw de kunstzinnige vertolking van hét stuk in ademloze stilte gevolgd en het was te verklaren dat Hélène Oosthoek ten slotte een stormachtig applaus in ont vangst mocht nemen vooral toen haar door de voorzitter, de heer E. van LISSE Nu de dooi eindelijk is ingevallen zullen weldra de eerste boden dei- naderende lente zich aankondigen en komt ook de opening van Keukenhof dichterbij. Keukenhof zal dit jaar geopend worden door mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Voor de jaarlijkse Streèkdag, welke, zoals reeds eerder vermeld werd, dit jaar in het teken van Limburg zal staan, is thans als voorlopige datum vastgesteld donderdag 19 april a.s.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2