OOM BOTER Transportmoeilijkheden maken kolenpositie vrij kwetsbaar Militairen staan klaar voor hulp als de koude aanhoudt Westerling nog steeds gehuld in een sfeer van geruchten Haags koopman saneerde en sloopte een gehuurde woning HAMEA Winter stooft Nederlandse volk een apekool Grote brand te Schiedam Bij de auto behoort het kentekenbewijs Dronken automob'Tst dacht dat politieman spelend knaapje was ..I.IDAG 24 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Geen noodtoestand Hoewel stroef, gaat de kolenaan- voer door het gehele land nog vrij regelmatig door, ook al is het ver keer te water goeddeels uitgevallen. De spoorwegen doen, ondanks het tekort aan wagons, het uiterste om kolen en cokes uit Limbprg en het Roergebied aangevoerd te krijgen. Schepen uit Engeland en Amerika voeren in de havens nog regelmatig aan, vandaar dat uit Zeeland gemeld kan worden, dat de brandstoffensi- tuatie daar behoorlijk is. In Limburg ligt een voorraad van enige duizenden tonnen, die zo snel mogelijk wordt afgevoerd. De kleine industrie trekt thans wat harder om en lege kolentreinen laten rijden, zo dat na het weekeinde weer alle lege wagens die nodig zijn, aan de mijnen tér beschikking kunnen worden ge steld en anderzijds een zo groot mo gelijk aantal beladen wagens aan de ontvangers kunnen worden afgele- vert. KONINGIN ZAL NIEUW OBSERVATORIUM OPENEN. Het ligt in liet voornemen van H.M. de Koningin op 17 april a.s. het observatorium in Dwmgelo offi'- eel in gebruik te stellen. Bij de plechtig heid zullen de mimster van onder wijs kunsten en wetenschappen, de commissaris der koningin in de pro vincie Drente en vele andere autori teiten, onder wie ock verscheidene buitenlandse gewerden, aanwezig zijn. Kranenburg, heeft gistermiddag in „c* de Tweede Kamer op vragen van de kolen aan de bel. dan een week ge- j heer Vermeer (Arb.) medegedeeld, De stadssecretaris van Oorlog, mr. dat anders de militaire capaciteit ver- leden; huisbrandkolen worden over het gehele land mondjesmaat ver deeld. De handel kan niet op stel en sprong, maar doorgaans wel binnen enkele dagen leveren, mits men ge noegen neemt, met wat dan in voor raad is. Wel wordt er op gelet, dat niet te grote hoeveelheden tegelijk worden afgeleverd, omdat anderen met kleine beurzen en opslagplaat sen dan niet aan hun trek zouden komen; er wordt dus in zekere zin distributie toegepast. Klachten op grote schaal over ko- lengebrek zijn nog niet vermeld: wel is do situatie hier en daar krap en wel is de positie landelijk moeilijk, maar van een noodtoestand kan niet worden gesproken. Klachten, zoals deze week over de voorziening van Arnhem en Nijme gen, konden worden opgevangen. Indien de kolenoositie moeilijker zou worden, dan zij thans is, zal een ruime reserve aan transport, het wegtransport, kunnen'worden gemo biliseerd om kolen aan te voeren, hiertoe bestaat op het ogenblik nog geen aanleiding. Dergelijk transport is veel kostbaarder, dan sooor- of watertransport. waardoor de kolen dan aanzienlijk duurder zouden wor den. Mocht de koude nog lang aanhou den, dan zal deze transportbron moe ten worden aangeboord, maar dan eerst op zo kort mogelijke traiekten om de kosten zo laag mogelijk te houden. dat de burgerlijke autoriteiten, wan neer een stagnatie dreigt in de ko len voorziening of anderszins, een be roep kunnen doert op het militaire ap. paraat. Er bestaan bijzondere voorschrif ten voor het ruimen van sneeuw ten behoeve van de Spoorwegen, welke voorschriften in de afgelopen dagen reeds werden toegepast. Voorts wor den door de koninklijke luchtmacht vluchten uitgevoerd naar de eilanden en is militaire bijstand aan Water staat in voorbereiding voor het geval het ijs op de rivieren gaat dooien. De staatssecretaris deed een beroep op de burgerautoriteiten om niet lichtvaardig bijstand te vragen, om- Minder melkvee Tekort aan melkers Uit het feit, dat bij de december- kolen aan te voeren; teliing van 1955 bleek> dat het aantal Êti melk- en kalfkoeien in vergelijking met de decembertelling 1954 daalde van 1.82.055 tot 1.448.509 leidt de Kon. Ned. Zuivelbond een du;delijke in krimping van de veestapel af. De da ling is het sterkst in de weidestre ken, hetgeen volgens de bond ver band houdt met tekort aan melkers. Dit schijnt in de zandgebieden, waar doorgaans huisgenotèn op de boer derij werkzaam zijn, blijkens de da- lingscyfers, in mindere mate het ge val te zijn. Hoewel de kostprijzen van de melk in de typische weidegebieden met hun grotere bedrijven doorgaans lager zijn, worden juist daar, blijk baar vanwege onoverkomelijke moei lijkheden met de arbeidsvoorziening, de grootste inkrimpingen geconsta teerd. De vermindering zou boven dien verband houden met verschui vingen naar de vetweiderij. De melkmachine schijnt een onvoldoen de oplossing voor het arbeidspro bleem te zijn; in de Hollandse pol ders wordt voorts scheuring van grasland en overgang op mechani sche akkerbouw geconstateerd. De bond verwacht van de daling echter geen belangrijke daling van de melkproduktie. Door moderne methoden gaat de nroduktie per koe namelijk jaarlijks vooruit. In 1956 wordt een niet onaanzien'ijke stijging verwacht. Men is door de in krimping van de melkveestapel dan ook niet verontrust, ook al vraagt men zich af of verschuiving naar ak kerbouw en vetweiderij betere be- drijfsuitkomsten zal geven. Zuinigheid gevraagd. Door tijdig en zo weinig mogelijk bestellen enerzijds en zo groot mo gelijke zuinigheid anderzijds kan het publiek helpen de kolenpositie zo evenwichtig mogelijk te houden. De brandstoffenhandel doet al het mo gelijke om tot een zo eerlijke en snel mogelijke verdeling van le aange voerde kolen te komen en mocht er gens werkelijk een noodsituatie ont staan dan kan op korte termijn wor den ingegrepen. Snel lossen. De moeilijkheden gedurende de laatste dagen bij de Limburgse mij nen met ledige kolenwagons voor de afvoer van hun produktie werden niet veroorzaakt door een tekort aan kolenwagons, maar door vertraging in de omloop daarvan; deze stagnatie werd grotendeel veroorzaakt door moeilijkheden bij het lossen van be vroren ladingen kolen. Het aantal lege wagons dat naar de mijnen kon worden teruggevoerd, was daardoor te klein. In verband met dit laatste doen de N.S. in overleg met de lan-1 delijke federatie van brandstoffen-: handelaren een beroep op de ont vangers van de kolen om zo snel mogelijk te lossen en daarmede zo veel mogelijk ook zaterdag en zon dag a.s. door te gaan. De spoorwegen zullen zaterdag en zondag beladen snipperd dreigt te worden en niet kan worden ingezet, wanneer een centraal optreden tot afwending van een dreigende ramp noodzakelijk wordt. Het normale spoor- en wegverkeer moet tot het uiterste in gebruik zijn, voordat een beroep op militaire bij stand kan worden gedaan. Als de noodzaak voor centraal optreden er is, zal de militaire hulpverlening wor den gecoördinaerd in samenwerking met de departementen van Economi sche Zaken en Binnenlandse Zaken. Incidenteel heeft kolen-vervoer reeds enkele keren plaatsgevonden. TRAILER RAMDE HUIS Een truck met oplegger uit Delft, geladen met blik, heeft gistermiddag te Medemblik aan de Oude Haven een voorpui van het huis der familie Glim geramd. De trekker kreeg ver moedelijk druk op de voorwielen door aan de kant van de weg liggen de sneeuw. Het gevaarte slipte naar links en werd door de zwaar beladen oplegger tegen het huis gedrukt. De pui werd ernstig beschadigd; in de zich daarachter bevindende kamer bevond zicih een zieke, die gelukkig juist aan de andere kant in bed lag en geen kwetsuren opliep. koop een pakje extra voor de Zondag! PUBUKATIE: HEI NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - GRAVENHAGE (Advertentie Na de aanhouding in Brussel 'n Merkwaardig interview Gisteren deelden wij reeds mede, dat de ex-kapitein van de K.N.I.L., Raymond Westerling, volgens berich ten uit België bij een nachtclub te Brussel was aangehouden. „De Turk'r is inderdaad in handen van de poli tie gevallen. Het blijkt nu, dat de ex- kapitein was ondergedoken in een kamer boven een nachtclub. Ver moedelijk heeft hij enige tijd strijd moeten voeren tegen de van beneden komende geluidjes en déze strijd heeft hij in ieder geval verloren. Hij heeft zijn eenzame onderduikplaats op een gegeven moment verwisseld voor de sfeer van Geuzelambiek en dansmuziek en deze kleine verbui- zing naar de benedenverdieping is hem noodlottig geworden. Westerling is op een veelvoorko mende manier in handen van de po litie gekomen. De rechercheurs ,die hem arresteerden, waren niet eens op de hoogte van het feit, dat zij de bekende ex-kapitein arresteerden. Westerling had namelijk even de warme nachtclub verlaten om een luchtje te scheppen op de Jacqmain- laan, toen hij in de armen liep van f 2.000,geëist Een Haags koopman had in 1945 een huis gehuurd en omdat de oor log niet direct onopvallend aan dit pand voorbij was gegaan, liet de koopman het eens flink opknappen. de koopman slechts zijn eigendom men had willen meenemen naar zijn nieuwe woning en dat de vernieling daarom niet opzettelijk was gepleegd. Daarom meende de verdediger, dat vrijspraak op zijn plaats was en de rechter besloot er 14 dagen over na Hij legde vaste wastafels aan, liet de j te denken- water- en elektrische leidingen ver-1 nieuwen en juist toen hem alles goed EINDHOVENSE MOORDZAAK. Geneest ruwheid en schraalheid (Advertentie) begon te bevallen, verkocht zijn huis baas het huis aan een ander, die er zelf in wilde gaan wonen. De koopman kreeg een ander huis, maar wilde liever niet verhuizen; een proces werd door hem verloren, maar voordat de deurwaarder hem met zacht geweld kon verwijderen, sloop te hij de gehele sanering^ zodat de nieuwe eigenaar verrast werd met een deerlijk gehavend bezit. Gisteren stond de 39-jarige koop man voor de rechter, wegens opzet telijke vernieling van een huurhuis en hoewel hij betoogde, dat hij alleen zijn eigen voorzieningen had pogen te verwijderen eiste de officier een boete van 2.000,of 4 maanden, omdat'de koopman voorwerpen, die aard- en nagelvast zaten, gesloopt had, hetgeen niet mag in een huur huis. De verdediger meende echter, dat STAND OP GROENTE- EN FRUITMARKT Voorraden spruiten en uien uitgeput Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groente, en fruitmarkt in de periode van 16 tot en met 22 februari 1956 het volgende mede: gedurende de periode van win terse weersgesteldheid heeft de afge lopen week wel de meeste invloed uit- geoerend op 't verloop op de groen temarkt. Ondanks belemmerende om standigheden van verschillende aard kon dc aanvoer van verschillende pro- dukten zich uitbreiden, kon de vraag krachtiger worden en ontwikkelden de prijzen zich duidelijk in stijgende lijn. De sluitkool soorten zijn na lange tijd eindelijk op de voorgrond getre den en vormden deze week de be langrijkste groep produkten. Aanvoe ren van het produkt aan de Noordhol landse veilingen en ook elders was niet mogelijk, maar er werd geveild op monster. Bij deze handel werden ruime hoe veelheden verkocht doordat de vraag naar groenten in het algemeen veel sterker was dan voorheen en door dat de sluitkoolsoorten eigenlijk de enige groep vormden, die op de toe genomen vraag kon reageren door een uitbreiding van de aanvoer omdat de voorraden sluitkool zo ruim zijn. Tot volledige ontwikkeling kon de handel niet komen daar de mogelijk heden van transport nog belemmerd werkten; deze mogelijkheden waren namelijk te beperkt. Onder deze om standigheden zijn de prijzen opgelo pen. De rrijzen liepen uiteen door de gewichtsverschillen. Er werd gele verd van de rode kool naar West- Duitsland. Frankrijk, België, Oosten rijk, Zweden en Italië en van de gele savoie kool naar West-Duitsland en geringe mate naar België. voorraden, die zijn opgeslagen in de bewaarschuren. De sterke vraag deed de aanvoer stimuleren, waardoor de voorraden, althans in bewaarschu ren, sterk geslonken zijn. De krachti ge vraag kwam van West-Duitsland en België en in geringere mate van Zwitserland. Deze vraag deed de prij zen geleidelijkstijgen zodat ze 'n hoog peil bereikten. Aan het einde van de week matigden de prijzen zich enigs zins. Kroten en witlof. Het aanvoeren van kroten werd ernstig bemoeilijkt door de weersge steldheid. Dit produkt ligt vrijwel uit sluitend op geslagen in de kuilen op het land en deze kuilen konden niet worden geopend. Voor het beperkte aanbod was aanvankelijk de belang stelling niet zo groot, maar deze werd tegen het einde van de week iets gunstiger. Daarbij kwam de waag van de binnenlandse markt en verder van Engeland en West-Duitsland. Tot de belangrijke produkten be hoorde zeker witlof. De aanvoer bleef goed op peil, hoewel deze aanvoer' niet gespreid was over veel veilingen. De binnenlandse markt was opnieuw de belangrijkste bestemming, maar er werden ook kleine hoeveelheden ge- exporteei-d. De prijzen konden door de gunstige vraag een duidelijke ver betering ondergaan. Van betekenis was ook de handel in knolselderij. Voor de tijd van het jaar waren de aanvoeren van redelijke omvang. De prijzen liepen op tot een gunstig peil door de aanhoudende goede vraag van West-Duitsland en België, terwijl pok de binnenlandse markt 'interesse behield. Zodoende konden de grove knollen aan het einde van de week zo hoog oplopen. Geen spruiten en uien. De aanvoer vari sla onderging vrij- een redelijk peil. De afzet richtte zich weer op Engeland en het binnenland en daarbij konden de prijzen gehand haafd worden op hét bestaande gun stige niveau. De handel in spruiten kon niet meer van veel betekenis zijn. De strenge vorst heeft het produkt geschaad en bemoeilijkt het oogsten wel zeer ern stig. Voor de restanten zijn op de bin nenlandse markt en op de Westduitse markt nog alleszins gunstige prijzen gemaakt. Voor uien bestond zeer veel belang stelling, maar daar kon niet aan wor den voldaan doordat het aanbod zeer beperkt bleef. Aan verschillende vei lingen kwam de aanvoer al geheel ten einde. De prijzen liepen op tot een ongekend hoog peil, doordat En geland en ook West-Duitsland en België sterk in de markt bleven. Vogeldrpma rond Delft Dreigende ondergang De opening van de sluis bfj Leid- schendam betekende voor vele vo gels in de Vliet tussen Rijswijk en Delft de genadeslag, want daar het water, dat door het lozen van fa briekswater enigszins op tempera tuur was gehouden, enkele graden daalde, begon zich een ijsvloer te vormen, die vele vogels heeft inge vroren. De toestand van de duizenden vo gels in de Vliet is trouwens de laat ste dagen vrij rampzalig geworden. Vooral de meerkoeten zyn aan het eind van hun krachten; zij lopen ver suft over de trottoirs heen en zijn soms niet eens meer in staat voor 't verkeer uit te wijken. Op het vliegveld Ypenburg telde men gistermorgen ruim 50 dode vo gels en in de kelders van het vlieg- 28 Maart in h.b. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch zal 28 maart do. strafzaak te gen de Eindhovenee opperman in ho ger beroep in behandeling nemen, die op 6 oktober 1955 door de Bossche rechtbank veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van vijftien jaar we gens doodslag op zijn echtgenote, die in verwachting was; dit geschiedde op 9 oktober 1954 in een nauwe steeg bij de Boschdijk te Eindhoven. De rechtbank heeft vijf openbare zittingen in Den Bosch en een zitting te Eindhoven aan deze zaak besteed. Twee officieren van justitie zijn in deze zaak opgetreden. Mr. Van Ever- dingen eiste wegens moord levens lang bij de behandeling in maart ver leden jaar. Mr. Houben achtte daar entegen moord niet bewezen en eiste wegens doodslag vijftien jaar. Het hof heeft thans twee dagen voor deze strafzaak uitgetrokken. Er zullen twintig getuigen worden ge hoord. de twee rechercheurs, die hun nach telijke routine-ronde deden en naar de papieren van de wandelaar vroe gen. Deze had geen papiei*en en werd derhalve voor een verhoor naar het politie-bureau gebracht, waar de autoirteiten tot de ontdekking kwa men, dat het Westerling was, die op een heel toevallige manier tegen de lamp was gelopen. Over de grens? Zoals men weet, is Westerling op 16 september illegaal uit Nederland vertrokken om zoals hij zijn me dewerkers later liet mededelen Indonesië te gaan bevrijden. Hij heeft in België geen misdrijf gepleegd en zijn uitlevering is dooi de Nederlandse regering niet ge vraagd In de Brusselse hoofdstad is hij derhalve niet in hechtenis geno men. Na op het hoofdbrueau van po litie te zijn verhoord, heeft hij bevel gekresen voor donderdagavond 6 uur Belgisch grondgebied te verla ten. Sindsdien is nog niet bekend, waar Westerling zich bevindt. Nadat Westeling op 16 september van vorig jaar Nederland had verla ten hebben allerlei geruchten over hem de ronde gedaan. Na de mede deling van een zijner adjudanten, dat.de ex-kapitein in de nacht van 12 op 13 October op een jacht de Ooster- schelde was afgevaren, werd be weerd, dat hij in Penang besprekin gen zou hebben gevoerd met Hasan Tiro, die voorstander is van de af kondiging van een Islamietische re publiek in Indonesië. Hoewel men aanneemt, dat Wester ling lange tijd in Brussel heeft ver toefd, is het niet uitgesloten, dat hij in de periode van vorig jaar 16 sep tember tot nu ook enkele reizen heeft ondernomen. Merkwaardig interview. Onder het voorbehoud dat Wester ling al meer met grandioze plannen heeft rondgelopen en zich aan over drijving heeft schuldig gemaakt, maar met daarnaast de mededeling, dat de bron betrouwbaar is en Wester ling dus inderdaad zó moet hebben gesproken publiceert Trouw he denmorgen een interview, dat de Britse journalist Eric Kennedy van Daily Express enkele uren voor de arrestatie met Wesseling had De Engelse journalist schrijft: „Ik verliet Westerling 2 uur en 45 minuten voordat hij werd ge arresteerd Woensdagavond om vijf uur ging mijn telefoon. Het was de opgedoken Westerling Een uur la ter ontmoette ik hem. Zes uur lang zette hij mij zijn plannen uit een. Het was in een druk hotel in Brussel. Westerling had een klein zwart snorretje daten staan als onderdeel van zijn vermomming. Hij droeg een donkerblauwe pull over met hoge kraag onder een sportjasje boven een flanellen bi'oek. Westerling zei mij dat hij een „intex-nationale gx-oep" van leger- i nstructeurs had samengesteld, die klaar staat on. naar Indonesië te gaan. „Zij zullen uit België ver trekken'', zei hij Hij voegde daar aan toe, dat hij sedert september reeds twee clandestiene bezoeken aan Indonesië heeft gebracht, „waar ik contact heb opgevat met democratische leiders, die daar een verzetsleger aan het opbou wen zijn". Westerling ging verder met te zeggen „Ik wil onderstre pen, dat mijn leger internationaal is. Het kan dus niet gebrandmerkt worden als een Nederlandse poli tieke groep". Hij ging zelfs zovej:, dat hij be kende: „Mijn medewerkers zijn avonturiers, die avontuur en gel delijke winst zoeken en dat zullen zij krijgen. Voor mij is het echter een ideaal." Wij vroegen Westerling over wapenen: „Ja, die hebben wij", zei hij, „maar ik kan natuurlijk niet zeggen, waar die zijn opgesla gen". Schade minstens 2 ton Omstreeks vier uur gistermiddag is de Schiedamse brandweer gealar meerd voor een ernstige brand in een pand in de 's Gravelandsestraat achter de Noord-Westsingel. In het enkele jaren geleden gebouwde pand bevon den zich de lakspuiterij van de indu striële handelsonderneming Leton, eigenaar J. H. Scholte en een opslag plaats annex reparatieinrichting van de te Vlaardingen gevestigde zakken- Landel Leyendekkers. Door onbekende oorzaak was de brand ontstaan in de lakspuiterij waarin zich uiteraard een flinke hoe veelheid snel brandbaar materiaal bevond. De vlammen grepen uiterst snel om zich heen en tastte ook het belendende gedeelte aan, waarin naar Het kentekenleed zal binnen een jaar geleden zijn Het kentekenleed, het wachten op J kaart" van het kentekenbewijs krij- kentekenbewijzen voor automobielen gen. .iW.KX! J»,n3ari I Aangezien in ons land jaarlijks en- la" ?Ll° g?ieden kele honderdduizenden motarvoer- zyn. Deze mededeling deed de mi nister van verkeer en waterstaat mr J. Algera zoals wij reeds in het kort meldden gistermiddag in zijn toe spraak bij de opening van de RAI te Amsterdam. Een commissie van deskundigen 'heeft in zijn opdracht een systeem uitgewerkt, waarbij het mogelijk wordt, direct bij aankoop van een compleet automobiel of motorrijwiel, een kentekenbewijs bij een der be lastingkantoren aan te schaffen. Het tegenwoordige kentekenbe wijs zal daartoe in twee stukken worden geknipt. Het „a-deel", waar op de technische bij zonder-heden van een wagen worden beschreven, zal dadelijk door de importeur of dea ler aan de koper worden verstrekt. De impoi-teur of dealer zal dit be- ■wijs dus bij de rijksdienst voor het wegverkeer moeten blijven aanvra gen. De „variabele gegevens" worden op de rechterhelft van het kenteken bewijs ingevuld. Deze helft zal op een der belastingkantoren tegelij kertijd met de eerste belastingkaart verkrijgbaar zijn. Deze „B-helft" zal dus niet langer door de rijksdienst worden afgegeven. De belastingkaax-- ten zullen verkleind worden en een voudiger. De drie documenten ko- tuigen van eigenaars verwisselen, zal deze vereenvoudiging van afgifte een enorme tijdsbesparing voor de rijksdienst en voor het publiek be tekenen. 'schatting bijna een half miljoen jute zakken lagen opgestapeld. Toen dit materiaal in brand vloog, ontstond ex- een buitengewone sterke rookontwik keling. De brandweei-, die met groot materiaal was uitgerukt, tastte het vuur onmiddellijk aan alle kanten aan en had in minder dan geen tijd tien slangen uitgelegd. Het was echter door de kou een zware taak het blus- singswerk te verrichten. Het pand, dat slechts een verdie ping heeft, brandde vrijwel geheel uit. In de lakspuiterij bevonden zich ongeveer 200.000 stalen buizen, welke door voor de N.V. Buizenfabriek Ex celsior besporen moesten worden. Vol gens een voorlopige schatting beloopt de totale schade ongeveer 200.000 gulden. Het pand was verzekerd. Het regeringsdiner ten paieize, dat enkele weken geleden in verband met het overlijden van minister Don ker was uitgesteld, zal ni^op 25 febr. plaats vinden. NEGEN KOEIEN VERBRAND. Te Suameer is een schuur achter de bakkerij van de heer R. van der V. verbrand. Negen koeien en een auto, die zich in de schuur bevonden verbrandden. De bakkerij en het wóonhuis brandden gedeeltelijk af. Verzekering dekt de schade. Eén jaar geëist Breekpeen werd aangevoerd uit wel geen verandering, maar bleef op Rijswijk de dood vinden. veld heeft men een verwarmde ruim-1 men bij elkaar in een handig plas te ingericht, waar stex-vende vogels i tic-hoesje. op verhaal gebracht kunnen worden. Ook bji verkoop van een auto door Als de dooi echter niet zeer vlug in- een particulier zal de belastingdienst treedt, zal menselijke hulp in dit die-1 Voor wijziging in de tenaamstelling rendrama tekort schieten en zullen zorgen. Men gaat dan naar het be- duizenden vogens rond Delft en lastingkantoor en kan onmiddellijk De officier van justitie bij d< Haarlemse rechtbank heeft gisteroch tend tegen een 53-jarige veehouder caféhouder uit Haarlemmermeer, wien ten laste was gelegd het besturen van een auto op de Kruisweg te Hoofd dorp onder invloed van drank en een poging om een wachtmeester van de rijkspolitie op de Kruisweg nabij de IJ weg omver te rijden, omdat hij niet vilde voldoen ifttn een stopteken van deze wachtmeester, een gevangenis straf geëist van één jaar met aftrek van voorarrest en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar. De wachtmeester was gewaar schuwd dat op de Kruisweg een auto reed waarvan de bestuurder vermoedelijk onder invloed var- drank vorkeerde Bij een achtervol ging tussen Hoofddorp den Heemste de passeerde hij de gesignaleerde auto. De politieman stopte bij de Zij weg en met een rode zaklantaarn een nieuwe tenaamstelling op de „B- de naderende auto een stopteken, aan t welk verzoek echter niet werd vol daan De veehouder, die de auto be stuurde was naar links uitgeweken De politieman moest* opzij springen, anders zou hij zijn aangereden. De veehouder reed linksaf de Zijweg op en 1500 meter verder reed hij naar een erf. De wachtmeester was hem acl terop gereden en zette zijn auto bij de ingang van het erf De veehou der reed zijn wagen achteruit, botste tegen de stilstaande auto en kreeg gelegenheid weg te rijden; zijn auto- nummer was echter genoteerd en twintig minuten later werd hij Sn zijn wrong aangehouden. Voor de rechtbank verklaarde de verdaento de wachtmeester niet ge zien te hebben Wel had hij rood licht waargenomen maar hij had ver ondersteld, dat jongens met rood licht aan het spelen waren. De verdediger achtte het rijdep in onbekwame toe,stand bewezen. Dat houdt in, dat de opzet van de twee andere ten laste gelegde feiten niet vaststaat Daarom vroeg hij voor deze punten vrijspraak. De rechtbank zal op 8 maart a.s. uitspraak doen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6