A rsena Meer onbevoegde dan artsen genezers De benoeming van een katholiek tot gezant bij Vaticaan Méér dan ooit.. Mgr Huibers begroet Gooise geestelijkheid Prof. Gerbrandy beschuldigde regering van schending grondwet Aanpassing aan nieuw statuut Molenbrand in Raamdonksueer Groots onderzoek in voorberetdinq 25% der Utrechtse gezinnen ondercontrole' magnetiseur .ilJDAG 24 FEBRUAKi 1356 TWEEDE BLAD PAGINA 1 VRAAG VAN MR. BURGER OVER: Min. Eeyen: Regering meet vrij zijn in haar beleid De heer BURGER (P.v.d.A.) heeft niet katholiek waren. Gekozen is de- gistermiddag in de vergadering der Tweede Kamer aan de minister van buitenlandse zaken de volgende vraag gesteld: Waarom heeft de minister geen overleg met het parlement gepleegd alvorens over te gaan tot een gewij zigd benoemingsbeleid inzake de Nederlandse vertegenwoordiging bij het Vaticaan? Minister BEYEN zegt dat de heer Burger er blijkbaar van uitgaat, dat er een benoemingsbeleid inzake de ze vertegenwoordiging bestond. Dat zou dan moeten inhouden dat geen of bij voorkeur geen katholiek zou moeten worden benoemd. Er is geen sprake van een zodanig beleid. Van de drie gezanten waren er twee ka tholiek. Er is nooit bij de instelling van de post discussie over geweest of een katholiek of niet-katholiek zou worden benoemd. De regeringmoet z.i. vrij zijn in haar beleid wie zij wil kiezen voor een post. Het zou niet juist zijn een regel te moeten volgen als welke in de vraag wordt bedoeld. De kandida ten zijn zorgvuldig in da weegschaal gelegd; niet is nagegaan of ze al of genen, die het meest geschikt leek voor de post. De heer BURGER (P.v.d.A.) vraagt nader of indien er in 1944 bepaalde overwegingen zouden hebben gegol den bij de benoeming van een ge zant, het'niet juist zou zijn geweest over afwijking daarvan overleg te plegen met het parlement. De heer ROMME (KVP) .-stelt de vraag of de minister meent dat er geen redelijke staatsrechtelijke ovei wegingen zijn, die ten grondslag konden liggen aan de vraag van de heer Burger De heer OUD (WD) vraagt of de minister het in overeenstemming acht met de juiste verhoud1'ng tussen regering en staten-generaal. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (P.v.d.A.) vraagt of de mi nister kan erkennen dat er verschil is tussen een benoenr'ng in concreto en de benoemingspolitiek. Mimster BEYEN geeft als zijn me ning te kennen, dat als het om een bepaalde benoeming gaat, het onjuist zou zijn als er tevoren overleg werd gepleegd. Het parlement heeft alle gelegenheid tot kritiek. Het gaat er om of in 1944 een bepaald beleid is uitgestippeld. Zelfs al zou men toen een beshssing hebben genomen, dan maakt dat nog niet tot beleid. ziet u de pakjes Arsenal te voorschijn komen. Want waar gerookt wordt, Is Arsenal present. Koninklijk van aroma i Overal.bovenal. SUPER QUALITY Rookt u Heser een filter tip? Neem dan de nieuwe Arsenal King Filter Met of zonder filter dezelfde prijs „Zullen het best met elkaar kunnen vinden". Donderdagmiddag hebben de gees telijken van het Gooi hun nieuwe bis schop mgr. J. P. Huibers begroet in de basiliek van St. Jan «te Laren. Na een gezamenlijk gezongen vespers heeft mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, de geestelijkheid als volgt toegesproken: Als een der oudste van jaren, maar tooh het allerjongste lid van deze achtbare priesterschaar, van wie de meesten mij nog onbekend zijn, voel ik mij nog wel wat vreemd, maar daardoor des te meer getroffen dooi de hartelijke wijze, waarop u mij op deze bijeenkomst hebt ontvangen en uitgenodigd. Ik weet, dat het losmaken van vele banden met het aartsbisdom voor u allen een offer betekent en dat ook voor het aartsbisdom zelf het een groot verlies is, dat het een der schoonste dekenaten moet afstaan. Daarom echter waardeer ik nog meer, waarop gij met opzijzetten van vele menselijke gevoelens deze grote verandering in uw leven uit Gods hand hebt aangenomen. U weet, dat ook wij grote offers moesten brengen en dat hoogst be langrijke gedeelten van Haarlem zijn "gescheiden. Het verheugt ons echter, dat zowel gij als wij als trouwe zonen der Hei- MILITAIRE DIENST Uitstel leerlingen avondlycea De minister vani Oorlog heeft zich pp verzoek van zijn ambtsgenoot van" Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bereid verklaard aan leer lingen van gesubsidiëerde avondlycea uitstel van eerste oefening te verle nen, indien wordt voldaan aan de volgende voorwaarden: 1. De studie aan het avondlyceum moet zijn aangevangen vóór of uiter- Incident in Tweede Kamer Zeer strenge kritiek uitte gistermid dag in de Tweede Kamer mr. P. S. Gerbrandy aan het adres van de Ne derlandse regering met betrekking tot het drama Indonesië. Aanleiding tot deze ongemeen felle kritiek van de bejaarde Gerbrandy was de aanhangig gemaakte grond wetswijziging in verband met de nieuwe rechtsorde van het konink rijk. De ministers willen niet alleen In donesië, maar alles wat betrekking. lijk in het kalenderjaar, waarin de heeft op de thans eenzijdig opgezeg- leerling 18 jaar wordt. 2,_ De genoten, opleiding zowel, als de bij de studie gemaakte vorderin gen moeten zekerheid geven, dat er een redelijke kans van slagen be staat. Geen uitstel wordt verleend aan degene, die de studie aan een dag school voor middelbaar of voorberei dend hoger onderwijs wegens onvol doende vorderingen staakt of moet staken en zich daarna aanmeldt als leerling van een avondopleiding. de Unie uit de constitutie geschrapt zien. Hij verzette zich tegen het weg laten van het 14e hoofdstuk, waarin de opbouw van de Nederlands-Indo nesische Unie is omschreven. De laat ste staatsrechtelijke mogelijkheden zouden hiermede prijsgegeven wor den, „Herhaaldelijk is de grondwet ge schonden", riep de Londense oud-mi- Ondanks verwoede gevechten van de brandweer tegen de fel om zich heen grijpende vlammen, is donderdagmiddag de eeuwenoude molen „Zelden- rust" te Raamsdonkveer volkomen uitgebrand, zodat alleen de zwartgebla kerde muren met daar bovenop triest de kale metalen wieken, bleven staan. De oorzaak van de brand is tot heden toe onbekend, hoewel er op het moment dat deze uitbrak in de molen werd gewerkt. De politie stelt een onderzoek in. De foto geeft een beeld van het nablussingswerk van de brandweer bij de geblakerde resten. Duidelijk is te zien hoe de omloop zwaar door het vuur werd beschadigd en hoe de kap volkomen wegbrandde, overige geplaatste handarbeiders. nister-president uit. „Thans moeten de laatste sporen van deze rechts- schennis verwijderd worden". Hij herinnerde er aan, dat er in het archief van de Tweede Kamer nog altijd een adres berustte van eën aan tal prominenten op één na (Gerbran dy was één van de ondertekenaren) aan het parlerpent, naar aanleiding van de souvereiniteitsoverdracht, waarin wordt anagetoond, dat de ver antwoordelijke ministers vervolgd moeten worden» Hij vroeg aan de heer Beel of hij bereid was van het „Torentje" (zijn M1SSPKONG OP RIJDENDE TRAM Toen een* 48-jarige Ams'erdamso "rouw gistermorgen op het achter balkon van een rijdende Artifterden:- se tram wilde springen, viel zij en raakte met haar mantel verward tus sen de wielen van de bijwagen. Eerst 3D meter verder kwam de tram tot stilstand en met verwondin gen aan achterhoofd en rechterbo- venbeen moest de vrouw in het zie kenhuis worden opgenomen. Weer overleg in Stichting v. d. Arbeid Regeringsbemiddeling slaagde De bemiddelingspoging van de re- werkkamer op het departement) naarjgerjng jnzake het loongeschil is ge- een flat aan de Casuariestraat (huis siaagd. Na een nog geen twee uur van bewaring) te verhuizen. - Minister Beel weerlegde de kri tiek van Gerbrandy. Hij wees op de koninklijke rede van december 1942. „Wij allen betreuren het verloop van de onderhandelingen met Indonesië, maar niet alléén wij konden de koers bepalen". Hij vond, dat prof. Gerbran dy veel te ver was gegaan. „Dit is niet de manier om deze zaak te behandelen. Allen hebben wij gewerkt op de grondslag van ons ge weten; we hebben allen het beste voor het koninkrijk gezocht". Hij hoopte, dat minister Gerbrandy zijn raadsman zou worden als hij zijn „Torentje" voor de flat aan de Casua riestraat moest verwisselen. Prof. Gerbrandy is een uitstekend pleiter, maar zijn opvattingen deugen niet. Incident, Onmiddellijk nadat minister Beel deze woorden had gesproken kmnk van de publieke tribune luid de stem van een vrouw, die riep: „Ik heb u toch gewaarschuwd en ik heb het u toch geschreven, aan elk lid van de K.V.P." Op dat moment werd zy door de Rijkspolitie verwijderd. De verwekster van dit incident, zo bleek later, was een '78-jarige dame uit de Jozef Israëlslaan te Den Haag, die al wekenlang de debatten in de Tweede Kamer had gevolgd. Haar adres was bij de regering bekend. Ziekenhuis-kwestie in de Tweede Kamer Vragen aan Suurhoff Het Tweede Kamerlid, de heer Van Lienden, heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de mimster een verzoek van het college van regenten van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Am sterdam voor de bouw van een nieuw r.k. ziekenhuis aldaar afgewezen? 2. is de minister van oordeel, dat het aantal thans beschikbare bedden in hét O. L. V*. Gasthuis te Amsterdam voldoende is voor de behoefte aan zie kenhuisbedden voor de rooms-katho- lieke bevolkingsgroep, die voor ver pleging op dit ziekenhuis is aange wezen? 3. Indien vraag 2 ontkennend moet worden beantwoord, op welke gron den heeft de minister dan zijn mede werking aan de bouw van een nieuw rooms-katholiek ziekenhuis te Am sterdam onthouden? KOLENBUSLAG VOOR GEMEENTELIJKE HANDARBEIDERS De staatssecretaris van sociale za ken heeft de gemeenbesturen geschre den goed te keuren dat de lonen, in gevolge de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling, voor hand arbeiders over de week van 20 tot en met 25 febr. worden verhoogd met een branistoffenbijslag. Dezebyslag bedraagt 4.10 voor kostwinners en alleenwonenden en 2.05 Voor de durende bijeenkomst op het departe ment van Economische Zaken tussen vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties en de mi nisters Suurhoff, Ziglstra en De Bruyn en staatssecretaris Van Rhijn, werd meegedeeld, dat de besprekingen over eventuele loonsverhogingen in de Stichting van de Arbeid zullen wor den hervat. Naar men meedeelde, werd tijdens de besprekingen op het ministerie Kerk met volle overgave hebben aan genomen En ook met al ons vermo gen zullen uitvoeren zoveel het maar mogelijk is. Hierin zijn wij het reeds volkomen eens. Trouwens wij zijn altijd goede bu- rem geweest en het verschil tussen Utrecht en Haarlem is niet zo groot, wij -zijn er vast van overtuigd, dat wij in hartelijke samenwerking e.kaar best zullen vinden. In die overtuiging roep ik u allen een hartelijk welkom toe in het bisdom Haarlem. Ik moet eerlijk erkennen: de toevoeging 'in het Gooi aan het bisdom Haarlem, of schoon door ons nooit gevraagd, is voor het thans verkleinde bisdom van grote betekenis. Mgr. besloot met de mededeling, dat deken Frank van Hilversum be noemd is tot kanunnik van het Haar lemse kapittel. „Buskruid" blies in 's Rijks ideeënbus In het februari-nummer van „Bus kruid", het orgaan van de centrale ideeënbuscommissie van het rijk zijn wederom met een beloning of een aankondigingspremie gehonoreerde ideeën vermeld. Zo kreeg een ambtenaar bij de rijksverkeersinspectie een beloning lige Katholieke Kerk de beslissin-1 van 100.voor zijn idee over be- gen van onze vader de Paus en plaats bekleder van Christus Ze'en opp-r oestuurder van de hele Katholieke „Kennis" versnoepte voorbarige erfenis Verdacht van verduistering van veertigduizend gulden ten naue.'e van een kennis is een radiomonteur aan gehouden. De kennis had een bedrag van zes- tigdiudzend gulden gekregen van zijn sonoonvader, die op sterven lag. Toen de man weer beter werd, mocht schoonzoon het geld houden. De radio-monteur die een zaak had stelde de gelukkige voor een huurkoop systeem te financieren. Hij maakte z;el£ echter de contracten op tot een gezamenlijk bedrag van veertigdui zend gulden. Hij maakte van het geld buitenlandse reizen en reed in dure auto's. De zaak kwam aan het licht toen zijn boeken werden gecontro leerd, nadat hij failliet was verklaard. In hartje Amsterdam Lifter berooft automobilist richtgeving aan de scheepvaart. Een jeugdige bode bij de rijksvoorlich tingsdienst lanceerde een idee om de kosten van verzending van drukwerk- paketten te „drukken". Voor de daar uit voortvloeiende kostenbesparing werd hem 60.in de hand gedrukt;. Een aanmoedigingspremie van 25 kreeg onderandere een ambtenaar bij het gewestelijke arbeidsbureau te Leeuwarden voor zyn idee betreffen de voorkoming van verlies van ar beidstijd. Een keurder bij het rijksin- koopbureau kreeg een aanmoedigings premie van 10.voor zijn idee in zake het roestvrij houd en van door de BB. opgeslagen kruiwagens. Aan een ambtenaar van de griffie van het kan tongerecht te Delft werd een aan moedigingspremie van 40 toegekend voor een voorstel tot vereenvoudiging van de administratie van griffie 'en parket. Het idee komt echter niet voor uitvoering in aanmerking, orydat in middels tot verwezenlijking van een nog verder reikende vereenvoudiging was besloten. Tenslotte werd aan een ambtenaar van verkeer en waterstaat een aan moedigingspremie van 25 toegekend voor zijn voorstel tot verbetering van: het waarschuwingssysteem ten behoeve van de ambtenaren, die de „weistandsgrens" gaan passeren en daardoor uit de verplichte verzeke ring geraken. Een automobilist nam woensdag in de Marnixstraat te Amsterdam e: t Engels-sprekende lifter mee, die naar de Zeedijk moest en de weg niet kon I. A. ALER: vinden. Op de Prins Hendrikkade aangekomen, zei de lifter in het En- van Economische Zaken een aantal gels: „Stop hier maar en zet de mo- misverstanden uit de weg geruimd,' waardoor een basis kon worden ge vonden voor een hernieuwd overleg in de Stichting van de Arbeid. Er werden van ministeriële zyde geen concrete tussenvoorstellen gedaan. De Stichting van de Arbeid zal de volgende week woensdag wederom bijeenkomen. Tot dit tydstip hebben Vliegveld Zestienhoven „Geen tweede Schiphol" De directeur van de KLM de heer I. A. Aler, heeft voor leden van het tor af." Toen de autobestuurder aan dit verzoek had voldaan, vóelde hy iets departement Rotterdam van de Ned. scherps in zijn rechterzij, terwijl de Mij. voor Nijverheid en Handel ver- Engelsman zei: „Als je nog een kik klaard, dat er z.i. voor een tweede geeft, ben je er geweest." vliegveld van de importantie van De lifter haalde 130 uit de zak Schiphol in Nederland geen plaats is. van de automobilist en verdween. De Niettemin had hij een ooen oog voor politie is onmiddellijk op onderzoek de verlangens van het Rotterdamse beide partijen gelegenheid in interne, uitgegaan in de omgeving van del zakenleven en zag hij de mogelijk- kring hun houding tijdens de komen-1 Zeedijk, doch heeft de dare nog niet heid dat Zestienhoven van Europees de bijeenkomst te bepalen. gevonden. belang zou kunnen worden. Twee voormalige ministers, een aantal hoogleraren, diverse artsen, alsmede volksvertegenwoordigers uit het parlement hebben zich bereid ver klaard him medewerking tfc verlenen bij een serieuze poging om door ver zameling van feitenmateriaal een op lossing te vinden voor het vraagstuk der paranormale geneeskunde. Zij hebben zitting genomen in de raad van bestuur van de kortgele den opgerichte „stichting inzake het vraagstuk der paranormale genees kunde en haar maatschappelijke bete kenis". Voorzitter van het dagelijks bestuur is mr. dr. J. in 't Veld, leden zijn mr. dr. P. J. Witteman, lid van de kvp-fractie der Tweede Kamer, mr. C. H. Plug, rechter te Amsterdam, alsmede de artsen J. G. Haas en de zenuwarts W. Kat uit Amsterdam. Voorts is als adviseur aan dit dage lijks bestuur toegevoegd prof. W. H. C. Tenhaeff. 25% der gezinnen In de raad van bestuur heeft even eens een vrij groot aantal vooraan staande Nederlanders zitting geno men, o.a. mr. J. van Doorn van het departement van sociale zaken, prof. mr. J. R. Hooykaas, de heer M. A. Reinalda, lid van de Raad van State, prof. ir. E. L. Selleger uit Bergen N.H.) en mevrouw FortanierDe Witt. Volgens het dagelijks bestuur oefent in Nederland een groter aantal onbe voegden de geneeskunde uit, dan het bestaande aantal bevoegde artsen. Een sociologisch onderzoek te Utrecht heeft aangetoond dat in 25% der Utrechtse gezinnen gebruik gemaakt wordt van de hulp van magnetiseurs en dat ongeveer de helft van de voor deze behandelde patiënten zich door him behandeling genezen acht. Uit dit onderzoek blijkt verder dat de activiteit van onbevoegde genezers moeilijk door de justitie afdoende kan worden bestreden, omdat de vraag naar hun hulp onder de bevolking te groot is. Grote gevaren De jonge stichting is van mening, dat de werkzaamheid van deze onbe voegde genezers, die zonder enige contróle en toezicht wordt uitgeoefend, grote gevaren in zich bergt, omdat zich onder de zich paranormale be gaafd noemende groep gemakkelijk notoire kwakzalvers en charletans kunnen schikken. De aloude vraag is nu hoe het kaf van het koren moet worden gescheiden, als er tenminste koren bestaat. De stichting gaat dus niet van het stanpunt uit, dat para normale geneeskunst taboe is, noch dat er inderdasd bona fide magneti seurs en dergelijken bestaan. Doel van de stichting is juist het mogelijk te maken, dat een onder zoek naar deze, feiten en verschijnse len wordt ingesteld. Dit onderzoek zal aan de hoogste eisen, die men aan een wetenschappelijk onderzoek stel len kan, moeten voldoen. Wel ligt de bestrijding van de gevaren voor de volksgezondheid op het terrein van de overheid, maar volgens de stichting zal deze overheid, gezien de récente uitlatingen over dit onderwerp van de minister van sociale zaken, niet tot een doeltreffende bestrijding kunnen komen, zolang zij niet de wezenlijke aard en omvang van deze gevaren kent Dit vereist een aantal feitelijke gegevens, die het onderzoek zal moe ten opleveren. Het onderzoek zal moeten geschieden door een of meer medici, gesteund door geschoold per soneel en behoorlijk geïnstrumen teerd, terwijl het onderzoekteam zal moeten worden gesteund en bijge staan door een curatorium, samenge steld uit hoogleraren en academici van onbetwijfelbare wetenschappe lijke reputatie. Duur 3 tot 5 jaar Een onderzoek zoals de stichting thans hoopt te kunnen uitvoeren, is voor zover bekend nog nimmer en nergens te wereld verricht. Er is een kleine reeks verspreide waarnemin gen, die echter .niet tot een oplossing van het prolbeem hebben geleid» De stichting hoopt dat, zo het on derzoek voldoende feitenmateriaal mocht opleveren, te zijner tijd mis schien kan worden overgegaan tot verandering van de wet van 1875, waarbij de uitoefening van de ge neeskunst aan onbevoegden wordt verboden. Volgens mr. In 't Veld zal het hele project circa 100.000 per jaar kos ten, terwijl de duur van het onder zoek geschat wordt op drie tot vijf jaar. Dit geld is nog niet voorhan den. Daarom doet de stichting een beroep op het gehele Nederlandse volk om haar te steunen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5