R IJ N S REEK PRONONCE VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 DELEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 VOORSCHOTEN VOEDSEL NAAR DE BIESBOSCH, Gisteren hebben enkele ingezete nen van Voorschoten voedsel voor de hongerende vogels naar de Bies- bosch kunnen brengen. Op initiatief van de heer De Beer en wachtmees ter Verseput hadden de bakkers en graanhandelaren een hoeveelheid voedsel bijeengebracht, dat er zijn mocht. Twintig mudzakken vol oud brood en 100 kg graan konden afge leverd worden. De brengers waren er nog getuige van hoe gistermiddag drie helicopters dit voedsel voor de hongerende vogels uitwierpen. PROGRAM KON. WILHELMINA- VERENIGING. De Koningin Wiihelminavereniging hield gisteravond in „Het Wapen van Voorschoten" de jaarlijkse ledenver gadering. Zoals gewoonlijk was daar voor flinke belangstelling hetgeen niet in de laatste plaats ligt aan de gemoedelijke gezelligheid die daar pleegt te heersen. De voorzitter verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder da ere-voorzitter van de K.W. vereni ging, burgemeester C. J. van der Hoeven. Kon in het vorige jaarverslag mel ding worden gemaakt van een groie toeloop van nieuwe leden, dit jaar was de secretaris, de heer Nasveld tevreden dat er niet al te veel „be dankjes" waren binnengekomen. Wat betreft de feestelijkheden in het af gelopen jaar meende spr. deze over het algemeen als zeer geslaagd te kunnen noemen. Het steeds groter wordende aantal kinderen dat aan de feestelijkheden deelneemt zal in de toekomst bijzondere maatregelen vragen, aldus de secretaris. De heer Kraayeveld bracht namens de penningmeester verslag uit over de financiën. Deze bleken geen grote zorgen met zich te brengen, integen deel, de jaarrekening sloot met een batig saldo van 1397,—. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heren van Oosten en Ver hoogt, De bestuursverkiezing gaf aanlei ding tot een zeer levendige discussie. Er was namelijk buiten de voordracht van het bestuur uit de leden een te- gencandidaat tegenover de heer S. H. Kuypers naar voren gebracht. Na enige bespreking werden de heren van Meurs en Niersman hij enkele candidaatstelling herkozen. Stemming werd gehouden tussen de heer S. H. Kuypers en de tegencandidaat de heer IJperlaan, waarbij de heer Kuy pers met overgrote meerderheid van stemmen werd herkozen. De voorzitter deelde hierna het een en ander mede wat betreft de fees telijkheden op 30 appril a.s. Het bestuur is voornemens dit jaar het accent te leggen op de kinder feesten zonder daarbij echter het overige deel te vergeten. Bespreking met de betreffende commissie heeft reeds plaats gehad. Verder zullen op UW ADRES VOOR BETERE NYLONS Advertentie Mensen in nood Derde verantwoording De eerder toe- dan afnemende vorst doet de nood in sommige gezinnen en bij vele ouden van dagen tot het uiterste stijgen, maar gelukkig staan er steeds mensen klaar om deze nood gevallen te hulp te komen. Voor zover wij thans binnenkre gen, bedraagt de verantwoording: Saldo 390.— St. Elisabeth, Hartebrug: Saldo tot zaterdag 62.50 St. Vlncentius: Maria-conf.: C. H. 10.— V. d. P. 10.— N.N. 10.— K. L. 10.— F. S. (op giro t.n.v. de heer Somme- ling, Oegstgéest 257669 „20.— N.N. 2.50 Totaal 515. Verschillende telefoontjes bereikten ons, die ons vroegen naar de adres sen van Vincentianen of van de Elisa- bethvereniging, daar de krant van zaterdag zoekgeraakt was. Hier volgen dus nogmaals de adres sen, waar men dankbaar uw hulp in de vorm van geld, dekens of ko len in ontvangst zal nemen voor de mensen, die in deze tijd hun ar moede op dikwijls ondragelijke wijze ervaren. y Sin Vincentiusverenigingen: De heer K. Vlasveld, Doezastraat 20, tel. 21300; de heer J. L. Sommeling, Louise de Colignielaan 34, Oegstgeest, tel. 23200; de heer S. Leicher, Rijn- en Schie- kade 43, tel. 22993: de heer J. Th. Hosman, Breestraat 111, tel. 22993; de heer A. Timmerman, Breestraat 90, tel. 20536. de heer K. Timmerman, Tomaten- straat 2, tel. 26992; de heer N. v. d. Brink, Zijldijk 5, tel. 22056. Stille Armen: De heer F. A. M. Griindemann, Lorentzkade 32, tel. 21113. Elisabethvereniging Mevr. De Boer, Valk Boumanweg 4, tel. 23448; mevr. J. Fissex-Castelein, Boom- markt 12, tel. 21273; mevr. Van CleefWitteveen, Haar lemmerstraat 714, tel. 20888; mevr. GriindemannHofman, Lo rentzkade 32, tel. 21113. de Voorstraat weer de nodige ver makelijkheden worden geplaatst. Ook worden weer puzzleritten geor ganiseerd voor fietsers, bromfietsers en automobilisten. Vanzelfsprekend komen de verschillende volksspelen weer op het programma, terwijl ook weer een voetbalwedstrijd zal wor den georganiseerd. Zeer waarschijn lijk komt daar dit jaar ook nog bij ringrijden met tilbury's. Het is ook de bedoeling 's avonds in de Voorstraat gelegenheid tot dan sen te geven. Ook wordt weer het ge ven van een Kerkconcert overwogen, evenals een feestavond in het Ge bouw. Vanuit tie vergadering werden nog enkele suggesties gedaan, die in over weging zullen worden genomen. On der meer het houden van een tafel tennistoernooi. L.T.B. vergadering. Gisteren avond hield de L.T.B. in het Vereni gingsgebouw een ledenvergadering. Na het welkomstwoord van de voor zitter, de heer G. v. d. Hulst, gaven de secretaris en de enningmeester hun jaarverslagen. Uit het financieel verslag bleek dat de kas nog een ba tig saldo vertoonde van 92,Ge zien deze gunstige positie zal de LTB 25,— beschikbaar stellen voor het propagandafonds van de K.V.P. Bij de bestuursverkiezing werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Hen driks; de heer Chr, De vile werd her kozen. De heer Post keert dus niet in het bestuur terug. De spreekbeurt werd deze keer vervuld door de heer P. G. Tel, die sprak over het onder werp: „De gevolgen van randstad Holland voor de land- en tuinbouw". Met veel interesse werd door de L.T.B.'ers naar deze uiteenzetting ge luisterd. De spr. gaf na afloop van zijn causerie nog gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Spr. beant woordde de vragen tot voilé tevre denheid. Filmavond pn hersengymnastiek. De exploitant van het Greenway- Theater heeft gisteravond aan de le den van de Voorschotense Heren sociëteit en hun dames een film avond aangeboden. De heer Kersten lichtte vooraf toe, waarom hij deze keer van de gebruikelijke vorm af geweken was en geen hoofdfilm vertoonde, maar een aantal filmpjes, die een inzicht kunnen geven in de mogelijkheden van de cinematogra fie op het gebied van het journaal en de culturele films. De avond be gon met een kostelijke journaalfilm uit de eerste tijd van de filmkunst samengesteld, waarin diverse beken de persoonlijkheden voorkwamen als Koningin Victoria van Engeland, Paul Kruger en Emile Zola. Opval lend waren de zeer goede opnamen uit die tijd. Verder vertoonde de heer Kersten een industriefilm, een bal letfilm, een zuivere muziekfilm en nog enkele fraaie Italiaanse docu mentaires. Schaakvereniging Voorschoten Voor de eerste groep won P. Segaar onverdiend tegen Jansen, daar laatst genoemde een verkeerde afwikkeling koos wegens tijdnood. Boxman snoep te in de tweede A groep de leider v. d. Kooy een punt af, door een scherp doorslaande aanval. Verstraten won een afgebroken partij tegen Groenen- berg, terwijl laatstgenoemde zich ook met een half puntje tevreden moest stellen tegen Hulleman. V. d. Werf in 2B kreeg ook een punt cadeau van N. Segaar, die be tere kansen had, maar zonder meer een toren weggaf. Grobben kon ook ditmaal niet winnen van Oldeman. Uitslagen: Groep I: P. SegaarJansen 10. Groep IIA: VerstratenGroenen- berg 10; GroenenbergHulleman AAi\ v. d. KooyBoxman 01. Groep IIB: GrobbenOldeman 01; v. d. WerfN. Segaar 10. Greep 1: Waasdorp 5A Pu"t uit 10; P. Segaar 5 uit 10; Braggaar 3 uit 8. Groep IIA: Boxman 6 uit 10; Maat 4A uit 8; Hulleman 3 uit 11. Groep IIB: v. d. Werf 9 uit 17; N. Segaar 8 uit 15 en Heyer 7 uit 8 part. Damnieuws D.E.S. De uitslagen van de wedstrijden voor het persoon lijk damkampioenschap luiden: Eerste klasse: StormJ. v. Bemme- len 02; v. d. MeijJ. v. d. Vlekkert 20; Weggen—Oostefgo 02. Tweede klasse: Buskensv. Eg- mond 02; OosteromJ. v. d. Hulst 02; WesterbeekKnol 02. ALPHEN AAN DEN HUN JAARVERSLAG N.V. NED. CRE- DIETBANK Dezer dagen verscheen het jaar verslag over 1955 (het 37e boekjaar) van de Nederlandsche Credietbank N.V., welke instelling in haar net van 37 vestigingen ook een kantoor te Alphen aan de Rijn exploiteert, met de leiding waarvan belast is de heer F. S. I. Knaapen. Uit de balans blijkt al direct, dat het bedrijf in vele opzichten verder is uitgegroeid', men zie slechts de sterke toeneming vn het debiteuren- cijfer van 25.451.397,97 tot 30.972.440,een toeneming van liefst 22%. Deze toeneming werd voor het overgrote deel veroorzaakt door een uitbreiding van het aantal relaties en slechts voor een gering deel door toe nemende credietvraag uit de leringen van bovenstaande relaties. Uit de balanscijfers blijkt voorts, dat het totaal bedrag der deposito's en crediteuren is gestegen met ca. 3,4 miljoen. In de samenstelling vond een verschuiving plaats van lang naar kort geld. Aan het einde van het boekjaar maakte zich een verkrapping van het kort-geld-markt voelbaar. Volgens de directie wijzen de gegevens omtrent de ontwikke ling van het bedrijfsleven er niet op dat dit verschijnsel lang. zal duren. Voorgesteld wordt op de aandelen A een dividend van 7%% uit te ke ren, en op de aandelen B (welke fo- KATWIJK AAN DEN RIJN DamnieuwsDe uitslagen om het kampioenschap van Katvdjk waren als volgt: 1ste klasse: T. van BeelenJ. Hou wer 2—0; H. VoorzaatJac. Freke Ot-2; P. Meij vogelC. van Klaveren afgebr.; H. J. KoelewijnJ. Heems kerk 11. 2de klasse: Ab. van BeelenA. Herbert 02; H. BarnhoornW. van der Holst 11; A. de KoningE. de Jong 20; B. BijsterboschKI. van Duyn 02; regl. K. Klinkenberg— Jac. de Best 20. St. BarnhoornD. Barnhoorn 02; Adr. van Duyven- bodeJ. van Rijn 11; M. G. Bikx- A. Kuyt 0—2 regl. 3de klasse: Ant. VerhoogT. van der P'as 02; P. OudshoornA. Dek ker 02; J. van BeelenJ. Zwaan 1—1. L9SSE AANRIJDING MET VEEL SCHADE Woensdagavond vond een aanrij ding' plaats tussen een personenauto en een vrachtauto, op de hoek van de Schoolstraat en de Haven. Een per sonenauto, bestuurd door J. H. uit Wassenaar stopte. Een hierachter rij dende vrachtauto, bestuurd door A. P. uit Schiedam wilde ook stoppen, doch slipte en reed tegen de perso nenauto. Donderdag 12 uur vond een andere aanrijding plaats op de hoek van de Heereweg en Nieuwstraat. Een vrachtauto, bestuurd door 'M. v. d. L uit Lisse en komende uit de richting Hillegom, wilde de Niéuw- straat inrijden en zwenkte daarvoor naar het midden van de weg. Een hierachter rijdende personenauto, be stuurd door W. B. uit Den Haag, wilde nog snel links passeren, maar werd daarbij door de vrachtauto aan gereden. De vrachtauto was geladen met verschillende soorten bloembol len, die voor export bestemd waren en werd derhalve met het oog op de vorst direct naar de plaats van be stemming doorgezonden. In beide ge vallen deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de personen auto's hadden flinke materiële schade. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Witte gymschoen; rub ber schaatsbeschermer; huissleutel; rode kinderwant; grijze gebreide herenhandschoen; grijs wantje; groen geruite jongenspet; witte, wol len muts; glacé herenhandschoen; roodwitte kinderwanten; kinderpor- temonnaie met inhoud; bruine hand schoen; bril in étui; paar kinder- schaatsen; paar groene wanten. Verloren: Diverse wanten en hand schoenen (zowel wol als leer); brui ne portemonnaie; bruine ceintuur; gouden horlogeketting; rood étui met vulpen, vulpotlood, passer enz; blau we shawl; rode muts; ledenkaart van IJsclub; zakmes; damesschoen; week kaart NZHVM; bruine herenporte- monnaie met inhoud. NQ0RDWIJKERN0UT 6 Nieuwe winkelhuizen Aan de aannemer M. G. van Parera alhier is' door B. en W. vergunning verleend voor de bouw van 6 winkelhuizen aan de Viaductweg (naast de zaak van de firma Buyze). GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: 1 grijs jack, 1 ring met 5 kleine steentjes, 1 grijze wollen sjaal, 1 herenrijwiel, 1 ijzeren as met twee poulies, 1 mud cokes, 1 bal, 1 kinderstep, 1 bruine kinderportemon- naie en 1 damesportefeuille. Verloren: 1 paar gymnastiekschoe nen, 1 klein bruin-zwart hondje, vier kante sjaal (schotse ruit), oude brui ne portemonnaie met plm. 13. rechter-hoge herenschoen, zwarte vulpen, blauw-grijze sjaal, kickstar- ter, gouden ring, damesschoen (pump) en een portefeuille met inhoud. SASSENHEIM IJsballet. Na het uitstekend ge slaagde schoonrijden met dansdemon- straties heeft de Sassenheimse ijsklub voor a.s. zaterdagmiddag 3 uur een ijsfestijn georganiseerd waaraan diverse dames en heren van de be kende Haagse ijsver. „Hijch" zullen deelnemen. Deze traden onlangs ook op voor de televisie met ijs-acroba- tiek en dansen. De ijsbaan is gele gen in het park „Rusthoff fideel ter beurze worden verhandeld) een dividend van 6 Deze uitkeringen zullen voor 4% in de vorm van aandelen B geschie den, zodat mag worden aangenomen, dat de aandeelhouders een belasting vrije dividendverhoging te wachten staat, De koers van de aandelen B is n.l. op het ogenblik ca. 140%. Het winstsaldo steeg van 1.446.676,— vorig jaar tot 1.522.526,55 in 1955 de rentereke ning heeft een voordelig saldo van 1.851.614,87 (ƒ1.635.104,— v.j.), de provisierekening 2.137.720,16 1.965.961). De onkostenrekening steeg tot 2.467.791 2.156.108,— v.j.) Deze stijging vervult de direc tie met zorg. Voorgesteld wordt voor afschrij vingen te bestemmen 186.844.— 170.747,—), toe te voegen aan de bijzondere reserve, mede ter voldoe ning van vennootschapsbelasting over 1955 583.573.— 634.000.—), aan de reserve 15Q.000,— 80.453.-) toe te voegen, Districtswedstrijden Op zondag 26 februari worden voor de leden van het district RijnlandGouda van de L.T.J. grote ijswedstrijden georgani seerd op de Meijese ijsbaan bij de R.K. Kerk. Er worden kortebaanwed- strijden georganiseerd voor heren, idem voor dame?, ringrijden en hard rijden met hindernissen. De aanvang is bepaald op 1.30 uur. De prijzen worden door het district beschikbaar gesteld. Motorshow Voor het eerst in Al phens geschiedenis wordt een motor- show gehouden. De ondernemer is de heer J. C. de Bruin. Een uitgebreide collectie motoren van uiteenlopende type's, merken en grootten zijn tot en met zaterdag (zie de advertentie) ondergebracht in hotel „Centraal". Ook rijwielen, met hulpmotoren en hulpmotoren kan men er vinden, ter wijl de heer de Bruin klaar staat om de nodige inlichtingen te verstrek ken. BOSKOOP SERENADE ONDANKS DE VORST. Het huwelijk van één der hiajoret- tes van Excelsior was aanleiding -voor collega's om bij het sluiten van het burgerlijk huwelijk een erehaag te vormen op. de trappen van het gemeentehuis, terwijl het gehele korps in de avonduren bij de feest vierenden een serenade bracht. Dat een en ander op prijs werd gesteld, bleeek wel uit de woorden, welke werden gesproken en uit de warme dronk, welke werd aangeboden. De aanvang van de serenade moest eerst even worden uitgesteld tenein de de mondstukken van enkele in strumenten te ontdooien. Dierenbescherming. De Vereni ging tot Bescherming van Dieren hield in de zaal van de café De Landbouw" haar eerste jaarverga dering. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental was gestegen van 80 tot 122. In 1955 werd wegens reorga nisatie Hazerswoude bij Boskoop on dergebracht. Het spreekuur van de dierenarts mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Geduren de het afgelopen jaar werden zeer veel kosten gemaakt voor de bescher ming van dieren doch door de offer vaardigheid van de ingezetenen kon de kas met een batig saldo worden afgesloten. Hierna hield de heer van Dijk een causerie over „Bestrijding van schadelijke dieren en dierenbe scherming". In een zeer leerzaam betoog kwam de spreker tot de conclusie, dat wij niet door schadelijke dieren onder de voet gelopen mogen worden. De bestrijding moet echter verantwoord zijn. Van de gelegenheid tot het stel- t len van vragen werd een ruim ge- bruik gemaakt, waarbij bleek, dat de meningen over dierenbescherming nog al eens verschilden. GEVONDEN VOORWERPEN. Vulpen, R.K. kerkboekje, geldbe drag, schaatsensleutel, sponsrubber zadeldek, linker glacé-handschoen, sleuteltje, zakdoek, rode vlag aan ijze ren stok, wollen hoofddoek, muntbil jet, huissleutel, gelaatsaherm voor motorrijder, zadeldek je, enige kinder wanten. Inl. bij de Rijkspolitie. Geboren: Corneis Jan Dirk z. v. D. Kruit en C. A. Graafland. Bernar- dus Maria z. van B. G. Kompeer en M. Tli. Stolker. Getrouwd: Leendert Pieter Vis ser 43 j. en Johanna Alida van Hel den 33 j. Evert Jan Verbeek 29 en Annie van Wengerden 25 Overleden: Marytje van Tol, 86 j. echtg. van P. Schol ten. Maart je Ma ria Both 78 j. wed. van L. A. Verweij. HAZERSWOUDE „De Poel". Gistermiddag orga niseerde de Hazerswoudse IJsclub „De Poel" een hardrijderij op de Poel voor meisjes van 6 tot 10 jaai en meisjes van 10 tot 14 jaar en voor jongens van 6 tot 10 jaar en van 10 tot 14 jaar. De prijzen werden ge wonnen door de meisjes van 6 tot 10 jaar: 1. K. v. Eijk, 2. A. de Kort, 3. J. Verheul. Meisjes van 10 tot 14 jaar. 1. S. Harkes, 2. J. Rietveld, 3. C. Rietveld. Gewonnen werden de prijzen van jongens van 6 tot 10 jaar. 1. H. v. d. Maas, 2. C. de Jong, 3. K. v. d. Maas. En de jongens van 10 tot 14 jaar: 1. P. van den Haven, 2. H. Pannebak ker, 3. J. Jansen. Zaterdagmiddag heeft er weer een nationale af val wedstrijd plaats op de „Poel". Ringrjjderij. - Gisteravond werd op de „Poel" een ringrijderij wed strijd gehouden met paren. De baan was verlicht. 14 paren namen aan deze wedstrijd deel. De prijzen wer den gewonen door 1. C. Tormej. E. Tor, 2. P. van Elswijkmej. R. Riet veld, 3. A. van Wieringenmej. J. van Nierop, 4. W. Hoogeveenmej. M. v. d. Bosoh. Val op 't Ijs. Gisteravond was de 17-jarige A. Luiten uit de Dorpstraat op de Poel aan het schaatsen. Toen hij een hoek omreed, kwam hij te vallen en bleef bewusteloos liggen. Direct werd dokter Meijst gewaar schuwd die de jongen in de woning van de heer Erkelens liet brengen. De dokter constateerde een hersen schudding en liet de jongen per bran- car overbrengen naar de ouderlijke woning. NIEUWKOOP STILLE OMGANG VERGADERDE. In het parochiehuis vergaderde de Stille Omgang onder leiding van de heer C. v. Houten, die na zijn wel komstwoord de wens uitsprak, dat er dit jaar nóg meer deelnemers zou den zijn dan vorig jaar, toen er 90 waren. De notulen en het jaarverslag van secretaris P. Zimmerman werden on der dank goedgekeurd. Het jaarver slag van penningmeester A. Kwak- kenbos gaf een batig saldo van ƒ291.04. In de nacht van 3 op 4 maart zal de bedevaart weer gehouden wor den. Om half twaalf is er een kort Lof en direct hierna vertrekken de bussen. Om 1 uur starten we van het Spui en om kwart over twee is de H. Mis in de kapel van de zusters op de Lauriergracht. De bussen staan daarna weer bij de Westertoren en vertrekken een kwartier na afloop van de H. Mis. Er is dus geen gele genheid om koffie te gaan drinken, ofschoon de heer G. Simmer er op aandrong. In de bussen worden heen en terug twee tientjes van de Ro zenkrans gebeden. Op Zondag 26 febr. a.s. zijn na de vroegmis tot 12 uur kaarten verkrijgbaar voor de bus voor 2.— voor de leden. Met- leden betalen ƒ3, 75 Jaar bestaat nu de Stille Om gang en aan het jubilerende hoofd bestuur zal als feestgave 10,gege ven worden. Verzocht wordt zich tijdens de om gang rustig te gedragen en bij mo gelijk wachten zijn geduld te bewa ren. Voorzitter van Houten was aftre dend, doch wordt met 25 van de 30 stemmen weer in het bestuur herko zen en bij acclamatie weer als voor zitter, hetgeen hem na zijn 30-jarig voorzitterschap ook zeer zeker toe komt De financiële commissie, bestaan de uit de leden H. Zimmerman en C. Verhaar hebben de kas van de pen ningmeester in orde bevonden. P. de Bruin en C. Verhaar wor den voor 1956 'benoemd. Hierna krijgt pastoor van Rooyen het woord, die in het kort de histo rie van het H. Mirakel nagaat, het welk God bedoeld heeft als een brug tussen de Nederlandse katholieken en de H. Eucharistie. Hij wekt de aanwezigen op de bedevaart te ma ken volgens de gegeven intentie, zo dat allen hun bijdrage voor de we reldvrede dus kunnen geven door alle ruzies bij te leggen en alle be ledigingen te vergeven. Dat pastoor'? woorden insloegen, bewees het applaus van de aanwezi gen. Bij de rondvraag zag P. de Bruin graag jaarlijks een H. Mis voor de levende en overleden leden. Dit werd door het bestuur toegezegd. P. Wouters vond roken na de om-, gang op weg naar de kerk niet stich tend. De voorzitter verzocht dit dan ook na te laten. Men was begonnen met het zingen van een lied ter ere van het H. Sa crament; hiermee werd ook geëin digd. Vogelwacht actief. Onder lei ding van ds. van Lent vergaderde in de O.L. school de Nieuwkoopse vo gelwacht, ten einde na te gaan hoe de verzorging van de verhongerde watervogels het best georganiseerd kan worden. In een uitgestrekt gebied vanaf Aarlanderveen tot Noorden dient het voedsel op vaste plaatsen te worden uitgelegd, hetgeen o.a. door de mede werking van de schoolkinderen, die brood meebrachten, reeds enige tijd op verdienstelijke wijze geschiedde. Van de Dierenbescherming uit Den Haag mocht men reeds een flinke voorraad brood en graan ontvangen. Burgemeester van der Weijden gaf, ook op goede wijze het voordbeeld door reeds een belangrijke hoeveelheid 1 haver te schenken. Drie jeugdige dierenvrienden ga ven ƒ3,uit hun spaarpot. Meer dere geldelijke steun mocht men reeds ontvangen. Aan de inwoners zal ter intensive ring van de actie een schriftelijke op roep gezonden worden. De vogelwacht gaat nu, in nauwe samenwerking met het gemeentebe stuur en de Rijkspolitie een voedsel- opfoaaldienst organyiseren. Alle eetbare huisafval is welkom. Zieice vogels, die gevonden worden kunnen worden bezorgd bij H, Rijn beek, Dorpsstraat 153. Koppelwedstrijd. Ijs en weder- dienende zal de Nieuwveen IJsklub op de Dooie Ringsloot zaterdagmid dag a.s te 2 uur koppelwedstrijden organiseren. RQELOFAREHöSVEEN JAARVERGADERING STILLE OMGANG. Niettegenstaande de koude mocht voorz. B. v. d. Meer in de Pancratius- zaal nog een vrij behoorlijk getal be langstellenden welkom heten op de jaarvergadering. Mede aanwezig wa ren pastoor S. Ligthart, pastoor Schoenmaker, em.-pastoor J. G. Onel de spreker van deze avond pastoor H. J. Vanschie, priesterzoon der paro chie, pater Houtsma, alsmede de be sturen van de Stille Omgang der om liggende plaatsen. In zijn openings woord herdacht voorz. v. d. Meer met dankbaarheid de vorig jaar ge maakte Stille Omgang. Spr. bracht tevens dank aan alle medewerkers en gelooft wel ook dit jaar weer te zul len slagen om de goede naam van Alkemade in de Omgang te behouden Voorts deelde de voorz. mede dat de afd. Roelofarendsveen e.o. op 4 maart a.s. de St. Omgang zal maken. Dit valt dan gelijk met de herdenking van het historische feit dat 75 jaar geleden op deze datum enkele man nen voor het eerst de Omgang weer, in stilte gingen maken. Toen in alle eenvoud, maar thans 80.000 mannen in een gesloten organisatie met een luisterijke kerkelijke omlijsting. Tot slot herdacht de voorz. met een kort gebed de door de dood ontvallen le den. In het finantieel verslag van de penningm. A. H. v. Velzen bleek naast een batig saldo het kasgeldbezit 877.7 te bedragen. Het ledental is thans 874, terwijl 630 mannen vorig jaar de St. Omgang gemaakt hebben. Na een muzikale inleiding door het zangkoor van de parochie St. Petrus Banden o.l.v. de heer M. Nieuwint, was het woord aan pastoor H. J. Van schie voor zijn inleiding. Deze ver haalde hierin allereerst de geschiede nis van het wonder van het H. Mira kel, de geschiedenis van het ontstaan der St. Omgang, en hoe deze na de Hervorming in het geheim en later bij het verkrijgen van de gods dienstvrijheid weer openlijk werd ge houden. Spreker besprak tot slot de intentie van de Omgang van dit jaar en wekte op door een persoonlijke beleving van de liefde en vrede on der elkander, de liefde en vrede te brengen in de wereld. Na een korte pauze werden door de voorz. enkele mededelingen gedaan betreffende de te houden bedevaart. De reis zal weer gemaakt worden per autobus. Kaarten zullen verkrijgbaar zijn in de Pancratiuszaal zondag na de Hoogmis tot I uur en woensdag avond van 79 uur. De kosten bedra gen 1.10 p.p. Voorts sprak de voorz. woorden van dank voor de prettige samenwerking en bracht het zilveren bestaansfeest van de afd. Oude We tering in herinnering. Zondag 4 maart zal het 75-jarig bestaan der Stille Omgang herdacht worden in het Am sterdamse Concertgebouw. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij pen ningm. A. H. van Velzen, Noordeinde 54. Bij voldoende belangstelling zal er een extra autobus rijden. Het pa rochieel zangkoor o.l.v. de heer M. Nieuwint besloot hierna de mvlzikale 'omlijsting. BLOEMEN- EN HUISVLIJTTEN- TOONSTELLING Door de gezameljjke jeugdbeweging van jongens en meisjes in de paro chie „St. Petrus Banden" wordt er op zaterdag en zondag een tentoon stelling georganiseerd van bloemen en huisvlijt. Niet minder dan 209 inzendingen zullen aanwezig zijn. Voor do bloemen zijn dit verplichte wedstrijdsoorten in tulpen en narcis sen. Bij de afdeling huisvlijt vinden wij prachtig fineerwerk, houtsnijwerk teken en schilderwerk, alsmede di verse inzendingen van leerlingen der vakscholen. Ook zal o.a. een radio grafisch bestuurbare boot, natuurlijk in verkleinde uitgaaf, te bezichtigen zijn. Diverse attracties zijn aanwezig om een bezoek meer aantrekkelijk te maken, en hebben mede tot doel de onkosten aan deze tentoonstelling verbonden, te helpen bestrijden. Pas toor Schoenmaker zal zaterdagmid dag te 2.30 uur de officiële opening verrichten, waarna van 4 tot 10 uur en zondag na de Hoogmis tot des avonds 10 uur de tentoonstelling voor een ieder te bezichtigen zal zijn. TER AAR JAARVERGADERING KVP De kvp hield gisteravond in het parochiehuis de jaarvergadering. De voorzitter H. A. Volgerlng noem de 1955 het jaar waarin men zich heeft voorbereid op verkiezingen van 1956, Belangrijke feiten in onze afde ling waren de prachtige geslaagde ledenwerfactie en de oprichting van een afd. voor kvp-jongerèn. Het jaai'verslag van de secretaris, de heer J. Zwirs, was als gewoonlijk weer buitengewoon goed verzorgd. Er werd een overzicht in vogel vlucht gegeven over de 10 jaren van het bestaan der afdaling. De leden werfactie bracht 4-20 nieuwe leden. Het totale ledental is nu 897. De secre taris noemde 1955 een gunstig en be langrijk jaar. De vergadering dankte de secretaris met een hartelijk ap plaus en de voorz. deed dit met een dankwoord. Het financieel verslag van penn. F. Sassen luidde zeer gunstig. El' is een mooi batig saldo. Vervolgens was het woord aan de heer P. J. van Groe ningen, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Op onderhoudende en bevattelijke wijze heeft deze spreker eens uit de doeken gedaan, hoe de kvp werkt. We konden zo eens een kijkje nemen achter de schermen. Al lereerst weerlegde hij de nogal eens gehoorde klacht dat in de kvp men alles van boven af oplegt, Dit is be slist niet waar. De kvp is een demo cratische partij waarin ieder lid ge legenheid heeft invloed uit te oefe nen op de gang van zaken. Reeds bij de kandidaatstelling voor de Kamer verkiezing spreekt de kiezer een woordje mee, en vervolgens bij de groslijststemming. Ook het advies komt tot stand door de kiezers zelf, die hun vertrouwensmannen afvaar digen naar de groepsadvie&cammissie en de verkiezingsraad. Spr. vertelde uitvoerig hoe het advies tot stand komt, en welke moeilijkheden er z^jn en de verschillende belangen die in 't oog moeten worden gehouden. Met een kernachtige opwekking om vooral eendrachtig samen te werken om de kvp weer te maken tot de grootste partij, en alles in het werk te stellen om toch geen stem ver loren te laten gasu, besloot de spr. zijn met aandacht gevolgd betoog. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele gebruik ge maakt. Hierbij werd gesproken over vrouwen in de 2e Kamerfractie, ver tegenwoordiging der jongeren, de propaganda en 't loon en prijsbeleid. Ook bij de rondvraag kwamen nog enkele punten van praktisch belang ter sprake. Nooit Gedacht. Dam- en schaak- uitslagen van de wedstrijden die ge speeld zijn in de onderlinge compe titie: Damtnen: C. van DonkK. Snij der 11; H. MührG. Kalshoven 2'0, D. Spek—Ant. Hartveld 0<2; J. v. d. StarrenW. J. v. d. Starren 02; H. C. A. BroerW. Snaterse 11; J. BesemerJac. v. d. Starren 02; L. BesemerH. Mühr 11; D. SpekW. J. v. d. Starren afgebr.; J. Besemer—H. C. A. Broer 20. Schaken: J. W. F. de BruijnW. Esveldt 1—0; W. Estveidt— P. Hoogev- vorst 01. Marktberichten LEIDEN, 24 febr. Vee. Aan voer: stieren 5, melkkoeien 70, vette koeien 200, varekoeien 127, vette kal veren 23, nuchtere kalveren 208, vet te schapen 100, fokschapen 25, vette lammeren 576, zeugen 26, schrammen 121. biggen 118, gejten 6, totaal 1605. Notering: stieren' slacht 1 2.45—2.85 per kilo, melkkoeien ƒ7201100, vet te koeien slacht 2.503.25 per kilo, varekoeien ƒ590860, vaarzen ƒ600 825, pinken 360520, vette kalve ren (levend)' 2,20—3.— per kilo, nuchtere kalveren slacht f 40—50,—, nuchtere kalveren (levend) 1.10— 1.30 per kliogram levend gewicht, vette schapen 100140, fokschapen 155190, vette lammeren ƒ95135, zeugen: 225350, schrammen ƒ60 -105, biggen f 3245, geiten 2040. De handel: voor vette koeien en vette kalveren vlot; voor melkkoeien, varekoeien, vaarzen en pinken kalm; voor schapen en lammeren goed; voor zeugen, schrammen en biggen redelijk. TBC-vrije afdeling goede aanvoer: 80 stuks. Kaas. Aangevoerd 5 party en Goudse. Notering: eerste kwaliteit 2.22-2.30. Handel kalm.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3