De journalistieke methoden in de zaak- Schokking door div. hoogleraren gelaakt [rs en „Financiële verhouding tussen het Rijk en gemeente onhoudbaar" Onthullingen uit de geheime stukken uit verband gerukt AVONDRUST Voorjaar bij V. D. te Leiden Th. M. Dresmé sprak voor K.V.P. Statenkring Leiden Father Timp begraven VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Een aantal hoogleraren en enkele andere personen hebben een verkla ring openbaar gemaakt in de zaak- Schokking. Deze verklaring werd on vertekend door prof. mr. J. H. Beek huis, prof. dr. C. F. J. Botter, prof. dr. P. J. Bouman, prof mr. R. P. Cle- veringa, prof dr. J. Drooglever For- tuyn, prof. dr. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, prof. dr. B. A. van Gronin gen, prof. dr. G. de Grooth, prof. dr. J. H. P. Jonxis, D. C. Kok, prof. mr. C. H. F. Polak. prof. dr. B. V. A. Röling, dr. M. H. van Rooy O.F.M., prof. mr. J. v. Rijpperda Wiersma, prof. mr. H. J. Scheltema, prof. mr. A. J. P. Tammes, prof. dr. P. C. van Traa, M. Vasalis, prof. mr. K. Wiers ma en mr. E. E. Menten. De verklaring luidt aldus: „De publikatie in het Haagsch Dag blad van 1 febr. over de burgemees ter van Den Haag heeft begrijpelijker wijs de aandacht getrokken. Niet slechts omdat de goede nasm van een vooraanstaand magistraat in het ge ding werd gebracht, maar tevens om dat gegevens werden openbaar ge maakt, ontleend aan stukken die niet WARME WOLLEN VESTEN met en zonder mouwen. SPORTTRUIEN, PETTEN met oorlappen voor heten en jongens. WOLLEN HANDSCHOENEN en WANTEN. NAPPA HANDSCHOENEN met wol en bont gevoerd. EIOLET'S HERENMODEMAGAZIJNEN Haarl.str. 206, Botermarkt 8-9 POTLOOD en GEEST No. 518. Horizontaal: 1. stand, rang, 5. rugvin van een soort heilbot, 8. klap. 10. muzieknoot, 11. stoomschip (afk.), 13. vrouw van Abraham. 15. jongensnaam, 17. livreiknecht, 19. glij- voertuig, 21. Zeeuwse hoeve, 22. kat achtige roofdier, 24. voegwoord, 25, gem. in Drente, 27. inhoudsmaat (afk.), 29. voorvoegsel, 31. tijdperk, 33. lichaamsdeel, 34. gevolg, stoet. Verticaal: 1. vogel, 2. spil van een wiel, 3. voegwoord, 4. wat gesproken wordt, 6. bijwoord, 7. vrouwenman tel zonder mouw (oud kledingstuk), 9. gehalmd gewas, 12. alleenzang, 14. docuiment, 16. twijg, 18. zwemvogel, 19. voetstap, 20. drietenige struis, 23. oorlogsgod, 26. kleine kabeljauw, 28. stuk stof, 30. heden, 32. voornaam woord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 517. Horizontaal: 1. obat, 4. het, 6. mes, 7. pui, 9. M. O., 10. bijt, 11. ha, 12. mop, 13. van, 14. zool, 16. baas, 17. iet, 18. waan, 19. er, 20. hars, 22. vork, 23. na, 24. krem, 25. dus. Verticaal: 1. ommezien. 2. beo, 3. as, 4. hut, 5. ei, 7. pijp, 8. Hans, 10. bol, 11. haan, 12. mot, 13. vaas, 15. oer, 16. bark, 18. warm, 20., hoe, 21. bas, .22. vr., 23. nu. zou op aarde het bestaan van God onbekend zijn. Niet alleen krokodillen en zebra's, pxaar om een paar van de schranderste te noemen zelfs honden en apen zijn godloochenaars van nature. Zij geloven alleen in wat zij kun nen zien en horen, en in het 'in stinct om te zoeken wat nuttig en te mijden wat schadelijk is. Men zou het als een stap achteruit in de ontwikkeling of evolutie kun nen betreuren, dat de mens, ge boeid door de geheimzinnigheid van zijn eigen bestaan, er zulk een raar begrip als „God."' op ging na houden! Maar nuchter de natuur lijke evolutie beschouwend is er alle reden om aan te nemen, dat de mens tot dat boven de natuur uitgaande begrip van God kwam, omdat hij zö schrander werd, dat hij de vreemde afhankelijkheid van zijn eigen bestaan inzag. Dat was dus geen achteruitgang, maar een reuzensprong vooruit. Daarom is het verkeerd in de mens terug re vallen tot het geloof van hond en aap. voor openbaarheid bedoeld waren, maar behoorden te berusten in de daarvoor bestemde archieven. Het is reeds verontrustend, dat fotocopieën van dergelijke stukken en, vraagt men zich af, van wat nog meer?) zich blijken te bevinden in handen van particuliere personen. Nog meer dat dagbladen bereid z(jn onthullingen uit deze geheime stuk ken af te drukken, die, los gemaakt uit het geheel, niet anders dan een onvolledige en onjuiste indruk kun nen wekken. Te bedenkelijker ook omdat hier geput werd uit het dossier van een andere zaak, n.l. die van een veldwachter, naar wiens ge drag tijdens de bezetting een on derzoek werd ingesteld. Verkla ringen, die in deze zaak werden afgelegd hierop kan niet met voldoende nadruk worden gewe zen dienden dus niet om te komen tot een oordeel over de handelwijze van de burgemees ter, die in dit geding slechts als getuige is opgetreden. De gepu bliceerde feiten kunnen boven dien slechts goed beoordeeld worden in het licht van alle om standigheden, waaronder zij plaats vonden. Deze hebben de autoriteiten indertijd blijkbaar geen aanleiding gegeven mr. Schokking te disqualificeren. Men zou wellicht deze publicatie kunnen verontschuldigen met een beroep op het algemeen belang. Wij een dergelijk beroeo gerechtvaardigd zijn, dan dient het gepubliceerde echter te berusten op behoorlijk on derzochte feiten, die de zaak volledig recht doen wedervaren. Bovendien dient degene, die de publicatie doet, dan in voldoende mate te hebben on derzocht of de weg van openbaarheid inderdaad de enig aangewezene is, om het gestelde doel van algemeen belang te bereiken. Wij zijn er niet van overtuigd, dat het Haagsch Dagblad bij het doen van zijn publicatie al deze voorzor gen in acht heeft genomen. Evenmin dat het dagblad zich voldoende heeft gerealiseerd welke consequenties iedere openbaarmaking van de gege vens zou hebben voor het aanzien van het ambt van burgemeester van Den Haag en voor de persoon, die dat ambt bekleedt. De moge'ijkheid, dat ondanks het ontbreken van deze zekerheid omtrent het nagestreefde doel van aleemeen belan-» tot publi catie is overgegaan, verontrust ons in ernstige mate. Kort na de publicatie heeft mr. Schokking zich op het standount ge steld, dat hij zich onderwierp aan oen namens dt* regering in te stellen onderzoek. Het is duidelijk, dat hij daarmede afstand deed van een on middellijke publieke verdediging. In derdaad heeft hij zich onthouden van tegenpublicaties, aldus een houding innemend die de instemming moet hebben van ieder die op een correcte afwikkeling van deze zaak prijs stelt. Helaas heeft een deel van de pers hierin geen aanleiding gevonden zich van verdere „onthullingen" te ont houden. Zo meende het Utrechts Nieuwsblad van 16 februari enige feiten te moeten publiceren die, naar uit deze publicatie bleek, opnieuw waren geput uit niet voor openbaar heid bestemde verklaringen. Het Al gemeen Dagblad drukte een derge lijke verklaring af onder de vermel ding, dat zij stamde uit het „Dossier Fchokking". Het schijnt ons toe dat dergelijke handelingen in strijd zijn met de goede journalistieke zeden. Natuurlijk gaan wij hier op de zaak zeV niet verder in. Dan zouden wii immers de kans lopen een soortgelijke fout te begaan als waartegen wij waarschuwen. Wij willen er echter onze verontrusting over uitspreken dat een magistraat, die door het respectabele standpunt dat hij heeft ingenomen, in zekere zin weerloos is, wordt blootgesteld aan een behandeling, als door deze latere publicaties is geschied. Het is voor de toekomst van het grootste belan? hoe in Nederland op deze journalistieke methoden wordt gereageerd". LUISTERT zaterdagavond, 25 februari a.s. om 8 uur naar Radio Hilver sum II golflengte 298 m. Er is 'n belangrijke mededeling voor U. Jersey ideaal voor de lente Ondanks sneeuw en ijs, of misschien juist om de winter, die maar niet wil ophouden, was gisteren, 's morgens en 's middags de belangstelling voor de modeflitsen van V. en D. buitengewoon groot. Er was letterlijk geen plaatsje meer te krijgen voor de show van de jersey-modelletjes, die vier mannequins op deskundige wijze, begeleid door een beschaafd muziekje en becommentarieerd door mej. J. Barnas, de nieuwe leidster van de couture-afdeling, „den volke" toonden. (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Anja, d. van D. Sietses en M. Scheerman; Petrus Antonius, z. van P. A. Demijer en A. de Lange; Marcel Maria, z. van J. J. Bollee en C. M. L. Corel; Sylvia Eugenie, d. van M. A. Smith en A. A. Rijk- schroef f; Maria, d. van J. I. de Bruin en J. C. Harkes; Willem Jan, z. van J Paauw en M. J. de Groot; Wilhel- mina Catharina Johanna Jacoba, d. van J. J. de Beer en P. G. A. Aal- bersberg; Alida, d. van J. Siera en P. v. Hecke; Yvonne, d. van J. Libo- chant on M. Dubbelaar; Willem An- dries, z. van P. de Mooij en J. v. d. Boon; Jacoba Hendrika, d. van H. Meijvogel en J. de la Rie; Josephine Maria Johanna, d. van J. N. v. d. Burg en J. M. Scheffer; Katie .Pe- tronella, d. van J. v. Rijn en A. v. d. Plas. Overleden; P, Burgerjon, man, 74 j.; J. L. C. Timmerman, man, 77 j.; A. A Mark, man, 52 j.; C. Weerwag, huisvr. van Swiebel, 78 j.; A. W. de Visser, man, 76 j. I De collectie telde een kleine veer tig nummers. Natuurlijk waren alle nieuwtjes vertegenwoordigd. Er wa ren klokrokken, rokken met plissé's en onuitgestreken, diepe plooien, gladde rokken met een diepe loop- plooi van achter en idem met split ten opzij. Maar zij waren niet zo kort, als op sommige Parijse shows. Verder handhaafde zich de H-lijn en de aan geknipte mouw. Maar er waren ook bolero's en in de mantelpakken en in de deux-pièces de korte schootjes en de hoge buste-lijn. aangegeven door pasjes en naadjes. Verder zagen wij de japon met het jasje, het effect van een mantelpak resulterend, en de gedrapeerde hals oij sommige japon nen. Wat de kleuren betreft: zwart, ma rine-blauw, grijs blauw, grijs en bei ge, anthraciet en Havannah, een beetje groen, cerise-rood en wat wit. In hoed en handschoenen werd een enkele maal het moderne oranje ge toond. Suède schijnt deze zomer opgeld te doen. Er werden niet alleen aller aardigste jasjes in getoond, maar het materiaal was ook verwerkt met de jersey in pasjes en zelfs hele panden. Zo was er een mantelpakje in zwart jersey met voorpanden in een cham- pagnekleurige, bruine tint suède. Onverklaarbare aardschokken Angstige Indiërs zijn op de vlucht uit Sehore nabij Bhopal in Centraal- Indië, omdat dit plaatsje nu al weken lang getroffen wordt door geheimzin nige aardschokken. Volgepakte bus sen. hoog met huisraad opgeladen vrachtwagens en karren stromen het plaatsje uit. De treinen zijn overbe last. Het begon op 28 januari. Enige nachten achter elkaar deden zich drie tot vier aardschokken voor, die el kaar met tussenpozen van enkele seconden opvolgden en gepaard gin gen met een diep onderaards gerom mel. De muren van de huizen gingen scheuren vertonen. Een golf van angst sloeg over de bevolking, die in een steeds dichter stroom de plaats van 30.000 inwoners ging verlaten. Geologen stelden een onderzoek in en verklaarden dat de schokken geen gevaar konden opleveren. Toen er zich twee nachten geen schokken voordeden, was de bevolking dan ook vrijwel geheel teruggekeerd. Maar in het begin van deze week werden weer zes aardschokken ge voeld en thans is de bevolking weer in volle aftocht. Voor de schokken is intussen nog geen verklaring gevonden. Er zijn geen tekenen voor een aanstaande aardbeving en het gebied van Sehore niet vulkanisch. Het aanneimelijkst is nog de theorie dat ondergrondse wateren een kleine wijziging in de aardkorst hebben veroorzaakt. Westindische federatie Afgevaardigden van de Britse eilanden in het Caraïbische gebied hebben te Londen een overeenkomst getekend tot het vormen van een fe deratie tussen de Engelse koloniën in het Caraïbische gebied. Aan de conferentie namen 16 afgevaardigden deel uit Jamaica, Trinidad, Barbados en de Britse boven- en benedenwind se eilanden, die in totaal 3 miljoen inwoners tellen. De nieuwe federatie, die in hoofd zaak op economisch gebied werkzaam zal zijn, is opgezet volgens het Aus tralische staatkundig voorbeeld. De plaatselijke bevoegdheden op het stuk van zelfbestuur van de diverse gebieden blijven onaangetast; speci fieke federale bevoegdheden zullen worden uitgeoefend door een nieuw federaal gezag. REGELING LONEN LANDBOUW. In een bijvoegsel van de Staats courant van gisteren is opgenomen een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de akker en weidebouw en de veehouderij in de provincie Friesland, Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland (rayons mid- den-Zuidho'.land en de Zuidhollandse eilanden, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg.) SCHAATSENRIJDEN DE MERENTOCHTEN TREKKEN HONDERDEN DEELNEMERS Het Merendistrict van het Gewest Zuid Holland van de KNSB heeft dit jaar wel een ongekend succes met de meren- en molentochten Gisteren konden de Merentochten weer gereden worden en enkele hon derden liefhebbers hebben er weer van geprofiteerd. Vandaag was de animo alweer veel groter, want vanmorgen voor elf uur waren reeds enkele honderden deel nemers aan de startbureaux, geves tigd in „Bellevue" en 't Schuttershof" zich komen aanmelden. Ook voor de scholierentocht waren toen al liefhebbers geweest. Eén ploeg vertrok zelfs met 74 man om gezamen lijk een der kleinere merentochten te beginnen. Voor morgen en zondag wanneer ook de Molentocht over 50 km. gere den wordt rekent men weer op een massale deelname. Zoals bekend wordt morgen ook de Viermerenwedstrjjd over 90 km. ge reden. Start te 9 uur aan de Drie Ga- tenbrug, dus vóór de toerrijders uit, zodat deze van deze wedstrijd niet de minste hinder ondervinden. „De financiële verhouding tussen rijk en gemeente is onhoudbaar. Het wordt hoog tijd, dat de subjectieve maatstaven voor de uitkeringen door het gemeentefonds, die in 1947 door het Rijk werden vastgesteld worden gewijzigd in een definitieve wet". Deze woorden sprak gisteravond in „Het Gulden Vlies" te Leiden de heer Th. M. Dresmé, oud-wethouder van financiën te Den Haag, voor een kleine maar aandachtig luisterende schare katholieke gemeenteraadsleden en leden van degelijkse besturen van de afdelingen in de Statenkring Leiden van de KVP. Alvorens hij tot deze uitspraak kwam, waarbij hij wees op de onbil lijkheid, dat een bepaald jaar (1947) als maatstaf wordt aangehouden Rotterdam en Amsterdam werden hierdoor enorm bevoordeeld gaf de heer Dresmé een analyse van de gemeente-financiën. Zeer voorzich tig, maar daardoor misschien met nog grotere stelligheid, poneerde hij enige (volgens hem altijd aamvechtbare) stellingen, waarbij ons vooral opviel de uitlating, dat de gemeenteraad over het algemeen weinig belangstel ling vertoont voor financiële zaken. Een voorbeeld: bij de behandeling van de begroting 1956 in Den Haag werd 58 uiur in totaal gesproken, hier van waren 3 uur gewijd aan de para grafen, die de gemeente-financiën omvatten. Inconsequent Inconsequent is in dit verband de klassieke houding van de raadsleden, die sprekend over financiën steeds op een zuinig beheer en op een redelijke verdeling aandringen en vervolgens de sluizen der welspre kendheid openen voor vele wensen, die op hun beurt de sleuven van de schatkist moeten ontsluiten. In Den Haag bedroeg het totaal aan wensen ongeveer 690 miljoen gulden. De heer Dresmé omschreef de taak en de persoon van de wethouder, die alleszins bekwaam moet zijn. Het is echter de gemeenteraad, die als hoogste gezagsorgaan de verant woording heeft voor het financieel beleid van een gemeente. Srp. meende, dat vele raadsleden hiervan niet voldoende doordrongen zijn. Weinig muziek in financiën Spr. gaf vervolgens de bronnen van inkomsten en de posten op de ko lom uitgaven in percentages aan. Enerzijds toonde hü aan, dat er sinds de rijks-bemoeienissen niet „veel muziek" zit in een eigen finan cieel beleid. Anderzijds zijn er toch nog wel mogelijkheden. Een verge lijkend overzicht van de nadelige sal di per hoofd van de gemeente voor de verschillende belangrijke uitga venposten bewees dit. De verschillen tussen gemeenten is dikwijls aanmer kelijk. De spreker wees tenslotte nog op de neiging van vele gemeenten om ZUIVELTENTOONSTELLING Op donderdag 15 maart zal in een houten tentgebouw op de Beesten markt in Leiden de tentoonstelling „In Zuivel land" geopend worden. De Jtentoonstelling heeft een opvoe dend karakter en zal ruim tien dagen in Leiden blijven. Het vorige jaar werden 8 plaatsen bezocht waarbij niet minder dan 208.OOO personen van hun belangstelling blijk gaven. DOORLEEFD GELOOF. "We herinneren nog eens aan de eerste reeks lezingen over „Door leefd Geloof", die worden georgani seerd door de samenwerkende K.A.- groepen uit Leiden en Oegstgeest. De lezingen worden gehouden door de eerwaarde heer G. A. Beek, mo derator van r.k. Technische School Don Bosco, op 7, 14 en 21 maart in de r.k. Technische School aan de Boerhaavelaan. AANBESTEDING RIOOLWERKEN NOORD. Hedenmorgen werden op het Stad huis aanbesteed: 1. Het maken van rioleringswerk- zaamheden op terreinen ten Noorden van de oostelijke doortrekking van de Willem de Zwijgerlaan met verbin dingsweg naar de Herensingel. 2. Het maken van ophogingswer- ken op hetzelfde terrein. Van hoog tot laag werd als volgt ingeschreven: J. G. Nelis, Haarlem 1 178.000, 2. 360.000, in massa 535.000; Westlandse wegenbouw, Rijswijk: in massa 500.000; gebr. Schouls, Leiden, 1. 169.000, 2. 326.000, in massa 495.000; A. Th. Stuifzand, Leiden, 1. 145.000, 2. 344.000, in massa 489.000; Van der Helm en De Graaf, Den Haag, 1. 166.000, 2. 280.000, in. massa 444.000; T. de Geus, Leidschendam, in massa f 434.700; G. Hulsebosch, Bloemendaal, 1. 152.000, 2. ƒ270.000, in massa 420.000; n.v. Bastiaanse Smallegang, Aerdenhout, in massa 414.160; J. Mens, Lisse, in massa 411.000; L. P. van der Geer. Leiden, 1. 132.800, 2. f 276 500, in massa 404.000; A. van Halen, Schipluiden, 1 135.800,; C. Westdijk, Woubrugge, 2 259 200. De gunning zal later bekend wor den gemaakt. verhoging van de uitkering door het gemeentefonds aan te vragen. Men probeert door de uitgaven te verhogen op de grootte van de uit keringen invloed uit te oefenen. De minister heeft onlangs hiertegen ge waarschuwd. De gemeenten mogen niet anticiperen op eventuele verho gingen. Na een uitvoerige ge.dachtenwisse- ling, waarbij o.m. 4oor verschillende aanwezigen typisch plaatselijke pro blemen werden besproken, dankte de voorzitter, de heer P. Oosterveer, die ook het welkomstwoord had gespi'o- ken, de spreker en de aanwezigen. SPRAAKLESSEN W.K.A. Door omstandigheden moeten de aanvangsdata van de spraakcursus- sen van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel worden gewijzigd. Deze zijn thans vastgesteld als volgt: de cursus in Leiden begint op don derdag 1 maart en vervolgens op 15 22 en 29 maart in het bovenzaaltje van café Petersen, Stationsweg, hoek Morssingel. Aanvang 8 uur. De cursus in Voorschoten begint op maandag 5 maart in café „Het Wa pen van Voorschoten". Aanvang 8 uur. Voor wie er de gelaatskleur voor heeft: buitengewoon elegant. Potmodellen. Het vest schijnt het verder óók te winnen. Er waren in deze collectie charmante exemplaren. En wat de hoeden betreft: alles klein en pot- model, om met onze buurdame te spreken. De conférence achter de microfoon was van mej. Barnas, die de heer Pot hoven heeft ppgevolgd als leidster van de couture-afdeling. Van haar hand liep een model in beige-grijze jersey mee, van voren helemaal glad en van de hals een brede pas in de taille. Het japonnetje was niet voor deze mannequin gemaakt, zodat de pasvorm niet tot zijn recht kwam, maar het geheel hield toch zóveel be loften in, dat wij met belangstelling uitzien naar verdere manifestaties. Het publiek was enthousiast. Men zag zichzelf al op de Breestraat lopen in het lente-zonnetje C. TH. R. Father Petrus Joannes Timp, pries ter van de St. Joseph Congregate van Mill Hill, die maandag jl. 64 jaar oud in Den Haag overieM, is heden morgen begraven op het kerkhof aan de Zijlpoort te Leiden. Fat her Timp werd op 28 maart 1891 te Leiden geboren en werkte als mis sionaris in de Belgische Congo en op de Philippjjnen. De Lauden en de plechtige H. Mis van Requiem vonden plaats in de pa rochiekerk van de H. Liduina te Den Haag, waar een broer van de over ledene pastoor is. Pastoor J. B. M. Timp droeg de H. Mis op, met assistentie van kape laan F. Verheul als diaken en kape laan B. van Balgooy als sugdiaken. Ceremoniarius was kapelaan J. Lan- gemeyer; cantores waren pastoor B. Drost en kapelaan Schlatmarin. Father Padberg, directeur van het missiehuis, hield 'n korte predikatie over de woorden: „De Meester is daar en Hij roept u". Mgr. Buis woonde de Requiemmis op het priesterkoor bij. De absoute op het kerkhof te Lei den, waar de rouwstoet om ongeveer half één hedenmiddag arriveerde, werd verricht door pastoor J. B. M. Timp met assistentie van de kape laans Verheul en Van Baigooy. Hel stoffelijk overschot werd bijgezet in het priestergraf. Leidse Universiteit voor het cand.ex. Ned. Recht de heer H. A. Wolterbeck te Haag. NOORTOIJK HUKASCH EEN SUCCES. De Hukasch verloor bijna de wed strijd tegen de strenge vorst van de afgelopen nachten. Gelukkig kon men echter juist op tijd de finish be reiken, door de spontane hulp van en kele goede nachtwakers, die de tem peratuur op de Hukasch op een rede lijk peil konden houden. Alles ziet er prima uit, alle problemen thuis bij de inzenders ten spijt. Het geheel is weer een kostelijk gezicht met al die bloemen, vogels en waterpartijen, waardoor het op de Hukasch nu reeds voorjaar is. „JUB1LATE-KOOR" LUISTERDE VERGADERING VAN STILLE OM GANG OP De felle koude is ongetwijfeld de oorzaak, dat ditmaal de jaarverga dering van de Stille Omgang te Noordwijk, gisteravond plaats vond in Royal, niet zo druk bezocht werd als gewoonlijk. De wegblijvers hebben echter heel wat gemist, want het Jubilate-dames- koor uit Leiden o.l.v. mejuffr. v. Teylingen zorgde voor een zeer stemmige omlijsting met zang en de clamatie. De vergadering stond on der leiding van de heer Th. de Rid der. Onder de aanwezigen bevond zich ook pastoor Bende. In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter de overledenen van'het genootschap t.w. de heren J. L. Caspers, 56 jaar. H. J. van Kampen, 49 jaar, A. van Ment, 36 jaar, C. de Mooy, 27 jaar en H. Verkade 79 jaar. Uit het financiële verslag van de penningmeester bleek, dat er een na delig saldo was van 68,18. De kas- commisste had alles in orde bevon den. De nieuwe kascontrolecommis- sie werd gevormd door de heren J. Vink en J. Zonneveld. De aftreden de bestuursleden de heren J. Alke made en J. Buyze werden herkozen. Noordwijk zal in de nacht van 10 op 11 maart aan de Stille Omgang in Amsterdam deelnemen. Er zullen twee groepen van deelnemers zijn: t.w. zij die de tocht vanaf Haarlem te voet maken en zij die de reis naar Amsterdam geheel per autobus alfeg- gen. Voor de eerste groep zal er zater dag om 8.45 uur lof zijn in de St. Je- roensk^rk en voor de tweede groep om 11.30 uur in beide r.k. kerken zowel in Binnen als aan Zee. Onmid dellijk na het Lof vertrekken de deelnemers. De kosten voor de auto bus blyven dit jaar onveranderd op f 2,50. De kaartverkoop zal plaats vinden voor Noordwijk binnen zon dag 4 maart van 11 tot 12.30 uur en woensdag 7 maart van 7.30 tot 8.30 uur beide keren in het Juvenaat: voor Noordwijk aan Zee op zondag 4 maart na afloop van de H.H. Missen uur en 10.45 uur in de spreekka mer van de pastorie. Pastoor Bende zette uiteen de be doelingen van deze bedetocht en sprak zijn voldoening uit dat in Noord wijk een steeds groeiend aantal man nen, vorig jaar meer dan 600, gevon den worden om op deze manier in stilte en eenvoud hun geloof te belij den. Het dameskoor Jubilate komt alle lof toe voor de wijze waarop zij deze avond haar medewerking heeft ver leend. Vogellust. De siervogelvereni ging „Vogellust", hield» in „Ons ge bouw" een zeer goed bezochte leden vergadering. Ondanks de felle koude, was de heer Dommerholt uit den Haag overgekomen om een causerie te houden over vogels en al wat daar mede verband houdt. Na een kort welkomstwoord door de voorz., ver kreeg de heer Dommerholt het woord, waarbij hij allereerst een beschou wing hield over de plaatselijke zeer goed geslaagde tentoonstelling en gaf hierbij menxge nuttige wenk over het ingezonden materiaal. Vervolgens sprak hij over diverse vogelsoorten. Deze zeer interessante bespreking kreeg de volle aandacht en er volgde een zeer leerzame gedachtenwisseling op. Met een woord van dank en aan bieding van een presentje werd de heer Dommerholt dank gebracht voor zijn causerie. In de vacature secretaris werd voorzien door de verkiezing van de heer C. W. v. Riel. Na verloting van enkele prijsjes en enkele huishoude lijke besprekingen werd deze geani meerde bijeenkomst gesloten. „Vogellust" zorgt voor de honge rige vogels. Na toestemming ver kregen te hebben van b. en w. en de directeur van Openbare Wex-ken, heeft de vogelvereniging „Vogellust" op enige punten in Noordwijk voe derhuisjes geplaatst. Deze zijn door de leden van voornoemde vereniging voor dit doel gemaakt. De vereniging roep de omwonenden op om mede werking te verlenen, dat deze voeder huisjes niet worden omvergeworpen of vernield. Inwoners van Noordwijk kunnen brood e.d. ook in deze huisjes deponeren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2