Avifauna-steekvlam bij het begin en geheimzinnigheid aan het slot Ontstemde invalide bestuurde onder invloed" z'n wagentje Kaaskeuring in Alphen DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Mild vonnis Enkele maanden geleden voelde een 46-jarige invalide te Amsterdam zich somber gestemd en om daar een einde aan te maken, reed hij met zijn wa gentje naar een slijterij, waar hij 1 maatje insloeg. Nu was het altijd een verrassing hoe de drank bij hem terecht kwam en dit keer, was het beslist verkeerd gegaan, wart even later reed hij hoogst-roekeloos met zijn wagentje door het Amsterdamse verkeer, be dreigde voorb;' ngers, die niet snel genoeg wegsprongen met zijn stok en stoorde zich helemaal niet aan stoplichten of politieagenten. Ben agent kreeg hem ten slotte te De 80ste verjaardag van Paus Pius XII De viering in Nederland De Nederlandse bijdrage aan het boek over het internatinale werk voor de vrede, dat het corps diplomatiqué bij de H. Stoel aan de Paus ter gele genheid van zijn 80ste verjaardag zal aanbieden, bestaat uit „Grondlijnen van het Volkenrecht", geschreven door prof. Francois. De viering van 's Pausen verjaar dag vindt in Nederland haar hoogte punt op zondag 4 maart, wanneer de bisschoppen der diocesen in hun ka thedralen een pontificale H. Mis zul len opdragen voor de intentie van de H. Vader. Deze plechtigheid zal wor den besloten met een plechtig Te Deum. Onder de H. Mis wordt de gelovigen gelegenheid gegeven bij te dragen tot het verjaardagsgeschenk aan de Paus. De K.R.O. zal enige programma's wijden aan de pauselijke verjaardag. De K.R.O.-schoolradio verzorgt don-< derdag 1 maart een extra uitzending van een klankbeeld, dat Tom Bouws heeft geschreven. In dit klankbeeld wordt de grote betekenis van de Paus voor de Katholieke Kerk en voor heel de wereld belicht. Het is afgestemd op leerlingen van 12 tot 15 iaar. Zaterdag 3 maart zendt de K.R.O. een klankbeeld uit, samengesteld door Tom Bouws. Hoogtepunten uit het le ven van de Paus zijn in dit klank beeld gecombineerd met een korte toespraak door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en met een lofdicht van Gabriël Smit. Aanslui tend geeft Ben Brans uit Rome een reportage van de feestelijke viering van deze verjaardag. pakken en bracht hem naar het bureau. Dit gehele verhaal kon de politierechter gistermorgen in een brief lezen, die de 46-jarige invalide hem geschreven had: „Het is te glad buiten, meneer de president, en daar om kom ik liever niet persoonlijk", schreef de man en de rechter vond dit een zeer redelijk argument. Overigens dacht de politierechter niet al te slecht over deze invalide, die nog nooit met de politie in aan- rakmg is geweesten die in een moe deloze bui een borreltje te veel geno men had; de ƒ25.die de officier geëist had, achtte hij voldoende en dus zal de man dezer dagen de reke ning wel thuis krijgen. Handen en Li ppen ruw? pu hol Groentennriizen schieten omhoog De aanhoudende vorst heeft de prij zen van de tuinbouwprodukten reeds aanzienlijk doen stijgen. Alles wijst er op, dat zij nog verder omhoog zul len gaan. Dit deelde een vooraanstaande fi guur uit tuinbouwkringen mede. Hij gaf ter illustratie enige cijfers: witte kool, die tot half januari onverkoop baar was, doet thans te Broek op Langedijk 23—41 cent per kilo. In Noord-Scharwoude werd dinsdag zelfs 34.10—46.40 per 100 kilo be taald. Breekpeen, die nooit meer op bracht dan ƒ5.— tot ƒ7.— per 100 kilo, doet thans 25.80. Voor uien is in Medemblik reeds 58 cent betaald. Rook trekt op in Elspeet Anti-rookbond opgericht In Elspeet, een dorpje van een paar duizend inwoners op de Veluwe, is gisteravond een bond tegen het roken opgericht. Het initiatief hiertoe werd geno men door de heer M. J. van Voorber gen, lid van de Nederlandse spreek- en studieclub, die tijdens een verga dering van dit instituut in hotel „Het Vergulde Hert" het een en ander over dit onderwerp vertelde. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. De club overweegt pogingen in het werk te stellen een landelijke organisatie in het leven te roepen tegen het roken onder de naam „anti rook Poujade". (laatste week) BON Van onze winterreclame FLANELLEN LAKEN 2-pers. 175/230 profiteerden honderden. DEZE WEEK kunt U nog terecht, maar de voorraad is sterk verminderd. Maak dat wij U niet teleur moe ten stellen, want U verdient niet alleen 1,40 per laken, maar ge niet nog JARENLANG van deze WINTERRECLAME 1 FLANELLEN LAKEN merk RAEDTHUYS, 2-pers. 175/230, met deze bon niet voor 8,90, zoals de werke lijke prijs is, maar voor 7,50 per stuk- (verpakt in cellofaan, maar U kunt de kwaliteit in de winkel beoordelen). (Plak bon desgewenst op brief kaart en U ontvangt zending franco thuis. Dus met de koude behoeft U de deur niet uit. Wij zorgen voor snelle expeditie. TEXTIELHANDEL ADR. VAN 00Y JR. Breestraat 39, Leiden, tel. 20890 recht over het postkantoor. (Advertentie) Vreemde sterfgevallen in Leeuwardens gezin Kolendamp uitgesloten In het gezin van de heer H. Roden huis te Leeuwarden zijn onder ge heimzinnige omstandigheden plotse ling de 33-jarige vrouw en haar 10- jarig zoontje Bertus om het leven ge komen. Vader, moeder en twee van de vier kinderen lagen met griep te bed. Een familielid dat het gezin in de huis houding hielp, bracht direct een ander kind naar het ziekenhuis waar on middellijk de maag werd leegge pompt. Zijn toestand is thans redelijk weL De politie staat, wat de oorzaak van dit tragische gebeuren betreft, voor een raadsel. Kolendampvergiftiging is uitgesloten. Alle medicamenten in de woning aanwezig, zijn in beslag genom. In het belang van het onder zoek is de woning gesloten. Nader vernamei wij hedenmorgen, dat deskundigen van 't gem. .ichtbedrijf een onderzoek hebben ingesteld. Alle gaskranen bleken te zijn gesloten en nergens was een lek te bespeuren. Met speciale instrumenten werd even wel ontdekt dat rioolgas de woning was binnengedrongen, dat via een gootsteen de slaapkamers heeft be reikt. Inderdaad is bij de sectie op beide lichamen rioolgas aangetroffer;. De andere leden van het gezin ma ken het goed. De man en twee kinde ren zijn bij familie ondergebracht, terwijl een jonger kind nog in het ziekenhuis vertoeft. Gemeenteraad Alphen Was de vorige raadsvergadering op 18 januari nog vrij onverwacht geëindigd met een heftig slot waar voor het onafhn. kath. raadslid Sloot jes zorgde, toen het voorstel in be handeling kwam tot verbetering van de riolering in de Ruijsdaelstraat in 1948 gelegd waarmede een te genvaller van 60.000 moest worden geïncasseerd de raadsvergadering van woensdagavond begon met een heftige schermutseling tussen dit raadslid en de voorzitter, maar thans ging het over.Avifauna. Speelde het conflikt zich aanvan kelijk alleen af tussen de heer Sloot jes en de voorzitter van de raad, wel dra verplaatste zich de onenigheid ook naar de overige leden van de raad. Met een duidelijke blijdschap in het hart gaf de heer Slootjes uiting aan zijn genoegen omtrent de ont binding van het Stichtingsbestuur van het vogelpark „Avifauna". Het park heeft de gemeente al genoeg geld gekost, zei hij en gaf de ver zekering dat het merendeel van de burgerij met deze „opruiming" in stemt. Steekvlam. Tot dusver wilde de voorzitter de woorden van de heer Slootjes nog aanhoren en ze met de mantel der verdraagzaamheid bedekken Maar toen de heer Slootjes een soort interpellatie begon voor te be reiden omtrent de gang van zaken ten aanzien van Avifauna, een en ander naar aanleiding van de jongste perspublikaties, werd hij krachtig afgehamerd. De voorzitter meende dat dit tevér voerde en buiten de agenda viel Er komt straks genoeg gelegenheid om over Avifauna te praten, zei de voorz., die er aan toe voegde, dat ook de heer Slootjes vol doende kansen daartoe zal krijgen. De voorz. riep de heer Slootjes tot de orde en zei het niet pleizierig te vin den hem altijd te moeten afhameren. De heer Slootjes was zijn opmer kingen begonnen namens de raad. Deze aanmatiging gaf de raadsleden aanleiding om hiertegen stelling te nemen. De heer Brokaar merkte op, dat hij op deze wijze niet ingelicht wenste te worden. De heer Geerlof maakte duidelijk, dat als hij wat wil de weten, hij de weg daartoe wel wist. De heer Ruijssenaar kon de wijze waarop de heer Slootjes optrad niet gezegd moet worden, dan weten de leden hem (,de nestor) wel te vinden. Hij wenste*zich van de heer Slootjes te distanciëren. Toegang voetbalveld. Hierop trad een langdurige stilte in. die op regelmatige wijze slechts werd verbroken door de eentonige bons van de voorzittershamer welke 18 maal was gevallen voor söhoolzaken alvorens de raadsleden bij punt 19 weer begonnen te praten. Het was de heer Verdonk die bij het voorstel tot verbetering van de toegangswegen naar de paden langs het voetbalveld van „Alphia" zijn in stemming hiermee kenbaar maakte. Met dit voorstel lost het college een oude belofte in. De vereniging zal met de uitvoering zeer gebaat zijn en de verbeteringen zullen door zeer ve len met vreugde worden begroet. De heer Roogaar sprak in dezelfde geest en verzocht, zodra mogelijk, spoed te betrachten met de uitvoe ring. Gastarieven. De heer Ruijssenaars had in stilte gehoopt, dat i.v.m. het vervallen van de omzetbelasting een kleine verla ging van de gastarieven uit de bus zou zijn gekomen. De voorz. ant woordde dat deze verwachting aan- vankeijk gewettigd was. Het lag ook in de bedoeling, om die 4% aan te wenden tot verlaging van de uitga ven voor de verbruikers. Maar in middels zijn de productiekosten on geveer in gelijke mate gestegen De voorz sprak het vertrouwen uit dat door toename van kraakgas gebruik door Leiden in de naaste toekomst toch nog een kleine verla ging van de gastarieven mogelijk zal zijn, De heer Verdonk, het Aarlander- veens raadslid juichte het voorstel toe inzake het verlenen van subsidie in de kosten van herstel van de vier schepradmolens van de droogge maakte polder aan de westzijde van Aarlanderveen. Verlaging subsidie. De heer Honout betreurt dat G.S. bezwaar hebben gemaakt te^en het verlenen- aan de Stichting '40—'45 van een subsidie van 0.25 per in woner en het wenselijk achten dit terug te brengen op f 0.05 per inwo- in een tijd waarin iedereen dank baar gestemd was voor het werk van de verzetsmensen voor wier belan gen deze stichting opkomt. Hij zegt met het gewijzigd voorstel niet mee te kunnen gaan. De heer Verdonk pleitte ook voor handhaving van het raadsbesluit. De Stichting verricht belangrijk werk voor hen, die ons land naar de be vrijding hebben geleid en dit kan niet hoog genoeg worden gewaar deerd. De heer Rogaar heeft het niet ver wonderd dat G.S. aanmerkingen hebben gemaakt. De raad was in royale stemming; had beter geweest toen dadelijk tot 5 ct. te besluiten. De voorz. merkte op, dat men dit niet mag zien als een afkeuring van G.S. van de houding van de raad, noch als een geringer waardering van het werk van de Stichting '40 '45, maar men vindt het niet wense lijk hoger te gaan dan de aanvanke lijke berekening in algemene zin het aangaf. Spr. vindt het beter hierom trent met G.S. niet in discussie te gaan. Er zijn belangrijkere zaken met G.S. te regelen. Onderzoek op t.b.c. Drie jaar geleden vond een mas saal onderzoek van de bevolking plaats op tbc. Ongevzer. 80% heeft zich aan dit onderzoek onderworpen. Nu vindt een dergelijk onderzoek j opnieuw plaats en de gemeente wil daartoe een subsidie van 7500. verlenen. Bij dit voorstel vraagt de heer Verdonk om alles te doen om dit keer ook het resterende 20% van de bevolking tot deelname te bewe gen. De hieraan verbonden kosten mogen voor niemand een bezwaar zijn. De voorz. zegt dat het aan het col lege niet zal liggen, maar men stuit op het vrijwillig karakter van het on derzoek. In een andere gemeente, spr. meende dat dit in Bloemendaal het geval was, bleek dat juist onder het percentage van hen die zich aan vankelijk niet lieten doorlichten, achteraf de meeste tbc gevallen wer den geconstateerd. Zij leveren een groot gevaar op voor hen die zich aan dit onderzoek wel hebben on derworpen. De heer Roogaar vraagt een vaste regeling voor de betaling opdat mar chanderen uitgesloten wordt Weth. Dekker, voorz. van de des- Uitgaande van de plaatselijke kaas dagcommissie zijn woensdag de jaar lijkse winterkaaskeuringen te Alphen aan den Rijn begonnen. Gelet op het nuttig effect dat men voorgaande jaren op deze wijze heeft behaald in het belang van de kaas makers i.e. de boerin zelf, doet men het ook dit jaar weer buurtsgewijs. Op deze wijze kunnen de deskun digen wat uitgebreider aandacht be steden aan de individuele gevallen en met meer vrucht de voorkomende afwijkingen behandelen en met de nodige raad voorkomen. Het eerste bedrijf van een serie van drie speelde zich gisteren af ten huize van de heer Jac. P. Boere aan de Nieuwe Sloot 9. De heer en mevr. Boere bleken ook nu weer goede gastheer en gastvrouwe te zijn. On danks de ernst waarmede de keuring werd verricht was er toch ook een grote gezelligheid. De jury bestond uit de heren N. J. Verkleij, die de kaashandelaren ver tegenwoordigde, K. Adema van de kaascontrölestations te s Gravenhage, terwijl als arbiter optrad ir. Schroo- der, rijkszuivelconsulent te Gouda. De leken-jury was gevormd door de inzenders van de te keuren kazen. Er waren 14 kazen ingezonden. Het gemiddeld aantal punten be droeg 86,5. In de eerste soort vielen 8 stuks (57 in de tweede soort 6 (43 Geen derde soort. Een opmerkelijk resultaat, tot dus ver in deze streek niet behaald,'werd geboekt door de heer C. N. van den Akker, Vriesekoop 39 te Leimuiden die voor zijn winterkaas vandaag 100 (het hoogste) punten heeft behaald. Voor zijn zomerkaas lag hij ook al aan de kop met 96 punten. De overige inzendingen welke in de eerste soort vielen zijn: P. den Hertog, Ridderbuurt 6, Alphen a. d. Rijn, 97W-88Z; Jac. Boere, Nieuwe Sloot 9, Alphen a. d. Rijn, 96W-88Z; C. W. v. d. Bosch, Herenweg 7, Al phen a. d. Rijn, 90W-92Z; Adr. den Hertog, Oudshoornseweg 54, Alphen de huisbezoekers een zekere vrijheid van handelen moeten hebben om naar eigen inzicht ter plaatse te be sluiten. De vorige keer had de ge meente 10.000 beschikbaar gesteld om minvermogenden tegemoet te ko men. Er werd toen slechts 3500. gebruikt. Men is toen wel wat zuinig geweest. Nu vraagt de commissie 7500.en men zal trachten aan al le bezwaren tegemoet te komen. Lang gewacht. Door de 84e wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1955 wordt de mogelijkheid geopend, dat: de vereniging „Alphens Zwem bad" over 215.meer kan beschik ken voor brandstofvoorziening Dit is het gevolg van een schrijven van het desbetreffende bestuur, reeds in april van het vorig jaar aan de gemeente gericht. Meerdere raadsleden vielen over het te grote tijdsverloop tussen brief en afwerking. Het was vooral de heer v. d. Meent die deze gang van zaken maar weinig kon waarde ren. Anders ligt de zaak voor de di verse scholen. Voor die is een gelij ke mogeijkheid nog niet geopend. De heer v. d. Meent vindt dit een tekort aan inzicht bij de desbetreffende diensten. De heer Ruijssenaars heeft het evenzeer bevreemd dat niet te gelijkertijd een her-berekening ten behoeve van de brandstofvoorziening der scholen heeft plaats gevonden, inzonderheid voor de bijzondere scholen. De commissie voor school- zaken heeft het college een daartoe strekkend advies doen toekomen. Spr. heeft er wel vertrouwen in dat de aangelegenheid nu wel wordt af gewerkt, maar zag dit gaarne spoe dig gebeuren. Eer de vijf-jaarlijkse afrekening is goedgekeurd zijn we intussen alweer in 1959. Hij verzoekt het meerdere bedrag per leerling voor de bijz. scholen beschikbaar te stellen over 1955 en niet te wachten op de 5-jaarliikse afrekening. De voorz. antwoordt hierop dat een voorstel ter zake voor de scholen in voorbereiding is. Hy spreekt.zijn te leurstelling uit over de vertraagde afwerking van de brief van 't zwem bad. Naar de oorzaak wordt bij de diverse diensten een onderzoek in gesteld. Hij betuigt hiervoor zijn leedwezen. De heer v. d. Meent merkt op, dat de bijzondere scholen het bestuur van het zwembad wel dankbaar mo gen zijn voor zijn oomerkzaamheid. De voorz. deelt die mening niet. want de verrekening geschiedt op grond van de werkelijke uitgaven en dan was de meerdere uitgave auto matisch naar voren gekomen. Weth. Dekker (onderwijs) toonde de neiging het evenwel met de heer v. d. Meent eens te zijn. Ook de heer Duin was het niet met de voorz. eens. De discussie die hierop ontstond werd tenslotte door de voorz. geslo ten met de toezegging dat het nu dan toch in elk geval wel in orde komt. Geheim. Hierna ging het college voor een kort beraad naar de vergaderkamer van b. en w. Toen men terug kwam, maakte weth. Deerenberg de voorz. erop attent, dat de pers er nog zat. De voorz. heropende de openb. ver gadering en verzocht de pers de zaal te verlaten. De raad bleef toen plm. twee uur in besloten ziting na. Ging het over Avifauna? Zou de heer Slootjes toch nog zijn zin heb ben gekregen? Daaromtrent is nog niets .uitgelekt"! De vergadering werd niet bijge woond door weth. Nijman, wegens ziekte en de heer Goedhart. De welhaast Siberische koude in de raadszaal, ter hoogte van de gro te openslaande deuren blijkt zelfs door de twee extra electrische straal- kachels niet te kunnen worden ge weerd. De heren Roogaar en v. d. Akker, beiden leden van de P.v.d.A. vluchtten even voor de aanvang van de vergadering van hun plaats b(j de deur en kozen een „warmer" plaatsje tussen hun collega's van de C.H. en a. d. Rijn, 89W-78Z; W. den Hertog, Ridderbuurt 13, Alphen a. d. Rijn, 88W-76Z; Gebr. Overes, Gnephoek 80, Alphen a. d. Rijn 88W-81Z; M. Vergeer, Oudshoornseweg 104, Alphen a. d. Rijn, 86W-81Z. (W winter kaas, Z zomerkaas). De resultaten van de leken-keu- ring werd door de heer K. Adema aan een bespreking onderworpen en een vergelijking werd gemaakt met de uitkomst van de deskundige keuring. In een vraaggesprek die ontstond tussen enkele veehouders en ir. Schrooder kwam o.m. naar voren, dat de boerin over het algemeen met' het kaasmaken begint, zodra het vee het land ingaat. Dit tijdstip vindt men in deskundige kringen wel wat laat. Als de stalkaas goed is, ver dient het aanbeveling, aldus ir. Schrooder hiermee wat vroeger te beginnen. Ook economisch gezien kan dit voordeel opleveren, omdat de melk van omstreeks april veelal wat minder opbrengt en de z.g. opleg kaas dan niet op de markt komt in een periode waarin grote behoefte is in de consumptieve sfeer, hetgeen prijsdaling tot gevolg heeft. De vraag naar jonge kaas neemt toe. Maar ook de productie van fabriekskaas neemt toe, vooral straks als na kalftijd extra melk naar de fabrieken gaat. RAADSLID STELT VRAGEN VOOR BESCHIKBAARSTELLING VAN HUIZEN Nu door het ontbreken van bouw volume de bouw van arbeiderswo ningen in Alphen aan den Rijn voor lopig geen doorgang zal kunnen vin den en om wanverhoudingen zoveel mogelijk tegen te gaan, heeft het raadslid L. C. Slootjes de volgende vragen aan het college van b. en w. gesteld. a) Zijn b. en w. in het bezit van gegevens waaruit zij kunnen opmaken of huizen, die met overheidssubsidie tot stand zijn gekomen en die in het bezit zijn van de gemeente en de woningbouwverenigingen, nog wel worden verhuurd aan die categorie van bewoners waarvoor zij oorspron kelijk waren bestemd? b) Indien de gegevens ontbreken, zijn b. en w. dan bereid en in staat zich deze op de kortst mogelijke termijn te verschaffen? c) Zijn b. en w. met mij van oor deel, dat tot een doelmatige verde ling van woonruimte ook behoort, om nauwlettend toe te zien dat de in de vraag a bedoelde huizen steeds bewoond blijven door minder draag krachtige huurders? d) Kunnen b. en w. mij medede len of de mogelijkheid bestaat om," wanneer het particulier initiatief in gebreke blijft, van gemeentewege in de vrije sector een aantal woningen te doen bouwen en deze beschikbaar te stellen aan hen die ten onrechte tot nog toe.huizen bleven bewonen die voor minder draagkrachtige ge zinnen waren bestemd? NIEUWKOOP SLAPENDE FAMILIE AAN RAMP ONTSNAPT. Bij A. C. Balvert in het Zuid-Einde had men des avonds een petroleum stel in het aanrechtkastje van de keuken gezet, ten einde de waterlei ding voor bevriezing te behoeden. Helaas hebben brandende petroleum- pitten nog al eens de onhebbelijkheid uit zichzelf omhoog te lopen, hetgeen menig huismoeder tot haar groot ver driet wel eens heeft ondervonden. Ook hier in dit gesloten aanrechtkastje liep de vlam eigengereid omhoog en werd tenslotte zo heet,, dat het deur tje vlam vatte, geheel verbrandde en de hele keuken gevaar liep. Niemand van de rustige slapers boven besefte de dreiging, die hen boven het hoofd hing. Slechts de 24- jaar oude koerduif op zijn stokje in zijn kooi, was de stille getuige van de ramp die op het punt stond over huis en huisgenoten te komen. Doch hij moest helaas machteloos toezien en kon geen alarm slaan, toen een enorme hoeveelheid rook en roet zich in de keuken ging ontwikkelen, waar van hij tenslotte het enige slachtof fer zou worden, daar rook en roet in de gesloten ruimte gelukkig ten slotte de vlammen doofden. Toen de docher des huizes dej morgens niets vermoedend de keu ken binnenstapte, geraakte zij dooi de verstikkende atmosfeer buiten bewustzijn, waardoor zij bij buren ter verdere verpleging moest worden on dergebracht. In de keuken heerste een enorme ravage en de schade was vrij aan zienlijk. BEEN GEBROKEN. Toen de veehouder P. Huisman be zig was pakken stro van een volgela den vrachtwagen te lossen, gleed hij bij het afwerpen uit, zodat hij naar beneden tuimelde en het ongeluk had zijn rechterbeen te breken. Dokter Bremer was spoedig ter plaatse en liet het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoeren. GESLAAGDE KAASDAG. In „Het Vliegende Paard" werd de winterkaasdag gehouden. De resulta ten vergeleken bij de keuring van najaar 1955 waren zeer goed. Er wa ren 24 inzendingen. Niet minder dan 13 inzendingen vielen onder de eer ste soort, 9 in de 2e en 3 in de 3e soort. Het praedicaat eerste soort kre gen de inzendingen van C. v. d. Arend (Noorden) met 100 pnt., A. van der Weyden, J. Angenent, J. Oudshoorn, Jac. v. Leeuwen, J. A. Schoonderwoerd en F. Verduijn, al len uit Nieuwkoop; J. Mulder, Ter Aar, A. D. G. Bunnik, C. Verduyn en J. Kempen allen uit Aarlander veen, G. Mourits, Zevenhoven en J. G. H. Boon uit Noorden. Het gemidd. aantal punten bedroeg 85.5 tegen over 84.9 bü de zomerkeuring. Meestal is het resultaat omgekeerd. De heer G. Mourits sprak na enige PERSSPIEGEL Minister Suurhoff en het kath. ziekenhuis Omtrent de weigering van de Mi nister van Sociale Zaken gunstig te adviseren inzake de bouw van een nieuw kath. ziekenhuis in Amster dam-West schrijft de Maasbode o.m.: De brief van de P.v.d.A.-minister van Sociale Zaken Suurhoff, waar in hij het regentencollege van het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwe Gasthuis mededeling doet, dat hij aan zijn ambtgenoot van Wederop bouw en Volkshuisvesting geen gunstig advies zal uitbrengen over de aanvraag om een nieuw modern katholiek ziekenhuis in Nieuw-West van de hoofdstad te vestigen ter wijl hij voorts geen rijksbijdrage in uitzicht kan stellen, heeft grote onrust en bevreemding bij het re gentencollege en de bouwcommissie voor dit nieuwe katholieke medi sche centrum teweeggebracht. Wij vinden dat begrijpelijk en het lijkt ons, dat het regentencollege 't juist ziet als het stelt, dat hier sprake is van discriminatie van de katholieke bevolkingsgroep. Immers, zowel de gemeentelijke ziekenhuiscommissie als het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, die beide uitgebreide on derzoekingen hebben verricht naar de geschatte behoefte aan zieken huisbedden in Amsterdam, meent, dat in Amsterdam in 19651970 een aantal van 6100 tot 6300 bedden no dig is. Het spreekt vanzelf, dat de katholieken in de hoofdstad aan spraak maken op een evenredig deel hiervan. Doch deze aanspraak ontmoet bij de betrokken socialisti sche minister ernstige bezwaren. De departementale adviescommissie vindt n.l. een aantal van 5500 bed den in de toekomst ruim voldoende en daarom moet er beperkt worden op de uitbreidingsplannen. De be windsman wil dit doen door op de particuliere plannen voor zieken- huisbouw te beknotten en daarbij wordt de katholieke bevolkings groep het ernstigste gedupeerd, want voor haar mag in het geheel geen nieuw ziekenhuis gebouwd worden. Dat daaraan echter grote behoefte bestaat, tjecijfert het be doelde KASKI-rapport degelijk ge argumenteerd. En de Volkskrant: Deze beslissing van de socialis tische minister is van meer dan plaatselijk belang. Niet alleen de Amsterdamse katholieken is er grof onrecht mee aangedaan. Zij schept een uiterst gevaarlijk precedent, omdat zij getuigt van een geestelij ke instelling, die de Nederlandse katholieken en straks wellicht ook andere confessionele groeperin gen helemaal niet kunnen delen. Een krasse staal van ongezond volksgezondheidsbeleid. gedachtenis van de heer Streef land, die anlangs is gestorven en een voor vechter was voor de bond. Vervol gens sprak hij over de garantieprijs voor de melk, die te laag is en de melkveehouders een veel te geringe winst waarborgt. Het maken van kaas op de boerderij beval hij dan ook ten zeerste aan, daar dit het hoogste ren dement geeft. Vervolgens werd de gekeurde kaas aan een nabeschouwing onderworpen en werd meegedeeld, dat alle inzen ders van eerste soort kaas een lepel tje zullen krijgen. De* heer C. v. d. Arend, die beide keren het hoogste aantal punten had, kreeg een me daille. Nadat nog enkele films waren gedraaid w.o. „Meer en betere melk" en een propaganda-film van het Ned. Zuivelbureau, werd deze goed ge- siaagde kaasdag gesloten. ZOETERWOUDE KORTEBAAN WEDSTRIJD DISTRICT LEIDEN VAN DE L.T.J. Op de Siberische ijsvlakte van de Noord-Aa waar tussen ct sneeuwvel den, glinsterende, spiegelgladde ijs banen onderhouden worden, werd gistermiddag een belangrijke korte- baan-wedstrijd georganiseerd door het District Leiden van de L.T.J. De felle koude had de verwachte belangstelling we! gedecimeerd en de vriesgraad daalde zó laag, dat ve len, hoe .spannend de ritten ook wa ren de baan verlieten. Degenen, die met auto's tot de baan waren gere den, sloegen, weibeschut, de eind strijd gade. Niet minder dan 28 favorieten kwa men aan de start en na de tweede omgang werden geplaatst: Joop Sohrader, Stompwijk, Leo van dei- Poel en C. v. d. Geest uit Oud-Ade, Ton Koter, Hazerswoude, Ad van Leeuwen, G. Belt en P. v. d. Poel uit Zoeterwoude. In cit zevental ont stond een felle strijd waarvan de uit slag was: le pr. 25,— G. Belt, 2e pr. 20,Leo van der Poel, 3e pr. 15, Ad v. Leeuwen, 4e pr. 10,P. v. d. Poel. Lz. De district-voorzitter Antoon Ja cobs wenste de winnaars, speciaal af deling Zoeterwoude, geluk met het behaalde, succes. Hardrijderij. De ijsclub Zoeter woude hield dinsdagmiddag twee kortebaan wedstrijden. Wedstrijd ju nioren onder de 18 jaar: le priis W. Janmaat, 2e pr. Aad Oostdam, 3e pr. Leo Onderwater, 4e pr. Cok Oost- dam. Wedstrijd dames: le pr. Nel. v. d Geest, 2e pr. Roos Groen, 3e pr. mevr. van Diemende Jong, 4e pr. Clasien Ammerlaan Gd. Districtwedstrijd. Zaterdag middag 2 uur wordt op de Noord-Aa een koppelwedstrijd gehouden waar aan wordt deelgenomen door koppels uit Hazerswoude, Zoeterwoude H.-R., Zoeterwoude Dorp, Stompwijk en

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8