De 36ste RAI toont zich weer in volle glorie Een als collectie nimmer wagens tevoren De drie nieuwe Fordsprimeurs van de R.A.I. Verkeerspolitie gaat schimmenspel met overtreders spelen Minister Algera opende de 36e RAI-tentoonstelling De toename van gemotoriseerd verleer betekent toename van verkeersonveitiglieid DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De 36ste RAI is hedenmiddag te naast zijn grote ruimten gereserveerd Amsterdam geopend met een rede voor tal van auto-accessoires. van de onvermoeibare voorzitter, de heer Egon F. Eriksson en een rede van de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera en niet ten on rechte hebben zij gewezen op de ver blijdende activiteit in deze zo be langrijke branche van het handels verkeer, dat dagelijks nog toeneemt. Gistermiddag, bij een voorbezoek aan deze inderdaad machtige exposi tie, hebben we kunnen constatren wat Bij onze rondwandeling merkten we o.m. op de in de laatste tijd zeer veel besproken Citroën DS19, waarin zoveel nieuwe en bijzondere constructies zijn verwerkt, dat men het type zeker revolutionair kan noe men. De General Motors komt met niet minder dan zeven merken uit, waar in de nieuwste vindingen op allerlei gebied zijn aangebracht. De kleine er leeft in de autohandel, want het vierpersoons Fiat, type'600, is hier- j_ :__jjj „„i«jjjj bij zeer in trek. De Mercedes-Eenz brengen als bij zondere attractie de racewagens, o.a. van het Grand Prix-type, waarmee Fangio het wereldkampioenschap in 1954 en 1955 behaalde. Dan vindt men er de Simca Aron- de 1300 met enigszins vergrote motor, de Goliath Duitse tweecylinder twee- is inderdaad ongelooflijk voor een buitenstaander wat hier op het ge bied van de personenauto bijeenge bracht is. De heer Eriksson memoreerde het in zijn openingswoord met trots. Uit de deelneming aan deze ten toonstelling blijkt duidelijk, dat ook thans een goede RAI-traditie gehand haafd kon blijven, n.l. de traditie om Nederland een representatief beeld te tonen van de laatste produkten van de internationale automobielindus trie. Niet minder dan 65 merken per sonenauto's uit acht verschillende landen worden geëxposeerd. De deel neming van 26 merken combinatie- wagens-stationscars, 8 merken kam peerwagens en 5 merken microbus sen is verder een duidelijke aanwij zing voor de stijgende belangstelling ook in ons land voor deze produk ten. De meest opvallende cijfers voor de organisatoren zijn wellicht het aantal exposanten en de aange vraagde standoppervlakte. Sedert de vorige personenautotentoonstelling in 1954 steeg het aantal exposanten van 144 tot 175 en het aantal m2 stand- ruimte, waarover deze exposanten wensten te beschikken was zodanig, dat op zeer korte termijn 3 hallen moesten worden bijgebouwd. Hier door kon de vloeroppervlakte van het RAI-gebouw van 19.500 m2 op 23.000 trek bij andere Continentale Morris- importeurs. M.G. exposeert het nieuwe Road- ster-model van buitengewoon attrac tieve lijn, de laagstgeprijsde echte sportwagen" op de tentoonstelling. Van de vier autoscooter-merken op de RAI is de Goggomobil het meest een „gewone auto" in minia tuur. Hij kan twee volwassenen en twee kinderen vervoeren en heeft een tweecylinder tweetact motor in de achtersteven. Wanneer de twee, dicht bij elkaar geplaatste achter wieltjes van de Isetta autoscoter „technisch" als één (dubbel) wiel worden beschouwd hetgeen logisch is is de Goggomobil de goedkoop ste motorvierwieler van de RAI (ƒ3495). Auto's te kust en te keur. We behoeven niet te zeggen, dat iemand, die een auto wil kopen, op de RAI niet terecht kan. Maar we zijn toch wel bang, dat hij moeilijk keus zal kunnen maken uit de veel heid van wagens, die hier in aller hande vorm en type zijn uitgestald. tact met voorwielaandrijving, voorts Re «sleeënvallen daar natuurlijk verschillende Packard-modellen, dan 1 direct buiten. De Engelse Daimler de bekende Tsjechische Skoda in het I Hooper Limousine staat in de cata- nieuwe type 440. logus geprijsd voor het bagatel van Een der grootste drie stands wordtf 74.250. We waren natuurlijk zeer in beslag genomen door de Ame rikaanse merken Chrysler en Ply mouth en de Engelse Austin, voorts trekken weer de prachtige Rolls Royce en de Bentley de aandacht. De overbekende Volkswagen in zijn verschillende uitvoeringen zijn in een mooi verzorgde stand onderge bracht. Iets bijzonders hierbij is de Kar- mann-Ghia Coupé met koetswerk van een Duitse carrosserie volgens Italiaans ontwerp. Meer dan 50 000 Volkswagens zijn reeds in Nederland geïmporteerd, een respectabele bij drage voor het Nederlandse autover keer, want het betekent ongeveer het vierde gedeelte van de wagens, die in ons land lopen. Tien cm verbreding van chassis m2 worden gebracht. Desondanksen carrosserie heeft van de DKW moest nog belangrijk op de aange vraagde standruimte worden gekort. Het feit, dat door deze uitbreiding de 36e RAI-tentoonstelling de groot ste personenautotentoönstelling is geworden, welke ooit in ons land werd gehouden, staat niet op zich zelf. In de belangstelling van het bedrijfsleven om op deze tentoonstel ling te exposeren, weerspiegelt zich de buiten gewone groei, die het auto park - en in het bijzonder het aan tal personenauto's in de laatste ja ren in Nederland te zien heeft gege ven. Bij de opening van de vorige tentoonstelling kon het aantal perso nenauto's in Nederland op 187.000 ge steld worden, thans is dit cijfer in 2 jaar met ruim 40 pet. tot 267.000 ge stegen. Een vergelijking met 3 jaar gele den toont aan, dat sedert dien het aantal personenauto's zelfs verdub beld is. In het voorbezoek aan de RAI zeide de heer Eriksson voorts, dat het steeds het streven van het bestuur is geweest op de tentoonstellingen het beste te brengen van wat er te bieden valt. Daarom had spr. gehoopt, dat de Renault-fabrieken haar nieuwe pri meur - de Renault 5 PK op de RAI gebracht zouden hebben, maar dit is jammer genoeg niet het geval. Deze nieuwe wagen heeft men gere serveerd voor de hierna komende tentoonstelling in Genève. Toch heeft deze RAI een mooie pri meur van de Engelse Fordfabrieken gekregen in de vorm van de Zephyr 2500, de Consul 1700 en de Zodiac 2500. De eerste was reeds op de ten toonstelt :ng te zien. en werd door de heer Eriksson later onthuld. De an-1 Idere wagens* zaten nog in de lucht en zouden later arriveren. Door de Ford-fabrieken zelf zijn het de I „Drie Gratiën" genoemd en inder- daad, het heeft er veel van weg. Voorname schoonheid zijn er in ge paard aan klassieke eenvoud, het kenmerk van de Ford-produkten. Het hoofdgebouw en de hallen A en B zijn geheel in beslag genomen door de geëxposeerde auto's. Daar- met zijn driecylinder tweetact-motor en voorwielaandrijving, een belang rijk ruimere wagen gemaakt. Nu ook in produktie als vierdeursmodel met 10 cm langere wielbasis. Bij BMW nieuwe achtcylinder-mo- dellen (3,2 liter, 140 pk) in technisch sublieme uitvoering en met zeer fraai koetswerk als Coupé, Cabriolet en Roadster, deze laatste een sportwa gen met een topsnelheid van 220 km./u. Van de Morris worden de me°st courante modellen geassembleerd rieur. Tot de nieuwe principes kun- Amersfoort, gedeeltelijk voor export, nen die op het gebied van de vering De desbetreffende wagens zijn zeer ingenoemd worden. Zowel bij het nieuwsgierig dat „wagentje" eens te bekijken, maar men heeft het.maar niet geëxposeerd. Er zijn natuurlijk nog niet zoveel van die wagens, want ze werden nog niet in serie ver vaardigd. Maar er zijn nog meer wa gens, die wel in de smaak zullen val len. Uit de opsomming hierboven blijkt dit wel duidelijk, maar enkele prijzen zijn ook nogal hoog: de Ford Continental Mark n voor 55.000, de Rolls Royce voor 51.750, de Bent ley voor 50.500, de duurste Cadillac ƒ41.600. Het leeuwenaandeel van de expo sitie wordt evenwel ingenomen door de auto's beneden de 20 000 en als men daaruit een keus moet maken, dan warrelt het zon beetje voor de ogen, want dan komt men in één dag niet klaar. Technische ontwikkeling. Ingewijden zijn tot de conclusie gekomen, dat zich twee jaar na de vorige tentoonstelling van personen automobielen een geleidelijke ont wikkeling aftekent, die 't gemiddel de produkt der automobielindustrie winst heeft gebracht t.a.v. prestaties, komfort, bedrijfszuinigheid, gemak van besturing en verzorging van het uiterlijk aspect en carrosserie inte- De Engelse Fordfabrieken te Dagenham zorgden voor een aardige primeur op de RAI te Amsterdam. Drie nieuwe producten, de „Zodiac", de „Zephyr" en de „Consul", alle drie met een geheel van de vorige modellen van deze naam afwijkende carrosserie, vindt men hierboven afgebeeld. Franse type als bij nagenoeg alle modellen van een Amerikaans merk zyn nu de voor- en achtervering on derling gekoppeld en zorgt een auto matische regelaar voor het constant houden van de afstand tussen de bo venbouw en de assen. Een evolutie in de autoconstructie, die thans ook in de lagere prijsklas sen begint door te dringen is de ver eenvoudiging van de besturing. Het komt in het algemeen op automati sering neer. Op het gebied van de motor geeft deze tentoonstelling in vergelijking met de vorige geen zeer bijzondere dingen te zien. Wel streeft men naar een steeds hoger specifiek vermogen. Daarnaast wordt soms nog de cilyn- derinhoud vergroot. Het Nederlandse paviljoen. Temidden van ruim honderd expo santen, importeurs, groothandelaren en fabrikanten van onderdelen, toe behoren en garage-uitrusting is het Nederlandse paviljoen ingericht, een combinatie dus van de standhouders op bovengenoemde gebieden. Hier vindt men onderhoudsmiddelen, elek trische ruitverwarmers, veiligheids gordels, verf produkten, kortom hon derden artikelen, die bij het verkeer naar het oordeel van de vervaardi gers goede diensten kunnen bewij- I Blijf niot doorlopen met die Btaeumatische Pijnen. I Roei sa uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zui ver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Advertentie) EEN TWEEDE PROBLEEM: Aanpassing wegenwet aan behoeften van verkeer De Volkswagen, een der meest ge vraagde auto's van het ogenblik, ziet men hier in een der nieuwste model'.en afgebeeld. Minister J. Algera, die hedenmid dag na de rede van de heer Eriksson het woord kreeg om de RAI-tentoon stelling te openen, haakte natuurlijk in bij hetgeen de voorzitter had be toogd over de toenemende verkeers onveiligheid, doch hij voegde daar aan toe: „Een ander probleem vormt de aan passing van het wegennet aan de be hoeften van het verkeer. Het valt niet te ontkennen, dat het tempo van de uitbreiding van het wegennet achtergebleven is bij de ontwikkeling van het verkeer. Ik zie de noodzaak ten volle in om aan dit probleem de grootst mogelijke aan dacht te schenken en met name te streven naar het zo produktief moge lijk maken van de voor de wegen bouw beschikbare krachten. Maar toch valt, ook indien een aanvanke lijke versnelling in de wegenaanleg zou kunnen worden bereikt, niet te verwachten, dat, blijft de ontwikke ling van het verkeer in hetzelfde tem po voortgaan, de bouw en verbete ring van de wegen daarmede gelijke tred zal kunnen houden. In dit verband trekt het mijn aan dacht, dat nog steeds een tendenz valt waar te nemen, het motorvermo- gen hoger op te voeren. Deze nei ging vervult mij met enige zorg en doet de vraag rijzen, of men zich wel voldoende realiseert, dat met deze gróte vermogens, naast de voordelen van snelle acceleratie en minder noodzaak tot overschakelen, voorzo ver dit laatste tenminste nog niet automatisch geschiedt, zeer hoge snel heden kunnen worden bereikt, waar mede in ons huidige verkeersbeeld practisch nauwelijks, althans niet op verantwoorde wijze, kan worden ge reden. Hierin schuilt mijns inziens een gevaar. Een gaspedaal is een ver leidelijk ding en lang niet alle auto mobilisten zullen de verleiding kun nen weerstaan eens te proberen uit de motor te halen wat er in zit en al dus hun snelheid op te voeren tot een hoogte, die bij de verkeersintensiteit van onze wegen niet verantwoord is." Tenslotte deelde minister Algera mede: Er zal een nieuw model kente kenbewijs komen, dat uit twee ge deelten bestaat; het ene zal in hoofd zaak de technische gegevens bevat ten, het andere de gegevens van de eigenaar of houder van het motorrij tuig, terwijl op beide het kenteken wordt vermeld. Hierna verklaarde hij de RAI-ten toonstelling geopend. Onopvallende uitbreiding van verkeersgroepen In het verkeer zullen binnenkort kleine onopvallende wagens controle uitoefenen op het werkelijke „heer zijn" in het verkeer. Naast deze on opvallende schimmen op de voor naamste rijkswegen wordt door eenj vermeerderd aantal opvallende wa gens en motoren eveneens een ver scherpte controle ingezet. In de loop van de volgende maanden zal het toe zicht nog worden uitgebreid. Daartoe worden de verkeersgroe pen voorlopig met honderd man uit gebreid, terwijl de materiaaluitbrei ding gelijke tred zal houden. Het ligt in. de bedoeling uiteindelijk te berei ken dat op alle intercommunale we gen met hoge verkeersfrequentie per manent preventief werkend verkeers- Voorwaardelijke straf Dame liet dochtertje chaufferen De Amsterdamse rechtbank heeft de 40-jarige mevrouw F. M. H. uit; Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangennisstraf van een maand met een proeftijd van i twee jaar omdat zij haar 13-jarig dochtertje in haar auto even had la ten chaufferen. Twee kinderen werden aangere den: een van hen moest zes weken wegens een gecompliceerde been breuk in een ziekenhuis worden ver pleegd. Geëist was een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontzetting uit de rijbe voegdheid voor eveneens drie jaar. BRIEF VAN KENNIS GEOPEND. De Gron. politierechter heeft dins dag de 56-jarige A. R. uit Ter Apel veroordeeld tot een boete van 100 gulden subs. 40 dagen gevangenis straf, omdat hij als besteller van de PTT een brief van een vrouwelijke kennis had geopend en gelezen. De eis luidde 14 dagen gevangenis straf. toezicht plaats vindt. Met de werving van extra-personeel is reeds een aan vang gemaakt. Dit wordt door de mi nister van Justitie prof. Van Oven in een memorie var» antwoord aan de Tweede Kamer medegedeeld. Hij leg de er de nadruk op dat het optreden tegen de overtreders niet alleen een grote mate van' oplettendheid en uit gebreide kennis van wetten en voor schriften, maar tevens een buiten gewone geoefendheid van rijden ver eist. Woerdens wielrijder door autobus gedood In sneeuw geslipt De 40-jarige H. B. Schippers uit Woerden is gisteren aangereden door een autobus van de lijndienst Zeg veldWoerden. De heer Schippers reed per rijwiel op de weg tussen deze plaatsen en ging zo ver moge lijk naar rechts toen de bus naderde. Hij kwam echter in de sneeuwrand langs de kant van de weg en slipte op met moment dat de bus passeer de. H(j viel met het hoofd tegen de linkerkoplamp van de wagen en bleef zwaar gewond liggen. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het alg. ziekenhuis vervoerd waar hij in de loop van de dag aan zijn verwondingen is overleden. Een tragische omstandigheid is, dat het slachtoffer op weg was naar de bruiloft van zijn broer, die giste ren in het huwelijk trad. Koningin en prinses Marijke temidden van padvindsters Op Baden Powelldag Gisteren, op de Baden Powelldag, heeft de Koninging vertoefd temidden van de „Blauwe Vogels" van de Bar- timeusgroep te Zeist, gevormd door blinde en slechtziende padvindsters (II tot 16 jaar) en kabouters (8 tot 11 jaar). Het was voor de „Blauwe Vogels" een grote verrassing dat prinses Marijke, in haar kabouterunlforra, ook was meegekomen. Een padvindster en een kabouter geleidden „Movavedo" (moeier van vele doahters) naar haar plaats te midden van een in een hoefijzervorm opgestelde groep padvindsters en ka bouters, waarbij zy door een spreek koor verwelkomd werd. Aan de ge denkdag-kaarsen-ceremonie, de sym bolische handeling van de versprei ding van het licht de padvindsters en kabouters in alle landen denken op deze dag aan elkander nam de koningin actief deel door, staande voor een grote verlichte wereldbol, als eerste het kaarslicht te ontsteken, v/aarna op haar beurt de leidsters, assistent-leidsters en anderen hun kaarsen aanstaken. Na deze inleiding volgde een lich ter programma. Prinses Marijke ontving van de „Blauwe Vogels" enkele geschenken. Temidden van de „Blauwe Vogels" gebruikte Movavedo de thee en zij onderhield zich geruime tijd met de leidsters, padvindsters en kabouters. Zij vertrok door een haag vrolijk zin gende en juichende padvindsters en kabouters. De voorzitter van de RAI, de heer Egon F. Eriksson, heeft in zijn hedenmiddag gehouden re de bij de opening van de 36ste RAI, gewezen op het steeds toe nemende aantal personenauto's, terwijl daarnaast het gemotori seerde rijwiel met een half mil joen bromfietsen zich een plaats in het wegverkeer veroverde. Deze ook vcor insiders in het algemeen onverwacht snelle toe name van de motorisatie van het wegverkeer is met zonder scha duwzijde. Met deze groei moeten wij he.aas in één adem -de toege nomen verkeersonveiligheid noe men, één der belangrijkste natio nale problemen; in anaiogie met de woningnood ir. zelfs al eens gesproken va wegennood. Het vraagstuk van de verkeersonvei ligheid heeft echter vele facet ten en wij zullen er voor moe ten waken, dat niet ieder op dié facetten de nadruk legt, waar voor hij freent een ander verant woordelijk te kunnen stellen. Ik geloof niet dat een sfeer van wederzijdse beschuldigingen be vorderlijk is om in dit voor een ieder zo belangrijke vraagstuk tot positieve resultaten te komen. Ook geloof ik niet dat het pro bleem dichter bij de oplossing gebracht wordt, wanneer ons volk zich in categorieën wegge bruikers gaat verdelen, die el kaar over en weer verwalen ma ken. Door het bijzondere snelle tempo, waarmede de motorisatie van het wegverkeer zich de laat ste jaren heeft voltrokken, heeft zich, nu de uitberiding van het wegennet daarmee geen gelijke tred heeft kunnen houden, dui delijk gemanifesteerd, dat de verkeersdiicipline van ons volk in het algemeen vo'strekt onvol doende is. Persoonlijk meen ik, dat dit nog meer een kwestie van instelling is dan van kennis van de verkeersregels. Dit gebrek aan een behoorlijke verkeers- mentaliteit is echter zeker niet het monopolie van enkele soor ten weggebruikers. Het verheugt mij dan ook, dat steeds meer door pers, radio en televisie en ook door de acties van de diverse op dit terrein werkzame bonden gewezen wordt op de grote ver antwoordelijkheid, die elke weg gebruiker jegens zijn medebur gers heeft. Ik doe van deze plaats een zeer nadrukkelijk beroep op een ieder, die aan het wegver keer deelneemt om zijn eigen verantwoordelijkheid te besef fen en zich de nodige zelfbeheer sing op te leggen. Daarnaast zul len wij zo spoedig mogelijk moe ten trachten ons wegennet aan te passen aan de groei van het verkeer.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7