Kamerleden brachten eigen pensioen ter sprake Minister Suurhoff tegen bouw van r.k. ziekenhuis te Amsterdam Na bloem van beeldhouwers zet Sonsbeek echte bloemetjes buiten Du iz enden gevederde immigranten Gehoord Aeschreven edrukt Centrale post vogelactie Kinderen stookten vuurtje in poetslappenfabrïek DONDERDAG 23 FEBRUARI 1856 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Mogelijkheid voor nieuwe regeling De Tweede Kamerleden hebben gis termiddag over hun eigen pensioenen gesproken. De heer Oud kwam met een amen dement, waarbij de bedragen van de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer uit de grondwet worden gelicht en de mogelijkheid wordt geopend een nieuw pensioenregeling voor Kamer leden tot stand te brengen (met twee derde meerderheid). Er heerste enige verdeeldheid over 4jt amendement. Het pensioen van Kamerleden be draagt op het ogenblik 240 's jaars voor elk jaar, dat zij lid van de Kamer zijn geweest tot een maximum van 4800. Aan dit pensioen is gister middag niets veranderd. Minister Beel heeft gistermiddag toegezegd, dat er binnenkort een wetsvoorstel zal worden ingediend, waarbij een betere regeling van de pensioenen voor weduwen en wezen van de Kamerleden tot stand v/orden gebracht. Op het ogenblik ontvangen de weduwen de helft van het pensioen van de Kamerleden. De schadeloossteling voor de Ka merleden bedraagt thans 4500 per jaar, maar zij ontvangen in totaal reeds 10.000, als gevolg van een wet, die in 1954 werd aaanvaard. Recht tot zelf kiezen De heer De Graaf (kvp) had een amendement ingediend, waarbij niet alleen de zittende Kamerleden het recht behouden te kiezen tussen het bestaande direct ingaande pensioen en de nieuwe te ontwerpen pensioen regeling, doch ook aan de toekomstige Kamerleden dit optierecht wordt toe gekend. Dr. Bruins Slot, prof. Oud en mi nister Beel hadden ernstig bezwaar tegen dit amendement. De heer Bruins Slot was van mening, dat de zaak beter bekeken kon worden, wan neer het stelsel van de heer Oud, dat nij gequalificeerde wet de nieuwe POST VOOR OVERZEE. Met de volgende zeeschepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Chief tain" 28 febr. Australië: ss „Strathaver" 1 maart via Engeland. Brazilië: ss „Highland Ohieftain" 28 febr. ss „Argentina" 3 maart. Canada: ms .^Noorddam" 1 maart. Chili: via New York 1 maart. Ned. Antillen: ms „Poseidon" 27 febr. Nieuw Zeeland: via Engeland 3 maart. Inlichtingen betreffende verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Texel vriest langzaam in Vliegveld ook onbruikbaar Tengevolge van de krachtige oosten wind ondervindt de Texelse Stoom boot Maatschappij steeds grotere moeilijkheden bij haar pogingen om de verbindingen met het vasteland te onderhouden. Gistermiddag kon wegens het vele ijs en de zeer lage waterstand slechts één dienst v.v. worden uitgevoerd. Eén der boten slaagde er maar nau welijks in de haven van Oudeschild te bereiken. Het Texelse vliegveld is door de dikke sneeuwlaag onbruik- oaar geworden. Het maken van een startbaan is doelloos, aangezien deze in korte tijd weer onder gestoven zou zijn. De steenkoolpositie van het eiland is nog niet zorgwekkend, maar de verbruikers moeten toch wel met minder gewilde soorten genoegen nemen. Ook de veevoederspositie geeft nog geen aanleiding tot bezorgd heid. Voorlopig kan de handel nog van alles leveren. Het transport na3r de boerderijen gaat echter met grote moeilijkheden gepaard, aangezien vele binnenwegen vrijwel geheel,zijn dichtgevroren. Vandaag is getracht met de Texelse boot om twee uur Den Helder uit naar het eiland te varen. Op datzelfde uur zal eveneens een boot uit Oudeschild naar Den Helder vertrekken. pensioenregeling wil vaststellen, uordt aanvaard. Toen het amendement-Oud met 4)5 tegen 23 stemmen was aangeno men, trok de heer De Graaf zijn amendement in. Alleen de kvp-frac tie stemde tegen, met uitzondering van de heren Groen en Kortenhorst. Krijgsmacht Het wetsvoorstel tot wijziging van de benaming zee- en luchtmacht in krijgsmacht ondervond tegenstand van de heer De Graaf (kvp). Deze was van mening, dat de minister ver plicht is hierover een aparte lands wet in te dienen. Hij werd door een stemming (3831) in het gelijk ge steld. Kostwinnersvergoeding militairen verhoogd De minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters een rondschrijven doen toekomen waarin o.a. het. vol gende wordt verklaard: De langdurige hevige kou, welke thans heerst, geeft mij aanleiding te bepalen dat de toe gekende kostwinnersvergoeding met inachtneming van de volgende pun ten worden verhoogd. 1. Voor verhoging komt in aan merking een kostwinnersvergoeding die is toegekend omdat de militair als hoofdkostwinner voor echtgenote, kinderen of andere personen optreedt. 2 De verhoging wordt van kracht met ingang van 5 -febr. 1956 en geldt voorlopig tot en met 25 febr. 1956. 3. De verhoging bedraagt 60 cent per dag met dien verstande dat deze slechts wordt uitgekeerd indien en voorzoverre het gezinsmaximum niet wordt overschreden. „Geen evenredig deel" Dc voorgenomen bouw van een nieuw katholiek ziekenhuis annex psychiatrische afdeling in een van de nieuwe tuinsteden van Amster dam stuit op onverwachte moeilijk heden nu minister Suurhoff besloten heeft aan zijn collega van wederop bouw geen gunstig advies uit te bren gen omtrent de verstrekking van bouwvolume. De bewindsman zegt evenmin een rijkssubsidie in het uitzicht te kun nen stellen. Minister Suurhoff zegt niet de conclusie, zowel van het Ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut als van de gemeentelijke ziekenhuis commissie, te kunnen aanvaarden, dat Amsterdam over tien tot vijftien jaar 6100 tot 6300 ziekenhuisbedden nodig zal hebben. De ministeriële adviescommissie vindt zelf 5500 bed den voldoende. Meer dan genoeg. De heer Suurhoff meent daarom, dat hij de bouw van nieuwe particu liere ziekenhuizen móet beperken en vindt dat aan de wensen van de ka tholieke bevolkingsgroep reeds vol doende tegemoet is gekomen door de financiële steun, die vanwege het rijk is verleend voor de verbouwing en modernisering van het Onze Lie ve Vrouwe Gasthuis. Dat de r.k. be volkingsgroep aanspraak wil doen gelden op een evenredig deel van de nieuw te creëren ziekenhuisruimte, ontmoet bij de bewindsman ernstige bezwaren, terwijl volgens hém ook de huidige of toekomstige omvang van een bevolkingsgroep niet uitslui tend bepalend kan zijn voor de ver deling van de beddencapaciteit. Beducht. Aan de gemeente heeft de heer Suurhoff bericht, dat hij beducht is voor een teveel aan ziekenhuis bed den in Amsterdam wanneer alle nieuwbouwplannen zullen worden verwezenlijkt. Een eventuele onder bezetting in de toekomst zou zich dan het eerst uiten bij de academi sche klinieken, hetgeen volgens de minister niet in het belang kan zijn van het medisch hoger onderwijs in de hoofdstad. Het nieuwe katholieke ziekenhuis, dat gevestigd zou wor den in het verlengde van de Jan van Gaienstraat in de te bouwen tuin stad Overtoomse Veld, zou, zo lag in de bedoeling, een capaciteit krij gen van 400 bedden met een uitbrei dingsmogelijkheid tot 600. De vereniging van directeuren en leiders van tuinbouwveilingen heeft dinsdag en woensdag in Berg en Dal haar congres gehouden. Gisteren werden de deelnemers aan het congres in het stadhuis van Nij megen ontvangen door burgemeester mr. Ch. Hustinx. Deze wees in een toespraak op de geschiedenis van Nij megen, waaruit blijkt, dat de stad altijd een middelpunt van handel is geweest, ook van land- en tuïnbouw- produkten. De algemene voorzitter, de heer W. Tukker, dankte voor de ontvangst In hotel Berg en Dal zijn de werk vergaderingen gehouden. Dr. H. J. Mathot sprak over de bevoegdheid van het produktschap voer groenten en fruit; de heer P. C. Boone over het probleem van het personeelsbe leid. In zijn rede heelt de heer M. Prins, voorzitter van het. centraal bureau voor tuinbouwveilingen in Neder land gewezen op de vooruitgang van de handel in tuinbouwproducten, zo wel in eigen land als voor het buiten land. De congressisten hebben gistermid. dag een tocht naar Dusseldorp ge maald, waar zij de Groszmarkt heb ben bezocht. Hier werden veel Neder landse produkten verhandeld. Morgen wordt het congres met een diner in hotel „Berg en Dal" beslo ten. Vooriaarsflora 1956 Van 5 april tot 20 mei wordt in Arnhem de nationale bloementen toonstelling „Sonsbeekflora 1956" ge houden. Eenmaal eerder, namelijk in april en mei 1940, is Sonsbeek getooid ge weest met een miljoen voorjaarsbloe men, doch door de oorlog is de be langstelling voor dit gebeuren op de achtergrond geraakt. Het uit overleg van de kon. ned. mij voor tuinbouw en plantkunde met het Arnhemse gemeentebestuur is de stichting „Sonsbeekflora" ont staan. De tentoonstelling is aangelegd in het gehele parkgedeelte, terwijl voor de binnen ten toonstelling een groot gebouw is geplaatst,waarin drie grote exposities zullen worden ge houden door de kring bloemenvei lingen van de vereniging „de Neder landse bloemisterij" en door diverse handelskwekerijen. Gedurende de drie exposities zal een bijzondere in zending te zien zijn van de „fleurop". De supervisie op de binnententoon- stellingen heeft de heer C. Thim uit Amsterdam. Voor de voorbeeldtui nen is een speciaal parkgedeelte ge reserveerd. Door het aanbrengen van verlich ting zal de tentoonstelling ook des avonds kunnen worden bezocht. Voor deze avond ver lichting is een groot aantal proefnemingen noodza kelijk geweest doch men meent er uiteindelijk in te zijn geslaagd een sprookjesachhtig effect te ver krijgen. Minister S. L. Mansholt is aange zocht de openingsplechtigheid te ver richten. Daar de afsluitdijk door vastgevro ren stuifsneeuw thnas op verschil lende plaatsen moeilijk berijdbaar is, is de dienst der Zuiderzeewerken er toe overgegaan in verschillende plaatsen op de route Noord-Holland Friesland v.v. waarschuwingsborden te plaatsen met het opschrift „Moei lijk berijdbaar". Automobilisten kun nen wel op eigen risico de afsluitdijk berijden. Hun wordt echter aangera den vooral bij het passeren grote voorziohtigheid te betrachten. DUIN m BOLLEN RIJN Ter Aarse heier waagt zich in Nieuwkoop op glad ijs Terwijl de strenge winter, dié wij thans beleven, de hele natuur in zijn ijzige greep gevangen houdt en alle bouwwerkzaamheden alom heeft lam gelegd, kijkt de vreemdeling, die door Nieuwkoop komt verrast op, wanneer hij boven de huizen het ho ge potige gevaarte van een heistel ling ziet opprijzen met het zware tus sen cle palen geklemde heiblok en de doffe klappen hoort, wanneer dit neersuizende geweld in zijn val ge stuit wordt. Heien bij tien graden vorst! Hoe bestaat het? Hier in Nieuwkoop kunt u het zien. De ervaren heibaas P. Wijfje uit Ter Aar heeft het voor het eerst in zijn carrière als heier gewaagd een heistelling op te richten op het ijs. Het was inderdaad een waagstuk. Er was groot risico. Doch de solide ijs vloer weerstond de druk van de drie ton wegende heikar, zakte nauwelijks toen de stevig verankerde heistelling omhoog" kwam en zo kan men in het barre polderlandschap, dat de plassen momenteel bieden, de ene 10 meter lange paal na de andere zien verdwij nen door de kleine gehakte bijtjes diep in de modderige bodem. Deze palen moeten dienen als stut ten voor een tweetal aanlegsteigers, die de gebrs. Akerboom achter hun scheepswerf gaan bouwen. Alles wijst er op, dat het ongewone karwei met succes zal worden be ëindigd. Anonieme profeet 1 Anonieme briefjes zijn doorgaans niet de prettigste, maar vanmorgen dwarrelde er een op ons bureau, dat ons echt,goed heeft gedaan. Het was een gedicht, waarvan de geestelijke eigenaar (of eigenares) z'ich verborgen houdt achter de schuilnaam Poek. Wie is Poek? ■Wij weten het niet. Onze kennis van de dichtkunst, is niet zo erg grpot. hoewel we direct hebben vast- esteld, dat Poek niet Jan Engelman kan zijn. De kracht van dit gedicht ligt in de profetische sfeer. Hier is een ziener aan het woord, die ons enkele dagen ooruit gelopen is en daarna weer terugkwam om te vertellen, dat hij troosteloze vlakten gezien heeft, ver oorzaakt door dooi. 'n Stukje Enkhui- zer Almanak op cultureel peil. Op zich geen troosteloze medede ling! Voor de sneeuw- en ijshaters, die vier maal per dag door de medede lingen van het K.N.M.I. in De Bilt ontmoedigd worden, laten wij de profetie hier volgen: SINGEL. Een zilveren baan met zwierende mensen in bonte kledij, genieten van vreugd. Over enkele dagen een troosteloze vlakte, veroorzaakt door dooi waar ieder naar snakte en die op zijn beurt weer de mensheid verheugt. Poek. GELUKKIG 'N UITZONDERING! Nu iedereen zich inspant om met de dood bedreigde dieren in leven te houden en daartoe met grote offer vaardigheid, en met steun van offi- De actie voor vogels in nood te Leiden begint al aardig te draaien. Liet is niet meer nodig, dat men met allerlei onoplosbare vragen behoeft rond te lopen, waardoor daadwerke lijke medewerking in het gedrang komt. Mevrouw Mak, Rapenburg 62, is „centrale post" geworden van de gecoördineerde pogingen om de vo gels in leven te houden. Alle initiatief is nu in dit ene pupt gebundeld. Dit betekent, dat ieder een, die voedsel voor de vogels wil afstaan zich in verbinding kan stel len met mevrouw Mak, die ook tele fonisch bereikbaar is onder nummer 21736. Het. voedsel, kan eventueel bij u aan huis worden afgehaald. De brandweer heeft, voor dit doel een wagen en chauffeur ter beschikking gesteld. Wie zelf voedsel wil brengen, ciële en semi-officiële instanties, al lerlei acties onderneemt, doet het volgende wel heel schrijnend aan. Door een onbekend gebleven per soon is woensdagmiddag in Alphen aan den Rijn een jong hondje in een wak gegooid. Het dièr dreigde om te komen. Een paar meisjes boden het stuiptrekkende dier de helpende hand en brachten het op de wal. Zij be zorgden het bij de beer "v. d. Put, de voorz. van de pl. vereniging voor dierenbescherming. De heer v. d. Pul, heel't van dit feit mededeling gedaan bij de politie, die op grond "hiervan een dringend be roep doet op iedereen zich van daden als boven gesignaleerd te onthouden. kan. terecht bij de brandweer kazerne aan de Langebrug, dank zij de mede werking van de- commandant, de heer Hagedoorn. Het menu voor de gevleugelde vrienden is zeer gevarieerd o.a. brood, kaaskorsten, olienoten, ge kookte aardappelen e.d. Het komt de laatste tijd veel voor. dat vogels in kommervolle omstan digheden worden aangetroffen, Men heeft de neiging om deze diertjes een plekje bij de kachel te geven, maar deze remedie heeft een averechtse uitwerking. De door koude bevangen vogeltjes moeten geleidelijk op tem peratuur worden gebracht. Geef ook niet direct voedsel. Probeer ze met suikerwater een beetje op verhaal te brengen en als dat lukt kan voor' zichtig wat voedsel worden gegeven. Zodra een vogel opgeknapt is, moet men hem weer buiten brengen, want. daar hoort hij thuis. Tenslotte nog iels over de finan ciën. .Mevrouw Mak vertelde ons, dat naar aanleiding van ons artikel van dinsdag („Vogels in Leiden zullen van honger niet omkomen") verschei dene geldelijke bijdragen zijn ont vangen. Er is zelfs een meisje in Lei den, dat onder haar kanloorgenoten een inzameling voor dit doel hield. Wij herhalen nog de adressen, die wij «in dit artikel noemden en waar men zijn gift kan brengen: mevrouw 't Hart, Witte Singel 74a, en mevrouw Verlind, Trompstraat 35. U kunt nu ook bij mevrouw Mak terecht. En vanzelfsprekend ook bi,i de brand weerkazerne. Weest u ervan over tuigd, dat het geld goed wordt be steed. En terstond! Geen nood Een tien a twintigduizend eidereen- den verblijven thans bezuiden Vhe- land en Terschelling, een aantal dat vele malen groter is dan anders in deze tijd van het jaar. Men neemt aan, dat deze eenden wegens de kou naar het zuiden afge zakt zijn en afkomstig zijn uit de Scandinavische landen. De eider eenden verkeren beslist niet Ln moeilijkheden, want zij zijn zeer levendig en vertonen geen enkel teken van uitputting: hun voedsel (mosselen en krabben) kunnen zij op de vele plekken open water nog wel vinden- Minder goed zijn echter de kuif- eenden, de zaagbekken en de zwarte- zee-eenden eraan toe, die veel minder levendig waren, dan de eidereen- den. De vogels hebben veelal open water opgezocht en zijn vrijwel ver dwenen van de vogelkolonies op TeseL Zij ondervinden, veel (hinder van de duizenden meeuwen, die her haaldelijk het voedsel van de eenden afpakken. Koninklijke gift tegen de vorst Het landelijk comité voor vogel— voedering, heeft van koningin Juliana een belangrijke gift ontvan gen voor hulpverlening aan de vo gels. Ei- zijn zes ton voedsel naar het eiland Vlieland en Terschelling ver zonden. Tot heden, aldus het comité, is er f 14.000 aan giften binnengekomen, maai" er is per dag ongeveer 2500 no dig. Ook voor Zeeuws-Vlaanderen werd een flink bedrag door bet comité ter beschikking gesteld voor het natuurmonument „de Braakman" om daar een concentratie van niet minder dan 50 tot 60.000 vogels te kunnen hel pen- Financiële hulp blijft dringend ge wenst; het gironummer is 6-58500, ten name van het comité vogelvoedering in de winter, gevestigd te Amersfoort. De Zaandamse dames van de zwem-1 club „De IJsberen" hebben gisteren het zwemmen in een bijt in 't zwem- omdat zij. de koude niet moei- konden verdragen. Doch omdat de badmees- _en de zwemsters geen kans meer zien een zodanige bijt te hakken, dat daarin werkelijk ijsvrij kan worden jasewommen. De dames zijn dus let- bad aan de Voorzaan opgegeven. Niet teriijk uitgevroren. Tienduizenden guldens schade Gistermiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken in de poetslap- penfabriek van de firma Lagendijk aan de Industriestraat te LJmuiden. De brand, die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, is vermoedelijk veroorzaakt door het spelen van kin deren met lucifers. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen hoog uit de voorraad 'textielafval. Met zeven stralen werd het vuixr in de*" felle koude bestreden en rva ongeveer twee uur kon met de nablussing worden begonnen. Een grofe hoeveel heid zout en vismeel ging verloren. Het. vuur smeulde nog lange tijd door. De slangen van de brandweer, die óver de weg waren gelegd moés ten met behulp van zout vorstvrij ge houden worden. Toen de brand juist over het hoogtepunt heen was moest men de blussingswerkzaamheden staken omdat een rangeerlocómotief met enige wagens vismeel niet kon passeren. De rails waren al gauw in I een ijsbaan herschapen zodat men bovendien nog een wagenvol zand I nodig had. dat voor de locomotief i werd gestrooid om deze weer op gang j te krijgen, de schade bedraagd enige tienduizende guldens en wordt door I verzekering gedekt. De opslagplaats I werd vrij ernstig beschadigdHeeds pnige malen is in deze fabriek brand uitgebroken in textielafval. Haarlem fabriceert stationsplein In de gistermiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Haarlem is besloten een krediet van 600.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van het fabrieksgebouw aan het stationsplein te Haarlem van de koninklijke fabriek van spoorwa gens en rijtuigen J. J. Beynes thans gevestigd te Beverwijk. De aankoopt 'is van belang voor. de toekomstige reorganisatie van het Haarlemse sta tionsplein.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6