DUINSTREEK AVONDRUST Exploitatie-bijdrage en een renteloos voorschot R.K. H.B.S. RIJNSTREEK rv'-'JDSRDAG 23 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Eisenhower geeft uranium vrij President Eisenhower heeft bevel gegeven, 400.000 kilogram uranium 235 vrij te geven voor het gebruik KATWIJK AAN DEN RIJN Ongeval Bij de ijspret komen zo van atoomenergie voor vreedzame nu en dan ook ongevallen voor. De 12 doeleinden in de Verenigde Staten en andere landen. De waarde ervan bedraagt 3.8 miljard gulden. Door verkoop of lening zullen 200.000 kilogram buiten de Verenigde Staten worden verdeeld. Landen, die zelf uranium 235 produceren en de Sowjet-Unie en andere communisti sche landen zijn van levering uit gesloten. De oerwoud-revolutie jarige Dick v. L. kwam op het ijs te vallen, toen hij tijdens de ijswed- strijd het einde der baan bereikt had. Hij bleek een hersensschudding te hebben opgelopen. Pech Een filmvoorstelling ten bate van het „Vierde Prinsenkind' te geven in het Parochiehuis kon van wege te weinig belangstelling niet doorgaan. De gemaakte kosten zijn niet onbelangrijk, reden waarom J verwacht wordt, dat men zich bij de huis-aan-huis-verkoopactie van speel goederen ten bate van hetzelfde doel niet onbetuigd zal laten. Het mooie doel, ten bate van oorlogsin- Naar gemeld wordt, hebben de op- validen, wettigt deze verwachting, s tandelingen van de Braziliaanse! r-, luchtmacht in het dal van Amazone T no&r twee vliegvelden veroverd 7ïi personen uit de bevolking, hebben er nu zeven. V"°Verd- ^«"gevolge vandeheernende kou in financiële moeilijkheden dreigen te De bemanningen van zes militaire geraken, kunnen zich ter secretarie vliegtuigen weigerden gisteren 2001 melden afd. Sociale zaken ter ver parachutisten naar Helem te bren-1 krijging van een brandstoffenbijslag. gen, om te worden gebruikt tegen de Men leze hiervoor de advertentie opstandelingen. Vijf onderofficieren in dit blad. zijn gearresteerd. De parachutisten} zijn later toch vertrokken, in acht j ju- ÉF" A won®ndf Groote militaire en vier burgervliegtuigen. Steeg deed by het kunstnjden des Er zou bij de strijdkrachten steeds a^n7ds1 ?P de ba,ne" °P de Rijn een meer sympathie voor de opstandelin- ongelukkige val. Dokter H. consta- gen merkbaar worden. J een hersenschudding, zodat zij per brancard naar haar woning De opstandige beweging schijntmoest worden vervoerd, een uitdrukking te zijn van de j Bridgen De uitslagen van de groeiende ontevredenheid onder de door de Bridgeklub „De Brug" ge- officieren over het feit, dat de stryd-houden onderlinge Bridgewedstriid krachten in politieke kwesties zyn j in de Roskam" waren als volgt: 1. De JongHermans 23 m.p., 2. echtpaar gewikkeld. De geschiedenis gaat terug tot de gebeurtenissen in november jl., toen het land in drie dagen tijd twee staatsgrepen en drie presidenten had. De man die hierin de hand had was de minister van oorlog generaal Lott, die zei, dat het optreden van de mi litairen ten doel had te verzekeren, dat de gekozen president Kubitschek ook inderdaad aan de macht kwam. Tot dusver is het niet tot geweld F. van der Valk 20 y. mjp., 3. L. van der PlasJ. van der Plas 20 m.p. 4. P. ParlevlietD. Parlevliet 19 VS m.p., 5/6 ZijlstraKouprie 18% m.p., 5/6 P. van ParidonA. van Veen 18% m.p. Bloemb.cultuur Bloemb.cultuur hield een ledenvergadering onder lei ding van voorzitter Braun. Na een openingswoord en afdoening van en- of bloedvergieten gekomen, kennelijk kele huishoudelijke aangelegenheden omdat de regering geen geweld wil was aan de orde een bestuursvoorstel gebruiken. tot dekking van de onkosten door de Volgens onbevestigde berichten I deelname aan de jaarlijkse bloemen- heeft majoor Veloso de beschikking corso val? de bloembollenstreek in over 3.000 zwaarbewapende mannen. Hij deelde een persvertegenwoordi ger mee, dat wanneer de strijd met de regeringsrtoepen zou losbarsten dit „het sein zal zijn voor opstanden in het gehele land." No. 517. Horizontaal: 1. geneesmid delen in 't algemeen (Indonesië), 4. lidwoord, 6. voorwerp om te snijden, 7. benedendeel van een gevel, 9. soort onderwijs (afk.), 10. gehakte opening in het ijs, 11. uitroep, 12. kwinkslag, 13. familienaam, 14. deel van een schoen, 16. opzichter van een aannemer, 17. onbep. vooraam- woord. 18. ongegronde mening, 19. bijwoord, 20. kleverig sap uit som mige bomen, 22. eetgerei, 23. voor zetsel, 24. dwergvalk, 25. bijwoord. Verticaal: 1. oogwenk, ogenblikje, 2. Javaanse huis vogel, 3. spil van een wiel, 4. armoedige woning, 5. voed sel, 7. buis, 8. jongensnaam, 10. deel van een hoed, 11. hoenderachtige vo gel, 12. insectje, 13. zet men bloe men in, 15. aardsoort, 16. vaartuig, 18. tegenstelling van koud, 20. bij woord, 21. zangstem, 22. dag dei- week (afk.), 23. heden. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 516. Horizontaal: 1. kap, 3. janus, 8. ar, 9. perzik. 10. pe toet, 12. Ti, 13. iep, 14. K.E., 15. Loes, 17. dank, 19. el, 20. eer 21. Ah, 22. spinet, 24. koppel 26. de, 27. Sedan, 28. men. Verticaal: 1. kapel, 2. are, 3. jeep, 4. art, 5. NZ, 6. uiten, 7. ski, 9. poes, 11. Tiel, 14. karn, 16. oehoe, 17. Deil, 18. keten, 20. Epen, 21. aks, 22. Spa, 23. Ede, 25. pd. IN de kou lopen alle mensen te puffen als stoommachines. Da mes en heren blazen op de hoeken van de straten elkaar warme stoomwolken in het gezicht. De paarden van Van Gend en Loos doen het ook. Zij moeten het wel doen, die stakkers. Meneer Dinges, die zichzelf zo gewichtig vindt, is gedwongen op leven en dood om de paar seconden nevels van li- chaamsdampen uit te laten en me vrouw Dinges, in een kostbare die renhuid gehuld, paft regelmatig vunzige witte wolkjes uit alsof zij een sigaar heeft ingeslikt. In de kou zal de profeet Isaris (Jeseja) deze regels bedacht hebben: „Dan moet ge wel ophouden op mensen te steunendie enkel in hun neus wat adem hebben; wat zouden ze dan voor waarde bezitten?" (Is. 2,22). samenwerking met» de afdelingen Voorschoten - Warmond - Oegstgeest en Wassenaar met een wagen ge naamd „De Tulp" een extra contri butie te heffen en wel een bedrag gelijk aan 35% van de gewone con tributie. Een breedvoerige gedachte wisseling had hierover plaats en uit eindelijk werd het voorstel met alge mene stemming aangenomen. Dan was er nog een voorstel van het be stuur betreffende het „clandestiene beurshezoek". Bedoeling is dit zoveel mogelijk tegen te gaan. Ook hierme de ging de vergadering accoord. Damnieuws. In het clublokaal „De Kroon", Kerkstraat, hield de Damclub K.D.C. de 22ste jaarverga dering. Ook de echtgenoten der le den waren in dit geval uitgenodigd wat de gezelligheid aanmerkelijk verhoogde. Bij zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer J. Scho- neveld, een extra welkomstwoord tot de dames. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek overduidelijk dat er in het De opstand in Peru BU de opstand in Peru, die thans zes dagen duurt, zijn woensdag de eerste schoten gevallen bij het be schieten door opstandelingen van ver kenningsvliegtuigen van de regering, die over het hoodfkwaj-tier van de opstandelingen te Iquitos vlogen. Volgens een verklaring, die door het opperbevel van de regeringstroe pen in Lina is uitgegeven, zijn alle verkenningsvliegtuigen ondanks de beschieting veilig op hun basis te ruggekeerd. Volgens in Lima ontvangen be richten hebben regeringstroepen de stad Requena bezet, ongeveer 200 kilometer van Iquitos. Bijna 200 arrestanten gestikt Het Arabische persbureau meldt uit Khartoem, dat 194 Soedanese landarbeiders, die in het afgelopen weekeinde na een hevige botsing met de politie te Kosti, in de provincie Blauwe Nijl, waren gearresteerd woensdag in de legerplaats, waar zij werden vastgehouden, zijn gestorven. De Soedanese regering heeft later in een verklaring gezegd, dat „de betreurenswaardige ongeregeldheden te Kosti" aanleiding hadden gegeven tot de arrestatie van een groot aantal boeren op beschuldiging van het aan zetten tot of deelnemen aan ongere geldheden. Volgens de verklaring werd „geen gering aantal" arbeiders, die na het incident voor een verhoor waren vastgehouden, woensdag dood aange troffen. Verondersteld wordt, aldus de Soedanese regeringsverklaring, dat de dood veroorzaakt is door verstik king als gevolg van de hitte en het feit dat te veel mensen in eenzelfde ruimte waren samengebracht. Medi sche autoriteiten, die een onderzoek instellen, zullen rapport uitbrengen aan het kabinet, dat daarna de be volking over deze kwestie volledig zal inlichten. De Soedanese regering doet een beroep op de bevolking, de officiële uiteenzetting of te wachten en geen acht te slaan op geruchten. afgelopen jaar steeds een opgewekt verenigingsleven heerste. Het jaar verslag van de penningmeester sloot met een batig saldo van 80,maar extra versterking der kas was wel nodig in verband met de behoefte aan nieuw materiaal, in hoofdzaak klokken. Een voorstel om een „pa pieractie" te beginnen vond alge mene bijval hetgeen tot uitslag had, dat de leden Bijsterboch en Zwaan elke laatste zaterdag van de maand oud papier bij de leden zullen opha len. Verwacht wordt dat KDC dan binnen het jaar over prima materiaal zal kunnen beschikken. Hierna had de prijsuitreiking plaats. De 1ste prijs in de bordenbezetting 1ste klas werd toegekend aan Jac. Freke, 2de prijs Fr. Spierenburg, 1ste prijs in de tweede klasse aan H. Klinkenberg, de 2de prijs aan J. Slootweg. Het hoogste aantal punten in de compe titie was behaald door: 1ste klasse Jac. Freke, 2de klasse Ab. van Bee- len. In zeer gezellig samenzijn met enkele spellen en' een verloting werd de avond verder doorgebracht. Ijsvermaak. Door de IJsclub „Voorwaarts" was tegen gistermid dag een wedstrijd uitgeschreven in hardrijden. Ook hiervoor was veel belangstelling. Een heerlijk zonnetje met een mooie baan in de luwte ge legen, beschut tegen de Noorden wind, lokten velen naar de Rijn om deze wedstrijd te zien. Het waren dikwijls zeer spannende momenten, vooral als er twee reden die z.g. aan elkaar gewaagd waren. Na een felle strijd werden de kampioenen: no. 1. W. Koelewijn W.zn., 2. Ca Vreeburg, 3. A. Weijbenga en 4. J. v. Rijn L.zn. De prijsuitreiking had plaats in Ho tel De Roskam. RECHTZAKEN BUITEN ZIJN BOEKJE Omdat hij eieren had vernield die inbeslag waren genomen moest de 23-jarige kruidenier uit Leiden bij de Haagse Politierechter op het matje toir, dat vier uren duurde, uiterlijk komen. Een ambtenaar had de eieren Laatste Berichten DE DOODSTRAF TEGEN JUNGSCHLAEGER Jungschlaeger hoorde het requisi- van de wagen van zijn vader gehaald. Toen verdachte dit hoorde was hij woedend op zijn fiets gestapt en hij had de ambtenaar opgezocht. Een paar straten verder vond hij hem en toen had hij de eieren van de fiets geduwd. „Ondoordacht", zei hij, maar de officier van Justitie vond dit niet het juiste woord. „Als die ambtenaar wat soepeler was geweest", zei ver dachte. De officier vond echter dat verdachte ook niet erg soepel was geweest. De eis was 10.— boete of vijf dagen en het vonnis luidde con form. RUIT STUK GETRAPT Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse Politierechter een 22-ja rige Leidse fabrieksarbeider tot 15 boete of vijf dagen, wegens vernie ling. De verdachte was naar de brui loft van zijn zuster geweest. Op de terugweg kreeg hy woorden met zijn vrouw en in zijn kwaadheid had hij een grote spiegelruit van een winkel ingetrapt. Ook was er in de étalage schade ontstaan aan dozen bonbons. De schade van de ruit had hy aan de verzekeringsmaatschappij vergoed. LIET ZIJN AUTO NIET KEUREN Een niet-verschenen bloemengros- sier uit Rijnsburg werd door de Haagse Politierechter overeenkomstig de eis veroordeeld tot 125 boete of 10 dagen. Hij had de inkwartierings- wet overtreden door niet te voldaan aan vordering om zijn auto te laten keuren. LISSE Het zal uw raad voldoende bekend zijn, dat door de kerkelijke overheid met volledige instemming van het ministerie van O. K. en W. aan het bestuur van de Onderwijsstichting „Sint Bonaventura" te Leiden, toe stemming is verleend voor de oprich ting van een r.k. HBS, voor de bol lenstreek te Lisse en dat de lessen zuilen aanvangen op 1 september 1956 Aldus schrijven b. en w. van Lisse aan de raad. Ter voldoening aan een van de voor het verkrijgen van Rijkssubsidie door genoemd ministerie gestelde voor waarde t.w. voorlopig onderdak in een bestaand gebouw, is het r.k. Kerk bestuur-parochie van de H. Agatha, bereid gevonden enige leslokalen van de onder zijn beheer staande Jongens school, als voorlopige huisvesting be schikbaar te stellen. Hoewel een en ander uiteraard nog niet officieel is vastgelegd, moet er op worden gerekend, dat per 1 sept. 1956 met één eerste klas zal worden begonnen. Waar echter eerst met ingang van 1 jan. 1957 van Rijkswege subsidie zal worden verleend, zal gedurende het tijdvak september tot en met N00RDWIJKERH0UT PROPAGANDA-AVOND KON. WILHELMINAFONDS. In samenwerking met de K.A.V. werd gisteravond in de zaal van Gebr. Brama een propaganda-avond gehouden ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. In zijn inleidend woord dankte burgemeester Van der Weijden allen, die óndanks de koude toch gekomen waren, 's Is nodig dat de belangstelling voor de kanker en kankerfonds blijft bestaan. Nog steeds worden per jaar 20.000 perso- sonen door kanker aangetast, waar van er 12.000 aan deze ziekte sterven. Vervolgens hield dr. K. A. van Praag een causerie over de kanker. De juiste geneesmiddelen tegen de kanker zijn er nog niet. Wel wordt er vooruitgang gemaakt en daardoor is men in staat, mits men er spoedig bij is, de levensduur van de mens te verlengen. Er moet geledelijke steun verleend worden opdat de weten schappelijke arbeid verricht kan worden. Vervolgens gaf dr. Van Praag een zeer duidelijke uiteenzetting hoe een mens reeds voor z'n geboorte groeit door celdeling, waarbij iedere cel zijn aparte taak heeft. Die celdeling biyft bestaan, ook al is de mens ge boren. 't Kan echter gebeuren dat een bepaalde cel van de bepaalde regel afwijkt, sneller groeit en daar door andere cellen verwoest. Dit is oorzaak van het ontstaan van het kankergezwel. Ook is gedacht aan erfelijkheid. Proeven hebben echter aangetoond, dat dit bij dieren wel het geval is, maar bij de mens niet. Naar het zoe ken van een passend geneesmiddel moet gedacht worden aan vernieti ging van de kankercellen, zonder dat de andere cellen beschadigd worden. Proeven worden genomen met weef selkweken. Medisch staat Nederland in de wereld goed aangeschreven. Door de oorlog is veel achterstand gekomen. Wil men de gevreesde ziekte zoveel mogelijk bestuderen, dan zijn er vele dure apparaten no dig. En dat kost onnoemelijk veel geld. Daarom moet ieder zijn plicht verstaan. Veel leden van de K.A.V. gaven zich op huis aan huis bezoeken af te leggen. Daarna werd nog vertoond de film: Er is een tijd van komen Tenslotte dankte burgemeester Van der Weijden de sprekers en sprak de hoop uit, dat in Noordwijkerhout velen zich zouden opgeven als lid van genoemde vereniging. december 1956 gefinanciëerd moeten wordien uit gemeentelijke bijdragen. Het bestuur van de Onderwijsstich ting „St. Bonaventura" heeft zich daarom tot uw raad gericht met het verzoek een bijdrage te willen verle nen in de exploitatiekosten gedurende genoemd tijdvak. Bedoelde kosten, welke voor het overgrote deel zullen bestaan uit sa larissen, worden door genoemd be stuur geschat op ten hoogste 10.000. Een nauwkeuriger begroting van kosten is praktisch niet mogelijk, om dat deze ten nauwste verband houden met de salaris-anciënniteit en het aan- ta. lessen van de aan te trekken leer krachten. Rekening houdend met ongeveer der tig leerlingen en uitgaande van het geraamde ad 10.000, zal per leer ling plm. 330 moeten worden bij gedragen. Waar het schoolbestuur zeer waar schijnlijk met ingang van 1 januari 1957 in het genot van Rijkssubsidie zal worden gesteld, betreft het hier een eenmalige bijdrage. Wij merken hierbij nog op, dat wij er van uitgaan, dat voor ongeveer 15 uit andere gemeenten afkomstige leerlingen op een bijdrage in de kos ten mag worden gerekend, zodat wij u mogen voorstellen voor deze ge meente een crediet van 15 x 330 of rond 5000 te voteren. Daar het nog geruime tijd zal duren alvorens de rijksbegroting voor 1957 is goedgekeurd, kunnen de eerste voorschotten voor de nieuwe HBS vermoedelijk pas in september 1957 worden tegemoet gezien. In verband hiermede stellen b. en w. voor ter overbrugging een renteloze lening tot een maximum van 25.000 te ver lenen. Gemeenteraad. Do raad komt bijeen vrijdag a.s. te 19.30 uur. Op de agenda o.m.: Verkoop van een perceel industrie terrein; aankoop van grond aan de Oranjelaan; verlenen van subsidie voor na-zorg b.l.o.-onderwijs; verho ging van het vakantie-toeslag voor het gemeente-personeel; het verlenen van een bijdrage per leerling aan de r.k. middelbare school over het tijd vak, dat geen rijkssubsidie wordt ont vangen (sept.t/m. dec. 1958); het verlenen van een renteloos voorschot i.v.m. de financiëring van de exploi tatie-kosten der r.k. middelbare schóól over 1957; het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 i.v.m. de uitbreiding van de r.k. lagere school aan de Oranjelaan; begroting van het gasbedrijf voor de jaren 1955 en 1956. kalm aan. Voor de zitting bestond enorme pu blieke belangstelling. De belangstel lenden buiten konden de officier van Justitie via in bomen aangebrachte luidsprekers volgen. Sunario noemde de verklaringen van de getuigen a decharge „hoogst onbetrouwbaar". Hij baseerde zijn bewijsvoering op de verklaringen van getuigen a charge. Sunario achtte bewezen, dat er een complot bestond om via de Darul Islam de regering omver te werpen „ten behoeve van reactionnairen en kapitalisten". STICHTING VAN DE ARBEID HERVAT OVERLEG Hedenmorgen is een bespreking ge houden tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de minis ters De Bruijn, Suurhoff, Zijlstra en staatssecretaris Van Rhijn. Tijdens deze besprekingen werd besloten het overleg in de Stichting van de Ar beid te hervatten en te trachten als nog een oplossing voor de gerezen moeilijkheden te bereiken. vast, dat zowel het ledental als het aantal deelnemers aan de ommegang zich in dalende lijn beweegt. Het te- dental daalde in '55 met 27 tot 580; het aantal deelnemers bedroeg verle den jaar 318, dat is 24 minder dan in 1954. Voor het geval financiële overwe gingen sommigen ervan weerhouden de jaarlijkse bedetocht te houden: er is nog altijd een spaarmogelijkheid, waarvan tot nu toe door slechts wei nigen gebruik gemaakt werd. Een verleden jaar geopperd plan, om een bedevaart naar Kevelaar te organiseren, "kwam niet tot verwe zenlijking, omdat het aantal belang stellenden te gering was. Penningmeester F. L. Roozen bracht rapport uit over de stand van de kas middelen der afdeling. Er is nog steeds een batig saldo. Daarna volgden mededelingen over de stille omgang, die gemaakt zal worden in de nacht van zaterdag 10 op zondag 11 maart. Te middernacht zal in de St. Willibrorduskerk het lof worden gecelebreerd. De reis naai" Amsterdam wordt gemaakt met autobussen; de omgang begint op het Spui om kwart over 2 en de H. Mis wordt voor de Wassenaarse deelne mers opgedragen in „De Papegaai" om half vier. Kapelaan van Vliet, geestelijk directeur van de afdeling, zal dé predikatie houden. Gezien de ervaringen van vorige jaren heeft het bestuur besloten geen moeite meer te doen voor het vinden van een gelegenheid, waar ge- zamelijk ontbeten zal worden. Iedere deelnemer wordt wat dit betreft, vol komen vrij gelaten. Aan de hand van op- en aanmer kingen vanuit de vergadering werden nog diverse praktische punten be sproken, waarna Pater Engelbertus het woord kreeg voor een inleiding over de algemene intentie van de a.s. stille omgang. RQELOFAREHSSVEEN DODELIJKE VAL Dezer dagen viel het 4%-jarig zoontje van de fam. KuipersVan Velsen van de trap in de woning. De dokter constateerde een hersenschud ding. Gisteravond is dit kind tenge volge van deze val overleden. LEIDERDORP Geboren: Marinus, zn van C. de Winter en P. C. Glasbergen. Ondertrouwd: J. H. Zwaan 22 j. en C. Spaargaren 19 jaar. Getrouwd: J. Letteboer en H. de Ridder. Overleden: T. Visser 71 j.t echtge note van M. du Prie. Leidse Universiteit N00RDWIJK Stille Omgang De afdeling Noord wijk zal in de nacht van zater dag 10 op zondag 11 maart deelne men aan de Stille Omgang te Am sterdam. De jaarvergadering, die voor iedere parochiaan toegankelijk is, zal deze keer in het teken staan van het 6e lustrum, en daarbij worden opgeluis terd door een zangkoor uit Leiden met zang en declamatie. In verband met bovenstaande wordt de verga dering gehouden in de grote zaal van hotel „Royal" aan de Voorstraat en wel hedenavond 23 februari te 8 uur. WASSENAAR „STILLE OMGANG" BESPRAK A.S. BEDEVAART In de foyer van het verenigingsge bouw heeft het Wassenaarse genoot schap van de Stille Omgang gister avond de jaarvergadering gehouden. Onder voorzitterschap van de heer J. P. J. Alkemade werden de jaarstuk ken behandeld. Secretaris F. P. van Leeuwen stelde in zijn jaaroverzicht Geslaagd voor het kandidaats examen Ned. Taal- en letterkunde mej. E. Standers te Leiden; gepro moveerd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Photochemisehe reacties der provi taminen D", de heer A. L. Koevoet, geboren en wonende te Rotterdam. De promotie geschiedde cum laude; ge promoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: ,De trieen-systemen van de vitami nen D en van verwante verbindin gen", de heer A. Verloop, geboren te Noord wijk en wonende te Noord - wijk. De promotie geschiedde curn laude; geslaagd voor het doet examen Scheikunde mevr. N. J. Ginjaar- Maas te Leiden en de heer G. Rieze- bos te Leiden; geslaagd voor het kan didaats examen A. Wis- en Natuur kunde de heer F. W. de Bruyn te Den Haag; geslaagd voor het kandi daats examen Wis- en Natuurkunde A jn D., de heer F. Oort te Leiden; ge slaagd voor het kandidaats examen L. Wis- en Natuurkunde mej. J. Sta- pensea te Oegstgeest en de heer J. \V. E. Muyzert te Leiden; geslaagd voor het voorber. Kerkelijk examen de heer P. C. 't Hooft te Leiden; geslaagd voor het doet examen Ned. Recht mej. H. G. M. L. Engel te Rotterdam, mej. Ph. Luteyn te Den Haag en de i heer W. J. Houwink te Schalkhaar. Mensen in nood Tweede verantwoording Ook uit Oegstgeest kregen we een verantwoording binnen van de gif ten, die daar aan de St. Vincentius- verpniging (Maria-conf eren tie) ge schonken zijn om de mensen in nood door deze barre winterkoude te hel pen. Wel zeer daadwerkelijk hielp een dame, die zaterdagmiddag een kwar tier nadat de Leidse Courant in Oegstgeest bezorgd was, bij een der Vincentianen kwam met mededeling, dat deze voor haar rekening twee 2- persoonsdekens kon bestellen. De verantwoording voor zover wij binnenkregen luidt thans: Saldo 160,— St. Vincentius (Maria-conf.): Enveloppe 100, N.N25,— N.N10, Giro (t.n.v. de heer Sommeling, Oegstgeest 267669) 25,— N.N10,— N.N10,— N.N5,— W. B„ Noordwijk10, Elisabeth (Petrus): N.N. Z'woude 5,— 5,— Totaal 390,— Uitgebloeid De reuze Aronskelk in de Hortus heeft niet minder dan ruim 6000 be zoekers getrokken. Op het ogenblik ligt de kelk volkomen teneergesla- gen zijn bloemkolk te luchten. Dit lichtelijk riekende orgaan is name lijk het enige bestanddeel van de bloem, dat zich nog staande heeft weten te houden. Weldra zal echter ook dit laatste overblijfsel de aarde gelijk zijn. Marktberichten LEIDEN 22 febr. Groente. Kro- nte, gekookt 2024, Boerenkool 19 47, Rode kool 2036. Gele kool ƒ40—41, Witte kool f 26—27, Prei 45115, Spruiten 110126, Uien 3348, Winterpeen 11—J7, Wit lof Al ƒ88—89, idem A2 ƒ76—84, idem B2 63—73 per 100 kg. Knolsel derij ƒ34—46, Sla Al 21.10—22.40, idem BI 15.4015.80 per 100 stuks. Selderij 3340 per 100 bos. DEN BOSCH, 22 febr. Vee. Op de Bossche veemarkt van heden wer den aangevoerd 4.709 stuks vee, zijn de 2.074 runderen, 480 vette kalve ren, 825 nuchtere kalveren, 20 fok- zeugen, 466 slachtvarkens, 47 lopers, 691 biggen, 99 schapen, 7 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kaukoeien van 7251050, guiste koeien 620810 per stuk, zware soorten boven notering, kalfvaarzen 6751050, klamvaarzen 550600, guiste vaarzen 585—700, pinken 460575, graskalveren 250395, nuchtere fokkalveren 85120, nuch tere slacht kalveren f 4047, zware soorten 6082,50, lopers 6878, biggen f 3655, drachtige zeugen 250—325, schapen 70—100. vette schapen 90115, drachtige ooien 140185, aanvoer van slachtvee 860 stuks. Prijzen extra kwaliteiten vaarzen tot 3,30. Ie kw. 3,-3,10. 2e kw. 2,70—2,90, 3e kw. f 2,55—2,60. vet te stieren f 2,753,worstkoeien 2.352,50, alles per kg geslacht ge wicht. Vette kalveren prima soorten van 2.903,35, middenklasse 2,60 2 80. lichte soorten f 2,252,50, nuch tere slachtkalveren 1,201.30, zwa re soorten 1,451,70, slachtzeugen 1,421,52, jonge slachtvarkens 1.551 60 per kg levend gewicht. Overzicht: Ruimer aanbod van rundvee. Melk- en kalf koeien sle pende handel doch niet goedkoper. Guiste koeien handel redelijk met vrijwel onveranderde prijzen. Korter aanbod van jongvee, in de goede soorten handel lui-duur. Groter aan voer van vette kalveren, vlugge han del met ho?e Drijzen. Nuchtere slacht kalveren handel minder en niet ge heel prijshoudend. Normaal aanbod van weide- en vette schaoen en drachtige ooien, vlotte handel met hoge prijzen. Vanwege de strenge koude minder aanvoer van lopers en biggen, stroeve handel prijzen lager. Ruimer aanbod van slachtvee, handel over het geheel vlug met hogere prijzen. Grote aanvoer van slacht zeugen, de handel zette vlot in maar de afloop was stug met lagere prij zen. GOUDA 23 febr. Kaas. Aanvoer 5 partyen, le soort 225—229. Han del matig. TER AAR, 22 febr. Groente. Wit lof 1 0.68—0.87,idem 2 0.43—0.67, ilem stek 0.170.38, spruiten 0.36 0.72, idem b f 0.15, alles per k.g.; knolselderij f 0.230.38, idem klein 0.11 per stuk. R'VEEN, 22 febr. Bloemen. Ane- mon 671.10, Blauwe Druifjes 6—18, Tulpen: Eddy 651.05, v. d. Eerden 581.10, Rose Copand 4880, White Sail 6593, Kreage 3962, Kornifo- rus 621.00, Golden Harvest 60—1.05 Purper Copland 64—88, W. Copland 42—62, Zenober 4451. Crown Im perial 3856, Piccadilly 711.05. Reinland 9095, Golden Measure 92 1.03, Pink Gem 5177, Hillegarde 4659, Mirjoram 8085. Nansen 70 90, Lustige Wiawe 9095, Dubbele tulpen 54—77, Narcissen: Helios 23— 35, Golden Harvest 4576, Rem brand 6571, Whrestler 3445, Ear ly Glory 33—46, Actea 4551, Bux ton 3437 per bos. Am. Anjers 22 38 ct. per stuk. Groente. Witlof I 62.00—73,00 idem II 39.00—53.00 per 100. VINKEVEEN, 22 febr. Groente. - Boerenkool 14 ct. witlof A I 73—77 ct, witlof A II 67—73 ct., witlof B I 58—73 ct., witlof B II 46—62 ct. per kg., selderij 4961 ct. per bos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2