De recente ontwikkeling van de automobielbouw Verdachte heeft een overspannen voorliefde voor vuurwapens Nieuw RAI-gebouw moet wachten tot februari 1959 4-voudïge bestrijding van pijnen en griep! Chefarine 4 Betonf abriek - geen woningbouw - kan ondanks de vorst doorwerken l LLJ r> n j T z L_ E L- H Iedere dag worden er in ons land ca. 166 auto's gekocht WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Bij de komende RAI-tentoonstelling De 36e KAI-tentoonstelling, welke morgen door minister Algera officieel zal worden geopend ditmaal weer van de personenauto's is onge twijfeld de grootste tentoonstelling, die ooit op dit gebied in Nederland is gehouden. De grens van het bereikbare in het oude EAI-gebouw is daarmede be reikt, want het is uitgebreid tot een oppervlakte van 23.000 m2, dat is viermaal de oppervlakte van het in 1922 opgerichte gebouw. Op de komende tentoonstelling zul len 175 stands worden ingericht, dat is 31 meer dan op de exposite van 1954. Het Nederlandse autopark is in 1955 gegroeid met 60.000 personen wagens, dat is 40 pet. hoger dan in 1954. Van deze 60 000 auto's zijn er 14.500 in ons land geassembleerd; 3300 daarvan zijn uitgevoerd naar België en Luxemburg. Dit alles wijst er op, dat de beteke nis van Amsterdam als tentoonstel- lingsstad voor automobielen steeds grocer wordt. Het nieuwe RAI-ge bouw is gereedin plannen, maar men wacht op het toestaan van het bouwvolume door de regering. Het projekt, dat ongeveer 25 mil joen gulden zal gaan kosten, is een zorgenprobleem, o.m. ten aanzien van de arbeidskrachten. Men denkt er zelfs over buitenlandse werkkrach ten aan te trekken om de Neder landse arbeiders niet aan de produk- tie in de hoofdstad te onttrekken De hoop evenwel, dat het nieuwe ge bouw in februari 1958 in gebruik zal kunnen worden genomen, is vervlo gen. Het zal zeker wel 1959 worden eer het nieuwe RAI-gebouw zijn poorten zal openen Twee jaar na de vorige personen auto tentoonstelling tekent zich een geleidelijke ontwikkeling af, die het gemiddelde produkt der automobiel industrie winst heeft gebracht, t a.v. zijn Diestaties, komfort (in de ruim ste zin), bedrijfszuinigheid, gemak van besturing en vooral niet te vergeten! de verzorging van zijn uiterlijk aspect en carrosserie-inte rieur. En deze vorderingen zijn In zodanige mate over de gehele linie gemaakt, dat men tij ongeveer gelijk- fiebleven prijspeil gerust mag spre ien van ee.i relatieVe prijsverlaging, an ze»>r vlc merken en typen. Het in fabricage brengen van een nieuw model vergt tegenwoordig zo'n kapitaalsinvestering, dat de groot producenten het risico van een ook maar gedeeltelijke commerciële mis lukking tot een minimum beperken, o.a. door bij de toepassing van nieu wigheden voorzichtig te werk te gaan. Het introduceren van een voor fabricage op grote schaal be stemd type, waarvan de technische constructie revolutionair mag wor den genoemd gedoeld wordt op een produkt van Franse origine geeft een impuls, waarvan de gevolgen over een paar jaar merkbaar worden. Intussen zal dan zo verwachten we het gebruik van een z.g. hydrau lische centrale", welke voor dit pro- DE GROEI VAN HET NE'*.NDSE AUTOPARK dukt kenmerkend is, voor de bekrach tiging von verschillende bedienings organen (stuur, remmen, koppeling en versnellingen, deze laatste twee al dan niet geautomatiseerd) navol ging blijken te hebben gevonden. Tot de nieuwe principes kunnen die op het gebied van de vering wor den genoemd. Zowel bij het Franse auto-type als bij nagenoeg alle mo dellen van een Amerikaans merk zijn nu de vóór- en achtervering on-# derling gekoppeld en zorgt een auto* matische regelaar voor het constant houden van de afstand tussen de bo venbouw en de assen, oftewel tussen de romp (carrosserie) en de grond.. Een evolutie, welke bij de autocon structie steeds meer op de voorgrond treedt en thans tot in de lagere prijs klassen begint door te dringen, is het verder vereenvoudigen van de auto- i besturing Het laatste komt in het al-1 gemeen op een automatisering neer. Het ligt voor de hand, dat door het streven der automobielfabrikan ten naar steeds gemakkelijker bestu ring, de rol van diverse hulpmidde len, met de betiteling van „servo" belangrijker wordt en de geëxpo seerde modellen hiervan de toepas sing vertonen. Zo spreekt men over het servo-remsysteem en het servo- stuur. Deze aanduiding „servo" bete kent hier, dat de bestuurder bij de bediening van bedoeld otgaan geheel of gedeeltelijk wordt ontlast van de uitoefening der normale, daartoe no dige kracht, aangezien voor dit doel een andere en met menselijke ener giebron te hulp is geroepen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Chefarinc „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen! m Em Hl J -!:k lil idWwML TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl De toeneming van het aantal perso nen-auto's in Nederland is de laatste jaren zeer groot geweest. Zoals de grafiek laat zien groeit 't aantal per sonen-auto's belangrijk sneller dan het aantal overige auto's waaronder begrepen zijn bedrijfs-auto's, autobus sen en dergelijke. Groter vermogen voor de raotot. Op het gebied van de motor, geeft deze tentoonstelling in vergelijking j Wanneer wij de auto-dichtheid van I Nederland afzonderlijk bekijken dan 1 zien wij in deze grafiek dat in de 10 jaar voor de laatste wereldoorlog 19301939 de auto-dichtheid slechts langzaam toenam. In de 10 jaar na de tweede wereldoorlog 19461955 zien wij een zeer snelle toeneming van de auto-dichtheid. De grafiek laat zien hoe in de af gelopen 10 jaar Nederland van een auto-dichtheid van 200 kwam tot de tegenwoordige 44 inwoners per per sonen-auto. AUTODICHTHEID VAN NEDERLAND 1 200 1 180 k 160 140 a L 120 [S, lOO I N. 1 I TM J 80 - \aanu l inwoners - 60 rv-^ 1 pr_ 40 1 r-i 20 aantal inwoners wê 3 LH L_ _L_ o i i rrn 1930 -1939 (5*gjf|19461955 J Zwarte herinneringen aan rampzalige tijd Toen een ijverige behanger dezer dagen het oude behangsel papier ver wijderde in een woning aan de Leid- scgracht te Amsterdam om het door nieuwe te vervangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tussen het tengelwerk en de muur *n gehele NSB-inventaris rollen. Drie complete tunieken -van de voormalige W.A., drie koppelriemen, twee uniformpetten en een zwart overhemd werden gevolgd door een cylinderrevolver met patronen, vier pakjes met kogels, een dolk, een NSB- en een hakenkruisvlag, drie boeken, een aantal foto's en lidma3tschap- kaarten van de voormalige NSB ten name van vroegere bewoners van het huis. De politie heeft dat alles in beslag genomen en zal dat geruisloos doen verdwijnen in een archief met der gelijke attributen als een herinnering aan een donkere tijd. Voorbeeld voor de bouwsector? 1 Dat er gewerkt kan worden in een bedrijf, dat normaliter „uitvriest", en dat er in de winter zelfs een hogere produktie nog wordt bereikt dan ge durende de zomer, raag opmerkelijk heten. Dit toch is het geval bij de be- tonfabriek „De Meteoor" in De Steeg, waar ondanks de vorst volop bedrij vigheid heerst Een halve eeuw geleden, werden reeds direct de grote sociale bezwa ren aangevoeld van sluiting geduren de de wintermaanden. De pogingen een goede dertig jaar geleden ondernomen om 's winters zo lang mogelijk door te werken door de fabriek te verwarmen en de materia len te ontdooien, lukten echter maar gedeeltelijk. Toen men na de oorlog echter toch voor het feit stond de fabriek te moeten her-bouwen, heeft men de gelegenheid aangegrepen een beter systeem van verwarming en KOU DRIJFT DIEREN NAAR DE STEDEN De thans heersende kou drijft ook de veldaieren naar de steden. Zo is het in Amersfoort voorgekomen, dat in een dichtbevolkte wijk in de Ge rard Doustraat een fret is binnenge drongen in een kippenhok. Het dier wist een haan te bemachtigen en kon niet worden achterhaald. In de Nieuwstraat, in het hartje van de stad, trof de politie een fazanthen aan in uitgehongerde toestand. Het dier liet zioh gemakkelijk door de politie naar het bureau ..opbrengen". voor-ontdooiïng aan te leggen. Gedu rende de wintermaanden kunnen er nu werkloze arbeiders van andere be drijven worden aangetrokken, die dan aldus ook worden teruggevoerd in een produktief bestaan. Overigens ■is „De Meteoor" niet direct werk zaam in de woningbouwsector, wel indirect door de fabricage van we genbouwmateriaal; na de oorlog is voor rond tien miljoen aan speciaal- beton-produkten geëxporteerd. Marga Klompé vergramd Te weinig vrouwen op verkiesbare plaatsen Mei. Marga Klompé blijkt niet bijs ter te spreken over het beleid van de k.v.p.-verkiezingsraad, want oor de katholieke arbeidersvrouwen te Sit- tard heeft zij maandagavdnd ver klaard het schande te vinden, dat er slechts drie vrouwen op verkiesbare plaatsen gesteld zijn bij de voorlopige •/aststelling van de lijsten voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezingen. Overigens bleek het meer een kwes tie van principe, dan een beleid te zijn, dat mej. Klompé wraakte, want zij voegde eraan toe, dat de mannen in de Tweede Kamer ridderlijk ge noeg waren om de specifieke vrou- wenbelangen met evenveel geestdrift te verdedigen, als alle andere be langen. „Maar het gaat om het principe", vond mej. Klompé. „Er zijn evenveel mannen als vrouwen en waarom moeten wij dan maar enkele procen ten van het verkiesbare aantal bezet ten?" MOORD TE ZEIST BERECHT DETECTIVE-BOEKEN EN WILD WESTFILMS WONDEN HEM OP Zes jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht, jhr. mr. N. Wltsen Elias, vandaag geëist tegen de 22-jarige timmerman Johannes de W. uit Zeist wegens moord en/of zware mishan deling, die de dood van mevrouw B. Koster-Visser tengevolge had (den). De verdachte, een jongeman met een grote fantasie, die doorlopend met een geladen pistool op avontuur ging en zich verbeeldde dat hij op jacht wjis naar misdadigers, had zich op de avond van 24 november 1954 eerst opgehouden in de bossen nabij Kerckebosch te Zeist en was later terecht gekomen in de J. W. Frisolaan bij het huis van de familie Koster. Een schim Hij zag de vrouw des huizes bezig met het klaarmaken van pakjes en was in sluipende houding rond het huis gegaan. Plotseling viel hij tegen de muur van het huis aan, hetgeen enig gerucht veroorzaakte. Hij zag toen iemand in de keuken de achter deur openen en begreep dat men hem OE AUTO OVER DE WERELD AANTAL INWONERS PER PERSONENAUTO (incl auhobm) Deze grafiek laat zien in welke mate in de Europese en Amerikaanse lan den de personenauto gemeengoed is geworden. De V.S. telt 1 auto per 3 inwoners doch ook Canada heeft een zeer laag aantal n.l. 1 auto per 6 in woners. In Europa ligt deze verhou ding geheel anders. Het meest auto- dichte land van Europa is Zweden met 1 auto per 13 inwoners. In Enge land, Frankrijk en België is de dicht heid iets minder dan in Zweden. In Nederland en West-Duitsland telt men een belangrijk grote aantal inwoners per auto. Dit zijn echter nog niet de minst auto-dichte landen van Europa. Zo telt men in Italië 1 auto per 62 inwoners, terwijl Portugal zelfs komt tot 1 auto per 100 inwoners. Voor de Sowjet-Unlc is het cijfer ongeveer 1 auto per 750 inwoners. met de vorige, geen zeer bijzondere dingen te zien. Bij de Amerikaanse auto's heeft de achtcylinder-in-V- vorm kopkleppenmotor zijn zegetocht voortgezet en kon dit moderne type, met zijn inherent hoog rendement, van een doelbewust bescheiden begin af worden opgevoerd tot een steeds hoger specifiek vermogen. Daarnaast werd soms nog de cylinder-inhoud van de motor vergroot. Bij kennis neming van de geweldige hoge paardekrachtcijfers het maximum gaat de 300 pk. te boven! moet men echter wel bedenken dat de Amerikaanse en Europese methode van meting op dit punt, niet zonder meer vergelijkbaar zijn. De aandacht trekt voorts de ver vanging van de carburator(s) door een inrichting voor inspuiting van benzine. Vertegenwoordigers van de „autoscooter". Een speciale groep inzendingen vormen die van de z.g. auto-scooters. Zoals de benaming aangeeft, kan men deze gesloten motorvoertuigen ontstaan denken door „uitbreiding" van een scooter, totdat deze wat sta biliteit, bescherming tegen weer en wind, transportcapaciteit en derge lijke betreft, op een kleine auto gaan gelijken. Daarbij is de opzet, de aan schaffing en/of gebruikskosten te drukken onder die van de kleinste „echte" auto's, en wel zoveel lager, dat de gebruiker hierin voldoende compensatie vindt voor hetgeen hij bij vergelijking eventueel mist. Plastic in de carrosseriebouw. Een kort chapiter over de carrosse riebouw kan worden geopend met de aandacht te vestigen op twee voor beelden van het gebruik van plastics als bouwmateriaal voor het volledige koetswerk, een zeer actueel onder werp. In beide gevallen kan hier worden gesproken van serieproduc tie, waarbij het om betrekkelijk grote series zal gaan wat het Oost-Duitse model van een laaggeprijsd type be treft, terwijl de open tweezits-sport- wagen van Zweedse herkomst ver moedelijk niet in groot aantal wordt gemaakt. Vormgeving van de carrosserie. Op het gebied van de carrosserie- inrichtinguitrusting en afwerking zal de Amsterdamse tentoonstelling o.m. duidelijk laten zien, hoe diverse Ame rikaanse initiatieven bij de Europese modellen wel weerklank en afspiege ling maar zeker geen slaafse navol ging hebben gevonden. De z.g. pano rama-voorruit, de achterruit over de volle bovenbouw, de „Hard Top"- stijl, de grote en geprononceerde lam pen-armaturen op de achterspatbord- uiteinden, deze en nog andere denk beelden der „body stylists" in de U.S.A. zijn in gematigde en gekuiste vorm bij vele Europese carrosserieën met succes toegepast ter verruiming van het uitzicht. Nederland bezit geen eigen perso- nenautoproduktie en daarom geven wij hier de grafiek „Waar komen on ze auto's vandaan". Hier kunt U dui delijk zien waar Nederland zijn per sonenauto's vandaan haalt en hoe groot het aandeel is van de div. lan den alsmede de wijzigingen welke deze invoer heeft ondergaan. In het oog springt onmiddellijk de verschui vingen die zich op onze automarkt voordoen. De invoer van de Duitse merken staat sinds 1949 verreweg aan de spits en in het vorige jaar voerden wij totaal dan ook rond 26.000 Duitse personenauto's in, waarmede West-Duitsland ca. 42 pet. van de Nederlandse invoer van auto's aan zich wist te trekken. Mede door de ze gestegen invoer bestaat het Ne derlandse autopark momenteel dan ook voor ca. 36 pet. uit Duitse mer ken. Opvallend is het hoe de Ameri kaanse wagens zijn gedaald in onze invoer. Nog in 1947 voerden wij voor ca. 55 pet. Amerikaanse wagens in, maar thans bedraagt dit percentage zo rond de 5,5 pet., omdat wij in het vorig jaar maar ca. 3600 Amerikaan se personenauto's invoerden. Als wij de Amerikaanse auto's in ons land eens gaan tellen, ook de oudere wa gens, zien wij dat ca. 18 pet. van ons autopark uit Amerikaanse wa gens bestaat. Voor de oorlog bedroeg dit percentage ca. 65. Hoewel blijkt, dat de invoer van de Engelse wagens nog steeds dalen de is, is het Britse aandeel in onze invoer nog steeds zeer groot. Thans bedraagt dit ca. 20 pet. Aangezien er in ons land iedere dag ca. 166 auto's worden gekocht blijkt de invoer van de personenauto's dan ook zeer nood zakelijk te zijn. Aangezien de invoer voor een groot deel afhankelijk kan worden gesteld van de smaak van het publiek, en de behoeften van het pu bliek, kunnen wij uit onze grafiek een aardige indruk krijgen van het Nederlandse verlangen t.a.v. de per sonenauto. Hoewel Nederland geen eigen pro duktie kent van personenauto's wor den er in ons land toch wel heel wat auto's geassembleerd, of „in elkaar gezet". Dit aantal bedroeg in het vorig jaar totaal bijna 18.000 stuks. Opval lend in de grafiek is ook de stijging van de lijn diversen. Deze stijging heeft voor een deel zijn oorzaak in de groter geworden invoer van auto's uit Italië en de invoer (assembla- WAAR KOMEN ONZE AUTO'S VANDAAN? ge) uit België (Franse merken). Het grootste aantal auto's dat wij in 1955 invoerden was het bovengenoemde cijfer voor W.-Duitsland (ca. 26.000). Het kleinste aantal ingevoerde auto's vinden wij op naam van Oostenrijk en Polen n.l. ieder één auto! Ook uit Rusland ontvingen wij auto's voor een totaal van 46 stuks tegenover 48 ex. in 1954. had bemerkt. Met de revolver loste hij op een afstand van 1 a 2 meter een schot, op een „schim" zals hij zelf verklaart, dat mevrouw Koster- in de Imkerlong trof, tengevolge waarvan zij kort nadien is overleden. De dader vluchtte op een fiets, die hü had weggenomen en werd achter volgd door de 19-jarige kantoorbe dienden Piet Wels, die hem langs het huis had zien scharrelen. Toen De W. bemerkte, dat hij werd achtervolg, keerde hij zich nabij de Molenweg om met de uitroep: „Maak dat je weg komt, anders schiet ik op je". De kan toorbediende zette desondanks de ach tervolging voort, doch moest haar wegens de duisternis staken. Spijt Ter zitting ontkende De W. de be doeling tot schieten te hebben gehad. „Maar u hebt toch tegenover de politie verklaard, dat Wels er ook afen gegaan was, indien u geweten had dat mevrouw Koster dodelijk zou zijn getroffen", wierp de president, mr. Visser, hem tegen. Verdachte ontken de dit te hebben verklaard. „Had u later erge spijt van het ge beurde?" vroeg de president. „Dat had ik inderdaad" bevestigde de verdachte. „Uw daden zijn hiermede niet in overeenstemming geweest", aldus de president. „Enige maanden later heeft u tegenover een tante in Ede ver klaard dat u een juffourw, die bij u thuis inwoonde, wel kapot zou willen schieten". Ook deze uitlating ont kende De W. Als eerste getuige werd de zenuw arts dr. A. P. M. Boland te Utrecht gehoord, die de conclusie van het door prof. dr. Baan uitgebrachte psychiatrische rapport bevestigde, n.l. dat de verdachte verminderd toere keningsvatbaar is te noemen voor het gebruikmaken van het pistool, gezien zijn pathologische voorliefde tot wa pens en het rondsluipen aan de ach terzijde van huizen. Voor het feit zelf, het schieten, moet hij nauwelijks toe rekenbaar worden geacht, daar hij in een dergelijk schrikfase geen over- zich van de situatie moet hebben»ge had. De president bracht hulde aan de twee rechecheurs van de Zeister poli tie, Van der Woude en Lhoensom, die door hun voortvarend speurderswerk deze zaak tot een goed einde hebben weten te brengien. Het motief voor de misdaad was voor de rechercheur Van der Woude een duister punt. Hij noemde het vreemd, dat de verdachte zijn overjas, welke hij die avond had gedragen, heeft verbrand. Hij sprak het vermoeden uit, dat er mogelijk een worsteling tussen het slachtoffer en verdachte kan zijn geweest. Vuurwapens De officier van Justitie achtte het primair ten laste gelegde, n.l. dood slag, wettig en overtuigend bewezen. In de situatie waarin de verdachte verkeerde aldus de officier daar bij doelend op verdachtes sluipende houding met een geladen revolver in zijin hand, kan het niet anders of hij moet de bedoeling hebben gehad een schot te lossen toen hij iemand zag. Wat de persoon van verdachte be treft, valt het op, dat hij een geëxal teerde voorliefde heeft voor vuurwa pens en dat de schietoefeningen in militaire dienst hem" buitengewoon opwonden. In zijn puberteitsjaren had hij zich meer dan normaal verdiept ir detectieveboeken en wild-west- films. Bovendien bezat hij een grote fantasie. Toch meent de officier dat achter een facade van onbewogenheid zich een complex van minderwaardig heidsgevoelens verborg. Komend tot de conclusie van het psychiatrisch rapport stelde mr. Wit ten Elias, dat hij deze niet wenste te bestrijden. Op juridische gronden kon hij zich echter niet verenigen met het advies dat uitsluitend terbeschik kingstelling van de regering inhield. Hij acht verdachte wel aansprakelijk voor de psychische situatie waarin hij had verkeerd en verwees hiervoor naar de juris-prudente. Mr. Kousemaker uit Zeist, verdach tes verdediger, besprak uitvoerig de persoon van zijn cliënt. Hij noemde deze iemand, die in zijn jeugd vol komen vrij is gelaten, verwend is en op wiens vorming geen acht is ge slagen. Dierenliefde Van de andere kant noemde hij hem een hulpvaardig jongmens, dat een grote liefde voor dieren bezit. Pleiter kon zich niet voorstellen, dat iemand met een dergelijk karakter de opzet tot doden zou hebben gehad, temeer daar er geen enkel motief is aan te wijzen. Hy vroeg vrijspraak wat de tenlastelegging betreft. Wel acht hij De W. schuldig aan dood door schuld. Met klem drong mr. Kousemaker er op aan, de jongeman geen lange vrij heidsstraf op te leggen, daar eenzame opsluiting zelfmoord geenszins zou uitsluitend. „Een diep ongelukkige jongen, die geen zielerust kan vinden", zo noem de hij zijn cliënt, die z.i. alleen mede lijden verdient. Op 6 maart zal de rechtbank uit spraak doen. Snelle reactie redt vergiftigd echtpaar Het echtpaar Olivier uit de Jacob van Leune^siraat te i n. kon gisternacht maar niet in slaap komen en daarom ging de man even een paar poeders bij de apotheek halen. Nauwelijks was het echtpaar daar op ingeslapen of het werd weer wreed gewekt door een alarmerend gebel en voordat zij goed wisten, wat er gebeurde, waren ze al per ra diowagen op weg naar het zieken huis, waar reeds een dokter met maagpompen klaar stond. Toen de heer Olivier naar huis was gegaan, was de apotheek tot de ontstellende ontdekking gekomen, dat hij de man zwaar vergif meege geven had in plaats van de gevraag de poeders Hij belde de politie op, die onmid dellijk met de radiowagen naar de Jacob van Lennepstraat snelde en tegelyk de nachtploeg van het Wil- helminagasthuis waarschuwde. Deze snelle reactie heeft het echt paar waarschijnlijk het leven gered, want mevrouw Olivier is momenteel al weer in haar woning teruggekeerd en haar man hoopt over enkele da- te vol pen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6