Dr Drees en prof Gerritson sloegen om beurten op de niinisterstafel Boze woorden in de Eerste Kamer De haas, die nog net niet het-haasje was Ket entslag van mr. Bonnerman Voedselregens uit helikopters redden de hongerende Bieshosch Normale breedte 4,50 meter De Oranjeworstelde zich een weg nacr warmte WO"" TAG 22 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „Wantrouw uw wantrouwen" In de Eerste Kamer ontstond gis termiddag een felle woordenstrijd tussen de minister-president dr. Drees en de oud-hoogleraar uit Utrecht, prof. dr. Gerretson (cJi.). Waarschijn lijk voor het eerst in zijn parlemen taire loopbaan heeft minister Drees even zijn zelfbeheersing verloren. Er was dan ook wel reden voor. De hoog leraar-dichter Gerretson viel onophoudelijk dr. Drees in de rede. Hij ging op storende manier recht voor de ministertafel staan, liep er vele malen omheen en gluurde zo nu en dan in de papieren van dr. Drees. Eensklaps sloeg dr. Drees met zijn vuist op tafel; terwijl hij uitrisp: „U moet niet denken, dat u mij er onder kunt krijgen met uw interrupties!" „Hier", zo riep de minister uit, „hier! liggen de feiten". En hij sloeg nog maals met de vlakke hand op het dik ke rapport van de comnvssie, die het regeringsbeleid in Londen heeft on derzocht. Beschuldigingen. Aanleiding tot de strijd was n.l. een witing die dr. Drees het vorig jaar over prof. Gerretson heeft gedaan, en die de oud-professor krenkend noem de. Drees heeft toen de beschuldigin- igen van prof. Gerretson aan het adres van twee Londense ministers (Van Klef fens en Dijxhoorn) weer legd. Dr. Drees heeft gezegd, dat prof. Gerretson zijn beschuldigingen niet kon bewijzen. Prof. Gerretson zeide, dat hjj nie mand beschuldigd had. Hij had al leen de indruk gehad, dat de minis ters in Londen de Duitse vijand ge holpen hadden. Dr. Drees toonde aan de hand van de vele dikke delen van het rapport aan, dat de bewering van de profes sor niet in overeenstemming was met de werkelijkheid. Hij las een passage uit het rapport voor, waarin prof. Gerretson voor de commissie had verklaard, dat hij de overtuiging had, dat de twee ministers fout waren geweest. De overtuiging hebben is toch wel iets anders als de indruk hebben, al- 'dus dr. Drees. Onmiddellijk na het incident veront schuldigde dr. Drees zich bij de Ka mervoorzitter. „Het spijt me, dat ik Grondwetswijziging in Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de Grondwetswijzi ging voortgezet. Gisteren zijn er zeven in behande ling genomen, nadat vorig jaar no vember de beide ontwerpen tot uit breiding van het aantal leden van de Staten-Generaal( Tweede Kamer tto 150, Eerste Kamer tot 75) waren aan. genomen. De wijzigingen in de bepalingen be treffende het provinciaal bestuur; het aantal vergaderingen van de provin ciale staten, de koninklijke goedkeu ring van provinciale verordeningen, enz. werden afgehandeld, evenals de regeling van het toezicht op gemeen ten in nieuw ingepolderde gebieden, die nog niet provinciaal zijn inge deeld. Beide voorstellen werden zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Met de overige vijf gaat de Ka mer vanmiddag verder. Minister Beel deelde nog mee, dat de nieuwe provinciewet, die o.a. ook als gevolg van deze grondwetswijzi ging nodig is, al zover gereed is, dat zij straks kant en klaar aan het vol gende kabinet kan - worden overge dragen. Woningnood Den Haag steeg in 3 maanden 6,7 7 Het aantal géregistreerde woning- aanvragen bij het gemeentelijk bu reau voor de huisvesting in Den Haag heeft per 1 januari 26154 bedragen te gen 24494 per 1 oktober 1955. In het vierde kwartaal van het vo rige jaar is het aantal geregistreer de woningaanvragen derhalve met 1660 gestegen. Van dit aantal waren 1092 aanvragen voor een woning in de huurprijsklase van 40,tot en met 55,per maand. hier zo uitvoerig op moet ingaan", volgende verklaring in de handeling, zei hij, „maar deze beschuldigingen te doen opnemen: „Dr. Drees is geen! zijn karakteristiek voor de wijze I dichter, maar hij dicht zijn tegen-1 waarop de heer Gerretson in ons openbare leven optreedt. Hij beschul digt maar voor de vuist weg. Hij probeert de daden van anderen steeds in een zo ongunstig mogelijk daglicht te stellen en komt dan later met de verklaring, dat hij niets tegen de beschuldigde personen heeft. Op de heer Gerretson zijn deze woorden van toepassing, aldus dr. Drees: Wan trouw uw wantrouwen; het bedriegt u vaker, dan men u zelf kan bedrie gen. Kokend van woede naderde prof. Gerretson en begon op de tafel van dr. Drees te slaan. Het Kamerlid Rip (a.r.) vatte de boze dichter-hoogle- raar bij de ellebogen en leidde hem naar zijn plaats. Later wenste prof. Gerretson de stander iets toe, waartegen ik géén bezwaar zou hebben, wanneer het doorgaans niet van zo'n kwaadaardige aard zou zijn." Laatste woord. Hij besloot theatraal met: „Dit is j het laatste woord, dat de volksverte genwoordiger Gerretson richt tot mi-1 nister-president Drees". Dr. Drees repliceerde nog één maal: „Prof. Gerretson is de eliige met wie ik op deze wijze moet dis cussiëren." Hij liet aan de Kamer het antwoord op de vraag of dit nu aan hem of aan prof. Gerretson lag. De houding van de Kamerleden tij dens en na het incident maakten dui delijk," dat zij de minister-president in het gelijk stelden. Twee Eerste Kamerleden hebben kwam, om hierover te spreken, was gisteren in de Eerste Kamer de pijn lijke gebeurtenis van het eervol ont slag verleend aan mr. J. Th. Bonner man ter sprake gebracht bij de behan deling der begroting van het depar tement van Algemene Zaken. De heer MOLENAAR (V.V.D.) en de heer RIP (A.R.) toonden zich te leurgesteld over het feit, dat de mi nister-president dr. W. Drees, van wie de voordracht tot het pntslag krachtens art. 99 van het rijksambte narenreglement aan de Koningin was uitgegaan, in de Tweede Kamer ver wezen had naar minister S. L. Mans- holt, van wiens departement mr. Bonnerman lange jaren secretaris-ge neraal geweest was. „De indruk mag niet gevestigd wor den", aldus de liberale senator, „dat deze beslissing te gemakkelijk en te collegiaal is genomen". Art. 99 mag alleen in strikt noodzakelijke geval len worden toegepast. „Een sociale inslag mag bij de mi nisters niet ontbreken, ook waar het hoge ambtenaren betreft", zo waar schuwde prof. Rip, die er niet van overtuigd was, dat de juiste weg ge volgd is. Het speet hem, dat minister Drees er geen stokje voor gestoken had. Dr. W. Drees meende, dat, terwijl bij lagere ambtenaren dikwijls over plaatsing mogelijk is, bij hogere art. i)9 onmisbaar geacht moet worden onder bepaalde omstandigheden, bijv. wanneer een minister niet met een hoofdambtenaar langer kan samen werken, dan wel deze niet meege groeid is met zijn departement. De minister was huiverig over deze zaak in het openbaar te spreken, maar hij verklaarde, dat hij in oktober bij de verlofverlenging aan mr. Bonnerman niet verantwoordelijk was, maar in december bij de ontslagvoordracht wel. Toen minister Mansholt bij hem Ambtenaren vrij op 5 Mei? De regering heeft thans advies ont- gevraagd, gaande is. er de verklaring van mr. Bonnerman, dat hij op bepaalde financiële condi ties met eervol ontslag akkoord ging. Toen heeft spr. gezegd, dat men over die condities overleg moest plegen. Prof. Molenaar hield bij re pliek vol, dat ook wanneer een minis ter buitengewoon verlof aan een hoge ambtenaar verleent als voorloper van een ontslag, de minister-president reeds in dit stadium dient te worden gekend. Dr. Drees verklaarde ten slotte er van overtuigd te zijn, dat duurzame samenwerking tussen minister Mans- holt en mr. Bonnerman niet mogelijk was. De minister varf sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff heeft, naar aanleiding van de geschillen in de stichting van de ar beid over de lonen, de betrokkenen tegen aanstaande donderdag 23 febr. voor een bespreking bij zich geno digd. LEEROPDRACHT GEWIJZIGD. Bij koninklijk besluit is de aan dr. J. H. vn den Berg, buitengewoon hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Le^dse universiteit, verstrekte opdracht tot het geven van onderwijs, luidende „de fenomenologische methode en con- flictspsychologie", aangevuld en ge wijzigd in: de fenomenologische methode, de conflictspsychologie en de pastorale psychologie. GEEN SPOOR VAN WESTERLING. Omtrent de tegenwoordige ver blijfplaats van Westerling hebben de nieuwe minister van Justitie prof. mr. J. C. v. Oven naar hij de Eerste Kamer mededeelt, geen positieve inlichtingen bereikt. De bewindsman merkt op, dat tegen Westerling geen onderzoek wegens enig strafbaar feit, waarvoor zijn uitlevering zou kunnen worden Op 11 februari vond de heer Keunen in de Holterbroek (gemeente Eibergen) een volkomen verkleumd haasje in de sneeuw. Hij nam het diertje mee naar huis, waar het bij de warme kachel op verhaal werd gebracht. Het jonge diertje, dat nog met melk gevoed moet worden, krijgt om de twee uur zijn flesje en is nu al weer zo tierig, dat de reddingspogingen alleszins geslaagd mo gen heten, 's Avonds als het bedtijd is ontfermt de hond zich over zijn nieuwe kameraadje en maakt een plaatsje in de mand vrij. Een klein dierendrama met een happy end vangeh van het georganiseerd overleg om op 5 mei, de Nationale feestdag, vrijaf te geven van het overheidsper soneel. De ministerraad moet er nog over beslissen. Dit heeft de minister president, dr. Drees, dinsdagmiddag tijdens de behandeling van de begro ting van Algemene Zaken in de Ere- ste Kamer meegedeeld. Het ligt in de bedoeling van de regering het aantal vrije dagen voor het rijkspersoneel met één uit te breiden. Volgens dr. Drees zou het logisch zijn, dat dit de vijfde mei is. Het is niet bekend, of Westerling bij zijn illegale grensoverscheiding gebruik heeft gemaakt van een vals of vervalst paspoort en evenmin staat vast of en zo ja welke personen hem bij de grensoverschrijding behulp zaam zijn geweest. Overigens zou wegens zodanige hulp zonder meer toch niet strafrech terlijk kunnen worden opgetreden, aangezien het hier slechts een over treding betreft en medeplichtigheid aan een overtreding in het algemeen niet strafbaar is. Advertentie. Dankbare taak (Van een speciale verslaggever). „Kijk daar zitten er wat', zei ma joor L. Lukkien en hij wepdde zijn helikopter in de richting van een wak, dat donker afstak tegen het witte veld van ijs en sneeuw, dat de Biesbosch in deze dagen is. Voor ons klapwiekten enige tientallen zwanen weg, opgeschrikt door het motorge- brom, nauwelijks afsteken-d tegen de maagdelijke sneeuw. „Gooi de zak hier maar over boord", zei de majoor, en wij grepen de twee grote zakken brood, die naast ons in het toestel stonden en ledigden ze door de opening, waar normaal de deur moet zitten, die er voor deze gelegenheid uit was genomen. Nog een rondje terug om de inhoud van de zak graan uit te gooien op het ijs rond het wak en toen was onze missie alweer ten einde. Snel terug naar het landings- terreintje aan de andere kant van de Merwede bij Drimmelen, waar kort Minister beschrijft de middenberm Naar aanleiding van vragen, be treffende de breedte van de midden bermen bij rijkswegen, gesteld door het Tweede Kamerlid, Van Meel, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat het volgende geantwoord. 1.) Bij autowegen bedraagt de breedte van de middenberm der be staande wegen in het algemeen 4.50 m. Enkele wegedeelten zijn destijds aangelegd met een breedte van de middenberm van 2.50 m-, terwijl daar naast breedten van 6 tot 9 m. voor komen. 2.) De normale breedte van de middenberm der nog aan te leggen autowegen is vastgesteld op 4.50 m.; in grote ophogingen en op kunstwer ken kan een kleinere maat worden aangehouden. 3). Genoemde breedte is in over eenstemming met het in 1936 vast gestelde dwarsprofiel voor autosnel- Aalmoezenier F. P. M. v. d. VI'"f, dii raaan'ag j.I. lieroemi werd tot pastoor te Katwijk. Dinsdagavond werd het ijsbedekte water van het IJ te Amsterdam doorploegd door de nijdig slaande schroeven van enige kmchtige slepers, die als gold het een ware zeeslag, het zeekasteel „Oranje" ontrukten aan de ijzige greep van de Nederlandse winter, om het schip op weg te helpen naar open wter en naar warmerè I oorden dan het „arctische" vaderland. Hoe de slepers het staLén paleis zwoegend door het ijs heen naar open water sleurden, toont deze foto aan het IJ gemaakt. wegen. De ervaring heeft geleerd, dat deze breedte als een minimum moet worden, beschouwd en dat het niet gewenst is gebruik te maken van de toen opengelaten mogelijkheid om in uitzonderingsgevallen een breedte van 2.50 m. toe te passen. Het blijkt niet mogelijk te zijn op een dergelijke smalle middenberm een bevredigende lichtafschermende beplanting aan te brengen. De weg gedéelten, waar een grotere midden bermbreedten dan 4.50 m. is toege past, zijn veelal ontworpen voordat in 1936 richtlijnen werden gegeven. De extrabreedte, die op deze wegen beschikbaar is, zal het mogelijk ma ken deze wegen bij toename van het verkeer zondei extra grondaankoop en zonder kostbare wijzigingen te ver breden. 3.) Een zeer globale raming wijst uit, dat de oppervlakte van de geza menlijke middenbermen van het be staande rijks verkeerswegen wet bij 'n breedte van de middenberm van 4.50 m. ongeveer 2000 ha zou zijn, terwijl de totale oppervlakte door de aanwe zige afwijkingen 15 ha groter is. 5.) Wanneer alle middenbermen op 4.50 m. waren aangelegd, zouden de grondaankopen 50.000 lager zijn geweest. Kolendamp verstikte echtpaar in Rietveld In de gemeente Rietveld, bij Woer den, is het bejaarde echtpaar M. v. d. Berg-Bruere door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. De 73-jarige man lég ziek te bed; zijn 67-jarlge vrouw sliep in een an der bed in dezelfde kamer. De bak ker, die zaterdagmorgen aan de deur kwam kreeg geen gehoor. Omdat hij dit erg vreemd vond, verschafte hij zich met een lopèr toegang tot de woning. Daar vond hij de beide men sen bewusteloos te bed liggen. Hij waarschuwde onmiddellijk een ge. neeshéer uit Bodegraven, die een zuurstofbehandeling toepaste en daar na de bewusteloze slachtoffers naar het r.k. ziekenhuis in Woerden liet daarop ook de twee andere helikop ters van onze groep neerstreken. Reeds 20 ton De landmacht en de luchtmacht helpen in deze dagen hun vrienden van. het luchtruim. Helikopters van het eerste legerkorps van de konink lijke luchtmacht, bemand met vlie gers van de koninklijke luchtmacht, maakten gisteren vele trips boven de Biesbsoch om in samenwerking met het „Comité Biesbosch vogelactie" (gironummer 4 6 13 0 3 Eindhoven) de vogels te sparen voor de hongerdood. Duizenden vogels zwermen daar rond de open plekken water, zv/anen, gan zen, eenden, meerkoeten, zaagbek- ken en waterhoentjes, door de kou verdreven van hun normale woon plaatsen en vaak vele graden zui delijk afgezakt op zoek naar een mil der klimaat, dat echter in dit deel van Europa op dit moment niet te vinden is. Het comité heeft binnen veertien dagen reeds 30 ton voedsel ingezameld, waarvan al 20 ton over de Biesbosch is gedistribueerd. Het graan, brood en krachtvoer werd en wordt opgeslagen op enkele centrale punten, zoals in het botenhuis aan de haven te Drimmelen, bij boer Snij der, aan de Rode Vaart tussen Klu- dert en Moerdijk en bij de vaar- en duikerschool te Geertruidenberg. Van overal Zes helikopters opereerden gisteren van Drimmelen, van de boerderij van boer Snijder uit. Om half tien zou den majoor Lukkien en zijn mannen beginnen, doch de mist hield hen op tot na het middaguur. Toen eerst kon men uitzwermen over de polders rond de Amer, over de Visplaat, Be neplaat en het Gat van de Elft bij de Annapolder, waar duizenden hon gerende vogels zaten of langzaam cir kelden. Dagen te voren reeds hadden de mannen van de vaai> en duiker- school en de mannen van de rijks politie, en de pontonniers van Kei zers veer met vletten tientallen zak ken voedsel verscheept naar de open plaatsen tussen het ijs, maar gisteren waren het de moderne transportmid delen, die in enkele minuten deden, waar anders soms uren mee gemoeid zijn. Een dankbare taak, die door allen die er aan meewerkten, op enthousiaste wijze wordt uitgevoerd, in temperaturen, die ook gisteren weer ver onder het nulpunt kwamen. Zeven ijsbrekers legden Lek open Een convooi van zeven ijsbrekers en sleepboten heeft gisteren het ijs van de Lek tot de Beatrixsluis te Vreeswijk gebroken. Daardoor was het mogelijk, dat enkele tankschepen op het AmsterdamRijnkanaal ge schut werden. Het kanaal is nog steeds bevaarbaar, doordat het ys niet vastzit. De ijsbrekers zijn naar Rotterdam teruggekeerd. Kinderen gooiden olie op het vuur Drie gewonden Drie kinderen van het gezin Bak- huys aan de Prins Hendrlkweg te Put- overbrengen. In de ioop van zaterdag n z^n «kteren vry ernstig gewond, was de vróuw reeds overleden en gis- u,:'" teren is ook de man gestorven. Ver- moèdeiijk heeft de vrouw vrijdag avond de kachel gevuld en deze te ver dicht gezet, waardoor de gevaar- lijkè dampen zijn ontstaan. In Ermelo is gisteravond een boerenwoning, bewoond door de fa milie Jansen, staande aan de Bosweg, door brand verwoest. De vermoede lijke oorzaak is kortsluiting. doordat zij in een onbewaakt ogenblik petroleum wierpen op de kolenberg, die hun moeder even later in de kachel stortte. Door de petroleum ontstond een steekvlam waardoor de kinderen resp. 4, 6 en 7 jaar ernstige brandwonden aan hoofd, armen en benen opliépen. Buren en politie hebben gehólpen met het blussen van de brand, zodat de daardoor ontstane schade betrek kelijk gering bleef.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5