K Egbert van 't Oever versloeg de elfsteden-cracks in Ter Aar Spannend en sportief DUIZEND KAARSEN het Schaakspel HET HUIS met de DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Opnieuw beleefde Ter Aar een groot schaatsevenement. De elfste den overwinning van Jan v. d. Hoorn was voor de Ter Aarse IJsklub aan leiding om een grote invitatiewed strijd te houden. Spoedig was al be kend dat de sterkste schaatsenrijders die Nederland bezit maandag aan de start zouden verschijnen. 31 Rijders namen deel Kwamen de rijders uit alle delen van het land, ook de bezoekers. Van heinde en verre kwamen de schaats liefhebbers. Massa's auto's stonden geparkeerd en naar een voorzichtige schatting waren er minstens vijfdui zend kfjkers. Het IJsklubbestuur had zich nog wel zorgen gemaakt of de ijsvloer wel sterk genoeg zou zijn om het ge wicht van zoveel duizenden te dra gen. Maar gelukkig bleek die zorg niet nodig, want het ijs hield zich buitengewoon goed. De deelnemers bestonden uit de winnaars van de elfstedentocht en bekende rijders uit de Nederlandse kernploeg, waarbij ook de oekende Ter Aarse rijders. De wedstrijd was een afval-race. Dit gaf aan de specialisten op de baan wel een voordeel boven de tochtrijders. Eerstgenoemde hadden vooral het voordeel van het bocht rijden wat de tochtrijders niet zo kennen. De rijders werden verdeeld in 5 ploegen van 5 rijders en een van zes. Uit iedere ploeg vielen er drie af en twee werden geplaatst voor de vol gende ritten. Eerste ritten In de loting zat dus ook nog wel een geluksfactor. Van de eerste ploeg wonnen: 1. J. v. d. Hoorn Johz., Ter Aar, 2. J. Bloe- mendaal, Breukelen. Van de tweede ploeg: 1 Jeen v. d. Berg Nye-Beets, 2. H. Nieu wend ijk, Nes a. d. Amstel. Van de derde ploeg: 1. G. P. van Schie, Ankeveen, 2. W. Vermeulen, Ter Aar. Van de vierde ploeg: 1. Eg- bert van 't Oevet-, Lisse, 2. G. Beste- breurtje, Barendrecht. Van de vijfde ploeg: 1. M. Wijnhout, Lisserdijk, Haarlemmermeer. Van de zesde ploeg 1. C. J. Kroon, Ter Aar, 2. J. Ver meulen, Breukelen. Alle ritten gin gen ovr 10 ronden In de volgende ploegen waren dus 12 rijders geplaatst verdeeld in drie maal vier rijders. Van deze rijders zouden er zes overblijven die win naars zouden zijn. Van deze ritten kwamen de vol gende winnaars. Eerste ploeg: 1. Jeen v. d. Berg, Nije-Beets 2. J. v. d. Hoorn Johz., Ter Aar. Tweede ploeg: 1. Egbert van 't Oever, Lisse, 2. G. P. van Schie, Ankeveen. Derde ploeg: 1. C. J. Kroon, Ter Aar, 2. M. Wijnhout, Lisserdijk, Haarlemmermeer. Finale. Deze 6 rijders kwamen in de finale uit, die de volgende einduitslag op leverde: 1. Egbert van 't Oever, Lis se, 2. C. J. Kroon, Ter Aar, 3. G. P. van Schie, Anke veen, 4. Jeen v. d. Berg, Nye-Beets, 5. M. Wijnhout, Lis serdijk, Haarlemmermeer, 6. J v. d. Hoorn Johz. Ter Aar. Voor de wedstrijd begon sprak de voorzitter van de Ter Aarse IJsklub een welkomstwoord tot de burge-1 meester en diens echtgenote, tot de rijders en alle aanwezigen. Het ver heugde hem dat er zoveel belangstel ling bestond voor de mooie schaats sport. Deze wedstrijd is bedoeld als een huldiging van de Elfstedenrijder uit Ter Aar Jan v. d Hoorn Gz., me vrouw Hogenboom overhandigde een krans aan de beide aanwezigen van de vijf eerstaangekomenen nl. Jan v. d. Hoorn en M. Wijnhout die onder enthousiaste toejuichingen van de duizenden een ere-x-onde reden. Ook de later aangekomen elfstedenrijders reden een ïxmdje terwijl men langs de baan hartelijk appllaudiseerde. Toen begon de wedstrijd en meni ge vinnige en spannende strijd werd er gestreden. Soms gedurende de ge hele rit, soms in de laatste ronde. Ook zag men dat men het nemen van de kop liefst aan een ander overliet en verliepen de ronden soms minder spannend. Want routine en bekijken van het gunstige moment voor de aanval speelde eveneens een rol. Prijsuitreiking Na afloop van de wedstrijd vond de prijsuitreiking plaats in het pa rochiehuis. Hier waren aanwezig burgemeester Hogenboom en echt genote, de deelnemers aan de wed strijd, vertegenwoordigers van ande re ijsklubs en belangstellenden. De heer Th. A. Hij dra gaf hier uiting aan zijn grote vreugde over het prachtige slagen van deze wed strijd, en dankte voor de medewer king waardoor in Ter Aar zo'n mooie sportmiddag kon gegeven worden. Burgemeester Hogenboom zeide, dat deze derde prijsuitreiking binnen een paar weken hem opnieuw vreug de vei-schafte. Het is met de wedstrij den in Ter Aar steeds opwaai'ts ge gaan, maar hij geloofde niet, dat de ze wedstrijd meer overtroffen kon worden. Spr wees erop hoe sport verbroedering brengt. Tussen de rij ders uit verschillende provincie's, hoe fel zij ook elkaar bekampten is een vriendschap ontstaan. Namens het gemeentebestuur dankte hij de rij ders dat zij uit alle delen des lands gekomen waren om hier te rijden. De prijzen die de burgemeester aan de rijders uitreikte bestonden uit luxe voorwerpen. Namens de rijders dankte Egbert van 't Oever voor de ontvangst en goede organisatie. Met veel genoegen had ieder deel genomen. Hij prees vooral ook de sportieve houding van het publiek. Nadat de heer.Hijdra nog een dankwoord had gesproken tot' allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van deze sportmiddag eindigde de prijsuitreiking. De rijders werd ten slotte nog een eenvoudige koffietafel aangeboden. Hier ging het nog gezellig toe en het schaatsenrijders wel en wee werd onderling nog eens besproken. KNSB ORGANISEERT TOURNEE VOOR TOPRIJDERS DOOR NEDERLAND De KNSB gaat op tournee, om op een aantal plaatsen In 't land goede schaats sport te laten zien en.om het nogal verzwakte trainingsfonds weer een beet je op peil te brengen. De toprijders van de bond, voorzover zij tenminste in Ne derland verblijven, zullen van morgen af, in een serie langebaan wedstrijden uit komen Er zullen ook enkele dames van de partij zijn. Het idee is niet nieuw, ook vorig jaar heeft men iets dergelijks ondernomen. Maar juist het succes van deze wedstrij den heeft tot een herhaling geleid. As sendelft heeft morgen de primeur, don derdag volgt Medemblik, vrijdag Bergen (NH) en zaterdag komt waarschijnlijk Leeuwarden aan de beurt. De bedoeling is, dat gereden zal worden op de 500, 1500 en 3000 meter, maar de organisato ren denken ook aan koppel- en afval- wedstrijden. Per telegram zijn o.a. uitge nodigd Jeen van den Berg (Nybeets), Brume de Bruin (Aalsmeer), Adriaan Doets (Loosdrecht), Siem Hopman (Eg- mond), Anton Huiskes (Enschede), J. C. Koeleman (Langeraar), C. J. Kroon (Ter Aar). Egbert van 't Oever (Lisse). Nico Olsthoorn (Maasdijk), Reinier Paping (Dedemsvaart), J. S. Pesman (Iiolwier- de), J. Vogels (Wassenaar), M. E. Wijn hout (Haarlemmermeer), C. P. Biesheu vel (Aalsmeer) en de dames Rita Meijer (Wormer), Ietje Louwen (Amsterdam), M. Ottenschot (Bentelo) en M. C. Stijn (Lisse). VAN HET TAFELTENNISFRONT T af eltenniskampioenschappen te Warmond uitstekend geslaagd J. v. d. Zwet voor de vijfde maal titelhouder, Rikie Haastregt door Thea v. d. Zwet verslagen Bijna 10 uur lang is zondag in het ge meentelijk gymnastieklokaal te Warmond door ruim 60 deelnemers gestreden om de clubkampioenschappen van „Steeds Voor uit" met de daaraan verbonden titel „kam pioen van Warmond". Toen 's avonds om half elf de Warmonder Joop v. d. Zwet met een zucht van verlichting, omdat hij in de finale van het heren enkelspel zijn oude rivaal H. Derriks opnieuw had verslagen zijn bat neerlegde, beteken de dit, dat er ongeveer 94 partijen wa ren gespeeld. Nimmer tevoren werden op het jaar lijks terugkerende tafeltennisfestijn zo veel verrassingen genoteerd. Men was van de ene verrassing nog niet bekomen of de andere deed zich al weer voor. Beginnen we met de adspiranten, dan bleek al spoedig, dat Louis Rizten en Nol Sikking zich in de finale zouden plaat sen. Bij de junioren plaatsten Jan Mul- jJer en Nico Waasdorp over de hoofden van Joop v. d. Horst en Joop de Winter, zich in de eindstrijd. Bij de dames zagen wij dat A. Heems kerk. C. Tuynman en L. Bakker werden verslagen door Thea v. d. Zwet en Riekie Haastregt. In de finale dames zagen wij de grote verrassing, daar de bekerhoud ster van verleden jaar, Rikie Haastregt, in drie games het hoofd moest buigen voor Thea v. d. Zwet. die nu voor een jaar de grote wisselbeker mee naar huis mocht nemen. Bij de heren zagen we achtereenvolgens struikelen R. Ritzen, G. Slot en A. Slot. R. Frans en P. v. Noord. Dit bleek nog niet genoeg te zijn: in de volgende ronden zagen we ook Fr. van Stijn en Jan de Winter terugwijzen naar de verliezersronde. Hierdoor speel den J. v. d. Zwet en H. Derriks zich in de finale. In deze finale prolongeerde J. v. d. Zwet zijn titel en behaalde daar mede voor de 5e maal achter elkaar het clubkampioenschap. Het algemeen dubbel werd een zege voor G. SlotH. Derriks, die P. v. Noord J. v. d. Kerkhof versloegen. Bij de heren-niet-leden ging de strijd hoofdzakelijk tussen S. van Stijn, Johan van Noord en Ant. van Winsen. Ook in deze wedstrijden bleek de oud-speler Ant. van Winsen zijn spel nog niet ver leerd te zjjn; hij won in de finale tegen S. van Stijn de le prijs. Toen om half elf de secretaris de prij zen kon gaan uitreiken aan de winnaars van deze dag, bleken de kampioenschap pen 1956 weer een groot succes. Het tijd schema klopte ook dit jaar best. Speel sters, spelers en toeschouwers trokken voldaan huiswaarts en het bleek, ^at deze Warmondse sportgebeurtenis zich ieder jaar weer opnieuw uitbreidt, zowel door deelname als in belangstelling. Dat er zwaar is gestreden bleek wel uit de mening van speelsters en spelers, dat dit jaar de strijd zwaarder was in de vele ronden, die moesten worden ge speeld om in de finale te komen. Ook is het altijd weer leuk te zien, hoe er ge streden wordt bij de heren niet-leden. Ook hier werd de huid duur verkocht. Het was een lust om te zien hoe menig boordje en das werden afgedaan, om zich geheel te kunnen geven aan deze kam pioenschappen. Hier zijn de uitslagen. Adspiranten: le prijs Nol Sikking; 2e Louis Ritzen. Junioren: le prijs Jan Mulder; 2e Nico Waasdorp. Dames-leden: le prijs Thea v. d. Zwet; 2e Riekie Haastregt. Heren-leden: le prijs: J. v. d. Zwet; 2e H. Derriks. Algemeen dubbel: le prijs: G. Slot H. Derriks. Heren niet-leden: 1. prijs Ant. v. Win sen: 2e S. van Stijn. Docos Dames 2 speelde de belang rijke wedstrijd tegen de koploper Tref fers 2. De wedstrijd had een zeer span nend karakter, de meeste partijen wer den pas in de derde game beslist. Daar Treffers het geluk nogal op haar hand had werd het een 73 nederlaag voor de Leidse dames. Dames 3 behaalde weer een gelijk spel, ditmaal tegen Te Werve. R. Kerkvliet leverde een goede prestatie door al haar partijen te winnen. Het eerste herenteam versloeg met 100 Netbal 1. Docos 2 verloor met 64 van DSS 2. C. Kreffer was ditmaal zeer goed in vorm, hij won al zijn drie par tijen. Docos 4 schijnt de zaken steviger te gaan aanpakken. Op Rustenburg werd een ruime 82 overwinning behaald. Docos 5 speelde gelijk tegen Sportief 4. Verdere uitslagen: Docos 6Orion 1 4—6 Tempo 3Docos 7 5—5. Programma voor deze week: woensdag: Docos 1Wibo 2 (dames)TOV 1—Do cos 2 (dames)Docos 3Sportief 4 (da mes); Docos 2Sportief 1; Docos 3 Wilhelmus 1. Donderdag: Rustenburg 2 Docos 6; Docos 8Tra va 2; Te Werve 1Docos 5. Zaterdag: DSB 1Docos 1; DSS 7Docos 4: Docos 7Assumy 4. Op het zondag te Haarlem gehouden Winfried-toernooi werden door twee Docos-leden goede prestaties geleverd. G Bakker won in de eerste Wasse de eerste prijs, terwijl W. Steenbergen in deze klasse de derde prijs veroverde. Samen wonnen zij bij het dubbelspel de tweede prijs. MOTORSPORT DE INTERNATIONALE MOTORCROSS TE ST ANTHONIS Op 25 maart zal de jaarlijkse interna tionale motorcross, georganiseerd door de motorclub SMC te St. Anthonis worden gehouden. Voor de wedstrijd in de inter nationale klasse (500 cc) zijn reeds en kele buitenlanders gecontracteerd. Zo zal men de winnaar van het vorig jaar, de Engelsman Archer met een Norton, aan de start zien verschijnen, terwijl ook zijn landgenoten. Ward, Taft en Jordan, die op een BSA rijden, zullen deelnemen. Voorts komen de Zweden Nilsson, Vun- din (kampioen van Zweden), de Denen Nielsen, Rasbro. de Duitsers Wüstenha- gen (kampioen van zijn land) en Meyer in deze wedstrijd uit. De inschrijvings- lijst vermeldt ook de namen van de Ne derlandse rijders Rietman, Clijnk en Baudoin. WIELRENNEN OOK JEAN BOBET NIET IN DE TOUR Jean Bobet heeft aangekondigd, dat hij zijn broer Louison in het komende wie- lerseioen tijdens verschillende evene menten zal vergezellen. Evenals Louison wil Jean o.a. deelnemen aan de Ronde van Spanje en aan de Giro d'Italia. Maarnet als zijn broer, ziet hij af van deelneming aan de Ronde van Frankrijk. Jean is van plan. zich tegen bet einde van het seizoen 1956 te gaan toeleggen op tijdraces. NKS BELEGT SPORTFORUM In Tilburg zal donderdag 8 maart een groot sportforum gehouden worden, dat georganiseerd is door de Nederlandse Katholieke Sportbond, en in welk forum ir. F. Hopster, vooi-zitter van de KNVB. Leo Pagano, radio-sportverslaggever van de KRO. mr. F. Belien uit Tilburg, de heer H. Aerts uit Eindhoven, rector P. J. Boymans, NKS-sportadviseur en drs. G. Stubenrouch, wethouder uit Breda, zit ting zullen hebben. Op deze avond zullen tal van belang rijke sportvraagstukken behandeld wor den. NKS CRITIEK OP ZALENBELEID Sportloto niet immoreel De twee diocesane besturen van de Nederlandse Katholieke Sportbond. NKS, hebben scherpe critlek uitgeoefend op de gang van zaken met betrekking tot het beschikbaar stellen van gymnastiek zalen en patronaatszalen in de beide Bra bantse bisdommen. Naar de mening van deze besturen worden deze zalen, meestal overdag in gebruik zijn door de scholen, 's avonds en op vrije dagen niet of veel te weinig beschikbaar gesteid voor verenigingen, die in dit gewest niet een groot gebrek aan geschikte sport- ruimte te kampen hebben. De NKS acht het van groot belang voor de sportvorming van de jeugd, dat hierin spoedig verandering zal komen. De besturen van de diocesane Katho lieke Sportbonden in de bisdommen Breda en Den Bosch zijn van mening, dat de sporttoto niet immoreel is. De ex cessen verwerpen het systeem zeker niet. De sport-toto, vooral de voetbalpool, is een van de middelen volgens de NKS om geld bijeen te krijgen 1 de sport, die in ons land zo „arm" is. Zo zou het salaris van een trainer veilig ge steld moeten worden* door de opbrengst van een sport-toto, evenals trouwens de outillage van terreinen, clubhuizen, za len en training der spelers. Alleen op deze manier zou iets bereikt kunnen worden. SKISPORT FINSE SKIER VERONGELUKT Een zeer triest einde, aldus meldt het „Alg. Dagblad", vond de 17-jarige Finse skiër Arvo Kolari, die mee deed aan het landelijk kampioenschap cross country voor junioren. Hij vloog tegen een boom op en bleef liggen. Steeds schoten deel nemers langs hem heen en als zij hem zagen, dachten zij, dat hij wel net geval len zou zijn en weer op zou staan. Hele maal achteraan in de wedstrijd kwam een jongen die Kolari zag en hem even wat wilde vragen. Hij ontdekte, dat Ko lari was overleden. In de twee uur, die verstreken na zijn val, had hij in 15 gra den vorst bewusteloos gelegen met een zware hersenschudding. Zijn vader wachtte aan de eindstreep. BRIDGE BRIDGECLUB „DE BLOEMBOLLENSTREEK" De laatste wedstrijd van de competi tie is gespeeld. In de A-lijn werden no. 1 en no. 2 de heren Oudejansv. d. Pol en mevr. Heiermande heer Enthoven. In de B-lijn mevr. De Vreugdde heer Bos en fam. Philippo. In de C-lijn fam. Kamp en de heren BeiersbergenBerg man. In de D-lijn de dames Kopersv. d. Pol en fam. Kooiman. In de E-lijn de da mes GrimsbergenKley en de heren GuldemondVan Lierop. In plaats van de heer Y. v. d. Meer, zal de heer Steenwinkel, competiteleider van het district „Kennemerland" van de Nederl. Bridge Bond, de leiding hebben. 1 De heer Steenwinkel zql op donderdag avond een cursus voor beginners leiden. Aanmelden bij „Treslong". Zaterdag 17 maart zal de wisselbeker wedstrijd worden gehouden met als deel nemende clubs „Minerva" uit Amsterdam „Boekenrode" uit Heemstede en de „Bloembollenstreek". Op donderdag 22 maart wordt een Eieren-drive gehouden. Bestuursleden van de Engelse voetbal bond zullen zich in een speciale vergade ring op 5 maart bezig houden met de on langs door de Football league gedane voorstellen om het aantal wedstrijden, door vertegenwoordigende elftallen te spelen, te beperken. Dit werd medege deeld na een bestuursbijeenkomst van de F.A. Er zal nog vóór 5 maart een memo randum worden uitgegeven, waarin mel ding wordt gemaakt van de verschillen de plannen, die men in de na-oorlogse jaren getracht heeft uit te werken, met het doel, Engeland zijn plaats onder de leidende voetbalnaties te doen behouden. De F.A. gelooft, dat het „bouwen" aan een elftal van spelers beneden de 23 jaar aan een B-elftal reeds enig succes hebben gehad. In de plaats van de wedstrijd tegen Rusland, waarvoor geen geschikte datum kon worden gevonden, zal het Engelse elftal op 20 mei in Helsinki tegen Fin land uitkomen. Besloten is, dat in de toekomst 4 pro cent van de netto-inkomsten der in En geland gespeelde Internationale wedstrij den ten goede zullen komen aan het voetballersfonds van de Football league. In mei 1957 zal een Engelse ploeg een toer door Brazilië maken. De eerste di visieclub Everton zal gedurende het ge sloten seizoen in 1956 een trip maken naar Canada en de Verenigde Staten om drie wedstrijden te spelen tegen Aber deen. een club uit de Schotse league en een wedstrijd tegen de Duitse club Schwaben Augsburg te New York op 30 mei. De FA zal zijn voorzitter, de heer Ar thur Drewry, voordragen voor het presi dentschap van de Fifa. Vele voetbalsupporters van Tyneside en Merseyside vragen zich in spanning af, welke club op 3 maart in de zesde ronde voor de Engelse beker tegenover elkaar zullen komen Als Sunderland woensdag thuis de re play voor de vijfde ronde tegen Shef field United wint en als Liverpool, even eens thuis, op dezelfde dag Manchester United zou weten te verslaan, dan zou men een duel SunderlandNewcastle krijgen. Een wedstrijd dus tussen de twee reuzen van het noord-oosten en verder een ontmoeting tusen Liverpool en Everton. wier terreinen nog geen vijf kilometer van elkaar verwijderd liggen. De loting voor de zesde ronde luidt als volgt: Newcastle United tegen Shef field United of Sunderland; Manchester City of Liverpool tegen Everton; Arse nal tegen Birmingham City; Tottenham Hotspur tegen West Ham United of Blackburn. ATLETIEK WES SANTEE UITGESCHAKELD VOOR DE OLYMPISCHE ZOMERSPELEN De Amerikaanse specialist op de mijl Wcs Santee is door de Amerikaanse at- letiekbond voor het leven geschorst we gens het overtreden van de amateur be palingen. Deze beslissing houdt dus te vens in, dat Wes Santee niet zal mogen deelnemen aan de olympische zomerspe len, welke te Melbourne worden gehou den. Na een vergadering, die elf uur in be slag nam en waarin het rapport van de commissie van onderzoek werd gehoord, heeft het bestuur van de bond dit besluit genomen. In het afgelopen jaar heeft Wes Santee voor drie wedstrijden nl. te Modesto, Stockton en Californië boven zijn normale onkosten een bedrag van 700 dollars geïncasseerd. De advocaat van Wes Santee, mr. Char les Grimes verklaarde, dat hij zal trach ten de schorsing ongedaan te maken tot dat er een gerechtelijke uitspraak is ge vallen. Voorts zei hij, dat de atletiekbond in dit geval het recht niet had om een dergelijke beslissing te nemen. Voorts werd drie officials. Fred van Dijke, vice-voorzitter van de „Pacific As sociation AAU". Tom Moore de ex-voor- zitter en Al Franken van de „Southern Pacific AAU" geschorst. Genoemde of ficials werden er eveneens van beschul digd de amateurbepalingen te hebben overtreden. Santee ontkende, dat hij enig geld had verdiend aan atletiekwedstrijden en hij was zeer teleurgesteld over de beslissing. In senaat ter sprake. De beslissing om Wes Santee voor het leven te schorsen is in de Amerikaanse senaat „wreed cn unfair" genoemd. De kwestie werd ter sprake gebracht door senator rank Carlson uit Kansas, de staat waarin ook Santee woont. Hij zei, dat de schorsing voor Santee een levenlange blaam betekent. Verder noemde hij de amateurbepalingen van de AAU ver ouderd. BILJARTEN DISTRICT LEIDEN KNBB De uitslagen van de competitiewed strijden van het district Leiden van de KNBB zijn: le klas: Sport—De Kroon 42; Vrien denkring—De Plas 42; SportOSL 1 60; OSL 2Monopole 24. 2e klas A: Verg. VosDDE 62; Noor denMonopole 2 53. 2e klas B: De Plas 2Ons Genoegen 6—2. 3e klas: De Plas 3Sport 3 26; OSL 3Centraal 3 08. Deze week weer eens enige eindspelen. Dit stadium der partij is vaak het Inte ressantste en moeilijkste. In het midden spel kan men een zwakkere zet nog wel eens overleven, in het eindspel is één misstap meestal beslissend. Stel dat uw partij eens gevorderd is tot de volgende stelling: Wit heeft een pion. die. tot dame ge komen, de winst betekent. Maar hoe is de promotie te verwezenlijken? De zwarte loper bestrijkt het veld g7 waar de pion langs moet. En als zwart zijn loper voor de pion offert is het remise. De eerste zet van wit Is heel duide lijk nl. 1. Kh6h7. Zwart behoudt de zelfde positie door 1Ld4c3. En nu verder: 2. Lf4—h6t, Kf8—e8; 3. Lh6—g7 verjaagt de loper van de diagonaal al h8. 3Lc3b44. Lg7—b2. Lb4—f8. Opnieuw is veld g7 ontoegankelijk. Met Lb2g7 komt wit niet verder! Maar wel met het loperoffer 5. Lb2a3! Na Lxa3 volgt g6g7 en g7—g8D. Of u heeft met zwart deze stelling be reikt. Een toren achter, maar twee vrij pionnen waarvan een bijna dame. Reeds waant ge U gewonnen te hebben. Maar wit vindt een redding. Aardiger is het, indien u zelf eerst eens de oplossing (dus wit houdt remise!) zoekt, om, zo dit niet mocht gelukken, hieronder deze tc vin den. Ook deze stelling is remise: ti c y e k u H led J[A\ St £3XJ, do XUBM -ZUO Z 'ui—I II Scheepsberichten AMSTELDIJK 20 v. Houston n. Browns ville. AMSTELVLIET 20 v. Fremantle n. Aden. ANGOLAKUST p. 20 Ouessant n. Havre. CALTEX UTRECHT p. 20 Algiers n. R'dam. CHARIS p. 20 New Orleans n. Houston. DUIVENDIJK 20 Antw. EOS p. 20 Ouessant n. Tunis. FRIESLAND KRL GAASTERKERK en HOUTMAN allen 21 Singapore. JAPARA KRL p. 20 Co lombo n. Semarang. LIMBURG 20 v. Be- lawan n. Aden. MADOERA p. 20 Aden n. Belawan. MOLENKERK 21 Marseille. PRINS WILLEM VAN ORANJE p. 20 Beachyyhead n. Halifax. SOESTDIJK p. 20 Sabang n. Colombo. VAN LINSCHO- TEN p. 20 Ouessant n. Bordeaux. WIL LEMSTAD 20 Trinidad. WONOGIRI 21 New Orleans. door MEREDITH NICHOLSON 35) „Hij Is bang dat hjj u niet herkent. Een van zijn grote eigenaardigheden is dat hij geen gezichten kan onthou den". Wij vonden een rustig hoekje in de grote hal en zij nam plaats op een stoel. „U schijnt niet verwonderd te zijn over mijn komst. U wist dat ik zou komen. Ik zou de gehele wereld door kruist hebben om u te vinden". Ernstig keek zij mij aan. „Waarom bent u gekomen? Ik dacht niet dat u zo dwaas zoudt zijn. Het treft zo vreselijk ongelukkig. U weet natuurlijk niet dat mr. Pickering. Zij scheen bang te zijn verder te spreken en hield h^ar woorden in. „Ja, wat is er met hem?" labhte ik. „Hij is veilig op weg naar Califor nië en zonder u!". „Neen, u weet het niet, ti kunt het niet weten. Hij is hier! In Chicago heeft hij besloten zijn reis niet verder voort te zetten. Vandaar uit tele grafeerde hij my dat ik hem vanavond hier kon verwachten. U moet onmid dellijk weg gaan!" „Oh, maar u kunt mij niet bang maken", zei ik, terwijl ik er over na dacht wat een ontmoeting in dat huis met Pickering wel zou kunnen be tekenen. „Zij zouden laat aankomen, de Tailors ook. Zij kennen de Arm strongs heel goed. Zij kunnen ieder ogenblik komen. Gaat u nu alstublieft weg!" ,,Jk ben ook niet van plan langer dan een paar minuten te blijven. En die weinige minuten wilt u mij toch niet laten dooi^brengen in de wacht kamer van het station? Er zijn een paar dingen, die ik u beslist zeggen moet en Arthur Pickering en ik zijn niet bang voor elkaar". „Maar hij mag u hier niet ont moeten. Denk eens even na wat dat voor u zou betekenen! U bent erg koppig. Mijnheer Glenarm. Ik dacht beslist niet dat u zou komen". „Maar u wilde mij op de proef stellen.u daagde mij uit". „Dat was ik niet. Dat was Olivia", lachte zij reeds een weinig op haar gemak. „Ik dacht „Neen, mijn gedachten hadden niets met het geld te maken, maar ik hield er van om tegen u te doen alsof ik nog een kind was. En het scheen dat de Schikgodinnen mij goed gezind waren en dat ik voor u Olivia zou kunnen blijven tot aan het einde van het hoofdstuk, zonder dat ik er enige nadelige gevolgen van zou ondervin den. Ik wilde dat ik Olivia was!", riep zij uit. „Dat is tamelijk ijdel. Ik weet nu zelfs nog niet hoe uw ware naam is en het kan my niet schelen ook! Laten wij eens een ogenblik aan nemen, dat wij geen namen hebben, ik ben er van overtuigd dat mijn naam iets te betekenen heeft en ik zal het met alle soorten van genoegen voor de rest van mijn leven zonder naam doen als. „Als.herhaalde zij, terwijl zij haar waaier open en dicht vouwde. Het was een lichtblauwe waaier, be schilderd met gouden vlinders. „Er zijn in dit gevol zovele „Als", dat ik aarzel een keus te maken, doch ik zal het met een van die „als" wagen. Als u terug wil komen naar de St. Agatha! Niet vandaag of mor gen, doch laten wij zeggen, als de merels naar het noorden trekken". Lange tijd dacht zij zwijgend na, terwyl ik haar aandachtig gadesloeg. Zij was voor mij de verpersoonlijking van jeugd en schoonheid en ik ver gat het sombere Glenarm House bij het meer, en Pickering, en de weken die ik in mijn stenen gevangenis had doorgebracht. Zij sloot haar lippen op elkaar een ï'oos, die zich weer samentrok tot knop en dacht enige tijd na. „U hebt een fortuin gewaagd, mijn heer Glenarm en dat vind ik heel, heel erg dom. Olivia moet u herkend hebben! Zij moet u wel eens over de muur van St. Agatha hebben gezien". „Maai- dat kan mij niets schelen, ik blijf daar niet op die ruïne om het geld van mijn grootvader machtig te worden. Mijn grootvader betekende meer voor mij dan dat ik „Ja, dat geloof ik, hij was een vriendelijke oude heer; en hij hield van mij omdat ik zijn grappen ver rukkelijk vond. Mijn vader en hij hadden elkaar gekend. Doch ik bad nooit gedacht dat ik door zijn vriend schap in moeilijkheden zou komen. Mijn naam in zijn testament is wer kelijk een bron van ergernis. In de meeste kranten zijn verschrikkelijke foto's van mij afgedrukt. Daarom zeg ik u, dat ik geen cent van uw groot vaders geld zou aannemen als het mij werd aangeboden en daarom" en hier glimlachte zij „daarom wil ik dat u zich houdt aan de voorwaarden van het testament, zodat het fortuin uw eigendom zal worden". Met een vlugge beweging sloot zij haar waaier met de gouden vlinders weer en keek mij aan. „Maar er is geen fortuin. Dat is maar een legende", zei ik. „Dat schijnt Mr. Pickering toch niet te denken. Hij' heeft zeer veel redenen om te geloven dat uw groot vader zeer rijk was. Hij heeft zijn geld evenwel niet op de gebruikelijke manier belegd in aandelen en huizen, doch heeft het verborgen. En waar denkt u of liever waar denkt u dat Mr. Pickering vermoedt dat het geld verborgen is?" „Maar laten wij nu eens aannemen, dat het geld als een zeeroversschat I aan de oever van het meer begraven I is, dan is het geld nog niet voor Pickering als hij het mocht vinden. I Er zijn wetten, die de deden tegen diefstal beschermen", ver klaarde ik vurig. „Wat bent u toch lastig! Stel nu eens voor dat u uit een boot viel en verdronk of dat u werd doodgescho ten, dan zou ik het geld toch moeten aannemen en Mr. Pickering zou mis schien wel een gemakkelijker manier weten om zich van het geld meester te maken, bijvoorbeeld door met mij te. „Ja, maar dat zult u toch niet doen. Trouwen met zo'n man De klók sloeg half een en ik sprong overeind. „Dat zult u toch niet doén", her haalde ik. „Het zou toch niet onmogelijk zijn". „Ik moet gaan maar niet met die woorden alstublieft". „Wanneer u zich door hem laat be driegen, wanneer u niet een jaar op Glenarm House doorbrengt dit uitstapje zullen we door de vingers zien zij keek mij recht in de ogen, met een absoluut gemis van ko ketterie, doch erg vriendelijk dan Zij zweeg en vouwde haar waaier met gouden vlinders open. „Dan laat eens zien dan zal ik nooit weer van mijn leven jacht maken op een konijn! Nu moet u ?aan villi?!"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7