Hongerende hazen en stervende herten zoeken hulp bij de mens Kloosterbalsem gevederde collega's Kleine zelfstandigen vroegen in 1955 minder kinderbijslag Den Haag betaalt stoeipartij: 113.339,- DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Benarde toestand op Waddeneilanden Landingsplaatsen raren ingesneeuwd vier uur het eerste vliegtuig kon lan den; de brandstoffenpositie op dit eiland is minder rooskleurig dan op Ameland, maar van een noodtoestand Daar de Waddeneilanden in het kan nog niet gesproken worden, afgelopen weekend een zware lading Op alle Waddeneilanden verkeren sneeuw kregen te verwerken, was het echter de dieren in de grootste nood. gisteren uiterst moeilijk om voor de Broodmagere hazen en uitgehongerde vliegtuigen de landingsplaatsen ge- herten komen naar de dorpen, waar reed te maken. Met man en macht zij zich zonder verweer laten vangen, hebben vrijwilligers de sneeuw op en De eilandbewoners houden grote rond de vliegvelden weggewerkt, zo- hulpacties om de dieren van de dat later ot> de dag de vliegtuigen hongerdood te redden, maar aange bonden landen. nomen moet worden, dat deze barre Over het algemeen is de toestand winter een ware slachting onder de op de eilanden nog niet direct zorg- rijke dierenwereld van de Wadden- wekkend te noemen. De voedsel- en eilanden heeft aangericht. brandstofpositie on Ameland baart nog geen zorgen, ai heeft men enkele 1 l 1 11 scholen moeten sluiten. Staleil VlCUgClS hielpCll dl 110^611 Schiermonnikoog had gisteren ern- stige behoefte aan butagas en nadat een vrachtauto met sneeuwploeg in de zeer hoge sneeuw vastgelopen was, I heeft de tractor van de reddingsboot j het vliegveld landingsklaar moeten maken, voordat gistermidddag om I AUTO'S OVER DE LEK BIJ CULEMBORG Maandagmiddag is een inwoner uit Culemborg, de heer G. G. Sanders, op eigen risico, met een lichte bestel auto over het ijs in de Lek bij Culem borg gereden. De veerbaas, de heer C. Mason, heeft 'n weg óver 't y's uit gezet Hij acht dit sterk genoeg voor lichte auto's. Wielrijders en motor rijders maakten spoedig gebruik van de nieuwe verkeersmogelijkheid. Amerikaanse luchtarmada vliegt naar hongerend Italië RHEUMATIEKZllZ a. Uw spit. Uw lendenpijn weg met Akker 's Kloosterbalsem, die \l/ onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft Spoedig zegt gij: (Advertentie) Geldgebrek! Op verzoek van de „Biesbosch-vo- gelactie" te Eindhoven, die samen U»* i i - J I werkt met het „Centraal comité wm- DlJ llöt Daantjegllj llen .tervoedering vogels'' te Amersfoort, onder auto geraakt werkt met het „Centraal comité win- zijn vandaag zes helikopters van de £ekfd. heeft het com.té .meer in kas is, hoopt het comité nog op bijdragen, die kunnen worden overgemaakt op het gironummer van de secretaris-penningmeester van het comité, de heer De Jaeger, giro nummer 461303 te Eindhoven. Zoals Meisje gedood In de Ruydaelstraat te Tilburg heb ben kinderen gistermiddag op het trottoir een glijbaan gemaakt, die on geveer tw :e meter op de rij weg door liep. Toen gistermiddag een militaire vrachtauto passeerde is de 7-jarige Cecilia Mommers uit Tilburg, die aan het glijden was, onder het rechter achterwiel terecht gekomen. De kleine werd op slag gedood. DE VALSE TIENTJES Garage-bediende sprak met drie vals-munters De politie speurt In Amsterdam heeft de politie een tastbare aanwijzing gekregen van de landmacht, gevlogen door lucht- machtpersoneel, opgestegen om voed- J sel uit te strooien voor de vele vogels, l die in de Biesbosch en omgeving aan- .gewezen zijn op hulp van de men sen. De helikopters waren afkomstig van de vliegvelden Deelen en Woensdrecht en drie van hen startten omstreeks half tien van een ge ïmproviseerd vliegveldje in Drimme- len, waar in café Vos aan de #haven een tijdelijk hoofdkwartier is geves tigd. Deze drie wierpen hun lading voedsel boven verscheidene punten in de Biesbosch en boven en rond de Nieuwe Merwede. De drie andere ste gen op van de boerderij de Roode Vaart van landbouwer Snijder, gele gen tussen Moerdijk en de Klundert, om de vogels op en nabij het Hol- landsch Diep te voorzien. Gisteren heeft een helikopter verkenningen uitgevoerd boven de omgeving van Willemstad. Nog minstens 14 dagen. De Biesbosch-vogelactie heeft tot heden 30 ton voedsel ingezameld; de land, die zich de afgelopen maanden bezig hebben gehouden valse tientjes in de circulatie te brengen. Zaterdagavond stopte een gelakte auto, waarin zioh drie mannen bevon den, voor de benzinepomp aan de Czaar Peterstaat om te tanken en na dat de benzine ingenomen was, be droeg de rekening ongeveer 10. De bediende kreeg een opgevou wen tientje in zijn hand gedrukt en voordat hij wisselgeld had kunnen geven, verdween de auto in volle vaart. Vals nummerbord Hierdoor wantrouwend geworden, bekeek de bediende het tientje zorg vuldig onder het lamplicht en ont dekte een strookje papier, dat over het biljet geplakt was. Toenhgj dit verwijderde, rende hij naar de tele foon, want het biljet was vals. Hij kon de politie een vaag signale ment van de mannen geven, een dui delijke beschrijving van de auto, be nevens het autonuimmer. De laatste aanwijzing werd het eerste nagegaan, maar dit spoor liep spoedig dood. want het nummer bleek toe te behoren aan een bekende Am sterdamse firma, die echter een der gelijk type wagen niet in zijn park heeft LJverig speurt de politie thans ver der met behulp van de beide andere gegevens, maar haar inspanningen zijn tot nu toe zonder resultaat ge bleven. uitgeworpen boven de geïsoleerde gebieden. Daar men verwacht deze hulpactie nog ongeveer 14 dagen te moeten voortzetten en er weinig geld Nieuw sorookje van „Grim" Drieling geboren Brabant voor zijn rekening genomen, waar veel vogels uit Noorwegen, Zweden en Denemarken zijn neerge streken. HET „HEILIG BRUURKE" VAH MEGEN Benoeming vice postulator Bij schrijven van p. Fortunatus Scipioni, algemeen postulator van de Orde der Minderbroeders, d.d. 8 febr. 1-956, is tot vice postulator van de „causa" van het „heilig Bruurke" van Megen benoemd p. Marculphus Heijer. Deze benoeming is geschied op ver zoek van de provinciaal der Neder landse Minderbroeders in naam van zijn onderhorigen en van de vele vereerders van het „heilig Bruurke" in den lande, die het zij mandeling hetzij schriftelijk zo vaak reeds hun verlangen te kennen hebben ge geven, dat hij weldra tot de eer der altaren mocht worden verheven. Of schoon voor dit laatste nog een lange, zeer lange weg moet worden afgelegd, is thans aan hun verlangen in zoverre voldaan, dat de boven-vermelde be noeming inhoudt zoveel mogelijk ge gevens omtrent het „heilig Bruurke" te verzamelen en te zijner tijd zijn „causa" ter beoordeling aan de bis schoppelijk curie van Den Bosch voor te le?gen. In verband hiermede richt de vice-postulator in de „causa" van het „heilig Bruurke" een dringend verzoek zich met hem in verbinding ie willen stellen tot al degenen, die: 1. br. Everardus (Jan» Witte thans algemeen bekend als het „heilig Bruurke" van Megen tersoonlijk hebben gekend, hetzij nog in zijn ieugd, hetzij op latere leeftijd, of die op een of andere wijze met hem m contact zijn geweest, 2. geschriften van hem bezitten, Door de hevige sneeuwval van de laatste tijd liggen vele dorpen in de Centrale Apenijnen geïsoleerd. De verbindingen met de dorpen zijn volkomen verbroken en er dreigt een noodtoestand te ontstaan wat betreft de voedselvoorziening. Men heeft zeker in geen vijftig jaar dergelijke „Pool"-toestanden meegemaakt. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Duitsland zijn ingezet om in de ergste noden te voorzien en voeren door de lucht grote hoeveelheden voedselrantsoenen aan. Op de foto links ziet men de bemanning van een 46-7 „vliegende verhuiswagen" bezig met het uitwerpen van voedselpakketten. Op de foto rechts ziet men het barre landschap en een der uitgeworpen pakketten aan eenparachut. In Zeeland leeft een zekere Grim die kans heeft gezien de wereld met een nieuw sprookje te verrijken. Op het gemeentehuis van 's-Heerenhoek kwam de man namelijk aangifte doen van de geboorte van een drieling; hetzij *n d'e vorm van persoonlijk drie meisjes, die omdat zij geboren j door hem geschreven brieven of an- werden op de verjaardag van prinses j derszins, Marijke in tweede en derde instantie 3. ooit een schilderstukje of een naar de prinses vernoemd werden. tekening van hem hebben ontvangen, Namens de baby's zend de burge- 4. een gebedsverhoring aan zijn meester van het plaatsje een telegram voorspraak toeschrijven, waarvan zij met een gelukwens aan de jarige. Denog geen melding hebben gemaakt, jonggeborenen ontvingen een spaar- Voor degenen, die onder 1, 2 en 3 bankboekje en de plaatselijke mid- zijn genoemd, is kennisgeving voor denstand begon zelfs een aktie omlopig voldoende. Degenen, die onder het jonge gezin aan een eigen huis j 4 zijn genoemd, worden verzocht hun te helpen. Het echtpaar woont bijgebedsverhoring zo spoedig moge een der ouders in, waar nog zes eigen 'ijk te willen oefenden. li^fist met op- kinderen in huLs zijn. De 18-jarige moeder maakt het evenals haar ge middeld vier pond wegende dochters uitsteken'd. Zij zijn voorlopig echter gave van verrichte gebeden en voor zover mogelijk uitvoerige omstandigheden. Men adressere een en ander aan: opgenomen in het r.k. ziekenhuis te P. Mare. Heijer O.F.M. Minderbroe- Goes. dersklooster, Megen (N. B.). De vorst brengt de dierenwereld nader tot de mens In Achterveld, een vlek op de grens van de provincies Gelderland en Utrecht, komen de hongerige herten uit de bussen in de omgeving zich dagelijks tegoed doen aan de bieten in de kuilen van de diverse boeren, gedreven als de van nature zeer schuwe dieren nu zijn door de barre honger, welke het wint van het instinkt. De boeren, die op deze manier vrij veel veevoeder verliezen, hebben op de kuilen reeds vlaggen geplaatst om de dier enaf te schrikken, maar ondanks dat en ondanks de aanwezigheid van fotografen en televisie-mensen, blijven zij komen naar die plaatsen, die hen kunnen redden van de hongerdood in de ondergesneeuwde bossen en velden. Deze foto toont een van de dieren bij een afschrikvlag boven op een bietenkuil, juist voor het, opgeschrikt door het geluid van de sluiter van de camera, voor een korte tijd in de sneeuwwoestenij zal verdwijnen. Verhoogde welvaart De staatssecretaris van sociale za ken heeft in een brief aan de Tweede Kamer het volgende meegedeeld: In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de begroting 1956 van sociale zaken en volksge zondheid is, naar aanleiding van mededelingen inzake een gebleken daling van het aantal kinderen, waar voor aanspraak op' kinderbijslag kan worden gemaakt krachtens de nood wet kinderbijslag kleine zelfstandigen, door vele leden naar de oorzaken van deze daling gevraagd. In de memorie van antwoord is erop gewezen, dat de bedoelde daling een feitelijke statistische constatering was en dat de oorzaken van de daling niet bekend waren. Daarbij is toegezegd aan de Vereniging van Raden van Arbeid te zullen verzoeken te willen nagaan, of het mogelijk was de oor zaken van de daling op te sporen. 6% Vermindering De Vereniging van Raden van Ar beid heeft thans medegedeeld, dat de uitkomsten over het jaar 1955 ten op zichte van de jaren 19-53 en 1954 het waarschijnlijk maken, dat een betrek kelijk geringe daling van het aantal uitkeringsgerechtigde kinderen VERKIEZINGEN FRANCISCAANS KAPITTEL IN BRAZILIë Tijdens het kortQ1in?s te DivinoooHs (Brazilië) gehouden kapittel van de Franciscanen werd tot custos gekozen de aftredend provinciaal pater Se raphim Lunter uit Bolsward en tot definitoren de Nederlandse paters Bertrando van Breukelen uit Woer den, pater Gaudeoso Nieuwenhuizen uit Amsterdam, pater Carlos Schep uit Zaandam en de Braziliaanse pa ter ALoysio Lorscheider. Zoals het K.N.P. reeds op 14 febr. berichtte werd op ditzelfde kapittel pater Hieronymo Jansen uit Delft tot provinciaal gekozen. Dreigende explosie in dextrinefabriek Drie gewonden Gistermiddag omstreeks half vier is in de zwellerij van P. J. Meijers dex- trine-fabrieken te Veendam een ont ploffing voorgekomen, en aangezien dextrine een zeer explosieve stof is, was men bevreesd voor een grote ramp. Onmiddellijk werden daarom met veel omzichtigheid maatregelen ter voorkoming van uitbreiding van de door de ontploffing ontstane brand genomen. Het personeel begon het vuur direct met brandblusapparaten te bestrijden en doordat de sprenkel installatie in werking trad, die rond de brandende afdeling een nevelgor dijn hing, kon de brand tot de zwel lerij worden beperkt. Ook de gemeen telijke brandweer pakte het blus- singswerk doortastend aan en mede dank zij haar optreden kon worden voorkomen, dat de brand naar andere afdelingen oversloeg. Ware dit het geval geweest, dan zouden de gevol gen niet te overzien geweest zijn. De explosie veroorzaakte niettemin aanzienlijke materiële schade en drie arbeiders werden licht gewond. De fabrikage zal enkele weken stagne ren. optreden. De Vereniging schat deze vermindering op gemiddeld ongeveer 2500 per kwartaal, vergelijken bij 1953 en 1954, dit is een vermindering van 6%. 3 Oorzaken Voor wat betreft de oorzaken van deze daling, deelt de Vereniging mede, dat de daling vermoedelijk eensdeels verband zal houden met de huidige toestand van grote werkgelegenheid, als gevolg waarvan een acntal kleine zelfstandigen in loondienst is getre den, en anderdeels met de mogelijk heid, dat van een aantal kleine zelf standigen de inkomsten boven de ter zake geiden-de grenzen zijn gekomen, waardoor of voor minder kinderen of voor geen kind meer recht op kinder bijslag besta-at. Voorts kan naar de mening van de Vereniging ook de emigratie van grote gezinnen hierbij enigermate een rol spelen. Jongen wille ingevroren vogel loshakken Zelf het slachtoffer Een blauwe reiger zoekt reeds lang iedere avond een plaatsje bij een wak, dat in de Noorderhaven in Harlingen wordt open gehouden en waar het krioelt van alle soorten watervogels. Gisteravond zat het dier echter met zijn poten aan het ijs vastgevroren. De 17-jarige Klaas Bouma wilde de reiger redden. Hij leende een plank van een schipper en schoof over het ijs naar de vogél. Door het spuien van de sluizen was het ijs onder mijnd, zodat de jongen door het ijs zakte en in de snelle stroom terecht kwam. Gelukkig wist hij de plank vast te houden en met behulp daar van weer op het ijs te klimmen, zo dat dit avontuur nog goed afliep. De blauwe reiger zit echter nog in het ijs vast. Ken 'srien meeuwen met voedsel onder ijs De sluizen in de Friese zeewering zijn weer geopend en door het stro men van het wateT ontstaan grote wakken in de kanalen. Bij de sluizen in het van Harinxmakanaal te Har lingen kwamen in een stuk water talloze dode palingen boven drijven. Uitgehongerde zeemeeuwen stortten zich op deze gemakkelijke prooi, maar honderden van deze verzwakte vogels konden hun last niet uit het water krijgen en schoven verderop onder het ijs, met hun eerste vette hapje sinds lange tijd, de verdrinkingsdood tegemoet. Nieuwe vicaris-generaal in bisdom Den Bosch De bisschop van 's-Hertogenbosch heelt benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch mgr. M. A. P. J. Oomens, adjunct-secretaris van het bisdom en rector der zusters Thercsianen in Den Bosch. De nieuwe vicaris-generaal werd in 1911 in Tilburg geboren en in 1936 tot priester gewijd. Hij was o a. kapelaan te Nuenen, conrector van het groot-ziekengast- huis in Den Bosch en rector van de kweekschool „Concordia" in Den Bosch. Pater P. J. Timp f Gisteren is te Den Haag overleden pater Perus Joannes Timp priester van de Sint Josepbcongregatie van Mill Hill. Hij bereikte een leeftijd van 64 jaar. Pater Timp werd op 23 maart 1891 te Leiden geboren. Op 25 juli 1915 tot priester gewijd, verbleef hij ver volgens enige tijd in het ordehuis te Mill Hill. Na zijn opleidingstijd werkte pater Timp 12 jaar onder de inboorlingen van de Belgische Kon go. Hierna werd hij overgeplaatst naar de Filippijnen, waar hij tijdens de oorlog ruim drie jaar door de Ja panners in een kamp opgesloten werd. Het verblijf in het kamp sloop te zijn krachten. Na de oorlog bleef hij echter op zijn post tot september 1955, toen men het na een gevaarlij ke operatie noodzakelijk oordeelde hem naar Nederland terug te laten keren. Op 21 december kwam hij in Holland aan en nam zijn inlrek in de pastorie van zijn broer, pastoor J. B. M. Timp in Den Haag. Zijn toestand verergerde echter en weldra moest hij naar het zieken huis Westeinde worden overgebracht, waar hij g'steren is overleden. Vrij dag zal zijn stoffelijk overschot in het pricstergraf op de begraafplaats Zijlpoort begraven worden. Chauffeur in cabine gestikt Fataal nachtverblijf Twee broers, die in dc cabine van een vrachtauto de nacht doorbrachten zijn gisteren te Amsterdam in zorg wekkende toestand naar een zieken huis overgebracht. Een van hen is inmiddels overleden. De broers waren laat uit Groningen in Amsterdam gearriveerd en beslo ten de nacht in hun vrachtwagen door te brengen. Zij hadden de/cabine goed afgesloten en een butagasuitje voor de warmte laten branden. Ter wijl zij sliepen gebruikte het pitje bijna alle zuurstof, die in de nauwe cabine aanwezig was. Een stoeipartij tussen twee leerlin gen van een openbare school gaat de Haagse gemeentekas ruim 13.000 kosten. Een van de leerlingen verloor namelijk bij het onschuldige vecht partij het gezichtsvermogen van één oog bijna volledig. De aansprakelijk gestelde gemeente Den Haag zal de jongen van 1 september 1943 af tot 1 september 1964 jaarlijks een bedrag van 300 en op 1 september 1964 een bedrag van 10.000 ineens moeten i etalen. Het ongeluk op de speelplaats ge beurde op 1 juni 1953. De moeder- voogdes stelde 't hoofd van de school en de gemeente Den Haag aanspra kelijk. Zij vond hierbij steun in het burgerlijk wetboek dat zegt, dat de meester aansprakelijk is voor de kin deren die aan hem zijn toevertrouwd, welke aansprakelijk automatische af gewenteld wordt op de gemeente De-n Haag. De gevraagde schadevergoeding kreeg de goedkeuring van b. en w., die nu de raad voorgesteld hebben zijn fiat aan deze on0-,,one uitgave te geven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5