Dakota lUSSEH BALIE en AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD Scheep U bent in s de wolken met een Nieuwe stationcars en motoren voor de Leidse politie Gemeente Leiden wil woningen gaan registreren AVONDRUST Nieuw overleg over de Saar Waar de 100.000 viel Contact-avond Leids Muzieklyceum DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COUJ? NT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 27 februari a.s. te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn Benoeming van een directeur van de Dienst voor Sociale Zaken. Benoeming van een drietal leden van het bestuur van de stichting „Burgerijfonds van Leiden". Benoeming van een viertal leer krachten bij het openbaar lager on derwijs (Mej. Metelar, Verbrugge, Alta en de heer Cossek). Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mevrouw A. J. La- boyrie-van Goudoever als tijdelijk Ie- rares Nederlands aan het Gymnasium Voorstel inzake het verlenen van eervol ontslag aan een drietal leer krachten uit hun betrekking by het openbaar lager onderwijs (Klaver- dijk, Van 't Hart en Adams). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van gymnastiekmateriaal ten be hoeve van het Gymnasium en de bei de gemeentelijke Hogere Burgerscho. len. (Resp. ƒ9.100; ƒ7000 en ƒ7.600). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de te vormen parallel 4e klasse aan de school voor gewoon lager onderwijs, gelegen aan de Asserstraat 20. Voorstel inzake stichting van een openbare kleuterschool in het zuid westelijk stadsdeel. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor R.K. om medewerking voor de aanschaffing van meubilair en ontwikkelingsmateriaal ten behoe ve van de R.K. kleuterschool aan de Damlaan. (ƒ4.050). Voorstel inzake het toekennen van een extra-subsidie aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" en aan de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor het jaar 1956. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het inrich ten van een woningcartotheek. Voorstel inzake het aankopen van perceel Waardgracht no. 108 1.000). Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de toekomstige Colenbranderstraat nabij de Fruinlaan. Voorstel tot het wijzigen van de be groting der gemeente voor dat jaar van de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1956. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van twee stai-ioncars, twee mo torrijwielen met zijspan en een mobi lofooninstallatie ten behoeve van de politie. Voorstel inzake subsidiëring van de instellingen voor gezinszorg over het jaar 1952. (Stichting kath. gezinszorg ontvangt ƒ5.723.71). Voorstel inzake het toekennen van een subsidie ten behoeve van het maatschappelijk werk van de diaconie der Hervormde Gemeente. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie aan de afdeling Leiden vair het Nederlands Genootschap tot Reclassering voor de jaren 1955 en 1956 (ƒ400). Voorstel inzake subsidiëring van de Stichting Woonwagenwerk Leiden. Voorstel inzake het toekennen van een bijdrage in de kosten van het na- zorgwerk aan het Instituut voor Doof stommen te St. Michielsgestel en de Protestant Christelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk ten behoeve van Doofstommen te Voorburg, 14 per oud-leerling per jaar). NIEUWE KLEUTERSCHOOL IN Z.-WESTELIJK STADSDEEL. Bij haar om praeadvies in handen van b. en w. gesteld schrijven, ver zoekt de oudercomissie van de openbare lagere school aan de Da Costastraat aan de Leidse raad tot stichting van een openbare kleuter school in het zuidwestelijk stadsdeel te besluiten. Blijkens de bijgevoegde lijst met handtekeningen is voldaan aan het voorschrift, dat de stichting door ouders, voogden of verzorgers ten behoeve van tenminste 60 kleu ters wordt verlangd. Ook overigens voldoet het verzoek aan de wettelijke eisen. Om te kunnen voorzien in de be hoefte aan openbaar kleuteronder wijs in bedoeld stadsdeel, is de stich ting van de school naar de mening van b. en w. nodig. No. 515. Horizontaal: 1. spits toe- Voorlopig kan de school worden ge- lopend, 6. teleurstelling, 7. afval van huisvest in lokalen van de openbare stro, 9. pater-priór (afk.), 10. zware lagere school aan de Da Costastraat zoete wijn, 12. muzieknoot, 13. voeg- en de thans nog in aanbouw zijnde woord, i5. spoorrichel, 16. deel van openbare lagere school aan de Bos- het aangezicht, 17. afvoerbuis, 19. de huizerkade. Voor de eerste inrichting gouden bul (afk. Lat.), 21. bouten 1 Jl^ar ra™*n2.. een bedrag van vat, 22. voornaamwoord, 23. jongens- 10.000, nodig zijn. naam, 25. niet dik, 26. oproer. Verticaal: 1. zeepwater, 2. afkorting op visitekaartjes, 3. stap, 4. pers. voor naamwoord, 5. biter vocht, 6. schroef lijn, 8. vorm model, 10. spleet, 11. stuk geschut, 13. nakroost, 14. achting, 18. tegenstelling van west, 20. Javaanse huisvogel, 22. inhoudsmaat, 24. voor zetsel, 25. afkorting van dyne. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 514. Horizontaal: 1. do, 3. best, 7. stijl, 9. oog, 11. Isa, 12. step, 14. nota, 16. e.o., 18. alge, 20. kano, 22. re, 23. last, 25. noen, 27. ont, 29. ego, 30. tali, 32. meid, 33. ka. Verticaal: 2. Oss, 3. bij, 4. Eist, 5. toe, 6. Og, 8. tang, 10. open, 11. Isar, 13. taks, 15. oele, 17. ooft, 19. leng, 21. atol, 24. anti, 26. oom, 28. nik, 29. et, 31. A.D. Leiden krijgt nieuwe verbinding met Rijksweg 4 A Wanneer het eerste gedeelte van de nieuwe rijksweg 4a, Ypenburg Burgerveen, begin 1958 in gebruik zal worden genomen, zal volgens de plannen van deze rijksweg een twee tal wegen naar de stad Leiden moe ten voeren. Een van deze toevoer wegen zal de Hoge Rijndijk worden. De andere zal door een geheel nieuw aan te leggen Vrouwenweg, westelijk van de huidige, worden gevormd. Dezer dagen aldus meldt de A.N.W.B. is de aanleg van de aar den baan. vanaf de Lammebrug door de Oostvlietpolder, aanbesteed. Nabij de Meerburgerwetering zal het langzame verkeer, dat van de te genwoordige Vrouwenweg gebruik zal blijven maken, door middel van een viaduct over de rijksweg 4a wor den gevoerd. Het snelverkeer kan hier de rijksweg verlaten en via de nieuwe Vrouwenweg, welke voor langzaam verkeer verboden zal zijn, Leiden bereiken, of omgekeerd. Over het Rijn-Schiekanaal moet 'n nieuwe brug worden gebouwd, zo deelt de A.N.W.B. nog mede, ter vervanging van de huidige Lammebrug. De ge meente Leiden zal voor de op deze brug aansluitende toevoerwegen naar het centrum van de stad moeten zorgdragen. POTLOOD en GEEST 85 ct per pakje Advertentie De toeneming van het verkeer en van het bebouwde oppervlak van de gemeente, alsmede de omstandigheid, dat de maximum getalsterkte van het politiekorps aan de lage kant is, maken het noodzakelijk, dat de po litie veelvuldig surveilleert met mo torrijtuigen. Voor de surveillance heeft de politie thans beschikbaar: een stationcar, merk Willys Over land, aangeschaft in 1952; twee mo toren met zijspan, merk Harley Da vidson, in 1946 aangekocht uit Ame rikaanse legerdumps en twee solo motoren, merk Harley Davidson, eveneens als gebruikt materieel in 1946 uit Amerikaanse legerdumps betrokken. Zowel de stationcar als de twee motoren met zijspan verkeren in voor de politiedienst minder goede en betrouwbare staat, zodat langer gebruik onverantwoord en in ver band met de onderhoudskosten on economisch moet worden geacht. Teneinde te bereiken, dat de politie haar taak naar behoren kan blijven Woningcartotheek Over enkele maanden zal in ons land een algemene woningtelling worden gehouden, welke ten doel heeft de gegevens te verstrekken, die van belang zijn voor een juist inzicht in de structuur van de huidige wo ningvoorraad, alsmede in de omvang daarvan. V oorts dient deze telling licht te werpen op de bezetting der woningen, teneinde de omvang van het woningtekort te berekenen. De huidige gegevens dateren van 1947, het jaar van de laatste woning- en gezinstelling, en zijn uiteraard sterk verouderd. De uitkomsten van de woningtelling 1956 zullen van de grootste betekenis zijn voor het toe komstige volkshuisvestingsbeleid van het Rijk. Deze woningtelling is ook om een andere reden van belang en wel in het bijzonder voor de individuele ge meenten. Ook deze zijn ten zeerste gebaat bij een goede oriëntering in zake de omvang en samenstelling van de woningvoorraad. Het volks huisvestingsbeleid van de gemeenten heeft echter behoefte aan een perma nente oriëntering, een vaste bron van administratieve en technische gege vens, geregeld bijgewerkt, waaruit voor velerlei doeleinden kan worden, geput. Deze permanente informatie bron heeft Leiden tot heden nog al tijd ontbroken. Men mist nog altijd een zo volledig mogelijk inzicht in de structuur van onze woningvoorraad, gebaseerd op steeds recente gegevens. De bovenbedoelde bron van gegevens in de vorm van een kaartregister of Benoeming directeur Sociale Zaken Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan de heer Dr. S, Rozemond verleende eervol ontslag, bieden b. en w., na raadpleging van de Commissie voor de Sociale Zaken, de volgende niet alfabetische, aan beveling aan ter benoeming van een Directeur van de Dienst voor Sociale Zaken te Leiden: 1. S. Krist, Adjunct-Directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Enschede; 2. E. A. M. Pleij, Adjunct-Directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, alhier. T?EN toespraak of artikel is te- genwoordig van geen belang, wanneer niet een of meer malen het woord existentieel" er in voorkomt. Iedereen moet immers laten blijken, dat hij van „existen tialisme" op de hoogte is, of voor geeft het te zijn. Existentie is een buitenlands woord voor bestaan. Men gaat uit van het bestaande, en voor zijn persoonlijk leven gaat men uit van zijn eigen bestaan. In studeerka mers met de verwarming aan en de gordijnen dicht is men „exis tentieel" gaan diepdenken met het gevolg, dat de wanhoop zich opende als een bodemloze kloof. Gezond-existentieel denkt ieder mens, die zijn bestaan afhankelijk weet van hèt Bestaan, van de „Zijnde", en dat is de Geest Gods. Maar zulk hoopvol existentialisme is lang zo interessant niet als de wanhoop Nevelig en beneveld avontuur Twee Katwijkse agenten zagen op een mistige decemberavond een auto met grote snelheid op de Wassenaar- seweg naderen. De auto slingerde vervaarlijk en had de gehele weg no dig om vooruit te komen. De agenten De ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk en West-Duitsland Pineau en von Brentano, zijn maan dag te Parijs bijeengekomen voor een nieuw overleg over de toekomst van Saarland, dat nodig is tengevol ge van het verwerpen van het Euro pese Statuut door de Saarlanders en de daarna door de pro-duitse rege- rings-coalitie gestelde els van opne ming bij West-Duitsland. Men verwacht, dat Frankrijk geen moeilijkheden zal opwerpen ten aan zien van de politieke toekomst van Saarland, mits de terugkeer van dit .gebied bij West-Duitsland afbreuk doet aan de Franse economische be langen. De besprekingen zullen waar schijnlijk langdurig en moeilijk zijn, waarbij men twee kwesties als de moeilijkste punten ziet, n.l. de wens van Frankrijk om een definitieve re geling van de Saarkwestie te verbin den aan het project tot kanalisering van de Moezel en het vraagstuk van de steenkoollagen van Warndt, die zich onder Saarlands gebied uitstrek ken, doch die steeds van Frankrijk uit zijn ontgonnen. gaven een stopteken, maar inplaats van snelheid te verminderen drukte de bestuurder op de gaspedaal en verdween in de mist. Het nummer van de wagen was echter bekend en zo stond gisteren een vertegenwoor diger voor de Leidse kantonrechter terecht. Hij was na een rondrit je met vrien den door half Nederland om half zes in de morgen in Amsterdam aange houden. De man had echter beweerd geen alcohol te hebben gebruikt. Voor de kantonrechter - bleef hij bij deze bewering. Toen de rechter hem ech ter vroeg, waarTiij zich tussen half twaalf en zes uur had opgehouden, bleef hij het antwoord schuldig. Ver dachte werd veroordeeld tot 100 boete met intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van een jaar. Bakfiets de dupe. Een Leids vertegenwoordiger had in november van het vorig jaar op de Haagweg zo onvoorzichtig gereden dat hij in botsing was gekomen met een uiterst rechts rijdende bakfiets. De bestuurder was van de fiets afge slagen en zo ernstig verwond dat hij nu nog niet in staat is te werken. Hierdoor had de man 1400 schade geleden. Verdachte werd veroordeeld tot 100 boete, waarbij de rechter rekening hield met het feit dat hij de schade moest vergoeden. 16-jarige op bromfiets. Een 16-jarige Leidenaar stond te recht omdat hij met een bromfiets had gereden, waarvan de remmen niet werkten. De jongen verklaarde dat een volwassene hem opgedragen had met het voertuig te rijden. De kantonrechter veroordeelde de jongen tot 15.en de volwassene tot 30 gulden boete. anderszins wordt aangeduid met de technische term „woningcartotheek". De algemene woningtelling 1956 biedt nu de mogelijkheid de bij de telling te verzamelen gegevens te vens te gebruiken als basis voor de inrichting van een eigen gemeente lijke woningcartatheek. In de twee de plaats zal een cartotheek slechts dan volkomen aan zijn doel kunnen beantwoorden, indien de talrijke toe passingsmogelijkheden langs mecha nische weg worden gerealiseerd .Een gewoon kaartsysteem is „uit de tijd". B. en w. achten derhalve nu het juiste moment gekomen om tot in stelling van een woningcartotheek over te gaan. De kosten van inrich ting zijn moeilijk te ramen. De geldt met name voor de loonkosten der tellers. De raming van de materiaal kosten voor de opzet der woningcar- totheék wordt voorlopig gesteld op 13.000,—. Hogere subsidie voor Leids woonwagenwerk Bij besluit van juli 1954 heeft de Leidse raad met ingang van het jaar 1954 aan de Stichting Woonwagen werk Leiden een subsidie verleend ten bedrage van het tekort op de ex ploitatierekening, tot een maximum van 2.400 Int verband hiermede heeft de stichting de exploitatierekening over 1954 en de begroting voor-1955 inge diend. Uit deze stukken blykt, dat de stichting ten aanzien van het woon wagenwerk een grote activiteit ont plooit en allengs haar bemoeiingen op dit gebied heeft uitgebreid. Uiteraard vindt de uitbreiding van de werkzaamheden haar uitdrukking in hogere uitgaven voor de stichting. De begroting voor het jaar 1955 laat dan ook een groter tekort zien dan over 1954, nl. 5.640.Aangezien echter met verschillende werkzaam heden eerst later kon worden begon nen dan werd verwacht, en ander zijds de inkomsten tot een hoger be drag konden worden opgevoerd, komt het college een nadere raming van het tekort over 1955 van 3.600 verantwoord voor. Het maximum-bedrag van de sub sidie stond op 2.400.—. Dit maxi mum dient in verband met de uit breiding van de werkzaamheden van de Stichting te worden verhoogd. Daarbij komt het b. en w. juist voor, het maximum telkens voor een jaar vast te stellen, oüdat het gemeente lijk subsidie gelijke tred kan houden met de meerdere of mindere intensi teit #van het woonwagenwerk. Voor het jaar 1955 wil men dit maximum stellen op 3.600.het voor dat jaar geraamde tekort. SUBSIDIERING HERVORMD MAATSCHAPPELIJK WERK. In het voorstel aan de Raad in sep tember 1955 inzake de subsidiëring van het Rooms-Katholiek Sociaal Charitatief Centrum maakten b. en w. bekend, dat tevens van Neder lands Hervormde zijde een verzoek was ontvangen om financiële mede werking voor 1956 en volgende jaren ten behoeve van een in het leven te roepen Stichting „Hervormd Maat schappelijk Werk". Aan deze stich ting zal het maatschappelijk werk, zoals dit tot nu toe door de Diaconie van de Hervormde Gemeente, te Lei den, wordt verricht, worden toever trouwd. Zy zal, -wat haar doel en werkwijze betreft, op één lijn zijn te stellen met het Rooms-Katholiek Sociaal Charitatief Centrum. B. en w. stellen de Raad voor een overeenkomstige subsidie te verle nen. PERCEEL BOUWTERREIN BIJ FRUINLAAN VERKOCHT. In verband met de voorgenomen woningbouw ter plaatse, heeft de heer M. J. van Velzen, alhier, voor zich en/of nader te noemen last gevers, verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel bouwter rein, groot 1830 m2, gelegen aan de toekomstige Colenbranderstraat nabij de Fruinlaan. De te koop gevraagde grond is vol gens het partieel uitbreidingsplan „Leiden-Rodenburgerpolder" bestemd voor de bouw van arbeiderswonin gen A. Met adressant is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 22,per m2 (bouwrijp, niet opge hoogd). vervullen, achten b. en w. het nodig, dat worden aangeschaft twee sta tioncars en twee motoren met zijspan en duo. Uitgaande van de verwach ting, dat het te vervangen materieel kan worden verkocht voor 3500, is hiermede een bedrag gemoeid van 27.000,—. Nieuwe mobilofoons. De thans in gebruik zijnde Willys Overland is uitgerust met een mobi- lofoonapparatuur, waarvan de vaste post is ondergebracht bij de brand weer. Ook de brandweer is met 2 en binnenkort met 4 wagens aangeslo ten op deze vast post. Het gebruik maken van één vaste post door beide diensten blijkt in de praktijk be zwaarlijk. Berichten van de brand weerauto's, bestemd voor de brand weerkazerne, komen eveneens bij de politie binnen, terwijl mededelingen voor de politie bestemd ook binnen komen bij de brandweer. Bovendien komt het voor, dat personeel van beide diensten gelijktijdig gebruik maakt van de installatie tot schade van een goede berichtgeving. Het is daarom noodzakelijk, dat beide dien sten beschikken over een eigen golf lengte. Consequentie van het werken op eigen golflengte door beide dien sten is, dat aan het politiebureau een vaste post wordt gevestigd. Er van uit gaande, dat de mobilofoonappa- ratuur van de Willys Overland wordt overgenomen door de gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst, ten behoeve van de E.H.D.- auto, die in de brandweerkazerne is gestationneerd en ook van de fre quentie van de brandweer gebruik kan maken, zullen tevens twee nieuwe mobilofoonapparaturen moe ten worden aangekocht voor de aan te schaffen stationcars. Wanneer de gemeentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst vorenbedoelde appa ratuur overneemt voor 1000,zal de aanschaffing van een nieuwe mo bilofooninstallatie voor de politie een bedrag van 10.500,vergen. SUBSIDIES LEIDSE LEESZALEN. Op de Rijksbegroting voor het jaar 1955 is voor de vernieuwing en aan vulling van het boekenbezit der openbare leeszalen en bibliotheken wederom een bedrag uitgetrokken, thans van 150.000,De verdeling van dit bedrag is geschied volgens de normen, welke in 1954 zijn gehan teerd. „Reuvens" heeft een bedrag ontvangen van 1.010,de R.K. Leeszaal een bedrag van 1.038, -Er bestaat voor de gemeente aan leiding thans hetzelfde standpunt in te hemen als in 1954. Mét de genoem de Rijkssubsidies als uitgangspunt, kan het extra-subsidie voor de beide leeszalen worden gesteld op respec tievelijk ƒ2.149,en ƒ1.625, In de 530ste staatsloterij, 4e klasse, 2e lijst, is de 100.000 gevallen op num mer 1371. Voorts 'iel een prijs van f 25.000 op lot 11602. Van het nummer, waarop de 100.000 viel, werd serie A verkocht te Am sterdam door de heer P. H. Schaap, Albert Cuypstraat 134b, serie B door mevrouw H. Breyer, Breed 30 te Iloorn, serie C door mevrouw M. Driessen, Karthuizerstraat 36 te Arn hem, serie D door mevrouw B. G. de Mart-Martini, Frans Halsstraat 8 te Amsterdam en serie E door de heer G. Noppert, Grotestraat 7 te Heeren veen. Verklaring B. en W. van 's-Gravenhage Burgemeester en wethouders van 's Gravenhage delen het volgende mede: Burgemeester en wethouders zijn op dinsdag 31 jan. 1956 te 17 uur bij eengekomen ten huize van de bur gemeester. Deze heeft aam de wethou ders mededeling gedaan van de let terlijke inhoud van een artikel, dat binnenkort zou verschijnen, waarna de wethouders zich hebben beraden over de vraag, wat in het belang der gemeente zou kunnen worden gedaan. Als uitvloeisel van dit beraad héb ben twee wethouders een onderhoud gehad met een lid van het kabinet, teneinde het belang der gemeente in deze aangelegenheid naar voren te brengen. Van de inhoud van het gesprek hebben de betrokken wethouders aan de burgemeester mededeling ge daan. Van het oefenen van enige druk of het geven van een advies is geen sprake geweest. Gezien het bovenstaande is de ver trouwensbasis vam het college van burgemeester en wethouders in geen enkel opzicht aangetast. „Walvis" voer in 8 uur van A'dam naar Leiden IJsbreker „De Walvis" is gister avond tegen twaaf uur uit Amster dam vertrokken en heeft om acht uur vanmorgen Leiden bereikt. Een nieuwe sleep wordt nu klaar gemaakt voor transport naar Amster dam. De KNSM lieeft thans voor ver scheping naar Venezuela aangewezen in plaats van het s.s. Osiris het s.s. Hvdra. Hierdoor heeft men de tijd voor het transport nog met eén dag kunnen verlengen. Donderdagmorgen echter moet de vracht aan boord zijn. Om het transport zoveel mogelijk te versnellen is een gedeelte van het kleinere materiaal over de spoorlijn vervoerd. IN HET WILLIBRORDUSGEBOUW te Oegstgeest was het gisteren weer een gezellig muzikaal samen zijn, zoals wij dit gewend zijn op de leerlingenavonden, gearrangeerd door mejuffrouw Emily Westendorff, di rectrice van het Muzieklyceum. Piano was natuurlijk weer de hoofdschotel op de lange lijst van voordrachtjes en voordrachten, vier- en tweehandig. Door het missen van een tram kwa men wij even te laat, maar konden nog net het vierhandig Menuet en de Hongaarse dans van Krentzlin horen, die degelijk ingestudeerd en knap ge speeld werden. Opvallend speelde een miniatuur pianiste twee études van Carse. Dit kleine meisje is muzikaal behoorlijk toegerust; moge dit prille talent naar behoren worden opge kweekt èn door de mentor èn door eigen studie. Zo'n walsje van Zilcner gaat er ook altijd goed in. Van de drie blokfluiten, leerlingen van mejuffrouw Olivier, liet er één verstek gaan, maar de twee anderen speelden aardig. Dit was een moment van rust voor mejuffrouw Westen dorff, die al verschillende piano-leer- lingetjes voor het voetlicht had ge bracht en nu met het meiske, dat een Sonatine van James Hook speelde, al le eer inlegde èn om de aanslag en om haar streven naar contrast in dy namiek. De „Petite suite" van G. Saint George voor viool en piano, werd vrij schuchter ingezet, maar on der het spelen werd alles allengs be ter. De Solfège klas, met een handige kleine pianiste aan de vleugel, de monstreerde onder leiding van de di rectrice oefening in rhythmiek met slagwerk en allerlei fluitjes. Dat sloeg in. Toen werd naar het ernstige genre teruggekeerd daar drie leerkrachten, de dames Olivier cello, N. Veldhuis hobo en de heer v. d. Lichte aan het klavier, een geacheveerd klinkende reproductie gaven van een Trio sona te van Handel. Wij vonden de weder gave van „La Cathedrale engloutie" geestelijk nog te jong. De Improvisa- ZUIVELDAGEN IN LEIDEN. Door het landelijk zuivelbureau worden ook in Leiden voorlichtings dagen georganiseerd. Op de Beestenmarkt wordt een tentoo^stellin ^swagen geparkeera. De huisvrouwen kunnen hun deel van de voorlichting ontvangen in hot centrum van huishoudelijke en ge- zmsvcorlichting, Levendaal 1. Dp dagen, waarop middagen «n/of avonden woraen georganiseerd zijn: vrijdag 24 februari 8 uur nam., dins dag 28 febr. 2.30 en 8 uur nam., don derdag 1 maart 2 30 en 8 uur nam. en donderdag 8 maart 2.30 en 8 uur nam. tie, welke dezelfde jongeman gaf, had waarschijnlijk meer zijn hart. Een blokfluiten- en balletgroepje heeft nog niet voldoende ervaring om een vlekkeloos nummertje weg te geven. De wals van Brahms door een gezel schapje, dat zich aan rhythmische gymnastiek wijdt, was beter, maar daar soeg de begeleidende leerling aan de piano de plank een beetje mis. yO MAAR DOORLUISTERENDE werd nog van allerlei genoten. Mozart met z'n Turkse mars sprak ook van muzikale aanleg, maar was nog wat voorzichtig van uitvoering; wat ook met Beethoven's „Für Elise" wel wat 't geval was. Het moeilijke Scherzo van Schubert was muzikaal niet gek gezien. De jongedame, die de D moll fantasie van Mozart speel de, heeft een welluidende aanslag. Haydn's sonate in D le deel was vrij onbewogen. Of werd de speelster ge handicapt door plankenkoorts? Albe- niz kwam er ook vrij behoorlijk af. Van de twee stukken, die nu volg den, was de Etude van Heller veel en veel beter dan de Mazurka van Cho pin, waarop een wals van Chopin volgde, waarvoor de speelster zich niet zo nerveus moet maken, want zij is muziekgevoelig. Dit geldt ook voor de sonate F gr. t. van Handel voor viool en piano, die gesecundeerd door de heer v. d. Lichte, als maar beter werd. Jammer, dat het vioolduo in D gr. t. van Mozart niet beëindigd werd. De tweede violist, die een heel mooie toon ontwikkelt, had last van hinder lijk ontstemmen van zijn instrument door de temperatuur en wenste (wat te begrijpen is) niet verder te spelen. Zo liep de contactavond van het Leidsch Muzieklyceum tot aller be vrediging ten einde en hiervoor komt alle eer toe aan mejuffrouw Westendorff en haar nijvere leer krachten. Iets moet mij van 't hart. Er be hoort in een zaal, waar muziek wordt uitgevoerd, meer rust te zijn. De concert-étiquette vraagt het sto rend doorlopen niet alleen van de kleinen, maar ook van de groten te vermijden, evenals praten en schui ven met de voetenen het halen van versnaperingen aan het buffet tijdens de uitvoering. Overigens was 't een geanimeerde avond! J. KORTMANN. BIOSCOPEN. De films in de week van 17—24 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd. Casino: „Trilby", 18 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „De glorie van het leven". 18 jaar. Rex: „The Kentuckian", 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2