DE STRAATRIDDER Scholen dicht, ijswegen open, maar toch: eerste lentebode MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van het vorst-front Toenemende hulp voor de hongerende vogels Van het koude-front komen slechts berichten van verhoogde activiteit en van de daarmede gepaard gaande moeilijkheden. Ook de Zeeuwse en Zuid Hollandse eilanden dreigen in moeilijkheden te geraken, doordat de verbindingen wegens zware ijs gang moeilijk of helemaal niet in stand gehouden kunnen worden. Om in geval van nood direct hulp te kun nen verlenen, zijn gisteren per heli kopter verkenningsvluchten boven Goeree Overflakkee gehouden en is reeds een landingsplaats bij Middel- harnis uitgezocht. In Woensdrecht staan nu 5 heli kopters gereed, die op het eerste sein uit kunnen vliegen om voedsel, post en andere benodigheden naar de eilanden te kunnen brengen. De vogels betalen inmiddels een steeds groter wordende tol aan de vorst en steeds meer diensten stellen zich beschikbaar om de duizenden dieren van de hongerdood te redden. Een beroep op de minister van binnenlandse zaken om B.B.-steun te ontvangen, was niet tevergeefs en ook de A.N.W.B. heeft haar wegenwacht beschikbaar gesteld om voedsel te verzamelen en uit te delen voor en aan de vogels, die op sommige plaat sen bij duizenden tegelijk ontdekt worden. De politie in Zeeland heeft een apart meldingssysteem in het leven geroepen voor hulpverlening aan vo gels en dit blijkt na enkele dagen zeer bevredigend te werken. „Slachtoffers". In Nijmegen is de schooljeugd het ..slachtoffer" van de vorst geworden, want de kolen zijn daar op en daar om is de jeugd met ijsvakantie ge stuurd. De scholieren van de ULO- examenklassen kunnen zich echter deze luxe niet permiteren en daar om heeft het gemeentebestuur hun de warme kelders van Nijmeegs his torische raadhuis beschikbaargesteld, zodat zij in deze sfeervolle omgeving voldoende wetenschap kunnen ver garen om over enkele maanden examen-klaar te zijn IJswegen. Aan het IJselmeer heeft men van de nood een deugd gemaakt en van af gisteren kan men daar te voet, per fiets of per auto over het ijs van Volendam naar Marken komen. Eenzelfde initiatief heeft Rhenen genomen, want ook daar kan men RIJN-VEERDIENST BIJ AMERONGEN HERVAT. De veerdienst AmerongenEek en Wiel over de Rijn werd met ingang van gisteren weer hervat. De veer dienst, die een schakel vormt in de weg AmersfaortTiel doet vanaf dat tijdstip weer geregeld dienst van 's morgens 7.30 tot 's avonds 17.30. De pont is open voor alle verkeer met een maximum wieldruk van 8 ton per voertuig. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO. 20.00 Circus Strassburger. 21.45 Journ. en weeroverzicht. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en sopr. 11.30 Bariton en pia no. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.35 Amus.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Mandoline-ens. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 13.30 In en om de Universiteit. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Amus. muz. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. program. 21.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox! hoorspel. 22.15 Strijkkwartet. 22.40 De antwoordman. 22.55 Ik ge loof datcaus. 23.00 Niews. 23.15 New York Calling. 23.20 Act. 23.30— 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 1.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boe ren en tuinders. 12.30 Land- en tuin- bouw-mededelingen. 12.33 Instr.- octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nieuws. 13.20 Metropole ork. 13.50 Gevar. progr. 15.00 School radio. 15.30 Gram. 15.45 Voor de vrouw. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.40 Beursberichten. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee: R. A. Ferrier: Geld en geldverkeer in Suriname. 18.00 Voor de jeugd. 13.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.10 Uit het boek der boeken. 19.20 Gram. 19.45 Act. 20.00 Eerste Lijdensmeditatie. 21.00 Gram. 21.30 Schoonouders, caus. 21.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. met ingang van vandaag de Rijn zon der bootje oversteken. Om de winter niet te troosteloos te maken, heeft de natuur inmiddels een klein voorproefje gegeven van j de lente-geneugten, die ons te wach ten staan, want aan de veiling te Westerlee werden zaterdag de eerste radijsjes aangevoerd en tuinder Van Straten uit Maasdijk kreeg voor deze lenteboden 28 cent per bosje. „ZON" ging op voor lijdend Nederland Zaterdagmiddag is in Amersfoort opgericht de organisatie „Ziekenom roepen Nederland" (ZON), die een overkoepelend orgaan hoopt te zijn van alle verenigingen in ons land, welke zich bezighouden met het brengen van verantwoorde ontspan- I ning aan patiënten in ziekenhuizen, sanatoria e.d. Deze verenigingen zijn „A friend of yours" te Amsterdam, de „Aron" (Amateur Radio Omroep Noord) te Groningen, „de Golfbreker" te Amersfoort, „Helio Radio" te Wijk aan Zee, de „Joko" (Jeugd omroep Klazienaveen), „Radio Ignatius" te Breda, „Radio Kalorama" te Beek bij Nijmegen, radio Sole Mio" te Noord- wijk, de Rano-afdelingen van Am sterdam, Dordrecht, Den Haag, Haar lem, Hilversum, Rotterdam en Utrecht, de „Ravoz" (radio amuse ment vereniging onze zieken) te Oostvoorne, de „Razo" (radio zonne- f straal) te Delft en de „Ruaz" (radio uitzending Antonius ziekenhuis) te IJmuiden. PRINSESSEN NAAR IJSREVUE De prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdagavond een bezoek ge bracht aan de Hokij te 's-Gravenhage. Zij woonden met enige vriendinnen de voorstelling bij van de Weense ijsrevue. Kapitaaltje van een oude vrouw geroofd Jonge rover in arrest Een 22-jarige classeerder uit Dor drecht is door de politie te Zwijn- drecht gearresteerd omdat hij een 70- jarige Zwijndrechtse vrouw, wonende aan de Ringdijk van haar gehele be zit 10 briefjes van 10 heeft beroofd. De jonge held drong de woning van de oude vrouw binnen en onder be dreiging van een namaak pistool wist hij het geld te bemachtigen. Bij zijn arrestatie was het kapi taaltje van de oude vrouw reeds ge heel opgebruikt. Dekenaat Maastricht telt z'n kerkgangers Bij het bespreken van de toestan den op godsdienstig gebied door de pastoorts van Maastricht, Ambij en Heer wordt ieder jaar sterker de be hoefte gevoeld aan nauwkeuriger ge gevens, nodig om het zielzorgwerk daarheen te richten, waar de misstan den het grootst zijn. Met name wilde men weten, hoeveel mensen op zon dag naar de H. Mis gaan en ontrouw is geworden. Om deze gegevens te verrijken is gisteren voor de eerste maal in Neder land in alle kerken van het dekenaat Maastricht, evenals in Ambij en in Heer een telling gehouden. Alle kerk bezoekers van 7 jaar en ouder kregen hiertoe een kaart. De gevraagde gege vens hebben tot doel een algemeen overzicht te verkrijgen van de toe stand in iedere parochie. De H. Missen werden opgedragen voor de terugkeer van hen, die de praktische geloofsbeleving hebben op gegeven. I MIMI Mogelijkheden. Genoemde verenigingen, bestaan de uit jonge mensen van alle gezind ten, maken belangeloos ontspa'n- ningspramma's met behulp van bandrecorders, o.m. bestaande uit muziekverzoekprogramma's, klank beelden en reportages van plaatselij ke gebeurtenissen. In diverse zieken huizen worden deze programma's de verpleegden aangeboden om hen zo te betrekken in het gewone leven in hun woonplaats. Becenferd is, dat op deze manier ontspanning wordt ge geven aan 8.500 patiënten, van wie 3J)00 in sanatoria. Door de oprichting van de „ZON" is het mogelijk geworden ideeën en programma's uit te wisselen, van el- kaars ervaring te leren; programma onderdelen, zoals hersengymnastiek bijv. behoeven nu niet meer tot één ziekenhuis beperkt te blijven. De „ZON" wil verder contact opnemen met buitenlandse zusterverenigingen om zodoendeNederlanders in den vreemde gelegenheid te geven zieke familieleden „per band" te groeten. (Het centrale adres is gevestigd te Amersfoort, postbus 66). Gas doodt in Amsterdam 3 Amerikaanse soldaten In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in het hotel „Het Centrum van Amsterdam" aan de Gelderse kade te Amsterdam drie Amerikaan se negersoldaten van 21, 22 en 24 jaar door gasvergiftiging om het le ven gekomen. De soldaten waren ge legerd in Duitsland en met verlof in Amsterdam Twee van hen waren vrijdag pas in Nederland aangeko men en hadden hun intrek in het hotel genomen. Vroeg in de avond hadden zij zich ter ruste begeven. In hun kamer, die zij met nog een derde Amerikaanse militair deelden, brand de een gaskacheltje. Zij lagen reeds geruime tijd in bed toen de derde Amerikaan om onge veer half vier 's nachts thuis kwam; deze had zijn verlof er op zitten en zou gisteren weer naar Duitsland vertrekken. Vermoedelijk hebben de mannen het kacheltje ook gedurende de nacht laten branden, want toen zondagochtend om acht uur het per soneel van het hotel de soldaten wil de wekken, en de deur van de kamer opende, zag men de drie mannen le venloos op bed liggen; in de kamer hing een sterke gaslucht en ui' het kacheltje stroomde het gas nog vrij uit, maar het was niet ontstoken. Een onmiddellijk gewaarschuwde dokter kon slechts de dood constate ren. De politie die een onderzoek heeft ingesteld, neemt aan, dat het hier een ongeluk betreft. Autobotsing te R'dam 6-Jarig meisje gedood Op de Strevelseweg in Rotterdam zuid heeft zich gisteravond tussen twee auto's een botsing voorgedaan, die het leven aan een zesjarig meisje heeft gekost. De beide auto's naderden elkaar van tegenovergestelde richting, maar doordat zij beide aan het inhalen wa ren, kwamen zij met elkaar in bot sing. De inzittenden van een der auto's kwamen met de schrik vrij, doch de vijf inzittenden van de andere auto moesten naar het Zuiderziekenhuis in Rotterdam worden vervoerd. Vier hunner konden na behandeling huis waarts keren, doch het 6-jarige meis je E. G. Blok uit de Zwijndrechtse- straat in Rotterdam bleek tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, te zijn overleden. De materiële schade aan de auto's was groot. Haarlem verhoogt z'n broodprijzen De Haarlemse bakkers, die met in gang van 1 januari 't brood één cent goedkoper verkochten dan de bak kers in omliggende plaatsen, hebben met ingang van vandaag de prijs twee centen verhoogd. De helft van deze verhoging dient om de extra bezorgingskosten van het ogenblik te dekken en de andere cent is om de gestegen kosten op te vangen. Wanneer koning Vorst afscheid van ons land genomen zal hebben, zal de „vorstcent" weer verdwijnen, maar de andere cent zal op het brood blijven rusten, zodat de broodprijs in Haarlem weer gelijk is aan die in om liggende gemeenten. JAN VAN EES STAAT 40 JAAR OP DE PLANKEN Begin maart zal de acteur Jan van Ees zijn 60ste verjaardag vieren. Tegelijkertijd zal het dan 40 jaar ge leden zijn, dat hij zijn toneelloopbaan aanving. Naar aanleiding van dit dubbele feestelijke gebeuren zal de A.V.R.O., vrienden en collega's van Jan van Ees in de gelegenheid stellen hem geluk te wensen in het studio-restau rant van de A.V.R.O. te Hilversum. Deze receptie zal gehouden worden op zondag 4 maart. Nachtelijke brand verwoest boerderij 54 Varkens omgekomen In de nacht van zaterdag op zondag is de familie Botterhuis te Nupsel onder de gemeente Eibergen door een felle brand in de slaap verrast en met moeite wist men levend uit de vuur zee te komen, die bij de ontdekking reeds een enorme omvang had aan genomen. Midden in de nacht werden enkele gezinsleden wakker, doordat boven op zolder iets met een bons omlaag viel. Toen men ging kijken, trof men de gehele zolder reeds geheel in brand en was het dak gedeeltelijk ingestort. Op één na wist men de koeien uit de stal te krijgen, maar 14 grote varkens, waaronder 5 fokzeugen, be nevens 44 biggen vonden in de vlam men de dood. De Eibergse brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, kon weinig tegen de vuurzee uitrichten en de boerderij, het woonhuis en de stallen vielen alle aan de vlammen ten offer; slechts een schuur kon men behou den, benevens een weinig huisraad. De schade van deze brand, waarbij behalve het reeds genoemde vee, ook een grote voorraad hooi en stro en twee tractoren vernietigd werden, wordt op minstens een ton geschat. A'DAMSE BUITEN-AMBTENAREN KRIJGEN EEN KOUDE-TOESLAG. Alle gemeente-ambtenaren van de Amsterdamse buitendienst zullen een koude-toeslag van ƒ25,ontvangen .in verband met de zeer moeilijke om standigheden waaronder zij momen teel moeten werken. Dit besluit, dat betrekking heeft .zowel op hen, die weeksalaris genie ten, alsook op hen, die per maand uitbetaald worden, werd zaterdag middag door b en w. van Amsterdam genomen. Jo Sternheim f De 63-jarige toneelspeler Jo Stern heim die 5 jaren geleden zijn 40-ja- rig toneeljubileum vierde, is in de nacht van vrijdag op zaterdag te Amstercam overleden. Het stoffelijk overschot van de speler, die de laatste jaren verbon den was aan de Arnhemse speelgroep „Theater", zal woensdag 22 februari opgebaard worden in een chapelle •ardente, die zal worden ingericht in de Amsterdamse Stadsschouwburg, welke van 11 tot 12 uur voor het pu bliek geopend zal zijn. Aardgas ontplofte Jonge vrouw ernstig gewond Toen. de 22-jarige huisvrouw T. Posthuma-Har inga uit Sneek zater dagmorgen het gasstel in de keuken van haar woning wilde ontsteken, is een grote steekvlam ontstaan en met een geweldige knal ontplofte het zich blijkbaar opgehoopte aardgas. Geen ruit in keuken en kamer bleef heel; bloempotten en een hang lamp werden een tiental meters weg geslingerd; de muren en deuren ge heel ontzet. Overdekt met ernstige brandwon den is mevr. Posthuma naar het Sne- ker St. Anthonius-ziekenhuis ver voerd; haar toestand was zondagmid dag kritiek. De vorige dag nog was de gaslei ding gerepareerd en was o.a. een r.ieuwe meter geplaatst. GRAANVONDST BLEEK 2200 JAREN OUD De vondst van de amateur-archeo loog, de heer A. van Sprang uit Ermelo in 1955 op het Telg ter veld, een heidevlakte tussen Ermelo en Put ten, waar hij vier liter verkoold graan vond blijkt, bij onderzoek door prof Waterbolk te Groningen de resten te zijn van een niet meer voorkomende tarwesoort van gerst en van onkruid zaden; deze tarwesoort is zeker twee en twintighonderd jaar oud. De vind plaats zal aan een verder onderzoek worden onderworpen, want in deze heidevlakte zijn reeds eerder oudheid kundige vondsten gedaan. Enige tijd geleden trof men er enkele klok bekers aan. Glad wegdek eist vier slachtoffers 2 Doden; 2 zwaargewonden In volle vaart zijn zondagmiddag op dc Harderwijkerweg bij Otterloo ter hoogte van Oud Rcemst een autobus en een personenauto met elkander in botsing gekomen. De bestuurder van de personen wagen, de 52-jarige Arnhemse ac countant K. F. van de Wal en de naast hem zittende 83-jarige W. O verbos in Heerde wonende, werden onmid dellijk gedood. De beide andere in zittenden, een nog niet geidentifi- ceerde dame en de 20-jarige mej. van der Wal, waarschijnlijk de vrouw en de dochter van de bestuurder, werden in zorgwekkende toestand naar Arn hem overgebracht; van de buspassa giers werd niemand gewond. Het ongeval is vermoedelijk ver oorzaakt, doordat beide voertuigen, toen ze elkaar passeerden, door het gladde wegdek ziin geslipt. De auto bus greep de personenauto, schoof deze door de hoge sneeuw vele meters de wegberm in en verpletterde haar tegen een heuvel. De slachtoffers moesten uit de wrakstukken worden Auto tegen boom 1 Dode; 3 gewonden Bij een auto-ongeluk in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 2 uur op de rijksweg onder de ge meente Soest is een man om het leven gekomen en werden er drie gewond. Nabij de splitsing Amers- foort-Soesterberg kwam de auto in aanraking met de harde sneeuw langs de weg, waardoor de bestuur der de macht over het stuur verloor en de auto tegen een boom botste. De 26-jarige P. C. van 't Wel uit Amersfoort, die naast de bestuurder zat, werd gedood. De bestuurder, B. Geurs uit Amsterdam, brak het lin kerbeen. J. van Leeuwen uit Amers foort kreeg een ernstige hoofdwond en B. Martens, eveneens uit Amers foort, brak de linkerknie. De drie gewonden werden naar 't ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. 70 Jaren op 1 boerderij Op 22 februari is het zeventig jaar geleden dat Harmen van Empel, wo nende aan het Laageinde te Gelder- malsen, op 12 -jarige leeftijd als boerenknechtje werd aangenomen op het gemengd boeren bedrijf van de familie Van Wijk. Onafgebroken heeft hij er drie generaties-Van Wijk gediend en nog dagelijks heeft de nu bijna 83-jarige, aandeel in het werk op dé hofstede, waar hij een dienst verband voor het leven aanging. Bij zijn 50-jarig jubileum is de trouwe knecht koninklijk onderschei den met de bronzen ere-medaille van oranje nassau en ter gelegenheid van het diamanten feest ontving hij deze onderscheiding in zilver. OUDE VROUW DOOR GASVERSTIKKING GEDOOD. Een loodgieter, die zaterdag jl. werk zaamheden moest verrichten in een perceel aan de Oude Gracht te Alk maar kreeg op zijn bellen geen ge hoor en rook een sterke gaslucht door de brievenbus. Nadat hij zich met een reservesleutel toegang tot de woning had verschaft, trof hij de 87-jarige alleenwonende mevrouw E. W. Bruin levenloos in de gang aan. De gaskraan in de keuken stond open. Het stoffelijk overschot s naar het centraal ziekenhuis overgebracht. NIJMEEGS PENSION UITGEBRAND Gisterochtend vroeg is brand uit gebroken in het pension „Brabant" aan de Regentessestraat te Nijmegen. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen; de bovenverdiepin gen brandden geheel uit. De schade liep in de duizenden, die door de verzekering wordt gedekt. De oorzaak moet worden gezocht in het onvoorzichtig roken van éen sigaret op bed. I Ned. Jaarverslag Middenstandsbank In het zojuist verschenen jaarver slag over 1955 van de Ned. Midden standsbank stelt de directie vast, dat het jaar 1955 als een voorspoedig jaar voor het bedrijfsleven kan wor den aangemerkt, ook indien men er rekening mede houdt, dat in de be rekende winsten veelal een zeker element van schijnwinst is begrepen als gevolg van het bepalen der af schrijvingen op basis van historische kostprijzen. De in dit jaar geleidelijk optredende knelpunten als de langere leveringstermijnen en de schaarste op de arbeidsmarkt, doen echter ver moeden, dat het plafond van de eco nomische activiteit, althans voorlopig, vrijwel is bereikt. Hoewel men met een conjuncturele omslag rekening houdt en dient te houden, zijn op basis van de huidige gegevens nog geen duidelijke aanwij zingen in die richting merkbaar. De gang van zaken bij de midden stand, voorzover cliënt van de Ned. Middenstandsbank, leidt tot de voor lopige indruk, dat de bedrijfsuitkom- sten opnieuw in doorsnee bevredigend of gunstig zijn geweest en dat de kos tenstijging kon worden overbrugd. Evenals in vorige jaren bestond in het verslagjaar een grote crediet- vraag, zowel naar credieten voor eigen rekening en risico als naar cre dieten onder staatsgarantie. Met betrekking tot de gewone cre dieten bestaat het merkwaardige feit, dat het totaal der verhogingen van lo pende credieten groter is dan 't totaal der nieuw verleende credieten. Dit feit wijst in de richting van het ook reeds in het vorige jaarverslag gesig naleerde verschijnsel van credietvraag als gevolg van groei en de onderne ming. Het grootste deel van de vraag naar garantiecredieten betrof het bedrijfsuitrustingscrediet. Opnieuw kon aan een flink aantal bedrijven de gelegenheid worden gegeven om in hun behoefte aan middelen voor ver nieuwing of verbetering van de outil lage door een dergelijk crediet te voorzien. De vraag naar de andere soorten van garantiecredieten bleef bescheiden. Vooral de betrekkelijk geringe vraag naar bijzondere cre dieten wijst op een betere liquiditeits positie bij volwaardige middenstands- bedrijven dan enige jaren geleden. Hiermede wil zeker niet gezegd zijn, dat de liquiditeitsmoeilijkheden voor'de gehele middenstand tot het verleden behoren. Een in aantal om vangrijke groep van kleine en zeer kleine ondernemingen verkeert onge twijfeld nog steeds in een moeilijke positie, omdat de bedrijfsresultaten veelal geen kapitaalvorming van be tekenis mogelijk maken. De verlies- en -winstrekening van de bank sluit met 'n saldo van 2.839.062. Het is noodzakelijk te reserveren voor vennootschapsbelasting 1.200.000, zodat een bedrag van 1.639.062 over blijft. De Raad van Commissarissen heeft besloten hiervan te bestemmen voor: de algemene reserve 4G6.712, de reserve tegen bedrijfsrisico's 500.000, de bouwres^rve 250.000, tezamen 1.216.712, zodat voor ver deling beschikbaar blijft 422.350. POLITIE-AGENT ONDERSCHEIDEN DOOR CARNEGIE-HELDENFONDS Zaterdagmiddag heeft de burge meester van Maastricht, ten stadhuize het door het Carnegie heldenfonds toegekende diploma voor betoond moedig gedrag namens deze stichting uitgereikt aan de heer Th. J. van der Linden, agent van de Maastrichtse gemeente-politie, wonende te Amby. In de middag van woensdag 30 juni 1954 had de heer Van der Linden, die toen nog aspirant-agent was en niet in het bezit van een diploma reddend zwemmen, met gevaar voor eigen leven, de Heerlense student L. M. G. Loontjens uit het water ge haald en van de verdrinkingsdood gered toen de jongeman over dc leuning van dc Wilhelminabrug in de Maas was gevallen. KINDJE IN BRANDBIJT VERDRONKEN De tweejarige Joke Belzen uit Assendelft is zaterdagmiddag, toen zij met schaatsende kinderen op het ijs speelde, in een brandbijt geraakt en verdronken. Wat lezers schrijven HET OPONTHOUD IN DE WONINGBOUW Rijpwetering, 17 febr. Als men de dagbladen leest ziet men daar zeker eens in de week een of ander rede van professor of inge nieur over de wijziging in de woning bouw in staan. Het is alleen jammer, dat het meest de bouwvakarbeiders zijn die de klap pen krijgen. In de Leidse Courant van donderdag 16 febr. staat ook weer zo'n rede. Hiervan één regel: „Voor de oorlog bouiwde men een huis in 4 a 5 maanden, doch nu doet men er langer dan een jaar over". Als dit door iemand gezegd wordt die maar liefst prof., dr., ir. voor zijn naam heeft staan, weet ik het niet meer. Enkele weken geleden las ik, dat er in een plaats in het zuiden van het land 150 bouwvakarbeiders werkloos zijn; men moest daar wachten op vergunning. Als men de lijdensweg kent van de particuliere bouwers, gaat men er anders over denken. Wachten op bouwvolume, wachten op rijkspremie, wachten op goedkeu ring van diverse commissies. Nee, men moet, volgens mij, de wijziging van de bouwpolitiek niet alleen bij de arbeiders zoeken. Last men ook eens naar de kantoren kij ken inplaats van naar de bouw- steigers. EEN LANDBOUW ARBEIDER.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7